Koiran supervainu

Anonyymi-ap

S𝐮𝐩𝐞𝐫𝐯𝐚𝐢𝐧𝐮: 𝐇𝐚𝐣𝐮𝐣𝐞𝐧 𝐚𝐞𝐫𝐨𝐝𝐲𝐧𝐚𝐦𝐢𝐢𝐤𝐤𝐚 𝐤𝐨𝐢𝐫𝐚𝐧 𝐤𝐮𝐨𝐧𝐨𝐬𝐬𝐚
Mikä on erittäin herkkä hajuille ja voi tunnistaa vähäisemmänkin hajun suunnan? Koiran kuono!
Tullivirkailijat käyttävät koiria huumeiden löytämiseen matkatavaroista. Poliisi käyttää koiraeläimiä paenneen rikollisen jäljittämiseen. Luonnonkatastrofin jälkeen pelastustyöntekijät ovat riippuvaisia ihmisen parhaasta ystävästä loukkuun jääneiden eloonjääneiden löytämisessä raunioiden alta.
Koiran herkkä haistelukyky on seurausta erityisestä rakenteesta sen nenäontelossa. Se vie noin puolet koiran nenän sisätilasta, ja on aivan silmien takana, ja näyttää suurelta määrältä kiertyneiden hengitysteiden sekasotkua.
Muutama vuosi sitten Brent Craven Pennsylvanian osavaltion yliopistosta tutki koiran kuonon sisällä virtaavan ilman ja hajujen aerodynamiikkaa.1 Hän ja hänen kollegansa laittoivat ilmaa tarkkailevat kuonokopat seitsemälle erirotuiselle koiralle, mukaan lukien labradorinnoutaja ja pomeranian (kääpiöpystykorva), ja kuvasivat niiden haistelua (kun niitä houkuteltiin lusikallisilla maapähkinävoita tai tonnikalaa) suurnopeusvideolle.
Paljastui että koirat haistelevat samalla nopeudella kuin ne läähättävät – viisi haistelua sekunnissa. Tutkijat olivat hämmästyneitä löydöstä, että koirat kykenevät haistelemaan erikseen kummallakin sieraimella. Kummankin sieraimen imaistessa sisäänsä erillisen hajunäytteen, koira tietää mistä suunnasta haju tulee, Craven selitti. Tutkijat huomasivat koirien myös säilyttävän hajun hajureseptoriensa labyrintissä jopa uloshengityksen jälkeen.
Jos etsit erittäin herkkää, suuntaavaa, nopean vasteen omaavaa, liikkuvaa, sisäisellä energialähteellä varustettua, uudelleen ladattavaa, hajun tunnistajaa, niin miksi et käyttäisi koiraa, jota on koulutettu käyttämään hajuaistiaan [koiria voidaan kouluttaa esim. pelastuskoiriksi]? Sen kuono on jälleen yksi esimerkki loistavasta suunnittelusta elävissä olennoissa – kaikkien erillisten osien järjestäminen yhtenäiseksi järjestelmäksi, joka toimii uskomattomalla tarkkuudella. Aivan niin kuin vaatimattoman koiran herkkä kuono voi johdattaa jäljittäjän saalinsa luo, samoin ihmeellinen suunnittelu elävässä maailmassa voi johdattaa meidät ainutlaatuisen Suunnittelijamme luo.

RaakaArska

3

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uusi päivä, uusi kyläidiootin avaus :)

      • Anonyymi

        Tosiasiassa tuo tyyppi ei uskalla tulla tänne evoluutiopalstalle. Minä kopioin hänen aloituksensa tänne, koska hän kirjoittaa noita juttujaan mormonismipalstalle. Tai ei hän itse osaa kirjoittaa edes yhtä kielioppivirheetöntä lausetta, vaan hän kopioi muiden kirjoittamia juttuja lähteitään kertomatta.


    • Anonyymi00004

      PH haistaa hyvin 🤣🤣🤣

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      12
      5666
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5299
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3334
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      88
      3253
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      1044
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      1020
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      952
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      736
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      735
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      679
    Aihe