Hei kaikki,
Olen ollut pettynyt suuriin liikkeisiin kuten ostamieni savustuslaatikoiden laatuun. Ne ovat olleet heikkokuntoisia ja pieniä. Nyt etsin laadukasta "suomalaista" savustuslaatikkoa, joka on kestävä ja hyvin toimii.
Onko teillä suosituksia, mistä voisin löytää tällaisen? Olisi hienoa kuulla teidän kokemuksianne ja vinkkejänne. Myös tietoa pienemmistä kotimaisista valmistajista otetaan vastaan!
Kiitos jo etukäteen vinkeistä!
Laadukas savustuslaatikko, suosituksia?
4
1080
Vastaukset
- Anonyymi
Ne rosteriset kestää aikansa. Lisäaikaa niille saa, kun käyttää leivinpapereita, folioita jne. apuna, jottei suolainen neste valu laatikon pohjalle.
Ei kannata muutamaa kymppiä enempää sijoittaa.
Savustimet on sitten erikseen. - Anonyymi
Itse ostin tästä : www.tipsan-steel.fi pari vuotta sitten ja hyvin kesti. En tiedä onko enää jäljellä, valmistavat itse.
- Anonyymi
Sieltä oon tilannu! Varastossa on kamaa!
- Anonyymi
Halpa savustuslaatikko palaa pohjasta puhki aikanaan. Pop-niiteillä uutta peltiä pohjaan ja taas mennään muutama vuosi. Leikkaat pohjan kokoisen pellinpalan ja poraat reijät uuden ja vanhan pohjan läpi +vetoniitit. Olen 20 vuotta mennyt näillä opeilla ja 2 laatikkoa käytössä. Mökillä se korjattu versio. Kaupan savustuskalat on liian suolaisia ja laitan vain vähän suolaa ja suolatonta pippurisekoitusta vähän reilummin. Tulee hyvää ja lisäksi olen nyppinyt kaikki ruodot valmiiksi pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764987Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2512933Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432882- 522501
- 271919
- 221737
- 341733
- 651709