Purra ja maan tila

Väärä kuva maahanmuutosta

Rkp:ssä on hekumoitu talouden saattamista vauhtiin pitämällä vuosittainen nettomaahanmuutto 40 000 henkilön tasolla. Panelistit olivat ajatukselle ainakin osin myötämielisiä, Purraa lukuun ottamatta.

Kokoomuksen pääministeri Petteri Orpo, kristillisten maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah sekä keskustan Antti Kaikkonen ajoivat asiassa kaksilla rattailla.

Keskustelu kiihtyi vihreiden Sofia Virran kritiikittömän maahanmuuttomyönteisen purkauksen myötä.

– Te annatte jatkuvasti väärää kuvaa, että haittaisimme työperäistä maahanmuuttoa, kommentoi Orpo Virran puhetulvaa.

Hallitus hillitsee haitallista maahanmuuttoa

https://www.suomenuutiset.fi/riikka-purra-kuntaliiton-puheenjohtajapaneelissa-kuntien-lakisaateisia-tehtavia-on-kevennettava/
6589545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 658

Vanhimmat
  • Rajoitettu maahanmuutto ei ole hyökkäävä,
    vaan puhtaasti puolustava toiminta.
    Se omaksutaan yksinomaan suojellaksemme itseämme.
    On muistettava, että kaikki yhteiskunnan
    ja hallituksen instituutioiden objektit epäonnistuvat,
    ellei Amerikkaa pidetä amerikkalaisena. (Calvin Coolidge)

    Äänestä

  • Olispa trump suomen pressa niin hävittäis maahanmuuttajat. Suomessakin on liikaa näitä loisijoita. Saisko stubb jotain aikaseksi.

    Äänestä

  • En ymmärrä kun mamuille ekan anntaan kaiken laiset avustukset ei tartte tehdä kuin ojentaa käsi siitä kerjääminen alkaa. Työ ei kelpaa pitää olla huippupalkka ym ym. Mutta saako loisimesta niin hyvää elantoa. Tukien pitää pudota huimasti näiltä loisijoilta. Ovat vuosi kausia loisineen ostareissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00162 kirjoitti:

    Olispa trump suomen pressa niin hävittäis maahanmuuttajat. Suomessakin on liikaa näitä loisijoita. Saisko stubb jotain aikaseksi.

    Stubb tykkää mamuista kun tyttärelläkin oli musta mies linnan juhlisssa. Onko jotain hyvää tehnyt kun pääsi linnan juhliin no on nussinut tytärtä se riittää. Kiva kun aamupalalla on mustaa väriä hehhhh

    Äänestä

  • Anonyymi00162 kirjoitti:

    Olispa trump suomen pressa niin hävittäis maahanmuuttajat. Suomessakin on liikaa näitä loisijoita. Saisko stubb jotain aikaseksi.

    Stubb on liian mamis - ei tule vaikuttamaan millään lailla asiaan. Suomen rahat EI riitä, kun tänne tunkee jäätäviä määriä hyysättäviä ja elätettäviä, jotka vielä lisääntyvät kuin pupujussit - tälle maalle käy huonosti, kuten länsinaapurille.

    RIP

    Äänestä

  • Anonyymi00205 kirjoitti:

    Stubb tykkää mamuista kun tyttärelläkin oli musta mies linnan juhlisssa. Onko jotain hyvää tehnyt kun pääsi linnan juhliin no on nussinut tytärtä se riittää. Kiva kun aamupalalla on mustaa väriä hehhhh

    Rasismi.On.Vierantumista.
    Ihmisyyden haasteista.

    Äänestä

  • "Epäilty tekijä saapui Saksaan turvapaikanhakijana 2022.

    Hakemus hylättiin ja hänet piti palauttaa Bulgariaan, jossa hän oli jo jättänyt hakemuksen, mutta viranomaiset eivät löytäneet häntä.

    Jokainen näkee nyt, millainen hölmöläisten maanosa Euroopasta on tullut" Sebastian Tynkkynen

    Äänestä

Trolli on kovin huolissaan persuista.
Oma puolueensa piehtaroi mutakuopassaan vihreiden kyljessä.
Kun se keulakuvakin hillotolpan löysi Brysselistä.
Oli kovin väsynyt Li.
Mutta kyllä se siitä. Persut kyllä kestää yhden puolimittaisen käppänän äänekkään lukihäiriömaratonin.
Hiekkalaatikkona s24 sopiikin multinimimerkkitrollin pikku tunteenpurkauksille oivasti.
Sääli talousrikospalstaa. Siellä se peräpään osa trollia pitää yllä julmettua valitusta Jerusalem- teemallaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9914885/miksi-ilkka-pitkanen-erotettiin-suomen-asianajajaliitosta#comment-131307057

Äänestä
  • Moktar ja valuuttakauppias ovat kuin paita ja perse.
    Kumpikin käy toistensa osina, samaa sinappikonetta.

    Äänestä

  • Todella hyvä kirjoitus💋

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Moktar ja valuuttakauppias ovat kuin paita ja perse.
    Kumpikin käy toistensa osina, samaa sinappikonetta.

    Sama tyyppihän se on.
    Valuuttakauppiaana ei aiemmin maahanmuuttoa järjestellyt. Nyt eläkeläiskäpynä aikaa riittää horinoihinsa hyppien nimimerkkien välillä roolileikissään.
    Säälittävää.

    Äänestä

""Goodwinin mukaan elämme tänään keskellä suurinta eliittiluokan radikalisoitumista sitten 1960-luvun. Hän käy puheenvuorossaan läpi maansa poliittisen ilmapiirin muutosta, woke-ilmiötä, konservatiivipuolueen ja Boris Johnsonin täydellistä romahdusta ja sen syitä

sekä käsittelee perusteellisesti eliitin irtautumista tavallisen kansan arjesta.

Tilaisuuden toinen puhuja on eduskuntatutkimuksen laitoksen johtaja Markku Jokisipilä, joka käy laajassa omassa puheenvuorossaan läpi woke-ilmiötä, perussuomalaisten vaikutusta, mediaa ja politiikan laajaa kuvaa.

Jokisipilä vertailee omassa puheenvuorossaan woke-höyrähtäjiä 1970-luvun taistolaisiin:

– Akateemiset nuoret olivat tämän liikkeen innokkaimpia kannattajia, ja he olivat suoranaisia Neuvostoliiton ja neuvostojärjestelmän faneja, ja heidän piti olla koko maan älykkäimpiä ihmisiä. Mutta jotenkin heistä tuli niin sokeita, etteivät he nähneet, millainen maa Neuvostoliitto oli.

Tilaisuutta isännöi kansanedustaja, Suomalaisuuden Liiton hallituksen jäsen Onni Rostila (ps.)""

https://www.suomenuutiset.fi/suomessa-vieraillut-brittiprofessori-woke-eliitti-ja-siihen-kuuluva-media-ovat-radikalisoituneet-voimakkaasti-ja-seuraus-on-karu-he-kyvyttomia-enaa-ymmartamaan-tavallisia-ihmisia/

Äänestä

Sebu:
"Tämä logiikka voi toimia vain EU:ssa.

Olemme vaarassa joutua EU:n tarkkailuluokalle, sillä taloutemme on muihin verrattuna poikkeuksellisen heikossa jamassa.

Mutta:

Samaan aikaan meidän pitää rahoittaa muiden EU-maiden elämistä vielä enemmän kuin aiemmin. Suomen nettolasku EU:lle kasvoi viime vuonna massiiviseen 840 miljoonaan.

Yhtäkkiä taloutemme onkin siis muita vahvempi EU:n silmissä. Tämä osoittaa, että EU kyllä kuppaa sen, mikä irti lähtee.

Tätä vastaan on taisteltava kynsin ja hampain"
https://twitter.com/i/status/1836368048615194747

Äänestä

Koko Suomessa annetaan väärä kuva maahanmuutosta siksi että kaikki yhdistetään samaan nimikkeeseen. oli sitten kyse laittomasta tai laillisesta maahantulosta!
Laiton maahantulo ei ole maahanmuuttoa ja siitä ei pidä puhua sellaisena!

Äänestä

  • "Talouspoliittiset riidat eskaloituivat kehysriihen seitsemäntenä päivänä tilanteeseen, jossa hallituksen toiseksi suurimman puolueen keskustan neuvottelijat päättivät tilata viinaa. Viinat kuitattiin keskustan silloisen puheenjohtajan Annika Saarikon ministeritililtä".
    Kertoo The Kirja.

    Äänestä

  • Korpisoturi/Tupla : Minua jotenkin naurattaa suuresti

    Äänestä


  • ""Dagens Nyheterin DN artikkelissa (16.9) väitetään, että Suomen hallitus natisee liitoksistaan

    Artikkelissa viitataan myös siihen, että Suomessa on yleistä, että ääripuolueet ovat osa hallitusta. Ensinnäkin Perussuomalaiset eivät ole Suomen poliittisen kartan ulkoreunalla. Perussuomalaisia ​​voidaan kuvata isänmaallisena puolueena, joka edustaa demokratiaa, vapautta ja vastuullista sosioekonomista politiikkaa. Maahanmuuttoasioissa perussuomalaiset eivät eroa merkittävästi muun Euroopan suuntauksesta, joka on muuttumassa yhä kriittisemmäksi maahanmuuttoa kohtaan. Nykyinen hallitus mukauttaa turvapaikkapolitiikkaansa yhteispohjoismaisella linjalla. Saksa on varoittava esimerkki siitä, mitä voi tapahtua, jos turvapaikkapolitiikka perustuu vain niin sanottuihin humanitaarisiin arvoihin ja jättää huomiotta maahanmuuton aiheuttamat ongelmat.

    Suomella on pitkät perinteet koalitiohallituksista. Siksi on luonnollista, että hallituspuolueet ajattelevat eri tavalla useista poliittisista kysymyksistä. DN:n artikkelissa mainitussa työperäisessä maahanmuutossa hallitusohjelma ohjaa politiikkaa. Hallituspuolueiden sisällä voi olla omia mielipiteitä ilman, että tarvitsee pelätä hallituskriisiä. Kaikissa Pohjoismaissa isänmaalliset puolueet ovat joko olleet hallituksessa tai toimineet hallituksen tukipuolueina. Se on todiste siitä, että isänmaallinen ajattelu on tullut valtavirtaan alueellamme. Pohjoismaiden vasemmistoliberaalit väittelijät eivät ole vielä täysin hyväksyneet tätä poliittista kehitystä.

    Sisäisen turvallisuuden ohella huono valtiontalous on tällä hetkellä Suomen suurin haaste. Suomi on talousottelussa Ruotsin alapuolella, koska Suomen talous ei ole kasvanut vuoden 2008 finanssikriisin jälkeen ja velkataakka on kasvanut hallitsemattomasti. Nykyinen hallituskokoonpano on ainoa, joka on ollut valmis puuttumaan Suomen talouden vaikeuksiin ja toteuttamaan tarvittavat uudistukset maan talouskasvun lisäämiseksi. Kaikki hallituspuolueet ovat yhtä mieltä siitä, että nyt on viimeinen hetki pelastaa suomalainen hyvinvointiyhteiskunta, joka on tae kaikille kansalaisille ihmisarvoisesta elämästä ja hyvinvoinnista.

    Riikka Purra Valtiovarainministeri (PS)""

    Äänestä

IMF peruu suunnittelemansa Artikla IV -matkan Venäjälle – valtiovarainministeri Purra: ”Kannatti reagoida” Valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi viime viikolla tiedotteessaan:

– Olemme yhdessä muiden Pohjoismaiden ja Baltian maiden vaalipiirin jäsenmaiden sekä Puolan kanssa laatineet kirjeen IMF:n toimitusjohtaja Kristalina Georgievalle. Niin kauan kuin Venäjä jatkaa laitonta hyökkäyssotaansa Ukrainassa, ei IMF:n kaltaisten kansainvälisten instituutioiden tule palauttaa normaalia kanssakäymistä Venäjän kanssa.

https://www.suomenuutiset.fi/imf-peruu-suunnittelemansa-artikla-iv-matkan-venajalle-valtiovarainministeri-purra-kannatti-reagoida/

Äänestä

Seppäsläinen änkyräkommunisti Honkasalo murjaisi tahattoman vitsin

"Vasemmiston mielestä Suomeen tulee lääkäreitä ja juristeja
Honkasalon mukaan Suomeen tulevien tai tulleiden maahanmuuttajien joukossa olisi myös ”lääkäreitä ja juristeja”.

Honkasalo myös väitti maahanmuuton vaikuttavan positiivisesti työllisyyteen"

Lisähuumoria on, että juristi toisesta maasta ei voi toimia toisessa,
koska joka maassa lait ovat erilaiset jopa niin, että eri osavaltioissa
USAssa on vaikea toimia toisen osavaltion lakimiehen

Jos on vielä vieraskielinen lakimies uudessa maassa, on aivan mahdoton tapaus työskennellä, koska lakitermit ovat eksakteja eikä sinnepäin-kielitaito kauppaostoksia tehdessä auta oikeustapauksissa

https://www.suomenuutiset.fi/vasemmisto-haluaa-syytaa-lisaa-rahaa-kotouttamiseen-makela-sen-sijaan-vaatii-kotouttamiselta-tuloksia-heraa-kysymys-saadaanko-kotouttamiseen-kaytettya-panostusta-koskaan-takaisin/

Esimerkiksi Amsterdamin yliopiston ja Amsterdamin kauppakorkeakoulun tuoreesta tutkimuksesta selviää, että Hollannissa maahanmuuton kustannukset olivat keskimäärin 3,8 prosenttia bruttokansantuotteesta. Suhteutettuna Suomen BKT:hen summa olisi huimat 10,5 miljardia euroa.

Mäkelä kommentoikin ohjelman jälkeen sosiaalisessa mediassa, että edes maahanmuuttajan työllistyminen ei takaa positiivisia vaikutuksia vastaanottavan yhteiskunnan kansantaloudelle.

Äänestä
  • Vasemmistoliiton Honkasalo on kolonialisti, hyväksyisi, että riistettäisiin kehitysmaista lääkärit Suomeen. Todella hävytöntä puuhaa poliitikolta. Kehitysmaat tarvitsevat omat osaajansa työskentelemään omissa maissaan

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Vasemmistoliiton Honkasalo on kolonialisti, hyväksyisi, että riistettäisiin kehitysmaista lääkärit Suomeen. Todella hävytöntä puuhaa poliitikolta. Kehitysmaat tarvitsevat omat osaajansa työskentelemään omissa maissaan

    "Sateenkaarihallitukset eivät ole onnistuneet sen jälkeen koskaan luomaan kestävää politiikkaa. Surkein hallitus kautta aikojen oli Kataisen/Stubbin sateenkaari, jonka toimintakyvyn SDP:n valtataistelu lopulta tuhosi. Kaikkien aikojen surkein ministeri, Rinne, veti kaikki päätökset lopulta sileiksi."
    Usarista löytyi viisas kommentti.

    Äänestä

  • ..on siinä vielä yksi pointti , näiden "juristi-insinöörien ja tohtoriastronauttien" maahantungussa ; poikkeuksetta ovat pakomatkan koettelemuksissa nuo dokumentit , todistukset ja muutkin paperit hukkaan joutuneet .. vaikka niinkin teräviä opiskelijoita ovat olleet että tutkinnot jo alta parikymppisinä ..

    Äänestä

Kuuntele napakka esitelmä. Nuori Purra
Ei "paperiton" vaan "laiton" - Riikka Purra ja termit järjestykseen
KUUSI VUOTTA SITTEN

Laittomista maahanmuuttajista tulee käyttää sanaa "laiton", ei "paperiton".

https://www.youtube.com/watch?v=3I-kXwWmEGY

Äänestä

Kyllä se vaan niin on, että Sdp on Suomen aikojen kaiken paras hallitus. Siitä ei enemmän keskustelta.

Äänestä
  • ?? tuo on ehdottomasti päivän paras , sääli ettei illalla osunut silmään , olisi hymyssä suin menty nukkumaan ...

    Äänestä

suomi elää ulkomaanviennistä kaikki muut työt on hevonpaskaa

Äänestä

Tavio: "Myönnän 4 miljoonaa euroa Ukrainaan humanitaarista tukea talven yli selviytymiseen. Tuki kanavoidaan UNHCR:n kautta. Kotirintamalla tuki hyödyttää mm. naisia, lapsia, vanhuksia ja vammaisia. Hum.tuki Ukrainaan tältä vuodelta yht. 20 Meu"

Äänestä
  • Ukrainan suurlähettiläs Olga Dibrova kiittää Ville Taviota ripeistä toimista Ukrainan avustamisessa

    "Kiitos @VilleTavio tästä tärkeästä päätöksestä tukea miljoonia maan sisällä siirtymään joutuneita henkilöitä 🇺🇦 Venäjän miehityksen ja kaupunkien ja kylien tuhon seurauksena kaikkialla Ukrainassa. Se auttaa ihmisiä selviämään talvesta toivolla ja voimalla 🇺🇦🤝🇫🇮

    https://twitter.com/OlgaDibrova1/status/1837152551189221753

    Äänestä

  • Tavio on tehnyt muutakin hyvää tiivistystä

    Tavio on poistanut paljon punavihreää tuhlailua eli Afganistanin, Myanmarin, Mosambikin, Kenian ... maaohjelmien rahoittamisen

    Gepardihattuiset ja kehitysmaihin palkatut sosdemit tietty hermostuivat lakkauttamisesta mutta kansa kyllä tykkää. Myös turha Kehitys-lehti lakkautettiin

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ukrainan suurlähettiläs Olga Dibrova kiittää Ville Taviota ripeistä toimista Ukrainan avustamisessa

    "Kiitos @VilleTavio tästä tärkeästä päätöksestä tukea miljoonia maan sisällä siirtymään joutuneita henkilöitä 🇺🇦 Venäjän miehityksen ja kaupunkien ja kylien tuhon seurauksena kaikkialla Ukrainassa. Se auttaa ihmisiä selviämään talvesta toivolla ja voimalla 🇺🇦🤝🇫🇮

    https://twitter.com/OlgaDibrova1/status/1837152551189221753

    Maanantaina Nokian tilaisuus New Yorkissa

    Melissa Schoeb johti pyöreän pöydän keskustelua, jossa keskusteltiin, kuinka julkisen ja yksityisen sektorin kumppanuus voi edistää ja vahvistaa digitaalista tulevaisuutta.

    "Kiitos ministeri @VilleTavio, että jaoit näkemyksesi kanssamme"
    https://twitter.com/nokia/status/1838315781941018726

    Äänestä

Vanajanlinna. Perussuomalaisten kokoontumisajot Hämeenlinnassa tuli täyteen viimeistä paikkaa myöten ja jonotuslistakin täyttyi. Tälle on kyllä vielä isompikin tilaus, kun ahkera jäsenistö haluaa tulla hommiin https://twitter.com/i/status/1837431778430099608

Äänestä

Allekirjoita Ylelle asetetaan tiukemmat taloudelliset sopeutustoimet ja sen lakisääteiset tehtävät rajataan tarkemmin vastaamaan kansalaisten tahtoa ja yhteiskunnan tarpeita
Levitä
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14101

Äänestä
  • ...joku asia sentään oikein ...

    Äänestä

  • Mitä v-ttua -tietokilpailuumme on saatu jälleen yksi kysymys lisää : mihin kaikkeen yhteiskunnan varoja on oikein tungettu , tärvätty ja tuhlattu ? Valtakunnassa on kymmeniä , ellei satoja tuhansia köyhyysloukussa eläviä etnisesti suomalaisia ihmisiä ja valtaapitävät perustelevat sekä ylläpitävät tuollaisia henkilökulttiin ja poliitikkojen palvontaan perustuvia suojatyöpaikkoja ! ..olisi todella suursiivouksen paikka ...

    Äänestä

Ruotsin tilastokeskuksen tuoreimman tutkimuksen mukaan noin 780 000
16–65-vuotiasta oli Ruotsissa lukutaidottomia ja määrä kasvaa nopeasti.

Kun uudet luvut tulevat tänä talvena, tutkijat odottavat lukutaidottomien määrän nousseen yli 800 000. Ennen vuosikymmenen loppua yli miljoona Ruotsin asukasta saattaa olla lukutaidottomia.

"Jos kehitys jatkuu, vaarana on, että meillä on kokonainen sukupolvi nuoria, joista tulee käytännössä lukutaidottomia", totesivat opetusministerit Johan Pehrson (liberaalit) ja Lotta Edholm (liberaalit)

Ruotsin yleiradio SVT
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vastmanland/sa-gar-det-till-nar-en-analfabet-lar-sig-lasa

Vid den senaste undersökningen från Statistiska centralbyrån var omkring 780 000 personer mellan 16 och 65 år analfabeter i Sverige. När de nya siffrorna kommer i vinter, spår vissa att den kommer vara högre.

Äänestä
  • Noin kaksitoista vuotta sitten nuorisotutkimus toteutettiin ensimmäistä kertaa 24 maassa.

    Myöhemmin 14 muuta maata on suorittanut tutkimuksen.

    Ruotsi sijoittui viiden parhaan maan joukossa lukemisessa ja laskennassa ja korkeimmillaan tietokoneen avulla tapahtuvassa ongelmanratkaisussa.

    Tästä huolimatta noin 13 prosentilla Ruotsin aikuisväestöstä ei ollut riittävää lukutaitoa. Tämä vastaa noin 780 000:ta 16–65-vuotiasta ihmistä

    Äänestä

Sosialisti vaatii katujengien rikollisen toiminnan rahoittamista verorahoilla Stadissa

Aloite: Helsinki ei enää vaatisi vahingonkorvauksia aktivisteilta

Ministeri Leena Meri: ”Homma alkaa mennä ihan hulluksi”

"Vasemmistoliiton helsinkiläinen varavaltuutettu Laura Kolehmainen kertoo Instagramissa tehneensä valtuustoaloitteen, jonka mukaan kaupungin ei pitäisi hakea korvauksia luontoaktivismin aiheuttamista vahingoista"

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9035704b-8722-4f04-825d-1f1a70dac96d

Äänestä

Elokapinan sisäiseltä keskustelupalstalta tihkuu erittäin huolestuttavia viestejä.

Elokapinan sisäisellä Olohuone-keskustelupalstalla käydään erittäin synkkäsävyistä keskustelua järjestön keskiviikkona tekemästä, Eduskuntataloon kohdistuneesta veri-iskusta.

Olohuonekirjoituksessa puidaan mielikuvia, joissa lahdataan kirveellä koko hallitusta. Äärimmäisen vihan kohteeksi joutuvia mainitaan nimeltä.

https://www.suomenuutiset.fi/elokapinan-sisaisella-keskustelupalstalla-fantasioidaan-taysin-avoimesti-massamurhalla-pyhaa-verista-raivoa-verista-lihamossoa-veriset-pylvaat-verta-valuvat-portaat/

Äänestä

Maan tilan voi katsoa ajantasaisesti väestökellosta

https://vaestokello.fi/

Suomeen kohdistuva maahanmuutto alkoi käytännössä vasta 1990-luvun taitteessa, mutta olemme viime vuosina ottaneet pitempään maahanmuuton kohdemaina olleita Euroopan maita vauhdilla kiinni maahanmuuton määrissä. Vuonna 2022 Suomeen muutti kaikkiaan noin 50 000 ihmistä (nettomuutto 34 000). Vuonna 2023 muuttojen kokonaismäärä oli huimat noin 72 000 (nettomuutto 58 000), kun 20 000 ukrainalaista kirjautui pysyviksi maahanmuuttajiksi. Vuonna 2024 maahanmuuton kokonaismäärä näyttäisi pysyvän noin 50 000 muuttajan vuosivauhdissa.

Ulkomaalaistaustaisen väestön määrä nousi vuonna 2014 yli 300 000 hengen, ja se ylitti tuolloin maan ruotsinkielisen väestön määrän. Kehitys on kiihtynyt vuosi vuodelta, ja tällä hetkellä ulkomaalaistaustaisia on Suomessa jo noin 600 000, joka on yli 10 prosenttia väestöstä.

Äänestä
  • Sivustolle pääsee myös nimellä vaestonvaihto

    https://vaestonvaihto.fi/

    Historia on täynnä esimerkkejä suurten kansainvaellusten ajoista lähihistoriaan, joissa muuttoliikkeet ovat muuttaneet täydellisesti alueiden väestöpohjia. Amerikan alkuperäiskansojen kohtalo on klassinen esimerkki koko mantereen laajuisesta väestönvaihdoksesta. Baltian neuvostoaikana tapahtunut venäläistäminen, jonka seurauksena virolaiset ja latvialaiset jäivät omissa kotimaissaan monilla alueilla vähemmistöiksi, käy myös esimerkkinä ilmiöstä. Muista maanosista Eurooppaan suuntautuva siirtolaisuus on nyt jättämässä eurooppalaiset kantaväestöt alue alueelta vähemmistöiksi omissa maissaan – eikä Suomi ole poikkeus.

    Väestökello kertoo oleelliset luvut maahanmuuttajien määrän ja väestöosuuden kasvusta, jotta osaat hahmottaa sen, milloin suomalaiset tulevat vallitsevan kehityksen jatkuessa jäämään vähemmistöksi alueellisesti ja milloin koko maassa.

    Maahanmuutto ei ole luonnonlaki tai välttämättömyys – muuttoliikkeitä voidaan hallita maahanmuuttopolitiikkaan liittyvin poliittisin päätöksin.

    Äänestä

Kehitysapua leikataan yli miljardilla. Sen ehdoksi asetetaan, että maa ottaa karkotettavat omat kansalaisensa takaisin. Kehitysapu on ehdollistettu eli sitä ei anneta, ellei maa suostu ottamaan kansalalaisiaan takaisin. Politiikkaa valvoo ulkoministeriöön tuleva palautussuurlähettiläs

Ministeri Ville Tavio kertoo, että säästöjen lisäksi kehitysapua käytetään siten, että
suomalaiset yritykset pääsevät kohdemaiden markkinoille
https://twitter.com/persut/status/1841429214756483371

Äänestä

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/emailjuuso/kimmo-kiljunen-mitaan-ulkopolitiikkamme-kriisia-ei-ole/

Kysynkin tässä yhteydessä blogistilta, pitäisikö Suomen ryhtyä lopultakin vaatimaan YKssa Karjalan palauttamista. Venäjän vasemmistolaiset veivät minultakin kotitilan Karjalasta ilman maksua eli se miehitettiin vieraalla väellä.

Sen sortin sosialisteja olivat. Eikö hyökänneet miehittäjät pitäisi häätää pois YKn päätöksellä. Mitä olette eduskunnassa tehneet suomalaisten oikeuksien eteen tässä asiassa?

Miksi vasemmiston mielestä yli 400.000 karjalaisen piti sopeutua kotiensa ja omaisuutensa menetykseen, mutta palestiinalaisia pitää tukea terrorissaan, vaikka he arabiveljineen hävisivät 7-0 useammat aluesotansa Israelia vastaan. Eikö heidän olisi pitänyt sopeutua jo 1948?

Äänestä
  • Lisää "asiantuntija"huumoria, asiantuntijana Elokapina

    ""Tonteri kertoo myös kutsuneensa Elokapinan metsään.

    – Olen kutsunut heitä metsään ja ehdottanut, että rajataan ensiharvennukseen soveltuva männikkö, minkä metsänhoidolliset toimet he saavat suunnitella. Minä toteutan sen moottorisahatyönä ja mönkijällä mahdollisimman kevyesti ja heidän ohjeistuksensa mukaan. Sain vastaukseksi, että emme voi tulla, kun ei tiedetä miten se pitäisi tehdä.
    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010754980.html

    Äänestä

  • Kommentti "Kävin Jyväskylän ja Ähtärin kaupungien pöytäkirjat läpi vesihuollon yksityistämiseen liittyen vuonna 2019.
    Jyväskylässä sitä ajoi kaikki paitsi PS ja KD, valtuuston suurimmat puolueet olivat vihr, sdp, kok ja kesk.
    Ähtärissä sitä ajoi lähes koko kepun valtuustoryhmä.

    Kertokaahan, ketkäs sitä vesihuoltoa on ollut yksityistämässä? No nykyinen oppositio itse, eritoten vihreät, sdp ja keskusta. Mitään ette tehneet viime vaalikaudella, mutta olette itse pyrkineet myymään kunnallista vesihuoltoa rahan vuoksi. "" Lauri Laitinen, PS-Nuorison puheenjohtaja

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Kommentti "Kävin Jyväskylän ja Ähtärin kaupungien pöytäkirjat läpi vesihuollon yksityistämiseen liittyen vuonna 2019.
    Jyväskylässä sitä ajoi kaikki paitsi PS ja KD, valtuuston suurimmat puolueet olivat vihr, sdp, kok ja kesk.
    Ähtärissä sitä ajoi lähes koko kepun valtuustoryhmä.

    Kertokaahan, ketkäs sitä vesihuoltoa on ollut yksityistämässä? No nykyinen oppositio itse, eritoten vihreät, sdp ja keskusta. Mitään ette tehneet viime vaalikaudella, mutta olette itse pyrkineet myymään kunnallista vesihuoltoa rahan vuoksi. "" Lauri Laitinen, PS-Nuorison puheenjohtaja

    Lisäystä vielä aiheesta liitteet mukana

    https://twitter.com/lauri_laitinen/status/1843619780680618222
    https://twitter.com/lauri_laitinen/status/1843619784224834018

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Kommentti "Kävin Jyväskylän ja Ähtärin kaupungien pöytäkirjat läpi vesihuollon yksityistämiseen liittyen vuonna 2019.
    Jyväskylässä sitä ajoi kaikki paitsi PS ja KD, valtuuston suurimmat puolueet olivat vihr, sdp, kok ja kesk.
    Ähtärissä sitä ajoi lähes koko kepun valtuustoryhmä.

    Kertokaahan, ketkäs sitä vesihuoltoa on ollut yksityistämässä? No nykyinen oppositio itse, eritoten vihreät, sdp ja keskusta. Mitään ette tehneet viime vaalikaudella, mutta olette itse pyrkineet myymään kunnallista vesihuoltoa rahan vuoksi. "" Lauri Laitinen, PS-Nuorison puheenjohtaja

    Kaukana menneisyydessä , "eräs lakisääteisesti puolueettomassa asemassa ollut henkilö" julisti "kansainvälistymisen aatetta" ja käytännössä pakotti myymään kaiken kannattavan liiketoiminnan ulkomaalaisille sijoittajille ... nyt sitten ihmetellään kun kauppasummat on syöty , hinnat nousseet ja joudumme velkarahalla ostamaan sen kaiken mikä ennen oli omaa tuotantoa ... Yhteiskunnan toimintojen kaupittelun järkevyyden voisivat meidän päättäjämme testata hyvin yksinkertaisesti nyt kun talvi on alkanut : menevät seisomaan ulos tuuliselle , avoimelle paikalle ja kusaisevat housuunsa ...Tuntuu lämpimältä , eikös vain ?

    Äänestä

Olemme olleet 17 vuotta lamassa sanoo Hjallis Harkimo. Nyt kuitenkin, kun kuuntelee vaikka Tytti Tuppuraista tai Antti Kurvista, niin tulee miettineeksi, että eikö meillä tosiaan ole muuta tekemistä, kun kitalaki vilkkuen huutaa valheita.

Vientialanpalkkamalli on nyt se huutoasia, mutta näitä on ollut aina, milloin mitäkin. Pää auki huudetaan, että irvikuva, vaikka siitä ei ole mitään muuta näyttöä, kuin huutajan oma kitalaki.

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/arialsio/eiko-suomalaisilla-ole-tosiaan-parempaa-tekemista/

Äänestä

Suomi maksaa Välimeren maiden verot

Purran taloustiimin Juhani Huopainen

"Portugali laskee nuorten työtuloverotusta rajusti. Pääsääntöisesti tulovero% on 4,4-8%, korkeimmillaankin 15%.

Se on hieno tää tämmöinen EU, missä Suomi lähettää "elpymispaketti"rahaa Etelään, missä lasketaan veroja" https://twitter.com/Huopainen/status/1844393545219858927

Äänestä

Iltalehti meni halpaan. Julkaisi Putin-vale-nettilehden propagandan trollisanomissa
https://t.me/BILD_Russian

muka saksalaisen Bild-lehden uutisena

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1b391a08-a5bb-4925-b494-4e05c11a2b9b Saksa ei enää aio toimittaa raskasta sotakalustoa Ukrainaan, kertoo saksalaislehti Bild

Oikaisu siis:
kertoo Putin-verkkotrolli BILD_Russian

Äänestä

Purra 16.10. Perussuomalaisia haukutaan usein ”naisvihamielisiksi”.

Eilen eduskunnassa haukuttiin koko hallitusta ”naisvihamieliseksi”. Sana ei tuollaisenaan tarkoita mitään.

Samaan aikaan tämä vasemmisto ummistaa silmänsä aidosti naisvihamielisiltä käytännöiltä, esim. islamiin liittyen.

Äänestä

Se, että virolaiset tekevät palkkatyötä Suomessa, ei ole peruste tuottaa maahan
kehitysmaalaisia sieltä sun täältä

https://www.suomenuutiset.fi/akateeminen-hollantilaistutkimus-osoittaa-maahanmuutosta-veronmaksajille-vuosittain-jopa-miljardien-lasku/

Yksi somali maksaa yhteiskunnalle lähes miljoona euroa
Ajatuspaja Suomen Perusta on useassa tutkimuksessaan selvittänyt maahanmuuton kustannuksia yhteiskunnalle. Maahanmuutot ja Suomen julkinen talous -tutkimuksesta ilmenee esimerkiksi, että Somaliasta Suomeen muuttavan 20-24-vuotiaan henkilön nettokustannukset Suomen julkiselle taloudelle ovat -951 000 euroa. Jos huomioidaan somalialaisen henkilön lapset, nousee summa -1 343 000 euroon.

Irakista Suomeen muuttavan elinkaarikustannukset julkiselle taloudelle ovat -690 000 euroa, ja lasten vaikutukset huomioiden -844 000 euroa.

Tulokset ovat siis hyvin samansuuntaisia kuin hollantilaistutkimuksessa, jossa on laskettu Afrikan sarvesta kotoisin olevan pakolaisen elinkaarikustannuksiksi Hollannissa -625 000 euroa. Perheenyhdistetyillä elinkaarivaikutukset ovat -275 000 euroa.

Hollantilaistutkimuksesta ilmenee, että ainoa maahanmuuton syyn perusteella taloudellisesti nettohyödyllinen väylä on työperäinen maahanmuutto, jonka positiivinen nettovaikutus on +125 000 euroa henkilöä kohden. Tutkimuksessa kuitenkin osoitetaan, että taloudellisesti positiivinen vaikutus koskee vain rajattua osaa työperäistäkin maahanmuuttoa. Vain tietyt länsimaat ja osa Itä-Aasiasta jäävät julkisen talouden kannalta positiivisiksi työperäisessäkin maahanmuutossa.

Äänestä
  • Nasima Razmyar pitää mm. Yleä ja EU:ta kummallisina, koska siellä puhutaan maahanmuutosta

    https://twitter.com/i/status/1846913674063040521/photo/1
    Samalla, kun tehdään erittäin kovia leikkauspäätöksiä, pyritään jatkuvasti siirtämään keskustelu maahanmuuttoon.


    https://yle.fi/a/74-20118643 Maahanmuutto yksi pääaiheista EU:n huippukokouksessa – Italian Meloni kutsui johtajia keskustelemaan palautuskeskuksista
    Italia, Tanska ja Hollanti isännöivät koordinaatiokokouksen, jonka päätarkoituksena oli keskustella niin kutsutuista innovatiivisista ratkaisuista siirtolaisuuden torjumiseksi.

    Äänestä

  • Joakim Vigelius, PS
    Maahanmuuttoa supistetaan voimalla koko Euroopassa
    https://twitter.com/i/status/1846862044852593130

    Viime vuosina Ruotsi vastaanotti enimmillään 6000 kiintiöpakolaista vuodessa. Nyt enää 900.

    Norja vastaanotti aiemmin jopa 4000. Ensi vuonna 200.

    Tanska vastaanottaa parisataa ihmistä. Välillä kiintiö oli kokonaan nollattu.

    Tästä eivät Suomen linjan kauhistelijat juuri puhu.

    Äänestä


  • maahanmuutto on kallista vuositasolla ,mitä lainkaan viimeiset 30 vuotta kun täällä vetelehtineet on lainkaan maksaneet
    maksettu vuokrat ,kalliisti varsinkin kehäkolmosen sisällä ja muut isot kaupungit tukirahat
    lapsilisät, elatusmaksut,
    päiväkodit , koulutukset
    matkustukset esim kotimaihinsa ja suomen sisällä kuljetukset
    tulkit,terveydenhoito
    ilmaiset uimahallikäynnit
    heidän tarvitsemat palveluntuottajat julkisia menoja tuottavia esin kela- ja sossu- sekä migrihenkilökunt
    maksusitoumuksilla huushollitarvikkeet , puhelimet ja niiden maksut
    terapiakoirat ja lemmieläimet suomen verovaroilla annetaan eläinlääkäripalvelut
    ,ongelmia ,jolloin on tarvittu poliisia, lakitupia ja vankilassa oloa, maksaa maltaitaita 100 00€ pervuosi per henkilö.
    nyt ukrainalaisia joka paikkakumnalla ympäri suomea ja hyvin vähän he pystyvät elättämään itseään ja perhettään eli sama homma miljardien menot suomessa näistä kaikista edellä mainituista
    ja me otamme velkaa koko ajan lisää
    vaikka tavis suomalaisilta poistetaan kaikki mahdollinen terveyskeskukset, kokopäivälaitokset vanhusten hoidosta lopetetaan , suomalaisten elämä kutistetaan
    paitsi eduskunnan,hallituksen,sote johtajien ja valtion firmojen palkat ja optiot vaan kasvaa.
    monella kuukaudessa tuloja sen verran kun minulla 45 vuoden työssäolovuoden jälkeen vuodessa
    valtio alkaa rokottamaan kuntia heistä jotka eivät työllisty 101 päovän jälkeen,,,,,entäs matut koskeeko heitä , entä mustalaiset
    tulee kunnille kalliiksi ja velkartaaka kasvaa

    Äänestä


  • Anonyymi00064 kirjoitti:

    Joakim Vigelius, PS
    Maahanmuuttoa supistetaan voimalla koko Euroopassa
    https://twitter.com/i/status/1846862044852593130

    Viime vuosina Ruotsi vastaanotti enimmillään 6000 kiintiöpakolaista vuodessa. Nyt enää 900.

    Norja vastaanotti aiemmin jopa 4000. Ensi vuonna 200.

    Tanska vastaanottaa parisataa ihmistä. Välillä kiintiö oli kokonaan nollattu.

    Tästä eivät Suomen linjan kauhistelijat juuri puhu.

    Maahanmuutto nykyisellään pilaa suomen, on jo pilannut.
    Sääliksi käy rakasta kotimaata.

    Pitäkää hyvät ihmiset PS hallituksessa, muuten olemme ruotsin tiellä lopullisesti.....

    Äänestä

Pilattu koulu. Sisältöaineita ei osata
Keskittymällä woketukseen ja sen kaltaiseen seurauksena on, että Suomessa jäi viime vuonna luokalle eniten oppilaita yli kymmeneen vuoteen https://www.ess.fi/uutissuomalainen/7994894

Äänestä

  • Tyrnävän Kuulammen koulu on SUOMEN PARAS Pisa-koulu

     Purra tapasi lauan­tai­na Tyr­nä­väl­lä opet­ta­jia ja kes­kus­te­li pi­sa­tu­lok­sis­ta – Pe­rus­kou­lun alasajo huo­les­tut­taa ra­ha­mi­nis­te­riä

    Valtiovarainministeri Riikka Purra kuvasi Tyrnävän TAVOITA-mallia ja lukemisen edistämistyötä maalaisjärkisiksi. – Mutta tuntuu, että välillä juuri maalaisjärki on ollut hukassa pedagogiikan ja opetussuunnitelmien kehittämisessä, Purra sanoi

    https://www.rantalakeus.fi/riikka-purra-tapasi-lauantaina-tyrnavalla-opettaji/11371250

    Äänestä

USAn valtiovarainministeriö ilmoitti torstaina sanktioista kahta kiinalaista yritystä vastaan, joita syytettiin suoraan auttaneen Venäjää rakentamaan Ukrainan sodassa käytettyjä pitkän kantaman hyökkäysdrooneja.

Tämä on ensimmäinen kerta, kun USA on määrännyt rangaistuksia kiinalaisille drone-moottoreiden ja -osien valmistajille "täydellisten asejärjestelmien kehittämisestä ja valmistamisesta" yhteistyössä venäläisten yritysten kanssa
https://apnews.com/article/china-russia-sanctions-united-states-ukraine-drones-49e4e56bb37ee46faf028f649df140b0

Äänestä

Ruotsi
"Juutalaisten keskusneuvosto ei kutsu vasemmistopuoluetta muistotilaisuuksiin. Tämä johtuu paljastuksista, joiden mukaan useat V-poliitikot ovat ilmaisseet olevansa antisemitistisiä ja ylistäneet terroristijärjestöjä.

- Vasemmistopuolueessa antisemitismi ei ole vain yksittäisten ihmisten ongelma, vaan se on paljon syvempää, sanoo juutalaisen keskusneuvoston puheenjohtaja Aron Verständig.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/judiska-centralradet-ska-inte-langre-bjuda-in-nooshi-dagostar-v

Äänestä
  • Juutalaisseurakuntien keskusneuvosto sulki vasemmistopuolueen tilaisuuksistaan – antisemitistiset kannanotot ratkaisun takana

    https://www.suomenuutiset.fi/ruotsin-juutalaisseurakuntien-keskusneuvosto-sulki-vasemmistopuolueen-tilaisuuksistaan-antisemitistiset-kannanotot-ratkaisun-takana/

    Elokuun lopussa vasemmistopuolueen kärkipoliitikkoihin Landskronassa kuulunut kunnanvaltuutettu levitti avoimesti juutalaisvihaa eri kanavissa ja ylisti terroristijärjestö Hamasia. Puoluepamppu kieltäytyi asiaa koskevista median haastatteluista vedoten siihen, että tiedotusvälineet palvelevat ”globaalia sionismia”.

    Vasemmistopuolueen Malmön osaston varapuheenjohtaja ylisti puolestaan iskulausein ja kättentaputuksin Hamasia, Hizbollahia sekä huthiterroristeja tulitaukoa Gazaan vaatineessa 38 000 ohmisen mielenosoituksessa

    Äänestä

Olen päättänyt erota keskustan jäsenyydestä ja

Oulun keskustan kunnallisjärjestön puheenjohtajan tehtävästä. Keskusta on matkalla aivan väärään suuntaan. Kepu menee taloudessa vasemmalle ja arvoliberaliin suuntaan

Olen hakenut Oulun perussuomalaisten jäsenyyttä ja sain Riikka Purralta kuulla, että puoluehallitus on hyväksynyt jäsenyyteni. Allekirjoitin samalla ehdokassitoumuksen kuntavaaleihin 2025 Oulussa

https://twitter.com/HahoUrho/status/1788958651329167816

Äänestä
  • Urho Haho: Pekka, lämpimästi tervetuloa perussuomalaisiin! Aikalailla samoista syistä päädyin itsekin vaihtamaan puoluetta. Keskustassa jos et omaa liberaalisiiven poliittista agendaa, joudut puolueessa ulkokehälle. Annanpa esimerkin... jatkuu
    https://twitter.com/HahoUrho/status/1847626725686939672

    Äänestä

Nyt sitten YK:n pääsihteeri Guterrez tapaa sotarikollisen Putinin

eli tässä on kyse myös siitä, että kun islamistit ja Venäjä ja Iran, pKorea, Syyria ... hyökkää Israeliin ja Suomeen

niin YK ei pane tikkua ristiin, mutta tukee terroristeja veljeilemällä. Siksi Suomen on rakennettava niitä vastaan puolustusta vakavasti, esim. drooni-armeijaa, ja turvauduttava USA:n ydinasepelotteeseen

YK tarjoaa terroristeille "puolueettoman alusta" propagandan esittämiseen

"Naton pääsihteeri Rutte sanoo, että pKorean joukkojen lähettäminen taistelemaan Ukrainassa merkitsisi eskalaatiota sen jälkeen, kun Zelenskyy kertoi pKorean valmistautuman lähettämään ainakin 10 000 sotilasta Moskovan terroristien rinnalle"

https://www.dw.com/en/ukraine-updates-pentagon-head-in-kyiv-ahead-of-us-election/live-70549698

Äänestä
  • YK:n pääsihteeri Antonio Guterres on selvästi täysin korruptoitunut yksilö, joka kuuluu pistää pikimmiten vaihtoon.

    YK:n toiminnasta ja järjestörakenteesta kuuluu aloittaa laaja puolueeton tutkinta. Lyhyen ajan sisällä on herännyt tarpeeksi epäilyksiä väärinkäytöksistä, terroristien suojelusta (UNRWA) ja korruptiosta että tutkinnalle on perusteensa.

    https://twitter.com/SeidaSohrabi/status/1850053880018583572

    Äänestä

  • Sebu Tynkkynen:

    Viime viikolla Vladimir Putin isännöi 16. BRICS-huippukokousta Venäjällä. Huippukokoukseen osallistui tunnettuja ihmisoikeusrikkojia, kuten Iran. Mutta mikä huolestuttavinta, paikalla oli myös YK:n pääsihteeri @AntonioGuterres, joka puristi hymyillen Vladimir Putinin kättä ja halasi Aleksandr Lukashenkoa.

    Tällainen törkeä temppu legitimoi virheellisesti Vladimir Putinin diktatorisen ja rikollisen hallinnon ja heikentää YK:n asemaa globaalina organisaationa, joka pyrkii kohti rauhaa ja sääntöihin perustuvaa järjestystä.

    Vastauksena annan tämän päätöslauselmaesityksen Euroopan parlamentille

    tuomitakseni herra Guterresin vierailun Venäjän isännöimään huippukokoukseen.

    https://twitter.com/SebastianTyne/status/1851665934500364684

    Äänestä

Vähemmistöksi omassa maassaan? 

Suomessa asuvan maahanmuuttajataustaisen väestön määrä kasvaa eksponentiaalisesti. Samaan aikaan suomalaisten syntyvyys on ennätysalhaista. Maahanmuuttajataustaisia ihmisiä oli Suomessa kymmenen vuotta sitten 300 000 henkeä. Nyt heitä on jo 600 000. Nykyisellä maahanmuuton volyymillä määrä jälleen kaksikertaistuu seuraavan kymmenen vuoden aikana reilusti yli miljoonaan

https://www.suomenperusta.fi/julkaisu/vahemmistoksi-omassa-maassaan/

Äänestä
  • Tohtori Simo Grönroos: Vähemmistöksi omassa maassaan

    "Maahanmuuttajataustaisen väestön nopeaan kasvuun antaa hyvin perspektiiviä se, että kun siirtokarjalaisia asutettiin jatkosodan jälkeen eri puolille Suomea, kirjattiin asutuslakiin, että
    siirtoväen asuttaminen ei saanut muuttaa ruotsinkielisen alueen kielellistä väestöpohjaa yli kahdella prosenttiyksiköllä, sillä ruotsinkielisten alueiden identiteettiä haluttiin suojella.

    Tällä hetkellä kaupunkien kuten Espoon ja Vantaan kielellinen väestöpohja muuttuu vieraskielisen väestön kasvun myötä 1–2
    prosenttiyksikön vauhtia vuodesta toiseen.

    Julkisessa keskuste lussa ei ole silti puhettakaan siitä, mitä tämä väestöpohjan muutos
    tarkoittaa suomalaisten turvallisuudelle, yhteiskunnassa vallitse-valle sosiaaliselle pääomalle, suomalaisten identiteetille tai mitä
    merkitystä ylipäätään on sillä, että kantaväestö on jäämässä alue alueelta vähemmistöksi omassa maassaan.

    Kirja
    https://www.suomenperusta.fi/wp-content/uploads/2024/10/Vahemmistoksi-omassa-maassaan-pdf.pdf

    Äänestä

Sebu haastattelussa: "Suomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen sanoo, että muureja tarvitaan pitämään laittomat siirtolaiset poissa

Hän kertoo, miten Venäjä potkaisi käyntiin muuttoliikkeen Ukrainan sodan alkamisen jälkeen, lennätti maahanmuuttajia ​​Lähi-idästä, pani heidät polkupyörien selkään ja ohjasti heitä lähtemään Suomeen"
https://twitter.com/visegrad24/status/1849503344076665316

Äänestä

Sebu Tynkkynen
Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikka on liikkeessä ja kääntymässä selvästi tiukempaan suuntaan. Sekä keskeisissä EU-toimielimissä että jäsenvaltioiden hallinnoissa ilmenee tahtotilaa tiukentaa maahanmuuton sääntöjä ja tehostaa laittomasti EU:ssa oleskelevien palautuksia. - Ihmisoikeuksista EU:ssa pidetään jatkossakin kiinni, mutta kenenkään ihmisoikeus ei ole oleskelu laittomasti EU-maissa, perussuomalaisten meppi Sebastian Tynkkynen sanoo.

Puola ilmoitti jo äskettäin aikovansa asettaa väliaikaisen kiellon turvapaikan hakemiselle. Puolan pääministeri Donald Tusk samassa yhteydessä syytti Valko-Venäjää, Venäjää ja ihmissalakuljettajia turvapaikkajärjestelmän hyväksikäytöstä.

Lisäksi esimerkiksi EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen ilmaisee tukensa ajatukselle, että EU-alueella hylätyn turvapaikkapäätöksen saaneet siirretään unionin ulkopuolelle perustettaviin karkotuskeskuksiin. Von der Leyen kertoo kannastaan EU-maiden johtajille lähettämässään kirjeessä.

https://www.suomenuutiset.fi/maahanmuuttopolitiikka-kiristyy-koko-eussa-ps-meppi-sebastian-tynkkynen-ratkaisujen-aika-on-tullut-kokoomuksen-meppi-aura-salla-nosti-aarioikeistokortin/

Äänestä
  • Maahanmuutossa Suomella tähän asti löysin linja. Perussuomalaisten jo vuosien ajan vaatima maahanmuuttopolitiikan kiristyminen toteutuu uuden hallituksen ohjelmassa.

    https://www.suomenuutiset.fi/suomen-maahanmuuttopolitiikka-kiristyy-selvasti-jarjestelman-vaarinkaytokset-estetaan/

    Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kuvaa tilannetta maahanmuuttopolitiikan paradigman muutokseksi.

    – Suomen turvapaikkapolitiikka saatetaan yleispohjoismaiselle, kireämmälle tasolle. Pysyvän oleskeluluvan ja kansalaisuuden saamisen ehtoja kiristetään. Kansainvälisen suojelun nojalla myönnettävät oleskeluluvat muuttuvat määräaikaisiksi ja niiden kesto lyhennetään EU-oikeuden minimiin, Purra kertoi

    Äänestä


Lukijan mielipide "Keskusta jättää välikysymyksen sote-palveluiden toimimattomuudesta. Sopiihan sitä kysyä, mutta keskusta itse on ollut pääkätilönä siinä, ettei hyvinvointialueiden talous voikaan kestää ja turvata terveyspalveluita ihmisille."
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipide/4da78758-b045-4c5f-9d18-9868b160d9e6

Keskusta vaatimalla vaati, että sote-alueita on 21. Näin se takasi rutkan määrän luottamuspaikkoja ja ennen kaikkea kallispalkkaisia johtajanvirkoja omille jäsenilleen. Tämä oli, totta kai, ehto sille, että keskusta lähtee takuumieheksi Rinteen/Marinin vihervasemmistohallitukseen.

Neljäs virhe oli jäädä nyt oppositioon, taas vihervasemmiston kanssa. Se oli keskustalle mieluisampi vaihtoehto kuin porvaripohja. Surullisinta on se, että näin RKP luikahti taas hallitukseen ja tekee siellä tuhojaan kuin kettu kanalassa.

Äänestä

Kuka elättää maahan muuttaneen ?

Äänestä
  • Me veroja maksaneet.

    Äänestä

Ohisalo ajoi miinaa
Sebu esittää

"Ohisalo virittää ansan itselleen kerta toisensa jälkeen.

On aina sen poliitikon vastuulla painaa laukaisinta, joka hänen kanssaan kulloinkin paneelissa istuu"

https://twitter.com/i/status/1852063507703042300

Äänestä
  • On kuvaavaa, miten Ylessä kaikki on sidottu valtiontuen puristamiseen veronmaksajilta

    Kulttuurin Satu-täti Nurmio oikein närkästyi, jos kulttuurin edellytetään tuottavan, Yle aamu-tv

    Täti elää naurismäkiläisessä sosialismissa eikä ymmärrä Hollywoodia, puhuu juuri kuin veroilla elätetty johtaja. Vähitellen kulttuurissakin voisi yrittää päästä pois sossuhommista

    Japanilainen kulttuurihitti Kitty täyttää 50 vuotta

    https://hellokitty50th.sanrio.co.jp/en/

    Se on elämänsä aikana saanut 80 000 miljoonaa dollaria tuottoja

    Ei mitään tinamitaleja friikkien elokuvajuhlissa, vaan yhtä juhlaa koko ajan

    Äänestä

Hesari valkopesee islamia. En ole tilaaja

https://twitter.com/SeidaSohrabi/status/1853010322644218033#m

Islamintutkija Susanne Dahlgren valehtelee toimittajalle islamista. Se mitä @hsfi voisi vähintäänkin tehdä on tarkistaa asioiden paikkaansapitävyys.

Ei islam voi saada erityiskohtelua muiden uskontojen rinnalla. Jo loppuu islamin valkopesu.

Äänestä

Aito putinistinen osasto aktivoituu Kallio-Vallilan punavihreän kuplan alueella

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/rescordis-2/suurlahettilas-kuznetsov-ja-ex-suurlahettilas-talvitie-suomi-venaja-seuran-putinistisen-osaston-juhlassa/

Kallio-Vallilan osaston nykyinen varapuheenjohtaja ja Fb-moderaattori on tiettävästi aiemmin toiminut pitkään Tilastokeskuksen Suomi-Venäjä-seuran puheenjohtajana mm. Heli Jeskanen-Sundströmin toimiessa viraston pääjohtajana 2001–2012  ... Tilastokeskuksen pääjohtajanimityksestä: ”Jeskanen-Sundström sai pääjohtajan paikan pitkällä kokemuksella ja vasemmistosympatioilla”, ”1970-luvulta hänet muistetaan palavana taistolaisena

https://osastot.suomivenajaseura.fi/artikkelit/saatana-ei-saapunut-tampereelle/

Äänestä
  • Mikä on Kallion-Kumpulan-Vallilan ... puhavihreä kupla?

    https://www.suomenuutiset.fi/helsingissa-kalliossa-muhii-punavihrea-kupla/

    Punavihreässä kuplassa Helsingin Siltasaaresta Käpylään asuu hieman alle satatuhatta ihmistä, alle kaksi prosenttia suomalaisista.

    Heidän maailmankuvansa on kuitenkin erittäin voimakkaasti yliedustettuna suomalaisessa mediassa. Kaikki niin sanotun etelän median toimitukset sijaitsevat parin kilometrin pyöräilymatkan päässä punavihreän enemmistön asuinalueilta.

    Kunnallisvaaleissa 2012 punavihreät – vasemmistoliitto, vihreät sekä pienet äärivasemmistoryhmittymät – saivat yhteensä yli 50 prosenttia äänistä lähes jokaisella äänestysalueella muutaman neliökilometrin alueella Pitkältäsillalta Käpylän asemalle.

    Tähän punavihreään kuplaan kuuluvat muun muassa Kallio, Alppila, Vallila, Sörnäinen, Kumpula ja Käpylä. Kumpulassa ja Vallilassa jo demari on äärioikeistolainen.

    Äänestä

  • Maailmalla tehdyt tutkimukset osoittavat, että toimittajat kannattavat enemmän arvoliberaalit ja vasemmistolaisia puolueita kuin väestö keskimäärin. Suomessa tehdyt mielipidetutkimukset osoittavat samansuuntaisia tuloksia – toimittajien keskuudessa vihreät nauttivat vankkaa kannatusta, kun taas perussuomalaiset on mediaväen keskuudessa vähiten suosittu puolue.

    Suomen Perusta -ajatuspajan raportissa Punavihreä kupla – perussuomalaiset ja media tiedetoimittaja Marko Hamilo pohtii perussuomalaisten ja median ongelmallista suhdetta. Ongelman ytimessä on kysymys siitä, missä määrin toimittajien omat yhteiskunnalliset näkemykset vaikuttavat uutisointiin? Median asenteellisuutta lisää Hamilon mukaan lisäksi se, että osan toimittajista voidaan nähdä elävän niin sanotun ”punavihreän kuplan” sisällä, ilman kosketusta konservatiivisempia arvoja edustaviin ihmisiin – etenkään perussuomalaisten kannattajiin.

    https://www.suomenperusta.fi/punavihrea-kupla/

    Äänestä


https://www.suomenuutiset.fi/museovirasto-sulki-suositut-museokohteet-reaktiona-hallituksen-leikkauspaatokseen-louhisaaren-kartanon-omistaja-taito-ylhainen-pelkkaa-vedatysta/

Museovirasto vedättää hallitusta
Museovirasto sai viime vuonna valtion tukea 59 miljoonaa euroa. Vaadittu leikkaus 872.000 euroa on 1,5 % museoviraston saamaan tukeen.

Museoviraston henkilöstön keskipalkka viime vuonna oli 4012 euroa kuukaudessa. Sosiaalikulut huomioiden säästöön riittää 15 keskipalkkalaisen irtisanominen. Henkilöstöä viime vuonna oli keskimäärin 315.

Henkilöstöstä pitäisi irtisanoa joka 20:s. Jos irtisanomiset keskitetään korkeapalkkaisiin johtajiin, niitä tarvitaan vähemmän.

Vuonna 2021 valtio tuki museovirastoa 50 miljoonalla eurolla. Henkilöstöä oli 275. Miksi ihmeessä henkilöstöä on kasvatettu kahdessa vuodessa 40 hengellä. Ja miksi valtio on antanut 9 miljoonaa euroa lisää rahaa eli melkein 20 prosenttia. 2021 ei suljettu museoita, vaikka koronan takia joitakin lomautuksia oli käytetty toiminnan sopeuttamiseen.

Nyt vaadittavat säästöt ovat hiluja siihen verrattuna, miten virasto on elänyt kuin pellossa viime vuosina.
LUE MITEN VALTIONVIRASTO VEDÄTTI SUOMALAISIA
https://www.vahtera.blog/post/museovirasto-ved%C3%A4tt%C3%A4%C3%A4-hallitusta

Äänestä

Mike Watson communist candidat in municipa election (= party VASEMMISTOLIITTO)
OH MY GOD WHAT NONSENSE

Tere Sammallahti, Conservative perty, the Finnish Parliament (Eduskunta)

https://twitter.com/TereSammallahti/status/1853882241715229109

When the left shouts the mantra "Finland's image is ruined", it's always about the red machine's winking. Also in this case of the Guardian, it is a left-wing activist who is feeding the British media a story about an evil right-wing government. The image of Finland isn't the least bit interesting to these skunks, ptyi.

Äänestä
  • ""Timo Harakka haluaa hallituksen lähtevän X:stä – Käyttää silti itse edelleen arvostelemaansa viestipalvelua""

    Muuten muistutan että dramaturgi (20 vuottaa yliopistoa käyttänyt) veronimentäministerinäkin toiminut Harakka ei ole saanut osakesalkkuaan investoimalla vaan pokerilla

    Media mielellään vaikenee

    (Ps2. Vihreä siirtymä sai Trumpin valinnasta kovan? kolhun. isku osui täysillä valtion Neste-yhtiöön)

    https://twitter.com/TimoHarakka/status/1851546869417017665

    Nyt se on todistettu. Oli tiedossa, että investointiperusteena verotus ei ole kovin tärkeä. Myös hehkutettu investointikannustin lässähtää.
    Uusiutuvan energian miljardisijoituksille tärkeintä on valtion vakaa sitoutuminen hiilineutraaliuteen. Sitä ei ole.

    Äänestä

  • Purra muistutti puheessaan , miten juutalainen elämä Euroopassa on vuosisatojen ajan rikastuttanut tieteitä, taiteita ja kulttuuria.

    – Tämän vuoksi on luonnollista puhua Euroopan juutalais-kristillisistä juurista. Silti eräät ihmiset eivät ole tietoisia juutalaisten kontribuutiosta eurooppalaiselle sivistykselle.

    – Kansainvälisen median usein varsin värittynyt uutisointi Israelin valtion toimista ja erilaisten salaliittoteorioiden leviäminen sosiaalisen median palstoilla on omiaan ruokkimaan antisemitististä mielialaa.

    – On myös pystyttävä sanomaan ääneen se tosiasia, että kansainvälisen muuttoliikkeen myötä Eurooppaan on tuotu asenteita sellaisista maista, joissa antisemitismiä tai niin kutsuttua antisionismia pidetään täysin legitiiminä poliittisena mielipiteenä. Antisemitismiä ei pidä hyväksyä missään muodossa, oli sen esittäjän tausta mikä tahansa.

    https://www.suomenuutiset.fi/valtiovarainministeri-riikka-purra-emme-voi-antaa-antisemitismin-kaltaisen-pahuuden-menestya/

    Äänestä

  • Purra: Minulla oli kunnia pitää puhe ja laskea valtioneuvoston seppele Suomesta luovutettujen juutalaisten muistotilaisuudessa Tähtitorninmäellä

    Kiitos Helsingin juutalainen seurakunta ja osallistujat koskettavasta tilaisuudesta"
    https://twitter.com/ir_rkp/status/1854241775441109290

    Äänestä

Miksi Eurooppa on hävinnyt USA:lle, kannattaa lukea

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän talouspoliittinen asiantuntija Henri Alakylä

"Vasemmistomedian selkein virhe on olla näkemättä metsää puilta. Vasemmistomedian mielestä on mukavaa täyttää uutispalstat (ja tv-uutiset) kaikenlaisella naminami-kulttuurilla, vaikka voisi miettiä syitä siihen, miksi Eurooppa – ja eritoten Suomi – on jämähtänyt 16-17 vuotta paikoilleen.

Euroopassa on poskettomalla sääntelyllä aiheutettu se, että digitalisaatiosta jäätiin telineisiin ja todennäköisesti tekoälynkin kanssa käy samoin. Ei tule kovin montaa huippuosaamista tarvitsevaa työpaikkaa.

Jäljelle jää siis nykyteknologia, kuten polttomoottoriautot ja hiilivoimalat. Mutta ne halutaan ajaa alas ilmastosyistä. Sinne menee sinikaulus-työpaikat.

Jäljelle jäisi hanttihommia? Ehei, niihin haetaan kolmannen maailman rutiköyhistä oloista ponnistaneet. He lähettävät nettopalkkansa kotimaihinsa. Näin Eurooppa välttää edes matalapalkka-alojen palkkatulojen jäämisen kiertoon mantereen sisällä."

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/susijumala/suomalaisen-median-sokea-piste-2/

Äänestä

Hallitus hillitsee kaikkea maahanmuuttoa, mutta eniten se tuntuu hillitsevän maahanmuuttajien työllistymistä.

Äänestä

Sanojen isä ja äiti poistaminen lakiteksteistä on ideologista aivopesua Kiinan Maon tyyliin, jonka johtamat punakaartit halusivat muuttaa vihreän liikennevalon punaiseksi

Tietenkin muitakin ideologisia hullutuksia löytyy diktatuureista maailmalta

https://www.suomenuutiset.fi/kaisa-garedew-sanoja-vaihtamalla-ei-voida-selittaa-pois-biologisia-tosiasioita/ Vihervasemmistohallitus poisti viime kaudella näitä äärimmäisen merkityksellisiä sanoja lainsäädännöstä oikein urakalla. Esimerkiksi äitiys- ja isyyslait yhdistettiin vanhemmuuslaiksi ja tehtiin translain muutos. Pienen vähemmistön ja harvinaisten erityistilanteiden vuoksi riistettiin koko kansakunnalta sen tulevaisuuden kannalta kaikkein tärkeimmät termit

Äänestä
  • Elokuu 1966: Vallankumoukselliset kiinalaiset punakaartit sanovat, että punainen on vallankumouksen väri ja sen pitäisi olla uusi vihreä valo opastimissa

    https://www.theguardian.com/world/2016/aug/25/china-traffic-lights-red-guards-communism-great-leap

    "Punakaartilaiset tekivät ratsioita Beijingin koteihin syyttäen niiden asukkaita Mao Zedongin ideologian ja kulttuurivallankumouksen vastustamisesta. Joukot hurrasivat, kun opiskelijat murskasivat ikkunoita, kaatoivat huonekaluja ja heittivät kadulle omaisuutta, jota he pitivät ylellisenä tai porvarillisena

    Joissakin taloissa kaartilaiset vain huusivat iskulauseita ja lainauksia Maon kirjoituksista, väittelivät talonmiesten kanssa ja pystyttivät punaisia ​​lippuja ja julisteita, joissa tuomittiin porvarilliset tavat. Toisissa he nostivat ulos ylellisyysesineitä kuten helminauhoja tai länsimaisia ​​vaatteita ja kenkiä kadulle pilkattaviksi ennen kuin he heittivät ne ulos taloista"

    Äänestä

Moktar on ja pysyy oppositiossa.

Äänestä

Filmillä afrikkalaisista ja arabialaisista koostuneiden nuorten muslimimiesten lauma hyökkää yksinäisen kulkijan kimppuun. Henkilö kaatuu maahan ja kymmenet miehet jatkavat uhrin potkimista. Uhri kaatuu lopulta rautatiekiskoille ja hänet jätetään makaamaan siihen. Filmi loppuu, mutta selvästi yksi afrikkalainen laskeutuu vielä kiskoille, luultavasti aikomuksena antaa uhrille viimeinen potku päähän.

https://pt-media.org/2024/11/08/vakivaltaiset-muslimimiehet-valtasivat-amsterdamin-kaytannossa-kokonaan/

Äänestä

"Listallepanon keskittäminen yhteen pörssiin, LSE:hen = Lontooseen, ja luopuminen Amsterdamista, joka jättää lain valvonnan ja ei pysty suojelemaan turistejaan ja vähemmistöväestöään, yhdistävät sekä hyvän liiketoiminnan että moraaliset periaatteet", Ackman kirjoittaa. Poistuvan Euronext Amsterdamin tiedottaja kieltäytyi kommentoimasta. Miljardööri Bill Ackman sanoi, että hän aikoo poistaa Pershing Square Holdings Ltd.:n listauksen Euronextin pörssistä Amsterdamissa sen jälkeen, kun israelilaisia ​​jalkapallofaneja vastaan ​​on kohdistettu väkivaltaa Hollannissa

Äänestä

Purra: Islamin ja monien takapajuisten kulttuurien naiskäsitys on suomalaisten arvojen ja sukupuolten välisen tasa-arvon kanssa yhteensovittamaton

Purra: Maahanmuutto ei korjaa, vaan kärjistää taloutemme ongelmia

https://www.suomenuutiset.fi/tagi/maahanmuutto/

Äänestä

Purra piti kipakan puheen maahanmuutosta
Kritisoi myös nykyistä sotemallia

Purra puolueen valtuustolle. Katso koko puhe https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/aa3a19ac-10d8-4a81-8776-df7a3b9d936f

Purra avasi puoluevaltuuston kokouksen pitämällä puheen ajankohtaisista asioista.

Yksi Purran puheen keskeisistä teemoista oli odotetusti maahanmuutto

Äänestä

Venäläisten vastahyökkäys Kurskissa ajoi ansaan
https://t.me/romanov_92/45589

romanov on venäläinen ei ukrainalainen ja hänkin tunnustaa että poskelleen meni
Kolonna ajoi ukrainalaisten miinakenttään ja tuhoutui alle tunnin taistelussa

Äänestä
  • VENÄJÄN TALOUS VOI ROMAHTAA ENSI VUONNA JA PUTIN VOI RYHTYÄ EPÄTOIVOISIIN OPERAATIOIHIN

    Venäjän suurimmalla teräksenvalmistajalla, Magnitogorskin rauta- ja terästehtaalla, on varaa riittävästi vielä 6 kuukaudeksi ja näkymät vuodelle 2025 ovat "erittäin negatiiviset".

    Myös merkittävä kiinteistökehittäjä Samolet Group on romahduksen partaalla – niiden myynti on laskenut 37 % ja yksi suurimmista osakkeenomistajista yrittää myydä osuutensa yrityksestä. Venäjän talouden kannalta keskeisenä valtion yrityksenä Samoletin maksukyvyttömyys vaatisi todennäköisesti hallituksen tukipakettia.

    Venäjän kauppakeskusliitto on pyytänyt hallitukselta tukea. He vaativat 7–10 prosentin tuettua korkoa, velkajärjestelyä ja 5–10 vuoden maksulykkäyksiä. Ilman näitä toimenpiteitä 200 kauppakeskusta uhkaa konkurssin.

    Muita yrityksiä, jotka ennakoivat maksukyvyttömyyttä tulevaisuudessa, ovat Krial Energo Stroin tehdas ja strateginen yritys "Rosgeologia", kun taas kansallinen ravintolaketju "Kuzina" on jo teknisesti on jätetty oman onnensa nojaan.

    Puolustusteollisuuskaan ei ole turvassa koronnoston vaikutuksilta. Valtion omistaman puolustusalan monialayrityksen Rostekin johtaja Sergei Chemezov varoitti: ”Jos jatkamme toimintaamme tällä tavalla, suurin osa yrityksistämme menee konkurssiin. Edes aseiden myynti ei tuota tarpeeksi voittoa = velkaa ei voida hoitaa yli 20 prosentin korolla (= Venähän keskuspankkikorko)

    Äänestä

Eero Paloheimo selvittää:
Julkisen sektorin leikkaukset

Valtion ja kuntien yhteenlasketuista budjeteista on vuosittain hallinnollisissa tehtävissä toimivien virkahenkilöiden palkkoja noin 10 miljardia. Tämän luvun saa joku mielihyvin tarkistaa.

Arvioni mukaan tästä noin puolet johtuu julkisen sektorin tehottomasta hallintokulttuurista, jota arviota ei pilkunviilauksella kannata lähestyä, mutta jonka kansalaiset kyllä tietävät. Se on vuosikymmenien henkilökohtaisten kokemukseni rehellisen, ei ilkeämielisen päättelyn tulos. Olen ollut poliitikko, virkamies ja yrittäjä.
https://www.eeropaloheimo.fi/julkisen-sektorin-leikkaukset/

Äänestä

Uusi maahanmuuttopolitiikka USA:ssa. Laittomat ulos, perheitä ei eroteta, ne poistetaan yhdessä jne

Näin se homma etenee
https://twitter.com/CollinRugg/status/1855973915840881057#m

Thomas Homan
Minulla on viesti teille miljoonille laittomille maahanmuuttajille, jotka Biden on päästänyt lain vastaisesti maahamme: Teidän on paras aloittaa pakkaaminen nyt

Äänestä

Kekekeke Kepun kerjäläiset Kelaan kehitysmaista
Kepu haluaa tuoda niitä
https://twitter.com/i/status/1856374497508462766#m
Ajatelkaa, että Keskusta vastustaa työperäisille maahanmuuttajille asetettavaa 1600 euron tulorajaa. Uskomatonta, mutta totta.

Ei ole mitään järkeä raahata maahan sellaista ”työperäistä” maahanmuuttoa, joka tarvitsee sosiaalitukiamme kompensoimaan pientä palkkaa.

Äänestä

Putin aikoo alentaa Ukrainan taistelukentällä haavoittuneiden sotilaskorvauksia päivittäisten ihmistappioiden kasvaessa edelleen merkittävästi

Putinin keskiviikkona 13.11. allekirjoittamassa asetuksessa korvauksen enimmäismäärä on 3 miljoonaa ruplaa eli noin 30 400 dollaria. Taloudelliset korvaukset vaihtelevat vammojen vakavuudesta riippuen Kremlin pyrkiessä leikkaamaan kustannuksia. Maaliskuussa 2022 voimaan tullut laki, joka tarjoaa 7,4 miljoonan ruplan (noin 75 000 dollarin) korvauksen toiminnassa kuolleiden sotilaiden omaisille, on kuitenkin edelleen voimassa


Nyt Putin-palkkiot perustuvat sotilaan vammojen vakavuuteen eikä vakiosummaan

vakavasti loukkaantuneet saavat 3 miljoonaa ruplaa (30 400 dollaria)
lievästi loukkaantuneet miljoona ruplaa (10 100 dollaria)
muut vammautuneet sotilaat saavat 100 000 ruplaa (1 000 dollaria)

Koskee tietenkin vain venäläissotilaita

https://www.themoscowtimes.com/2024/11/13/putin-signs-decree-adjusting-compensation-rules-for-injured-soldiers-a87007

Äänestä
  • Missä demari, siellä politiikan sekasotku. Kun seuraa Saksan demareiden eli SDPn ulko-, puolustus- ja energiapoliittista kohellusta niin voi todeta että Saksan demareilla eli Scholzilla on nyt pallo lähes täysin hukassa.

    SPD:n nuorisojärjestö Jusos vaati aikoinaan silloisen pj. Scholzin suulla, että Neuvostoliitto ”laittaisi paljon enemmän ydinohjuksia Yhdysvaltojen ovelle”. Scholz tuki siis jo nuorena Venäjän poliittisia tavoitteita.

    Scholz näyttää jatkavan nyt samaa rataa kuin nuorena.

    Tämä Scholzin Venäjä-myönteinen poliittinen avaus voi pahimmillaan aiheuttaa Ukrainan romahduksen ja vaarantaa koko EUn turvallisuuden.

    https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jaakkokaarala1/demareiden-alyttomyyksia-saksassa/

    Äänestä

  • Anonyymi00141 kirjoitti:

    Missä demari, siellä politiikan sekasotku. Kun seuraa Saksan demareiden eli SDPn ulko-, puolustus- ja energiapoliittista kohellusta niin voi todeta että Saksan demareilla eli Scholzilla on nyt pallo lähes täysin hukassa.

    SPD:n nuorisojärjestö Jusos vaati aikoinaan silloisen pj. Scholzin suulla, että Neuvostoliitto ”laittaisi paljon enemmän ydinohjuksia Yhdysvaltojen ovelle”. Scholz tuki siis jo nuorena Venäjän poliittisia tavoitteita.

    Scholz näyttää jatkavan nyt samaa rataa kuin nuorena.

    Tämä Scholzin Venäjä-myönteinen poliittinen avaus voi pahimmillaan aiheuttaa Ukrainan romahduksen ja vaarantaa koko EUn turvallisuuden.

    https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jaakkokaarala1/demareiden-alyttomyyksia-saksassa/

    Aivan oikeassa on Saksan Scholzt hän tajuaa, että Ukrainaa ei pystytä puolustamaan ja sinne toimitettavat avustukset eivät tuota mitään tulosta.

    Äänestä

Purran haastattelu, missä talous tökkii

https://www.youtube.com/watch?v=1vcZ67ylw0Y

Valtionvarainministeri, puheenjohtaja Riikka Purra kertoo positiivisia uutisia: Tavallisen työtätekevän suomalaisen ostovoima kasvaa jo. Lisäksi hintojen nousu on pysähtynyt.

Riikka Purraa haastattelee erikoisavustaja Jari Mäkäräinen.

Äänestä

Poliitikko loikkasi libe­raa­leista perus­suo­ma­lai­siin

Amos Ahola pyrki viimeksi eduskuntaan liberaalipuolueen riveissä
https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/8069073

Lyhykäisyydessään kyse on siitä, että perussuomalaiset ovat ainoa progressiivinen eli uudistuksiin valmis eduskuntapuolue tässä maassa. Tästä esimerkkinä esimerkiksi järjestörahoituksen leikkaus, joka ei olisi kuuna päivänä onnistunut ilman perussuomalaista valtionvarainministeriä, Ahola kertoo

Äänestä

USA:ssa on noin 11–12 miljoonaa maahanmuuttajaa, joilla ei ole pysyvää maassaoleskelulupaa. Trump on luvannut karkottaa heidät kaikki

https://www.npr.org/2024/11/01/nx-s1-5164531/deportations-local-police-sheriff-trump-border-immigrants

Kevin R. Johnson, UC Davis, Kalifornia -yliopistosta arvioi, että Trumpin hallinto voisi uhata leikata valtion varoja paikalliselle poliisille, jos tämä kieltäytyy yhteistyöstä maahanmuuttovalvonnan kanssa. "Kohtuullinen määrä liittovaltion rahoitusta lainvalvontaan annetaan paikallishallinnoille ja budjetit ovat tiukat ja ne etsivät resursseja"

Jo edelliskautensa aikana Trump yritti leikkausta 2017 ja määräsi, että kieltäytyvät alueet eivät saisi liittovaltiorahaa

Äänestä

Yhteiskunta teki miehistä vihollisia ja nyt ihmetellään, kun he taistelevat vastaan https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/84a8a239-8de1-40c3-a943-8f4832a4102c

Tuoreessa muistissa on Vihreiden naisten kampanja: Miehet, lopettakaa naisten tappaminen – tai sosiaalisen median kilahtanut pohdinta siitä, onko naisen turvallisempaa kohdata metsässä mies vai karhu

Äänestä

Änkyröiden palvelija Hesari selittelee Venäjän propagandapalvelujaan

"Rajaturvallisuuslain käsittelyn alla mietimme usean kokoomuslaisen kesken, miten termi kääntyi niin nopeasti opposition änkyröitä ja Venäjää palvelevaan muotoon "käännytyslaki"?

Nyt HS ylpeilee, että he vasiten väänsivät termin propagandasolmuun?!? "

https://twitter.com/i/status/1859282512687792552#m

Äänestä

Keskusta esitti jälleen välikysymyksen sotesta, jonka he viime hallituskaudella käsikirjoittivat

Keskusta esiti välikysymyksen sosiaali- ja terveyspalvelujen pelastamisesta. Onko hallitus todellakin romuttanut sosiaali- ja terveyspalvelut, vai yrittääkö Keskusta vain pelotella suomalaisia oman kannatuksensa kohottamiseksi?

Ministeri Kaisa Juuson vastaus eduskunnassa
https://www.youtube.com/watch?v=myNw7yZbIZM

Äänestä

Torstaina Putin puhui Venäjälle ennakoimatta yllätyspuheessa. Englantilainen kehonkielen asiantuntija analysoi diktaattorin esiintymistä. Judi Jamesin mukaan Putin yritti piilottaa tunteitaan. Hän uskoo, että Venäjän johtaja tukahdutti vihaa.

James huomautti, että Putin oli näkyvästi jännittynyt puheen aikana. Kädet eivät liikkuneet eikä vartalo. Mikrosilmäpilkahdukset ja silmien liikkeet näyttivät, että hän luki automaatista ja hän aloitti huolestuneessa asennossa oikeaa kulmakarvaansa rypistäen voimakkasti

Jossain kohdissa hänen äänensä kävi hieman käheäksi ja hän selvensi kurkkuaan, mikä saattoi viitata sisäiseen jännitteeseen ja ylähuulen lievä kiristys viittasi tukahdutettuun vihaan

https://conflictwatcher.com/putins-tense-speech-struggle-to-suppress-emotions-on-air,7095374042195585a

Äänestä
  • Sanna Ukkola Show: päätoimittaja ja entinen diplomaatti Markku Mantila avaa Venäjän harrastamaa valtiollista vaikuttamista Suomessa

    Mitä V yritti 2016? Mitkä ovat Suomen heikot kohdat? Mihin meidän täytyy varautua?
    https://youtu.be/S7Qvnx5I4CI

    Äänestä


Tuomioja ja Halonen tekivät kyllä kaikkensa pilatakseen Suomen suhteet USAhan
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000003519.html

Tapaamisen lopussa nähtiin välikohtaus, jonka useat lähteet arvioivat IS:lle olleen pääsyy siihen, miksi ulkoministeri Condoleezza Ricen Suomen vierailu ei toteutunut. Se sinetöi myös sen, ettei presidentti Tarja Haloselle tullut kutsua Valkoiseen taloon

Äänestä

Voihan asiaa katsoa myös kantasuomalaisen silmin:
Jos Eva Biudet ja muut vihervassarit ovat sitä mieltä että on ok päästää maa täyteen mamuja ja elättää ne veronmaksajien piikkiin niin itse äänestän jaloillani naapurin kävellessä rajan yli. Biudet varmaan ottaa avosylin vastaa vanjatkin ja sanoo että tervetuloa vaan vielä on rahaa teillekin jaettavaksi.

Äänestä

Sebu kertoo:
20-vuotias Lauri Laitinen valittiin jo 3. kertaa putkeen puolueemme nuorisojärjestön puheenjohtajaksi.

Melkoisen kova saavutus tohon ikään.

Laurissa yhdistyy monta asiaa, mitkä tekee hänestä poikkeuksellisen lahjakkaan:

- Käsittämättömän laaja tietopohja
- Älykkyys
- Poliittinen hoksnokka
- Reagointinopeus
- Rohkeus

Päälle plussana vielä se, että kaveri on todella nöyrä ja pystyy itse tekeen samaan aikaan myös viestinnän puolen täysin lähtien graafisen materiaalin tekemisestä. Tällaiset tyypit, joissa on koko paketti kasassa samassa ihmisessä, on erittäin harvassa politiikassa.

Ollaan perussuomalaisina todella onnellisia, että juuri meillä on näin lahjakas nuori joukossamme. Paljon onnea Lauri tärkeän tehtäväsi hoitamiseen!

https://twitter.com/SebastianTyne/status/1860366259159756851

Äänestä

Purra: Ei ole sattumaa, että sosiaalisen median ja yleiskaistapäisyyden aikakaudella masennus ja ahdistuneisuus lisääntyvät. Ei ole yllättävää, että kun ääliöliberaali yhteiskunta on nostanut yksilön tunteet kaiken keskiöön, niitä myös käytetään. Jos monista aikuisistakin on tullut kuin uudelleen pikkulapsia, jotka tarvitsevat tukea ikävien tunteiden kestämiseen ja valtiota kantamaan vastuuta, onko ihme, jos kouluissa on ongelmia? https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/mielipide/6668872a-231c-4477-b584-0d174c2454d5

Äänestä

ERITTÄIN MIELENKIINTOINEN VIDEO
Meriliikennettä reaaliaikaisesti seuraavan verkkopalvelun Marine Trafficin jälkien perusteella kiinalainen alus veti Itämerellä ankkuria kylmän rauhallisesti 400 km meren pohjassa ja nosti sen sitten rauhassa ylös ja jatkoi

Vastuu on kapteenin. Ja kaikki venäläisten laskuun?
https://www.youtube.com/watch?v=fB-vEp3wr-0

Äänestä

Hävittäjälentäjä, kenraali Jarmo LIndberg, kansanedustaja kok
Kaikki miinoista

"Toimistooni pääesikunnan F-talon kolmannen kerroksen nurkkahuoneeseen tuli henkilö elokuussa 2015. Hän kertoi, että kaikki jalkaväkimiinat oli tuhottu. Noin miljoona miinaa tuhottiin Suomessa Ottawan sopimukseen liittymisen lain 22.12.2011 allekirjoittamisen jälkeen"
Miinaketju
https://twitter.com/CharlesLindberg/status/1861469231579050045

Äänestä
  • Wille Rydman: "Perussuomalaiset ei olisi koskaan miinoista luopunutkaan. PS ajoi maanpuolustuksen asiaa myös silloin, kun muut puolueet äänestivät turvallisuutemme vaarantamisen puolesta.
    On aika korjata virheet nyt, kun muutkin puolueet alkavat havaita PS:n olleen tässäkin asiassa oikeassa"
    https://twitter.com/i/status/1861376426437435491

    Äänestä

Suomalainen 84-vuotias Elsa joutui Uppsalassa kodinhoitajanr4iskaamaksi. Elsa oli jo aikaisemmin valittanut kodinhoidon johdolle, että mies on vilautellut patukkaansa ja tuonut hänelle liukuvoidetta. Huippuosaaja sai kuitenkin jatkaa työvoimapulan paikkaamista ja r4iskasi Elsan. Mies sai jatkaa työtä kotihoidossa myös tämän jälkeen

Elsa joutuu itse maksamaan psykologinsa käynnit ja lääkärimatkat sinne. Kunta ei maksa mitään. Eikä kommentoi. Kunta on kuitenkin maksanut kotihoidon henkilökunnalle 36 000 kruunua kriisitukea. Tapauksen epäilty tekijä on 28-vuotias eronnut somalimies, joka on ollut Ruotsin kansalainen juuri ennen joulua 2018 ja on nyt pidätettynä

Äänestä

  • Anonyymi00179 kirjoitti:

    Elsa joutuu itse maksamaan psykologin käynnit ja lääkärimatkat. Kunta ei maksa hänelle mutta on kuitenkin maksanut tapauksesta henkilökunnalle 36 000 kruunua kriisitukea
    https://www.unt.se/story-nyheter/uppsala/artikel/84-ariga-elsa-det-var-jag-som-blev-valdtagen-/jv4zmyej

    https://samnytt.se/elsa-84-valdtogs-av-hemtjansten-jobbigaste-jag-varit-med-om

    Sivu 114 Ruotsin televisio
    SVT Tekstiviesti maanantaina 9.12.2024

    KOTIMAINEN JULKAISTU 9. JOULUKUU

    Kotihoidon työntekijä syytteeseen 25-vuotiasta miestä epäillään kahden naisen raiskaamisesta ja törkeästä seksuaalisesta hyväksikäytöstä kotihoidossa Uppsalassa. Syksyn aikana Uppsalassa on useita kotihoidon palveluksessa olevia henkilöitä pidätettynä muun muassa raiskauksesta ja seksuaalisesta hyväksikäytöstä epäiltyinä. 25-vuotias mies pidätettiin elokuussa, ja häntä syytetään nyt kahdesta törkeästä raiskauksesta ja kolmesta törkeästä seksuaalisesta pahoinpitelystä. Miestä syytetään myös viidestä loukkaavasta valokuvauksesta, kun hän tutkinnan mukaan kuvasi raiskaukset ja pahoinpitelyt.

    © Sweden's Television AB
    Sida 114 SVT Text måndag 09 dec 2024

    INRIKES PUBLICERAD 9 DECEMBER Hemtjänstanställd åtalas En man i 25-årsåldern åtalas misstänkt för att ha våldtagit två kvinnor samt grovt sexuellt utnyttjande inom hemtjänsten i Uppsala. Under hösten har flera personer inom hemtjänsten i Uppsala stängts av misstänkta för bland annat våldtäkter och sexuella övergrepp. Den 25-åriga mannen häktades i augusti och åtalas nu för två grova våldtäkter och tre grova sexuella övergrepp. Mannen åtalas även misstänkt för fem fall av kränkande fotografering då han enligt utredningen ska ha filmat våldtäkterna och övergreppen
    © Sveriges Television AB

    Äänestä

Halla-aho kiinnittää huomion muun muassa siihen, että SDP:n kansanedustaja Kiljunen väitti kiinni jäätyään puhuneensa yksityishenkilönä eikä ulkoaisainvaliokunnan puheenjohtajana

– Kuitenkin videotaltiointi osoittaa, että Kiljunen useaan otteeseen korosti asemaansa, kontaktejaan ja sitä, että hänellä on pääsy arkaluonteiseen tietoon

K toisteli myös Kremlin tarinaa siitä, että itärajan sulkemisen tai venäläisten maa- ja kiinteistökauppojen rajoittamisen takana olisi rasistisia vaikuttimia

https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-ei-niele-kiljusen-selityksia-videotaltiointi-osoittaa-etta-kiljunen-useaan-otteeseen-korosti-asemaansa-kontaktejaan-ja-sita-etta-hanella-on-paasy-arkaluonteiseen-tietoon/

Äänestä
  • Sdp:n lappeenrantalainen kuntavaaliehdokas Ivan Deviatkin pitää itärajan sulkua ihmisoikeusloukkauksena ja kutsuu Suomea Yhdysvaltain 51:nneksi osavaltioksi

    Deviatkin, 34, on rajan avaamista vaativan venäläisten Aleksanterinliiton perustaja

    Liiton tilaisuudessa Kiljunen laukoi kommentteja ja neuvoi venäläisiä toiminnassa

    https://www.is.fi/politiikka/art-2000010869300.html

    Äänestä

  • Pro-Venäjä- SDP esittäytyy sekoillen joka kohdassa, haastattelu ja video
    K.Kiljunen ""Kiova kaatuu heti, ei Natoon, ei saa ärsyttää Venäjää, raja auki, Suomi on rasistinen jne""
    https://twitter.com/i/status/1862896345889009728

    Äänestä

Etlan muutaman sivun ”muistiossa” esitetyt johtopäätökset maahanmuuton positiivisista julkisen talouden vaikutuksista ovat Grönroosin mielestä väsyneitä puolitotuuksia, ja itse muistiossa viitatut tutkimustiedot päinvastoin puhuvat sen puolesta, että maahanmuuttajat eivät ole julkisen talouden vaikutuksiltaan suomalaisten veroisia.

’Maahanmuutto Suomeen – tarve, määrä ja vaikutukset’ -muistiossa hehkutetaan maahanmuuttoa toteamalla, että ”jopa matalapalkkaisina tunnetuilla aloilla kokopäivätöissä olevat tuovat julkiselle sektorille verotuloja enemmän kuin saavat yleisimpiä tulonsiirtoja”.

– Eli ulkomaisen halpatyövoiman maahanmuutto vahvistaa julkista taloutta? Ei nyt sentään, Grönroos torjuu.

– Mainitsematta jää se, että pelkästään tulonsiirroista puhuttaessa ei oteta mukaan julkisten palveluiden käyttöä, jotka pitää myös rahoittaa verotuloista. Vai eivätkö maahanmuuttajat käytä sote-palveluita, infrastruktuuria tai muita julkisia palveluita?

https://www.suomenuutiset.fi/etla-lobbaa-rajoittamattoman-maahanmuuton-puolesta-suomen-perustan-toiminnanjohtaja-elinkeinoelaman-lobbareiden-propaganda-avointen-rajojen-puolesta-on-taysin-hapeamatonta/

Perheenyhdistämisten vaikutukset jätetty huomiotta
Mainitsematta jäävät myös perheenyhdistämisten vaikutukset, sillä matalapalkka-alan työntekijän ulkomailta tuoma puoliso on oletusarvoisesti julkisen talouden vaikutuksiltaan vielä matalapalkka-alalle tullutta työntekijääkin negatiivisempi. Perheenyhdistämiseen liittyvä maahanmuutto on lisäksi suurin yksittäinen maahanmuuton väylä – viime vuonna noin 40 % maahanmuutosta koostui tästä – joten ilmiö ei ole vailla merkitystä.

Grönroos tarkastelee vielä Etlan väitettä tarkemmin ja kiinnittää huomiota sanaan ”kokopäivätöissä”. Grönroos pitää tätä olennaisena asiana, sillä yhä suurempi ja suurempi osa etenkin matalapalkka-alan töistä on osa-aikaisia. Sanna Marinin hallituksen loppuvaiheen kovat työllisyysluvut selittyivätkin suurelta osin sillä, että jopa viidennes työpaikoista oli osa-aikaisia.

– Tuolloin tehdyt työtunnit tippuivatkin vauhdilla samaan aikaan kun työllisyysaste nousi. On siis oleellista huomata, että vain osa matalapalkka-aloille suuntautuvasta maahanmuutosta päätyy kokopäiväiseen työllistymiseen.

– Jos sitten käydään katsomaan itse muistion tekstiä, niin se on itse asiassa täynnä viittauksia tutkimuksiin, jotka osoittavat, että maahanmuuttajat eivät pärjää työmarkkinoilla yhtä hyvin kuin suomalaiset ja eivät näin ollen voi vahvistaa julkista taloutta.

– Ainoat muistiossa esitetyt graafit kuvaavatkin hyvin sitä, miten Suomeen muuttaneiden työperäisten maahanmuuttajien työllisyys ja palkka laskevat muutamassa vuodessa alle samanikäisten suomalaisten, ja muin syin Suomeen tulleiden työllisyys ja palkka eivät taas vuosienkaan Suomessa olon jälkeen nouse samalle tasolle suomalaisten kanssa puhumattakaan sen ylittämisestä, Grönroos kertoo.

Äänestä

Junger sanoi hyvin mokuttajaporukasta eli soihtumarssista öyhöttävistä pösilöistä.

Äänestä

Evolutionaarinen katujengi-keskustelu

Katujengi-keskustelun evoluutio Suomessa:
1. Suomessa ei ole katujengejä.
2. Suomeen ei kovin helposti muodostu katujengejä.
3. Suomessa on katujengejä, mutta asia ei liity mitenkään maahanmuuttoon.
4. Katujengien rangaistusten koventaminen on rasismia.

https://twitter.com/Hvuorenp/status/1863497229836620131#m

Äänestä

Purra pitää Ruotuväki-lehden haastattelussa eurooppalaisten puolustushankkeiden rahoittamista yhteisvelalla Suomelle vaikeana kysymyksenä julkisen talouden alijäämän vuoksi. Myös perinteisesti nihkeästi Naton kanssa päällekkäisiin puolustusratkaisuihin suhtautuneen Yhdysvaltain kanta asiaan tulisi selvittää ja ylipäätään pyrkiä luomaan ja ylläpitämään vahvoja kahdenvälisiä suhteita Yhdysvaltain kanssa.

– On selvää, että etulinjan maana Suomen tulee olla selvä nettohyötyjä kaikissa mahdollisissa puolustukseen liittyvissä EU-tason ratkaisuissa, Purra sanoo.

Purra pitää selvänä, että Ukrainan jälleenrakennuksessa tarvitaan myös yksityistä rahoitusta. Se ei tapahdu globaalissa investointiympäristössä itsestään, ja siksi tulisi olla jonkinlainen valtiollinen takuu yksityisille investoinneille.

Purra pitää Suomen asemaa suhteessa Yhdysvaltoihin vahvempana kuin monen muun EU-maan kaukaa viisaan puolustuspolitiikan, geostrategisen aseman sekä onnistuneen poliittisen ja virkamiestason yhteistyön ansiosta.

– On toivottavaa, että valtionpäämiehellemme järjestyisi mahdollisimman nopeasti vierailu Valkoiseen taloon Trumpin kauden alkamisen jälkeen. Suomen pitää jatkossakin rohkeasti lähestyä Yhdysvaltoja bilateraalisilla aloitteilla eikä tyytyä suhteiden hoitoon pääosin Euroopan kautta

https://www.suomenuutiset.fi/purra-painottaa-suomen-etua-ruotuvaki-lehden-haastattelussa-etulinjan-maana-suomen-tulee-olla-selva-nettohyotyja-kaikissa-mahdollisissa-puolustukseen-liittyvissa-eu-tason-ratkaisuissa/

Äänestä

Ex-hovioikeudenneuvos, siis tuomari ja emeritusprofessori Jukka Kemppinen:

https://kemppinen.blogspot.com/2024/11/tiet.html
Aikaisempaan oikeuskäytäntöön perustuen Kimmo Kiljunen olisi pantava syytteeseen maanpetoksesta.

Rikoslaki 12 : 6: “Jos ...

Äänestä

Hyötymaahanmuutto ollut tabu

Kokoomuslainen (moderaatti) ja tuore maahanmuuttoministeri Johan Forssell nosti kissan vihdoin kunnolla pöydälle vieraillessaan Kanadassa. Kanada kuuluu maihin, joissa juuri työperäinen maahanmuutto on historiallisesti ollut korkealla tasolla.

Kanadassa maahan haluavat pisteytetään sen perusteella, miten suuret mahdollisuudet heillä on työllistyä, integroitua yhteiskuntaan ja kantaa kortensa kekoon yhteisen hyvinvoinnin eteen.

– On ollut lähestulkoon sopimatonta puhua siitä, että maahanmuuton pitäisi olla hyväksi Ruotsille, siitä meillä on paljon oppimista, Forssell sanoo Göteborgs-Postenissa.

– On dramaattinen ero sillä, tuleeko tänne 100 000 turvapaikanhakijaa vai 100 000 korkeakoulutettua työperäistä maahanmuuttajaa.

https://www.suomenuutiset.fi/ruotsin-maahanmuuttoministeri-nosti-kissan-poydalle-on-dramaattinen-ero-silla-tuleeko-tanne-100-000-turvapaikanhakijaa-vai-100-000-korkeakoulutettua-tyoperaista-maahanmuuttajaa/

Äänestä

Jos lakeja ei muuten saada säädettyä, niin puolestani voimme istua eduskunnassa vaikka kaikki juhlapyhät. Kunhan siellä on sitten myös @AnttiLindtman ja @TyttiTup, joiden kädettämyyden ja johtajuusvajeen takia @KristaKiuru jarruttaa koko eduskunnan työtä

https://twitter.com/i/status/1864256273270575369

Äänestä

Ehkä kansanedustajia on liikaa? Kaliikisi tulevassa veronmaksajien kustantamassa virastossa. Osalla edustajista on aikaa pitää peliään lastentarhassa?

SDP-kansanedustaja rehentelee olevansa vakoilija
https://www.suomenuutiset.fi/sdp-kansanedustaja-rehentelee-poikkeuksellisella-tavalla-ulkopoliittisesta-asemastaan-ja-kyvyistaan-minulla-nimittain-on-keinot/

SDP-kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen Jani Kokko selittää yleisemmin some-käyttäytymistään sillä, että hän pyrkii usein hämmentämään keskusteluissa pyöriviä salaliittoteoreetikkoja. Kokko kertoo, että nämä tahot ovat väittäneet hänen muun muassa olevan CIA:n agentti. Ilmeisesti siksi hän nosti esille roolinsa Atlantti-seurassa

Äänestä

Sebu
Ulkomaalaistaustaiset väkivaltaiset katujengit https://twitter.com/SebastianTyne/status/1864653637449847073

Kuinka monta kertaa kuulimmekaan tätä valheellista mantraa vasemmiston suusta, kun perussuomalaiset jo vuosia sitten varoitti ilmiön rantautumisesta Suomeen?

Kuinka ollakaan, kun suurelta osin ulkomaalaistaustaisen muodostamien väkivaltaisten katujengien olemassaoloa ei voinut enää kiistää, pyrittiin ongelmaa vähättelemään ja lakaisemaan se maton alle.

Nyt kuitenkin Helsingin poliisin katujengitutkintaryhmä tutkii ensimmäistä kertaa epäiltyä katujengeihin liittyvää murhaa.

Äänestä
  • Olen ilmoittautunut Helsingin kaupunginvaltuustoehdokkaaksi Perussuomalaisten ryhmässä.

    Olen jatkuvasti puhunut suomalaisesta kulttuurista, integraatiosta ja siitä, kuinka kiitollinen olen tästä maasta ja kaupungista. Jokainen, joka on seurannut minua tarpeeksi kauan, voi todistaa tämän.'

    Haluan, että suomalaista kulttuuria säilytetään ja kunnioitetaan.
    Tämä maa tekee niin paljon oikein.
    https://twitter.com/chico_ray/status/1895164044946088114

    Äänestä

Kirjailija, oikeustieteen tohtori ja varatuomari, julkaissut useita romaaneja, esseekokoelmia ja runoteoksia, Jarkko Tontti

nostaa esille keskeisen ongelman joka nyt Kiljusen, Scheininin, Halosen ja muiden menneisyyden haamujen hahmossa on noussut esille

”Virkamieskunnassa asiat eivät ole niin hyvin. Lustraatio jäi Suomessa aikanaan tekemättä Neuvostoliiton romahtamisen jälkeen, toisin kuin Baltiassa ja Itä-Euroopassa. Suomettumisen ja sitä seuranneen jälkisuomettumisen myötä virkakunnassa on paljon menneiden vuosikymmenten vasemmistohegemonian mukaisesti toimivia YYA-ihmisiä.”

https://www.verkkouutiset.fi/a/punavihrea-kupla-puhkeaa/#9e2adb8f

Todettakoon, että olin itsekin osa tätä prosessia lyhyen aikaa, kunnes havahduin siihen, mitä tapahtuu todella.

Nuoruuteni yliopistot
Suomukset ovat tippuneet silmistäni useaan kertaan ... havahduin, kun liityin vihreisiin ja menin töihin Vihreään eduskuntaryhmään. Vihreät oli alun perin perustettu irtiotoksi äärivasemmistosta. Alkuvaiheessa mukana oli paljon 1980-luvulla hiipuneen Liberaalin kansanpuolueen aktiiveja, kuten sittemmin oikeuskanslerina toiminut Paavo Nikula. Se ei kauaa kestänyt. Entinen taistolainen Satu Hassi rynni pian puheenjohtajaksi

Tilanne on vain pahentunut woke-ideologian levitessä kulttuurimaailman instituutioihin

professori Jaakko Hämeen-Anttila oli vasemmistoliiton julkikannattaja ja keskiaikaisen arabialaisen runouden tutkija, josta journalistit leipoivat modernin islamin yleisasiantuntijan.

median suosikkina on esimerkiksi Suomen Lähi-idän instituutin johtaja Susanne Dahlgren. Hän on taistolaisen Sosialistisen Opiskelijaliiton SOL:n entinen puheenjohtaja

Helsingin yliopistossa esimerkiksi viestinnän professori Anu Kantola. Hän on entinen vihreä puolueaktiivi. Helsingin Sanomat antaa Kantolalle uupumatta palstatilaa kehystäen entisen puoluepukarin ja aktivistitutkijan puolueettomaksi asiantuntijaksi

Äänestä
  • Oikeustieteen tohtori Tontti on viherlahkosta eronnut entinen vihreän puolueen eduskuntaryhmän lainsäädäntösihteeri

    Jarkko Tontti, lainsäätäjänä toiminut kirjailija yms. yms. Sanna Ukkola Showssa, jossa hän esittää tuumiaan Ylestä, wokesta ja Israelista
    https://twitter.com/jarkkotontti/status/1821565049342722205 Tontti sanoo Ylen harjoittavan modernia rotuoppia. Kirjailijan mielestä Yleisradio ajaa vihreiden ja vasemmiston tavoitteita

    Äänestä

  • Israel-kielteisyys on kuulunut tarjahalosten, erkkituomiojien, pekkahaavistojen ja aatetoverien Nato- ja Yhdysvallat-vastaisuuteen, Jarkko Tontti kirjoittaa

    https://www.verkkouutiset.fi/a/suomestakin-on-loytynyt-hamasin-merkittavia-ymmartajia/#9de03e76

    Palestiinalaisten terroristien käsittämättömät julmuudet siviilejä, jopa lapsia, kohtaan ovat järkyttäneet ihmisiä Suomessakin. Mutta kuten aina ennenkin, valtakunnalliset mediat kutsuvat asiantuntijakommentaattoreiksi pienen joukon saman mielisiä ihmisiä.

    He ovat virallisilta titteleiltään esimerkiksi ”vanhempia tutkijoita” tai ”väitöskirjatutkijoita”, vaikka täsmällisempää olisi lisätä virallisen tittelin perään esimerkiksi ”Palestiina-aktivisti” tai ”vasemmistoaktivisti”.

    Jarkko Tontti on kirjailija, oikeustieteen tohtori ja varatuomari, poliittisesti sitoutumaton. Romaaneja, esseekokoelmia ja runoteoksia vuodesta 2006 lähtien
    Vihreiden lainsäädäntösihteerinä toiminut, eronnut siitä lahkosta

    Äänestä

  • Anonyymi00207 kirjoitti:

    Israel-kielteisyys on kuulunut tarjahalosten, erkkituomiojien, pekkahaavistojen ja aatetoverien Nato- ja Yhdysvallat-vastaisuuteen, Jarkko Tontti kirjoittaa

    https://www.verkkouutiset.fi/a/suomestakin-on-loytynyt-hamasin-merkittavia-ymmartajia/#9de03e76

    Palestiinalaisten terroristien käsittämättömät julmuudet siviilejä, jopa lapsia, kohtaan ovat järkyttäneet ihmisiä Suomessakin. Mutta kuten aina ennenkin, valtakunnalliset mediat kutsuvat asiantuntijakommentaattoreiksi pienen joukon saman mielisiä ihmisiä.

    He ovat virallisilta titteleiltään esimerkiksi ”vanhempia tutkijoita” tai ”väitöskirjatutkijoita”, vaikka täsmällisempää olisi lisätä virallisen tittelin perään esimerkiksi ”Palestiina-aktivisti” tai ”vasemmistoaktivisti”.

    Jarkko Tontti on kirjailija, oikeustieteen tohtori ja varatuomari, poliittisesti sitoutumaton. Romaaneja, esseekokoelmia ja runoteoksia vuodesta 2006 lähtien
    Vihreiden lainsäädäntösihteerinä toiminut, eronnut siitä lahkosta

    Onko punavihreä ideologia vallannut Suomen
    Sanna Ukkola ja Jarkko Tontti
    https://twitter.com/Sukkola/status/1869779026526843371

    Äänestä

  • Keskustelun vetäjä on Roni Arvonen, kauppatieteen maisteri, kiinteistötuntija ja -sijoittaja, päivittäin urheileva ... ja yhteiskunnallinen kirjoittaja, suomii esimerkiksi velttoa lihaa, vasemmistolaisia, nykyfeministejä, valkoposkihanhia ja hyvesignalointia : "Tätä videon alkua et pystyne katsomaan nauramatta, kun keskustelemme

    Mika Meranon kanssa Suomen Akatemian sekopäisimmistä rahoituspäätöksistä. Katso, niin tiedät, kuinka hulvattomasti verorahojasi käytetään"

    Äänestä

Missä viipyvät jutut Li Anderssonin ja vasemmistoliiton yhteyksistä väkivaltaiseen Antifaan, joka on Yhdysvalloissa luokiteltu jopa terroristijärjestöksi? Tuoreesta kuvasta voi laskea yhden Li Anderssonin ja kahdeksan Antifan lippua
.https://pbs.twimg.com/media/GZblHEZW8AE__1l.jpg

Äänestä

Lähi-idän asiantuntija: Naisilla ei ole valinnanvapautta

– En näe tarkoituksenmukaisena liittää yhteen päähuivin käyttäjää ja sanaa “voimaantuminen”, joka assosioituu sanan “emansipaatio” (vapautuminen) kanssa, sanoo Lähi-idän ja islamin asiantuntija Seida Sohrabi.

Hänen mukaansa uskonnollisesti ja historiallisesti tarkastellen pään peittävällä huivilla ei ole mitään yhteyttä vapautumisen ja voimaantumisen kanssa.

– Tilanne on itse asiassa päinvastainen. Monin paikoin maailmaa naiset on tänäkin päivänä pakotettu huntuun, kuten Iranissa ja muissa muslimimaissa. Valinnanvapautta ei ole naisille ja tytöille suotu. Siksi ymmärrän mainokseen kohdistuvan kritiikin ja hämmästelyn, hän sanoo.

Sohrabi on myös Helsingin kaupungin varavaltuutettu (kok.).

https://www.suomenuutiset.fi/lux-helsingin-somekampanja-yhdistaa-hijabin-naisten-voimaannuttamiseen-lahi-idan-asiantuntija-monin-paikoin-maailmaa-naiset-on-pakotettu-huntuun-viela-tanakin-paivana/

Äänestä

Kansanedustaja Pekka Aittakumpu: Suomessa vanhat puolueet – vihervasemmisto etunenässä – ovat vuosikymmeniä kehuneet monikulttuurisuutta. Monikulttuurisuusideologian nimissä on väitetty, että kaikki kulttuurit ja niihin sisältyvät arvot olisivat samanarvoisia ja että Suomi kuuluisi ilman rajoja kaikille maailman ihmisille

https://www.suomenuutiset.fi/pekka-aittakumpu-on-aika-tunnustaa-miten-suurta-vahinkoa-yksisilmainen-monikulttuurisuusaatteen-ihannointi-on-aiheuttanut/

– Monikulttuurisuuden ihannoinnin myötä eri puolille Eurooppaa on jo syntynyt rinnakkaisyhteiskuntia, joissa on omat sääntönsä. Tällaisen kehityksen välttämiseksi Suomessa pitää edellyttää, että maahan tuleva sitoutuu suomalaisiin arvoihin ja tapoihin, vaatii perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

– Jokaisella ihmisellä on yhtäläinen ihmisarvo. Kaikki kulttuurit sen sijaan eivät ole yhtä hyviä, ainakaan meille suomalaisille. Suomessa arvostetaan korkealle esimerkiksi ahkeruutta, rehellisyyttä ja tasa-arvoa, ja ne ymmärretään tavalla, joka poikkeaa joidenkin muiden kulttuurien näkemyksistä.

Äänestä

Viherpunikkien muslimiveljeskunnille on tärkeää että islamisaatio etenee SUOMESSA!
Ne kuvittelevat että kehitysmaamuslimi islampaska äänestää niitä maailman tappiin asti!
Todellisuudessa kehitysmaamuslimi islampaskan MAANMUUTTAJAT äänestävät niitä vain siihen asti kun niiden populaatio on tarpeeksi suuri ja voivat perustaa oman muslimiveljeskunta puolueensa!
Hollannisa on DENK ja Ruotsissa NYANS!
Näin se homma etenee…

Äänestä

Katainen Orpo Stubb: jalkaväkimiinat kiellettävä
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jussiniinisto/89539-eduskunta-kielsi-jalkavakimiinat/

Halonen vaatii luo­pu­mis­ta jal­ka­vä­ki­mii­nois­ta
https://www.ts.fi/uutiset/1073949801
Presidentti Tarja Halonen katsoo, että Suomen jalkaväkimiinat ovat murentaneet maan uskottavuutta ulkomailla. Hänen vaatii, että Suomen pitää ehdottomasti luopua lähivuosina jalkaväkimiinoista ja tehdä päätös korvaavista järjestelmistä tämän vuoden puolustuspoliittisessa selonteossa.

ALLEKIRJOITA, LEVITÄ, KUTSU KAVERIT ALLEKIRJOITTAMAAN
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14466
Jalkaväkimiinakiellosta irtautuminen ja jalkaväkimiinojen käytön, varastoinnin, tuotannon ja siirron salliminen

Äänestä
  • Jalkaväkimiinat ovat edullinen pelote ryssille.

    Äänestä

Itärajan voi miinottaa pysyvästi.

Äänestä

"EU pitäisi perustaa uudelleen ja mukaan vain ne maat, jotka hyväksyvät uudet sopimukset, kuten esimerkiksi määräenemmistöpäätökset. Puolan, Baltian, Pohjoismaiden ja Hollannin pitää ottaa vetovastuu – ehkäpä jopa perustaa oma liittouma. Myös Britannian kanssa pitää tehdä tiivistä yhteistyötä, samoin Ukrainan kanssa kun sota vihdoin on ohi. Venäjän kanssa ei voi tehdä yhteistyötä, koska siihen ei voi luottaa pennin vertaa https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/seppolavonen/elon-musk-putinin-asialla-demokraattisen-euroopan-kimpussa/#comment-4280567

Äänestä

Italian pääministeri tukee Suomen rajalakia

Venäjä on suurempi uhka Euroopan unionin turvallisuudelle kuin pelkkä puolustuksen rakentaminen, sillä Moskova voi käyttää laitonta maahanmuuttoa ja muita asioita blokin heikentämiseen, Italian pääministeri Giorgia Meloni sanoi sunnuntaina.

Suomi isännöi viikonloppuna Pohjois-Lapissa Italian, Ruotsin ja Kreikan johtajia sekä EU:n ulkoasiainpäällikköä keskustelemaan Pohjoismaiden ja Välimeren turvallisuudesta sekä Etelä-Euroopan muuttoliikkeen haasteista.

"Meidän on ymmärrettävä, että uhka on paljon laajempi kuin kuvittelemme", konservatiivista hallitusta johtava Meloni sanoi lehdistötilaisuudessa, kun häneltä kysyttiin Venäjästä.

https://www.voanews.com/a/italy-s-meloni-says-security-threat-posed-by-russia-is-far-reaching-/7910119.html

Äänestä

Venäläisrikolliset teurastivat matkustajat ja hävittivät todisteet

""Kun Venäjän ilmapuolustus osui azerien koneeseen Groznyn (keltainen ympyrä) yllä, se pyysi hätälaskua, Venäjä ei antanut sen laskeutua Naltshikin, Vladikavkazin tai Makhatshkalan lentokentille (punaiset ympyrät), vaan lähetti sen Kazakstanille Kaspianmeren yli. Venäjä halusi hävittää hylyn eli sen törmäävän mereen, hylky katoaa näin""

https://twitter.com/sumlenny/status/1872179620570955808

Äänestä

Video EDUSKUNNASTA. Purra: Miksi nuori ei saa liikkua kaupungilla rauhassa? Miksi lapset joutuvat kokemaan väkivallan uhkaa ja pelkäämään?

Hallitus kiristää maahanmuuttopolitiikkaa ja tekee juuri sellaisia katuväkivallan ja -jengien vastaisia toimia kuin persut viime kaudella esittivät. Lisää tarvitaan!

Meillä on kiire, koska edelliset hallitukset jättivät kaiken tekemättä. Etenemme valitettavasti samaan suuntaan kuin muutkin surkeaa maahanmuuttopolitiikkaa ajaneet hyväuskoiset länsimaat.

Milloin alkaa riittää? Vieläkö hyssytellään?
Video vuodelta 2022
https://twitter.com/ir_rkp/status/1872679121836253466

Äänestä

  • Ylen verorahoilla elätetty äärivasemmistoklikki levittää punaterroria

    Kommunistireppana kertoo hymy huulilla, kuinka väkivalta on oikeutettua kunhan "tavoitteena on auttaa ihmisiä". Kuka tahansa historiansa lukenut osaa kyseenalaistaa, mutta HS ja Yle eivät. Miksi osa mediaa silittää punaterrorista haaveilevaa? Uskomatonta
    https://twitter.com/i/status/1873056105116647901

    Äänestä

Telegram - kanava (T Messenger) on alkanut estää Venäjän valtiollisia propagandakanavia Euroopan unionissa

RIA Novosti-, NTV-, Rossija 1-, Izvestia- ja RT-kanavat eivät ole enää saatavilla . RIA Novosti Telegram -kanava ei ole saatavilla käyttäjille Latviasta, Saksasta, Liettuasta, Hollannista, Ranskasta Sveitsistä ...

"Tätä kanavaa ei voida näyttää, koska se rikkoi paikallisia lakeja"

Tilanne on sama Izvestia Telegram -kanavalla, jota ei voi ladata ainakaan Espanjassa, Saksassa, Ruotsissa ja Belgiassa. Jos yrittää käyttää, saa viestin paikallisten lakien rikkomisesta

RBC on tarkistanut RIA Novostin saatavuuden Puolassa ja vahvistaa, että sekin on estetty

RBC
https://newsukraine.rbc.ua/news/telegram-blocks-russian-propaganda-channels-1735397463.html

Äänestä

  • Anonyymi00233 kirjoitti:

    Puola ylistää Venäjän kaasun kauttakulun päättymistä 1.1. 2025 Ukrainan kautta "uudeksi voitoksi", kun Moskova ja Kiova vahvistivat vuosikymmeniä kestäneen kuljetussopimuksen päättyneen.

    Puolan ulkoministeri Radoslaw Sikorski kirjoitti twitterissä, että kaasun katkaisu merkitsee "uutta voittoa sen jälkeen kun Naton laajentui Suomeen ja Ruotsiin"

    https://www.barrons.com/news/poland-hails-end-of-russian-gas-transit-via-ukraine-as-a-new-victory-0ddd1f1f

    Radosław Sikorski, Puolan ulkoministeri

    https://twitter.com/radeksikorski/status/1874379267901215124

    Putin käytti miljardeja Nordstreamin rakentamiseen kiertääkseen Ukrainan kaasuputken kuljetukset ja kiristääkseen Itä-Eurooppaa kaasutoimitusten katkaisemisen uhalla. Tänään Ukraina katkaisi hänen mahdollisuuden viedä kaasua suoraan EU:hun. Jälleen uusi voitto Suomen ja Ruotsin Natoon liittymisen jälkeen

    Äänestä

KONSULTTI-RAHOITUSPALVELU-YHTIÖ DELOITTE
Jabbar työskenteli myös kansainvälisen rahoituspalveluyrityksen Deloitten kanssa

Shamsud-Din Jabbar, 42, kuoli, kun hän osallistui poliisin ampumiseen ohjattuaan poliisibarrikadin ympäri ja osuttuaan kymmeniin ihmisiin kolmen korttelin pituisella Bourbon Streetin osuudella. Kaksi New Orleansin poliisia, jotka haavoittuivat tulituksen vaihdossa, joutuvat sairaalaan, ja heidän odotetaan toipuvan, New Orleansin poliisipäällikkö Anne Kirkpatrick sanoi.

Jabbarin ja Louisianan välillä ei ole ilmeisiä pitkäaikaisia ​​siteitä. Hän kertoi äskettäin vuokranantajalleen Houstonissa aikovansa muuttaa New Orleansiin, The Times-Picayune raportoi.

Jabbarilla oli kiinteistölisenssi Texasissa vuosina 2018-23, osavaltion tietuetietokannan mukaan. YouTubeen lähetetyssä videossa hän ilmoitti olevansa Midas Group Blue Meadow Properties Inc:n isännöitsijä.

https://oklahomavoice.com/2025/01/02/who-is-shamsud-din-jabbar-the-bourbon-street-terror-attack-suspect/

Äänestä

Vahva perusturvaosaaja, pitkäaikainen KD-puoluesihteeri Asmo Maanselkä perussuomalaisten tiimiin: ”Tulen intohimoisesti työskentelemään työllisyysasteen saamiseksi nousuun”
https://twitter.com/i/status/1875131566730662014

Maanselkä toimi hallitusneuvotteluissa kristillisdemokraattien neuvottelijana. Hän oli sihteerinä työryhmässä, jossa linjattiin sosiaaliturvan uudistamisesta ja yleistuesta. Hän on myös kirjoittanut kirjan yleistuesta vuonna 2018

Kristillisdemokraattien entinen puoluesihteeri Asmo Maanselkä siirtyy perussuomalaisiin Purran erityisavustajana ja keskittyy erityisavustajana erityisesti erityisesti työmarkkinoihin ja sosiaaliturvaan.

Maanselkä:
käydyssä keskustelussa se vaikutti ratkaisevasti, että Purra ja perussuomalaiset ovat sitoutuneet hallitusohjelman kirjauksiin siten, että Suomeen tulisi tämän hallituskauden aikana yleistuki. Tehtävä koostuu siitä, mitä itse osaan parhaiten, eli sosiaaliturvan ja työmarkkinoiden kokonaisuudesta. Jos pystyn edistämään yleistukea eteenpäin, se on iso juttu

Äänestä
  • Asmo Maanselkä perussuomalaisiin. Kyseessä on todella vahva osaaja, jonka kädenjälki näkyy selvästi myös hallitusohjelmassa, hän toimi hallitusneuvotteluissa kristillisdemokraattien neuvottelijana

    Kyvykkäille ihmisille löytyy perussuomalaisissa nopeasti tärkeitä tehtäviä. Meille kannattaa tulla mukaan https://twitter.com/i/status/1875118349086343415

    Äänestä

  • Anonyymi00239 kirjoitti:

    Asmo Maanselkä perussuomalaisiin. Kyseessä on todella vahva osaaja, jonka kädenjälki näkyy selvästi myös hallitusohjelmassa, hän toimi hallitusneuvotteluissa kristillisdemokraattien neuvottelijana

    Kyvykkäille ihmisille löytyy perussuomalaisissa nopeasti tärkeitä tehtäviä. Meille kannattaa tulla mukaan https://twitter.com/i/status/1875118349086343415

    Lisää osaajia persuihin, hienoa…

    Äänestä

  • Kauppa/yhteiskuntatieteiden maisteri Asmo Maanselkä on kirjoittanut pamfletin Kannustava perusturva (2017), jossa hahmotellaan sosiaaliturvauudistusta Ison-Britannian mallin pohjalta

    https://www.eva.fi/blog/2018/11/08/asmo-maanselka-suomen-yleistuen-tulisi-olla-yksilokohtainen-perhekohtaisuudessa-tasa-arvo-ja-kannustinongelmia/ Maanselkä "Yleistuesta käydyssä keskustelussa on tullut esiin niin sanottu toimitusjohtajan kotirouva-ongelma eli voisiko toimitusjohtajan kotirouva saada yleistukea. Aika usein toimitusjohtajan kotirouvat asuvat omistusasunnossa, jossa asumistukea maksetaan vain yhtiövastikkeen ja lämmityskulujen osalta ja se kohdistuisi vain rouvan osuuteen asumisesta. Lisäksi yleistuen velvoittava osuus, osallistumispakko erilaisiin työllisyyttä edistäville kursseille tai hyvinvointityöhön, karsinee henkilöt, jotka eivät oikeasti ole kiinnostuneita työllistymään"

    Äänestä

Harri Salonen, Heinola, kaupunginvaltuutettu PS

Suomi onkin nyt niin masentava paikka ja kansa opetettu niin avuttomaksi suhteessa vaurastumisen mahdollisuuksiinsa, että uhkapeliä pidetään todennäköisempänä keinona vaurastua kuin perinteisiä keinoja: omaa ahkeruutta, kyvykkyyttä ja yrittäjyyttä.

Ei tällaisessa mielenmaisemassa voi syntyä talouskasvua. Lottoamalla ei tämä maa nouse.

Usein puhutaan myös talouden elvyttämisestä valtion varoilla. Jos ensin kerätään veroja Euroopan korkeimmalla veroasteella ja sitten valtio sijoittaa varat johonkin, joka muka tuottaa jotain, miten tällainen toiminta eroaa taannoisesta suunnitelmataloudesta Neuvostoliitossa, joka tunnetusti ei päättynyt hyvin?

Maailman korkeimmasta veroprogressiosta eli tulonsiirrosta huolimatta valtio elää velaksi tulevanakin vuonna 12 miljardilla eurolla. Suomen olisi aika vetää johtopäätös tästä ja kääntyä pois sosialismista.

Ihmisten uskoa omiin mahdollisuuksiinsa tulisi nyt ruokkia johdonmukaisilla ja rohkeilla toimilla. Esimerkkiä voi ottaa Viron tasaverosta yksityishenkilöille sekä yhteisöverosta, jota yrityksen ei tarvitse maksaa, mikäli yritys ei maksa osinkoja ulos, mikä mahdollistaisi yrityksen investoinnit ja kasvun.

https://www.ess.fi/paakirjoitus-mielipide/8182794

Äänestä
  • Käsittelet tärkeitä teemoja Suomen taloudesta, verotuksesta ja kansan asenteista. Suomessa vallitseva korkea veroaste ja valtion merkittävä rooli taloudessa herättävät kiivasta keskustelua, ja näkökulmasi on selkeä: nykyinen malli ei tue yksilön itseluottamusta, yrittäjyyttä tai talouskasvua parhaalla mahdollisella tavalla.

    Uhkapelikulttuuri vs. yrittäjyys
    On totta, että jos ihmiset näkevät vaurastumisen ensisijaisesti loton tai uhkapelin kautta, se heijastaa laajempaa epätoivoa tai epäuskoa omiin mahdollisuuksiinsa. Tämä kertoo asenneilmapiiristä, jossa yrittäjyys, innovointi ja ahkeruus eivät välttämättä näyttäydy realistisina tai kannattavina keinoina parantaa omaa taloudellista asemaa.

    Verotus ja talouskasvu
    Suomen korkea veroaste yhdistettynä valtion merkittävään rooliin herättää kysymyksiä tehokkuudesta ja kannustavuudesta:
    1. Verotus: Korkea progressiivinen verotus voi lannistaa yksilöitä ja yrityksiä, erityisesti jos käteen jäävä tulos ei tunnu oikeudenmukaiselta suhteessa työntekoon tai riskeihin.
    2. Valtion rooli: Kun valtio kerää huomattavan osan varoista ja käyttää ne keskitetysti, riskinä on tehottomuus ja se, että varat eivät kohdistu taloudellisesti tuottavimpiin kohteisiin. Tätä voi verrata suunnitelmatalouden heikkouksiin, vaikka modernit demokraattiset yhteiskunnat eivät ole yhtä äärimmäisiä.

    Viron malli
    Viron tasaverojärjestelmä ja yritysten investointien tukeminen ovat olleet kansainvälisesti kiitettyjä. Näiden etuja ovat:
    - Yksinkertaisuus ja läpinäkyvyys.
    - Yrittäjyyden ja investointien houkuttelevuus.
    - Motivaatio kasvattaa tuloja ilman pelkoa progressiivisen verotuksen rankaisuista.

    Suomessa tällainen malli voisi auttaa erityisesti pienyrittäjiä ja kasvuhakuisia yrityksiä, mutta se vaatisi merkittäviä rakenteellisia muutoksia, koska nykyinen järjestelmä nojaa voimakkaasti progressiiviseen verotukseen ja laajaan hyvinvointivaltion rahoittamiseen.

    Mikä ratkaisu voisi toimia Suomessa?
    1. Verouudistus: Esimerkiksi tasaveron tai Viron kaltaisten yritysverokannusteiden pilotointi voisi tuoda rohkaisevia tuloksia.
    2. Yrittäjyyden tukeminen: Byrokratian purku, yritysten perustamisen helpottaminen ja riskirahoituksen saatavuuden parantaminen voivat luoda uusia mahdollisuuksia.
    3. Koulutuksen ja asenteiden muutos: Tarvitaan koulutusta ja viestintää, joka rohkaisee kansalaisia näkemään itsensä aktiivisina toimijoina eikä passiivisina järjestelmän varassa eläjinä.

    Mitä ajatuksia sinulla on konkreettisista askelista, joita Suomen pitäisi ottaa tämän tilanteen muuttamiseksi?

    Äänestä

Vihreiden ja vasemmistoliiton talousvaihtoehto järkyttää: Säästöjen ja työllisyystoimien perumista, lisää veroja, lisää maahanmuuttoa ja ”kyllä” uudelle EU-yhteisvelalle
https://youtu.be/FEa5NkGdmK4

Äänestä

Viherpunikkien muslimiveljeskunnille on tärkeää vain että islamisaatio jatkuu…

Äänestä
  • "Voi, kumpa Suomikin islamisoituisi ja pian. ;) "

    Tuossa lainaus toverimme Moktarin kirjoituksesta ja tietysti tuo tapahtuu, kun eduskunnassa on näitä paskoja jotka haluavat tänne rikollisia.
    Miten käy lopulta naisten oikeuksille ja yhdenvertaisuudelle, kun islamistit nousevat päättämään hölmölämme asioista.

    Äänestä

  • Anonyymi00249 kirjoitti:

    "Voi, kumpa Suomikin islamisoituisi ja pian. ;) "

    Tuossa lainaus toverimme Moktarin kirjoituksesta ja tietysti tuo tapahtuu, kun eduskunnassa on näitä paskoja jotka haluavat tänne rikollisia.
    Miten käy lopulta naisten oikeuksille ja yhdenvertaisuudelle, kun islamistit nousevat päättämään hölmölämme asioista.

    Miksi joku toivoo naisille huonompia olosuhteita ja suomalaisuuden häviämistä vieraan uskonnon alle jääneenä?

    Äänestä

Suomalaisen yhteiskunnan kannalta keskeisin kysymys on, keitä Suomessa asuu ja millä kriteereillä maahan otetaan uusia asukkaita. Maahanmuutto ja monikulttuurisuus vaikuttavat jokaiseen yhteiskunnan osa-alueeseen: niin taloudellisiin kysymyksiin kuin yhteiskunnassa vallitsevaan luottamukseen ja turvallisuuteen.
https://www.suomenperusta.fi/teema/muuttoliike/

Katso ajantasatiedot ulkomaalaisista
https://vaestokello.fi/

Äänestä

Kirjailija-lakimies Jarkko Tontti "Punavihreät vaikuttajat eivät suostuneet näkemään Venäjän aikeita alun perinkään. Vain viikkoja ennen Venäjän offensiivia vasemmistoliiton puoluehallituksen jäsenenäkin toiminut kansainvälisen politiikan professori Heikki Patomäki arvioi sille, että Venäjä toisi Ukrainaan omat asevoimansa ja laajentaisi sotaa, todennäköisyydeksi korkeintaan 5-10 prosenttia.

– Suomalaiset veronmaksajat ovat vuosikymmenten ajan maksaneet yliopistojen lukuisten patomäkien palkat, miljoonia ja taas miljoonia. Vastineeksi olemme saaneet poliittista aktivismia, usein silkkaa disinformaatiota, Tontti sanoo.

https://www.suomenuutiset.fi/kirjailija-jarkko-tontti-punavihrea-kupla-on-puhkeamassa-eliitille-koittanut-viimeinen-hetki-havahtua-etta-he-ovat-irtautuneet-suomalaisesta-elamasta/

Äänestä

Hybridiosaamiskeskuksen johtaja Jukka Savolainen

Rajaturvallisuuslaki säädettiin, vaikka monet kansainvälisen oikeuden professorit katsoivat, että lain säätäminen ei olisi ollut mahdollista, koska soveltaminen rikkoisi kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia.

Savolainen toteaa, että kansainvälisen oikeuden professorien asiantuntemus pitäisi riittää ja positio loppua sen kertomiseen, voiko jotain politiikkatoimea tehdä.

– Eli asiantuntemusta tarvittaisiin siinä tilanteessa, kun on poliittinen tahtotila tehdä jokin asia, miten se voitaisiin tehdä. Jos oikeustieteilijän vastaus on pelkästään, että ei voi tehdä ollenkaan, se on kummallinen

https://www.suomenuutiset.fi/hybridiosaamiskeskuksen-johtaja-jukka-savolainen-suomalaiset-oikeusoppineet-politikoivat-asiantuntijaroolissa-vastauksiin-yhdistyy-omia-toiveita-siita-kuinka-asioiden-pitaisi-olla/

Äänestä

Olen itsekin ihmetellyt miten jotkut Lauri Nurmen kirjoittamat jutut syntyvät. Hän kun ei koskaan ota yhteyttä, toisin kuin muut toimittajat, jotka osallistuvat, seuraavat ja keskustelevat. Minustakin hän on kirjoittanut totuutena yhtä sun toista, vaikka kielteisessä julkisuudessa esitettyjen väitteiden osalta varataan yleensä oikeus esittää näkemys. En usko, että olen hänen kanssaan edes keskustellut, kuin ohimennen yhdessä Natoon liittyvässä lehdistötilaisuudessa
https://twitter.com/vilhelmjunnila/status/1877778133379588593

Äänestä

Sebastian Tynkkynen vaatii Euroopan parlamentissa jättämässään päätöslauselmaesityksessä Euroopan komissiota muuttamaan sosiaalisen median palveluja säätelevää EU:n digipalvelusäädöstä.

Säädös nykyisessä muodossaan uhkaa sananvapautta, sillä sen nojalla tietynlaisia poliittisia näkemyksiä pyritään tukahduttamaan, perustelee Sebastian Tynkkynen.

– Kukaan ei oikein tiedä tarkkaan, mitä tarkoittaa haitallinen sisältö, jota sosiaalisesta mediasta pitäisi säädöksen velvoittamana siivota. Jo hyvin lyhyessä ajassa säädös on osoittautunut painajaiseksi sananvapauden kannalta.

https://www.suomenuutiset.fi/europarlamentaarikko-tynkkyselta-aloite-vaatii-muutoksia-sananvapautta-rajoittavaan-eu-lainsaadantoon/

Youtuben sensuuri
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18635675/#comment-133276174

Äänestä

Suuri enemmistö kaikista Ruotsissa raiskaustuomion vuosina 2000-2020 saaneista oli maahanmuuttajataustaisia. Ero etnisesti ruotsalaisiin oli jopa 7-kertainen. Sosioekonomiset seikat ja syrjäytyminen eivät selitä rikoksia, selviää Lundin yliopiston tekemästä tutkimuksesta. Syyt on etsittävä muualta.

Kokonaista 63 prosenttia raiskauksesta tai sen yrityksestä Ruotsissa vuosien 2000-2020 välillä tuomituista oli syntynyt muualla, tai ainakin toinen rikollisen vanhemmista oli syntynyt ulkomailla.

– Jos yli 15-vuotias henkilö saapui Ruotsiin ulkomailta, hänellä oli kohonnut riski syyllistyä raiskaukseen. Riski oli 6,25 kertaa korkeampi kuin etnisesti ruotsalaisella, sanoo tutkimuksesta vastannut Lundin yliopiston dosentti Ardavan Khoshnood Expressenissä

https://www.suomenuutiset.fi/yliopistotutkimuksen-karu-tulos-ulkomaalaistaustaisten-yliedustus-raiskauksissa-jopa-7-kertainen-syrjaytyminen-ei-ole-syyna/

Äänestä

Gupta tekee ylitöitä anonyymina.

Äänestä

LAITON VASTAANOTTOKESKUS LOPETETAAN

Vastaanottokeskus ilmestyi Espoon Miilukorven pientaloalueelle kenenkään tietämättä ilman, että alueen asukkailla oli mitään mahdollisuutta vaikuttaa asiaan. ... Kaupungin päätöksentekijöitä ja alueen asukkaita on siis johdettu harhaan. Lisäksi vastaanottokeskus on alueen asemakaavan vastainen. Tämä on sietämätöntä toimintaa, johon tuli nyt vihdoin korjaus.

Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunta päätti kokouksessaan perussuomalaisten esityksestä määrätä Espoon Miilukorvessa toimivan vastaanottokeskuksen toiminnan lopetettavaksi uhkasakon uhalla äänin 8-5.

Espoon Miilukorvessa Ylämyllyntiellä sijaitsevassa kerrostalokiinteistössä toimii vastaanottokeskus, jonka toiminnan lautakunta jo vuonna 2023 totesi olevan alueen asemakaavan vastaista. Lautakunnan päätös ei kuitenkaan johtanut mihinkään, ja keskuksen toiminta jatkui.

https://www.suomenuutiset.fi/espoon-miilukorven-vastaanottokeskus-lopettaa-toimintansa-perussuomalaisten-esityksesta/

Äänestä
  • Tällä asemakaavan vastaisella toiminnalla

    Luona/Toivo

    käärii miljoonavoitot samaan aikaan, kun alueen muut kiinteistönomistajat kärsivät kiinteistöjensä arvon romahduksesta (kiinteistökauppoja kaatunut jo tämän takia). Hallinto-oikeusprosessin jatkuessa pahimmassa tapauksessa vuosia, on riski, että Luona/Toivo saa pitää lain ja oikeuskäytännön vastaisella toiminnalla ansaitsemansa voitot.

    Miilukorven vastaanottokeskuksen toiminta on asemakaavan vastaisena keskeytettävä välittömästi, sakon uhalla.

    Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunta päätti 16.11.2023 (162 §) Luona Oy:n operoiman, laitospohjaisen vastaanottokeskuksen olevan asemakaavan (AK = asuinkerrostalojen korttelialue) vastainen, mutta Espoon rakennusvalvontaviranomainen kieltäytyy päätöstä toimeenpanemasta. Tontit omistaa Toivo Group Oyj, joka on vuokrannut omistamansa asuintalot Luona Oy:lle vastaanottokeskuskäyttöön.

    https://www.adressit.com/miilukorven_vastaanottokeskus_suljettava

    Äänestä

  • LUONA on yksi ensimmäisistä ja suurimmista yksityisistä yrityksistä, jotka järjestävät vastaanottokeskustoimintaa. Luonan toiminta oli erittäin kannattavaa vuonna 2016, jolloin se teki lähes 3,2 miljoonan euron voiton.

    Samalla se yli kolminkertaisti liikevaihtonsa edellisvuoteen verrattuna 52,8 miljoonaan euroon.

    Luona siirsi voittonsa lähes kokonaan konserniavustuksena emoyhtiölleen Barona Groupille, joka omistaa Luonan kokonaan. Barona toimii rekrytointialalla, ja sillä on liiketoimintaa Suomen lisäksi Ruotsissa, Norjassa, Puolassa, Espanjassa, Virossa ja Venäjällä.

    https://suomenkuvalehti.fi/kotimaa/pakolaisbisnes-kannatti-luona-teki-vastaanottokeskuksilla-yli-kolmen-miljoonan-euron-voiton/

    Äänestä

  • Anonyymi00265 kirjoitti:

    LUONA on yksi ensimmäisistä ja suurimmista yksityisistä yrityksistä, jotka järjestävät vastaanottokeskustoimintaa. Luonan toiminta oli erittäin kannattavaa vuonna 2016, jolloin se teki lähes 3,2 miljoonan euron voiton.

    Samalla se yli kolminkertaisti liikevaihtonsa edellisvuoteen verrattuna 52,8 miljoonaan euroon.

    Luona siirsi voittonsa lähes kokonaan konserniavustuksena emoyhtiölleen Barona Groupille, joka omistaa Luonan kokonaan. Barona toimii rekrytointialalla, ja sillä on liiketoimintaa Suomen lisäksi Ruotsissa, Norjassa, Puolassa, Espanjassa, Virossa ja Venäjällä.

    https://suomenkuvalehti.fi/kotimaa/pakolaisbisnes-kannatti-luona-teki-vastaanottokeskuksilla-yli-kolmen-miljoonan-euron-voiton/

    Näin se islamisaatio etenee…

    Äänestä

SDPn johto on Finér

Lauri Finėr johtaa Kalevi Sorsa - säätiötä
Hänen vaimonsa Sonja Finėr johtaa vasemmiston Finnwatch-järjestöä

Finėrien perheen kannanottoja julkaisee runsaasti Hesari

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006523405.html
Samaan aikaan toisaalla: Finnwatchin yrittäjiin kohdistama, toiminnan­johtaja Sonja Finerin vetämä lokaverokampanja näyttää kokevan mahalaskun.

Mutta periksi ei kannata antaa. Yrittäjien sysimustaa verosyntiä voi korostaa vielä esimerkiksi hallituksen elokuun budjettiriihessä. Väyläkin on valmiina: Sonja Finerin puoliso, vasemman laidan veroasiantuntija Lauri Finer on nimittäin kunta- ja omistajaohjausministeri Sirpa Paateron (sd) erityisavustaja.

Äänestä

Ylen alamäki. Kun Merja Ylä-Anttila ei – ilmeisesti taustansakaan vuoksi – selvästikään arvosta Yleen ohjelmantekijöitä rekrytoitaessa korkeakoulututkintoja tai koulutuksen merkitystä yleensäkään, sinne on alkanut pesiytyä ihmisiä pelkän pärstäkertoimen perusteella. Tähän liittyy myös ns. vähemmistöläisyyden huomioiminen jopa ammattitaidon ohi taloon väkeä otettaessa.

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/j-rusanen/ylen-alamaki/

Äänestä

Suomessa saa osaamaton työpaikan jos on matu


”Lopulta hän sai potkut, koska ei entisen työkaverinsa tietojen mukaan osannut uida riittävän hyvin.”
Espoossa ei olla menty palkkauksessa osaamisen, vaan jonkun muun tekijän perusteella.
Tuleeko teillä mieleen mitään muuta selitystä kuin monimuotoisuuspalkkaaminen?

https://twitter.com/t/status/1881291465676222710

Äänestä

Giorgia Meloni
Euroopan johtava edustaja USAssa, Trumpin neuvonantaja

SAMASSA EU-ryhmässä ECR Sebu Tynkkysen kanssa
https://www.reuters.com/world/trump-whisperer-italys-meloni-navigates-high-stakes-relationship-2025-01-22/

Trump tervehtii upeaa naista, joka lakaisee kaikki muut edessään Euroopassa. Hän kehuu vahvaa ja murskatun lännen puolustajaa. Donald Trump ja Giorgia Meloni luovat nopeasti uuden transatlanttisen "erityissuhteen".

Italian pääministeri Meloni oli ainoa Euroopan johtaja Trumpin presidentin virkaanastujaisissa maanantaina.

Tämä kunnia saavutettiin jo kaksi viikkoa sitten, kun Meloni lensi Floridaan Mar-a-Lagoon tapaamaan Trumpia, joka asetti Melonin paalupaikalle Washingtonin johtavaksi liittolaiseksi Euroopassa

Äänestä

Ericssonin toimitusjohtaja sanoi suoraan, että yksi syy miksi Eurooppaan ei kannata investoida, on se, että investoreilta menee merkittävä osa rahoista sääntelyviidakkoa setvivän hallintoarmeijan kuluihin.

synkän kuvan EU:n tilasta – kilpailukyvystä ja innovaatioilmapiiristä – antoivat torstaina myös Nokian ja Ericssonin toimitusjohtajat Pekka Lundmark ja Börje Ekholm, joiden mukaan EU:ssa keskitytään liikaa Trumpin sanomisten päivittelyyn, eikä tajuta, että hänen presidenttikaudellaan Yhdysvallat vähentää merkittävästi byrokratiaa ja sääntelyä ja tekee kaikkensa USA:n kilpailukyvyn kasvattamiseksi.

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/kreetakarvala/kokeneen-ex-diplomaatin-sanat-trumpin-paluusta-ja-euroopasta-pysayttivat/

Äänestä

Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen vieraili Somaliassa tiistaina 21.1. ja tapasi siellä pääministeri Hamza Abdi Barren ja sisäisen turvallisuuden ministeri Abdullahi Sheik Ismailin

Rantanen kertoo Somalia-maaohjelman saavan uutta rahoitusta sen jälkeen, kun maiden välisissä

paluujärjestelyissä on tapahtunut kehitystä

Tapaamisten tarkoitus oli vahvistaa Suomen ja Somalian kahdenvälisiä suhteita sisäisen turvallisuuden sektorilla sekä edistää yhteistyötä ja parhaiden käytänteiden vaihtoa paluukysymyksissä.

Ministerit keskustelivat mahdollisista uusista yhteistyömuodoista, joilla voitaisiin luoda molempia osapuolia palvelevia käytäntöjä ja samalla kehittää Somalian viranomaisten kapasiteettia

Mari Rantanen ja pääministeri Hamza Abdi Barre

https://pbs.twimg.com/media/Gh5zvIFXQAAhHfK.jpg

Äänestä

Pääasia on että islamisaatio jatkuu SUOMESSA!

Äänestä

Purra ei halua muualta lisää elätettäviä Suomeen. Se on järkevää verorahojen käytön kannalta.

Äänestä

https://yle.fi/a/74-20125355
"Työttömyyden näkymät synkentyvät entisestään."

Nyt on saavutettu jo 9%:n työttömyys ja alamäki se vaan jatkuu. Orpo & Purra on taitaa olla itsenäisen Suomen historian pösilöin hallitus. Ehkä kannattaisi kohta kysyä ihan oikeilta talousviisailta tai vähintäänkin ottaa mallia Kreikasta.

Vieläkö muistatte ne muutaman vuoden takaiset huutelunne Kreikan taloudesta. Suomeen verrattuna Kreikalla menee hyvin.

Nauretaan yhdessä. ;)

Äänestä

Islam on täällä teidän luonanne

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jennitamminen/punavihreassa-leirissa-alkoi-jarina/#comment-4302798

Turun puukottaja omisti vain puukon, mutta mitäpä ajattelisit tapahtuneen, jos Bouananaella olisi ollut konetuliase?

Tämä Turun tapaus meni minun ihoni alle siten, että vaimoni odotti minua tekopaikalla muutamaa tuntia ennen puukotuksia ja vaimoni olisi ollut kelpo uhri. Tämän jälkeen aloin vihaamaan puolueita, jotka mahdollistivat tämän saastan täällä olon, vaikka siihen ei ollut mitään edellytyksiä.

Äänestä

Ylellä on liuta näitä ohjelmia, joissa laitavasemmistolaiset säännöllisesti suoltavat keskenään täyttä roskaa, kirjoittavat historiaa uusiksi ja haukkuvat poliittisia vastustajiaan. Ja sitten taivastellaan, kun kaikki eivät pidä Yleä neutraalina? https://twitter.com/Tere/status/1883153314961072485

Äänestä

Vantaalla syntyvistä lapsista on ulkolaista alkuperää 40 % . Voidaan lopettaa Suomalisten parjaus etsien uusi syyllinen

Äänestä
  • Suomaliset taitavat hekin asua Afrikan sarven alueella?

    Kysyy, Moktar. ;)

    PS. Pääsit kokoelmaani. ;)

    Äänestä

Lehdistö omistajien puristuksessa

Hesarin ex-päätoimittaja Kaius Niemi ei saanut potkuja siksi, koska hän ei totellut lehden omistajasuvun Herlinien tahtoa riittävän innokkaasti. Päinvastoin Kaius oli hätkähdyttävän innokas täyttämään lehtensä sivut juuri sillä materiaalilla, joka eniten kulloinkin hyödytti omistajaa. Jos Herlin suku tarvitsee viherhysteriaa, Kaius toimittaa viherhysteriaa

Jos Herlinit haluavat EU-paketteja, Kaius toimittaa EU-paketteja tukevia analyysejä, pääkirjoituksia, uutisnostoja

Kaius sai potkut, koska kännissä toilatessaan hän nolasi lehden ja vaurioitti sen kuviteltua moraalista ylemmyysasemaa. Kaius nolasi itsensä myös Viestikoekeskus-asiassa

https://twitter.com/Turkkila/status/1880950294193840158

Äänestä

Poliisiammattikorkeakoulussa Polamk kuohuu. Opetukseen on tungettu DEI

Oppilaat paljastavat ja valittavat Sebulle, joka on alkanut tutkia asiaa

https://www.suomenuutiset.fi/tynkkynen-saama-viesti-tyrmistyttaa-poliisiammattikorkeakoulussa-on-alettu-opettaa-etuoikeuskehaa-opiskelijat-joutuvat-kuuntelemaan-saarnaa-siita-miten-etuoikeutettuja-he-ovat/

Tämän jälkeen he saavat todistuksen käymästään DEI-koulutuksesta. Samaa koulutusta järjestetään myös poliisin päällystölle heidän YAMK-kursseillaan.

Kyseinen DEI-ajattelu näkyy myös koulun opiskelijavalinnoissa. Sukupuolijakauma on mennyt koko ajan lähemmäksi 50-50 -jakaumaa

Poliisiammattikorkeakoulu myös erittäin näkyvästi teki muutoksia koulun pääsykokeiden fyysisiin vaatimuksiin, jotta pääsykokeissa voi saada tietyistä lajeista ns. nollatuloksen ja silti tulla hyväksytyksi koulutukseen.

Äänestä
  • Polamk DEIn kourissa myrskyn silmässä
    Sebu kertoo lisää

    "Polamkin ja rehtorin vastaukset asiaan näyttävät olevan kriisiviestintää ja niissä ei vastata kysymykseen

    Saamieni viestien perusteella DEI on jo hiipinyt poliisikouluun. Polamk julkaisee myös omaa podcastia, joka on ihan täynnä DEI:tä

    Olen sanalla sanoen järkyttynyt. Poliisi on turvallisuusorganisaatio. Moni ihminen on LA:n (Los Angelesin, huom.) tulipalojen myötä kauhistellut, kuinka pelastuslaitos oli keskittynyt DEI:hin sen sijaan, että maksimoitaisiin ihmisten turvallisuus

    Tässä on kyse ihan samasta asiasta. Minä arvostan poliisia ja siksi haluan, että siitä tehdään parempi siivoamalla pois kaikki DEI

    https://twitter.com/Sebu/status/1883574460541780216

    Äänestä

  • Anonyymi00290 kirjoitti:

    Polamk DEIn kourissa myrskyn silmässä
    Sebu kertoo lisää

    "Polamkin ja rehtorin vastaukset asiaan näyttävät olevan kriisiviestintää ja niissä ei vastata kysymykseen

    Saamieni viestien perusteella DEI on jo hiipinyt poliisikouluun. Polamk julkaisee myös omaa podcastia, joka on ihan täynnä DEI:tä

    Olen sanalla sanoen järkyttynyt. Poliisi on turvallisuusorganisaatio. Moni ihminen on LA:n (Los Angelesin, huom.) tulipalojen myötä kauhistellut, kuinka pelastuslaitos oli keskittynyt DEI:hin sen sijaan, että maksimoitaisiin ihmisten turvallisuus

    Tässä on kyse ihan samasta asiasta. Minä arvostan poliisia ja siksi haluan, että siitä tehdään parempi siivoamalla pois kaikki DEI

    https://twitter.com/Sebu/status/1883574460541780216

    "Oppilaat paljastavat ja valittavat Sebulle, joka on alkanut tutkia asiaa."
    Ja nyt sitten taisi ilmoittautua ylivoimainen ennakkosuosikki kisaan "Vuoden 2025 torveloin salapoliisi".

    Huutonaurua vartti. ;)

    Äänestä

  • Sebun selvitykset jatkuvat

    "Poliisikoulun ja rehtorin DEI-kiistämisen jälkeen poliisopiskelijoilta alkoi tulla viestiä. Tähänkin viestiin on kysytty julkaisulupa ja kyseinen poliisiopiskelija lähetti myös kuvan opiskelijakortistaan. ... Kiitos kun laitatte viestiä. Te puhkaisitte kuplan. Vasemmistolainen DEI on siivottava pois poliisikoulusta""

    https://twitter.com/Sebu/status/1883614195301679551

    Äänestä

  • Sebu taistelee monella rintamalla kansalaisten somen ja sananvapauden puolesta, myös Hesarissa https://twitter.com/Sebu/status/1883946688022466916 en ole Hesarin tilaaja

    Sebu: "Tänään aukesi paikka esittää kysymys suoraan hyvin korkea-arvoiselle YK-pomolle. Nostin puheessani esille Valko-Venäjän tilanteen, jossa järjestettiin eilen näytösvaalit, eikä synkälle diktatuurille näy loppua. Kansaa otteessaan pitävä Lukašenka on toimillaan liittänyt maansa roistovaltioiden joukkoon - sinne samaan kastiin Putinin Venäjän kanssa " https://twitter.com/Sebu/status/1883931798742184406

    Äänestä

  • Anonyymi00291 kirjoitti:

    Sebun selvitykset jatkuvat

    "Poliisikoulun ja rehtorin DEI-kiistämisen jälkeen poliisopiskelijoilta alkoi tulla viestiä. Tähänkin viestiin on kysytty julkaisulupa ja kyseinen poliisiopiskelija lähetti myös kuvan opiskelijakortistaan. ... Kiitos kun laitatte viestiä. Te puhkaisitte kuplan. Vasemmistolainen DEI on siivottava pois poliisikoulusta""

    https://twitter.com/Sebu/status/1883614195301679551

    Sebu on täsmäasialla, jossa on kiire. Poliisikoulutus meni hetkeksi aivan poskelleen dei-woke-hommien takia. Psykologiset testit alkoivat olla monisukupuolisuus-hommia

    Ongelmatapauksia ei voi päästää ihmisten lähelle

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011018816.html urvamies ampui itsensä virka-asunnon kellarissa
    MTV:n mukaan muut turvamiehet löysivät poliisin kuolleena ... MTV:n mukaan lyhyen ajan sisään on nyt tapahtunut kaksi korkean tason poliisin itsemurhaa. Tällä viikolla toinen korkea-arvoinen poliisi kuoli Poliisihallituksen tiloissa

    Äänestä

"Sebu taistelee monella rintamalla..."
Tästä ole ihan samaa mieltä kanssasi. Erityisesti olen huomioinut Brysselin lihapatojen äärellä käydyt pitkät ja raskaat taistelut- posket pyöristyvät kuin mummon kissalla ja pikkutakki kinnaa.

Jos taas Suomi joutuisi taistelemaan vapautensa puolesta, Sebastian ei siviilipalvelumiehenä osallistuisi moisiin taisteluihin. Hän on jo etukäteen varannut itselleen katsomopaikan.

On taistelijoita ja on sitten vielä erikseen niitä takarivin taistelijoita.
Nauretaan yhdessä. ;)

Äänestä
  • Tämäkin vanha kamu pyrkii suomea tuhoamaan hautaansa astin ja sieltäkin vielä huudellen multien alta muutaja tuhoisten oikeuksista.

    Äänestä

  • Anonyymi00293 kirjoitti:

    Tämäkin vanha kamu pyrkii suomea tuhoamaan hautaansa astin ja sieltäkin vielä huudellen multien alta muutaja tuhoisten oikeuksista.

    Äläpä turhaan huolehdi. Otin talteen tuo haudan astimen.

    Huutonaurua vartti ja kaksikin. ;)

    Äänestä

Rajakysymyksissäkin Suomena näytämme muulle EU:lle mallia

Sebu kuvaa tilannetta

"olimme kutsuneet Euroopan eduskunnan maahanmuuttoasioista vastaavaan valiokuntaan kaksi asiantuntijaa Suomesta evästämään meppejä Suomen rajalakiin liittyen. Koko käsittely käytiin siis Suomen rajalain ympärillä .... Omassa kysymyksessäni halusin syöttää suoraan lapaan ja nostin juuri tämän seikan esille ja videolta näette, miten upeasti Suomen rajavartiolaitoksen oikeudellisen osaston päällikkö @PaloSanna vastasi. Taas uusien eurooppalaisten meppien ajatus kirkastui. Työ tämän puolesta jatkuu "
https://twitter.com/Sebu/status/1884264715678818785

Äänestä

Koivukari

Äänestä

"Taas uusien eurooppalaisten meppien ajatus kirkastui. "
Raitis aamu kirkastuttaa mielen ja sielun ( mietelause Teukan kirjasta "Brysselin sumussa ja humussa").

Siunausta sinne ja kirkasta mieltä.
Toivoo, Moktar. ;)

Äänestä

Ja 33 kiusallista HARAM viestiä poistettu!

Äänestä

Narsisti ei omia kirjoitusvirheitään mieti.

Äänestä

Ilmiantakaa asiaton kommentti. Häirikön kommentissa oikeassa yläkulmassa on "ilmoita" vaihtoehtona.
Kysehän on taukoamattomasta kiusanteosta muita kirjoittajia kohtaan vuosikymmenen ajalta.

Äänestä

Kekkosaikana ja sen jälkeen USA ei uskaltanut ostaa Suomesta jäänmurtajia, koska venäläisten pelättiin vaikuttavan ja nappaavan niistä Usan tarvitsemaa teknologiaa, tietokoneita ja muuta kiellettyä. Nyt Nato-Suomi ja ministeri Rydman on saanut Usan vakuuttuneeksi Suomen luotettavuudesta ja kyllä lähtee nyt

Wille Rydman "avautuu Suomelle isoja mahdollisuuksia! Trump ilmoittaa Yhdysvaltain tilaavan 40 (!) uutta jäänmurtajaa

Tämä on ollut yksi ministerikauteni tärkeimmistä projekteista. Ensin saimme kätilöityä Helsingin telakan pois venäläisomistuksesta" https://twitter.com/willerydman/status/1884531907456638997

Äänestä

Maahanmuuton kustannuksiin perehtynyt tutkija Samuli Salminen ja filosofian tohtori Simo Grönroos käyvät analyysissään läpi maahanmuuton järisyttävää vaikutusta suomalaiseen yhteiskuntaan https://youtu.be/hd78BE802fM

Äänestä
  • Maahanmuuttajien osuudet kuntien kaikista työttömistä ovat suurimmat Pohjanmaan ruotsinkielisissä kunnissa, pääkaupunkiseudulla, Turussa, Uudessakaupungissa ja Keravalla.

    Kunnat tarjoavat lakisääteiset peruspalvelut kaikille asukkailleen, ja julkiset palvelut kunnissa rahoitetaan pitkälti kuntalaisten maksamilla kunnallisveroilla. Tutkimuksen mukaan lähes kaikissa Suomen kunnissa maahanmuuttajat kuitenkin maksavat vain hyvin vähän kunnallisveroja verrattuna kantaväestöön. Tämä on aiheuttanut kuntien talouksiin rahoitusvajeen, joka kunnan on täytynyt paikata. Käytännössä vaihtoehtoina on vain joko kunnan veroasteen nosto tai velanotto.

    Kuntien tehtäviä ovat esimerkiksi peruskoulutus ja varhaiskasvatus, liikenne- ja ympäristöpalvelut ja perusinfrastruktuuri. Myös perusterveydenhuollon, pelastustoimen ja sosiaalipalvelujen järjestäminen kuului kunnille ennen kuin sote-uudistus siirsi nämä tehtävät hyvinvointialueille vuoden 2023 alusta, samalla siirtäen verotuksen painopistettä kunnallisveroista valtion tuloveroon.

    Vieraskielisille runsaasti Kelan tukia

    https://www.suomenuutiset.fi/maahanmuutosta-seuraa-suomen-kunnille-rahoitusvaje-tulijat-maksavat-selvasti-vahemman-veroja-kuin-kantavaesto/

    Äänestä

  • Kuntavaaleissa Tampereen pormestariksi pyrkivä perussuomalaisten ensimmäisen kauden kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo, että maahanmuuttoa politiikassa edistetään pitkälti valtapoliittisten syiden vuoksi, koska maahanmuuttajista vasemmisto saa taustalleen uusia äänestäjiä.

    Kansanedustaja Joakim Vigelius pitää selvänä, miksi politiikassa yhä edelleen toimii ryhmittymiä, jotka pyrkivät edistämään maahanmuuttoa – siitä huolimatta, että maahanmuuton julkistaloutta heikentävät vaikutukset ja muut yhteiskunnalliset oheishaitat ovat jo laajasti tiedossa.

    Vigelius katsoo, että maahanmuuttoa edistetään pitkälti valtapoliittisten syiden vuoksi.

    – Suomessa on poliittisia puolueita, jotka hyötyvät siitä, että maahanmuuttajataustainen väestö kasvaa. Sosialidemokraatteja äänestää jo nyt yli 30 prosenttia kaikista maahanmuuttajistamme. Kun mukaan huomioidaan vihreät ja vasemmistoliitto, näitä puolueita äänestävien maahanmuuttajien osuus kasvaa edelleen.

    – Vasemmisto hyötyy maahanmuuton kasvusta myös Ruotsissa ja muuallakin Euroopassa. Siksi tätä politiikassa ajetaan

    https://www.suomenuutiset.fi/vigelius-vasemmistopuolueet-hyotyvat-siita-etta-maahanmuuttajataustainen-vaesto-suomessa-kasvaa/

    Äänestä



  • Anonyymi00311 kirjoitti:

    Yltiömaahanmuuton seurauksien jäljet ovat näkyneet Ruotsissa vuosia.

    Keinottomuus siitä seuranneisiin ongelmiin puuttumiseen, on yhtä, kuin lainsäädännön leväperäisyys.

    Tällä hetkellä puhutaan, että ongelmiin vastaaminen pehmein keinoin ei enää toimi.

    On otettava kovemmat keinot käyttöön.

    Mitkä keinot ovat sitten Ruotsin kovat?
    https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/mirjamiparant1/rikolliset-eivat-kaihda-mitaan-vain-raha-ja-valta-merkitsevat/

    mutta ajattelevan ihminen osaa myös ajatella

    Äänestä

  • Anonyymi00313 kirjoitti:

    mutta ajattelevan ihminen osaa myös ajatella

    Kirjoittaminen on sitten eri asia.

    Äänestä

tämähän ei ole ensimmäinen kerta. Kun Satu Hassi oli ympäristöministerinä neuvottelemassa Suomen puolesta Kioton sopimuksesta, kävi niin, että Baltian metsät sitoivatkin laskennallisesti kolme kertaa enemmän hiilidioksidia kuin Suomen metsät... En löydä nopeasti juuri tuota seikkaa aikanaan ihmetelleitä uutisia, mutta tästä tämä ongelmavyyhti on alkanut Suomelle syntyä.

Samaten Ville Niinistö on jatkuvasti lobannut EU:ssa meille äärimmäisen ankaria sääntöjä. Nyt tulemme maksamaan todella paljon etujemme vastaisista sopimuksista https://twitter.com/byro/status/1884879213095690244

Äänestä

Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus maahanmuuton kuntakohtaisista talousvaikutuksista osoittaa, että maahanmuutto kuormittaa raskaasti kuntataloutta, sillä ulkomaalaisperäinen väestönkasvu ei juuri kasvata kunnan verotuloja

Kojamolla miljardeja kiinni kiinteistöissä
Suomen suurin yksityinen asuntosijoitusyhtiö Kojamo on ay-liikkeen vahvassa omistuksessa. Vuoden 2023 tilinpäätöstiedotteen mukaan Kojamon sijoituskiinteistöjen käypä arvo on 8,0 miljardia euroa.

Ay-liitoista Kojamon suurin omistaja on Teollisuusliitto 6,39 prosentin osuudella. Kojamon suuromistajien joukkoon kuuluvat myös esimerkiksi Opetusalan ammattijärjestö OAJ (4,50 prosenttia), Rakennusliitto (1,57 prosenttia) sekä Ammattiliitto Pro (1,98 prosenttia).

Pienemmillä osuuksilla Kojamon ay-omistajia ovat Julkis- ja yksityishenkilöalojen toimihenkilöliitto Jyty, Posti- ja logistiikka-alan unioni PAU, SAK, Paperiliitto sekä Sähköalojen ammattiliitto. Myös edellä mainittujen pienempien omistajien omistusten markkina-arvo on useita miljoonia kullakin.

Rahaa päätyy vasemmistopuolueiden vaalikampanjointiin
Kojamo siis hyötyy maahanmuuton kasvusta asuntojen kysynnän kasvuna ja korkeampina vuokrina. Hyöty valuu ay-liitoille, joille Kojamo maksaa osingot.

https://www.suomenuutiset.fi/ay-liikkeelle-rahaa-tahkoava-kojamo-hehkuttaa-maahanmuutto-mahdollistaa-vuokrien-korotukset/

Äänestä
  • Kohta on Gubta myös pihdeissä.

    Äänestä

  • On erinomainen asia, että EU-edustajamme Tynkkynen on itsekin ja ihan omakohtaisesti huomannut, että suomalaiseen sananvapauteen ei kuulu oikeus loukata, panetella tai solvata toista ihmistä, uskontokuntaa tai kansanryhmää.

    Mikäli joku tuntee joutuneensa tällaisen teon kohteeksi on syytä ottaa yhteyttä poliisiin.

    Toivon myös, että EU-edustaja Tynkkynen ehtii EU-kiireidensä keskellä käydä Suomessa ja levittää tätä lakitietoutta myös laajemmin perussuomalaisen puolueensa tietoon.

    Kunnioittavin terveisin, Moktar. ;)

    Äänestä

  • Moktar.Gubta kirjoitti:

    On erinomainen asia, että EU-edustajamme Tynkkynen on itsekin ja ihan omakohtaisesti huomannut, että suomalaiseen sananvapauteen ei kuulu oikeus loukata, panetella tai solvata toista ihmistä, uskontokuntaa tai kansanryhmää.

    Mikäli joku tuntee joutuneensa tällaisen teon kohteeksi on syytä ottaa yhteyttä poliisiin.

    Toivon myös, että EU-edustaja Tynkkynen ehtii EU-kiireidensä keskellä käydä Suomessa ja levittää tätä lakitietoutta myös laajemmin perussuomalaisen puolueensa tietoon.

    Kunnioittavin terveisin, Moktar. ;)

    Niin, ISLAMISAATION vastustaminen ja totuuden kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJISTA ja niiden edesottamuksista, ei kuulu sananvapauden piiriin….
    Eikö totta?

    Äänestä

  • Anonyymi00331 kirjoitti:

    Niin, ISLAMISAATION vastustaminen ja totuuden kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJISTA ja niiden edesottamuksista, ei kuulu sananvapauden piiriin….
    Eikö totta?

    "Eikö totta?"
    Älä turhaan yritä vääristellä asiaa.

    Suomalaiseen sananvapauteen ei kuulu oikeus loukata, panetella tai solvata toista ihmistä, uskontokuntaa tai kansanryhmää.

    Parhain terveisin, Moktar. ;)

    Äänestä

  • Moktar.Gubta kirjoitti:

    "Eikö totta?"
    Älä turhaan yritä vääristellä asiaa.

    Suomalaiseen sananvapauteen ei kuulu oikeus loukata, panetella tai solvata toista ihmistä, uskontokuntaa tai kansanryhmää.

    Parhain terveisin, Moktar. ;)

    Niinpä!
    Kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJIEN käytänteistä ja niiden edesottamuksista ja klitorisamputointi ja kunniamurha kulttuurista pitää voida keskustella!
    Kuten islamisaatiostakin SUOMESSA, ja sen vaikutuksesta yhteiskuntarauhaan ja väestön muuttumiseen…

    Äänestä

Suomen historiaa pähkinänkuoressa, insinööri kertoo (PS ehdokas vaaleissa)

Suomalaiset ovat olleet vuosisatoja vuorotellen eri valtioiden alistamia. - Suomalaiset nuoret miehet ovat kaatuneet vahvempien valtioiden sodissa etulinjassa. - Suomalaiset selvisivät suurista nälkävuosista, joissa kuoli 8% väestöstä. - Suomalaiset selvisivät Isovihan kidutuksista. 20000-30000 suomalaista vietiin muualle orjiksi. - Suomalaiset selvisivät kahdesta eri sortokaudesta, jolloin meitä yritettiin venäläistää. - Suomalaiset maksoivat itsenäisyydestään verellään toisen maailmansodan aikana. Suomen pinta-alasta varastettiin noin 10%. - Suomalaiset maksoivat sotakorvaukset alueet varastaneelle Neuvostoliitolle.

Me emme ole yhtään mitään velkaa yhtään kellekään, joka tänne tulee vaatimaan meiltä asioita

https://twitter.com/mikamerano/status/1876249703538429997

Äänestä

Kun väestöpohja muuttuu, tulee myös eteen tilanne, jossa eduskunnassa halutaan ”muslimiystävällistä” lainsäädäntöä. Valtuustoissa näin jo tapahtuu. Näin on käynyt kaikissa muissakin massasiirtolaisuuden kohdemaissa. Kyseessä on islamisoituminen, pitipä sanasta tai ei https://twitter.com/PURRA/status/1887022387184476305

Äänestä

Ymmärrettävästi mediaa harmittaa Ylen veroilla maksettu rahassakylpy, kun sillä on varaa lähettää lomailumatkoille massoittain toimittajia

Kävikö ne vielä jossain Panamassakin kysymässä muka Trumpista ja muuta kummaa? https://yle.fi/a/74-20140078

Ennen riitti kisoihin yksi Ylen toimittaja, nyt tarvitaan kuusi miestä
Olli Helen ei enää ihmettele Ylen menoja ja kulurakennetta

Aamulehti
https://www.aamulehti.fi/moro/art-2000010981374.html

Äänestä

Demarien karvahattuporukkakin kävi siivittämässä Trumpin vaalivoittoon. ;)))

Äänestä

Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Hyvinvointialueet ovat aloittaneet toimintansa haastavissa taloudellisissa olosuhteissa, ja toiminta on toistaiseksi ollut raskaan tappiollista. Valtionkonttorin ilmoittamien lukujen perusteella hyvinvointialueet tekivät pelkästään viime vuonna yhteensä lähes 1,2 miljardia euroa alijäämää.

https://www.suomenuutiset.fi/aluevaltuustojen-hillotolppiin-hupenee-vuodessa-yli-20-miljoonaa-euroa-pelkan-ryhmarahan-lopettamisella-voisi-rahoittaa-kokopaivahoidon-kuukausikustannukset-1-600-vanhukselle/

Äänestä

Verkot katki Venäjälle Baltiassa, BBC Lauantaiaamun katkaisun jälkeen kolme maata suorittavat taajuustestejä ennen kuin ne liittyvät Euroopan verkkoon Puolan kautta sunnuntaina

"Olemme nyt poistamassa Venäjältä mahdollisuuden käyttää sähköjärjestelmää geopoliittisen kiristyksen välineenä", Liettuan energiaministeri Zygimantas Vaiciunas sanoi

Viimeisen 18 kuukauden aikana ainakin 11 Itämeren alla kulkevaa kaapelia on vaurioitunut. Äskettäisessä tapauksessa Venäjän öljytankkereiden "varjolaivastoon" kuuluvaa alusta syytettiin Viron päävoimayhteyden vahingoittamisesta Suomenlahdella. Kreml kieltäytyi kommentoimasta

https://www.bbc.com/news/articles/c627d55v07go

Äänestä

Pääasia että islamisaatio jatkuu SUOMESSA!

Äänestä

Isis-rahtaus Suomeen. Ylen pääuutislähetyksessä kerrottiin siirappisesti 31.5.2020, kuinka ”suomalaisia naisia ja lapsia on palannut iltapäivällä al-Holin leiriltä Suomeen”

https://www.suomenuutiset.fi/vigelius-ylen-tulisi-keskittya-perustehtaviinsa-eika-mielipiteelliseen-ja-aktivistiseen-tuotantoon/

Joakim Vigelius arvioi, että koska tällä hetkellä eduskuntapuolueet – perussuomalaisia ja Liike Nytiä lukuun ottamatta – vaativat yksimielisiä Yle-päätöksiä, lakkauttaminen ei ole realismia vielä lähitulevaisuudessa.

– Tällä hetkellä on kuitenkin relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso tässä ajassa. Kannatan Yle-säästöjä ja sitä, että Yle keskittyisi perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon.

Äänestä

YHTEISKUNNALLINEN TUHLAUS
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/joakim-kullas/kuntayhtiot-hyokkaavat-nyt-raivolla-petteri-orpo-tarjoilee-viimeisen-iskun/

Lopullinen sirkus nähdään, kun lakiesitys etenee tänä vuonna eduskuntaan. Tulossa on todennäköisesti erittäin kova vääntö, ja esimerkiksi oppositiopuolue SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman on jo kutsunut uudistusta ”aivan järjettömäksi”. Soraääniä on kuulunut myös oppositiopuolue keskustasta.


Raju hyökkäys tutkijoita vastaan

Inhouse-yhtiöitä vastaan puhuu myös akateeminen tutkimus, jossa vertailtiin niiden kustannustehokkuutta ja suorituskykyä verrattuna yksityisomisteisiin yrityksiin.

Jyväskylän yliopiston tutkimuksesta selviää, että yksityiset yritykset olivat tehokkaampia ja hallitsivat työvoimakustannukset paremmin. Lisäksi yksityisten hinnat olivat 41 prosenttia inhouse-yhtiöitä alhaisemmat. Inhouse-yhtiöt maksoivat jopa 14 prosenttia korkeampaa palkkaa työntekijöilleen.

Se siitä kustannustehokkuudesta.

Kunnat ja inhouse-yhtiöiden etujärjestö Kustos ry vastasivat tutkimustuloksiin apinan raivolla. Kustos syytti suoraan, että tutkimus sisältää väärää tietoa ja väitti, ettei yhtiöitä ole mielekästä verrata yksityisiin, koska niiden tarkoitus ei ole tuottaa voittoa.

Tilanne eskaloitui niin pahaksi, että väitöskirjatutkija Reetta Ghezzi joutui nostamaan esiin tutkijoiden työrauhan ja muistuttamaan, että epämiellyttävät tutkimustulokset eivät ole sama kuin rakentava kritiikki.

Äänestä

Eiköhän VANDABADIN ANTIN ratkaisu kaikkeen ole, että tuodaan lisää kehitymaamuslimeita demareiden muslimiveljeskuntaan…

Äänestä
  • Purra on tehnyt hyvää työtä…

    Äänestä

  • Pienten kuntien ei pidä tekohengittää lukioitaan houkuttelemalla niihin oppilaita ulkomailta, sanoo perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra

    Esimerkiksi itäisessä Lapissa ja muualla Suomen itärajalla on lukioita, joihin on otettu oppilaita ulkomailta, pääasiassa Venäjältä ennen kuin maa hyökkäsi Ukrainaan, mutta myös muualta

    – Lukioiden ylläpitäminen siinä tilanteessa, kun oppilaiden määrä kunnassa selvästi pienenee, on tietenkin haastavaa, mutta tämä on tosiasia, joka pitää hyväksyä

    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/purra-maahanmuuton-kayttaminen-pumppaamaan-palveluita-kuntiin-ei-ole-oikea-vaihtoehto/9101504

    Äänestä

  • Purra kommentoi viime viikonlopun Lapin vierailullaan paikalliselle Lapin Kansalle, että ulkomaisilla oppilailla kikkailu on veronmaksajien rahojen väärinkäyttöä. Hän kertoo saaneensa sen jälkeen alueen rehtoreilta runsaasti kriittistä palautetta. 

    – Ei se minun kantaani tässä asiassa muuta. Maahanmuuton käyttäminen pumppaamaan palveluita kuntiin ei ole oikea vaihtoehto. Varsinkaan sen ei pitäisi edes olla mahdollista, mitä tälläkin hetkellä tapahtuu, että jotkut tekevät sillä jopa bisnestä. 

    https://www.suomenuutiset.fi/purra-sttlle-ulkomailta-haalittavat-oppilaat-eivat-ratkaise-lukioiden-ongelmia/

    Äänestä

  • Harkimo sanoi vuorollaan, että hänen vieressään istuvalla Purralla on sekä Suomen vaikein työ että Suomen vaikein puolue johdettavanaan. Liikemies totesi, että mediaa seuraamalla selviää, että Purra on joutunut kestämään paljon viime vuosina.

    Harkimon mukaan Purra tästä huolimatta puolustaa ”omia juttujaan urhokkaasti joka paikassa”.

    – Mä ihailen tosi paljon Riikkaa, Harkimo päätti puheenvuoronsa.

    https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1713fda8-1068-4e4f-b2dc-3763044e8467

    Äänestä

Kas kas

Äänestä

Murhasta tuomitunmus talaisenpurkaus oikeussalissa yllätti asianajajan – muutti nyt mieltään https://yle.fi/a/74-20144111

Äänestä

Pakkoruotsin tarpeettomuus. Rouva ruotsinkielisestä Pietarsaaresta ei nuorena 1962 saanut työtä, koska joka paikassa vaadittiin pakkoruotsin osaamista. Niinpä hän lähti Ruotsiin, jossa oli töitä ja mitään ruotsin kielen osaamista ei Ruotsissa vaadittu ja siksi hän velä nytkin elää eläkeläisenä Ruotsissa vuodesta 1962

https://www.talouselama.fi/uutiset/tyly-kohtalo-anneli-pirjo-ja-sinikka-menettivat-elakkeensa/14bc9f6a-345a-4ce1-8a3e-2e96d7a12a05 Sinisalo muutti Ruotsiin vuonna 1962, sillä omalta kotipaikkakunnalta Pietarsaaresta ei löytynyt töitä. Tai töitä olisi ollut, mutta niihin olisi vaadittu ruotsin kielen osaamista. Ironista kyllä, työpaikka löytyi lopulta Ruotsista. Tuohon aikaan kielitaitoa ei juuri vaadittu ja töitä riitti tehtäväksi. Sinisalo lähti matkaan.

Äänestä

Tekonsa jälkeen hymyilevän afgaaniterroristin kuvassa kiinnittää huomiota ele, jolla hän osoittaa yhdellä sormella ylöspäin. Eleen nimi on "Shahada" ja se on käytännössä uskontunnustus. Juuri tuolla hetkellä hän iloitsee siitä, että on teollaan vihdoin ansainnut pääsyn taivaaseen.

Kuva
https://twitter.com/pbyrokraatti/status/1890987348411977847

Äänestä

Putinin Venäjä tänään

"kun etsii Arkangel ja kulkee keskustan katuja niin näkee katunäkymää näistä useista tuetuista talosta.

Mutta suurin ihmetyksen aihe oli talo missä katto oli paikattu lehmän tai mullin ruhosta otetulla nahalla, nahka oli parkittu elikon polvista asti ja ne oli katolla ns. melat leveällä. Asukas vain moitti, että raatokärpäsiä on talossa liikaa kun lihaa oli jäänyt nahkaan parkitessa, aika sitkeitä ovat asukkaat, vaikka elämänlaatu on mitä on.

Erään talon mädäntyneiden portaiden vieressä oli 3 vanhaa suljettua katiskaa joissa kasvatettiin liharuoka kyseiseen taloon, kahdessa kaniineja, yhdessä oli kissoja. Totesin epäröiden eikö kissin liha ole sitkeää syödä, vastaus oli “ei kun se oikein laitetaan”

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/otso-rajakontu-2/sotaan-kaytetyt-rahat-on-ennen-kaikkea-pois-venajan-kansalta-ja-se-nakyy/

Äänestä

Purra: maahantulijoita on tullut, ei vain aivan hillittömästi vaan vieläkin enemmän
https://twitter.com/Riikka/status/1891409147800752153

Tilastotieteen tutkija Samuli Salminen
https://twitter.com/Samuli/status/1891454074387579078

""Kantasuomalaisten jäämistä vähemmistöksi Vantaalla voi seurata Väestökellosta (vaestokello.fi).
Ennusteet pk-seudun kuntien omista väestöennusteista.
(Menneet ennusteet ovat tosin useimmiten arvioineet vieraskielisen väestön kehityksen alakanttiin.)"

Äänestä

Tuleva uusi elinkeinoministeri tohtori Sakari Puisto kertoo

"Ajoitus optimismille on otollinen, sillä esimerkiksi Suomen Pankin ennusteen mukaan tänä vuonna talous kasvaa 0,8 prosenttia ja kasvu vahvistuu seuraavana vuonna 1,8 prosenttiin. Inflaatio hidastui Suomessa vuonna 2024 jo selvästi.

Puisto arvioi, että etenkin kuluneen vuoden aikana Suomessa on synkistelty kenties liikaakin talousnäkymistä.

– Itse olen sitä mieltä, että Suomella on paljonkin tarjottavaa kysyntään maailmalla, esimerkiksi monilla kriittisillä teknologia-aloilla"

https://www.suomenuutiset.fi/puisto-taloudessa-nakyvilla-jo-positiivisia-merkkeja-korot-ovat-laskussa-ostovoima-paranee-ja-yritysten-tilaukset-ovat-kaantyneet-kasvuun/

Äänestä

Haittamuutto alkoi jo yli 30 vuotta sitten ja vain Murto osa onnistunut.

Vaan yksikin onnellisesti päättynyt tapaus korvaa tuhannet epäonnistumiset.

Äänestä

Purra:
Toistuva someilmiö: Aina, kun jaan talouteen, investointeihin ym. liittyviä positiivisia uutisia, sosialistit ja muut hörhöt hyökkäävät paikalle kertomaan, että uutiset ovat valetta tai että keksin asioita päästäni. Joidenkin etu tosiaan olisi, että kaikki olisi vain kurjaa ja ikävää.

https://twitter.com/Riikka/status/1892475250039730527


Pakko se on uskoa: Nämä 7 kuvaa kertovat talouden syöksyn kääntyneen nousuksi
Kansantalouden tilastot ja konepajojen tilauskirjat sen jo paljastavat: talouskasvu orastaa Suomessa. Ruokakaupassa aiempaa useampi kuluttaja tarttuu premium-leipään ja ostaa ateriansa palvelutiskiltä.

https://www.talouselama.fi/uutiset/pakko-se-on-uskoa-nama-7-kuvaa-kertovat-talouden-syoksyn-kaantyneen-nousuksi/983588ac-f4f6-4619-99f7-05deda354058

Äänestä

Saksan vaaleissa hävisivät järjestyksessä eniten liberaalit, sosialidemokraatit, vihreät

SPD-sosialidemokraattien tulos oli huonoin parlamenttivaaleissa 138 vuoteen
https://www.yahoo.com/news/days-numbered-german-chancellor-scholz-213326312.html

Edellinen SPD-pohja on 1800-luvulta Saksan keisarikunnan/valtakunnan vaali (Deutsches (Kaiser)reich) Reichstagswahl vuonna 1887, puoluee nimi oli silloin SAP https://de.wikipedia.org/wiki/Reichstagswahl_1887

https://www.suomenuutiset.fi/riikka-purra-saksan-vaalituloksesta-saksalaiset-haluavat-kireampaa-maahanmuuttopolitiikkaa/

Äänestä

Väestökelloa uusittu
Väestökellossa on nyt uusi ominaisuus:

➡️Ulkomaalaistaustaisen väestön osuus (%) kunnan väestöstä vuosina 1990-2023.
➡️Voit valita minkä tahansa Suomen kunnan tarkasteluun.
➡️Voit ladata talteen png-kuvana painikkeesta

Tilastotieteilijä Samuli Salminen
https://twitter.com/Samuli/status/1894336713587114130

Äänestä
  • Väestökellosta näkee nyt, mikä on

    TODELLISUUS:
    Espoo 1990: ulkomaalaistaustaisia noin nolla % väestöstä.
    Espoo 2025: ulkomaalaistaustaisia neljäsosa väestöstä.

    MEDIA:
    YLE: demografinen muutos ei ole totta.
    HS: Väestönvaihdoksesta puhuminen on terrorismia

    https://twitter.com/MatiasTurkkila/status/1894348845091557506

    Äänestä


  • Arte-tv-kanavan teettämä kysely EU-maissa: "Ottaako maasi vastaan liikaa maahanmuuttajia?"

    🔹71 % kaikista vastaajista EU-maisssa oli samaa mieltä.
    🔹90% kreikkalaisista oli samaa mieltä.
    🔹Osuus oli pienin unkarilaisilla: 54 %.
    🔹Suomalaisten joukossa osuus oli 62 %

    https://twitter.com/Samuli/status/1790751828340039895

    Äänestä

Ylen häiriköt ovat vuosia toistaneet pakkoruotsin teemaa "kielitaito kannattaa aina". Matut kuitenkaan eivät aio opiskella suomea ja röyhkeä Yle oikein mainostaa tätäkin. Osaajat siis eivät opi eivätkä osaa, mutta haluavat jäädä, Yle kehuu osaamista

Sekoilua, ei käsitystä opiskelusta, kielistä, työstä ... mutta veroraha kelpaa lorvimiseen ja pervoiluun Ylessä

https://yle.fi/a/74-20143543

44-vuotias Esteve pohtii vaihtoehtojaan: omaa osaamista vastaava korkeapalkkainen työ Kaliforniassa vai linja-autonkuljettajan ammatti pääkaupunkiseudulla? Ellei jälkimmäinen tyssäisi kielitaitoon, sekin.

Esteve on tehnyt kaikkensa, mutta suomea hän ei opi:

Pezhman Baran saapui Suomeen Iranista vuonna 2012 opiskelemaan metsäekologiaa Helsingin yliopistoon

Pezhman itse ei ole läpäissyt kielikoetta, joka kansalaisuuteen vaaditaan. Hänellä on kuitenkin pysyvä oleskelulupa Suomessa.

Äänestä

Jännä että PS nuorten PJ on puoliksi filippiiniläinen eli matun lapsi.

Ja Tynkkysen miesystävä musta afrikkalaistaistainen mies.

Eikö PS ole enää rasistinen puolue? Mitä toi Mestari siellä enää Purran kanssa sitten tekee?

Josko ovat PS tulleet järkiinsä, sallivat maahanmuuton, voiko olla niin?

Äänestä
  • Lauri Laitinen on tietenkin tullut syntymään Suomessa avioliiton kautta
    Hän on ensihoitajaopiskelija tällä hetkelle ellei sitten politiikka ota otetta
    eli äänestettävissä Lappeenrannassa

    Laurin ja Sebun kaveri muusikko Chico on ehdolla Helsingissä, jos eksoottisuus kiinnostaa
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/18635675/#comment-132689716

    Äänestä

Tuleva elinkeinoministeri, tohtori Sakari Puisto

Työperäisen maahanmuuton oltava kannattavaa
Raportissa esitetään kasvuyritysten rahoitukseen ja omistamiseen liittyen useita lisätoimenpiteitä. Puisto pitää kasvuyritysten tukemista keskeisenä tekijänä talouskasvulle.

– Suomessa on pitkään ollut tilanne, että suomalaiset yritykset myydään nopeasti pois tai ainakin rahoitusta joudutaan hakemaan kaukaa. Tässä on selkeä pullonkaula. Raportissa esitetään idea parin miljardin kasvurahoituspaketista. Näkisin tämän keskeisenä. Pidin tervetulleena ideana myös yritysverotuksen laskemista, Puisto sanoo.

Raportissa esitetään myös työikäisen väestön määrän kasvattamista maahanmuutolla. Puisto toteaa, että työperäisessä maahanmuutossa kriteerit ja reunaehdot on pidettävä korkealla.

– Työperäisen maahanmuuton on oltava julkisen talouden kannalta kannattavaa. Samalla on huomioitava sosiaaliset ja turvallisuuteen liittyvät tekijät, Puisto sanoo.


https://www.suomenuutiset.fi/puisto-tukea-kasvuyrityksille-tyoperaisessa-maahanmuutossa-kriteerit-ja-reunaehdot-pidettava-korkealla/

Äänestä

Ylen äärivasemmistoporukka suojelee sdp:tä

Yle ei hätyyttele SDP-puoluepomo Lindtmania
Yleisradion Kiljus-uutisointi näyttää pääosin loppuneen 9. joulukuuta 2024 yle.fi-sivustolla julkaistuun juttuun, jossa kerrotaan Kiljusen siirtymisestä sairauslomalle.

Uutisen jatkokysymykset, jatkojutut sekä Ylelle hyvin tyypillinen, arkiviikon A-studion iltalähetyksissä ja aamuohjelmissa usein nähtävä aiheen ”uutisvellominen” vaihtuvien asiantuntijoiden ja sivustakatsojien kommentteineen loistavat tyystin poissaolollaan Kiljusen tapauksessa.

Kiljusen Venäjä-lausunnoissa on kuitenkin aineksia ulkopoliittiseen skandaaliin, jopa vastuukysymyksien pohtimiseen. Eläkkeellä oleva hovioikeudenneuvos, emeritusprofessori Jukka Kemppinen kirjoittaa blogissaan Kiljusen tapauksesta ja toteaa, että aikaisempaan oikeuskäytäntöön perustuen Kiljunen olisi pantava syytteeseen maanpetoksesta.

https://www.suomenuutiset.fi/yle-lopetti-kuin-seinaan-jatkouutiset-venajaa-myotailevasta-kansanedustaja-kimmo-kiljusesta-ps-valtuutettu-vaatinut-somessa-jo-76-paivaa-putkeen-ylen-toimitusta-tekemaan-tyonsa/

Äänestä
  • Muistatteko, kuinka paljon tietyt tahot ilkkuivat, kun hallitusohjelmassa päätettiin ottaa käyttöön termi "puhdas siirtymä"?

    Ovatko samat tahot nyt ilkkuneet, kun EU on siirtynyt tismalleen samalla linjalla korostamaan muun muassa "clean dealiä" erilaisten "greenien" talouden ja teknologian rajoitteet huomioimattomien ideologisten höpsötysten sijaan? Monenlaista haitallista "greeniä" sääntelyä puretaan, esimerkiksi Omnibus-hankkeessa.

    Talous ja turvallisuus vahvistuvat agendalla, höpsötys vähenee. Suomessa ja EU:ssa.

    https://twitter.com/Riikka/status/1897906560484913478

    Äänestä

Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Sisäministeri Mari Rantanen näkee, että yleisesti ilmapiiri ja suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut erilaiseksi jo koko Euroopassa. - Suhtautuminen maahanmuuttoon on tullut järkiperäisemmäksi, eli nyt osataan jo katsoa paremmin myös massamaahanmuuton haitallisia vaikutuksia eri maille

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

https://youtu.be/NFpNNEPrRT8

Äänestä

Jalkaväkimiinat takaisin

Myös tässä asiassa muut puolueet alkavat VIHDOIN tulla perussuomalaisten linjoille.

Suomen ei koskaan olisi kuulunut liittyäkään Ottawan sopimukseen – tätä mieltä vain ja ainoastaan perussuomalaiset ovat pitkäjänteisesti nyt jo toistakymmentä vuotta olleet

Politiikassa on parempi olla kaukaa viisas kuin joutua tekemään asioita kiireessä ja pakon sanelemana

https://twitter.com/Sebu/status/1897968041130090538#m

Äänestä

Veronmaksajien rahoilla opiskeleville ulkomaalaisille etuja
Takaa, etteivät ainakaan Suomea hyödytä valmistuttuaan?

Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

https://www.suomenuutiset.fi/melko-erikoista-vieraskielisille-oma-vayla-korkeakouluun-yliopiston-on-pystyttava-vastaamaan-muuttuviin-osaamisvaatimuksiin-ja-muutoksiin-vaestorakenteessa/

Jyväskylän yliopiston kunnianhimoinen hanke asettuukin uuteen valoon, kun sitä tarkastelee akateemiseen maailmaan kuuluvalla viileydellä ja kriittisyydellä. Kokonaisuus on kysymyksiä herättävä taannoisen Pisa-tutkimuksen tulosten valossa:

Yli 60 prosentilla ensimmäisen sukupolven maahanmuuttajataustaisista oppilaista on muun muassa niin huono lukutaito, etteivät he pysty osallistumaan täysipainoisesti esimerkiksi jatko-opintoihin ja työelämään, kertoo samaisen Jyväskylän yliopiston ja opetus- ja kulttuuriministeriön tutkimus. Tutkimuksessa hyödynnettiin vuoden 2022 Pisa-tutkimuksen tuloksia.

Äänestä

Suomen Perustan toiminnanjohtaja tohtori Simo Grönroos käy läpi lobbarien maahanmuuttoargumentit kohta kohdalta.

Mukana maahanmuuttolobbarien porukassa on muiden muassa Suomen Yrittäjien ja Keskuskauppakamarin kaltaisia elinkeinoelämän lobbareita, ulkomaista halpatyövoimaa käyttäviä firmoja, kuten Attendo ja Posti, sekä oppilaitoksia ja työeläkeyhtiöitä, jotka hyötyvät kukin omalla tavallaan maahanmuutosta

Porukan outolintu on palvelualojen työntekijäjärjestö PAM, joka on suomalaisen duunarin puolustamisen sijaan hypännyt muun vasemmiston lailla maahanmuuttolobbarien kelkkaan ja lähtenyt kasvattamaan halpatyöntekijöiden määrää ajatuksenaan kasvattaa näin vasemmiston poliittista vaikutusvaltaa.

https://www.suomenuutiset.fi/maahanmuutosta-hyotyvien-tahojen-maanpuolustaja-kollektiivi-lobbaa-maahanmuuttoa-suomen-perustan-toiminnanjohtaja-maahanmuuttolobbarien-argumentit-eivat-pida-merivetta/

Äänestä

Ugandalainen YK:n musta naistuomari piti orjaa Englannissa, tuomittiin oikeudessa
Oxfordissa, väittää, että hän ei välitä, koska on diplomaattisessa suojeluksessa. Rikosdiplomaattikaverit ovat jo paenneet Ugandaan

https://twitter.com/Slavery/status/1900491717847011376

Äänestä
  • Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön. Syyttäjien mukaan Lydia Mugambe käytti tuomarin asemaansa hyväksi. Hän esti uhria saamasta vakituista työtä ja pakotti hänet samalla työskentelemään kotiapulaisenaan ilman palkkaa.

    Mugambe toimii myös Ugandan korkeimman oikeuden tuomarina. Hänet todettiin syylliseksi seuraaviin rikoksiin: maahanmuuttolain rikkominen, matkustamisen järjestäminen hyväksikäyttötarkoituksessa, työhön pakottaminen sekä todistajan uhkailu.

    Mugamben tuomio täytäntöönpannaan Oxfordin Crown Courtissa 2. toukokuuta.

    https://www.suomenuutiset.fi/ykn-tuomari-sai-tuomion-naisorjan-pitamisesta/

    Äänestä

KonkkaPurra ja peesaaja Petteri.

Meniks oikein?

Ei ikinä enää.

Kansa kostaa aina.

Äänestä
  • Kansa on kuollut. RIP.
    Delilah

    Äänestä

Suomessa syntyneet matut eivät osaa suomea koulussa

Ei voi olla niin, että toisen tai jopa kolmannen polven maahanmuuttaja on kielitaidoton. On hyvä huomata, että kielitaidottoman nuoren ongelmat juontuvat kielitaidottomista vanhemmista.

Maahanmuuttajilta täytyy vaatia SUOMEN kielen oppimista
https://twitter.com/TereSammallahti/status/1901536767649472516

Äänestä

”Olen mielelläni valmis tekemään veronalennuksia, mutta se edellyttää sitä, että pidämme kiinni finanssipoliittisesta tavoitteestamme. Eli toisin sanoen teemme lisää säästöjä, koska en usko, että kukaan veroja haluaa enempää korottaa”, Purra sanoo, ja nostaa näin velkaantumisen taittamisen kolmannen kerran esille haastattelussa

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/purra-kln-haastattelussa-lasken-mielellani-veroja-yksi-kriittinen-asia-edellytyksena/456e31f5-498d-4142-be58-a49b15f033ee

Äänestä

Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen tehneiden hallituspuolueiden nuorisojärjestöjen puheenjohtajat Lauri Laitinen (ps.), Binga Tupamäki (kok.) ja Jere Tuononen (kd.) kävivät keskiviikkona liikenne- ja viestintävaliokunnan kuultavana.

https://www.suomenuutiset.fi/kansalaisaloitteen-tekijat-ylen-rahoitusta-leikattava-ruotsin-tasoon-eli-76-euroon-per-asukas/

Äänestä

Pirkanmaan hyvinvointialue käytti 2024

yli 2 800 000€ tulkkauspalveluihin. Top 10 tulkkaukset⬇️

1. Arabia 2. Dari 3. Kirjoitustulkkaus 4. Kurdi-sorani 5. Mandariinikiina 6. Persia 7. Somali 8. Ukraina 9. Venäjä 10. Viittomakieli

Löytyisikö leikattavaa?

https://twitter.com/Tulkkauspalvelut/status/1903141252813541786

Äänestä

Ennakkoveroilmoituksen aika. Mihin verorahojasi käytetään?

Afghanistanin naisvankila - 1 000 000 euroa
Suomi rahoitti miljoonalla eurolla Afghanistaniin naisvankilan. Kaikki ei mennyt ihan nappiin, sillä myöhemmin vankilan on epäilty muuttuneen bordelliksi.

Lue lisää
https://www.mikamerano.fi/p/430-miljoonan-euron-puhallus

Äänestä
  • Gepardihattuilsille. Sambian maaseudun köyhien rahat menivätkin
    gepardihatun taskuihin - 5 000 000 euroa

    Ohjelmaa kuvailtiin yhdeksi Sambian menestyneimmistä. Toisin kuin hankkeen tarkoituksesta (Sambian maaseudun köyhyyden vähentäminen) voisi kuvitella, menivät nämä miljoonat sambialaisen maataloustuottajajärjestön toiminnanjohtajan taskuihin ja mm. tämän maatilan kehitystöihin - nimittäin tenniskentän, klubitalon ja kalalammikon rakentamiseen.

    Äänestä

  • Sambian gepardihatut, huusseja - 100 000-400 000 euroa vuodessa (rahoitus vuosille 2021-2024 oli 1 200 000 euroa)

    Ulkoministeriö on rahoittanut Käymäläseuran kautta Sambiaan huusseja miljoonilla euroilla. Kaiken lisäksi projektipäällikön ahneus johti siihen, että tämä eräässä vaiheessa kavalsi huussirahat.

    Äänestä

  • tupakkia vähemmän Keski-Aasiassa, suomalaisten veronmaksajien vastuulla sekin

    Kirgisialaisten tupakkavalistus - 960 000 euroa
    Ulkoministeriö rahoitti kymmenen vuoden aikana lähes miljoonalla tupakkavalistusta Kirgisiassa. Tulokset jäivät varsin laihoiksi

    Äänestä

Suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yleisen paheksunnan lisäksi SDP ei tarjonnut argumentteja sen puolesta, miksi ulkomaalaisia pitäisi ohjata turvallisuuden kannalta kriittisiin työtehtäviin, joihin puolustusteollisuus erikseen toivoo suomalaisia.

Kommentit olivat luontevaa jatkoa SDP:n pitkään jatkuneelle turvallisuuspoliittiselle pölhöydelle, johon tunnetusti kuuluvat Kimmo Kiljusen uav-eroon johtanut veljeily Aleksanterinliiton kanssa, Erkki Tuomiojan ja Eero Heinäluoman perinpohjainen sokeus Nord Stream -kaasuputkiasiassa sekä Tarja Halosen vahva rooli Ottawa-miinakieltopimuksessa.

https://www.suomenuutiset.fi/sdp-jalleen-turpo-kuutamolla-kun-lulu-ranne-totesi-ettei-suomalainen-puolustusteollisuus-valttamatta-hingu-tyontekijoiksi-venalaisia-demarit-menivat-valittomasti-epakuntoon/

Äänestä

Itävallan hallitus lopettaa turvapaikkaperheiden yhdistämisen

Hallitus vetää hätäjarrua: Toukokuun puolivälistä alkaen turvapaikan tai toissijaisen suojelun saaneiden perheiden yhdistäminen keskeytetään – aluksi syyskuuhun 2026.

Syynä on erityisesti koulujen ylikuormitus kahden vuoden sisällä 17 000 perheiden yhdistämisen jälkeen, enimmäkseen Syyriasta. FPÖ puhuu "petosliikkeestä".

ÖVP, SPÖ ja NEOS sopivat ministerineuvostossa perheenyhdistämisen väliaikaisesta keskeyttämisestä. Aloite jätettiin valtuuston käsiteltäväksi keskiviikkona, ja hanke voitaisiin hyväksyä jo huhtikuussa. Kiellon on alun perin suunniteltu jatkuvan syyskuun 2026 loppuun asti, ja sitä on mahdollisuus jatkaa.

Jos myöhemmin julkiset järjestelmät ovat ylikuormitettuja, perheenyhdistämishakemusten käsittely voidaan keskeyttää pelkällä asetuksella.

Hallituksen mukaan tämä ylikuormitus on jo tapahtunut. "Ilman lisätoimenpiteitä tämä vaarantaisi sosiaalisen rauhan Itävallassa", hallituksen lähteet sanoivat https://exxpress.at/politik/gerhard-karner-stoppt-familiennachzug-fpoe-spricht-von-blendwerk/

Äänestä

Ukraina räjäytti putinvenäjän 15 500 000 dollarin "Musk Busting" elektronisen häirintäaseman, jota käytettiin Elon Muskin Starlink-satelliittisignaalien häiritsemiseen. Starlink on elintärkeä Ukrainan joukoille, jotka käyttävät sitä internetiin ja yhteyksiin ulkomaailmaan. Venäjän Zhitel - häirintää on käytetty Starlinkin katkaisemiseen – mutta vain rajoitetulla menestyksellä https://www.youtube.com/watch?v=Klll8pXZPC4

Äänestä

Turistina Putin-Venäjällä

Arkangel

Mutta suurin ihmetyksen aihe oli talo missä katto oli paikattu lehmän tai mullin ruhosta otetulla nahalla, nahka oli parkittu elikon polvista asti ja ne oli katolla ns. melat leveällä. Asukas vain moitti, että raatokärpäsiä on talossa liikaa kun lihaa oli jäänyt nahkaan parkitessa, aika sitkeitä ovat asukkaat, vaikka elämänlaatu on mitä on.

Erään talon mädäntyneiden portaiden vieressä oli 3 vanhaa suljettua katiskaa joissa kasvatettiin liharuoka kyseiseen taloon, kahdessa kaniineja, yhdessä oli kissoja. Totesin epäröiden eikö kissin liha ole sitkeää syödä, vastaus oli “ei kun se oikein laitetaan”. Sama ilmiö kuin Kiinassa, missä irtokoiria ja irtokissiä ole.

Vesijohtojen puutteessa oli paljon kivikaivoja, mutta monet oli ehtynyt vähiin, että sammakot piti sitä kylpylänä

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/otso-rajakontu-2/sotaan-kaytetyt-rahat-on-ennen-kaikkea-pois-venajan-kansalta-ja-se-nakyy/

Äänestä

Maahanmuutto
Älkää toistako Ruotsin tekemiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa

Narinkkatorin tapahtumassa olivat mukana perussuomalaisten Miko Bergbom, Pia Kjærsgaard Tanskan kansanpuolueesta (DF), ruotsidemokraattien (SD) Ann-Christine Frohm, Juho Eerola (ps.), Angelika Bengtsson (SD), Victoria Tiblom (SD), Staffan Eklöf (SD) sekä perussuomalaisten puoluesihteeri Harri Vuorenpää

https://www.suomenuutiset.fi/ruotsidemokraatit-narinkkatorilla-rakkaat-suomalaiset-alkaa-toistako-ruotsin-tekemia-virheita-maahanmuuttopolitiikassa/

Äänestä

"kaikki suomalaiset poliitikot jatkuvasti tolkuttavat kaikenvärisille ihmisille mitä ajatella vaikkapa asumislisästä, sotepalveluista ja puolustusmenoista. Pitäisikö kaikesta enemmistö- sekä vähemmistöpolitiikasta päättää vain vähemmistöjä kuuntelemalla? Jos 0,2 prosenttia väestöstä edustavalle saamelaisvähemmistölle annetaankin kulttuuritukea suhteessa enemmän kuin muille, kaiketi tällaisestakin linjauksesta päätetään demokraattisesti"

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/ari-helo/ei-enaa-antirasistista-hoponlopoa-kiitos/

Äänestä
  • Ylen porukka harjoittaa huijausta verorahoilla
    ja syö toisten medioiden mahdollisuutta toimia. Agendajournalismi kukkii julkisella
    rahoituksella

    Ratkaisu, jossa Yle pyrkii rikosuutisoinnissa häivyttämään tietoa tekijän taustoista, ei ole uusi eikä yllättävä. Sierraleonelainen, mutta Tampereella asuva vakavista sotarikoksista syytetty Gibril Massaquoi on Yle-kielellä ”tamperelainen perheenisä”.

    Tuttuja Yleisradion rikosuutisissa käyttämiä kiertoilmauksia myös esimerkiksi ”espoolainen” tai ”nuoriso”

    https://www.suomenuutiset.fi/vankeuteen-tuomitulla-halal-teurastajalla-irakilaistausta-muuttui-ylen-uutistoimituksessa-pohjalaismieheksi/

    Äänestä

Massasiirtolaisuuden edistäjät esiintyvät mielellään edistysmielisinä.

Mutta millaista ”edistystä” ovat pyöräilykurssit tai taksi-asiakkaan raiskaamista toppuutteleva opetus aikuisille ihmisille? Tai kymmenien eksoottisten kielien opettaminen, erilliset uimavuorot jne.

Tosiasiassa kyse on häkellyttävän nopeasta taantumuksesta, jota tavalliset suomalaiset on pakotettu rahoittamaan rajallisista resursseistaan.

Näistä asioista päätetään merkittävin osin kunnissa ja alueilla, ja niihin voi vaikuttaa vaaleissa. Vaihtoehtoisesti voi jättää vaikuttamatta ja tyytyä tolkuttomille otsikoille tuhahteluun.
https://twitter.com/ORostila/status/1906592045931663668

Äänestä

Purra avaa ajatuksiaan Suomen taloudesta, hallituksen budjettipolitiikasta ja tulevaisuuden kasvutoimista. Käymme läpi verotuksen haasteita, YEL-maksuja, ALV-korotuksia, yrittäjien asemaa ja pohdimme, miksi Suomi on aina maksajana EU:ssa, vaikka meillä ei ole siihen varaa https://www.youtube.com/watch?v=pAL6iJ7MsGE

Äänestä

Vasliiton ja SDP:n muslimisoijaporukat painavat päälle, nyt pankaa porukka ulos kunnista, vaalityön loppusuora mielessä


1. Vasemmistoliiton uusi vaaliohjelma saatavilla arabiaksi

Vasemmistopuolueet ovat kevään mittaan aloittaneet näyttävän loppukirin haaliakseen maahanmuuttajien massoja taakseen

2. SDP:n pormestariehdokas Tampereella, kansanedustaja Ilmari Nurminen kosiskelee maahanmuuttajaäänestäjiä arabian kielellä

https://twitter.com/KKalaoja/status/1906964095019954294

Äänestä

Hallitus ehkäisee turvapaikkaprosessin väärinkäyttöä

Tämä vapauttaa Maahanmuuttoviraston resursseja tärkeämpään työhön ja lyhentää käsittelyaikoja

Esityksen mukaan kansainvälisen suojelun hakijan on itse tuotava esiin kaikki olennaiset seikat ja tarvittavat todisteet tukemaan hakemustaan, eikä prosessin selvittäminen voi olla yksinomaan viranomaisten vastuulla. Tällä ehkäistään turvapaikkaprosessin väärinkäyttöä

https://www.suomenuutiset.fi/hallitus-esittaa-muutoksia-ulkomaalaislakiin-nieminen-suomi-ei-saa-olla-maa-johon-jaadaan-perusteettomasti-roikkumaan-jattamalla-uusintahakemuksia-viime-hetkella/

Äänestä

Miko Bergbom: Onko oikein, että ideologisesti työtön saa sosiaaliturvaa? Vasemmistopuolueille tämä kysymys oli kovin vaikea HS:n tentissä

Perussuomalaisille on päivän selvää, että jos on ideologisesti työtön, silloin ei pidä olla oikeutettu muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen https://twitter.com/BergbomMiko/status/1910746754011607276#m

Äänestä
  • Marraskuussa silloinen eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sd) joutui eroamaan tehtävästään peräänkuulutettuaan Suomen Venäjän-vastaisen rajan avaamista suomenvenäläisen Aleksanterinliiton tapaamisessa.

    Äänestä

  • Pia Kauma, millä perusteella katsotte voivanne tehdä päätöksen (Venäjän edustajan) tapaamisesta (Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen puheenjohtajana) irrallaan muista rooleistanne?

    Itse koen, että Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen puheenjohtajana on harvinaisen selvä. Eli tämä järjestöhän nimenomaan edistää rauhaa, ja yrittää saada riitojen ja erityisesti sodan eri osapuolia samaan pöytään keskustelemaan ja neuvottelemaan rauhan saamisesta. Kauma. IS

    Äänestä

Suomen Islamilainen Yhdyskunta osoitti taas vahvaa kasvua. 4 539 jäsentä vei sen viidenneksi. Islamilaisten yhdyskuntien lukumäärä kasvaa joka vuosi. Suomen Islamilainen Yhdyskunta on säilynyt niistä suurimpana.

Diyanet Yhdyskunta on Turkin valtion järjestö, joka pyrkii Euroopan muslimisaatioon
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_Islamilainen_Diyanet_Yhdyskunta

http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti250410.html

Viimeisenä yli kahden tuhannen jäsenen ylittäjänä on The Islamic Rahma Center in Finland (2 076)

Espoon Islamilainen Yhdyskuntakin (811) paransi sijalukuaan yhdellä ja on taulukon 17. Finlands svenska baptistsamfundin (775) sijoitus vastaavasti heikkeni yhdellä, se putosi sijalle 18

As-Salaam Islamic Center & Masjid As-Salaam (716) säilytti asemansa (19.), ja taulukon viimeinen on uusi tulokas,

Suomen Islamilainen Diyanet Yhdyskunta (707). Se aloitti vasta vuonna 2016 21 jäsenellä ja kasvattaa vakaasti jäsenmääräänsä

Äänestä

Uutistoimisto TASSin mukaan Venäjä on nimennyt neljä Naton jäsenmaata vastatoimien kohteeksi, jos länsimaiden kanssa syttyy sota. Tämä on viimeisin yritys lietsoa pelkoa ja eripuraa liiton itärintamalla

Venäjän ulkomaantiedustelupalvelun SVR johtaja eli vakoilupäällikkö Sergei Nayshkin sanoi, että Puola, Viro, Latvia ja Liettua olisivat ensimmäisenä iskujen kohteina, jos Kremlin ja lännen välille puhkeaisi vihollisuuksia

Tosin hän jotenkin sekoilee Naton hyökkäyksestä, eikä Nato mihinkään hyökkää, sanomalla "Heidän pitäisi ymmärtää, mutta he eivät vielä ymmärrä, että jos Pohjois-Atlantin liitto hyökkää Venäjää ja Valko-Venäjää vastaan, vahinkoa aiheutuu tietenkin koko Nato-blokille. Mutta suuremmassa määrin kärsivät ensimmäisinä tällaisten ajatusten kannattajat Puolan ja Baltian maiden poliittisissa piireissä." Venäjän valtion uutistoimisto TASSin julkaisema

Äänestä

OP-ryhmän pääekonomisti Reijo Heiskanen ja valtiovarainministeriön osastopäällikkö Mikko Spolander antoivat keskiviikkoillan Ylen A-studion talouskeskustelussa tukea perussuomalaisten puheenjohtajan, valtiovarainministeri Riikka Purran puheille veroalesta hallituksen puoliväliriihen yhteydessä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoi Helsingin Sanomien haastattelussa (16.4.) toivovansa, että Suomessa on mahdollisuus tehdä merkittävä veronalennuspaketti,

Valtiovarainministeriön osastopäällikkö Mikko Spolanderin mukaan ensi viikon puoliväliriihi on kasvuriihi, ja hän pitää veronalennuksia nimenomaan kasvutoimina.

– Aiemmat päätökset ovat olleet sellaisia, joilla on erityisesti haettu nopeaa julkista taloutta vahvistavaa vaikutusta. Ne ovat olleet suoria säästöjä tai veronkorotuksia. Nyt haetaan toimia, joilla voisi olettaa olevan kasvua nopeuttavia vaikutuksia pidemmälläkin aikavälillä.
https://www.suomenuutiset.fi/talousasiantuntijat-purran-veroalen-takana-kannustaa-tyollisyytta-ja-investointeja/

Äänestä

Purra. "Muistan aina, kuinka eläinsuojelujärjestö Animalia kirjautti vuonna 2018 presidentinvaalien yhteydessä ”vastustavansa eläinoikeuskysymysten käyttöä rasistisiin tarkoitusperiin”, kun ehdokkaamme @LauraHuhtasaari’n vastauksessa luki, että ”halal-tuotanto on selvästi vastoin käsityksiäni tuotantoeläinten kohtelusta”

https://twitter.com/ir_rkp/status/1914222377984045329

Äänestä

Ruotsissa neljä pommi-iskua yön aikana
18.4.2025 Paavo TajukangasPommi-iskut
Iskuja tapahtui ympäri Ruotsia, mutta Trollhättanissa kaksi
Katso kartta
https://pt-media.org/2025/04/18/ruotsissa-nelja-pommi-iskua-yon-aikana/

Kello 02.00 aikaan räjäytettiin pommi rivitalon edustalla Kungälvissä. Ei henkilövahinkoja, mutta materiaaliset vahingot suuria. Kello 02.30 aikaan Tukholman Bagarmossenilla räjäytettiin käsikranaatti. Kranaatti heitettiin sisään kerrostalohuoneistoon, jossa iskun aikaan ei ollut henkilöitä. Suuria materiaalisia vahinkoja saatiin aikaan

22.04.2025 Ruotsi on pannut liikkeelle mittavan määrän toimia jengirikollisuuden ja tappavan väkivallan hillitsemiseksi. Kaikesta huolimatta ampumiset jatkuvat entiseen tahtiin. Rikollisuus on päässyt jo niin syvälle hyvinvointiyhteiskunnan rakenteisiin, että käänne parempaan vaatii pitkäjänteisiä keinoja ja kärsimättömän paljon aikaa https://www.suomenuutiset.fi/ampumiset-ja-vakivalta-ovat-ruotsissa-jo-rakenteellinen-ongelma-hallituksen-ja-poliisin-toimet-eivat-nayta-lopettavan-kayttaytymiskoodiksi-muodostunutta-tappamista/

Äänestä

Suomessa ei ole pulaa opiskelijoista, tiettyä aloja voidaan miettiä uudestaan mitä kannattaa lisätä ja mikä on tuottavaa kansainvälisessä kilpailussa globalisaatiossa


""Purra nostaa esiin miten ulkomaalaisille opiskelijoille EU-/ETA-maiden ulkopuolelta tulee lukukausimaksut myös toiselle asteelle eli lukioihin ja ammattikouluihin.

-Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne.

Samalla tehdään kiristyksiä opiskeluoikeuksiin.

-Viime hallituskauden pieleen mennyttä opiskeluperäisen maahanmuuton löysentämistä – joka on aiheuttanut muun muassa niitä perheiden leipäjonoja – tarkastellaan uudelleen. Henkilöiden ja perheiden toimeentulovaatimusta, lupajärjestelmän väärinkäyttöä ja mahdollisia turvallisuusuhkia arvioidaan ja tehdään tarvittavat muutokset vuoden loppuun mennessä""

https://www.suomenuutiset.fi/purra-huomasitko-nelinkertaistuneen-kaivosveron/

Äänestä

Elsa oli jo aikaisemmin valittanut kodinhoidon johdolle, että mies on vilautellut patukkaansa ja tuonut hänelle liukuvoidetta. Huippuosaaja sai kuitenkin jatkaa työvoimapulan paikkaamista ja r4iskasi Elsan. Mies sai jatkaa työtä kotihoidossa myös tämän jälkeen https://keskustelu.suomi24.fi/t/18635675/#comment-132485166

Äänestä
  • Nuori Purra napakasti vuosia sitten
    Ei "paperiton" vaan "laiton" - Termit järjestykseen. Laittomista maahanmuuttajista tulee käyttää sanaa "laiton", ei "paperiton".

    https://www.youtube.com/watch?v=3I-kXwWmEGY

    Äänestä

Pääasia että islamisaatio jatkuu SUOMESSA!
Kaikki sen vastustaminen on äärioikeistolaista fasisminatsirasismia!

Äänestä
  • kolmekuoli UppsalanVaksalassa kun 16 vuotias maahanmuuttajahyökkäsi Shalomparturiin

    Äänestä

  • Anonyymi00435 kirjoitti:

    kolmekuoli UppsalanVaksalassa kun 16 vuotias maahanmuuttajahyökkäsi Shalomparturiin

    Uppsala oli ennen tieteen keskus, siellä asui eniten Nobel-palkittuja

    Äänestä

Toimittaja tekeytyy hölmöksi voidakseen sanoa että luuli että joku pyrkii Suomeen opiskelemaan länsimaasta

Opiskelijat pyrkivät sosiaaliturvan piiriin nostaakseen elintasoaan



https://www.suomenuutiset.fi/mtv-uutiset-otti-selvaa-mista-maista-suomalaisiin-korkeakouluihin-haetaan-halla-aho-kukaan-muu-kuin-toimittaja-ei-luullut-etta-suomeen-tultaisiin-opiskelemaan-lansimaista/

"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

“Suomeen haetaan erityisesti Euroopan unionin ulkopuolisista maista, joissa elintaso on länsimaita matalampi. Näitä maita ovat muun muassa Nigeria, Vietnam ja Nepal”, MTV Uutiset

Äänestä
  • Asuntovuokraajia rajan takaa

    "Eräs perhe itärajan takaa oli jättänyt jääkaappiin ison köntsän lihaa taakseen, lisäksi sohvan takaa löytyivät naisten pikkuhousut patterille pingotettuna. Tämä väki oli myös katsonut asiakseen heittää kaljaa niin paljon kiukaalle, että sauna oli käyttökelvoton pitkään. Imelä bissen pelmahdus lemahti ilmoille vielä pitkään, kun yritimme vaimon kanssa löylytellä. Lisäsimme ohjeisiin, että ethän heitä kiukaalle muuta kuin vettä – tai kuivata pyykkiä pattereilla.” Airbnb-majoittaja

    Oulun ystävyyskaupunki Arkangeli eli Vienankaupunki Putiniassa. Elämää tänään
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/18635675/#comment-134716545

    Äänestä

Eikö Biu Bau Eeva ollutkaan ehdolla kuntavaaleissa?
Kuka nyt vaalii RKP:ssä islamisaation etenemistä SUOMESSA?

Äänestä

On epäilys, että Ekpa on yllyttänyt verkkolähetyksissään ihmisiä väkivaltaisuuksiin ja muihin rikoksiin. Lahden-kodissaan tehdyissä lähetyksissä Ekpa on julistanut ulkonaliikkumiskieltoja Kaakkois-Nigerian asukkaille.

KRP on jäädyttänyt Simon Ekpan ja muiden terrorismirikosvyyhdissä epäiltyjen sekä heihin liittyvien yhdistysten ja yritysten varat.

Toimitusjohtaja Ekpa Simon Njoku
EKPA & Co Oy LAHTI, FI
Kauppakatu 6 A, 15140 Lahti
Yhtiön toimii seuraavilla toimialoilla: muu lakiasiain palvelu, lakiasiaintoimistot, kääntäminen ja tulkkaus, muu liikkeenjohdon konsultointi

Pidginin-kielinen uutinen BBC
https://www.bbc.com/pidgin/articles/cevdzxm0rrjo

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011214246.html
Terrorismirikoksesta epäilty Simon Ekpa ei ole kokoomuksen ehdokaslistoilla ensi vaaleissa. Rikosepäily tai edes tuomio eivät automaattisesti tarkoita, että ihminen erotetaan puolueesta

Äänestä

Sebastian Tynkkynen MEP 🇫🇮

puoluevaltuuston pressissä Purra ilmoitti hakevansa jatkoa. Tuen hänen valitsemistaan. Suomi tarvitsee hänenkaltaisensa rohkean ja vastuullisen valtiovarainministerin. 17 vuoteen Suomessa ei ole ollut reaalista talouskasvua. Suomi ei nouse sosialistien resepteillä

https://twitter.com/Sebunvalinta/status/1921249146280784375

Äänestä
  • Taantuva kelkasta pudonnut Eurooppa
    "17 vuoteen Suomessa ei ole ollut reaalista talouskasvua. Suomi ei nouse sosialistien resepteillä"

    KIINA JA USA kukoistavat, Euroopan musta tolppa on jumittunut paikalleen https://www.hs.fi/visio/art-2000011060657.html

    Äänestä

Manipuloiva media ei kirjoita maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä, vain sosiaalinen media selvittää

"Hallitustyöskentely ei avaudu, ellei kattavasti kerrota maahanmuuttopolitiikan historiallisesta muutoksesta. Sama kuin lukisi kirjasta joka toisen sivun. Mutta media on tunnetusti taitava (ja oppiva) valtansa käytössä, eli suuren yleisön manipuloinnissa "
https://twitter.com/ORostila/status/1921209108893491640

Äänestä

Saksan liittokansleri Merz muistutti myös systemaattisesta väärien uutisten ja disinformaation levittämisestä, joissa niissäkin jäljet johtavat hänen mukaansa pääosin Venäjän valtiojohtoon ja sen apureihin.

Kaikkiin Euroopan ja eurooppalaisen demokratian horjuttamisyrityksiin Merz lupasi vastata mitä suurimmalla päättäväisyydellä ja tehostuvalla puolustusvalmiudella.

– Bundeswehristä tulee Euroopan vahvin armeija, hän lupasi.

https://www.suomenuutiset.fi/moskovan-varvaamat-ukrainalaiset-suunnittelivat-saksassa-sabotaasi-iskuja-tavaraliikenteeseen/

https://www.suomenuutiset.fi/purra-eduskunnassa-suomen-turvallisuushaasteista-venaja-venaja-venaja-ja-venaja/

– Mutta minkä takia Suomi on nostanut sekä omia puolustusmäärärahojaan että tukee sitä, että Euroopan unionissa myös muut maat voivat varustautua? Kerron teille vastauksen, edustaja Viitanen. Se on Venäjä, Venäjä, Venäjä ja vielä neljännen kerran Venäjä.

Äänestä

verorahoilla maahantuodut matut narkkarit huutolaiset
asuvat junissa ratikoissa matkustaen ja erilaisissa terminaaleissa
niin massiivisesti että niitä ei voi enää käyttää

toimet estääkseen kodittomien yöpymisen terminaaleissa.

kun pääsee lipuilla tai jollain kortilla, niitä alkaa tulla

Lentokentillä ruvetaan vaatiamaan lupaa, saattajat ja työntekijät.

Madridissa rajoitukset ovat voimassa kokeiluluontoisesti
Espanjalaisten tiedotusvälineiden mukaan kodittomia yöpyjiä on kentän tiloissa arviolta muutamia satoja avelemassa päätään matkustajille

MEILLÄ KAUPPAKESKUS PANI LAPUT KERJÄMINEN KIELLETTY KUTSUMMEN POLLARIN ja niin romanialaiset ovat hävinneet? toivottavasti ikuisesti?

keskustelin niiden kanssa voi sanoa joka kerta kun kävin sillä alueella
en kaipaa keskusteluita

Äänestä

Ylen verorahoilla elävät
panivat pe taas valeagendaansa vanhaan malliin kuin aina ennenkin

Tohtori Simo Grönroos, Suomen Perusta, paljastaa teidät

https://twitter.com/SimoGronroos/status/1923238638080430083

"Ylen aamutelevisiossa Maahanmuuttoviraston ja Siirtolaisinstituutin edustajien lisäksi Suomen maahanmuuttopolitiikasta keskustelemassa itseoikeutetusti maan johtavan avointen rajojen lobbausjärjestön Elinkeinoelämän keskusliiton edustaja.

Mukana Ei ketään tavallista suomalaista veronmaksajaa edustavaa tahoa.

Keskustelussa Ei yhden yhtä kriittistä sanaa maahanmuuttoa kohtaan.

Toimittajan mukaan itsestäänselvyys, että maahanmuuttoa tarvitaan tulevaisuudessa paljon.

Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, heikentää turvallisuutta ja saa suomalaiset jäämään alue alueelta vähemmistöksi omassa maassaan, mutta silti julkisesti rahoitetun Yleisradion agenda on toimia maahanmuutosta suomalaisten kustannuksella hyötyvien lobbarien äänitorvena. Tilanne on aivan sairas. Maahanmuuttoa lobbaavilla tahoilla ei ole järki tai moraali (tai kumpikaan) kohdillaan"

Äänestä

Erkki Virtanen on syntyään tavisperheen poika (Pyysing onnistunut sijoittaja)

"Marinin hallitus ei pitänyt velanottoa minkäänlaisena ongelmana. Rahaa otettiin aina, kun joku keksi jonkin rahareiän. Siitä talouspolitiikasta ei voi käyttää muuta sanaa kuin holtiton."

Eläkkeellä voi virkamieskin sanoa, mitä ajattelee.

https://twitter.com/AkiPyysing/status/1746100950262030531

Äänestä

Yhdysvaltain entinen Kiovan-suurlähettiläs Bridget A. Brink arvosteli ankarasti Trumpin hallinnon toimia Ukrainan sodassa ja kirjoitti eronneensa viime kuussa, koska hän ei voinut toteuttaa politiikkaa, joka "painostaa uhria, Ukrainaa, pikemminkin kuin hyökkääjää, Venäjää".

https://www.nytimes.com/2025/05/16/us/politics/ukraine-ambassador-brink-trump.html

"En voi katsoa sivusta, kun maahan hyökätään, demokratiaa pommitetaan ja lapsia tapetaan rankaisematta", Brink kirjoitti mielipidekirjoituksessa, joka julkaistiin perjantaina Detroit Free Pressissä. "Rauha hinnalla millä hyvänsä ei ole rauhaa ollenkaan – se on lepyttämistä", hän lisäsi.

Brink, uradiplomaatti, joka on palvellut sekä republikaanien että demokraattien hallinnoissa, erosi huhtikuussa, kun jännitteet Trumpin hallinnon politiikasta alkoivat levitä julkisuuteen. Trump on sanonut toistuvasti, että hänen ainoa tavoitteensa on lopettaa tappaminen, mutta hän on suurelta osin pidättäytynyt sanomasta mitään Venäjää kritisoivaa.

Sen jälkeen, kun ohjusiskussa Keski-Ukrainan Kryvyi Rihin kaupunkiin kuoli 19 ihmistä, mukaan lukien yhdeksän lasta, Trump antoi lausunnon, jossa ei selvästikään täsmennetty Venäjän vastuuta – huomattava poikkeama hänen yleensä selkeästä kielenkäytöstään.

Äänestä

Bruce Springsteen puhui Manchesterissa konsertissa kritikoiden Trumpia ja demokratian tilaa, puhui sananvapaudesta ja vapaudesta olla eri mieltä. T vastasi raivolla netissä korostuksin

""Näen, että erittäin yliarvostettu Bruce Springsteen matkustaa ulkomaille puhumaan pahaa Yhdysvaltain presidentistä. En ole koskaan pitänyt hänestä, enkä ole koskaan pitänyt hänen musiikistaan ​​tai radikaalista vasemmistolaisesta politiikastaan, ja mikä tärkeintä, hän ei ole lahjakas kaveri – vain tungetteleva, vastenmielinen ÄLYTÖN, joka tuki kiihkeästi kieroutunutta Joe Bidenia, henkisesti epäpätevää TYPERÄÄ ja HUONOINTIA presidenttiämme IKINÄ, joka oli lähellä tuhota maamme. Jos minua ei olisi valittu, maa olisi jo mennyt! Unelias Joe ei tiennyt, mitä hän teki, mutta Springsteen on "tyhmä kuin kivi", eikä nähnyt, mitä tapahtui, vai näkisikö hän (mikä on vielä pahempaa!)? Tämän kuivuneen "luumun" rokkarin (hänen ihonsa on surkastunut!) pitäisi PITÄÄ SUUNSA KIINNI, kunnes hän palaa maahan, se on vain "normaalia ". Sitten näemme, miten hänen käy!"" Huomautan silti, ettei T pidä aliarvioida hetkeäkään

Äänestä

Toimeentulotuki nykymuodossaan tekee työnteosta kannattamatonta: “Monilapsisissa maahanmuuttajaperheissä summa voi nousta lähemmäs viittäkin tonnia”


Muutama päivä sitten Suomen Uutiset kirjoitti hallituksen uudistavan toimeentulotuen, joka nykymuodossaan ei ole työhön kannustava ja pahimmillaan tekee työnteosta kannattamatonta. Perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra kiinnittää viestipalvelu X:n päivityksessään huomiota siihen, miten hurjia avustuksia esimerkiksi monilapsiset maahanmuuttajaperheet voivat saada.

https://www.suomenuutiset.fi/toimeentulotuki-nykymuodossaan-tekee-tyonteosta-kannattamatonta-monilapsisissa-maahanmuuttajaperheissa-summa-voi-nousta-lahemmas-viittakin-tonnia/

Äänestä

2020-luvulla vasemmisto asemoi arvopolitiikkaansa ja aatemaailmaansa asentoon, jossa yksityisen omistamisen kunnioittaminen on käytännössä työnnetty luiskaan itsekeskeisen ”minäminä” -asenteen edessä.

Vasemmistoliiton listalta Helsingin valtuustoon kuntavaaleissa valittu Alma Tuuva esittelee uuden vasemmistopolitiikan arvomaailmaa Iltalehden haastattelussa: julkisella liikenteellä saa matkustaa ilman lippua, siis pummilla, ja kun tulee nälkä, ruuat voi varastaa kaupasta. Tuuva tosin pehmentää, että tällainen oikeus olisi toistaiseksi ”köyhillä”.

– Tuntuisi tosi oudolta ajatella, että kauppojen oikeus voittoihin menisi sen edelle, että ihmisellä on oikeus syödä, Tuuva sanoo.

https://www.suomenuutiset.fi/vasemmistoliitto-ajaa-nyt-monella-karjella-kaupasta-saa-varastaa-asennetta-hyvaksyttavaksi-ei-kannattaisi-varastelusta-kertyy-kaupoille-vuodessa-liki-miljarditappio/

Äänestä

Paljonko kehitysmaamuslimi MAANMUUTTAJIA pitää päästää vuosittain lisää SUOMEEN, että viherpunikkien muslimiveljeskunnat olisivat tyytyväisiä?
Olisiko se 40, 60, 80 vai 100 tuhatta vuodessa?
Vai vieläkin enemmän…

Äänestä

SUOMETTUMINEN JA JATKOSUOMETTUMINEN
Rusin mukaan Kiljunen oli alkujaankin väärässä paikassa ulkoasianvaliokunnan johdossa.

– Eduskunta epäonnistui siinä, että hänet nimitettiin eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajaksi. Jos ei minkäänlaista ”clearausta” tehdä, niin kuin ei ole näköjään tehty, niin se on yksi asia.

Zyskowicz sanoo, että vaikka Kiljusta ei olekaan syytä demonisoida lausunnoistaan, on silti hyvä muistaa, että hänen mielipiteensä eivät olleet linjassa Suomen ulkopolitiikan kanssa

Millaisena tapauksena SDP:n Kimmo Kiljusen eroon vuonna 2024 johtanut kohutilaisuus ja synkkiä sävyjä saaneet Venäjäkytkökset näyttäytyy Rusin, Zyskowiczin ja Pusan mielestä?

Studiossa keskustelemassa omakohtaista kokemusta aiheesta omaavat aikalaiset ja silminnäkijät Alpo Rusi, valtiotieteiden tohtori, entinen suurlähettiläs, Ben Zyskowicz, kansanedustaja (kok.), sekä Olli Pusa, yhteiskuntatieteiden tohtori.

Ohjelman toimittaa tietokirjailija Katleena Kortesuo
https://www.youtube.com/watch?v=zo2AaAHORcU

Äänestä

DOGE on kadonnut mediasta?
Elon Musk on piilossa?
Trumpin vapautuspäivän jälkeen osakkeet laskivat (odotettu) mutta myös joukkolainat laskivat, korot nousivat ja dollari putosi (ei odotettu)
Moody’s laski USA:n luottoluokitusta viimeisenä kolmesta suuresta luottoluokittajasta

Jonkilaista USAn luottamuksen menetystä on ilmassa

Trump piti golfklubillaan torstaina epäilyttävän illallisjuhlan kryptorahansa suurimpien sijoittajien kanssa. Trump lanseerasi äskettääin meemikolikon $Trump, jonka arvo nousi tammikuussa jopa 74 dollariin ja pyörii nyt 14 pinnassa

Kolikon 220 suurinta sijoittajaa kutsuttiin illalliselle ja 25 suurinta kutsuttiin illallista edeltävälle vastaanotolle ja kierrokselle, vaikkakaan ei tarkennettu, mitä kierroksella olisi tarkoitus tehdä

Golfklubin eteen muodostui mielenosoitus, jossa tuomittiin illallinen. Mielenosoituksen järjestäjät kutsuivat sitä "ruumiillistuneeksi korruptioksi". Joku vieraista julkaisi kännykkäkuvan, jossa illallisen menuun kuului salaatti, filee mignon, paistettu pallas ja laavakakku
https://www.forbes.com/sites/antoniopequenoiv/2025/05/22/trump-hosts-meme-coin-dinner-what-we-know-about-the-exclusive-crypto-gathering/

Äänestä

Kun Väyrynen jne. puhuvat juurisyistä, kannattaa kertaukseksi lukea Ukrainan sodan alkusyistä

Viktor Jushtshenko paljastaa https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/venaja-hajoaa-ukrainan-myrkytetty-presidentti-viktor-jushtshenko-paljastaa-mtv-lle-putinin-kgb-ajan-pilkkanimet/9160264

Yksi lempinimi oli kalpea koi, joka mielestäni kympin arvoisesti kuvaa halveksittavaa ja onnetonta ihmistä, Jushtshenko toteaa.

– Toinen oli "tupakantumppi", pieni ja harmaa mies, joka ei koskaan rehellisesti kutsuisi sotaa sodaksi tai murhaa murhaksi, hän jatkaa.

Jushtshenkon mainitsemien Putinin KGB-lempinimien todenperäisyyttä on käytännössä mahdoton vahvistaa.

"Koi" on kuitenkin mainittu useissa eri yhteyksissä, minkä lisäksi Putinia väitetysti kutsuttiin myös "myrkylliseksi kääpiöksi".

Äänestä

Saksan Merz tukee voimalla Italian Melonia Ranskan Macronin panettelua vastaan ja kutsuu häntä tässä tapaamisessa etunimeltä ja sinuttelee rakkaaksi Giorgiaksi. Matuasiat pannaan kuriin myös. Merz Roomassa

Laittoman muuttoliikkeen välttäminen

Euroopan unioniin suuntautuvan laittoman muuttoliikkeen osalta vallitsee yksimielisyys siitä, että siihen on puututtava päättäväisemmin kuin aiemmin. Tätä varten uudet, rajoittavammat eurooppalaiset turvapaikkasäännöt olisi pantava nopeasti täytäntöön ja yhteistyötä kolmansien maiden kanssa olisi vahvistettava. Myös EU:n sisäinen toissijainen muuttoliike on ongelma. "Vähennämme toissijaista muuttoliikettä ja lisäämme takaisinottoa", Merz selitti
https://www.bundesregierung.de/breg-en/news/merz-in-rome-2348686

Äänestä

Purra: Ihmisarvosta, elämän hinnasta, empatiasta, rahankäytöstä, poliittisen ja henkilökohtaisen rajapinnoista, poliitikon ja ministerin työstä, elämänkokemuksista, omasta kirkkosuhteesta - kiitos hyvästä keskustelutuokiosta piispa Teemu Laajasalo ja muu Kirkkopäivien väki https://twitter.com/Purra/status/1926275634516340961

Äänestä

Hyvä Riikka jatka samaan malliin…

Äänestä

Koulu rappiolla

""Pelaa typeriä pelejä, voita typeriä palkintoja.

Virallinen Suomi ihan tosissaan kuvitteli vuosikaudet, että luku- ja kirjoitustaidottomien haaliminen maahan johtaisi positiivisiin tuloksiin. No ei johtanut.

Nyt opettajat kertovat, että maahanmuuttajataustaiset oppilaat eristäytyvät omiin ryhmiinsä. Osa ei halua identifioitua suomalaiseksi, koska se nähdään negatiivisena.

Ensimmäinen sukupolvi ei opi kieltä, eikä toinenkaan. Kun kielitaitos ei ole, ei jatko-opinnoistakaan tule mitään.

Loppupeleissä niille ei ole oikein mitään muuta vaihtoehtoa kuin rikollisuus, opettaja toteaa"

https://xcancel.com/MatiasTurkkila/status/1926877416582004943

Äänestä

Ville Tavio:
Kehitysmaalle ei ole syytä antaa enää kehitysapua, jos se ei ota vastaan palautuslentoja

https://twitter.com/VilleTavio/status/1926939256921997345


EU kehitysministerien kokouksessa keskusteltiin tänään Afrikka-suhteesta.

Esitin EU:n linjaksi, että keskitymme lisäämään kauppaa ja kehittämään palautusmekanismeja.

Äänestä

Kok, rähmälläänolon aika, Zysse kertoo
"toimitussihteeri Aulis Anttila kirjoitti Nykypäivään kolumnin, jossa se kehui Rauhanpuolustajien olevan yksipuolisesti rauhan puolesta sotaa vastaan. Vastaavan lausunnon antoi myös silloinen kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok), kokoomuksen ”punakoneen” näkyvin hahmo.

– Tämähän päättyi lopulta hyvin. Kokoomusnuoret ei koskaan siihen liittynyt. Tuhatkunta eli opiskelijaliitto liittyi. Sitten kun maailmanemo muuttui, sekin hipsi sieltä vähin äänin pois.

Sitä kiittelee nyt varmaan myös Helsingin Sanomien politiikan emeritustoimittaja Unto Hämäläinen, joka johti KNL:oa tuolloin Anders Blomin jälkeen. Molemmat kannattivat liittymistä."

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006399737.html

Äänestä

Venäjän voitonpäivään osallistuivat seuraavat maat

Armenia, Valko-Venäjä, Kazakstan, Kirgisia, Tadžikistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Mongolia, Brasilia, Venezuela, Kuuba, Burkina Faso, Guinea-Bissau, Egypti, Zimbabwe, Kongon tasavalta, Etiopia, Päiväntasaajan Guinea, Kiina, Vietnam, Myanmar, Papua-Uusi-Guinea, Slovakia, Serbia, Bosnia ja Hertsegovina

Lisäksi miehitysalueet Abhasia ja Etelä-Ossetia, sekä järjestö Palestiina, joka ei ole valtio

Äänestä

Valtioneuvosto on päättänyt antaa esityksen Suomen irtautumiseksi #jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta. Esityksen myötä Suomen kyky suojata alueitaan ja joukkojaan vahvistuu. Maailma näyttää tänä päivänä hyvin erilaiselta kuin vuonna 2011 sopimukseen liityttäessä.

https://twitter.com/anttihakkanen/status/1927647574778916872

Äänestä
  • Niin Tavja ei ole enää päättämässä Erkin kanssa…

    Äänestä

Putinistien turvaneuvoston käsissä oleva YK ehkä vähentäät työpaikkojaan
Joutuuko potkimaan kavereitaan asumasa New Yorkissa?

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011266892.html
YK työllisti vuoden 2023 lopussa noin 35 000 ihmistä, joten 20 prosentin vähennys tarkoittaisi tuhansia työpaikkoja.

Äänestä
  • Sen jälkeen maa päättää mahdollisista jatkotoimista, kuten siitä, aikooko se pyytää Ekpaa siirrettäväksi Nigeriaan. Asian käsittelylle on varattu oikeudessa useita päiviä.

    Äänestä


Wille Rydman: Jättitilaus Turkuun varmistunut, toinenkin jo käden ulottuvilla
Uuden loistoristeilijän rakentaminen Turussa on varmistunut


”Finnvera, Meyer Turku, Royal Caribbean Group ja muut rahoittajatahot ovat päässeet rahoitusratkaisusta yhteisymmärrykseen. Virallinen tilaus allekirjoitetaan lähiaikoina, mutta se lienee vain muodollisuus, koska rahoitusratkaisu on nyt varma”, sanoo elinkeinoministeri Wille Rydman (ps) Kauppalehdelle.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/wille-rydman-kllle-jattitilaus-turkuun-varmistunut-toinenkin-jo-kaden-ulottuvilla/b10c07de-1490-4827-9e9b-8beea79ad170

Äänestä

UKRAINA ISKI KAUKOITÄÄN LÄHELLE KIINAN RAJAA

Ukraina iski Monglia-Kiina -rajaseudulle Venäjän Belajan lentotukikohtaan Irkutskin alueella Kaukoidässä ja tuhosi 34 % Venäjän kaukopommittajista, jotka seisoivat puolustuskyvyttöminä kiitotiellä

Ukrainalaiset pommidroonit ohjattiin kaukopommittajien päälle ja siivissä oleviin polttoainesäiliöihin

https://drive.google.com/file/d/1y2NBLs84sg6weud-v6iZ65CHPlIvvCt1/view

Äänestä
  • Iskun seurauksena, Venäjän liikenne koko maassa on aivan sekaisin
    Valtaiset rekkajonot tarkastusten takia

    https://twitter.com/NOELreports/status/1929469097525363194
    Venäjän Irkutskin alueen asukkaat raportoivat kilometrien pituisista liikenneruuhkista, jotka ovat aiheutuneet poliisin tarkastuksista kuorma-autoille, joita tarkastetetaan tai epäillään kuljettavan droneja

    Äänestä

Valemedia Hesari vauhdissa

Kehitysmaalaiset Kela-asiakkaat parantamassa perheittensä vakavia tauteja, sekö pelastavat Suomen?

Totta, että etelä-Suomessa virolaiset rakennusmiehet tekevät työtä, muttei sillä voi perustella kehitysmaamassojen tuloa Kelaan kuten vale-Hesari tekee

Massasiirtolaisuus on aikamme suurin ongelma kautta Euroopan, mutta sekundatoimittajat tekevät jälleen kerran itsestään pellejä väittäessään suurinta ongelmaa pelastukseksi ja välttämättömyydeksi

Hesarin jutut ovat täysin pimeitä ja irti todellisuudesta

En ole Hesarin tilaaja
https://twitter.com/Valemediapaljastus/status/1929231363334357422

Äänestä

Niin vain demareista
taas yritettiin tuhota Suomen turvallisuutta yrittämällä mahdollistaa Venäjälle siirtolaisaseen käyttö Suomea vastaan.

Pistetään nämä isänmaan petturit muistiin:

Elisa Gebhard
Timo Harakka
Krista Kiuru
Johan Kvarnström
Matias Mäkynen
Nasima Razmyar

https://twitter.com/Sebu/status/1930244361725288642#m

Äänestä
  • Demareiden varapuheenjohtajat äänestivät rajan poikkeuslakia vastaan

    Demarit pelasivat äärimmäisen vaarallista peliä rajalain äänestyksessä. Kyse oli ja on Suomen turvallisuudesta. Emme voi ulkoistaa Venäjälle päätöstä siitä, kuka saa ylittää Suomen rajan

    Mitä tämä tarkoittaa ja mitä SDP tavoittelee? Valitettavasti tästä asiasta on kirjoitettava, koska media ei tätä kulmaa juurikaan käsittele

    https://twitter.com/BergbomMiko/status/1930600194631987279

    Äänestä

Venäjän uhka vaatii Euroopalta uutta ja kyvykästä puolustuskapasiteettia – Venäjän seuraavina kohteina Ukrainan jälkeen pidetään yleisesti Baltian maita, mahdollisesti Jäämerta, mikä edellyttäisi Suomen yli kulkemista

Aikaikkunasta on esitetty erilaisia arvioita, mutta Venäjän uhka on konkreettinen

Suomen ja Euroopan kasvavan puolustuksen tarpeellisia siirtoja ja menoja valottavat arvostetut asiantuntijat,

ekonomisti Vesa Vihriälä ja valtiotieteen tohtori Peter Nyberg. Ohjelman toimittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

https://youtu.be/i8P1IBtrLA4

Äänestä

Helsingin Sanomat luopuu ”klikkiotsikoista” kaikissa kanavissa. HS:n digitilaajia on nyt 200 000 – panostamme yleisen mediakilpailun sijaan tilaajien palveluun.
Erja Yläjärvi HS Kirjoittaja on HS:n vastaava päätoimittaja

Äänestä

THLn sivuilla vieraskulttuurien etuja ajavaa miehityspropagandaa suomalaisen kulttuurin tuhoamiseksi. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos

"Vaikka maahanmuuttajien integroimista suomalaiseen yhteiskuntaan on pidetty aikaisemmin hyveenä, THL näkee tässä ongelmallisia piirteitä ja kutsuu sitä pakkoassimiloimiseksi:"

https://www.suomenuutiset.fi/some-arahti-thln-huuruisesta-sekoilusta-terveysviranomainen-hopottelee-suomalaisuusmyytista-vaittaa-kotoutumista-pakkoassimilaatioksi-thln-sivusto-pursuilee-kovan-linjan-woketusta/

Äänestä

Sebu Tynkkynen
Kiina on tunnettu länsimaiden tieteellisen tutkimuksen vakoilusta. Eurooppalaisiin yliopistoihin vyöryvät kiinalaismassat kätkevät sisälleen konkreettisen uhan. Myös Suomessa on oltava hereillä. Video
https://twitter.com/Sebu/status/1931652475104248000

Äänestä
  • Kaikki järjestelyt ulkomaisten opiskelijoiden tai halpatyöläisten tuomiseksi Suomeen ovat kusetuksia, joissa joku vetää tylysti välistä. Siksi ne pitäisi kaikki kieltää: ei lukiolaisia, ei marjanpoimijoita, ei ketään https://twitter.com/Kiinalaiset/status/1932010900938010924

    Äänestä

  • Moskovassa ja Pekingissä sekä Arabiemiraateissa koulutusta ottanut kantisvihamielinen dorka öyhö johtaa s24 maahanmuuttopalstakeskustelujen poistoa.
    Fatwa sentään!

    Äänestä

  • Liikemies Peter Vesterbackan yritys tarjoaa aasialaisille perheille pääsyä suomalaiseen lukioon 25 000 euron maksua vastaan.

    Suomalaisyritys myy aasialaisille opiskelupaikkoja
    Äskettäin julkisuuteen noussut tapaus paljastaa, kuinka eräs yritys tarjoaa aasialaisille perheille pääsyä suomalaiseen lukioon jopa 25 000 euron maksua vastaan.

    – Alaikäisiä lapsia lähetetään Suomeen yksin, kielitaidottomina ja ilman todellista mahdollisuutta integroitua kouluyhteisöön. Opiskelupaikan myynti tällä tavalla varsinkin alaikäisten ollessa kyseessä on eettisesti ja pedagogisesti arveluttavaa.

    – Kyse ei ole yksittäistapauksesta. Yrityksen toiminta perustuu järjestelmälliseen ulkomaisen työvoiman ja opiskelijoiden rekrytointiin, jota osa suomalaisista kunnista ja oppilaitoksista näyttää tukevan osin ehkä tietämättään ja osin kyseenalaisten taloudellisten kannustimien vuoksi.

    Aiheuttaa mainehaittaa Suomelle

    https://www.suomenuutiset.fi/antikainen-verovaroin-kustannettua-koulutusjarjestelmaa-kaytetaan-haikailemattomasti-hyvaksi-tilanteeseen-on-puututtava-valittomasti/

    Äänestä

Sillä omaisuuden määrällä, mikä heillä oli hallinnoitavissa, tämä on kyllä yhdenlainen antionnistumisten huipentuma, johon vain harvat kykenevät.

Punavihreät tuhosivat Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan HYY jättiomaisuuden

Velkaantunut ylioppilaskunta teki raskaat alaskirjaukset – Pankeilta armonaikaa syksyyn asti

https://twitter.com/SossutAsialla/status/1932342819902869640

Äänestä

OSAAJAMAAHANMUUTTAJA EI TULE SUOMEEN, KUN TIETÄÄ, ETTÄ HÄNEN MAAMIEHENSÄ MENEVÄT SOSUUN, JOSSA
OSAAMATON ELÄTETÄÄN VEROJA NOSTAMALLA

Puiston uralle mahtuu kuitenkin myös dramatiikkaa, sillä hän sai aikoinaan potkut työministerin erityisavustajan paikalta.

Kun perussuomalaiset jakautui vuonna 2017, Puisto työskenteli työministeri Jari Lindströmin erityisavustajana.

Sinisiin eli ”soinilaisiin” lähtenyt Lindström erotti Puiston. Puiston mukaan hänen katsottiin olevan henkisesti liian lähellä silloisia Halla-ahon johtamia perussuomalaisia.

Puisto itse jakaa tulkinnan.

Potkujen jälkeen Halla-aho kutsui hänet puoluetoimistolle töihin poliittiseksi suunnittelijaksi.

Työperäistä maahanmuuttoa pidetään Suomelle elintärkeänä. Elinkeinoelämä on älähtänyt työperäisen maahanmuuton kiristämisestä, kuten työperusteisen oleskelun ehtojen kiristämistä.

Puisto itse näkee, että kiristyksiä on tehty pikemminkin turvapaikkapolitiikkaan.

https://yle.fi/a/74-20165321

Äänestä

Iran tukee putinistien aggressiota mm. valmistamalle venäläisille Shaded-drooneja, joilla venäläiset pommittavat siviilikohteita Ukrainassa yli kolme vuotta. Israelin isku heikentää yhteistyötä

Ukrainan ulkoministeriö 13.6. 2025

Haluamme muistuttaa, että Iranin hallinto tukee Venäjää sen laittomassa hyökkäyssodassa Ukrainaa vastaan ​​ja toimittaa Moskovalle aseita ukrainalaisten tappamiseen. Iran on monien ongelmien lähde Lähi-idässä ja muualla.

Olemme vakuuttuneita siitä, että rauhan ja vakauden palauttaminen Lähi-itään palvelee paitsi alueen myös koko kansainvälisen yhteisön etuja. Euroopan ja Lähi-idän turvallisuus ovat suoraan kytköksissä toisiinsa.

Tässä yhteydessä kehotamme kansainvälistä yhteisöä ryhtymään yhteisiin ja päättäväisiin toimiin nykyaikaisten turvallisuusuhkien voittamiseksi ja koordinoimaan aggressiivisten hallintojen – Venäjän, Iranin ja Pohjois-Korean – ryhmän pelotetoimia.

https://mfa.gov.ua/news/zayava-mzs-shchodo-zagostrennya-bezpekovoyi-situaciyi-na-blizkomu-shodi

Äänestä
  • On tärkeää ymmärtää, että Iran on osa Venäjän, Kiinan ja niiden kätyrimaiden muodostamaa Pahan akselia, joka yrittää voimapolitiikalla päästä sanelemaan maailmanjärjestystä itselleen mieluisaksi

    Miten tämä liittyy Israeliin? Siten, että Israelin jääminen yksin Lähi-idän islamistivaltioiden puristukseen olisi valtava voitto Pahan akselille ja antaisi maailmalle signaalin, etteivät läntiset demokratiat kykene tai halua puolustaa toisiaan

    Tämä taas antaisi signaalin, että tie maailmanvaltaan ja lännen tuhoamiseksi on auki, kunhan malttaa ottaa yhden maan kerrallaan. Tällaista ei tietenkään voi päästää tapahtumaan https://twitter.com/Tere/status/1933549935003107565

    Äänestä

  • Pahan akseli pahassa pulassa. Venäjän saama Iran-tuki Ukrainan siviilien terroripommituksiin voi romahtaa

    Israel vahvistaa iskevänsä nyt Isfahanin ydinlaitokseen ja että operaatio on edelleen käynnissä

    Atomienenergiajärjestö IAEA raportoi, että 90 % Iranin rikastetuimmasta uraanista on siirretty Isfahanin laitoksiin, joissa uraanikaasu muunnetaan uraanimetalliksi

    Kartta
    https://twitter.com/visegrad24/status/1933580878925443435

    Äänestä

Maahanmuuttaja ei juuri maksa palkkaveroa, kun ei ole kokopäivätöissä tai ei ollenkaan

Mutta alv-veron joutuu maksamaan
ALV-VEROSTA NÄKYY HÄLYTTÄVÄ ONGELMA: MAAHANMUUTON JA ALV-VERON RÄJÄHDYSMÄINEN KASVU
Maahanmuuttaja-TULKKIEN JA -HOITAJIEN JA ... TYÖLLISTÄMINEN VERORAHOILLA EI AUTA KANSANTALOUTTA TIPPAAKAAN

Maahanmuuttajan työllistyminen julkiselle sektorille tai verorahoitteisiin töihin vain lisää julkisia menoja tuomatta mitään säästöä kansantaloudelle.

Vain yksityiselle sektorille tai yrittäjinä työllistyvät maahanmuuttajat lisäävät kansantuloa, mikäli heidän työllistymisensä ei vähennä kantasuomalaisten työpaikkoja.


https://www.vahtera.blog/post/maahanmuutto-kehitysmaista-tuhoaa-kansantalouden-esimerkki-arvonlisävero

Suomen bruttokansantuote 2011 oli 197,7 miljardia euroa, viime vuonna 276,2 miljardia euroa. BKT on kasvanut 1,4-kertaiseksi. Miksi arvonlisäverokertymä on kasvanut samassa ajassa 1,7-kertaiseksi? Tämänkin kehityksen selittää parhaiten humanitaarinen maahanmuutto.

Äänestä
  • Huom. Vahtera käyttää ääkköisiä linkissä jos et löydä ylläolevaa googlaa

    Vahtera Maahanmuutto kehitysmaista tuhoaa kansantalouden

    Äänestä

  • Suomen bruttokansantuote 2011 oli 197,7 miljardia euroa, viime vuonna 276,2 miljardia euroa.

    BKT on kasvanut 1,4-kertaiseksi.

    Miksi arvonlisäverokertymä on kasvanut samassa ajassa 1,7-kertaiseksi?

    Matu ei tuota kansantuloa eikä maksa palkkaveroa kun ei olet työssä tai on vain vähän
    Sen sijaan matu syö kansantuloan hedelmät ja maksaa ALV-VERON joka kasvaa tulonsiirtoijen takia

    Matun elintasoa pidetään yllä veroilla ja matun kulutus lisää ALV-veroa muttei kansantuloa

    Alv-veron tuoton kasvussa näkyy matujen maahantuonnin kielteinen
    vaikutus. Eli tämänkin kehityksen selittää parhaiten humanitaarinen maahanmuutto

    Äänestä

Asiaketju. Ei itsepeukuttelua tai kehua.

Äänestä

Nyt maahanmuuttajien tuonti potentiaalisina sossuasiakkaina ja valetyöläisinä vähenee. Wolt on Usa-laisen pörssiyhtiön omistama

Maahanmuuttovirasto ei enää myönnä yrittäjän oleskelulupaa pelkän Wolt-toiminnan perusteella. Syynä on KHO:n päätös, jonka mukaan ruokalähetit ovat työntekijöitä, eivät yrittäjiä

Myös Peter Angrybirds Vesterbackan matubisnekset Suomen koululaitoksen hyväksikäytössä ovat paljastuneet https://keskustelu.suomi24.fi/t/18635675/#comment-135997823

Äänestä

Maantila on se et perussuomalaiset alkaa taas hallituskauden puolivälissä toitottamaan maahanmuuton vastaisia palopuheitaan.
Todellisuudessa kuitenkin ovat eliittikokoomuksen tossun alla ja juurikaan minkäänlaisia muutoksia maahanmuuton suhteen ei ole tapahtunut.
Paitsi että suomalaisilta työttömiltä leikattiin 450e kuukauden elämiseen tarkoitetuista varoista 150e ja kymmeniä tuhansia pienituloisia häädettiin asunnoistaan jotka sitten annettu maahanmuuttajille, sossun rahoituksella.
Siinä on purran saavutukset. Orpon savauukset on kaikkein heikommassa asemassa olevien elämän entisestää hankaloittaminen ja eliitin veroalennukset velkarahalla. Tää hallitus jää historiankirjoihin ja muistetaan kaikkien aikojen vihatuimpana Maanpetoshallituksena..
Puplick Enemy #1

Äänestä
  • Köyhien kulutusta ei voida lisätä veronimennällä, koska osaajia ei ikimaailmassa saada verotusmaihin, sen sijaan kulutus on maksatettava

    Maahanmuutoa poistamalla alikehittyneistä maista

    Leikkaamalla turhasta kuten somalielokuvista. Somalia on Italian siirtomaa, ne voivat keskittyä sen kulttuuriin

    "Suomen elokuvasäätiön uusimmissa tukipäätöksissä suurimman potin – 700 000 € – sai Suomen ensimmäinen mustan naisohjaajan pitkä fiktioelokuva, joka kertoo tarinan 10-vuotiaasta somalitytöstä"

    Äänestä

Alafusoff
Rangaistuksen kesto on vuosi ja kymmenen kuukautta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e27022a2-c2a3-4695-81f7-7915737dcb05

Kotietsinnässä ex-tiedustelupäällikön kotoa löytyi salaisia asiakirjoja, jotka olivat peräisin vuosilta 2005–2016

Aloitti 1997 opinnot Venäjän yleisesikunta-akatemiassa Moskovassa. Halonen ylensi itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2006 kommodori Georgij Alafuzoffin prikaatikenraalia vastaavaksi lippueamiraaliksi. Alafuzoff nousi kenraalikuntaan ja aloitti 1. tammikuuta 2007 puolustusvoimien tiedustelupäällikkönä

Hän onnistui pääsemään Suomen ja EU:n korkeaan tiedustelujohtajan pestiin. Venäläistaustainen, Venäjällä opiskellut ja Venäjän kaksipäisen kotkan tatuointia kantava sekä monissa lausunnoissaan Venäjää ymmärtävä Alafusoff on ollut täysin käsittämätön valinta korkeaan tehtävään

Miksi hänet edes aikoinaan valittiin kadettikouluun, onhan kai 70-luvullakin Supo tehnyt turvallisuusselvitykset.

Äänestä
  • tätä viivyteltiin tahallaan halosen porukan suojelemiseksi
    kuusi vuotta selvää asiaa
    venäläismielinen maan ja EU:n tiedustelutehtävissä korkeimmalla tasolla
    Moskovassa koulutettu

    Äänestä

  • Tikkakoskella sijaitsevan Viestikoelaitoksen ja Pääesikunnan tiedusteluosaston suhde oli jännitteinen

    https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010290525.html

    Lopullisesti vMartti J. Karin luotto Alafuzoffiin meni huhtikuussa 2014, kun tämä arvioi EU:n tiedustelupäällikkönä, ettei Venäjän joukkoja "ole asemoitunut sotilaallisesti Ukrainaan". Kari oli itse käynyt hieman aiemmin paikan päällä Etyjin ryhmässä toteamassa tilanteen päinvastaiseksi.
    – Entinen esimieheni kiisti tosiasiat. En tiedä miksi.

    Äänestä

Ketkä hyötyvät - mielestään - maahanmuuttomassoituksesta

https://twitter.com/Purra/status/1935038766692929572
"Kunhan joku jossakin saa tahkottua rahaa, he sanovat tervetuloa. Asuntosijoittaja, kauppias, järjestö. Money talks, eikä mikään raha puhu niin kauniisti kuin veronmaksajan raha.

Toiset tälle aikalaishulluudelle nyökyttelevät ovat laskeneet, että kansainvaellukset tarkoittavat ääniä vaaleissa. Valtaa!

Kolmannet haluavat lisää tätä ihan vain omantuntonsa takia. Kyetäkseen hellimään itsestään paremman ihmisen moraalista kuvaa. Tehdäkseen tuolla kuvalla politiikkaa ja syyllistääkseen meitä, jotka emme tee."

|| Puoluekokouksen avauspuheenvuoro 14.6.2025.

Äänestä

Kannattako mennä äänestämään jos mikään ei kelpaa?

Nyt Purra. Sitä ennen Marin ja niin edelleen, mutta koskaan ei mikään kelvannut.

Kuitenkin kansa itse valitsee kusettajansa ja he nousevat aina kansan syvistä riveistä, joten jos et katso tarkkaan, äänestät valtaan sellaisen jolla on henkilökohtaisia kaunoja...

Äänestä
  • kelpaa POLIITIKKO tai ei, sen saa vaihdettua, mutta maahanmuutto ja kansanvaihto on pysyvää, kun se on tapahtunut
    NIITÄ EI ENÄÄ TÄÄLTÄ POIS SAADA

    Poliitikon, presidentin, kansanedustajan, Nesteen johtajan ... saa vaihdettua, MAAHANMUUTTAJAA EI SAA ENÄÄ eli peli on pelattu, jos niitä tänne päästetään

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/18635675/#comment-136082012

    Äänestä


Suomen elokuvasäätiön uusimmissa tukipäätöksissä suurimman potin – 700 000 € – sai Suomen ensimmäinen mustan naisohjaajan pitkä fiktioelokuva, joka kertoo tarinan 10-vuotiaasta somalitytöstä. Samaan aikaan Simo Häyhästä kertova elokuva sai tukea 13 500 euroa. Miksi valtio rahoittaa tahoa – säätiö jakoi vuonna 2023 yhteensä 23,5 miljoonaa euroa veronmaksajien rahaa erilaisiin elokuvaprojekteihin – joka vihaa suomalaista kulttuuria? https://twitter.com/FVihmakoski/status/1934898078248575060

Äänestä

Varman toimitusjohtaja Risto Murto pitää Suomen talouskasvun edellytyksenä uskallusta tehdä uudistuksia.

Riskinotto. Varman toimitusjohtaja Risto Murto pitää Suomen talouskasvun edellytyksenä uskallusta tehdä uudistuksia.

Suomen Pankki kertoi viime viikolla laskeneensa Suomen talouskasvuennustetta vuodelle 2025 0,5 prosenttiin. Valtionvarainministeriön talouskasvuennuste on 1 prosentin kasvu.

Ennusteiden putoaminen ei ole yksin Suomen ongelma, vaan kansainvälinen tilanne on johtanut talouskasvuennusteiden leikkaamiseen myös muualla. Maailmanpankki laski vuoden 2025 globaalia talouskasvuennustetta noin viikko sitten 2,3 prosenttiin, kun aikaisempi ennuste oli 2,8 prosentin kasvulle.

Työeläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto kertoo KL Livessä, että kansainvälinen tilanne on suurin yksittäinen syy kasvuennusteiden leikkaamiselle.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/risto-murto-jyrahtaa-suomen-pitaa-ottaa-nyt-riskeja/d8fe45ad-93ce-4497-b32b-154e68c1ba22

Äänestä

Elinkeinoministeri Puisto PS
Business Finlandilta poikkeuksellisen suuri rahoituspäätös. 41,1 MEUR panostus, jonka myötä ICEYE tekee jätti-investoinnin tuotekehitykseen ja vahvistaa Suomen asemaa avaruus- ja puolustusteknologian kärkimaana! Suomi tekee kovaa nousua tällä alalla

https://twitter.com/SakariPuisto/status/1935725577270591575

Äänestä

Unescon maailmanperintökohteisiin kuuluvan Verlan vanhan päärakennuksen, Patruunan Pytingin, lähes kaksivuotinen restaurointiprojekti on valmistunut ja rakennus avataan yleisölle. Pytingissä pääsee nyt ihailemaan myös UPM-Kymmenen Kulttuurisäätiön valikoituja taideteoksia

Verlan taistelu
https://ilmakilta.info/ilmataistelu.php
Jatkosodan ensimmäisenä aamuna 25.6.1941 klo 7.10 sai Selänpään kentälle sijoitettu Lentolaivue 24:n toinen Brewster-lentue hälytyksen Inkeroisten suunnasta lähestyvästä pommituskonemuodostelmasta.

Äänestä

MarinSaarikko-täyspieleen mennyt sote

”20 vuotta sitten meillä oli noin kymmenen miljoonaa fyysistä lääkärissä käyntiä terveyskeskuksissa. Nyt on enää vähän yli neljä ja samaan aikaan lääkärien määrä on melkein kaksinkertaistunut”

Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen tyrmää Suomen terveydenhoitomallin: ”Satukertomus ja puhdasta suunnitelmataloutta”

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kelan-paajohtaja-lasse-lehtonen-tyrmaa-suomen-terveydenhoitomallin-satukertomus-ja-puhdasta-suunnitelmataloutta/8115b0b2-1ca8-45e1-b219-9515da296fde

Äänestä

Oikea vanha ajan kom demokraattien ehdokkaaksi, ei Kremlin- vaan köyhälistölle rahaa jne. -kom

Sitten on vielä vaalit tietty tämä on vasta ehdokas

Nyt on niin, että itse en tiedä, onko tämä hyvä vai paha, koska Trump
Arvaus: Trump-republikaanit eivät saa omiaan millään läpi
Voisiko kuulostaa hyvältä, että T saisi pienen uuden näpäytyksen?

New York
https://www.politico.com/news/2025/06/24/mamdani-leads-cuomo-nyc-mayor-race-00422363

Äänestä

HESARIN NYYHKYT
Hesarin agendaosasto ei jätä kiveäkään kääntämättä ja valitusvirsiä esittämättä saadakseen rajan auki Kremlin-venäläisten tunketumista varten

En ole agenda-lehden tilaaja
https://twitter.com/HSnyyhkytarinat/status/1937611828143566898

nyyhkytarina sieltä taas, reippaasti kokonaisen aukeaman täydeltä

Rajasulku käy raskaaksi Mihail Mavrin, Olga Virki ja Pavel Kurhinen ovat kaksoiskansalaisia, joiden elämä on Suomessa mutta läheiset Venäjällä. He kertovat, miltä puolentoista vuoden rajasulku tuntuu.
Aino Heikkonen HS 21.6.

Äänestä

Eiköhän Suomi ajaudu Ruotsin malliin ja on täten menetetty islamisteille?

Äänestä

Maahanmuuton laatutarve on YKSIKÄSITTEISESTI SELVITETTY
https://simogronroos.fi/suomi-ja-eurooppa-kansainvaelluksen-kohteena-pohdintaa-muuttoliikkeen-taloudellisista-sosiaalisista-ja-vaestollisista-vaikutuksista/

Kymmenen suurimman maahanmuuttajaryhmä osalta tutkimuksen mukaan ainoastaan saksalaisilla on positiivinen vaikutus Suomen julkiselle taloudelle. Tutkimuksen mukaan työikäinen saksalainen maksaa vuodessa reilut 2000 euroa enemmän veroja kuin saa tulonsiirtoja ja käyttää julkisia palveluita. Laajempia alueita tarkasteltaessa länsimaista tulevien muuttajien vaikutus Suomen julkiselle taloudelle oli alueista positiivisin ja keskimääräisen länsimaalaisen muuttajan nettovaikutus Suomen julkiselle taloudelle oli lähes sama kuin Suomessa syntyneen.

Negatiivisin vaikutus Suomen julkiselle taloudelle on tutkimuksen mukaan Somaliasta ja Irakista tulleilla muuttajilla. Näistä maista tulleiden työikäisten muuttajien Suomen julkiselle taloudelle henkeä kohden aiheuttama vuosittainen nettovaikutus on 13 – 14 000 euroa negatiivinen. Maahanmuuttajien lähtöalueita tarkasteltaessa suurimmat nettokulut aiheutuvat Lähi-idän, Pohjois-Afrikan ja Keski-Aasia alueelta (LIPAKA) tulevista muuttajista. Keskimääräinen työikäinen kyseiseltä alueelta tulevan muuttajan vuosittainen nettovaikutus Suomen julkiselle taloudelle on – 10 000 euroa

Äänestä

Helsingin hovioikeus on tuominnut kaksi Helsingin Sanomien toimittajaa turvallisuussalaisuuden paljastamisesta ja saman rikoksen yrityksestä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bae41bae-63a0-48db-8780-994ca280e985

Todistajan mukaan Pietiläinen oli saanut Puolustusvoimien tiedustelupäällikkönä toimineelta Georgij Alafuzoffilta muistitikun muistiinpanojen tallentamista varten. Tällä Alafuzoffilta saadulla tikulla oli poliisin epäilyn mukaan saattanut olla myös salassa pidettävää aineistoa.

Alafuzoffin syyteoikeus asiassa ehti kuitenkin vanheta. Vuonna 2016 eläkkeelle jäänyt evp. amiraali tuomittiin viime viikolla Korkeimmassa oikeudessa ehdottomaan vankeusrangaistukseen törkeästä palvelusrikoksesta. Tuomio liittyi hänen kotoaan Viestikoekeskus-tutkinnan yhteydessä löytyneisiin turvaluokiteltuihin asiakirjoihin, jotka olisi pitänyt hävittää.

Miksi A-off -syyteoikeus vanheni, kuka hidasti?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/AlaFuzoff#comment-136101122

Äänestä

  • Helsingin Sanomien toimittajat tuomittiin maanpetosrikoksesta – toiselle ehdollista vankeutta

    Hovioikeus katsoi Tuomo Pietiläisen ja Laura Halmisen syyllistyneen turvallisuussalaisuuden paljastamiseen.

    https://yle.fi/a/74-20169500

    Äänestä

  • Anonyymi00542 kirjoitti:

    Helsingin Sanomien toimittajat tuomittiin maanpetosrikoksesta – toiselle ehdollista vankeutta

    Hovioikeus katsoi Tuomo Pietiläisen ja Laura Halmisen syyllistyneen turvallisuussalaisuuden paljastamiseen.

    https://yle.fi/a/74-20169500

    Pomo pääsi kuin koira veräjästä.
    Hanurinsoittoa kaiulla haikeana taustalla.
    Tämä ansiokas ketju on saanut jo yli 500 kommenttia.
    Laadulla on tekijänsä.
    Ei koske HS- läpyskää.

    Äänestä

  • Anonyymi00547 kirjoitti:

    Pomo pääsi kuin koira veräjästä.
    Hanurinsoittoa kaiulla haikeana taustalla.
    Tämä ansiokas ketju on saanut jo yli 500 kommenttia.
    Laadulla on tekijänsä.
    Ei koske HS- läpyskää.

    HS-Saskan Trumppiveikkaus meni aikoinaan pahasti poskelleen.

    Äänestä

  • Toimittajat olivat aikeissa julkaista useita artikkeleita, joiden sisältö olisi paljastanut kriittistä tietoa mm. Puolustusvoimien toimintatavoista, tiedustelukyvystä ja henkilöstöstä. Julkaisuaikeet pysäytettiin vasta julkisen kohun ja Puolustusvoimien rikosilmoituksen jälkeen. Mutta vahinko oli jo pitkälti tapahtunut

    https://www.suomenuutiset.fi/antikainen-hovioikeus-tuomitsi-hs-toimittajat-maanpetosrikoksesta-mutta-kuinka-paljon-salaisuuksia-ehti-vuotaa/

    Helsingin hovioikeus on tuominnut Helsingin Sanomien toimittajat Tuomo Pietiläisen ja Laura Halmisen rangaistuksiin. Pietiläinen sai neljä kuukautta ehdollista vankeutta maanpetosrikoksesta.

    Lisäksi Pietiläinen menetti sotilasarvonsa. Halminen sai samoista rikoksista 80 päiväsakkoa.

    Äänestä

  • https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/juha-hytonen/kenen-harkinta-petti-tapaus-alafusoff/

    Martti J. Kari: Käsikirjoitukset eivät pala

    Poliittisesti Alafuzoff oli myös erikoinen tapaus, Tarja Halosen venäjän kielen opettaja. Martti Kari luonnehtii tehtävää oudoksi ja on syytä muistaa, että Suomen sotilastiedustelun päälliköksi Alafuzoff pääsi juuri Halosen kaudella. Kun muistetaan Halosen lämpimät suhteet Venäjään ja Putinin ymmärtäminen, asettuu Alafuzoffin nimitys melko outoon valoon. Joten missä ja kenen harkinta petti?

    Ja petti vielä toisen kerran Alafuzoffin tultua 2013 nimitetyksi EU:n sotilastiedustelun päälliköksi, missä tehtävässä hän edelleen antoi Venäjää ymmärtäviä ja myös valheellisia lausuntoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00563 kirjoitti:

    https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/juha-hytonen/kenen-harkinta-petti-tapaus-alafusoff/

    Martti J. Kari: Käsikirjoitukset eivät pala

    Poliittisesti Alafuzoff oli myös erikoinen tapaus, Tarja Halosen venäjän kielen opettaja. Martti Kari luonnehtii tehtävää oudoksi ja on syytä muistaa, että Suomen sotilastiedustelun päälliköksi Alafuzoff pääsi juuri Halosen kaudella. Kun muistetaan Halosen lämpimät suhteet Venäjään ja Putinin ymmärtäminen, asettuu Alafuzoffin nimitys melko outoon valoon. Joten missä ja kenen harkinta petti?

    Ja petti vielä toisen kerran Alafuzoffin tultua 2013 nimitetyksi EU:n sotilastiedustelun päälliköksi, missä tehtävässä hän edelleen antoi Venäjää ymmärtäviä ja myös valheellisia lausuntoja.

    ”Edes Puolustusvoimissa hyvin pieni osa meidän omasta väestä tietää näistä asioista. Sitä hommaa on hoidettu tarvitsevat tietää -periaatteella.” (Yle 12.7.2019).

    Noin lausui vuonna 2019 silloinen tiedustelupäällikkö Pekka Toveri. Hän siis totesi, että Puolustusvoimissa julkistettu tieto Alafuzoffin epäiltynä oleminen tietovuototutkinnassa on ollut hyvin pienen piirin tiedossa. Tieto jaetaan vain niille, jotka sitä todella tarvitsevat työtehtävissään. Pekka Toveri toimi Puolustusvoimien tiedustelupäällikkönä vuosina 2019–2020.

    Mielenkiintoinen kysymys tässä on, haluaisiko Puolustusvoimat tai peräti Suomen ulkopoliittinen johto lakaista nyt Alafuzoffin tapauksen hiljaisesti maton alle ilman oikeuskäsittelyä? Tuo on kysymys, ei edes väite. Puolustusvoimat ei ole vaikuttanut olevan halukas selvittämään omaa pesäänsä, vaan syyttämistarmo purettiin Helsingin Sanomiin.

    https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aripesonen1/puolustusvoimien-tietovuoto-onko-syyteoikeus-menossa-tarkoituksella-vanhaksi/

    Äänestä

Vielä pari vuotta sitten perussuomalaisten esityksiä itärajan sulkemiseksi ja turvapaikanhakijoiden vastaanoton lopettamiseksi pidettiin mahdottomina? TOTEUTUNEEET

Kaksi merkittävää linjausta tuli – Suomi on tehnyt oikeita päätöksiä itärajalla

https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/98ffc387-ae82-4c99-ad08-3f65bfd3124c

Myös KimmoKiljusen porukan provokaatio Aleksanteriliitto estettiin

""Euroopan parlamentti on tehnyt päätöksen, jolla se lopetti itärajan avaamista koskevan vetoomuksen käsittelyn. Vetoomuksen takana olivat eräs Suomen kansalainen ja Suomessa asuvien venäjänkielisten Aleksanterinliitto-yhdistys.

Lyhykäisyydessään päätös tarkoittaa, että Euroopan parlamentin mukaan Suomella on oikeus sulkea itärajansa""

Äänestä

Asumistuella rahoitetu vanhempien ansaintalogiikka alkaa pettää

Kuusijärveä harmittaa, sillä hänen tukensa putoaa erityisen paljon siksi, että hän asuu vanhempiensa omistamassa asunnossa.
– Samalla tavalla maksan tästä vuokraa kuin muutkin, Kuusjärvi sanoo.

Inka Kuusijärven mielestä muutos on erikoinen, koska tukirahat päätyvät asunnon omistajalle, olipa sitten kyseessä sijoittaja tai oma vanhempi

https://yle.fi/a/74-20168244

Äänestä
  • Oltiin sitten maajusseista mitä mieltä tahansa, he tuottavat kotimaisen ruoan suomalaiseen ruokapöytään. Näpit irti maataloustuista!
    Punavihreät...

    Äänestä

  • Saisiko Sdp maatalouden leikkauslistan avulla Keskustan kanssaan hallitukseen? Tohtori Ilkka Vakkuri kommentoi Sdp: n leikkauslistaa
    https://youtu.be/MpA-NOm7mzk

    Äänestä

  • PS tyrmää maataloustukileikkaukset
    PS leikkaisi kehitysavusta

    Miko Bergbomin mukaan perussuomalaiset on valmis leikkaamaan vielä lisää kehitysavusta, huolimatta siitä, että nyt jo tehdään ennätyssuuret yli 1,3 miljardin sopeutukset hallituskauden aikana. Hänen mukaansa kehitysavusta saisi satoja miljoonia euroja leikattua varsin nopeastikin, mikäli puolueilla olisi tähän valmiutta.

    Bergbomin mukaan nykyinen kehitysapu on mitoitettu täysin toisenlaiseen valtion talouden tilanteeseen.

    ”Nythän me otamme velkaa, jotta saamme maksaa sitä pois maastamme. Tämä on sairasta moraaliposeerausta veronmaksajien rahoilla”, Bergbom toteaa.

    https://www.uusisuomi.fi/uutiset/kokoomus-ja-ps-alahtavat-sdpn-leikkauslistasta-luetellaan-heti-uusia-menoeria/2e7dec3b-bc5a-42cb-a181-f65686398476

    Äänestä

  • PS tyrmää maataloustukileikkaukset

    Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista ja veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

    Bergbomin mukaan SDP on pyrkinyt järjestelmällisesti piilottelemaan äänestäjiltä puolueensa ”todelliset aikomukset”, jotka perustuvat hänen mukaansa autoilijoiden, maatalouden ja yrittäjien kurittamiseen.

    Bergbom huomauttaa tiedotteessa, että Suomessa maatalouden tila on jo nyt katastrofin partaalla, kun jauheliha on ollut kaupoissa vähissä.

    ”Kaksi vuotta vasemmisto-oppositio on huutanut kurkku suorana hallituksen jokaisesta päätöksestä. Näyttää siltä, että SDP ei peruisi käytännössä mitään hallituksen päätöksiä, mutta sen sijaan olisi valmis kiristämään tavallisten yrittäjien verotusta ja leikkaamaan maataloudelta. Tätäkö tarkoittaa ”kaiken voi tehdä reilummin”, Bergbom kysyy.

    Äänestä

Yhdenvertaisuusvaltuutettu Kristina Stenman ei tullut valituksi jatkokaudelle, vaan uudeksi valtuutetuksi on nousemassa juristi Rainer Hiltunen. Hän toimii tällä hetkellä tasa-arvovaltuutettuna

Stenman on Åbo Akademin pakkoruotsittajia ja ex-SKDLn virkailijan Martin Scheininin oppilas, joka 2015 aiheutti massiivisen matuvyöryn Suomeen

https://keskustelu.suomi24.fi/t/14103107/kristina-stenman-pakenee-pietarsaareen

Äänestä
  • "Stenman on sopinut Ruotsin kanssa, että vaikka Suomi ei halua maahanmuuttajia, Ruotsi saa ohjata heitä Suomeen, koska Stenman kyllä järjestää heille asuinsijat"

    Matuja ei voitu lastata laivoihin - kaaosvaara - joten operaatio piti suorittaa Ruotsin rautateiden avulla Haaparanta - Tornion kautta. Matut ovat tierenkin täysin turvassa Ruotsissa. Kukaan matu ei myöskään alunperin itse tiedä tällaisista radoista ja ylityspaikoista tai edes Suomesta, joten kyseessä on puhdas viranomaisten hämäys ja järjestely matuttaa Suomi

    Äänestä

Pakkoruotsia vain tillistäni = luvalla

7.7.2025 Helsingin Uutisten lukija Patrick Wikblad äkkäsi kirjoi­tus­vir­heen liiken­ne­mer­kistä

”Parkering endast med tillstånd” sijaan liikennemerkissä lukee ”Parkering endast med tillistäni”. Patrick Wikblad / Lukijan kuva

https://i.media.fi/incoming/gkbvtf/10916704.jpg/alternates/FREE_960/10916704.jpg

Suomen muka "toisen virallisen kielen" eli pakkoruotsin osaamistaso Helsingissä alhainen

Äänestä

Ukrainalainen Aino Törni opiskeli Kiovan yliopistossa saksan kieltä ja oli kiinnostunut sotahistoriasta. Sotahistorian kannalta häntä ei kiehtonut Neuvostoliitto, vaan sen vastapuoli.

Ukraina itsenäistyi Neuvostoliitosta joitakin vuosia ennen Aino Törnin syntymää, vuonna 1991. Neuvostoliiton aika tuntuu ja näkyy Ukrainassa edelleen,vaikka ukrainalaiset pyrkivät eroon venäläisistä vaikutteista, Aino sanoo

Törni opiskelee Turussa, tekee gradua Viipurin murteista

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6ba43cf6-5619-4c74-b297-3f1bf0dd5dcd

Aino Törnillä on Lauri Törni -juhlapuukko, jonka hän huusi itselleen 650 eurolla

Lapuan Sanomat 29.6. 2025. Vuosi sitten Törni kävi Lapualla oma-aloitteisesti tutustumassa sen isänmaallisiin kohteisiin ja jatkoi siitä matkaa Etelä-Pohjanmaan kansallispukupiknikille

Äänestä
  • https://www.lapuansanomat.fi/uutiset/peltoseuroissa-puhujana-suomeen-rakastunut-aino-torni-6.1.72642.077dc6e32c

    Aino kuvailee omaa uskonelämäänsä yllättävän suomalaiseen tapaan. Hän sanoo, ettei ole ”kovin uskovainen”. Se tarkoittaa, ettei hän koe itseään hurskaaksi eikä käy joka sunnuntai kirkossa. Luterilaisuudessa hän pitää siitä, että se seuraa aikaansa ja uudistuu ihmisten elämän muuttuessa.

    – Luterilaisuudessa ei ole vaatimuksia, että pitää olla juuri tietynlainen. Minä pidän luterilaisuuden opetuksesta, että kaikki ovat samalla viivalla

    Äänestä

Venäjän öljykauppa käydään dollareissa. Trumpin ideana on ajaa dollarin arvo ja öljyn hinta hallitusti alas, molemmat ovat tapahtuneet ja molemmat rokottavat Venäjän taloutta. Rupla on noussut jopa euron suhteen, revalvoitunut, joten koska dollari on selvästi laskenut euron suhteen, devalvoitunut, dollari on todella laskenut arvossa Venäjän ruplan suhteen. Eli ruplissa Venäjän tulot ovat todella romahtaneet vaikka euroissa laskettuna "vain" kolmanneksella pudonneet

"Venäjän öljy- ja kaasutulot olivat kesäkuussa noin 5,34 miljardia euroa – 33,7 prosenttia vuodentakaista vähemmän. Lasku edelliskuusta oli 3,5 prosenttia"

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/venajalta-karmeita-talousuutisia/f213e0ce-711b-4db5-bbbb-c5be3d6cbd7f Venäjän teollisuuden ostopäällikköindeksin lasku ja Chemkin kriisitilanne saattavat olla kytköksissä ... , sanoo Finnveran pääekonomisti Mauri Kotamäki. Kyseessä voi olla ... aito merkki yrityssektorin taloustilanteen heikentymisestä

Kotamäki suhtautuu epäilevästi Venäjän viralliseen kuluttajainflaation lukemaan, joka on tällä hetkellä 9,5 prosenttia vuositasolla. Siihen nähden korkotaso on huomattava

Venäjän kansallisen hyvinvointirahaston likvidejä varoja on jäljellä enää ... vain kolmannes siitä, mitä oli sodan alussa. Rahaston kultavarat ovat kutistuneet 400 tonnista noin 140 tonniin

Äänestä

Väestönvaihto teoriassa ja käytännössä

"Kun professori Kristina Lindström jo useita vuosia sitten kertoi Hufvudstadsbladetille antamassaan haastattelussa, että hänen toiveensa mukaan Suomeen ei tarvitse syntyä enempää lapsia ilmastosyistä, oli se ilmeisen hyväksyttävä lausunto.

Näin siitäkin huolimatta, että hän toivoi suomalaiset korvattavaksi muualta tulleilla"

https://blogit.perussuomalaiset.fi/timo-kallioja/vaestonvaihtoa/

Äänestä

Roman Starovoit oli Venäjän aamupäivällä erotettu liikenneministeri, joka kuoli illalla ja löydettiin kuolleena omasta autostaan Moskovan liepeiltä Odintsovosta 7.7. 2025

Hän liittyy Suomeenkin kytkeytyviin Rotenbergien ja Timtšenkon klaaneihin. Rotenbergin klaanille pääsuuntaus rakentamiseen liittyvä toiminta ja Timtšenkon klaanille hiilivetyenergiaan liittyvä toiminta.

Jos Ukrainan asevoimien hyökkäystä Kurskiin ei olisi tapahtunut, klaanit eivät olisi olleet kaaoksessa eikä Starovoit vaarassa. Kurskissa Venäjän puolustusrakennelmiksi asentamia pyramidin tapaisia panssariesteitä oli valettu heikosta betonista eivätkä ne kestäneet ukrainalaisten panssarivaunujen läpiajoa. Seuraus oli kosto

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aripesonen1/venajan-ampumiseen-kuollut-liikenneministeri-han-oli-osaltaan-suomalaisen-liikemiehen-virkaansa-saattama/

Äänestä

Ruotsissa sosiaalidemokraatit nuijivat puoluekokouksessaan kesän alussa pöytään maahanmuuttopoliittisen kannanoton, joka sementoisi kerralla väestönmuutoksen ja hautaisi lopullisesti Ruotsin perinteisenä pohjoismaisena kansallisvaltiona.

Vähävaraiset maahanmuuttajat olisi tästedes asutettava hyvinvoivan keskiluokan asuinalueille veronmaksajien tuella

https://www.suomenuutiset.fi/demarit-haluavat-sementoida-ruotsin-vaestonmuutoksen-keskiluokan-on-viimein-aika-jakaa-asuinalueensa-maahanmuuttajien-kanssa/

Jimmie Åkesson ruotsidemokraatit. Väestön sekoittaminen eli maahanmuuttajien mahdollinen sijoittaminen keskiluokan hyvinvoiville asuinalueille herättää suuria tunteita Ruotsissa. Demareiden aloite saa täystyrmäyksen erityisesti ruotsidemokraateilta. - Emme hyväksy väestön pakkosekoittamista, sanoo puheenjohtaja Åkesson.

Åkessonin mielestä ruotsin maahanmuutto- ja integraatiopolitiikka on ollut “täydellinen epäonnistuminen”, joka on viimeisten 30 vuoden aikana maksanut valtavasti – sekä taloudellisesti että sosiaalisesti ”ilman minkäänlaista hyötyä”.

– 30 vuotta suoraan haitallista politiikkaa, jonka seuraus on ollut polarisaatio ja yhteiskunnan hajoaminen. Ruotsi on muuttunut perustuksiltaan tavalla, joka on suurelta osin peruuttamaton.

– Kyseessä on ollut alusta asti todellisuudesta irtautunut eliittiprojekti, jonka sisältöä ei ole koskaan täysin selitetty äänestäjille.

https://www.suomenuutiset.fi/akesson-tyrmaa-vaeston-pakkosekoittamisen-taistelemme-ruotsin-puolesta/

Äänestä

Islamilainen hyökkäys voimistuu, konferenssi
https://thepropheticsummit.com/

Tynkkynen kertoo
https://twitter.com/Sebu/status/1945482210443919549

tavoitteena on, ei enempää, eikä vähempää kuin islamilaisen sivilisaation elvyttäminen soveltamalla profeetallisia menetelmiä kaikkiin nykyajan yhteiskunnan osa-alueisiin – koulutukseen, lakiin ja mediaan.

Siis miettikää, islamin palauttaminen sen alkulähteille profeetta Muhammedin – joka perinteisten islamilaisten lähteiden mukaan meni naimisiin 6-vuotiaan kanssa – oppeihin, edustaa korkeinta moraalista ohjenuoraa muslimeille.

Kyseessä on globaalisti verkottunut islamilainen liike, jonka avoimesti saatavilla olevien tavoitteiden mukaan pyritään ratkaisemaan ”globaalit” haasteet.

Ratkaisuna – totta kai – enemmän islamia, syvemmälle yhteiskuntaan

Äänestä

Islamilaisessa Pakistanissa ei ole omaa villiä leijonakantaa, mutta niitä salakuljetetaan Intiasta laittomasti. Laiton leijona - tarhanpitäjäomistaja pidätetty - hyökkää äidin ja kahden lapsen kimppuun Lahoressa, Pakistanissa, jossa leijonan omistusta pidetään statussymbolina

Paikallisen lehden mukaan omistajalla ei ollut lupaa pitää leijonatarhaa, mikä tarkoittaa, että häntä voi uhata jopa seitsemän vuoden vankeustuomio tai 17 500 dollarin sakko https://www.youtube.com/watch?v=5_3_oEd-Ujk

Äänestä

Edesmenneen musiikkikriitikko Seppo Heikinheimon ystävän ja Mikkelin musiikkijuhlien tuttu esiintyjä Pietarin Mariinski-teatterin johtaja Valeri Gergijev on laajassa boikotissa

Putinin kätyri

Karita Mattila kieltäytyi laulamasta Gergijevin johtamassa konsertissa New Yorkissa https://yle.fi/a/3-10933954

Nyt Gergijev on poistettu myös Italian musiikkielämästä

Valeri Gergijevin konsertti Casertan kuninkaallisessa palatsissa ei toteudu.
Päivien kiistojen ja Putinin venäläisen kapellimestarin suoritusta vastustaneiden protestien jälkeen viimeinen sana kuuluu hyvin ytimekkäästi: "Casertan kuninkaallisen palatsin johto on määrännyt Valeri Gergijevin johtaman sinfoniakonsertin peruuttamisen https://www.ansa.it/sito/notizie/cultura/2025/07/21/annullato-il-concerto-di-valery-gergiev-a-caserta_7a460ee7-abac-464a-b453-37997df42295.html

Äänestä

Trump alkoi riidellä keskuspankin johtajan Powellin kanssa pankin Fed pääkonttorin remonttihinnasta olessaan vierailulla paikanpäällä

Trump: Katsos nyt näyttää siltä, että hinta on noin 3,1 miljardia dollaria, se siis nousi. Joten 2,7 onkin nyt yhtäkkiä 3,1 miljardia

Powell pudistelee päätään ja keskeyttää presidentin sanomalla, ettei hän ole tuollaista kuullut, vaan hinta on 2,5 miljardia edelleen

Trump: Se hintatieto juuri tuli ulos, Trump sanoi ja otti paperinpalan taskustaan heidän seisoessaan vierekkäin käytävällä, jossa oli näkyvissä puurakenteita ja rakennuskoneita

Powell: joo, mutta ei se noin ole Trump, vaan sinun luvussa on kaikki alueen talot eli naapurirakennustyömaan toisella puolella sijaitsevan Martin-rakennuksen peruskorjaukset mukana
ja nekin valmistuivat jo viisi vuotta sitten

https://www.youtube.com/watch?v=x7r65FnyTdo&t=46s

Äänestä

"Meidän on jatkettava Ukrainan tukemista – poliittisesti, taloudellisesti ja sotilaallisesti – niin kauan kuin on tarpeen. Meidän on sanottava selvästi: ei ole hyväksyttävää, että 2000-luvulla rajat siirretään väkivalloin. Jos emme tee tätä nyt, me teemme sen myöhemmin – mahdollisesti omalla kynnyksellämme.

Rauha on arvokas asia. Mutta rauha, joka antaa periksi väkivallalle, on petollinen. Se voi hetkellisesti hiljentää aseet, mutta se ruokkii uutta aggressiota.

Jos Venäjä palkitaan väkivallasta, seuraava sota on jo lähempänä – ehkä ei Ukrainassa, vaan jossain muualla. Siksi meidän on nyt, tässä hetkessä, valittava tie, joka rakentaa turvallisuutta, ei pelkoa" https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jarno-limnell/jos-venaja-palkitaan-vakivallasta-seuraava-sota-on-jo-lahempana/

Äänestä

Kun Vasemmistoliiton väki sättii muita natseiksi ja kehystää jokaista Suomen turvallisuutta parantavaa päätöstä muka Putinin asiaa edistäväksi, niin onko kyse projisoinnista vai ihan vain perivenäläisestä maskirovkasta?
https://twitter.com/Tere/status/1948085151222644804

Äänestä

Väestönlisäys ajoi ravintolan konkurssiin. Työmarkkinakulut ovat yrittäjälle niin korkeat, ettei palveluja kannata tarjota perheen ulkopuolisella vierastyövoimalla

Maailman pohjoisin Michelin-ravintola oli Suomessa – nyt se meni konkurssiin

Kuusamon Rukalla sijaitseva ravintola sulki ovensa. Ratkaisun syyksi kerrottiin perheenlisäys https://yle.fi/a/74-20173974
"Kun vauvamme syntyi, päätimme sulkea ravintolan keskittyäksemme lapseemme ja perheeseemme"

Äänestä

Purra: Sain viimeisimmän burkakirjoitukseni jäljiltä hirmuisen määrän kiukkuista palautetta erityisesti muslimeilta itseltään, enimmäkseen miehiltä. Se on uutta. Yleensä palautetta tulee vain suomalaisilta. Mutta kuten arvelinkin, suomalaisten kohdalla kritiikki islamistisia traditioita kohtaan on nyt selvästi valtavirtaistunut. Hienoa.

Mutta siis (oletetut) muslimit: Kuulin heiltä kymmeniä kertoja, että en suomalaisena naisena tiedä burkista ja niqabeista mitään eikä minun niistä pitäisi puhua eikä sanoa ylipäätänsä mitään. Ahaa!

Riittäisiköhän kuitenkin syyksi se, että tämä maa on Suomi, olen suomalainen ja Suomeen ei moinen alistusmenetelmä kuulu? Lupaan, että en ikikuunapäivänä astu islamilaiseen maahan arvostelemaan hunnutusta ja muita naisia alistavia tapoja, vaikka karsastan niitä yhtä paljon missä tahansa ja kenelle tahansa.

Mutta tämä on Suomi, ja minä olen suomalainen nainen. Kaiken lisäksi olen poliitikko, ja voin totta vie ottaa kantaa tällaisiin asioihin. Kyse on ei vähimmässä määrin siitä, millaiseksi maaksi Suomi on kehittymässä.

Ja sanon edelleen, entistä kovempaa: Burkat ja niqabit eivät kuulu Suomeen, ja ne pitäisi kieltää, kuten on tehty monissa muissakin Euroopan maissa.

https://twitter.com/Purra/status/1949521432087568509

Äänestä

Putinin Venäjän arkea

"Pavel laittoi viestin: ”Lähettäkää suomalaiset hylättyjä tekohampaita ilmapalloissa rajan yli, ripustakaa ne punaiseen palloon, että huomaan sen, ammun vanhalla haulikollani sitten ne alas, suurin kiitoksin Pavel”.

Laitoin äiteeltä vesilasiin jääneet tekohampaat punaiseen vappupalloon muovipussiin vappuna, kun tuli yllättäen äkkinäinen lähtö hänelle.

Pavel oli tietoinen, että venäläiset olivat ryöstäneet jo sodan alussa vastapuolen sotilaiden ja siviilien ruumiita rannekelloista tekohampaisiin"

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/otso-rajakontu-2/venajalle-inhimillista-avustusta-ilmapallolla-vaikka-raja-on-kiinni/

Äänestä
  • "Suomen akatemia jakoi tukena 254 465 euroa kadullaulostamisen tutkimiseen"

    Nämä urhoolliset jotka ulostavat väylille on kaikki Somaleja.

    Äänestä

  • Anonyymi00590 kirjoitti:

    "Suomen akatemia jakoi tukena 254 465 euroa kadullaulostamisen tutkimiseen"

    Nämä urhoolliset jotka ulostavat väylille on kaikki Somaleja.

    Hih.

    Äänestä

Maahanmuuttajien röyhkeys lisääntyy koko ajan

Kaksi matuporukkaa hyökkäsi uimahallissa vanhan pariskunnan kimppuun
https://www.lansivayla.fi/paikalliset/8710214
Poliisi paikalle Leppävaarassa

https://www.suomenuutiset.fi/antikainen-imaami-mannanille-surun-ymmartaa-mutta-syyttelya-ei/
Kansanedustaja Sanna Antikainen kommentoi imaami Abdul Mannanin julkisia syytöksiä Kalajoen hukkumisonnettomuudesta, jossa kolme somalitaustaista poikaa menehtyi. Antikaisen mukaan surua on syytä ymmärtää, mutta tragedian politisointi ja vastuun siirtäminen pelkästään yhteiskunnan harteille ei ole hyväksyttävää.

Äänestä

Yle-ruikuttajien porukka

Olivat ongelmat sitten itsestä riippumattomia tai itseaiheutettuja, tarjotaan niihin ratkaisuksi aina valtiota.

Ratkaisuksi ei tarjota juuri koskaan pyrkimystä muuttaa asioita paremmiksi itse – tai edes sietää joitain normaaleista eroista ihmisten välillä, perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius sanoo.

Hän kysyy, ketä jatkuva avuttomuutta puolustava uhriutumisen eetos ja valtioriippuuden ruokkiminen lopulta hyödyttää.

– Tuskin ketään. Ihmisissä ja perheissä on eroja. Sitäkin on siedettävä. Valtion tehtävä ei ole tasata kaikkia erojamme.

https://www.suomenuutiset.fi/vigelius-ylen-uimataitouutisoinnista-uhriutuminen-upottaa-taman-valtion/

Äänestä
  • Pääasia että islamisaatio jatkuu SUOMESSA, niin kauan ettei sitä kyetä enää pysäyttämään…
    Pitää saada vähintään 40000 kehitymaamuslimi MAANMUUTTAJAA, lisäämään viherpunikkien muslimiveljeskuntien äänestäjäkuntaa…

    Äänestä

  • Anonyymi00596 kirjoitti:

    Pääasia että islamisaatio jatkuu SUOMESSA, niin kauan ettei sitä kyetä enää pysäyttämään…
    Pitää saada vähintään 40000 kehitymaamuslimi MAANMUUTTAJAA, lisäämään viherpunikkien muslimiveljeskuntien äänestäjäkuntaa…

    Sitähän Moktar.Gubta riemuidioottina yrittää saada aikaan tekohampaat lonksuen.

    Äänestä

Vaikeiden päätösten väistely ei ole empaattista
Bergbom pitää valtiovarainministeri Purran avausta tervetulleena ja linjakkaana – juuri nyt tarvitaan arvovalintoja, joissa suomalaiset asetetaan etusijalle.
Kansanedustajan mukaan

empatia ei tarkoita sitä, että jätetään vaikeat päätökset tekemättä.

– Kaikesta toissijaisesta ja vähemmän tärkeästä on säästettävä. Pakolaiskiintiön lakkauttaminen ja kehitysavun uudet sopeutukset ovat hyviä arvovalintoja tilanteessa, jossa maamme talous on edelleen täysin surkeassa kunnossa.

Miko Bergbom PS

https://www.suomenuutiset.fi/miko-bergbom-vastaa-sofia-virran-ja-vasemmiston-kritiikkiin-rahat-ovat-loppu-vastuuttomalle-velanjaolle-on-laitettava-piste/

Äänestä

https://www.suomenuutiset.fi/purra-kotouttamisteollisuus-on-valtavaksi-kasvanut-haara-sosiaalivaltiossa-jos-maahanmuutto-laajasti-toimisi-sellaista-ei-tarvittaisi-lainkaan/

Veroirahoilla toimiva porukka myyräntyössä

Yle puolustelee kotouttamisbisnestä
Ylen jutun mukaan kotouttamisesta säästämällä olisi ikäviä seurauksia esimerkiksi maahanmuuttajien työllistymiseen. Purra kuitenkin muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi. Toistaiseksi kotouttamisen tulokset ovatkin jääneet heikoiksi suhteessa siihen käytettyyn rahaan.

– Kotouttamisrakenteet julkisella sektorilla ja niiden ympärille rakentunut ”yksityinen” kotouttamisteollisuus ovat sosiaalivaltion yksi valtavaksi kasvanut haara. Veronmaksaja kuittaa. Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan. Hallitus on leikannut kotouttamisesta aiemmin ja voisi mielestäni helposti leikata lisää, Purra kirjoittaa Facebookissa.

Äänestä
  • Nyt on tullut aika korjata vinoumat, ennen kuin lasku hyvinvointiyhteiskunnan ensisijaisille edunsaajille kasvaa aivan kohtuuttomaksi

    https://twitter.com/SarasvuoJari/status/1954059134980010264

    Ihmetyttää aikuisten ihmisten kakaramaisuus. Kun yhteiset tulot eivät kata yhteisiä menoja, on reilua tasapainottaa tilannetta. Pienen väestönosan rasituksen lisääminen eli veronkiristys ei enää toimi, vaan johtaa tietenkin alijäämän pahentumiseen yli ajan. Pakko siis säästää. Mieluummin turhemmista kuin kaikkein tärkeimmistä toiminnoista.

    Äänestä


  • Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanotto­keskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

    Mikkelin kaupunki irtisanoo yhdeksän vuokra-asunnon sopimukset, koska vastaanottokeskus tarvitsee lisätiloja. Jatkossa asunnot vuokrataan turvapaikanhakijoille, kertoo Yle. Toisin sanoen paikallisia asukkaita ajetaan kodeistaan turvapaikanhakijoiden tieltä.

    Rivitalot vuokraa jatkossa Luona oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Mikkeli tekee ratkaisun ”valtion rahojen” vuoksi.

    Sisäministeri Mari Rantanen kuitenkin muistuttaa, että viime kädessä kyse on veronmaksajien rahoista, ja että yhteiskunnan tehtävä on ensisijaisesti huolehtia omistaan

    https://www.suomenuutiset.fi/sisaministeri-mari-rantanen-yhteiskunnan-tulee-ensisijaisesti-huolehtia-omistaan-siksi-nolla-turvapaikanhakijaa-on-hyva-tavoite/

    Äänestä

Jokaisen suomalaisen on syytä ymmärtää, mitä tapahtuu, kun Troikka ottaa Suomen valtiontalouden hallintaansa

Troikka eli EKP, IMF ja EU-komissio on se sama kolmikko, joka Kreikan kriisissä saneli, mitä myydään ja mihin hintaan

Todellisuudessa taustalla ovat velkojat, eli ne, jotka pitävät hallussaan Suomen valtionlainoja ja jotka kriisin syventyessä sanelevat kaikki ehdot

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tuukka-saimen/kun-troikka-tulee-niin-suomen-omaisuus-huutokaupataan/

Äänestä

  • Halla-aho esittää elämäkerrassaan tylyn arvion Marinista

    – Hän vaikutti ikääntyneeltä teinitytöltä, joka oli viettänyt liikaa aikaa feministikuplassa eikä ollut tottunut siihen, että hänelle sanotaan vastaan.

    – Hän kiukutteli, tiuski ja käyttäytyi huonosti niin omia kuin vieraita kohtaan. Kyky itsekritiikkiin oli hyvin heikko, ja kaikki ulkoa tullut kritiikki oli hänen mielestään naisvihaa, Halla-aho

    – Tuomioja on älykkyydestään huolimatta hyvin lapsellinen ihminen, jolla ei ole alkeellisiakaan käytöstapoja. Hän ei tervehdi eikä vastaa tervehdyksiin ja mielellään haukkuu ja nimittelee ihmisiä julkisuudessa ja pöyristyy, jos joku kehtaa vastata hänen törkeyksiinsä.

    TULPATTOMAN MOPON POLKIJA

    Halla-aho kertoo epäilleensä aina, ettei Soinilla ole varsinaista poliittista agendaa.

    Halla-ahon mukaan edustajat odottivat Soinilta avauksia, mutta tämä keskittyi matkusteluun ja pönöttämiseen ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajana.

    – Kun sukupuolineutraali avioliittolaki tai vastaavat aiheet tulivat puheeksi, Timon naama muuttui punaiseksi, ja hän alkoi puuskuttaa ja karjua silmittömästi, jos ryhmästä joku uskalsi inahtaa vastaan.

    Vuoden 2011 jytkyvaalien menestys nousi Halla-ahon mukaan Soinille päähän ja puolueen ja eduskuntaryhmän tärkeimmäksi tehtäväksi tuli Timon haaveiden, ensin valiokuntapuheenjohtajuuden ja sitten ministeriyden, tukeminen.

    Soini on rakentanut itsestään kuvaa pistämättömänä strategina, joka menestyy kaikessa, mihin ryhtyy, vaikka Soinin poliittinen ura oli vuosien ajan ”kuin tulpattoman mopon polkemista”.

    Äänestä

  • Halla-aho sanoo, että jälkeenpäin ajatellen vuosi 2019 olisi ollut tietyllä tavalla hyvä hetki luopua puheenjohtajuudesta. Näin siksi, että kyseessä oli muutenkin selkeä taitekohta puolueen ja eduskuntaryhmän historiassa. Uudella puheenjohtajalla olisi ollut neljä vuotta aikaa harjoitella oppositiossa. Keskeiseksi ongelmaksi koitui se, että kyseeseen tulevia henkilöitä ei juuri ollut.

    – Eroaminen yhden kauden jälkeen olisi myös näyttänyt hyvin oudolta ja herättänyt kysymyksiä jopa sitä taustaa vasten, että olin itse puhunut kausien rajaamisen puolesta. Vaihdos saattoi tapahtua aikaisintaan 2021 https://www.suomenuutiset.fi/uutuuskirja-jussi-halla-aho-kertoo-nyt-ne-syyt-miksi-han-luopui-perussuomalaisten-puheenjohtajuudesta-vuonna-2021/

    Äänestä

  • Anonyymi00622 kirjoitti:

    Halla-aho sanoo, että jälkeenpäin ajatellen vuosi 2019 olisi ollut tietyllä tavalla hyvä hetki luopua puheenjohtajuudesta. Näin siksi, että kyseessä oli muutenkin selkeä taitekohta puolueen ja eduskuntaryhmän historiassa. Uudella puheenjohtajalla olisi ollut neljä vuotta aikaa harjoitella oppositiossa. Keskeiseksi ongelmaksi koitui se, että kyseeseen tulevia henkilöitä ei juuri ollut.

    – Eroaminen yhden kauden jälkeen olisi myös näyttänyt hyvin oudolta ja herättänyt kysymyksiä jopa sitä taustaa vasten, että olin itse puhunut kausien rajaamisen puolesta. Vaihdos saattoi tapahtua aikaisintaan 2021 https://www.suomenuutiset.fi/uutuuskirja-jussi-halla-aho-kertoo-nyt-ne-syyt-miksi-han-luopui-perussuomalaisten-puheenjohtajuudesta-vuonna-2021/

    Soini hyväksyi teeskentelijän roolin

    Halla-aho pohti myös sitä, että vaikka suurin osa suomalaisista halusi tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa, yli neljä viidesosaa äänestäjistä äänesti edelleen puolueita, jotka kannattivat ja toteuttivat löysempää maahanmuuttopolitiikkaa.

    – Miksi näin oli, oli mielenkiintoinen mutta lopulta irrelevantti kysymys. Se oli tosiasia, joka ei näyttänyt muuttumisen merkkejä. Aloin miettiä, miten paljon kannattaa pilata omaa elämäänsä yrittämällä pelastaa maata, joka selvästi ei halua pelastua, Halla-aho pohtii.

    Kirjassa hän kertoo, että jos itse lakkaa uskomasta siihen, mitä tekee, alkaa tehdä politiikkaa näön vuoksi ja viran puolesta.

    Vaikka hän hyötyisi henkilökohtaisesti siitä, että viidennes äänestäjistä haluaa muutosta ja uskoo Halla-ahon kykyyn sitä tarjota, Halla-aho katsoi, että ei voisi itse jatkaa sellaisessa tilanteessa.

    – Timo Soini ja hänen lähipiirinsä olivat vapaaehtoisesti omaksuneet tällaisen roolin. Olin pitänyt sitä eettisesti kestämättömänä, ja lopulta niin puolueen jäsenet kuin äänestäjät näkivät teeskentelyn läpi. En halunnut vajota samaan alennustilaan

    Äänestä

Purran jakamassa kuvakaappauksessa kyseisestä Facebook-ryhmästä julkaisun kirjoittaja, joka siis kannustaa tekemään valtiovarainministeristä ilmoituksia viranomaisille, on vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas Minttu Koponen.

Koponen oli ehdolla Jyväskylän valtuustoon kevään kuntavaaleissa. Hän kertoo olevansa kuvataiteilija ja taidekasvatuksen maisteriopiskelija.

Purran kerrottua häneen kohdistuneesta häirinnästä Koponen vaihtoi Facebookissa nimekseen Kerttu Eskelinen.

https://www.suomenuutiset.fi/vasemmiston-verkkomedia-huolestui-naispoliitikkojen-hairinnasta-samaan-aikaan-vasemmiston-puolueaktiivi-lietsoo-hairintaa-naispoliitikkoa-kohtaan/

Äänestä

  • Onko matuilussa tapahtunut jokin muutos, kun tulkkauspalvelut eivät kannata?

    Konkurssi-ilmoituksessa kerrotaan, että erityisesti kesäkuukausina töiden määrä oli pudonnut noin 50 prosenttia, ei ota kantaa väitteeseen, mutta sanoo, että töitä on kyllä riittänyt https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/94a5c191-e567-4a52-a1ff-3068eccf94ef Oy kertoo sivuillaan tekevänsä yhteistyötä muun muassa poliisin, Espoon kaupungin ja Siun soten kanssa. Tultra oli myös Maahanmuuttoviraston (Migri) yksi sopimustoimittajista. Virastosta kerrotaan sähköpostitse, että se sai tiedon yrityksen toiminnan loppumisesta Migrin osalta torstaina.

    Äänestä

Kun kansanvaihto etenee, myös hyvinvointivaltio katoaa ja se on aika lailla mahdoton
sitten enää palauttaa https://yle.fi/a/74-20179373
Purra: ”Väestön vaihtuminen on suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan loppu”
Purran mukaan hallitus ei saisi tehtyä tarvittavia miljardin euron sopeutustoimia syksyn budjettiriihessä, ellei hän olisi niitä aluksi ehdottanut.

Äänestä

Sosdem-virkakähmintää. Miksi ihmeessä Suomi sai päähänsä vastikään avata suurlähetystön Dohaan, Qatariin vuonna 2021? Samaan aikaan kun Jutta Urpilainen oli EU:n komission kansainvälisten kumppanuuksien komissaari (2019–2024).

Aivan sattumalta hänen miehensä Tapani Urpilainen nimitetään sinne Suomen suurlähettilääksi nyt alkavana syksynä samaan aikaan kun Jutta jäi sattumalta kotiäidiksi

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/pakanapoika/follow-the-money/

Äänestä

Yle vetosi, ettei Teemu Keskisarja puhuisi lähetyksissä niin kuin itse haluaa vaan niin kuin Yle haluaa.

Kuvitellaan, että Yle olisi lehti ja Keskisarja olisi lausunut toimittajalle sen, mitä sanoi A-Studiossa.

Ylen valitseman linjan mukaan Keskisarjan olisi joko pitänyt muuttaa lausuntoaan "ylemäiseksi" tai muussa tapauksessa se olisi jätetty julkaisematta.

https://twitter.com/ivanpuopolo/status/1961709207029264491#m

Äänestä

Keskisarja osuu naulankantaan, erilaiset porukat makaavat kortistossa, erityisesti ulkomaalaiset

Heillä kaikilla on tietenkin mahdottoman korkea ihmisarvo, eiitä ei ole kysymys, ja lisäksi ihmisaravo ei maksa mitään veronmaksajalle

mutta heitä
ei pitäisi elättää verorahoilla, siitä on kyse

Suomalaisia ei voi potkia maasta töihin esim. pKoreaan metsiä sahaaamaan, mutta ulkomalaaiset voidaan ja pitäisi heti lähettää kotimaahansa nostamaan niiden arvoa
työperäisenä jne.

ILTALEHTI 21.8.2025
Ulkomaalaisten työttömien työnhakijoiden osuus ulkomaisesta työvoimasta oli heinäkuussa 27,7 prosenttia.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/ab7e2a14-2ddb-456b-b5c6-554081833ee3
Toisin sanoen lähes joka kolmas työvoimaan kuuluva ulkomaalainen oli työtön. Millään tavalla liioittelematta kyseessä on karmea luku.

Äänestä

Anter alustaa:
Aikoinaan menetin yli 20 000 suomalaisen seuraaman virallisen Facebook-sivuni, kun julkaisin erään yksityisten suihkukoneiden luksusyrityksen nimen ja kuvia sen huippukoneiden sisätiloista – samoista koneista, joilla Pekka Haavisto kuljetti ISIS-terroristeja Suomeen karkuun kansainvälistä oikeutta Pohjois-Syyriasta - suoraan Suomen sosiaaliturvan pikakaistalle kunniakansalaisina, suojeltavina https://twitter.com/anteryasafi/status/1942910065763025035

Äänestä
  • Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

    Yleisradion mielestä puhe väestöpohjan muutoksesta tai väestön vaihtumisesta viittaa aina salaliittoteoriaan, eikä se voi koskaan viitata tilastotietoon.

    https://www.suomenuutiset.fi/riikka-purra-miksi-yle-valehtelee/

    Äänestä

Purra: Tarvitsemme a) tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa, b) tiukat kansalaisuuden vaatimukset ja c) kansalaisuusperusteisen sosiaaliturvan muun muassa tästä syystä:

Vieraskielisten osuus tuensaajista pääkaupunkiseudulla:

Espoo
toimeentulotuki 49,1 %
työmarkkinatuki 51,6 %
asumistuki 40,0 %

Vantaa:
toimeentulotuki 49,1 %
työmarkkinatuki 51,2 %
asumistuki 45,7 %

Helsinki:
toimeentulotuki 42,7 %
työmarkkinatuki 39,7 %
asumistuki 32,1 %

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/361db7fb-03e2-4a8f-a2d7-a40709f06904

Äänestä

aktiivivihreä tuomiolla
https://yle.fi/a/74-20181311
Provinssin työntekijät saivat 40 päiväsakkoa ja heidät velvoitettiin maksamaan Mäenpäälle 1 600 euroa korvauksia

Äänestä

Massimuijapelleily holding-yhtiöissä loppuu
Esitys menossa eduskuntaan
tulee ehkä voimaan 2026 alussa

”Massimuijapykälä” etenee – ”Stoppi verovetoisille järjestelyille”
Listaamattomien yritysten huojennettuun osinkoverotukseen esitetään muutoksia.

https://yle.fi/a/74-20157809
Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) äänessä oli häivähdys tulikivenkatkua, kun hän kertoi eilen yömyöhään venyneessä tiedotustilaisuudessa uusista veronkiristyksistä.

Hallitus päätti kehysriihessä, että osinkoverotuksen minimoiminen keinotekoisten osakevaihtojärjestelyjen avulla estetään.

Purra kutsui päätöstä someinfluensseri-massimuijapykäläksi.

Äänestä

Kun nyt ei riitä suomalaisillekaan töitä, niin ei saisi ottaa työperäistä maahanmuuttoa ollenkaan. Lisää suomalaisten työttömyyttä.

Sitten vasta maahanmuuttoa kun on täystyöllisyys.

Äänestä

MIKSEI KULUT KIINNOSTA?

Kun lehdessä julkaistiin uusimmat tiedot Kelan tukien valumisesta entistä enemmän maahanmuuttajille, tuli kohahdus. Olen todistanut vastaavaa useasti.

Kohahdukset kuitenkin loppuvat yhtä nopeasti kuin ovat alkaneetkin. Vaikka julkinen talous on heikoissa kantimissa ja hallituskauden 10 miljardin toimet eivät ole jääneet keneltäkään huomaamatta, eivät maahanmuuton miljardit juuri liikuta. Kelan tilastoja julkaistaan säännöllisesti, maahanmuuton kustannuksista on olemassa perusteellista dataa, kansainväliset laskelmat eri Euroopan maista ovat hyvin samansuuntaisia

https://twitter.com/Purra/status/1967461184254439495

Äänestä
  • Yhteiskunta ei kestä massamaahanmuuttoa kehittyvistä maista
    Koska maahanmuuton kustannus liikuttaa niin vähän, kenttä on auki poliitikkojen, lobbareiden, järjestöjen ja median narratiiville hyödyllisestä ja välttämättömästä maahanmuutosta. Tuo vuosikymmenet Suomessa juhlittu tarina ei kuitenkaan ole totta, Purra korostaa.

    – Tosiasia on, että suomalainen yhteiskunta ja julkinen talous eivät kestä massamaahanmuuttoa kehittyvistä maista. Lopulta ihan riippumatta siitä, onko sen nimessä ”työ”, ”opiskelu”, ”suojelu” tai ”perhe”, jos kerran eurot näyttävät isoa miinusta.

    – Kustannus veronmaksajalle on valtava. Rasite hyvinvointiyhteiskunnalle on ylitsepääsemätön. Yhä suurempi osa sosiaaliturvasta ja yhä suurempi osa sotesta menee ulkomaalaistaustaisille.

    https://www.suomenuutiset.fi/purra-miksi-maahanmuuton-kustannukset-eivat-liikuta/

    Äänestä

  • Ylen porukka keskeyttää Räsäsen, kun tämä paljastaa islamin valehteluluonteen

    https://www.youtube.com/shorts/HcHIApaEtj0

    Räsänen keskeytettiin elokuussa Yleisradion aamuohjelmassa, kun hän totesi, että islamiin kuuluu se, että toisuskoiselle saa valehdella, jos siitä on uskonnolle hyötyä.

    Syyksi keskeytykselle esitettiin, ettei paikan päällä ollut kyseisen uskonnon edustajaa. Räsäsen esittämä kritiikki kohdistui yleisesti tunnettuun islamin ”taqqiya” käsitteeseen, joka tarkoittaa valehtelemista islamin suojelemiseksi kritiikiltä. Käsitteen kautta on mahdollista häivyttää islamin ristiriitaisuutta länsimaisia arvoja kohtaan.

    – Islamin käsittely on hyvin hienosyistä ja tarkkaa verrattuna siihen, miten yleistäen monia muita asioita saatetaan käsitellä. Mielestäni asioista pitää voida pystyä keskustelemaan ja myös oikaisemaan, Päivi Räsänen sanoo.

    Äänestä

  • Anonyymi00652 kirjoitti:

    Ylen porukka keskeyttää Räsäsen, kun tämä paljastaa islamin valehteluluonteen

    https://www.youtube.com/shorts/HcHIApaEtj0

    Räsänen keskeytettiin elokuussa Yleisradion aamuohjelmassa, kun hän totesi, että islamiin kuuluu se, että toisuskoiselle saa valehdella, jos siitä on uskonnolle hyötyä.

    Syyksi keskeytykselle esitettiin, ettei paikan päällä ollut kyseisen uskonnon edustajaa. Räsäsen esittämä kritiikki kohdistui yleisesti tunnettuun islamin ”taqqiya” käsitteeseen, joka tarkoittaa valehtelemista islamin suojelemiseksi kritiikiltä. Käsitteen kautta on mahdollista häivyttää islamin ristiriitaisuutta länsimaisia arvoja kohtaan.

    – Islamin käsittely on hyvin hienosyistä ja tarkkaa verrattuna siihen, miten yleistäen monia muita asioita saatetaan käsitellä. Mielestäni asioista pitää voida pystyä keskustelemaan ja myös oikaisemaan, Päivi Räsänen sanoo.

    Olis vaan sanonut että islam on 💩💩💩💩💩💩💩 Ei olisi sitten ollut ylen hampaissa sen koommin. Raamattu sanoo älä anna väärää todistusta lähimmäisestäsi, yms. koraani sanoo valehtele vääräuskoisille niin paljon kuin on tarpeen islamin asialle. Ei siihen jää mitään tulkintaa.

    Äänestä

Onhan meillä jo se talouskasvuun vaadittava määrä, missä klikkaa kun ei talouskasvua näy ei kuulu. Onko se 16 vuotta olematonta talouskasvua ja velkaantumista sama aika, kun maahamme alkoi tulla suurempia maahanmuuttajamääriä? Vasemmisto maalaili kauniita kuvia tulevaisuudesta, hienoista kulttuurihetkistä 🤣, ja nousevasta kansantuotteesta ennen näkemättömien osaajien ansiosta. Yksikin suurisuu kirmailee jossain poissa eduskuntatyöstään, haluaa vissiin positiivista huomiota.

Äänestä

Varakkaiden venäläisten bisneksiin Suomessa pureutunutta toimittaja Outi Salovaaraa kummastuttaa, miksi tuottamattoman yrityksen tai ränsistyvän kiinteistön omistaminen olisi oleskeluluvan peruste.

Onko tosiaan niin, että meillä viranomaiset eivät tiedä, ketkä omistavat kiinteistöjä, keitä meillä täällä liikkuu ja millaisia bisneksiä täällä pyöritetään.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011277067.html

Kiinteistönluovutusilmoitukset olivat avain piilossa oleviin yksityiskohtiin. Niitä tutkimalla oli mahdollista saada tietoa siitä, mitä, mistä, keneltä ja millä hinnalla venäläiset olivat kiinteistöjä ostaneet

– Heidän joukostaan löytyi monenlaista väkeä. Kuten jättimäisen kaasumonopolin Gazpromin ja Venäjän valtiontelevision johtajia, moskovalaisia it-pohattoja – ja jopa Lemin kunnalta omakotitontin ostanut palkkamurhasta etsintäkuulutettu pietarilaismies.

Äänestä

Väestön muuttuminen alkuperäisväestöstä on jo monessa Euroopan maassa totta. Hollannissa ja Englannissa huono tilanne. Suomen ei pidä päästää tilannetta nykyistä huonommaksi.

Amsterdamissa 56% maahanmuuttajia.
Haagissa 58 %
Rotterdam, melkein 60%

Tulijat Afrikan ja Lähi-Idän maista.

Lontoo 54% maahanmuuttajia.
Bryssel 70%

Voit katsoa Alankomaiden edustajan, oikeusfilosofi Eva Vlasrdingerbroekin puheen ohesta.

https://www.facebook.com/share/v/16DVL85z4o/?mibextid=UalRPS

Äänestä

Saas nähdä miten puolueellinen Annika Damström tänään esiintyy A-Talkissa.

Toimiiko kuten aina, kysyy ja kun henkilö, jolta on kysynyt, yrittää vastata, niin puhuu päälle ja vänkää jotain täysin käsittämätöntä asiaa.

Todella raskas juontaja. Ei hyvä työntekijä televisioon.

Äänestä
  • Krista Kiuru on aivan pihalla. Miten voi joku olla noin matematiikantaidoton?

    Missä se rahahana on, millä elätetään kaikki Lähi-Idän ja Afrikan kansalaiset???

    Äänestä

MIKSI PERUSTUSLAKIA EI MUKA VOI MUUTTAA? SITÄ VARTENHAN TE SIELLÄ EDUSKUNNASSA OLETTE, ETTÄ SÄÄDÄTTE LAKEJA!

KYLLÄ! SOSIAALIETUUDET VAIN SUOMEN KANSALAISUUDEN OMAAVILLE, EI TÄNNE ETUUKSIEN PERÄSSÄ TULEVILLE!

Äänestä

Suomen Akatemia on maksanut tutkimuksia suolellisesta kansalaisuudesta ja taatelinkasvatuksesta tallaamalla hyödykerajalla feministisellä analyysilla

ja nyt tästä kalliista hulluudesta tulee Suomen Peruste -ajatuspajan raporttina Mika Meranon analyysi

Suomen akatemiapellet ovat kauhuissaan, kun heidät paljastetaan

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011510515.html
Yliopistoihin lähetetyssä ”varautumisviestissä” kerrotaan perussuomalaisten ajatuspajan ruotivan Suomen Akatemian rahoittamia hankkeita.

Äänestä

TIISTAINA 30.9.2025 Hotel Arthur kello 18
tiederahoituksesta ja politisoituneiden alojen älyttömyyksistä

Kirjan julkistus

https://pbs.twimg.com/media/G1rOeOyWwAA9geT.jpg

Selvitys TUTKIMUSTA VAI IDEOLOGIAA
Vapaa pääsy
Hotel Arthur sijaitsee keskellä Helsinkiä rautatieaseman läheisyydessä Kaisaniemessä, Vuorikatu 19

Äänestä

Ei sosialistidemareilla riitä älyä edes kunnon riitaan maahanmuutosta!

Äänestä

Ylen johdolle

Ylen punavihreät linssiinvetäjät jauhavat samaa valevirttä,
kun kouluttamattomia kehitysmaalaisia tulee elätettäväksi Suomeen, jolla EI OLE OLLUT SIIRTOMAITA

Kehtaatte vetää oppimattomia kielitaidottomia suomalaisia huulesta,
kun kuppaatte niiltä verorahat loisintaanne Ylen toimituksessa samalla tuhoten muuta mediaa tukipolitiikallanne

https://www.suomenuutiset.fi/simo-gronroos-ylen-maahanmuuttoselvityksesta-totuus-on-hieman-toinen-mita-otsikosta-voisi-ymmartaa/ Viitattu indeksi ei siis mittaa maahanmuuttajan ominaisuuksia vaan sitä, miten yhteiskunta suhtautuu maahanmuuttoon. Suomi on siis kärkisijoilla ”kotoutumisessa”, jos mittarina käytetään sitä, miten paljon maahanmuuttajia hyysätään

Äänestä

Suomen etu ideologisten innovaatioiden edelle

Opposition kritiikki valtion velkaantumisesta on jatkunut, vaikka oppositiopuolueet eivät omalla hallituskaudellaan tehneet mitään toimia velkaantumisen hillitsemiseksi. Samaan aikaan ne ovat kuitanneet omissa vaihtoehtobudjeteissaan merkittävän osan hallituksen toimista. Oppositio ei tulisi perumaan hallituksen tekemiä sopeutustoimia

https://www.suomenuutiset.fi/perussuomalaiset-panostaa-hallituksessa-suomalaisten-turvallisuuteen-ja-hyvinvointiin-rahaa-ei-polteta-ideologisiin-innovaatioihin/

Äänestä

Nopeakuuntelu RONI Arvonen
Tässä A-Studio, jossa vain Markku Ruotsilan puheenvuorot, olkaa hyvät

Aikaleimat
0:41 Ruotsilan 1. puheenvuoro
1:41 Rauhansuunnitelma
3:08 Ideologinen ryhmä Trumpin taustalla?
5:03 Äärivasemmisto = suurin uhka
7:38 Toimittajan ja HS:n edustajan hyperventilointi
9:06 USA:ssa sananvapautta kavennettu?

https://twitter.com/RoniArvonen/status/1971504318927794607

Äänestä

Miksi tietyt ideologisiksi tulkitut tutkimushankkeet ovat saaneet huomattavia julkisia tukia. Näihin lukeutuvat muun muassa hankkeet

Queer-siirtolaisten vastaanottamisen ja kohtaamisen poliittinen maantiede (589 497 euroa),

Affektiivinen aktivismi: queer- ja transmaailmojen luomisen paikat (500 000 euroa)

Medioitunut feminismi nyky-Venäjällä (479 081 euroa)

Julkitehdyn ulosteen politiikka kaupunkikuvassa taiteessa ja bioetiikassa (254 465 euroa)

Räppäävät naiset Suomessa – hiphop-feminismin, sukupuolen, rodun ja valkoisuuden monimodaalinen rakentuminen (207 072 euroa)

loppuraportteja muun muassa hankkeista

Uusmaterialismi, feminismi ja paikallisuus

Keho poliittisena sanastona

Kehot sodassa, kehot tanssissa: rytmi, performanssi ja tunteet suomalaisessa sotilaskoulutuksessa ja pakolaisleirien capoeira-harjoittelussa

https://www.suomenuutiset.fi/suomen-perustan-pamfletti-kyseenalaistaa-tiederahoituksen-merano-kaikkea-tiedetta-ei-voi-pitaa-samanarvoisena/

Äänestä

Keskusta on julkaissut maahanmuuttopaperin, jossa ei käsitellä lainkaan maahanmuuton ongelmakohtia (mm. viime kauden opiskelijalupauudistus), vaan maahan halutaan rahdata ihmisiä työperäisesti, vailla heillä ei ole edes työpaikkaa tiedossa. Tämä on täysin vastuutonta https://twitter.com/mjlith/status/1975834390321373257

Äänestä

Veroillaelätetty sosialistituutti
lykkää törk yle gendaa. Professori kertoo

Ei ole olemassa äärivasemmistoa, ei laitavasemmistoa, ei Antifaa, ei Hamas-hurmosta. "Aäri-, ääri -ilmiöitä on vain oikealla. Kertoo "liberaalin vasemmiston uutistoimisto https://twitter.com/viren_matti/status/1976902900770340877

Äänestä

Joakim Vigelius: Läpi meni! Eduskunta hyväksyi

äänin 103-58 tiukennukset kansalaisuuden ehtoihin

Jatkossa Suomen kansalaisuutta ei enää saa Kelan tukia nostava ja myös nuhteettomuusvaatimuksia kiristetään

Vastaan äänestivät kaikki SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton kansanedustajat

https://twitter.com/joakimvigelius/status/1978421366794686944

Äänestä
  • Viherpunikkiien muslimiveljeskunnat tarvitsevat äänestäjiä….

    Äänestä

  • Anonyymi00678 kirjoitti:

    Viherpunikkiien muslimiveljeskunnat tarvitsevat äänestäjiä….

    Persut ei tarvitse muuta kuin kurinpalautuksen

    Äänestä

  • Anonyymi00683 kirjoitti:

    Persut ei tarvitse muuta kuin kurinpalautuksen

    Sinä saat ensin. Jotta muistat ja otat opiksesi.

    Äänestä

  • Anonyymi00683 kirjoitti:

    Persut ei tarvitse muuta kuin kurinpalautuksen

    Jäntti se taas moktaroimassa?

    Äänestä

Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa

Ukkola-ohjelmassa oli puhetta vieraskielisille maksettavista tuista. Juontaja Sanna Ukkola viittasi Iltalehden juttuun vieraskielisille maksetuista Kelan tuista. Jutusta selvisi, että vieraskielisille maksettavien sosiaalietuuksien kokonaissumma nousee yli kahteen miljardiin euroon.

Ukkola kysyi Virralta, sopisiko vihreille, että sosiaaliturva rajattaisiin vain Suomen kansalaisille, kuten perussuomalaiset ovat vaatineet. Sofia Virta totesi, että hän ei lähtökohtaisesti kannata ehdotusta, koska rikollisuus varmaan lisääntyisi, jos Kela-tuet rajattaisiin vain kansalaisille.

Virta ehdotti faktantarkistusta
Virta sanoi myös, että hän toivoisi saavansa tarkempaa tietoa siitä, miten toimeentulotuki jakautuu vieraskielisten osalta esimerkiksi humanitaarisin perustein maahan tulleiden ja alun perin työn perässä tulleiden ja työttömäksi jääneiden välillä. Väittelyn lopuksi Virta ehdotti faktantarkistusta.

– Minulla on nyt sellainen ehdotus Iltalehdelle, että voitteko tämän jälkeen tehdä faktantarkistuksen? Tässä on tullut aikamoisia väitteitä muun muassa siitä, että maahanmuutto on Suomelle haitallisempaa kuin hyödyllisempää, Virta sanoi.

https://www.suomenuutiset.fi/sofia-virta-sai-iltapaivalehdilta-toivomansa-faktantarkistuksen-tulos-tuskin-miellyttaa/

Faktat: kolme kieliryhmää ylikorostuu toimeentulotuen saajissa
Virran toivomia faktoja on nyt tarjolla. Ilta-Sanomat selvitti Kelan tietokannoista toimeentulotuen saajia äidinkielten perusteella ja vertasi lukuja kieliryhmien kokoon.

Kolme ryhmää ylikorostuu vertailussa: arabian, somalian ja ukrainan puhujat saavat väestömääräänsä nähden yleisimmin toimeentulotukea. Esimerkiksi arabiankielisistä yli 52 prosenttia on nostanut perustoimeentulotukea vuoden 2024 aikana. Tämä faktantarkistettu tieto ei välttämättä Sofia Virtaa miellytä.

Äänestä

Jos SDP ei vaadi maahanmuutolta enempää edes oppositiossa, miten puolue voisi viedä läpi mitään tiukennuksia hallitusvastuussa muun vasemmiston kanssa? Punavaltaa ei saa päästää enää Suomen maahanmuuttopolitiikasta päättämään. Siihen ei ole varaa.

Kaikki maahanmuuton tiukennukset, joiden hylkäämistä Lindtmanin SDP on äänestänyt eduskunnassa

https://twitter.com/joakimvigelius/status/1979163625597121015

Äänestä

Wahlroos määräsi UPM:n Pesosen mahdollistamaan Marinin miljoonatulotason

Wahlroos esti kertomasta, että Marin valehtelee, johon hallitus olisi voinut kaatua
eikä Marin sitten olisi myöhemmin päässyt kansainvälsiin somepiireihin miljonääriksi

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b2bab547-5e57-4a47-87f0-9033fb406703

– Kun soitin Jussi Pesoselle (UPM:n toimitusjohtaja) kiittääkseni häntä hyvistä julkisista esiintymisistä, kehotin häntä olemaan korjaamatta pääministerin väärinkäsitystä. Viitaten Antti Rinteen (sd) taannoiseen, Postia koskeneen virheellisen tiedon antamisesta liikkeelle lähteneeseen eroon, totesin kuivasti: ”…Eurooppalaisissa demokratioissa elinkeinoelämän ei kuulu kaataa hallituksia.” Jussi oli ehdottomasti samaa mieltä, Wahlroos kirjoittaa. (Wahlroos)

Äänestä

Maahanmuutto on tärkeää Suomi tarvitsee tulijoita lisää

Äänestä
  • Ei tarvitse.

    Äänestä

Vesa Kanniainen on kertonut, miten muun muassa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THY kieltäytyi julkaisemasta hänen analyysiaan maahanmuuton vaikutuksista työmarkkinoille ja julkiselle taloudelle. Kyseinen analyysi oli eduskunnan tilaama lausunto Kanniaiselta

Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu runsaasti

https://youtu.be/_mHH2pM_qMo

Äänestä

Marttaliitto wokettajapoliitikkojen avustuksia kärkkyvä työkalu

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/leenapihanurmi/totuus-martoista/

Marttaliiton pääsihteeri on Marianne Heikkilä. Vuonna 2023 hänen ansiotulonsa olivat 150 000 euroa.

marttapiirit, joihin alimman tason paikalliset marttayhdistykset kuuluvat.

Marttaliitossa ylintä toimeenpanovaltaa käyttävät poliitikot. Liiton hallituksen puheenjohtaja on kokoomuksen europarlamentaarikko Sirpa Pietikäinen, joka on myös toisen valtionavustuksilla toimivan yhdistyksen,

Äänestä

Hömppälän Sanomat, en tilaa, maksumuuri HS, kertausta, julkaisi 2015 vakavalla naamalla

""Pakolaiset ovat uusi Nokia
On lottovoitto saada Suomeen lisää synnyttäjiä, kirjoittaa Taneli Heikka.
Tilaajille

Taneli Heikka
10.9.2015 10:15 | Päivitetty 11.9.2015 7:54

Elintaso syntyy työn määrästä ja työn tuottavuudesta. Jos toinen tai molemmat hyytyvät, maahanmuutolla voidaan kasvattaa kumpaakin.

Ruotsi ja Saksa pitävät aina huolta, että maassa on runsaasti työikäistä väestöä. Yhdysvallat on esimerkki maasta, jonka huipputuottavia innovaatiokeskittymiä ruokitaan koulutettujen maahanmuutolla""

https://www.hs.fi/maailma/art-2000002851417.html

Äänestä
  • Uuden Nokian UN eli bisnekset koneinsinööreillä, joiden todistukset vain ovat jääneet kotiin,
    toimivat myös veronkierrolla tuottaen haittaa suomalaisille yrittäjille

    Suomalaiset yrittäjät ovat tukalassa kilpailutilanteessa tästä johtuen, koska verot kertyvät suomalaisilta toimijoilta lisäkuluina ja väärin toimiminen on yleisempää ulkomaalaisomisteisissa ravintoloissa kuin suomalaisissa.

    "Veroja kiertävä ravintola on tyypillisesti juuri pieni tai keskikokoinen anniskelu-, kebab- tai pizzeriaravintola. Tulokset osoittavat, että kohdevalinta on ollut onnistunut ja valvonta on kohdistunut niihin, jotka todennäköisimmin toimivat väärin, kertoo harmaan talouden torjunnasta vastaava johtaja Tarja Valsi Verohallinnosta"

    https://www.suomenuutiset.fi/harmaa-talous-rehottaa-ravintola-alalla-ulkomaalaisomisteiset-ravintolat-karjessa-vaarinkaytoksissa/

    Äänestä

"Maahanmuuttoa koskevan kirjani julkistamistilaisuus pidetään 6.11.2025 Oodi/Saarikoski-matto, 3. kerros klo 17-18. Pidän tilaisuudessa kirjasta esitelmän. Kirjaa voi tilaisuudessa ostaa ja sitä voi tilatakirjakaupoista https://twitter.com/KanniainenVesa/status/1985649495871291431

Äänestä

Fintech-toimialan ja finanssiteknologian hyödyntämisen tilannekuvan muodostamiseksi ja näistä johdettavan kasvun mahdollistamisen tueksi elinkeinoministeri Sakari Puisto kutsuu koolle pyöreän pöydän keskustelun pe 12.12.2025 klo 13.30–15.30, valtioneuvoston juhlahuoneistossa (Smolna). Tilaisuuden järjestävät valtiovarainministeriö ja työ- ja elinkeinoministeriö yhdessä

https://radiosun.fi/2025/10/28/elinkeinoministeri-sakari-puisto-julkisen-rahoituksen-on-vivutettava-yksityista-rahaa/

Tilaisuudessa elinkeinoministeri ja johtavat virkamiehet keskustelevat alustusten pohjalta alan toimijoiden kanssa, miten finanssiteknologian avulla luodaan ja vauhditetaan kasvua. Tilaisuuteen kutsutaan noin 20 alan keskeistä toimijaa.

Keskustelussa sivutaan mm. seuraavia kysymyksiä:
• tilannekuva suomalaisesta fintech-yrityskentästä ja kasvumahdollisuuksista
• finanssiteknologian hyödyntämisen mahdollisuudet ja Suomen vahvuudet
• finanssidatan hyödyntäminen, huomioiden valmisteilla oleva EU-sääntely
• miten julkinen sektori voi edistää alan uusien kasvuyritysten syntymistä

Äänestä

Ylen röyhkeä johto palauttaa massiiviset palkkiot veroilla elätetyssä laitoksessa

Vuoden 2024 vuosikertomuksen mukaan Yle maksoi toimitusjohtajalleen 27 125 euron tulospalkkion ja muulle johtoryhmälle yhteensä 187  495 euron tulospalkkiot.

Muille kuin johtoryhmän jäsenille tulospalkkioita maksettiin noin 1,2 miljoonaa euroa yhteensä 246 henkilölle

Käsittämätöntä, kun palkka ei riitä kannustamaan työntekoon. Kyseessä on pärstäkerroinpalkkio, joka ei sovi verorahoitteiseen yhtiöön.

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jarmonahkamaki/yle-palauttaa-jaadytettyina-olleet-tulos-ja-kannustinpalkkiot/

Äänestä

Woltin polkijat elätetään suomalaisella sosiaaliturvalla, sotella, asumistuella, tulonsiirroilla ... perheineen

ja välistävetäjänä on miljoonia tienaava johtaja,
joka maksaa kuulemma mielellään veroja

Sosialistien Patrizio Laina kehuu tätä menoa jonkilaisena esimerkkinä

Wolt on USA-lainen sanfranciscolainen pörssiyritys Doordash, ja jos alipalkatuista polkijoista irtoaa voittoja, ne viedään sinne https://twitter.com/PatrizioLaina/status/1988498656090116100

https://www.suomenuutiset.fi/sakn-paaekonomistilla-napit-vastakkain-kansanedustaja-vigeliuksen-kanssa-paljonko-ehdottaisit-veroja-viela-korotettavaksi/

Äänestä

Mahtiketju. Ei omapeukutusta ja 627 kommenttia.
Laadulla on tekijänsä.
Aloittaja osaa kirjoittaa.
Timanttisarjassa tämä. Ei pysty muut.

Äänestä

628 kommenttia näyttää laskuri.
Ilman sinistä nikkiä.
Hui helinää huhheijaa ja trallallaa!

Äänestä

Tilaostomatematiikan tutkija Samuli Salminen Diakonia-ammattikorkeakoulun
puutteellisista selvityksistä

""Ehkä Diak-raportin tekijät olettivat, että kun raportin otsikoi isolla, että "Maahanmuutto on rikkaus" -- niin valtamedia toistaa tuon otsikon kritiikittä.

Oletus olisi sinänsä varsin perusteltu, sillä juuri näin on tapahtunut jo vuosien ajan maahanmuuton lobbareiden (Etla yms.) köykäisten raporttien kohdalla""

https://twitter.com/Samuli_Salminen/status/1990742934891692171

Äänestä

Suomen "Uutiset" valehtelee tapansa mukaan nimittäin tuoreen tutkimuksen mukaan vieraskielisten työllisyysaste ja aktiivisuusosuus ovat korkeammat (61 prosenttia) kuin kotimaisia kieliä puhuvilla (50 prosenttia).

Vieraskielisten osuus väestöstä on noin kymmenen prosenttia, mutta heidän osuutensa tulonsiirroista on vain viisi prosenttia.

Vieraskielisten osuus verokertymästä on myös merkittävä. Vuonna 2023 vieraskieliset maksoivat veroja 2,7 miljardia euroa ja saivat tulonsiirtoja 2,4 miljardia, jolloin heidän nettosaldonsa jäi 225 miljoonaa euroa plussalle. Kotimaisia kieliä puhuvan väestön vastaava saldo oli 5 miljardia euroa miinuksella.

Julkaisu Myrskylä, P. & Kainulainen, S. (2025). Maahan muuttaneet Suomessa. Hyvinvointivaltion uhka vai ainoa mahdollisuus? (Diak Puheenvuoro 53) on luettavissa Theseuksessa.

Suomen "Uutiset" ei ole Julkisen Sanan Neuvoston jäsen, koska se ei halua noudattaa Journalistin ohjeita. Yllä oleva kertoo miksi.

Äänestä
  • Diakin raportti alusta loppuun roskaa, Helsingin sanomat HS toteaa

    Täystyrmäys raportille, joka korostaa maahanmuuton hyötyjä
    Verot ja menot|Diakonia-ammattikorkeakoulun selvityksen mukaan maahanmuuttajat eivät ole rasite julkiselle taloudelle. HS pyysi valtiovarainministeriön virkamiestä arvioimaan raportin

    https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011623281.html

    Finanssineuvos Jukka Mattila arvostelee Diakonia-ammattikorkeakoulun tekemää selvitystä maahanmuuton vaikutuksista Suomen talouteen
    Simo Löytömäki HS 18.11. 9:00

    Äänestä

Kyllä tässä maaha muutossa vieläkin juoksemme täyttä vauhtia päin seiniä.

Äänestä

Diakonia-ammattikorkeakoulun raportti maahanmuuttajista on huuhaata


""Ehkä Diak-raportin tekijät olettivat, että kun raportin otsikoi isolla, että "Maahanmuutto on rikkaus" -- niin valtamedia toistaa tuon otsikon kritiikittä '

Asiantuntijat lyttäävät Diakin kyhäelmän
https://twitter.com/LindgrenJussi/status/1990678045464887519

Jussi Lindgren on matematiikan (osittaisdifferentiaaliyhtälöiden) tohtori ja Purran
talousasiantuntija

Äänestä

Raportti paljastaa, miten Marinin hallitus kasvatti valtion menoja pysyvästi koronan varjolla, Valtiontalouden tarkastusviraston VTV: n raportin mukaan

Budjettimenot kasvoivat neljässä koronavuodessa yhteensä runsaat 40 miljardia euroa. Tästä yli puolet oli muita kuin kriisin hoitoon liittyneitä menolisäyksiä, ilmenee VTV:n raportista.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011637079.html

Äänestä

Mutta mitä mieltä ovat etuuksilla elävien maahanmuuttajien mielipide Suomesta ja suomalaisista?

Tässäpä muutama esitetty mielipide suomalaismiesten älykkyydestä ja naisten seksuaalisuudesta.

https://www.facebook.com/share/r/1FmRg2skmA/?mibextid=wwXIfr

Ei kuulosta siltä, että kotouttamisesta on mitään hyötyä, koska eivät halua oppia tekemäön töitä, oppia Suomen kulttuuria tai luopua islamin ajatusmaailmasta.

Kun kotona opetetaan , että suomalaismiehet on tyhmiä ja naiset huo* ia, niin parasta, mitä voimme tehdä, on palauttaa maahanmuuttajat takaisin kotimaahansa. Ainoa oikea vaihtoehto.

Äänestä

Aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi

https://www.suomenuutiset.fi/eurooppa-johon-uskoimme-on-hitaasti-kuolemassa-tasta-ei-voi-enaa-vaieta/

Saksassa Hanaun kaupunki, jonka kuuluisimmat asukkaat olivat sattumoisin Grimmin veljekset. Veljesten patsaat tutkivat kaupungin keskustassa käsikirjoituksiaan, joihon he kokosivat germaanisesta kansanperinteestä, kulttuurista ja historiasta ammentamiaan kertomuksia.

– Aukiolta lähtevillä kaduilla kebab-ravintolat, pikaruokapaikat, ravintolat ja elintarvikeliikkeet seuraavat toisiaan loputtomana nauhana. Useimmissa niistä on ilmoituksia halal-ruoasta.

Irakin ja Afganistanin sotaveteraani kertoo hämmästyneensä erityisesti arabian kieltä, ”kuten as-salaam-alaikum -tervehdyksiä sekä Afgan Starway -ravintolan ja Kabul Central -supermarketin kaltaisia paikkoja.”

Äänestä

Kansanvaihto etenee vauhdilla, ei vain Suomessa vaan koko Euroopassa.

https://www.telegraph.co.uk/news/2025/11/17/the-uncomfortable-truth-about-the-islamisation-of-germany/

Aukiolta johtavia katuja hallitsevat loputtomat kebab-ravintolat, pikaruokapaikat, ravintolat ja ruokakaupat, joista useimmissa on kylttejä, joissa ilmoitetaan ruoan olevan "halal" ja siten islamilaisten ruokavaliolakien mukaista.

Irakin ja Afganistanin veteraanina en voinut olla hämmästymättä kaikesta tästä – kaiken puhutun arabian ja As-Salaam-Alaikum-tervehdysten ohella – erityisesti Afganistanin Starway-ravintolan ja Kabul Central -supermarketin läsnäolosta.

Saksan maahanmuuttotilanne on erityisen haastava, pääasiassa siksi, ettei se voi yhtä helposti turvautua Donald Trumpin kovan luokan karkotustaktiikoihin.

Monet näistä ihmisistä, elleivät useimmat, saapuivat laillisesti ja heidät otettiin vastaan ​​joko osana Saksan 1960-luvun vierastyöläisohjelmaa tai pakolaisina Syyrian sisällissodasta. Monilla on Saksan passi.

Äänestä

Helsingissä yksinasuva saa tukea noin 1300 euroa, yksinhuoltaja 2 000 euroa, kaksilapsinen perhe 3000 euroa ja nelilapsinen 4000 euroa. Suurissa perheissä summa nousee lähes 5000 euroon.

Lisäksi maksetaan vesi, sähkö, vakuutus ja usein vuokravakuus. Hyvinvointialueet maksavat lisäksi täydentävää tukea: esimerkiksi 800,- irtaimistoon, 300,- polkupyörään, 250,- urheiluvälineisiin, 400,- vaunuihin, 80,- huvipuistorannekkeeseen. Helsingissä nuoret saavat 550 euroa harrastusmenoihin.

Ongelma kytkeytyy yhä enemmän maahanmuuttoon. Vieraskielisten osuus tuensaajista on jo lähes 30 prosenttia. Esimerkiksi arabiankielisistä 54 prosenttia saa tukea, kun suomen- ja ruotsinkielisten osuus on vain 3,7 prosenttia.

Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde.

https://twitter.com/PURRA/status/1997910269817770029

Äänestä

Turvapaikkaprosessi voidaan jatkossa siirtää EU:n ulkopuolelle
Turvapaikanhakija voitaisiin poistaa maasta heti

Kokouksessa ministerit pääsivät yhteisymmärrykseen useista maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä, kuten siitä, että turvapaikkaprosessi voidaan jatkossa siirtää EU:n ulkopuoliseen turvalliseen maahan.

Ehdotuksen mukaan muutoksenhaulla ei enää olisi automaattista lykkäävää vaikutusta, vaan turvallisen kolmannen maan käsitettä sovellettaessa hakija voitaisiin poistaa maasta heti päätöksenteon jälkeen, ellei hallinto-oikeus toisin määrää.

Politiikalla on väliä, sisäministeri Rantanen muistuttaa.

https://www.suomenuutiset.fi/eun-sisaministerit-yhteisymmarrykseen-maahanmuuton-kiristyksista-turvapaikkaprosessi-voidaan-jatkossa-siirtaa-eun-ulkopuolelle/

Äänestä

Et voi ystävien kesken venyttää silmiä vinoon olematta sinofoobikko. Et voi leikitellä Afrikan tähdellä olematta rasisti. Et voi hyväntahtoisesti vitsailla vaimostasi olematta naisvihaaja. Et voi hämmästellä opetusta mieskuukautisista olematta transihmisten kiusaaja. Et voi pikkuletittää hiuksiasi olematta valkoisylivaltainen kulttuurinomija. Et voi leikitellä kulttuurieroilla olematta muukalaisvastainen. Et voi olla ylpeä farkuistasi tahi geeneistäsi olematta ainakin hitusen uusnasse. Et voi edes tehdä virheitä ilman, että olet virheesi. https://twitter.com/joakimvigelius/status/1999121004820382171

Äänestä

ENNAKKOTIETO Suomen Perustan tilastoselvityksestä:
Pääkaupunkiseudun päivitettyjä maahanmuuton tilastotietoja tulossa tammikuussa.

Uusimpia tilastoja maahanmuuttajien keskittymisestä kaupungin vuokra-asuntoihin
https://pbs.twimg.com/media/G8X5BFtWcAAQ6gv.jpg

Äänestä

Maan tila on edellisten, etenkin edellisen hallituksen aikaansaannosta jota nykyinen hallitus yrittää korjata.

Äänestä

Rikollisten maahanmuuttajien määrä, pelkkä poistaminenkin maksaa maltaita

Poliisin toimeenpanemat rikollisten ja laittomasti oleskelevien maastapoistamiset ovat merkittävässä kasvussa. Kasvua on jo liki 100 prosenttia Marinin hallituksen vuosista. Oikea suunta ja erinomaista työtä poliisilta https://twitter.com/joakimvigelius/status/2001958153962000853#m

Äänestä

TAMMIKUUSSA 13.1.2026 UUTTA TIETOA MAAHANMUUTON KULUISTA
JA VAIKUTUKSISTA. Ulkomaalaistaustaisten pienituloisten määrä kasvoi lähes 100 000 henkilöllä vuosina 2020-2024.

🔹Samaan aikaan suomalaistaustaisilla määrä pysynyt lähes samalla tasolla Pienituloisten kasvu ulkomaalaistaustaisista.

🔹Jo yli 1/4 pienituloisista on ulkomaalaistaustaisia.

🔹Ulkomaalaistaustaisten pienituloisten määrä on kasvanut rajusti viime vuosina yhdessä valtavasti kasvaneiden muuttomäärien kanssa

https://pbs.twimg.com/media/G8SiF1YWsAEGDu0.png

Äänestä

Helsinki kuoppasi vähin äänin pähkähullun ilmastotavoitteensa. Pelikelloon lisättiin 10 vuotta noin vain ilman että asiasta edes kerrottiin.


https://twitter.com/ORostila/status/2003130466082152593#m

Helsingin Uutisten jutussa ”ilmastojohtaja” vielä käräyttää muiden kaupunkien pelleilyn: ”Kun olen kysynyt, aikovatko kaupungit ostaa päästökompensaatiota, he vastaavat etteivät voi, koska se on kallista. Kun kysyn, miksi he eivät sitten luovu hiilineutraaliustavoitteista, he vastaavat, että koska se on niin hyvä asia viestinnällisesti.”

Äänestä

HS-juttua on ollut rakentamassa Tuomo Pietiläinen, joka äskettäin sai rajun tuomion turvallisuussalaisuuksien paljastamisesta

lehti käy kerta toisensa jälkeen moralisoivaa ristiretkeä sellaisia henkilöitä vastaan, jotka ovat sen mielestä väärää mieltä

https://twitter.com/Purra/status/2002792824975094132#m

Äänestä

Kun tuodaan 40000 ”vähäpäästöistä” kehitysmaamuslimia vuosittain lisää SUOMEEN, niin islamisaatio jatkuu, sekä niiden holtiton lisääntyminen…
Tällä SUOMI nousee suosta…

Äänestä

Taistelija ja osaaja on kuollut

Brigitte Bardot tuomittiin 1997 - 2022 kuusi kertaa Ranskan tuomioistuimissa rotuun tai uskontoon liittyvästä moraalisesta toiminnasta. Tuomiot koskivat pääasiassa hänen kirjoissaan, avoimessa kirjeissään ja säätiönsä lehdessä esittämiään kommentteja. Ne liittyivät mm hänen vastustukseensa muslimien rituaalista eläinten teurastusta kohtaan

BB oli siis wokettajien hampaissa

Äänestä

USA:n turvallisuusministeri Kristi Noem, Kanadan Yhdysvaltain-suurlähettiläs Kirsten Hillman ja Suomen elinkeinoministeri Sakari Puisto kuvassa jäänmurtajien yhteistyösopimuksen (ICE) uudelleenallekirjoituksen jälkeen Yhdysvaltain rannikkovartioston päämajassa Washington D.C:ssä 18. marraskuuta 2025. (Yhdysvaltain rannikkovartioston kuva: aliupseeri, 2. luokan Gabriel Wisdom)

https://images04.military.com/sites/default/files/styles/full/public/2025-12/9461706.jpg?itok=hcBQ4Oor

Suomen elinkeinoministeri Sakari Puisto sanoi lausunnossaan, että sopimus on järkevä, kun otetaan huomioon, että ”suomalaiset telakat rakentavat maailman parhaat jäänmurtajat ja suurimmat risteilyalukset”.

Hän kutsui sitä ”erinomaiseksi uutiseksi” paitsi maansa globaalin kilpailukyvyn ja arvoviennin, myös koko merenkulkualan kannalta.

”Telkalaitoksen ja laajan alihankkija- ja yhteistyökumppaniverkoston muodostama kokonaisuus on kansainvälisesti ainutlaatuinen”, Puisto lisäsi. ”Tämän ansiosta voimme toimittaa jopa moderneimmat jäänmurtajat nopeasti ja laadukkaasti.”

https://www.military.com/daily-news/2025/12/30/us-finland-collaborate-build-arctic-icebreaker-ships-coast-guard.html

Äänestä

Vantaan mogadishu on Suomen turvattomin kaupunki
https://yle.fi/a/74-20181127

Yle sai poliisin tilaston, jonka kärjestä et halua löytää kotipaikkaasi – tässä ovat Suomen turvattomimmat kaupungit
Vantaa,

Äänestä
  • Vantaan kaupunginjohtaja olisi voinut kysyttäessä hyödyntää tämän julkisuuden ja vastata toimittajalle vastuullisesti ja tosiasiat tunnustaen esimerkiksi näin: ”Valitettavasti tunnistan ilmiön. Vantaa on joutunut kärsimään vastuuttomasta maahanmuuttopolitiikasta. Maahanmuuttolainsäädännön kiristyksiä pitää kiirehtiä, jotta negatiivinen kierre saadaan katkaistua ja Vantaankin suunta käännettyä.” https://twitter.com/willerydman/status/2007051555363590323 Tämän mahdollisuuden kaupunginjohtaja jätti hyödyntämättä. Sen sijaan hän keskittyi pöyristelemään aikamme julkisuusteatterin hengessä ja latelemaan järjetöntä moninaisuushölynpölyä

    Äänestä

  • Arman Alizad: Vilmalla ei ole mitään hävettävää. Eikä hänen olisi tarvinnut pyytää anteeksi.

    – Vilma, sulla ei ole mitään anteeksipyydettävää. Älä välitä yhdestäkään sekopäästä tai tän ajan hulluudesta. Minäkin hiihtäisin mieluummin alppiauringossa kuin Suomen Mogadishussa, Pikku Odessassa, Pikku Lagosissa tai Seattlen Chinatownissa. Hiihtoliiton pitäisi pyytää sinulta anteeksi. Meitä sinua tukevia maahanmuuttajia, kantasuomalaisia ja ihan vaan suomalaisia on valtava määrä, hän kannustaa https://www.sportti.com/muu-urheilu/armand-alizad-otti-voimakkaasti-kantaa-vilma-nissisen-lausuntoihin/

    Äänestä

Selvästi yli puolet turvapaikkahakemuksista hylätään. Vuosien kallis prosessi päättyy siis siihen, että hakija ei ole kansainvälisen suojelun tarpeessa. Hänet määrätään poistumaan maastamme.

Monet näistä kielteisen päätöksen saaneista ulkomaalaisista eivät kuitenkaan noudata päätöstä, vaan jäävät tänne salaa. Yhdessä muiden täällä laittomasti oleskelevien ulkomaalaisten kanssa he muodostavat varjoyhteiskunnan. Paikan, jossa kaikki tehdään salaa ja laittomasti. Piilossa viranomaisilta. Ruotsissa tämä varjoyhteiskunta on jopa ottanut niskalenkin laillisesta yhteiskunnasta.

https://pbs.twimg.com/media/G9_Z1e5WcAAMlo8.jpg

Äänestä

Uusi tilastollinen versio maahanmuuton aluekohtaisista tilastotiedoista pääkaupunkiseudulla

Julkistustilaisuus pidetään Annantalon auditoriossa (Annankatu 30, Helsinki) tiistaina 13.1. 2026 klo 18. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen esittelee tutkimuksen ja aihetta on kommentoimassa kansanedustaja Wille Rydman.

Tilaisuuteen on vapaa pääsy ja se on katsottavissa suorana verkkolähetyksenä

https://www.perussuomalaiset.fi/tapahtuma/?ps-event=0aab17bc-24e6-4d9b-84c9-53dd4d0dc2d9

Äänestä

Kommentointi on suljettu.

Ketjusta on poistettu 88 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Väärä kuva maahanmuutosta

Rkp:ssä on hekumoitu talouden saattamista vauhtiin pitämällä vuosittainen nettomaahanmuutto 40 000 henkilön tasolla. Panelistit olivat ajatukselle ainakin osin myötämielisiä, Purraa lukuun ottamatta.

Kokoomuksen pääministeri Petteri Orpo, kristillisten maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah sekä keskustan Antti Kaikkonen ajoivat asiassa kaksilla rattailla.

Keskustelu kiihtyi vihreiden Sofia Virran kritiikittömän maahanmuuttomyönteisen purkauksen myötä.

– Te annatte jatkuvasti väärää kuvaa, että haittaisimme työperäistä maahanmuuttoa, kommentoi Orpo Virran puhetulvaa.

Hallitus hillitsee haitallista maahanmuuttoa

https://www.suomenuutiset.fi/riikka-purra-kuntaliiton-puheenjohtajapaneelissa-kuntien-lakisaateisia-tehtavia-on-kevennettava/

Keskustelu on suljettu, eikä siihen voi enää kirjoittaa.

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu