Loppuukohan moottorikelkkailu.

Anonyymi-ap

Ylellä oli tämmönen juttu
” Varovaisin sanankääntein laaditun Metsähallituksen tiedotteen mukaan syynä rajoituksiin ovat kelkkailun määrän kasvu ja sen mahdolliset haitat luonnolle ja luontaiselinkeinoille.

Yleisesti on tiedossa, että moottorikelkkojen tehot ja nopeudet ovat kasvaneet moninkertaisiksi takavuosista.

Huvikelkkailuun suunniteltujen moottorikelkkojen korkeakuvioiset telamatot aiheuttavat maaston kulumista rajussa ajossa sileämpiä telamattoja pahemmin.

Metsähallitus julkaisee ensi talveksi Utsjoen, Inarin ja Enontekiön kuntiin reittisuosituksia ja rauhoitusaluekartat alueista, joilla luvanvaraista motorisoitua liikkumista tulisi kevättalvella välttää. Tavoite on lisätä kelkkailijoiden tietoisuutta luontoarvoista ja mahdollistaa villieläinten pesintärauha ja porojen vasontarauha.”
( https://yle.fi/a/74-20095263 )

Ei onneksi koske tämäkään minua….

7

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen kyllä noudattanut Hallituksen ohjeistuksia!

      Korona rajoituksiakin olen noudattanut ja ei ole vieläkään loppunu vaan UUSI KORONA ON TULOSSA!

      Kohtuu korvaus olis kyllä saada autoa, asunto, velat anteeksi, työpaikka, Kaamaseen kauppa, sairaala, paloasema, poliisiasema, koulu ja vähän muuta niin saadaan SIVISTYS KYLÄÄN!
      Jos hyvin käy niin tehdään KAAMASESTA oma pieni kunta niin Kauninainen!
      Loin tuossa työpaikkoja samalla eli teoriassa pitäis pärjätä ja ihmiset kyllä Kaamaseen muuttamaan asumaan vaikka minä siellä asuisin!

      Edes lieviä alkoholisteja EI HUOLITA Kaamaseen töihin!

      • Anonyymi

        Kaamanen on VALTIOLLE hyvä sijoituskohde, koska minä painotan terveyteen sekä turvallisuuteen.
        Kaamasen yksikkö pystyy tekemään yhteistyötä Utsjoen sekä Inarin kunnan kanssa.

        Ihmiset muuttaa nykysin asumaan pienin kyliin Lappiin ja Kaamaseen kuulemma muuttaa kuka vaan jos palvelut saa luotua kylälle niin, kuin nuo oli ennenkin.

        Teen vasta suunnitelma kohtuullista korvauksista joka on aika laaja käsite, mutta ei minulla alkuperäisten kaamaslaisten kanssa RIITA ole!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaamanen on VALTIOLLE hyvä sijoituskohde, koska minä painotan terveyteen sekä turvallisuuteen.
        Kaamasen yksikkö pystyy tekemään yhteistyötä Utsjoen sekä Inarin kunnan kanssa.

        Ihmiset muuttaa nykysin asumaan pienin kyliin Lappiin ja Kaamaseen kuulemma muuttaa kuka vaan jos palvelut saa luotua kylälle niin, kuin nuo oli ennenkin.

        Teen vasta suunnitelma kohtuullista korvauksista joka on aika laaja käsite, mutta ei minulla alkuperäisten kaamaslaisten kanssa RIITA ole!

        Kävin viettämässä Juhannusta Kaamasessa ja minua ärsytti, koska en ollut ottanut papereita mukaan joten en voinut tehdä mökillä töitä enkä jäädä sinne tekemään työtä loppuun!

        Maailman paras paikka istua sekä kirjoittaa ARVO KYSYMYKSISTÄ käräjäoikeuteen lauselmaa aiheesta Kunnianloukkaus, koska Kaamasen kylä ansaitsee kunniaa.
        Luin vasta tänään, että äidin puolen mummon isä olikin ollut Petsamossa puualan ammattiliiton puheenjohtaja ja minulle oli kerrottu, että hän oli juoppoja ja pelas korteilla vaan.
        Hänellä oli ollut talokin jonka hän oli rakentanut perheelleen. Eli mummoni oli asunut isänsä talossa johon vaarini oli tullut vävyksi.
        Syyn kyllä ymmärrän, koska minähän olen ollut myös VAPO:n eli valtion sahalla töissä, mutta isäni minulle kesä työpaikan hommassa ja hän jäi itse kesälomalle.


    • Anonyymi

      Leeolla yksinoikeus ajella moottorikelkalla. On ollut jo 1700-luvulta lähtien.

      • Anonyymi

        Ei onneksi liity minun väitteisiin joita perustelen käräjäoikeuteen aiheesta miksi en ole voinut loukata kenenkään kunniaa!

        Minä olen hyvä perustelemaan asioita, kun vauhtiin pääsen.

        Oli siellä suvun naista tehty laulukin ja minä tunsin nuo naiset joista laulu oli.
        En muista sana tarkkaan miten laulu meni, mutta toisen piti ottaa toisesta vaimo sekä toisen toisesta ja ANOPIN tais naittaa pirulle lopussa!
        Kyseessä oli mummon sisko-puoli ja hänen 2 kaunista tytärtään.

        Ei minusta ainakaan ankealta vaikuttanut suvun elämä!
        Minusta vaikutti siltä, että Rastilaiset ollaan oltu hyvin suosittua väkeä ja leskenä ei ole naisten tarvinnut pitkään olla vaan uusi puoliso seisonut jo ovella odottamassa!


    • Anonyymi

      Kaamasessa ajokielto kaikille jotka ovat selvinpäin

      • Anonyymi

        Ei tuokaan onneksi koske minua.

        Lueskelin niin minullahan on Petsamossa ollut aikoinaan myös poroja, koska Rastin Niila oli myös POROMIES ja hänellä oli tuon tutkimuksen mukaan 5 poroa vuonna 1872 ja hän oli mummoni äidin isä ja kyllä noista poroista jokaiselle meistä olis suvun POROMERKKI perinnöksi jäänyt!

        Minun laskujen mukaan pitäis olla ainaki miljoona poroa tuossa suvun perinnöksi saadussa poromerkissä, koska me ei olla kyllä teurastettu yhtään poroa eikä merkattu omaan merkkiin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      743
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      740
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      660
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe