Olen aina ajatellut, että sana rälläkkä on onomatopoeettinen ja tulee yksinkertaisesti siitä koneen pitämästä metakasta, rällätyksestä. Ja aika samaa mieltä on näköjään wiki:
"Rälläkkä synnyttää käydessään tai viimeistään hidastuessaan rallattavaa tai "rällättävää" ääntä. Ääni syntyy kulmavaihteen välyksistä eikä ole välttämättä oire viasta."
Mutta Etymologinen sanakirja tarjoaa ehkä vähän erilaista tai ainakin täsmällisempää selitystä:
"Johdos verbistä rällätä ’rällästää, rellestää, hummailla’, variantti verbistä trällätä ’juopotella; mekastaa, mellastaa juovuspäissään’, johdos sanasta trälli ’humalatila, päihtymys; juopunut’ < suomenruotsin i trällin ’humalassa, juopuneena’, jonka pohjana on trälla ’pyöriä, kieppua ympäri; huimata’."
Tuokin on oikeastaan aika hyvä, varsinkin luonnehdinnat "rällätä, rällästää", "mekastaa" ja "pyöriä, kieppua ympäri" on hyvin osuvia.
Rälläkkä (kulmahiomakone)
Anonyymi-ap
4
222
Vastaukset
- Anonyymi
No ei. Noilla rällääjillä on klappia kulmavaihteessa.
- Anonyymi
Kyllä kai normi halvahkot kuluttajarälläkät rällättää ainakin käynnistäessä ja sammuttaessa. Menee tämän palstan aiheesta ohi, mutta rällättääkö paineilmarälläkät vähemmän, vai hukkuu se vain vinkumiseen?
- Anonyymi
Pelastusarmeijassa sitä vasta rällätäänkin.
Se nimitys tulee siitä pelastuksesta ruotsiksi; frälsning - Frälsning Arme.- Anonyymi
Siksi otsikossa olikin tarkennuksena kulmahiomakone.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv302836- 1432696
- 1372227
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162153Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131910Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161781450Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311246Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951214Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891182Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381138