Norjasta avaruusvaltio.

Anonyymi-ap

Norjan avaruussatama saa hallituksen luvan

4

199

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jouduimme avaamaan kokonaan uuden osaston Win11 takia!
      Vakavista oireista kärsiviä M$-potilaita aiheuttanut valtavan pandemian.

      🩺


      🚑

    • Anonyymi

      Loistava uutinen!

    • Anonyymi

      Loistava uutinen!

    • Anonyymi

      Ruotsi valmistautuu historialliseen tapahtumaan - ensimmäinen rakettilaukaisu Pohjoismaista Maan kiertoradalle
      Tulevat kiertoratalaukaisut ovat iso loikka niin Ruotsille, Pohjoismaille kuin koko Euroopalle. Tähän asti raketit on jouduttu laukaisemaan kauempaa, mikä lisää mutkia ja viiveitä eurooppalaisille yhtiöille.

      ”Suunnitelmissa on ensimmäinen kiertoratalaukaisu vuodelle 2025”, kertoo Esrangen laukaisukeskuksen Pavithra Manghaipathy juuri ilmestyneessä Tähdet ja avaruus -lehdessä 6/2024.

      Ruotsin lapissa sijaitsevan Esrangen tavoitteena on tulevaisuudessa laukaista pienehköjä kantoraketteja, joilla viedään kiertoradalle maksimissaan tonnin massainen hyötykuorma. Avaruuskeskukseen on rakenteilla kolme uutta laukaisualustaa sekä niiden vaatimat rakettien ja hyötykuormien mittavat käsittelytilat.

      Ensimmäinen Esrangesta laukaistava kantoraketti tulee olemaa eteläkorealaisen Perigee Aerospacen Blue Whale 1. Sen erikoisuus on, että kaksivaiheisen raketin ensimmäinen vaihe on suunniteltu laskeutumaan uudelleenkäyttöä varten.

      Vuonna 2026 tavoitteena on lähettää maapallon kiertoradalle hyötykuormia myös selvästi suuremmalla yhdysvaltalaisen Firefly-yhtiön Alpha-kantoraketilla.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe