Joko on viinit haettu?

Anonyymi-ap

Jokos sitä on ehditty valkoviinit hakea lähimarkerketista ja vetästä pikku sievät päikkärit näin heti viikon alkuun?

19

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haluan muijan joka Kyykkää viinit hyllystä, eli alkosta 😌

    • Anonyymi

      Aiña vain sitä kyykkyviiniä.
      >simiti<

    • Anonyymi

      En haluaisi juoda viiniä jossa on vain 8 % alkoholia ja se muu on jotain muuta lisäaineiden ja sokerin täyttämää litkua, mitä sitä turhaa lantringista maksaa. Kun vielä käytin alkoholia, laskin aina prosentti/hinta -periaatteella edullisimman liemen. Kaikkien alkoholien maku on hirveä ja join vain sen verran, että meni vähän jäseniin ja tuli leppoisa olo. Kyllä viinissä pitää vähintään 12% olla, en muuten ostaisi. Itse käytin 14%sta, Footmark ia. Siinä hinta/laatu/prosenttisuhde kohdallaan.
      Oluessa 8 % on hyvä, sitä varmaan ostaisin jos ostaisin.

    • Vielä en ole käynyt tutustumassa valikoimaan. Epäilen että vähemmän tulee ostettua.

      Italiassa ainakin on myynnissä parin desin kerta-annoksia "pillimehuina" ihan oikeilla viinin prosenteilla. Semmoinen on tosi kätevä eväsretkellä ja voi ajatella, että juuri tätä kokki tai sommelieeri suosittelisi sen kyseisen patongin tai sämpylän kanssa. Olut voisi olla parempaa, jos sen saisi pysymään kylmänä. Viinin kanssa tosin ei tarvitse mennä etsimään kusipaikkaa yhtä usein.

      Mutta lupaan yrittää vetää seitinohuet lähipäivinä sen kunniaksi että valtio on taas ihan hiukan hellittänyt kuristusotettaan hallintoalamaisestaan.

      • Anonyymi

        Sitten voi kätevästi pudota Italiassa kanjoniin.


    • Tuolla radiossa sanottiin, että kauheita litkuja on noi viinit. Kuin käymään päässyttä mehua. Tosin mun mielestä viinit on kaikki pahoja, etenkin punaviini. Virossa ne osti ihan kirkasta kaupasta, sitä ihmettelin. Ja se oli jotenkin noloo olla suomalainen perjantai iltana siinä kassa jonossa. Kun kaikilla muilla oli viinapullo ja mä ostin vissyä.

    • Anonyymi

      Itse olen suuri viinin ystävä, varsinkin hyvän punaviinin. Näitä 8 prosenttisia ei kyllä tule ostettua mutta olut saattaa hyvinkin olla ihan kivan makuista. Tulen varmasti lähipäivinä kokeilemaan.

    • Anonyymi

      B-laatu marketissa,
      A-laatu Alkossa.

      Näin me viinihifistelijät ajattelemme.

    • Anonyymi

      Markettien viinit on tarkoitettu juopotteluun, Alkon viinit nautiskeluun.

    • Anonyymi

      Hävettäisi ostaa jotain viiniä marketista.

      • Anonyymi

        Tulis heti mieleen, että on vain joku ryyppysankari, joka ei tajua Amaroneista mitään. :)


      • Anonyymi

        Sama juttu parfyymien kanssa.


    • Anonyymi

      Ovatkohan marketin myyjät neuvomassa? Pitääkin esittää pari napakkaa kysymystä. Kyllähän kauppiaan on tuotteistaan tiedettävä!

      • Viinipullo kolahtaa helpommin päähän kuin pehmeä hanaviinipakkaus.


      • Anonyymi
        Gattino kirjoitti:

        Viinipullo kolahtaa helpommin päähän kuin pehmeä hanaviinipakkaus.

        Tuota tasoa se voi juurikin olla.


    • Anonyymi

      Nyt sitten kansa hullaantuu ja juopuu! Niin uranaiset, teinit kuin kotiäiditkin mummoista puhumattakaan! Viini virtaa ovista ja ikkunoista.

      • Anonyymi

        Mites ne lauloikaan jossain kappaleessa ”pikku pikku siiderissä viikonpäivät liiterissä.” Hiio hoi.


    • Anonyymi

      Hyvä muutos, nyt suomalaiset voivat ihan itse päättää mistä ostavat, jää vielä vajaaksi koska todellinen vapaus ei ole enää aikariippuvaista.

      AV

    • Anonyymi

      Nyt vaan terasseille juomaan viiniä jotta kumppanin voitte löytää.

      T: viinamies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      668
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe