Tapaus PetosKok-Rydman / Hesari, keskusteluun osallistuminen estetty EK-Ylessä

Anonyymi-ap

Toimme kirjoituksissa, jotka siis kaikki sensuroitiin, eli estettiin näkymästä, keskusteluksi väitetyssä ketjussa, jossa otsikon mukaiset aiheet, esiin mm.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010522334.html

Tuon HS-jutun pohjalta, tärkeitä seikkoja, joita toivoimme niin professorien, kuin muiden oikeusvaltiota, demokratiaa, kansalaisoikeuksia ja muita valtion tärkeimpiä arvoja, tutkivien ja valvovien tahojen vastauksia.

Olemme sitä mieltä, että äärioikeiston Rydman-tapaus, "oikeusvaltio on vaarantunut Suomessa, ennennäkemättömällä tavalla" - sanoo professori Kaarlo Tuori, on jo pitkään Suomessa jatkuvien, äärioikeiston järjestäytyneiden, isoimpien talous-pörssirikollisten, harjoittaman erittäin äärioikeistoradikalistisen politiikan osa.

Mielestämme on erikoista, että professorit, lakien ja oikeusvaltio-periaatteen valvojat ja tutkijat, havahtuvat ongelmiin, vasta nyt, vaikka tilanne on jatkumoa, viime vuosisadalta, veroparatiisi-presidentti Niinistön, ollessa vvm-ministerinä, kun massiiviset isoimmat talous-pörssirikokset, Suomen kansan, eli valtion ja eläkerahastojen, valtavia biljoonavarallisuuksia, alkoivat nuo Usan kansalaisiksi, nyttemmin kansalaisuuden vaihtaneet, veroparatiisi-pörssirikolliset, ammentamaan isosti itselleen ja sisäpiireilleen, eli varastamaan ja ryöstämään.

On nähty täysin laiton ex-ex-äärioikeistohallitus, jota yksikään Suomen kansalainen, ei ollut missään demokraattisissa vaaleissa, koskaan äänestänyt. Laittoman äärioikeistohallituksen kritiikkiä, professorien, tutkijoiden ym oikeusvaltio-periaatetta, demokratiaa ja kansanvaltaa, perustuslain toteutumista valvovat tahot, eivät ainakaan medioissa näkyneet kritisoivan, tai kyseenalaistan mitenkään.

Samoin lainvastaisen ex-ex-äärioikeistohallituksen, tekemät hävittäjä- ym sotabisnekset, niiden maksattaminen Suomen kansalta, edelleen kansaltamme lupaa, missään demokraattisissa vaaleissa ja/tai virallisissa kansanäänestyksissä, koskaan kysymättä.

Eli eikö ole erikoista, että vasta nyt, kun nuo äärioikeiston isoimmat talous-pörssirikolliset, ovat äärioikeiston teekutsuliikkeineen, viranomais-ym korruptioineen ja vallan törkeine väärinkäyttämisineen, edenneet jo lapsien seksuaalisen ahdistelun, aseiden käyttämisen, ja muun käytännön väkivaltajoukkojen pyörittämisen, kokaiinin voimalla asteelle, aletaan vähän epäilemään, että olisikohan vaarannettu oikeusvaltiota vaarallisesti, kun oikeusvaltio-periaate ja perustuslaki kansalaisoikeuksineen, itse aito demokratia, on heitetty käytännössä roviolle ja poltettu.

Toivomme todella, että mediat ja tutkijat ja vallan vahtijat, jos sellaisia vielä, tai enää Suomessa on, tarttuvat tähän isojen ongelmien vyyhtiin ja kansalaisten sananvapauksien väkivaltaisiin estämisiin ja sensuuriin, jota EK-Yleisradio jatkuvasti harjoittaa.

4

1345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näille ei tärkeille medioille voi määrätä tuntuvia veroja ja heidän omaisuudelleen.

    • Anonyymi

      Kummastelimme sitä, kuinka VASTA NYT, professorit ja muut oikeusvaltio-periaatteen valvovat, ovat havahtuvinaan, kun on nähty jo täysin laiton ex-ex-äärioikeistohallitus, sen tekemät täysin lainvastaiset, Usan kansalaisiksi, kansalaisuuden vaihtaneiden, Kok-suursijoittaja-pörssirikollisten, hävittäjä-ym sotabisneksien maksattamiset, Suomen kansaa köyhyyteen pahoinpitelemällä jne.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17988758/viron-kokoomus-pm-kallas-narahtanut-venaja-bisneksista-eroa-vaaditaan-isosti

      Tuota Viron venäläisbisneksistä syytettyä, sikäläisen Kok:n pm:ä, ovat äärioikeistohallituksessa puoltamassa EU-komissaarin virkaan.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18001123/miksi-supon-pelttaria-ei-ole-erotettu-porssirikollisuuden-suojelemisen-takia-

      Kyllähän tuossa on h-vetinomoinen vyyhti, erittäin vaarallisia ja vakavia, isoimpia talous-pörssirikoksia ja korruptiota, tehty ja käynnissä, ja nyt kyse Suomen eduskunnasta, ministeriöistä ym vallan törkeistä väärinkäyttämistä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18484036/valtakunnansyyttaja-kavaisi-uutisissa-ja-katosi-sitten-akkia

      Suomen kansalaisten suiden eteen, vedetään erittäin väkivaltaisesti teippiä, näkyykö täälläkiin aiheesta keskustelua, vai onko estetty täälläkin. Mitä Suomen valtionjohdossa on meneillään, on jälleen tilanne, jossa ollaan kuin sotilasvallankaappauksen jäljiltä, kansalaisten uutispimennossa, sananvapaudet estetty ja pörssirikollis-äärioikeisto touhuaa, mitä pimeää ja hämärää touhunneekaan, niin eduskunnassa, kuin ek-medioissa, ainakin EK-Ylessä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18386249/suursiivous-isoimman-talous-porssirikollisuuden-rikostutkinnat-aloitettava-eduskunnassa

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18527820/suomen-lakienvastaista-dca-sopimusta-mainostetaan-ek-ylessa

      Kaikkein vaarallisinta tuossa oikeusvaltio-periaatteen, demokratian, kansanvallan, kansalaisoikeuksien vastaisessa toiminnassa, niin eduskunnassa, ministeriöissä, äärioikeistohallituksessa, kuin oppositiossakin on, ettei kansalaisille kerrota mistä on kyse.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18383695/suomen-valtionjohdossa-jarjestaytynytta-porssirikollisuutta#comment-128051669

      Eli Suomen kansalaiset, eivät saa tietoa, ihan normaalia tiedonvälitystä edes, saati sananvapauksia kysyä ja kertoa miten näkevät ja itse kokevat tilanteen. Mikä kansalaisten mielipiteissä, voi olla niin suuri uhka EK-Yleisradiolle, ettei se voi ihan tavallisten ihmisten, normaaleja pohdintoja, mielipiteitä ja kommentteja julkaista ?

      https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/

    • Anonyymi

      Veroparatiisi-ökyankat verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luonto-ilmastovastuuseen. EK-Ylen järjetön, äärioikeistopropagandaan, disinformaatioon, kansan manipulointiin ja jo väkivaltaan, sananvapauksien jatkuvina estämisinä, käytettävä perustuslain vastainen Yle-maksu, on lakkautettava täysin ja kokonaan.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18067070/paljonko-ovat-digipudokkaitten-todelliset-maarat-suomessa-

      Yksityistetty AutokratiaUsan / äärioikeiston isoimpien talous-pörssirikollisten EK-Yleisradio, ei ole mikään riippumaton, puolueeton tiedotusväline, vaan erittäin vaarallisen ja väkivaltaisen Disinformaation väline, jolla toteutetaan jo kenties kansanmurhaa, kun haavoittuvimpien eläkeläisköyhien ja muiden, oikeudet on viety totaalisesti ja heihin kohdistetaan, raakaa taloudellista väkivaltaa.

      https://www.aamulehti.fi/lukijalta/art-2000010439294.html

      Eläkeläisköyhiksi tehdyissä, on valtava määrä digipudokkaita, joiden ongelma ei ole, kuten EK-Yle virheellisesti väittää "osaamisen puute", vaan rahan puute, ei ole rahaa kalliisiin älylaitteisiin ja liittymiin, ja rahan puutteen, aidon taloudellisen oikeusturvan puutteen takia, ei myöskään terveyttä, voimia ja energiaa, niiden käyttämisten opetteluun, vaikka joku sellaisen jostain onnistuisi haalimaan, useimmilla köyhiksi tehdyistä, ei niihin ole laisinkaan varaa, eikä varmasti tuon äärioikeistohallituksen, suunnitelmien leikkauksista asumistuesta jäleen ja lääkäri- ja erikoissairaanhoidon maksujen korotusten ym.

      https://www.aamulehti.fi/lukijalta/art-2000009926252.html

      Köyhyyteen pahoinpiteleminen sairastuttaa lisää, uuvuttaa, tekee lisää ongelmia, jotka pudottavat digitekniikasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe