Tämä "parisuhde" romanttisine rakkausoletuksineen on viime vuosikymmenten keksintöä ja jo kuolemassa pois. Sitä edelsi avioliitto tuhansien vuosien ajan, eikä se perustunut intohimoon ja onneen vaan selviytymiseen ja lisääntymiseen.
Kun avioliittopakko on nyt hävinnyt kulttuurista, Väestöliitonkin pitäisi ohjata paukut pois parisuhteesta ja keskittyä vauvojen tuloon. Nuoriso pitää vierottaa ajatuksesta, jonka mukaan lapsi tarvitsee kaksi vanhempaa. Yksi riittää.
Sukusolulahjoittajia on pilvin pimein kapakoissa ja etelänmatkoilla. Lainsäädäntö laahaa perässä vaatiessaan siittäjää vastuuseen. Kela hoitakoon rahoittajan roolin.
Kun avioliittopakko on nyt hävinnyt kulttuurista, Väestöliitonkin pitäisi ohjata paukut pois parisuhteesta ja keskittyä vauvojen tuloon. Nuoriso pitää vierottaa ajatuksesta, jonka mukaan lapsi tarvitsee kaksi vanhempaa. Yksi riittää.
Sukusolulahjoittajia on pilvin pimein kapakoissa ja etelänmatkoilla. Lainsäädäntö laahaa perässä vaatiessaan siittäjää vastuuseen. Kela hoitakoon rahoittajan roolin.
Vastaukset 25
Vanhimmat
lim kpyaom k'ämmotydjuttuja niintirdän erän dellaisen jos tuonne laittaa ihmisrn rimiykään pääse pis...kun seikkaikkut mopedilla erip aikoissajoskus...
Ihmeellinen väite taas vaihteeksi. Suurempi osa suomalaisista on parisuhteessa kuin sinkku.
Vaikka mitä tehdään, se ei muuta sitä tosiasiaa että nasiille ei kelpaa kiltti, hyvä ja kunnollinen mies.
kaijalle keksi 🍪
Vähän särmää pitää olla.
entä jos vanhempi varakas sekikkääpmoi nainen kuin siän?
pmlp Somiööa joku viehwetönsuper-bosdy-varalalo jaelätätä ja tyytydädtä meihen
Muta niin tämä on vain mielipide että nykyään naisen pitääå elättäämies joka vaika... pelaa xbox kokonaan
Höböhöbö
Lapsille ei riitä yksi vanhempi. Lapsen tasapainoisen kehityksen kannalta on tärkeää että on kaksi vanhempaa, äiti ja isä.
8:09
Nykyään on ehkä useampikin aikuinen lapsen tukena kuin vain omat vanhemmat ja isovanhemmat.
Hyvä olisi, jos kaikilla olisi samat kasvatusperiaatteet pääpiirteittäin.
Vilma
ikwrji tgdeb nuege3b baubeb vau iketji thdeb bauseb nues?
Kopioit tämän kommentin Hesarin kommenttipalstalta.
Haluat siis alistaa naiset synnytys- ja lastenkasvatuskoneiksi, ja vapauttaa miehet kaikesta vastuusta?
Eihän juuri kukaan edes hanki nykyään lapsia. Olen ap:n kanssa samaa mieltä.
Siinä tapauksessa seksin harrastaminen tulee lopettaa lain nojalla, koska tasa-arvolain puitteissa myös siitettävä tulee vapauttaa vastuusta, eli mm. raskaus edes vahinkona ja synnytys eivät tule kysymykseen.
Nainen vois olla työkseen äiti.
2500 e/kk.
Ja miksei mieskin, kun vaan itse poikii.
Nimenomaan lapset eivät halua enää yhden vanhemman jäljiltä.
Jos lisääntyminen onnistuu ilman parisuhdetta alla, eivätkä lapset näe sen raunioita ja jälkiä, onnistunee. Muutat vain sitä kaikkien kohdalta.
Kyllä ne kadehtii niitä kavereita, joilla on myös isä.
Sitä tarkoitin, että molemmat on hyvä.
Ei se mikään "keksintö" ole, vaan siihen on ajan myötä ajauduttu.
Niin evoluutio. Kohta ollaan kuin etanat, oman kivan seurausta kaikki perilliset.
Miksi erittäin monet sitten ovat parisuhteessa?
Rakkauteni eivät ole epäonnistuneita kokeiluita. Puhu vaan itsestäsi.
- Sheena