Tämän helle-ennätyksen perusteella.
Ennustan pahaa
7
425
Vastaukset
- Anonyymi
No ainakin yksi paikkakunt suomessa ja ehkä koko maailmankartalla jossa ei todellakaan ole helteitä ollut tänäkään kesänä kuin korkeintaan 4-5 hellepäivää. Tällä hetkellä plus 18 sekin hieman yläkanttiin forecassa ilmoitettu kun todellisuudessa plus 15-16.
- Anonyymi
Siinä mielessä mahdollista, että muistaakseni nyt kolmantena vuonna peräkkäin rikotaan syyskesän ennätyksiä. Toisaalta emme tiedä onko nämö pitkässä sarjassa poikkeuksia, joita aina tulee ja menee. Aika näyttää. Keskilämpötila olisi kuvaampi mittari kuin pelkät hellepäivät.
Täällä ei myöskään ole ollut elo-syyskuussa yhtään trooppista iltaa tai yötä, joita yleensä on loppukesästä. Olen itse aika lämpöherkkä, mutta elo-syyskuussa ilp ei ole ollut yhtään jäähdytyksellä. Hyvin pärjännyt sillä, kun kaihtimet kiinni auringossa ja ikkunat auki illalla.
lajijasuris - Anonyymi
Sitten on muuten semmonenkin juttu - vale, emävale, tilasto😉- että mittauspaikkoja on poistunut ja tullut uusia vuosien saatossa. Mistä tietää onko valittu korkeapaineelle herkempiä paikkoja, joilloin rikotaan herkemmin lämpö- tai kylmyysennätyksiä.
Päälle 20 lämmöt eikä helle syyskuussa ei ole mitenkään harvinaisia, että en tiedä onko onko se nyt niin poikkeuksellista, jos joskus tulee muutama hellepäivä enemmän. Aika näyttää millainen trendi tulee olee
Kllä päästöjä pitää hillitä ym mutta silti on kauhee ilmastohysteria menossa.
lajijasuris - Anonyymi
Tänään oli pk-seudulla jo aamulla pakkasta pari astetta.
- Anonyymi
Pitää muistaa että lämpötilojen mittaushistoria on lyhyt, joten ennätysten rikkominen ei ole ihme.
Magneettikenttien suunnanmuutos on useamman satatuhattavuotta myöhässä ja sekin tekee omansa maapallon lämpötiloihin ja muuhunkin.
Maapallo ilmastoltaan on iso kokonaisuus. Sen omat syklit on yksi juttu ja toinen nyt kohuttu ilmaston muutos. Se mitä Suomessa tehdään on pisara valtameressä , kun huomattavasti suuremmat teollisuusmaat tuottavat ”kaikkea mahdollista” ilmakehään.- Anonyymi
Käsite ilmastonmuutos pitää sisällään sekä sen luontaisen syklisyyden että ihmisen mahdollisen ja todennäköisen vaikutuksen siihen. Ilmasto on pitkien aikojen aikana tiettävästi aina vaihdellut, niin se tekee yhä mutta kyse onkin siitä kuinka paljon ihmisen toiminta esim. nopeuttaa sitä, tuulimyllyjä vastaanhan tässä taistellaan ja kauheinta on se millainen määrä ihmisiä on nyt tällä pallolla verrattuna siihen miten pieniä populaatioita on ollut aiemmin.
- Anonyymi
Tarkoitin ilmastonmuutosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232443Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531723Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu284974Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup11974- 253964
- 146893
- 56844
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110749- 46725
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua8718