Kun niitä valitsee pussiin. Olen nimittäin huomannut, että hyvät, maukkaat tomaatit tuoksuvat tomaatilta, mutta mauttomat eivät tuoksu oikein millekään. Nähtävästi tuo liittyy jotenkin kypsymisprosessiin.
Tomaatit kannattaa nuuhkia kaupassa
Anonyymi-ap
9562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Olen nimittäin huomannut, että hyvät, maukkaat tomaatit tuoksuvat tomaatilta"
Miltä tomaatti tuoksuu?
Tomaatti tuoksuu yleisesti ottaen makealta ja maanläheiseltä, ja siinä voi olla myös hieman vihreää ja vihannesmaista tuoksua. Tomaatin tuoksu voi vaihdella sen kypsyysasteesta sekä siitä, onko se tuore vai esimerkiksi kypsytettyä tomaattia.
Toiset tuskin tykkää jos vie elintarvikkeet lähelle nenää. Olisihan se mukava tuoksutella esim erilaisia leipiä, mutta taitaa olla jopa kielletty ohjeissa. Tuorehyllystä ei saisi ottaa käteenkään, mutta isoja leipiä ei voi pihdeilläkään ottaa.
Kasviksiin voi tarttua bakteereja niin käsistä kuin hengiotyksestäkin, mutta voi sentään huuhdella tai kuoria, leipiä hankalampi.
Tomaatteja on saastaiset vietnamilaiset kosketellet jo Närpiössä keräillessään puskista. Kaupassa on työntekijä pärskinyt niitä päin laariin nostellessaan.
Jos pelkää kuolevansa bakteeriin, niin tomaatit voi pestä tai vaikkapa keittää ennen syömistä.
Ainahan kasvikset kannattaa huuhdella, muita marjoja tosin en ole huuhdellut, vadelmiakin syönyt sellaisenaan vaikka ulkomaiset pitäisi jopa kuumentaa. Lehden mukaan muutkin kasvikset kuten mansikat pitäisi huuhdella.
Oliko tuo aloitus jokin läppä??? Naurettavampaa taas hetkeen luettu...
Onko perunoiden löyhkissä eroja?
Onhan niissä eroja tuoksussa etenkin kypsyyden mukaan, terttutomaateissa tosin vihreä osa tuoksuu eniten. Joskus haisevat sipulille kun olleet liian lähellä.
Kauan (?) sitten, Titon aikaan, näin Jugoslaviassa jossakin ruokakaupassa, kun myyjä päivän hiljaisena hetkenä tupsutteli hyönteismyrkkyä myytäviin perunoihin. Paikkaa ja aikaa en tämän tarkemmin enää muista. Matkailin siellä (yksin) ainakin kolmesti omalla autolla teltta peräkontissa joskus 1970 -luvulla.
minä testaan aina vessapaperin jossain kaupan pukukopissa, hyvä vessapaperi on pehmeää eikä repeä jos vähän kovemmin pyyhkii.