Mikä musiikissa on teidän mielestänne tärkeintä?

Onko musiikkia kuunneltaessa ratkaisevampaa musiikin sisältämä tunnevoima vai ainoastaan musiikin viihdyttävyys tai jopa vain kuuluisa säveltäjänimi ja nimen vetovoima, ts. täysin sekundäärinen ja toisarvoinen seikka ?
196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vastaan kevyen musiikin osalta koska sitä kuuntelen. Viihdyttävyys on tärkeä, joka tulee rytmin ja melodian kautta. Sanat jäävät kuuntelussani taka-alalle. Siksi en juurikaan diggaa näistä uudempien laulajien hymneistä, niissä on toki joissain tunteikkaat sanat, mutta sävelkulku on ponnetonta hapuilua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko musiikkia kuunneltaessa ratkaisevampaa musiikin sisältämä tunnevoima vai ainoastaan musiikin viihdyttävyys tai jopa vain kuuluisa säveltäjänimi ja nimen vetovoima, ts. täysin sekundäärinen ja toisarvoinen seikka ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu