kertoisko joku hyvän guacamole- ohjeen?? sellanen mielellää johon ei tule tomaattia. minkä kanssa guacamole sopiì?
guacamole
dean
86826
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
- 3 avokadoa
- 150 g tofua (pehmeätä)
- 5 rkl tehosekoittimassa murskattua hunajamelonia
tai 2 rkl luumuhilloa (miel. vaaleata, voi olla makeutettu)
- valkosipulin kynsi
- 2 tl murskattua ruohosipulia
- 1/2 tl jauhettua rakuunaa
- 2 tl yrttisuolaa tai merisuolaa
- 2 tl jauhettua mustapippuria
- 1 tl sitruunamehua
- 2 tl hienonnettua tuoretta chilipippuria (punaista tai vihreää)
tai 2 tl Tabasco-kastiketta
tai 3 tl Tabasco Chipotle-kastiketta (savustettua chilikastiketta)
Kuori avokadot ja poista kivet ja pane kulhoon.
Lisää kaikki muut aineet sekaan ja soseuta niin, että saat tahnamaista vihertävää ainetta. Pane aine jääkaappiin ja anna muhia pari tuntia. Ota jääkaapista ennen tarjoilua. Sopii mainiosti dipiksi esim. maissilastuille.
Yksinkertainen ohje (5 min)
Avocadot pitää valita kaupassa huolella, puristettaessa aavistuksen pehmeät on parempia kuin kovat. Jos on vaan kovia, niin ne pehmenee kotona huoneenlämmössä parissa päivässä.
Halkaise avocadot veitsellä kiven ympäri ja väännä auki. Kivi lähtee kypsistä hieman puristamalla, voit myös lyödä veitsen kiinni ja vääntää.
Kaiva lusikalla sisällöt tehosekoittimeen ja laita sekaan hieman jeeraa (ei välttämätön) ja hippusen suolaa. Lisäksi sitruunamehua muutama rkl niin tahna ei mustu ja pyöreä maku terävöityy (myös tabasco käy).
Anna koneen käydä nopeilla kierroksilla ja jos tahna ei "luista" niin lisää varovasti sitruunamehua. Jos tahnasta tulee ryynimäistä, niin a-cadot on olleet raakoja.
Tacojen ja maissilättyjen väliin, myös maissilastujen dipiksi.
Minäkin käytän ihan vaan avokaadoa ja sitruunaa. Lisäksi lirautan tilkkasen makeutusnestettä!
Pyöräytän sauvasekoittimella!
Tää on ihan näppituntumalla tehty ja ERITTÄIN makoisaa....
2kpl avokadoja kuoritaan ja lorautetaan sitruunasta mehua päälle, soseutetaan sauvasekoittimella. Kun on tasaista "mössöä,lisätään sekaan ranskankermaa 2prk.
Ei ole kaivannut muita mausteita tms. ja on sellaisenaan meikäläisen suun makuista (=mun mielestä parempaa kuin raflojen mössöt) !!!!
eli 2-3 kypsää avokadoa, ei ees tarvii sauvasekoitinta, kunhan ovat kypsiä, niin ihan haarukkakik käy, sitte yhen sitruunan mehu, tai vaikka kahen limetin ja vielä pussillinen santamaria texmex guacamole-maustetta, missä kaikki on valmiina, sekoitus ja nauttimaan, sopii sipsien kanssa tai mexikolaisen ruuan tai vaikka minkä kanssa. Yxinkertainen on ja helppo ja maukas.
Ostin juuri Citymarketista valmiin pakkauksen, jossa oli: kaksi pehmeää avokadoa, yksi lime, yksi pienehkö punainen chilipippuri, yksi pieni sipuli, yksi kokonainen valkosipuli (4-5 kynttä) ja yksi tomaatti.
Näistä vääntyy helposti tosi makoinen guacamole, chilipippuria ei toki laiteta kokonaan vaan 1/4-osa riittää hyvin. Valkosipuliakin maun mukaan, pari kynttä voi riittää aivan hyvin. Tästä tulee tosi raikas ja mukava guacamole.
Tässä ohjeet täydelliseen guacamoleen, avokadon valintaan sekä muutoinkin ihanaan meksikolaiseen iltaan :) Enjoy!
http://tiinaneuvoo.blogspot.com/2011/03/perrrjantai-arrriba.html
Kuagamoole sopii hyvin läskisoosin kyytipojaksi.