Kun niitä valitsee pussiin. Olen nimittäin huomannut, että hyvät, maukkaat tomaatit tuoksuvat tomaatilta, mutta mauttomat eivät tuoksu oikein millekään. Nähtävästi tuo liittyy jotenkin kypsymisprosessiin.
Tomaatit kannattaa nuuhkia kaupassa
9
525
Vastaukset
- Anonyymi
"Olen nimittäin huomannut, että hyvät, maukkaat tomaatit tuoksuvat tomaatilta"
Miltä tomaatti tuoksuu?- Anonyymi
Tomaatti tuoksuu yleisesti ottaen makealta ja maanläheiseltä, ja siinä voi olla myös hieman vihreää ja vihannesmaista tuoksua. Tomaatin tuoksu voi vaihdella sen kypsyysasteesta sekä siitä, onko se tuore vai esimerkiksi kypsytettyä tomaattia.
- Anonyymi
Toiset tuskin tykkää jos vie elintarvikkeet lähelle nenää. Olisihan se mukava tuoksutella esim erilaisia leipiä, mutta taitaa olla jopa kielletty ohjeissa. Tuorehyllystä ei saisi ottaa käteenkään, mutta isoja leipiä ei voi pihdeilläkään ottaa.
Kasviksiin voi tarttua bakteereja niin käsistä kuin hengiotyksestäkin, mutta voi sentään huuhdella tai kuoria, leipiä hankalampi.- Anonyymi
Tomaatteja on saastaiset vietnamilaiset kosketellet jo Närpiössä keräillessään puskista. Kaupassa on työntekijä pärskinyt niitä päin laariin nostellessaan.
Jos pelkää kuolevansa bakteeriin, niin tomaatit voi pestä tai vaikkapa keittää ennen syömistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tomaatteja on saastaiset vietnamilaiset kosketellet jo Närpiössä keräillessään puskista. Kaupassa on työntekijä pärskinyt niitä päin laariin nostellessaan.
Jos pelkää kuolevansa bakteeriin, niin tomaatit voi pestä tai vaikkapa keittää ennen syömistä.Ainahan kasvikset kannattaa huuhdella, muita marjoja tosin en ole huuhdellut, vadelmiakin syönyt sellaisenaan vaikka ulkomaiset pitäisi jopa kuumentaa. Lehden mukaan muutkin kasvikset kuten mansikat pitäisi huuhdella.
- Anonyymi
Oliko tuo aloitus jokin läppä??? Naurettavampaa taas hetkeen luettu...
Onko perunoiden löyhkissä eroja?- Anonyymi
Onhan niissä eroja tuoksussa etenkin kypsyyden mukaan, terttutomaateissa tosin vihreä osa tuoksuu eniten. Joskus haisevat sipulille kun olleet liian lähellä.
- Anonyymi
Kauan (?) sitten, Titon aikaan, näin Jugoslaviassa jossakin ruokakaupassa, kun myyjä päivän hiljaisena hetkenä tupsutteli hyönteismyrkkyä myytäviin perunoihin. Paikkaa ja aikaa en tämän tarkemmin enää muista. Matkailin siellä (yksin) ainakin kolmesti omalla autolla teltta peräkontissa joskus 1970 -luvulla.
- Anonyymi
minä testaan aina vessapaperin jossain kaupan pukukopissa, hyvä vessapaperi on pehmeää eikä repeä jos vähän kovemmin pyyhkii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2383286Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592946Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,161970Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e621759Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121503- 1221456
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01380Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4681374