Voisiko joku selittää tämän Raamatusta?

Anonyymi-ap

Hei, olen parikymmpinen kaveri ja olen alkanut tutkimaan ja lukemaan Raamattua ja tavoitteenani on vilpittömin mielin oppia ja ymmärtää sitä. Olen löytänyt sieltä mielestäni ristiriitaisen kohdan ja haluaisin kuulla Raamatun tuntevilta selityksiä tähän.
5. Moos 18:18 Siksi minä annan heidän omien jälkeläisten joukosta nousta profeetan, joka on sinun kaltaisesi; minä panen sanani hänen suuhunsa, ja profeetta puhuu kaiken, minkä minä hänen puhuttavakseen annan.

5. Moos 34:10 Israelin kansasta ei ole enää koskaan noussut toista sellaista profeettaa kuin Mooses, jonka kanssa Herra puhui kasvoista kasvoihin.

Ensin siis sanotaan että israelilaisten keskuudesta nousee toinen, Mooseksen kaltainen, profeetta, mutta myöhemmin sanotaan, ettei israelilaisten keskuudesta enää koskaan noussut Mooseksen kaltaista profeettaa. Eikö tämä ole ristiriita?

Kiitos jo etukäteen kaikille vastauksille, ennen kuin joku tulee moittimaan, että olen vain kristinuskon vastustaja ja yritän tehdä Raamatusta virheellisen niin ei pidä paikkaansa. Olen täällä avoimin mielin kuulemassa eri selityksiä ja näkökulmia.

17

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lue koko jae ajatuksen kannalta.. Avainsana on "kasvoista kasvoihin"...

      Vain Mooses näki Jumalan "kasvoista kasvoihin" kun Jumala kirjoitti sormellaan laintaulut...

      Muut profeetat saivat sanomansa toisella tavalla suoraan Hengen puheena tai enkelin välityksellä, mutta eivät nähneet Jumalaa "kasvoista kasvoihin", kuten Mooses näki.

      • Anonyymi

        2.Mooseksen kirja:
        33:11 Ja Herra puhutteli Moosesta kasvoista kasvoihin, niinkuin mies puhuttelee toista. Sitten Mooses palasi takaisin leiriin; mutta Joosua, Nuunin poika, hänen apumiehensä ja palvelijansa, ei poistunut majasta.

        4.Mooseksen kirja:
        12:8 hänen kanssaan minä puhun suusta suuhun, avoimesti enkä peitetyin sanoin, ja hän saa katsella Herran muotoa. Miksi ette siis peljänneet puhua minun palvelijaani Moosesta vastaan?"


        "Lue koko jae ajatuksen kannalta.."
        Tee se itse! Tee itse se! Mikset itse tee sitä?

        Kyllä se oli
        kasvoista kasvoihin
        ja
        suusta suuhun
        eikä siinä mitään lakitauluja ollut välissä.

        Olet sinäkin lakitauluinesi oikea satusetä! Aina pitää olla jokaista raamatunkohtaa omilla keksimillään saduilla selittelemässä, kun menee sormi suuhun.


    • Anonyymi

      2. Moos. 34:29

      Ja kun Mooses astui alas Siinain vuorelta ja hänellä vuorelta alas astuessaan oli kädessänsä kaksi laintaulua, ei hän tiennyt, että hänen kasvojensa iho oli tullut säteileväksi hänen puhuessaan Herran kanssa.

      • Anonyymi

        Mooseksen kasvosäteily sai yllättäviä muotoja. Hieronymos onnistui kääntämään tämän sarviksi. Näin syntyi ihmetystä aiheuttaneet sarvekkaat patsaat Mooseksesta Roomassa.


    • Anonyymi

      Raamatun tarinoita on vuosisatojen mittaan sepitellyt useampi tarinoitsija. Niistä on mahdoton saada ristiriidatonta kokonaisuutta, mitä kristikunnan lukemattomat lahkotkin osoittavat.

    • Anonyymi

      Ristiriidat ovat kylläkin lähinnä vain lukijoiden mielissä. Tämänkin voi käsittää aivan hyvin myös niin, että eihän Jeesus tosiaan ollut vielä "tullut", siis syntynytkään, saati tehnyt ihmetekojaan tuon 5. Moos. 34:10 raamatunkohdan kirjoittamisajankohtana.

      • Anonyymi

        Niin, aivan, eivätkä mm. Elia ja Elisakaan käsittääkseni...


    • Anonyymi

      Se kuvaa Jeesusta.

    • Anonyymi

      Kyllä tässä selvä ristiriita on. Sitä voi yrittää selittää monilla tavoilla, mutta vielä ei kukaan ole onnistunut siinä.

      On ainakin muistettava että Israelilaisilla oli kolme eri Jumalaa. Jos yksi heistä sanoikin että ei anna Mooseksen kaltaista enää koskaan. Niin toinen on voinut sanoa : Mutta minäpä annan.

      Itse asiassa Koraani kertoo ja sunna profeetoista tietoa joka selventää asioita.

      Profeettoja on 144000 , mutta itse uskon kolme kertaa 144000 ja jokaisen kolmen joukon päänä oleva profeetta on suuresti korotettu.

      Päät ovat : Jeesus Kristus, joka korotettiin yhdeksi ainoaksi Jumalaksi. Muhammed (saas) joka korotettiin Intiassa Visnuksi. Ja kolmas pää ehkä Aabraham tai Aadam.

      On varmasti muitakin tapoja selittää asiaa, mutta onhan selvästi nähtävissä että myös Uudessa Testamentissa Jeesus puhuu vähintään kolmessa eri roolissa: Ihmisen Poika, Jumalan Karitsa ja Jumalan Poika.

      VT puhuu on Aabrahamin Jumala, Iisakin Jumala ja Jaakobin Jumala.

      Ja Aabrahamin siunaa kolme eri Jumalaa.

      Kaikkivaltias eli Jehova
      Korkein eli Krishna
      ????? Eli ?????

      Tämä on vain yksi yritys selittää vaikeaa ristiriitaa. Parempiakin selityksiä on.

    • Anonyymi

      Ristiriidat tulevat silloin, kun lukija lukee kelvottomasti Raamatun erehtymätöntä Jumalan sanomaa. Luvut on luettava kokonaan ja opinhaluisesti, ei jakeista virheitä etsien. Ihmetyttää nuo harhauttajien väitteet, vaikka totuus on selkokielellä kerrottu Raamatussa. Kaikki pienetkin kertomukset sisältävät monikerroksista opetusta hyvästä Jumalasta Maailmassa riehuva pahuus, tekee pilkkaa Jumalan hyvyydestäkin.

      • Anonyymi

        Et kuitenkaan kykene selittämään ap:n mainitsemia Raamatun säkeitä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et kuitenkaan kykene selittämään ap:n mainitsemia Raamatun säkeitä?

        Otan osaa ,jos aloittaja ei huomaa erhettään. Ylempänä on eräs selittäjä maininnut selkokielellä pätevän vastauksen . Miten on luetun ymmärtämisen laitasi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Otan osaa ,jos aloittaja ei huomaa erhettään. Ylempänä on eräs selittäjä maininnut selkokielellä pätevän vastauksen . Miten on luetun ymmärtämisen laitasi?

        En puhunut kenenkään muun vastauksesta vaan sinusta


    • Anonyymi

      Jumalasta ei ole mihinkään.

    • Anonyymi

      Hyvin olet löytänyt pohdittavaa Raamatusta. Se on aina hyvä juttu. Tuossa jälkimmäisessä kirjoittaja ajattelee siihen mennessä tapahtunutta, kun hän kirjoitti tuon lauseen.

      Tuossa ensimmäisessä ennustuksessa katsotaan paljon pitemmälle tulevaisuuteen.

      Eli ihan looginen selitys tuolle.

      Voi hyvin!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      173
      1174
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      532
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      514
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe