Hybridi pitkäraajaiselle

Pituuteni on 191cm ja sisäsauma 94cm. Trekin hybridipyörä saisi taulukkojen mukaan olla xl tai xxl. Kävin koeajamassa xl kokoisen Trekin FX Sport 4 pyörän ja se tuntui jäävän pieneksi. Istuin piti nostaa melko ylös ja ohjaustanko jäi istuimeen nähden hieman alas. Toki ohjaustankoa saa nostettua uudella ohjaustangon kannattimella, mutta silti pyörä jäisi vähän luonnottoman näköiseksi. Eli xxl runko olisi parempi.

Osaatteko suositella jotain muuta merkkiä kuin Trek, josta löytyisi kokoja tai olisi ehkä suunniteltukin pitkille - pitkäraajaisille ajajille?
18433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kyseinen pyörä on fitness / suoratankoinen gravelpyörä jonka ominaisuuksiin kuuluu matalahko ja urheilullinen ajoasento. Kokotaulukon mukaan xl koko pitäisi olla sopiva Ohjaintankoa voi nostaa myös ohjainputken jatkopalalla. Vaikea suositella mitään kun ei ole tarkempaa tietoa käytöstä. Trekin fx ja dual sport pyörissä on pystympi ajoasento.

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Haussa on pyörä, joka sopii kuntoilun lisäksi yhtä hyvin myös työmatkapyöräilyyn ja naapurustossa kruisailuun.

    Äänestä

  • Kiitos vastauksestasi. Haussa on pyörä, joka sopii kuntoilun lisäksi yhtä hyvin myös työmatkapyöräilyyn ja naapurustossa kruisailuun.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta. Haussa on pyörä, joka sopii kuntoilun lisäksi yhtä hyvin myös työmatkapyöräilyyn ja naapurustossa kruisailuun.

    Jos haluat painottaa kuntoilua niin fx sport. Se on erittäin laadukas pyörä joka kannustaa ajamaan eikä heti tarvitse miettiä pyörän vaihtamista parempaan jos ajaminen alkaa todella maittamaan. Sillä hoituu myös työmatkat ja kruisailut. Urheilulliseen ajoasentoon tottuu nopeasti jos se on uusi asia. Heti kylmiltään en alkaisi miettimään ohjaustangon korotusta vaan alle olisi hyvä saada kilometrejä. Päivän fiiliskin voi vaikuttaa siihen miten ajoasennon kokee.

    Perus fx ja dual sport ei ole yhtä laadukkaita mutta niilläkin toki pärjää. Dual sportin etuna on suurempi renkaan leveys joka tuo mukavuutta epätasaisilla alustoilla ja ympärivuotisessa käytössä leveämmällä renkaalla saa enemmän pitoa. Mukavuuden kääntöpuoli on heikompi rullaavuus mutta siihen voi vaikuttaa hieman rengasvalinnalla. Mielestäni valinta pitäisi tehdä dual sportin tai fx sportin välillä jos puhutaan trekin pyöristä. Sport vs cruising? Perus fx on vähän laiha kompromissi näiden välillä mutta ei siinäkään mitään varsinaista vikaa ole. Vastaavia pyöriä löytyy muiltakin valmistajilta mutta ehkä kannattaa aloittaa pyöristä joita on saatavilla lähialueen kaupoista jotta pääsee helposti koeajolle.

    Heitetään jokerina merida silex 400 gravelpyörä. Käyrät sarvet toki mutta omassa luokassaan varsin pysty ja rento ajoasento. Ehkä kahvoilta ajettaessa jopa fx sporttia pystympi.

    Hienoa että jo heti alkuun olet miettinyt hyvää pyörää etkä mitään hinnat alkaen mallia. Hyvä pyörä kestää ajoa paremmin ja kannustaa ajamaan enemmän. Kannattaa kuitenkin huomioida paikalliset olot pyörävarkauksien suhteen. Mitä kalliimpi pyörä sitä todennäköisemmin se varastetaan. Jos pyörälle löytyy parempi säilytyspaikka kuin taloyhtiön yhteinen kellari ja työpaikallakin pyörän saa rungosta kiinni johonkin niin pyörä ehkä säilyy omistajallaan paremmin.

    Äänestä

Surly

Äänestä

Helkama

Äänestä

CUBE Attention SLX maastopyörä, renkaat 29", löytyy koko 24", eli XXL.

Tätä myy Rtech. Maksaa 999 €.

Vaikka etsit hybridiä niin tässä on sille vaihtoehto!

Äänestä
  • Onko sitten astetta liian "maastomainen" pyörä aloittajalle, paha sanoa mutta jos ei ole, niin kyllä tuo Cube on erittäin hyvä pyörä 1000€.n hintaluokkaan.

    Äänestä

  • Kunnollisten lokasuojien ja tarakan asentaminen maasturiin voi olla haastavaa. Haussa on pyörä mm. työmatkoille.

    Äänestä

  • 32 piikinen eturatas on kyllä auttamattoman pieni muualle kuin maastoajokkiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    32 piikinen eturatas on kyllä auttamattoman pieni muualle kuin maastoajokkiin.

    Kerrotko mihin tuon tyylisessä ajokissa 32 piikkinen olisi liian pieni (kun mistään maantiepyörästä ei kyse)
    29" rengastuksella, 32T erurattaalla ja 10-51T pakalla kun 90 kadenssilla nopeus olisi 40km/h

    Äänestä

  • santtu_1975X kirjoitti:

    Kerrotko mihin tuon tyylisessä ajokissa 32 piikkinen olisi liian pieni (kun mistään maantiepyörästä ei kyse)
    29" rengastuksella, 32T erurattaalla ja 10-51T pakalla kun 90 kadenssilla nopeus olisi 40km/h

    Sopiihan se tuon tyyliseen ajokkiin jos sitä käytetään sen tyyliseen ajoon mihin se on tarkoitettu. Ei vaan ole aloittajan tarkoituksiin sopiva.

    Äänestä

Inseralla oli muutama vuosi sitten hyviä malleja. Niissä oli Shimanon vaihteetkin.

Äänestä
  • Inseralla ei ole mallistossaan mitään aloittajan Trek:n FX Sport 4 vastinetta.

    Tuo kysyinen malli on suhteellisen arvokas/laadukas hiilikuiturunkoinen, GRX osasarjalla varustettu pyörä jonka paino on luokkaa/alle 10kg,

    Äänestä

  • Vastaus olisi hieman sama vaikka jos joku kysyisi hyvää ravintolaa hääpäivän yms. viettoon ja vastauksena olisi "tuossa meidän lähellä on hyvä kebab paikka".... (eli siellä saisi kyllä syödä mutta muuten ei hääpäivän viettoon soveltuva, sama noiden inseroiden suhteen, ne ovat polkupyöriä joilla kyllä voi ihan hyvin ajaa mutta...)

    Äänestä

  • santtu_1975X kirjoitti:

    Vastaus olisi hieman sama vaikka jos joku kysyisi hyvää ravintolaa hääpäivän yms. viettoon ja vastauksena olisi "tuossa meidän lähellä on hyvä kebab paikka".... (eli siellä saisi kyllä syödä mutta muuten ei hääpäivän viettoon soveltuva, sama noiden inseroiden suhteen, ne ovat polkupyöriä joilla kyllä voi ihan hyvin ajaa mutta...)

    Mutta ok ehdottaa maastopyörää jos haluaa hybridiä?

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mutta ok ehdottaa maastopyörää jos haluaa hybridiä?

    Itse en ehkä niin olisi tehnyt, kuten kommentistanikin ehkä huomaa minkä siihen kirjoitinkin, eli: "Onko sitten astetta liian "maastomainen" pyörä aloittajalle",

    Äänestä

  • santtu_1975X kirjoitti:

    Itse en ehkä niin olisi tehnyt, kuten kommentistanikin ehkä huomaa minkä siihen kirjoitinkin, eli: "Onko sitten astetta liian "maastomainen" pyörä aloittajalle",

    Luetun ymmärtäminen ei kaikilta aina luonnistu.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pituuteni on 191cm ja sisäsauma 94cm. Trekin hybridipyörä saisi taulukkojen mukaan olla xl tai xxl. Kävin koeajamassa xl kokoisen Trekin FX Sport 4 pyörän ja se tuntui jäävän pieneksi. Istuin piti nostaa melko ylös ja ohjaustanko jäi istuimeen nähden hieman alas. Toki ohjaustankoa saa nostettua uudella ohjaustangon kannattimella, mutta silti pyörä jäisi vähän luonnottoman näköiseksi. Eli xxl runko olisi parempi.

Osaatteko suositella jotain muuta merkkiä kuin Trek, josta löytyisi kokoja tai olisi ehkä suunniteltukin pitkille - pitkäraajaisille ajajille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu