https://yle.fi/a/74-20109379
"Netin käyttö aiheuttaa jopa isommat päästöt kuin lentoliikenne – silti tekoäly voi auttaa hillitsemään ilmastonmuutosta."
Tässä netin käytön syyllistämisessä ovat takana ne tahot, jotka harrastavat lentämistä ja yrittävät saada lentoliikennettä viattomaksi lampaaksi!
"Internetiin kytketyt miljardit laitteet saattavat ensi vuoteen mennessä olla vastuussa jopa 3,5 prosentista kasvihuonepäästöistä, arvioi puolestaan tutkija Hannah Ritchie Our World in Data -julkaisussa.
Esimerkiksi lentoliikenteen ilmastopäästöt ovat noin 2,5 prosenttia kaikista päästöistä."
Niin, tuossahan se todetaankin, nettiin kytkety laitteet, eikä netti!
Netiin kytketyt laitteet, kuten kodinkoneet ja muut laitteet ne päästöjä aiheuttaa, ei netti!
"Maailmassa myydään esimerkiksi vuosittain 1,4 miljardia älypuhelinta. Niihin tarvitaan noin 80 erilaista raaka-ainetta, josta vajaa puolet on metalleja.
– Ja käytämme älypuhelinta keskimäärin vain 2–3 vuotta."
Tuokin on yleistystä, minulla on älypuhelin, jota olen käyttänyt jo yli 8 vuotta.
"Tekoälyn ja digitalisaation ainoa ympäristöongelma ei ole huimasti lisääntyvä energiankulutus. Esimerkiksi kielimallien kehittäminen ja ylläpito vaativat valtavasti vettä, Ritala toteaa. Vettä kuluu muun muassa datakeskusten serverien jäähdyttämiseen."
Ei ainakaan suomessa jäähdyttämiseen käytetä vesijohtovettä, vaan vesi otetaan vesistöstä, jonne se palautuu sen jälkeen, kun jäähdytysvedestä on otettu lämpö talteen, joka taas käytetään asuntojen lämmittämiseen!
"Ilmastonmuutokseen tämäkin liittyy sikäli, että kuivuuden lisääntyminen on yksi ilmastonmuutoksen seurauksista."
Tuosta on turha alkaa syyttämään Suomea!
"– Voi ostaa harkiten pitkäikäisiä, korjattavia ja kierrätettäviä laitteita ja katsoa videoita kohtuudella, koska videokuva on energiaintensiivistä. Suosi kiinteää laajakaistaa mobiilidatan sijaan. Sulje turhat digilaitteet ja datayhteydet."
Kyllä kiinteää laajakaistaa käytetään, koska siitä joutuu maksamaan!
Eiköhän nämä samat tahot kohta väläytä, että autopelit aiheuttavat päästöjä ja aletaan autopelissä olevan atpn päästöistä verotamaan, kuin se olisi oikea auto! Silloin nähdään näiden typeryys, jos nii tekevät ja jatkavat lentämistä, josta eivät halua luopua, vaan keksivät, kaikenlaisia syitä syyllistää kaikkea muut suuripäästöisemmiksi, kuin lentoliikenne.
Nehän ne vasta suuria päästöjä aiheuttavat, jotka suhaavat lentokoneilla ja autoilla ympäri maailmaa ottamaa selfiekuvia ja ovat ns. matkablokkaajia.
Flightradar sivuilta jokainen voi nähdä, että jatkuvasti on ilmassa vähintään 10 000 lentokonetta päästöjä aiheuttamassa ja lentokoneet aiheuttavat kaikki yläilmakehän päästöt!
Taas yritetään lentoliikennettä saada viattomaksi päästöjen suhteen
Anonyymi-ap
0
108
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2629869K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1875612Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1615201PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *744865- 2122429
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122269Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3261948- 211645
- 901597
- 411153