Avaruuden laajeneminen

Anonyymi-ap

Mistä tiedän, että avaruus laajenee ja vieläpä kiihtyvällä nopeudella? Tässä minun pohdintoja ja perusteluita aiheeseen liittyen:


Avaruuden laajeneminen ja sen kiihtyminen on
havaittu useiden tieteellisten todisteiden ja havaintojen perusteella. Tässä on pääkohdat siitä, miten päättelen, että avaruus laajenee kiihtyvällä nopeudella:

1. Punasiirtymä (Redshift): Galaksit liikkuvat meistä poispäin, ja mitä kauempana galaksi on,
sitä nopeammin se näyttää loittonevan. Tämä perustuu Doppler-ilmiöön: valo venyy (siirtyy kohti punaista), kun kohde loittonee havaitsijasta. Edwin Hubble havaitsi tämän ilmiön ensimmäisenä 1920-luvulla, ja siitä johdettiin Hubble'n laki, jonka mukaan galaksien loittonemisnopeus on suoraan verrannollinen niiden etäisyyteen. Tämä osoitti, että universumi laajenee.


2. Supernovahavainnot: 1990-luvulla kaksi erillistä tutkimusryhmää tutki hyvin kaukaisia tyypin Ia supernovia, jotka toimivat "standardikynttilöinä" – eli niiden kirkkaus on tunnettu, ja sen avulla voidaan mitata etäisyyksiä tarkasti. Näiden havaintojen mukaan nämä supernovat olivat himmeämpiä kuin odotettiin, mikä tarkoittaa, että ne olivat kauempana kuin Hubble'n lain mukainen laajenemisnopeus ennusti. Tämä viittasi siihen, että universumin laajeneminen ei ole vain jatkuvaa, vaan se myös kiihtyy.


3. Pimeä energia: Kiihtyvää laajenemista selitetään nykyisin hypoteesilla nimeltä pimeä energia. Tämä on tuntematon voima tai ilmiö, joka aiheuttaa kiihtyvän laajenemisen. Vaikka emme vielä tiedä tarkalleen, mitä pimeä energia on, sen olemassaolo on vahvistettu epäsuorasti havaintojen kautta.


4. Kosminen mikroaaltotaustasäteily: Universumin varhaisesta historiasta säilynyt kosminen mikroaaltotaustasäteily (CMB) sisältää tietoa maailmankaikkeuden rakenteesta ja kehityksestä. CMB:n tutkiminen on tukenut kiihtyvän laajenemisen mallia, erityisesti Planck-satelliitin tarkat mittaukset.


5. Suurten rakenteiden jakautuminen: Universumin suurten galaksijoukkojen ja -ketjujen jakautuminen ja niiden liike myös tukevat ajatusta kiihtyvästä laajenemisesta. Havainnot osoittavat, että näiden suurten rakenteiden muodostuminen ja liike vastaavat kiihtyvän laajenemisen mallia.



Näiden havaintojen perusteella tiedemiehet ja minä olemme voineet päätellä, että avaruus laajenee ja vieläpä kiihtyvällä nopeudella, mitä selitetään pääosin pimeän energian vaikutuksella.

9

342

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi rehellisesti sanoa jos käyttää tekoälyä .Ei se ole häpeä.

    • Anonyymi

      Ai sinä oot päätellyt jotain?

    • Anonyymi

      He he.....
      "tiedemiehet ja minä olemme voineet päätellä...."

      • Anonyymi

        Päätellä mitä, millä perustein?

        Onko niin vaikea korjata kotsontakantaa?


      • Anonyymi

        Olen päätellyt ja todistanut, että avaruus laajenee. Ja pätevät tiedemiehet ovat kanssani samaa mieltä


    • Anonyymi

      Ei ole todistetita että avaruus laajenee tai että kiihtyvästi, ei.
      Perustuu satuhin ja samaan teoriaan bb_stä joka amuttu jo alas!

      • Anonyymi

        Minähän olen todistanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minähän olen todistanut.

        Mitä olet "Jehovanko" todistanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minähän olen todistanut.

        Elät viimevuosituhannen käsityksissä!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe