Eläkeläisköyhiksi tehdyt ovat kuin raakkuja uhanalaisia suojeltava

Anonyymi-ap

"Ilmastouhkia ja luontokatoa voi torjua VAIN sosiaalisesti oikeudenmukaisella tavalla, jokaisen valtion SISÄLLÄ".

Näin ovat huippututkijat vetoomuksessaan maailman valtioidenjohdoille asian ilmaisseet ja sitä kovasti painottavat.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13216

https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-politics/pension-swiss-switzerland-vote-protest/73323356

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18582409/erittain-laaja-kannatus-2-500ekk-minimielakkeille-suomen-kansan-keskuudessa

Suojelemalla vanhuksia, vammaisia ja pitkäaikais-monisairaita, suojelet myös Suomen luontoa ja torjut ilmastouhkia ja luontokatoa.

https://yle.fi/a/74-20074197

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18535508/aarioikeistohallitus-korottaa-terveysaseman-kayntimaksuja-ja-erikoissairaanhoidon

Eniten sairastavat ovat myös köyhimmiksi tehtyjä. Suomen vakavasti sairaat vanhukset, ajettu humanitäärisen avustuksen kerjuuttamisjonoihin, yhdessä maahanmuuttajien kanssa, mutta ilman vastaavia tukia ja etuuksia, kuin he saavat, eli eriarvoistetussa asemassa sielläkin. Köyhiksi tehdyt eläkeläiset, eivät omista mitään, esim. tämän kirjoittajalla ei ole omistusasuntoa, ei autoa, ei sohvaa, ei televisiota jne. eikä käytä päihteitä, minkäänlaisia.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/18018979/2000ekk-minimielakkeet-ennenaikaisen-laitos--ja-kotihoidon-tarpeen-poistaminen#comment-123191989

7

1077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      juuri aamu tveessä oli miten eläke ikä taas nuosee,

    • Anonyymi

      EK-Ylen provo, jatkuvaa ikärasismia, eläkeläisvihaa, misogyniaa ja yksinelävien lapsettomien kimppuun yllyttämistä, kun yksityistetyllä ek-ylellä on oma lehmä ojassa, estivät kaikki sananvapaudetkin muka-keskusteluista, ettei kansalaisten äänet näkyisi ja kuuluisi.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18018979/2000ekk-minimielakkeet-ennenaikaisen-laitos--ja-kotihoidon-tarpeen-poistaminen#comment-123191989

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18582409/erittain-laaja-kannatus-2-500ekk-minimielakkeille-suomen-kansan-keskuudessa

      Eipä näy EK-Ylessä uutisia siitä, miten Suomen oligarkit aivan kuten itänaapurissa, ryöväsivät valtion, eläkerahastot ym kansamme valtavat varallisuudet, ja käyttävät niitä pörssimammoniensa kahmintaan verokeitaissa. Ostelleet ökyhotelleja, lentoyhtiöitä ym verokeitaiden palatseja, kansamme rahoilla ja kustannuksella.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16142552/elakeyhtioiden-jattiomaisuuksia-sotateollisuuden-veroparatiisisijoituksissa#comment-99923203

      Miten tumpeloita sijoittajia ovatkaan, kun eivät biljoonien jättivarallisuuksista, kykene 2 500€/kk MINIMIELÄKKEITÄ toteuttamaan, vaikka jopa verokeitaana tunnettu Sveitsi siihen pystyy. Suomi on vauras valtio, kyse ei ole edes rahasta, vaan pelkästä järjestelystä joka maksaa itse itsensä takaisin, välttämättömään kulutukseen käytettävä raha, rasvaa valtion talouden rattaita ja estää kalliisiin sote-laitoksiin ennenaikaisesti pakottamisen, eli ihmiskaupan.

    • Anonyymi

      Ovatko nuoretkin niin yksinkertaisia, etteivät osaa vaatia eläkerahastojen johtajia ja pörssikeinottelijoita vastuuseen, vaan käyvät vain heikoimpaan asemaan pakotettujen köyhiksi tehtyjen eläkeläisten kimppuun ? Niiden ökysijoittajienhan toimia pitäisi rikostutkia ja vaatia aitoa yhteiskuntavastuuta sieltä suunnalta, kyllä kunnolliset minimieläkkeet on ansaittu, ilmaistyön tekijöillekin kuuluvat oikeudet sivistysvaltioissa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18508486/anderssonin-on-aika-maksaa-kiitollisuudenvelka-elakelaisaanestajille

    • Anonyymi

      Punavihreät poliitikot ja virkamiehet ovat simpukoista (raakuista)enemmän huolissaan kuin meistä sairaista eläkeläisistä. Eutanaasia pillerit jakoon niin pääsette meistä eroon. Joka päivä 1 eläkeläinen tappaa itsensä!

    • Anonyymi

      Eläkeläisten köyhyyteen pakottaminen, tulee monin verroin kalliimmaksi yhteiskunnalle kaikin tavoin, kuin ajanmukainen moderni 2 500€/kk MINIMIELÄKE ratkaisu tulisi.

      https://yle.fi/a/74-20107269

      On kyse myös huoltovarmuudesta ja sote-ihmiskaupan estämisestä.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      195
      1657
    2. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1490
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1071
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      1047
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1030
    6. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1000
    7. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      86
      970
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      861
    9. Hindujen rukous ei auta

      Rukoilu hindulaisuuden tapaan ei voi missään tapauksessa tuottaa hyviä tuloksia. Ja miten joku epäjumala voisikaan mihin
      Hindulaisuus
      353
      856
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      54
      824
    Aihe