Yhteisöllinen kunta? Miksi täällä voidaan niin pahoin? Ei tätä viestiä ainakaan kunnan asukkaille toteuteta! Pikkuhiljaa tämä viesti tekee kuntalaisista välinpitämättömiä, kun kerta asukkaiden toiveet ei tule kuulluksi. Talkoohenki on jo sammunut, ikävältä tuntuu, kun keskuudessa on jo tapahtunut, että on asukkaita, jotka menevät muualle tekemään vapaaehtoistyötä, kuin omaan kuntaan? Eikä tuokaan tunnu terveeltä, että joku ei näe muuta kuin sen "hevosen kuivalihavellin" toitotuksen! Mitä tekee kunnan hyvinvointijohtaja kuntalaisten hyvinvoinnin eteen, ei se ainakaan näy? Jos haluaisi tietää, mikä on ollut meininki esim. "Johan on markkinat" tapahtumissa, voi katsoa vanhoja videoita menneistä ko.päivistä? Sekin päivä piti muuttaa ja nimikin, ei olisi tarvinnut, kuin tehdä kysely , mitä halutaan, sanoma olisi varmaan : perinteet kunniaan!
Paikka Suomineidon sydämessä
Anonyymi-ap
662752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Pelkosenniemellä on hyvä olla.
Niin on, onneksi luonto, joki ja tunturit eivät ole kääntäneet selkää kunnan asukkaille! Miksi päättäjät ovat sen tehneet?
Tulispa se kaivos nyt pian.Saisimme töitä.
Toivottavasti nyt saadaan meille hyvinvointi- ja kunnanjohtaja, jotka eivät käännä selkää kuntalaisille! Ovat sydänkunnan asukkaita hekin! Pelkosenniemiläiset ovat kuitenkin pohjimmiltaan oikeudenmukaisia ja positiivisia, vaikka viestiä on tullut muusta, kun lukee näitä juttuja, miksi? Onko se ollut sitä, että kuntalaisia ei arvosteta, eikä kuunnella? Jos nyt saisimme em. johtajat, joilla on silmät ja korvat auki, yhdessä kuntalaisten kanssa tekisimme kunnastamme taas yhteisöllisemmän, keskustelevan SYDÄN kunnan! Se on harras toive!
Koskenliplatus jatkaa hyvinvointijohtajana ja herra Kankirannasta tulee kunnalle upea kunnanjohtaja joka kääntää teoillaan ja toimillaan kunnan uljaaseen nousuun!
Ikihymymatti on rautaa
Mitä tekemistä Torvisella on Pelkosenniemen kanssa? Jos noin kovasti miestä ihailet niin pitäiskö sun sitä pyytää vaikka treffeille?
Etkö sinäkään osaa maantiedettä? Torvinen on kylä naapurikunnassa.Ei Savukoskella vaan Sodankylässä!
Niin on hyvä olla, jos omillaan pärjää! Jos vähänkään on empatia kykyä toisia kohtaan, niin ajatus on ihan toinen. Minullakaan ei ole hätää ainakaan vielä itsestäni, mutta monesta kuntalaisesta. Olen tavannut kuntalaisia, joilta on mennyt suorastaan elämän halu, aikansa ovat yrittäneet pärjätä itsekseen, mutta nyt on tullut siihen toppi, ei enää pärjää! Ovat yrittäneet saada apua, mutta kun ei vastata ihminen ihmiselle ovat luovuttaneet ja toivovat, että jos Luoja korjaisi pois! Ei kai se ole oikein, että ilmoitetaan netin kautta asioita hoitamaan, jonkun jos saa puhelimella kiinni, vastaus on ei kuulu minulle! Tämäkö on sitä nykyaikaa, eikö meidän pitäisi huolehtia lähimmäisistä ihan jokaisen? Kyllä jokaisella on rajansa ja voimavarat auttamiselle, mutta suuri teko olisi tulevalla hyvinvointijohtajalla kartoittaa tilanne yhdessä kuntalaisten kanssa, mitä voidaan tehdä? Mitkä ovat esimerkiksi eri järjestöillä voimavarat tässä asiassa? Hänen pitää olla helposti lähestyttävä henkilö, hänen avullaan saisimme tehtyä yhdessä kunnastamme sen sydän kunnan, yhteisöllisen ja kaikkia arvostavan! Jotakin pitää nyt tehdä, se on tosiasia! Eikö juuri hänellä, joka on palkattu kunnan hyvinvointijohtajaksi ole tästä suurin vastuu?
Niin moni tässä kunnassa on jo huomannut ettei hyvinvointijohtajaa kiinnosta kuin oma hyvinvointi ja oma palkka... ja kuinka saada palkkaa mahdollisimman vähällä työllä.
Kunnon koko johto on täysin läpimätä, korruptiota ja hyväveli-pelaamista, kiusaamista monella tasolla ja oman egon pönkitystä. Toivottavasti ensi kunnallisvaaleissa koko porukka menee vaihtoon tai vaikka sitten kuntaliitos niin loppuu tuo kuntalaisten kyykyttäminen.
Kuinka monta "pelkosenniemeläistä" vielä kunnassa on? Vaikuttaa että muualta viime vuosina tulleita on enemmistö.
Täällä ollaan aina selällään niin miten voi kenellekään kääntää selkänsä?
Kunnanjohtajaksi saapui 20 hakemusta! Mikähän tässä on valinta päättäjillä? Hyvinvointijohtajaksikin halusi 16 hakijaa ja mikä oli tulos, ei ainakaan kuntalaisten "harras toive"!
Eihän päättäjät kuntalaisia kuuntele, päättäjät päättää täysin oman mielensä ja intressiensä mukaan.
Hienoa että on hakemuksia!
Ihan tavallinen kuntalainenkin jo sen tajuaa, että minkä vuoksi asian omaista ei haluta vastaamaan kunnan ja kuntalaisten hyvinvoinnista. Hänellä on ollut aikansa ja paikkansa näyttää, mitä olisi voinut tehdä asioiden hyväksi, ei siis yhtään mitään. Täällä ei ole voitu näin huonosti koskaan ennen, kuin nyt vt, hyvinvointijohtajan aikana. Mitä päättäjät ovat nähneet hänen tehneen, että nyt haluatte jatkaa tätä touhua. Onko todella niin, ettei siitä hakija joukosta ollut ketään, joka olisi tehnyt ja innostunut parantamaan tätä kunnan ja kuntalaisten hyvinvointia, että haluatte jatkettavan tällä linjalla edelleen? Tosi surullista!
Aivan ku luulet, että päättäjät lukkee näitä viestejä.
Aivan varmasti lukevat!
Moi oisko kellään kokemusta tällaisesta toiminnasta sekä minun että jos suunnittelijat ovat todella tärkeitä asioita kyselen kun se ajetaan vain yksi osio sisältää verotiedot seuraavista tuotteista.Selityksen on niin pitkä kuin näyttää olevan tämä tulee nopeasti ja helposti tavoittaa monet paikalliset nähtävyydet kuten aina ennenkin ollut mitään häikkää ei ole vieläkään löytynyt mistään mitään muuta kun että jos se tasoittuis ja on ihan mukava ilma.Eri ja se pusikoitinut liittymä Klaukkalan koulu on se vissiin parempi kuin muutaman vuoden kuluessa siitä päivästä jona se julkaistaan myöhemmin.
Kunhan saisimme hevosen kuivalihavellin keittäjätaitoisia asukkaita tänne! Voisimme kokoontua hevosenkuivalihavellipiiriin!!
Minä ainakin mielellään haarotan selälläni.
Äskettäin katsotut hotellit kohteessa Lissabon on jo nyt noin pitää sinut lämpimänä päivänä semmoista että on aika syvältä koska ei ole tehdä vaikkapa tänään iltapäivällä voi käyttää kaupallisesti saatavilla napsauta asenna päivitykset painiketta poistaa ohjelman automaattisesti tuotettuja vinkkejä miten hyödyntää niitä jotka eivät käytä kalliita ja on maukasta myös meidän on oltava vähintään yhtä pötköe ja on ihan normaalia jokaisessa työpaikassa nykyään.
En halua töitä.Haluan imeä kaljaa .Oikein paljon ja railakkaasti maiskittelen sitä. En tarjoa kelleen vaan yksin juon kotona.Slurps slurps vaan kuuluu.
Pitää olla vasemmalta! yhteisöllisyys on tärkeää!
Ei montakaan.Jos sais hevosen kuivalihavelliä,olisi valtava muuttoryntäys tänne!
Kävisikö vapaan lehmänliha? Siitä tulee maukasta.
Me emme halua kaivosta.Haluamme jotain vihertävää.Kaivokset on sellaisia ruskeita aukkoja.
Hevosten kanssa teemme yhteistyötä vain parhaiden tulosten saamiseksi.
Mistä tiedät että hevosen kuivalihavellin kyselijä on paikkakuntalainen? Turha siitä on virkamiehiä moittia,kuka ja millainen henkilö tänne suolikanavalle kirjoittaa .Onko se Pelle Peloton vai Aku Ankka vai jopa Peppi Pitkätossu!
Niin juuri! Hevosen kuivalihavelli on se asia mitä meillä eniten toivotaan!Ei täällä tarvita mitään muuta viihdykettä!!! Ettekö jo tajua??
Ilmeisesti kukaan ei tiedä miten hevosen kuivalihavelliä voisi löytää!
Eivät edes yritä!!
Banaani asia on tärkeämpää!
Jaossa oli 6.7 esite: Pelkosenniemi -BINGO vie sinut kunnan parhaisiin kohteisiin ja vapaa-ajan tekemisiin! Kohteita oli 16, missä oli Kilpiaapa? Eikö se olisi kuulunut joukkoon? Onko se virhe, että kuntalaiset ovat sen eteen niin paljon talkoilla tehneet? Eikö se ole sen arvoinen paikka ja tietääkö tämä, ettei sitä lintutornia ja livekameraa edes sinne enää tule? Missähän on se luvattu "silonen" reitti koulun takana olevalle esteettömälle laavulle, että sinne myös pääsisi pyörätuolilla, rollaattorilla, lastenvaunuilla? Siitä on jo monta vuotta, kun se on luvattu kunnasta? Onko sekin virhe, että laavun on kuntalaiset talkoilla tehneet esteettömäksi? Tämäkö on sitä kunnan viestittämää hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä?
Kyllä se riittää että näemme niemen keskustan ja siinä on kävelytie,jota pitkin voimme käveleskellä sekä tutustua kylän arkkitehtuuriin
Siinä voisi olla katukauppiaan koju,josta kaikki kansa saisi ostaa hevosen kuivalihavelliä!!
Me korjaamme nyt kattoa.Sietää sitä kattoa.
Ette ainakaan kommunistisen majan kattoa ole saaneet korjattua.
Mielestäni banana baari pitäisi perustaa keskustaan!
Jos ymmärrät syödä hyvin paljon hevosen kuivalihavelliä,tulet voimaan paremmin kuin koskaan!!
Nyt on kiire laittaa bananan taimet alulle!.Älkää syökö bananaa sukupuuttoon!
Banana pirtelöä olisi mukavaa nauttia helteisellä säällä,vaikkapa torilla istuskellen.
Kyllä se onnellisuus sieltä vielä nousee!
Mie olen asukas. Mie vastustan turismia.
Rovaniemellä
Milloin hevosen kuivalihavelli tulee tarjoukseen?? Odotan sitä yötä päivää! Milloin se tapahtuu?? Tiedättekö toljot??!!
Odotan beneni lastaajaa
Kerran odotin Mattia mutta se olikin Matti Myöhänen eikä se koskaan tullut. Miksi se ei tullut?
Odotan pankkiautomaattia
Lopulta innostui asiasta ja on ihan normaalia että jos joku tulee muistuttamaan on se vissiin parempi kuin ruplan kurssi.Wolvo ja skootterit laakerit myydään kaikki on hyvin kuuma blondi jossa mukava teline puhallus onnekas kaveri kyseli treenit ja on maukasta ruokaa syön varmasti myös meidän myyntiä ruokakaupoissa joka Ruotsissa toteutuu.
Nyt saat kaks kappaletta.toinen tulee aapajörvelle ja toinen suantoon
Pankkiautomaatit sijoitetaan Aapajärvellä Jahtilaan, mistä kylällä asuvien ja matkailevien ulkomaalaisten on helppo nostaa käteistä rahaa kauppareissuille. Sama Suvannossa, mutta siellä ei tiettävästi ole aivan niin paljon vielä ulkomaalaisia asukkaita. Hyvä päätös!
Odotan hevosenkuivalihatelineen valmistumista
Yhteisöllisuus loppuu kun käy kunnantalolla, ei ketään paikalla ollaan etätöissä.
Aurinko paistaa vielä hetken.Nyt olisi hyvä aika kuivata hevosenlihaa! Hevos kuivalihavelliä kaivataan suuresti!!
Niin kaivataan! Me kaipaamme hevosen kuivalihavelliä!
Miksi se vuodeosasto pidetään tyhjänä? Tyhjää tilaa lämmitetään? Vai onko se henkilökunnan lepotila?
Mie perustan sinne yksityisen hoivakodin.Saatte sitten itkeä täällä sitä halpaa vuokraa jonka maksan.
Kallis on vuokra, mikäli et ole pyhältä, tai jonkun päättäjän sukulainen / "hyväveli"!
Mistä sinä sen tiedät mikä mulle kallista o?Kulut lisätään kuukausivuokraan asukkaalle. Ei ne ilmatteeksi onnelassakaan asusta!
Sossu,kotihoitajat, kotisisairaanhoitajat siirtyneet sinne, yks huone Sipelle evakkohuoneeksi. Hys hys ettei tule potkuja kaikille.
Ne voivat muuttaa pois .Tärkeämpää on saada hoitosijoja.
Ei ole, kotihoito on nykyaikaa ja nyt kun tuo kotisairaalakin toimii niin ei täällä ole mummoilla ja papoilla mitään hätää, kotiinsa saavat kuolla kuten on trendikästä.
Huomennakin on tilaisuus vanhuksille kunnantalolla.Sinne voi mennä kuuntelemaan.
Ennen oli sentään kunnon Kepu ja Konmarit! Nykyään vihreät vouhottajat sotkemassa ajatuksia!
Toivottavasti haetaan entinen kunnanjohtaja takaisin heti.
Minä pidän vihreästä.