Jos käytän tavallista leivinpaperia pitsan alustana ja paistan pakastepitsaa uunissa niin syttyykö aluspaperi palamaan? Näin muistelen joskus tapahtuneen, mutta en ole varma tapahtuiko se mikrossa vai tavallisessa uunissa.
Olen tavallisesti käyttänyt alumiinifoliota alustana mutta sen haittana on että siitä irtoaa helposti pieniä siruja jotaka tarttuvat pitsaan ja sitä tietä mahaan asti.
Siis mikä olisi paras ja turvallinen tapa?
Kysymys pitsan paistosta
6
303
Vastaukset
- Anonyymi
Leivinpaperi on nimensä mukaisesti leipomiseen tarkoitettu, se kestää kuumuutta. Ainakin minulla olevassa leivipaperirullassa lukea max. 250 ast ja olen sitä käyttänyt aina kun pakastepizzaa kuumennan. Ruoanlaittopaperi eli voipaperi on eri asia, sitä ei kannata laittaa uunin kuumuuteen.
- Anonyymi
Minä teen pizzani itse ja käytössä lasinen 35 cm halkaisijaltaa oleva pizzan paistoon tarkoitettu lautanen ja sen vain öljyän ennen taikinan levittämistä sille. Pakaste pizzaa en ole koskaan ostanut.
- Anonyymi
Eli laitat ensiksi uunipellin pohjalle valumia varten. Siihen voi toki laittaa sen leivinpaperin, jossei viitsi heti pestä peltiä. Sitten ritilän noin puoleen väliin. Kun uuni on kuuma, pizza siihen ritilälle. Näinhän se yleensä pakastepizzan paisto-ohjeessakin neuvotaan tekemään. Se ritilä tietysti kannattaa pestä samantien, pizzan jäähtyessä syömäkelpoiseksi.
- Anonyymi
Höpsistä! Missä paisto-ohjeessa noin neuvotaan vai mitähän lie olet paistelemassa?
- Anonyymi
Oikein tehty pizza ja kuuma uuni ei tarvitse leivinpaperia. Pizzalapioon vähän käsittelyjauhoja (=karkeita jauhoja) niin pizza sujahtaa lapiosta uuniin kuin mopo lähtee lapasesta irtosoralla.
- Anonyymi
Jos pidät lettuasi keskellä uunia niin no hätä. Ei syty palamaan saati edes mustu. Sit jos taas pidät uunin yläosassa niin leivinpaperi muuttuu tummaksi. Mut siitäkin on jonkin verran matkaa että syttyisi palamaan.
Tv TimmyH
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645150Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362329Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191564Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927