Ei mysky ole 0,1 vaan kokonainen 1

Anonyymi-ap

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/marka-bumerangi-tuhoisa-kesamyrsky-hipoo-suomea-ja-tuo-kahden-kuukauden-sateet-vuorokaudessa-katso-ennuste/8980476#gs.c8rwdo
"Mäntykannas kertoo, että myrskyt heinäkuussa ovat ylipäänsä erittäin harvinaisia. Suomessa heinämyrskyjä on vuosina 2006–2022 ollut keskimäärin 0,1 vuodessa, eli merialueet mukaan lukien vain kerran kymmenessä vuodessa."

Mikä ihmeen 0,1. Se on kokonainen 1, eikä mikään 0,1.
Mikä ihmeen laskutapa suomesa on ylienen ja hyväksytty, kun puhutaan osista, eikä kokonaisista luvuista.
Ei myrsky ole 0,1 vaan kokonainen yksi myrsky.
Sama muissakin asioissa, kun puhutaan vaikka ihmisistä.
Erikoista puhua, että syntyvyvys on vaikka 1,5 lasta, mikä ihmeen 1,5, siis yksi ja puoli lasta, ei puoliaks lapsi voi edes elää.
Se on 2, eikä 1,5.
Sitten hoitajamitoitus, siinäkin puhutaan luvun osista, kuten yhdellä hoitajalla on 3,70 hoidettavaa, kyllä se on 3 tai 4, eikä mikään 3,70.

2

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se on. Vatikaanissakin on kaksi paavia neliökilometriä kohti.

    • Raamatussakin pii on kolme, joten seisoohan lausuntosi taustalla myös vankka auktoriteetti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2622
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1078
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1034
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      921
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      866
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      122
      842
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    10. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      779
    Aihe