Järvi vai lampi?

Anonyymi-ap

Luin erästä kirjoitusta ja törmäsin siinä kohtaan, jossa puhuttiin meilläpäin sijaitsevasta "vesistöstä" nimeltä Kolmisoppi, mutta sitä sanottiin järveksi. Olen koko ikäni, lapsesta saakka luullut sitä lammeksi.

Mikä on lammen ja järven ero?

Minä olen (tai ainakin olin) käsityksessä, että järvet ovat yhteydessä toisiinsa joko suoraan tai joen välityksellä ja laskevat lopulta mereen (jotka eivät laske minnekään).
Ja että lammet ovat erillisiä ja yksittäisiä vesialueita, jotka eivät ole varsinaisesti yhteydessä muihin vesialueisiin. Ja jos lammesta laskee vain jokin oja tai pieni puro, se ei riitä tekemään lammesta järveä. Tietysti koko voi olla myös yksi kriteeri.

4

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järven ja lammen ero on määritelmällisesti vähän häilyvä. Etenkin nimistössä on koon suhteen suurta vaihtelua. Kahta hehtaaria pienemmistä vesistöistä 10 % kutsutaan järviksi, toisaalta eräitä yli 20 ha vesistöjä kutsutaan lammiksi.

    • Anonyymi

      Samasta vesialueesta, joka nykyisin on järvi, on vanhoista kartoissa useinkin käytetty nimitystä ”lampi”. Sattuupa niinkin, että rannalla olevan tilan isännät ovat Lampisia ja että talokin on saanut nimen Lampila, myöhemmin koko kyläkin.

      Kun vesialue on nykyisin järvi, niin olisi johdonmukaista että Lampiset muuttaisivat nimensä Järvisiksi ja talo sekä kylä saisivat nimen Järvelä.

    • Anonyymi

      Ehkä siihen väliin voisi keksiä termin "kääpiöjärvi".

      • Anonyymi

        Mutta eikö se olisi poliittisesti epäkorrektia... :)

        (Nykyäänhän melkein kaikki on.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      2406
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe