Siellä sairaalassa

Anonyymi-ap

Piti pukea sairaalavaatteet päälle.
Nyt harmittaa, kun en pöllinyt sukkia.

Mulla on varmaan kaikissa sukissa reikä.
Tokihan niitä sukkia saa kaupastakin ihan ostamalla.

>simiti<

18

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä en tykkää sairaaloista. 20 vuotta sitten olin, enkä selkä murtuneena päässy pois. En kerta kaikkiaan päässy ylös sängystä ja sorsaan piti kustakin.

    • Olen pitänyt sairaalasukkia ainoastaan synnytyksen yhteydessä ja muistaakseni ne sukat olivat melkoisia pötköhä. Isoja ja löysiä

      Parempi vain ostaa omat sukat. Pöllimisestä jäisi paha mieli ja miettisit rikostasi aina, kun vetäisit sukat jalkaan. Ei kannata.

      • Anonyymi

        Et oo tosissasi. Pölliminen on hauskaa ja jää omat rahat säästöön.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Et oo tosissasi. Pölliminen on hauskaa ja jää omat rahat säästöön.

        Jo hyvin pieni lapsi pystyy erottamaan oikean ja väärän. Viimeistään teini-iässä normaalille ihmiselle on kehittynyt oikeudentaju, joka kertoo, että toiselta luvatta ottaminen on väärin ja normaalilla ihmisellä myös omatunto alkaa kolkuttaa, jos tulee toimineeksi väärin.

        Osta itse omat sukkasi.


    • Anonyymi

      Menin kerran nuorempana leikkaukseen.

      Juuri silloin oli menkat. Ajattelin, että sairaalassa todennäköisesti on asiaankuuluvia suojaimia saatavilla, joten "suuressa viisaudessani" en ottanut niitä kotoa mukaani tarpeeksi.

      Jumaliste. Niihin sairaalan kuukautissuojiin olisi mahtunut kerralla puoli litraa verta. 😵 Paksuutta löytyi sen verran, että näytti kuin minulla olisi ollut munat.

      Leikkaus sujui hyvin. Kiitoksia ja lämpimiä ajatuksia taitavalle kirurgille. 🤗

      🦄

      • Anonyymi

        On se jäykkäpötkyläkin, mikä laitettiin varuulta, karmee, karmeen karmee.
        Se vönkötti sairaalan pyjamahousuissa kuin olisi piilossa joku paksu häntä.
        Naisella.
        Muuten niitä kivipestyjä pyjamia ei himoitse kukaan.
        Onneksi osastolla ei ollut vierailuita koronankin takia.
        Vilma


    • Anonyymi

      Sairaalan sukissa kun vähän kovemminkin kävelee, ne tulee potkaistua jalasta. Pakko pitää niitä virtsakiidättimiä jalassa, ettei sukat lennä jaloista...

      • Anonyymi

        Kusiluikkarit tarvitaan jo armeijassa, kun nuoriso ei käytä talvipakkasilla villakalsonkeja.


    • Anonyymi

      Sairaalassa sukat pyörii jaloissa

    • Anonyymi

      Kunnolliset sukat on nykyään harvinaisuuksia.
      Ihanko oikeesti, kierrätettyä puuvillaa. Jalassa jonkun mummon vanhat kalsarit, jotka Intialainen köyhä on pessyt Kalkuttan slummissa kaatopaikalta löytyneessä kylpyammeessa pyhästä Ganges-joesta poimituista ruumiista tehdyllä saippualla.

      Ei ihme että kukaan ei äänestä vihreitä.

    • Anonyymi

      joskus varastin vahingossa saieaalasta alushousut jäiv ät jalkaan kun lähdin pois.

    • Anonyymi

      kotona huomasin vasta että oli jäänyt sairaalan alushousut jalkaan, kysyin että åpitääkö ne palauttaa? Ei tullut vastausta.

    • Ne sairaalan sukat on kyllä niin yksinkertaisia ja kaikki erikokoisia. Niitä samoja sukkia saa henkilökuntakin käyttää, ja käyttävätkin. Mutta ei paljon innosta käyttää niitä, kun tosiaan, niitä kaikki käyttää. Vaikka ne hyvin pestäänkin. Niin silti.

      Jos joudut sairaalassa joskus tovin olemaan. Niin suosittelen ottamaan omat sukat, kalsarit ja sandaalit / aamutossut mukaan. Villasukat ovat myös hyvä idea. Näitä ei voi siellä pestä, (sandaalit voidaan dekottaa (desinfio / kuumapesu), jos oikein nätisti / kohteliaasti pyydät laitoshuoltajalta tai hoitajalta, mutta aina ei millään ehdi eikä olla kuitenkaan velvollisia niin tekemään) ja kannattaa varautua siihen että niitä lentää roskikseen eritetapaturmien vuoksi.

      • Niin, ja tekemistä myös suosittelen vahvasti. Kirja ristikoita, läppäri yms helppoa kannettavaa. Siellä ei ole kuin telkkari ja jotain kirjoja. Aamuherätys on yleensä puoli kahdeksan maissa. Siinä sitten saatat makoilla monta päivää, niin voi tylsistyä.


      • Anonyymi
        Varjoperuna kirjoitti:

        Niin, ja tekemistä myös suosittelen vahvasti. Kirja ristikoita, läppäri yms helppoa kannettavaa. Siellä ei ole kuin telkkari ja jotain kirjoja. Aamuherätys on yleensä puoli kahdeksan maissa. Siinä sitten saatat makoilla monta päivää, niin voi tylsistyä.

        Mmitähän ne" pojat"taas keksivät synnythksistä ja muusta?


    • Ne sukat on ihan perseestä. Niissä ei ole minkäänlaista muotoa ja pyörivät jaloissa. Tulisi vain paha mieli moisesta varkaudesta.

    • Anonyymi

      Telkkarista näin, että ameriikkalaisessa sairaalassa potilaan puvussa perspuoli on kokonaan avoin ja paljas.

      Mikä siinäkin mahtaa olla ideana?

      🎱

    • Anonyymi

      NÄIN JORAIN HASUA UNRSWKKUNN ITRSDELÄ TÄHIKIIKAWEIRNIIN TYTÄIDTÄRJSW SUEONGON EÄY5IL LIDÄÄNYHY

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1208
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      118
      1047
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      130
      930
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      792
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      295
      746
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      666
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe