Tämän helle-ennätyksen perusteella.
Vastaukset 7
- Anonyymi
No ainakin yksi paikkakunt suomessa ja ehkä koko maailmankartalla jossa ei todellakaan ole helteitä ollut tänäkään kesänä kuin korkeintaan 4-5 hellepäivää. Tällä hetkellä plus 18 sekin hieman yläkanttiin forecassa ilmoitettu kun todellisuudessa plus 15-16.
- Anonyymi
Siinä mielessä mahdollista, että muistaakseni nyt kolmantena vuonna peräkkäin rikotaan syyskesän ennätyksiä. Toisaalta emme tiedä onko nämö pitkässä sarjassa poikkeuksia, joita aina tulee ja menee. Aika näyttää. Keskilämpötila olisi kuvaampi mittari kuin pelkät hellepäivät.
Täällä ei myöskään ole ollut elo-syyskuussa yhtään trooppista iltaa tai yötä, joita yleensä on loppukesästä. Olen itse aika lämpöherkkä, mutta elo-syyskuussa ilp ei ole ollut yhtään jäähdytyksellä. Hyvin pärjännyt sillä, kun kaihtimet kiinni auringossa ja ikkunat auki illalla.
lajijasuris - Anonyymi
Sitten on muuten semmonenkin juttu - vale, emävale, tilasto😉- että mittauspaikkoja on poistunut ja tullut uusia vuosien saatossa. Mistä tietää onko valittu korkeapaineelle herkempiä paikkoja, joilloin rikotaan herkemmin lämpö- tai kylmyysennätyksiä.
Päälle 20 lämmöt eikä helle syyskuussa ei ole mitenkään harvinaisia, että en tiedä onko onko se nyt niin poikkeuksellista, jos joskus tulee muutama hellepäivä enemmän. Aika näyttää millainen trendi tulee olee
Kllä päästöjä pitää hillitä ym mutta silti on kauhee ilmastohysteria menossa.
lajijasuris - Anonyymi
Tänään oli pk-seudulla jo aamulla pakkasta pari astetta.
- Anonyymi
Pitää muistaa että lämpötilojen mittaushistoria on lyhyt, joten ennätysten rikkominen ei ole ihme.
Magneettikenttien suunnanmuutos on useamman satatuhattavuotta myöhässä ja sekin tekee omansa maapallon lämpötiloihin ja muuhunkin.
Maapallo ilmastoltaan on iso kokonaisuus. Sen omat syklit on yksi juttu ja toinen nyt kohuttu ilmaston muutos. Se mitä Suomessa tehdään on pisara valtameressä , kun huomattavasti suuremmat teollisuusmaat tuottavat ”kaikkea mahdollista” ilmakehään.- Anonyymi
Käsite ilmastonmuutos pitää sisällään sekä sen luontaisen syklisyyden että ihmisen mahdollisen ja todennäköisen vaikutuksen siihen. Ilmasto on pitkien aikojen aikana tiettävästi aina vaihdellut, niin se tekee yhä mutta kyse onkin siitä kuinka paljon ihmisen toiminta esim. nopeuttaa sitä, tuulimyllyjä vastaanhan tässä taistellaan ja kauheinta on se millainen määrä ihmisiä on nyt tällä pallolla verrattuna siihen miten pieniä populaatioita on ollut aiemmin.
- Anonyymi
Tarkoitin ilmastonmuutosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???442251Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7021489- 1061168
- 1301059
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk89963- 71903
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku16734- 116698
- 33694
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä23598