Pelkoseniemen kunnanjohtaja ei anna periksi Oikeuslaitokselle. Kunnanjohtaja Vauhkonen palkkasi heti KHO: n päätöksellä poispotkitun osastonhoitaja Koskenlaineen Hyvinvointijohtajaksi. Viranhaltijapäätöksessä Vauhkonen puhuu vastoin parempaa totuutta, että oikeus olisikin katsonut että Koskenlaisen valinnassa olisi tehty ansiovertailu. No näinhän ei ollut.
"Hallinto-oikeus kumosi kunnanvaltuuston 23. helmikuuta 2023 tekemän päätöksen Sirpa Koskenlaineen nimittämisestä tehtävään. Hallinto-oikeuden perusteluna ovat hakuprosessin valmisteluvirhe ja perustelujen puutteellisuudet.Oikeuden mukaan valtuuston päätöksen perusteluissa ei ole esitetty hakijoiden ansiovertailuun perustuvia syitä valinnalle.
Oikeus myös mainitsi päätöksessään, että tuolloin kunnanvaltuutettuna ollut valittavan puoliso oli mukana rekrytointia käsitelleessä sähköpostiketjussa.
Oikeuden mukaan asia on saattanut vaikuttaa muiden viestiketjuun kirjoittaneiden kannanottoihin, vaikka puoliso ei ollutkaan osallistunut hakijoiden arviointiin viestiketjussa."
Tämä on kunnanjohtaja Vauhkosen odotettu ja pahaa enteilevä tulkinta. Vastarinta tullaan Pelkoseniemen kunnassa aina hänen aikanaan murskaamaan.
Vauhkonen palkkasi Koskenlaisen uudelleen
Anonyymi-ap
4
665
Vastaukset
- Anonyymi
Ei voi pitää paikkaansa
- Anonyymi
Pik.nat. käyttää valtaa.
- Anonyymi
Se jos jokin on oikein! Hyvä tytöt! Näyttäkää parhaimmat puolenne!!
- Anonyymi
Kyllä nyt zaukkoaalvaala ja zairalassa itketään.yhyy.Pia ja anti ja tossu pitääkön tuoda nessua?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain29811808Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-14111013Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2406323Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185172Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1643646- 1743538
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502473Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291980Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov111817Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171705