Onko Trump ja rebublikaanit konservatiiveja ja perinteisiä perhe-arvoja kunnioittavia?
Onko Biden ja demokraatit taas liberaaleja ja wokettajia?
Onko Biden ja demokraatit taas liberaaleja ja wokettajia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mitä ihmettä Biden enää mihinkään liittyy?
Ja ottaen huomioon Trumpin oman elämän, niin missä universumissa hän kannattaa "perinteisiä perhearvoja". Aikamoiseen solmuun saa aivonsa vääntää, että saa hänestä moisen kuvan.
On se setä kuitenkin Yhdysvaltain 46. ja siis nykyinen presidentti.
Kovasti kyllä tykkään näistä uusista vaihtoehdoista Harris ja Walz. Heistä lähtee tosi hyvät vibat.
-sivusta
Juu, mutta mitä se tähän presidentinvaaliin enää liittyy? Pitäiskö samalla puhua kaikista muistakin elossa olevista entisistä pressoista, eli expressoista?
Oi puhukaa ihmeessä, min en heistä niin tiedä. Tai Obama ja Clinton on kyllä kovin fiksun ja mukavan oloisia kavereita, nuorempi Bush taas melko samanmoinen höpönassu kuin Trump, mutta hän nyt onkin republikaani.
Mulla ei ole mitään tarvetta puhua. Nähdäkseni he eivät liity mitenkään näihin vaaleihin, enkä ole usalainen. Se kuitenkin olisi yhtä loogista kuin puhua enää bidenista.
Sama.
Ei miljonääriksi perinnöillä tullutta öykkäriä ei ei
Liittynevät kuitenkin aloituksen aiheeseen, vaikka vaalit ehkä eivät, eli demokraatteihin ja republikaaneihin, joihin puolueisiin periaatteessa presidenttien kautta edellä viittasin. Vaikutelma näistä ihan edustajiensa välityksellä on siis hyvin toisistaan eriävä, vaikkei Yhdysvaltain politiikasta oikein hölkäsen pölähtävää ymmärtäisikään.
Sittenhän olisi järkevämpää puhua suoraan puolueiden eroista, jos se kerta on pointti.
Ja jos puhutaan puolueista, niin silloin mitään tuollaista selkeää jakoa ei ole. Molemmista puolueista löytyy kaikenlaista sakkia ja sama ihminen voi olla yhdessä aiheessa liberaali ja toisessa konservatiivi. Joku vaikka New Yorkin republikaani on keskimäärin selvästi liberaalimpi, kuin raamattuvyöhykkeen demokraatti, noita molempia löytyy molemmista. Jos meilläkin on puolueiden sisällä monenlaisia mielipiteitä niin saati sitten kaksipuoluejärjestelmässä.
The Handmaid's Tale on aika tarkka kuvaus Trumpin ja kumppanien unelmasta. Tahtovat itselleen valtaa, naisista lapsikoneita ja käyttävät uskontoa lyömäaseena paljolti ääri-islamistien tapaan.
Demokraattien unelma taas on tehdä lapsista sekopäitä. Kuusivuotias lapsi saattaa kuvitella, että sukupuolenvaihto olisi kiva asia ja vieläpä uskoa siihen, että sukupuoli vaihtuu, kun aikuiset sitä ideaa myyvät. Tosiasiassa sukupuolta ei voi vaihtaa, mutta sen voi tärvellä.
He siis haluavat jallittaa lapset, jotka eivät ymmärrä mitä se sukupuolen vaihto on, eikä heillä ole mitään käsitystä seksuaalisuudesta, tekemään päätöksiä mielikuvitusta olevan sukupuolenvaihdoksen. Lapsethan uskovat mitä vaan ja ovat helppoja uhreja huijareille ja sitähän tuo on. Lapset huijataan uskomaan, että sukupuolen voi vaihtaa. Nämä ihmiset ovat pahuuden asialla.
Tekemällä tehty koronapandemia jossa rikkaat rikastuvat entisestään ja Natolla amerikan talous kukoistaa kun myyvät aseita eurooppaan ja mikä parasta: yhdenkään amerikkalaisen ei tarvitse sotia.
Konservatiivit eivät kovin arvosta perhettä! Jos tyttö raiskataan, se on "Jumalan tahto". Jos solu hedelmöittyy se on ihminen. Jos se putkahtaa ulos liian aikaisin, se on murha.
Ajatus, että sen ei ole väliä, vaikka nainen kuolisi raskauden takia, ei ole kovin pro life. Myöskään ajatus siitä, että on ok jos nainen menettää raskauden vuoksi mahdollisuutensa saada koskaan lapsia, ei ole kovin pro life. Eivät nuo myöskään ole mitenkään perhemyönteisiä ajatuksia, eivät myöskään lapsimyönteisiä. Ne eivät myöskään ole vapautta, joka muka on magalle niin kovin tärkeää. He haluavat ajaa yksilönvapaudet alas ja suoda valtiolle vapauden puuttua ihan kaikkeen, paitsi aseenkanto-oikeuteen. Ampuma-aseeisiin liittyvät kuolemat ovat muuten lastennsuuren yksittäinen kuolinsyy Yhdysvalloissa. Ei kovin pro life, eikä lapsimyönteistä tai lapsista välittävää.
Juu ... aseet ovat pro life, mutta maksuton kouluruokailu kaikille on ääriajattelua ja kommunismia. Kuka noita selityksiä perusteluja oikeasti uskoo? Ei siinä mitään, että on asiasta jotakin mieltä, hyväksyy tai ei hyväksy, mutta nuo perustelut ovat ihan kilahtaneita.
Trump on ääliö, joka kuvittelee tietävänsä ja ymmärtävänsä paremmin kuin asiantuntijat. Pelle, joka kuvittelee, että hän on jumala, yksinvaltias, despootti ja laki. Pahempi kuin Putin, koska jälkimäinen sentään ymmärtää laillisuuden tarpeellisuuden, vaikka vaikuttaakin lakien säätämiseen omien etujensa mukaisesti.
Vaikka hänellä olisi helppo mahdollisuus perehtyä edes perusasioihin, ei sisälukutaito taida riittää edes maallikolle tehtyyn selonteon lukemiseen eikä keskittymiskyky siihen, että joku sen lukee tai esittelee.
Trump on mies, joka ehdotti käsidesin juomista koronaan. Muutaman ihailijansa saisikin neuvoilla tapettua. Se mitä kyseisen miehen suusta tulee ulos ei ole mitään tasoa. En ymmärrä miten tyhmä ihmisen pitää olla kun juttuihin uskoo.
Demokraatit kannattaa julkista terveyden huoltoa, ilmaista kouluruokaa, koulutusta ja naisen oikeutta aborttiin. Jokainen joka on jenkeissä on käynyt, on nähnyt putsatun turistialueen ulkopuolella, tietää että yhteiskunnan tukiverkkoja ei ole. Moni asia mikä on meille itsestään selvä etuus on siellä luksusta (vaikka vuosiloma on 2 vko tai äitiysloma ainakin ennen on voinut olla 2vko).
Trumpissa huolestuttavaa on se, että hän on evankelikaalien ja muun samanmoisen sakin talutusnuorassa, koska tarvitsee heidän äänensä. Se sakki toivoo sotaa ja maailmanloppua, jotta pääsee nopeammin paratiisiin. Umpihulluja koko sakki.
Kumpikin ruttuisia vanhoja ukonpieruja, joitten pitäisi vain kerran viikkoon käydä äijävesijumpassa, muuten pysyä kotosalla. 😃
Ei ole Trump konservatiivi eikä Biden, Harris ja kumppanit liberaaleja.
Tim Walz on kova sukupuolitutkimnususkovainen. Järkkäs kouluissa pojille tampooneja, onhan pojillakin kuukautiset.
Kahelit johtavat maailmaa ja tässä on tulos.
Joo. Minusta on jotenkin hupaisa valtavirran ajattelu. Jos joku on Trumpia vastaan, se on automaattisesti hyvä. Jos joku on Trumpin puolesta, on automaattisesti paha. Eikä kukaan huomaa sitä, että kaikki ovat saman kahelin kolikon sivuja. Ei ole hyväksi Trump eikä ole kyllä hyväksi se vastapuolikaan. Se, että yhdet sekopäät vastustaa toisia sekopäitä, ei tee kummastakaan täysipäisiä.
Sama täällä Suomessakin. Ei oikeistolla ja vasemmistolla ole mitään eroa. Kumpikin puoli edustaa itsensä näköistä hulluutta ja tyhmyyttä. Ja ihmiset silti äänestää niitä.
Bidenin hallinto kannattaa myös wokea, homopropagandaa sekä tietysti rajat auki.