Immanuel Kant ymmärrys heikkoa?

Anonyymi-ap

Kun etsii Kantin filosofiasta tietoa on se mitä löytää kurjaa selitysyritystä. Onneksi löysin Sacred Texts sivustolta alkuperäisiä teoksia mieheltä englanniksi.
Selailin vain vähän niitä mutta se mitä Luin oli ymmärrettävää toisin kuin netin selitysyritykset. Kannattaa siis tutustua miehen omiin teoksiin.

https://sacred-texts.com/phi/index.htm


Tuli mieleen niitä selaillessa että aikoiko Kant luoda jonkinlaisen tekoälyn. Kuten Russell ja Wittgenstein vaikuttivat ohjelmoinnin kehittämiseen niin Kantin ajatukset tuntuivat menevän vielä pidemmälle heitäkin mitä tulee tietotekniikan tulevaan kehitykseen. Jotenkin sellainen mielikuva syntyi.

Sääli että selitysyritykset hänen teoksiinsa antaa väärän kuvan hänen käytännönläheisestä nerokkuudestaan. Niihin teoksiin kannattaa itse tutustua jos aikoo tietää mitä hän sanoi.

5

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kantin teoksia suomennettu myös

    • Anonyymi

      Olen joskus sen veran pershtynyt Kantin ajatuksiin, että hän on hyvä esimerkki siitä, miten ajatellaan väärin. Joten on opettavaista lukea, ettei itse sorru samaan.

      • Anonyymi

        Huomasin saman asian. Hän johdattelee ajatustensa lankaa niin että tuo lanka on täynnä harhapoluille johtavia pienempiä langanpätkiä.

        Todella omalaatuinen tapa ajatella. Tulee mieleen ohjelmoinnin vuokaavio mitä monimutkaisin. Tai puun juuristo, jossa pääjuuren lisäksi on lukematon määrä pieniä juuria, jotka eivät johda minnekään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huomasin saman asian. Hän johdattelee ajatustensa lankaa niin että tuo lanka on täynnä harhapoluille johtavia pienempiä langanpätkiä.

        Todella omalaatuinen tapa ajatella. Tulee mieleen ohjelmoinnin vuokaavio mitä monimutkaisin. Tai puun juuristo, jossa pääjuuren lisäksi on lukematon määrä pieniä juuria, jotka eivät johda minnekään.

        "Huomasin saman asian. Hän johdattelee ajatustensa lankaa niin että tuo lanka on täynnä harhapoluille johtavia pienempiä langanpätkiä."

        Kant oli tietyn tyyppinen idealisti, tämä tuo suuria vaikeuksia todellisuuden
        kuvaukseen, joten ei mikään ihme että ajattelu on outoa, koska käsitteet
        ovat kirjaimellisesti "toisesta maailmasta".

        Tuo vertaus vuokaavioon on aika mielenkiintoinen, koska on esitetty että,
        jo vuokaavion käyttö osoittaa, että ajatellaan väärällä tavalla ongelmaa.


    • Anonyymi

      Vai oliko sittenkin niin päin että Kant ymmärsi itse vain heikosti sitä aikaa jossa elämme.

      Hänen mielestään ehkä moraalin tai etiikan lainalaisuudet ovat luonnonlakeihin verrattavissa, mutta hän ei ehkä tiennyt että elämme Kali yogaa eli pahojen maailmanvaltaa joka merkitsee moraalista rappiota.

      Kantin mielestä hyvyys ei ilmene hyvinä tekoina, vaan aivojen hyvänä AIKEENA. Hyvä aikomus on parempi kuin hyvä teko. Mutta mielestäni se koskee vain Kali yogaa. Ennen Kali yogaa saattoi ihmiset olla laadultaan korkeammat ja silloin hyvät teot olivat mahdollisia. Ei pelkästään hyvät aikeet.

      Tänä päivänä hyvä aie on ainoa keino hyvyyteen mutta aiemmin hyvät teot olivat todellisia ja kannattavia. Tarkoitan että epäilen Kantin ajattelun olleen ajallista eikä ikuisesti voimassa.

      Onko todella kaikkina aikoina hyvyys pelkästään hyvä aie vailla tekoja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe