guacamole

dean

kertoisko joku hyvän guacamole- ohjeen?? sellanen mielellää johon ei tule tomaattia. minkä kanssa guacamole sopiì?

8

6822

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nasse

      - 3 avokadoa
      - 150 g tofua (pehmeätä)
      - 5 rkl tehosekoittimassa murskattua hunajamelonia
      tai 2 rkl luumuhilloa (miel. vaaleata, voi olla makeutettu)
      - valkosipulin kynsi
      - 2 tl murskattua ruohosipulia
      - 1/2 tl jauhettua rakuunaa
      - 2 tl yrttisuolaa tai merisuolaa
      - 2 tl jauhettua mustapippuria
      - 1 tl sitruunamehua
      - 2 tl hienonnettua tuoretta chilipippuria (punaista tai vihreää)
      tai 2 tl Tabasco-kastiketta
      tai 3 tl Tabasco Chipotle-kastiketta (savustettua chilikastiketta)


      Kuori avokadot ja poista kivet ja pane kulhoon.
      Lisää kaikki muut aineet sekaan ja soseuta niin, että saat tahnamaista vihertävää ainetta. Pane aine jääkaappiin ja anna muhia pari tuntia. Ota jääkaapista ennen tarjoilua. Sopii mainiosti dipiksi esim. maissilastuille.

    • Quakki

      Yksinkertainen ohje (5 min)

      Avocadot pitää valita kaupassa huolella, puristettaessa aavistuksen pehmeät on parempia kuin kovat. Jos on vaan kovia, niin ne pehmenee kotona huoneenlämmössä parissa päivässä.

      Halkaise avocadot veitsellä kiven ympäri ja väännä auki. Kivi lähtee kypsistä hieman puristamalla, voit myös lyödä veitsen kiinni ja vääntää.

      Kaiva lusikalla sisällöt tehosekoittimeen ja laita sekaan hieman jeeraa (ei välttämätön) ja hippusen suolaa. Lisäksi sitruunamehua muutama rkl niin tahna ei mustu ja pyöreä maku terävöityy (myös tabasco käy).

      Anna koneen käydä nopeilla kierroksilla ja jos tahna ei "luista" niin lisää varovasti sitruunamehua. Jos tahnasta tulee ryynimäistä, niin a-cadot on olleet raakoja.

      Tacojen ja maissilättyjen väliin, myös maissilastujen dipiksi.

      • mie

        Minäkin käytän ihan vaan avokaadoa ja sitruunaa. Lisäksi lirautan tilkkasen makeutusnestettä!
        Pyöräytän sauvasekoittimella!


    • mun mielestä

      Tää on ihan näppituntumalla tehty ja ERITTÄIN makoisaa....

      2kpl avokadoja kuoritaan ja lorautetaan sitruunasta mehua päälle, soseutetaan sauvasekoittimella. Kun on tasaista "mössöä,lisätään sekaan ranskankermaa 2prk.

      Ei ole kaivannut muita mausteita tms. ja on sellaisenaan meikäläisen suun makuista (=mun mielestä parempaa kuin raflojen mössöt) !!!!

    • ohje

      eli 2-3 kypsää avokadoa, ei ees tarvii sauvasekoitinta, kunhan ovat kypsiä, niin ihan haarukkakik käy, sitte yhen sitruunan mehu, tai vaikka kahen limetin ja vielä pussillinen santamaria texmex guacamole-maustetta, missä kaikki on valmiina, sekoitus ja nauttimaan, sopii sipsien kanssa tai mexikolaisen ruuan tai vaikka minkä kanssa. Yxinkertainen on ja helppo ja maukas.

    • mexico-guacamole

      Ostin juuri Citymarketista valmiin pakkauksen, jossa oli: kaksi pehmeää avokadoa, yksi lime, yksi pienehkö punainen chilipippuri, yksi pieni sipuli, yksi kokonainen valkosipuli (4-5 kynttä) ja yksi tomaatti.

      Näistä vääntyy helposti tosi makoinen guacamole, chilipippuria ei toki laiteta kokonaan vaan 1/4-osa riittää hyvin. Valkosipuliakin maun mukaan, pari kynttä voi riittää aivan hyvin. Tästä tulee tosi raikas ja mukava guacamole.

    • Tinde84
    • Lacto-predator

      Kuagamoole sopii hyvin läskisoosin kyytipojaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      99
      7810
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      146
      6562
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      180
      4679
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      242
      3207
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      97
      2717
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      62
      2144
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      147
      1818
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      12
      1816
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      23
      1675
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1604
    Aihe