Uhkailu ja huutaminen ahdistaa. Pulssi hakka kun odottaa raivaria. Vaikka ei käy kiinni niin miksi keho reagoi, miten pystyisi olemaan tyyni ja luja.
Henkinen väkivalta
7
838
Vastaukset
- Anonyymi
Se on luonnollinen reaktio, että pulssi ei ole normaali eikä pysty olemaan tyynesti.
Jos varmaksi tiedät, ettei tule kiinni, voit huokaista ja ajatella tai oikeastaan vaikkapa mantrana hokea tuollaisessa tilanteessa, ettei ole mitään hätää. Ei ole hätää.
Voit lisätä siihen vielä sen, että ajattelet, että siinäpähän meuhkaa.
Jotain tuollaista, mikä saa rauhoittumaan oman itsesi.
Kun tunnet itsesi paremmin kuin kukaan, löydät varmasti sen oman itsesi, tyyneyden, maltin ja lujuuden.- Anonyymi
Auttaisiko siinä tilanteessa se, että poistut paikalta ja kerrot sen meuhkaajalle! Tulen takaisin kun olet rauhoittunut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Auttaisiko siinä tilanteessa se, että poistut paikalta ja kerrot sen meuhkaajalle! Tulen takaisin kun olet rauhoittunut.
Ei, kuulemma se ärsyttää eniten jos itse et menetä malttia vaan vastailee rauhallisesti tai vältät, niin se koetaan että vähättelet toista tai kohtelet kuin lasta. Että se on se vihoviimeinen eikä niin vaan voi olla ylimielinen muita kohti… huoh.
- Anonyymi
Ei tullut raivaria, mutta hyytävä hiljaisuus. Melkein pahempi.
- Anonyymi
Miksi VALITSET jatkaa tuon tason ihimisen kanssa yhteistä elämää? Miksi???
Sinulla on kaikki oikeudet maanpäällä ja niin kauan kuin olet elossa, valita rauhallinen, antoisa ja kaikin puolin itseäsi ja yhteiskuntaa hyodyttävä elämä.
Olet jo kerta toisensa jälkeen saanut kokea miten lamauttavaa tuo pelko ja kauhu on.
Miksi sitten jatkat sen uudelleen ja uudelleen kokemista?- Anonyymi
En jatkakaan. Tämä on seuraus sen tosiasian esille tuomisesta. Tästä alkaa toteutus ja se voi olla raskasta.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne.
Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, jos haluat kesksutella tilanteestasi ulkopuolisen auttavan tahon kanssa. Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1143666Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141651Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141518Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181376Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931363Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi241232Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy73902Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti13882Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä113842Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60809