Nonni, nyt otettiin Lapin sotealue valtion hoivaan. Siellä pitää poliitikoiden opetella, miten hyvin pärjäävät ovat tehneet, kun itse ei osata laittaa taloutta kuntoon.
Hyvinvointialueen hallitus on vastuussa. Siellä kokopäiväinen puheenjohtaja nostaa palkkaa ja ohjaa toimintaa. Virkamiehet tietävät, mitä pitää tehdä, mutta poliitikot pelleilee maan hallitukselle ja itselleen. Asiakkaat kärsii.
Länsi-Pohjan sairaala on Suomen paras. Lyhyet jonot, henkilökunta on tyytyväinen ja talous kunnossa. Siinä mallia toimia hyvin.
Kiurulle Länsi-Pohja oli liian hyvä. Sen takia edellinen Marinin hallitus yritti saada senkin "veroparatiisin" poistettua maailman kartalta. Ei ole veroparatiisi. Sellainen kerronta on valehtelua.
Se on vaan sillä tavalla, että yksityinen terkkari on 20% halvempi ja vanhusten ympärivuorokautinen hoiva on 30% halvempi, jos yksityinen sen hoitaa. JHL:n ikeet ja helvetin paljon "turhaa" väkeä julkisella puolella, tekee sen tehottomaksi. Väen ja tilojen pitää vähentyä. Siinä ei ideologiat auta. Talous on yksinkertainen asia ja aina totta.
Parempaa palvelua edullisimmin on mahdollinen tehtävä.
Vähemmän politiikkaa ja enemmän asioiden hoitamista, kiitos.
Lapin sotealue valtion ympärivuorokautiseen hoivaan
8
219
Vastaukset
- Anonyymi
Marinin hallituksen sote rakensi brokratiaa ja tuhansien eurojen tuet joka vuosi jokaiselle hyvinvointialueen valtuutetulle, joita on puolen sataa ja varamiehineen sata. Juovat kahvia ja nauttivat tuista ja ihmettelevät näin loppuvuodesta, mitä lopuilla rahoilla tehdään? Eiköhän sieltä tule ryhmäkohtaisia neliväripostauksia jokaiseen kotiin. Siinä kehutaan, kuinka hyviä ollaan. Vanhukset on jätetty heitteille ja lääkäriä tarvitsevat piteneviin jonoihin. On siinä Orpon hallituksella iso remontti edessä. Kohta helpottaa.
- Anonyymi
Älkää helvetissä valitko samoja toopeja valtuustoon. Paras olisi yksi lista, josta eniten ääniä saaneet valitaan. Puolueiden politiikka ei hoida.
- Anonyymi
puoli kuolleita zombeja , ei mtään hajua kellään asioista.
- Anonyymi
Laphalla on edessään arviointimenettely, jonka myötä maakunta menettää osan sote-itsenäisyydestään – seuraava askel on pakkoliitos naapurialueeseen
johtaja kuvitteelle uskon voimalla selvivänsä ahhah pellet erotkaa - Anonyymi
Toimet koskevat kuutta aluetta, joista yksi on Lapha. Sen alijäämä on maan korkein asukaslukuun suhteutettuna.
Tältä pohjalta onkin todennäköistä, ettei pelkkä ohjailu riitä. Valtio joutunee käynnistämään Laphassa arviointimenettelyn. Sen tavoitteena on suunnitelma siitä, miten lakisääteiset sote-palvelut järjestetään riittävän kustannustehokkaasti. Jos tämäkään ei tepsi, edessä on aluejakoselvitys mahdollisine pakkoliitoksineen. - Anonyymi
Lapin hyvinvointialueen johtaja Jari Jokela uskoo Lapin säilyvän myös jatkossa yhtenä sote-alueena.
mitä uskonnollako johdetaan ahhah pellet erotkaa - Anonyymi
ddd
- Anonyymi
sss
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5252534Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512217Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032158Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle111497Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491353- 971328
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621131Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise911106Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035