Ruotsissa imaami ylisti perjantairukouksessaan Hizbollah-järjestön edesmennyttä johtajaa Hassan Nasrallahia, yleisradioyhtiö SVT kertoo.
SVT kertoo asiasta sen jälkeen, kun sen oli onnistunut nauhoittaa salaa imaamin vetämää rukousta.
Imaami Sami Al-Tameemi itse puolustautui SVT:lle antamassaan haastattelussa sanomalla, ettei hän ollut tietoinen Nasrallahin luokittelusta terroristiksi. Sen sijaan hän kertoi ylistäneensä häntä šia-muslimina.
Imaami kertoi muun muassa Nasrallahin toimineen yli 30 vuotta uskonnon, uskonnollisen koulukuntansa ja vastarinnan edistämisen puolesta. Israel surmasi Nasrallahin Libanonin Beirutissa syyskuun loppupuolella.
Esimerkiksi Yhdysvallat luokittelee Hizbollahin terroristijärjestöksi. EU määrittelee terroristijärjestöksi vain Hizbollahin sotilaallisen siiven. Hizbollah toimii Libanonissa myös poliittisena puolueena.
SVT:n haastatteleman Lähi-idän asiantuntijan Anders Perssonin mielestä Nasrallahin ylistäminen on ongelmallista. Hänen mukaansa kyse on ennen kaikkea terrorin ihannoinnista.
Nasrallah johti Libanonissa toimivaa mutta Iranin voimakkaasti tukevaa Hizbollahia 32 vuoden ajan.
PS. joko rovaniemellä kaikuu ylistykset?
Hänen mukaansa kyse on ennen kaikkea terrorin ihannoinnista.
Anonyymi-ap
0
85
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 293848
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422792Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial562330Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2182321Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631304Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951235