Taas yritetään lentoliikennettä saada viattomaksi päästöjen suhteen

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20109379
"Netin käyttö aiheuttaa jopa isommat päästöt kuin lentoliikenne – silti tekoäly voi auttaa hillitsemään ilmastonmuutosta."
Tässä netin käytön syyllistämisessä ovat takana ne tahot, jotka harrastavat lentämistä ja yrittävät saada lentoliikennettä viattomaksi lampaaksi!

"Internetiin kytketyt miljardit laitteet saattavat ensi vuoteen mennessä olla vastuussa jopa 3,5 prosentista kasvihuonepäästöistä, arvioi puolestaan tutkija Hannah Ritchie Our World in Data -julkaisussa.
Esimerkiksi lentoliikenteen ilmastopäästöt ovat noin 2,5 prosenttia kaikista päästöistä."
Niin, tuossahan se todetaankin, nettiin kytkety laitteet, eikä netti!
Netiin kytketyt laitteet, kuten kodinkoneet ja muut laitteet ne päästöjä aiheuttaa, ei netti!

"Maailmassa myydään esimerkiksi vuosittain 1,4 miljardia älypuhelinta. Niihin tarvitaan noin 80 erilaista raaka-ainetta, josta vajaa puolet on metalleja.
– Ja käytämme älypuhelinta keskimäärin vain 2–3 vuotta."
Tuokin on yleistystä, minulla on älypuhelin, jota olen käyttänyt jo yli 8 vuotta.

"Tekoälyn ja digitalisaation ainoa ympäristöongelma ei ole huimasti lisääntyvä energiankulutus. Esimerkiksi kielimallien kehittäminen ja ylläpito vaativat valtavasti vettä, Ritala toteaa. Vettä kuluu muun muassa datakeskusten serverien jäähdyttämiseen."
Ei ainakaan suomessa jäähdyttämiseen käytetä vesijohtovettä, vaan vesi otetaan vesistöstä, jonne se palautuu sen jälkeen, kun jäähdytysvedestä on otettu lämpö talteen, joka taas käytetään asuntojen lämmittämiseen!

"Ilmastonmuutokseen tämäkin liittyy sikäli, että kuivuuden lisääntyminen on yksi ilmastonmuutoksen seurauksista."
Tuosta on turha alkaa syyttämään Suomea!

"– Voi ostaa harkiten pitkäikäisiä, korjattavia ja kierrätettäviä laitteita ja katsoa videoita kohtuudella, koska videokuva on energiaintensiivistä. Suosi kiinteää laajakaistaa mobiilidatan sijaan. Sulje turhat digilaitteet ja datayhteydet."
Kyllä kiinteää laajakaistaa käytetään, koska siitä joutuu maksamaan!

Eiköhän nämä samat tahot kohta väläytä, että autopelit aiheuttavat päästöjä ja aletaan autopelissä olevan atpn päästöistä verotamaan, kuin se olisi oikea auto! Silloin nähdään näiden typeryys, jos nii tekevät ja jatkavat lentämistä, josta eivät halua luopua, vaan keksivät, kaikenlaisia syitä syyllistää kaikkea muut suuripäästöisemmiksi, kuin lentoliikenne.
Nehän ne vasta suuria päästöjä aiheuttavat, jotka suhaavat lentokoneilla ja autoilla ympäri maailmaa ottamaa selfiekuvia ja ovat ns. matkablokkaajia.
Flightradar sivuilta jokainen voi nähdä, että jatkuvasti on ilmassa vähintään 10 000 lentokonetta päästöjä aiheuttamassa ja lentokoneet aiheuttavat kaikki yläilmakehän päästöt!

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        82
        7076
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7043
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        106
        6143
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5394
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5228
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        62
        5182
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5098
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4585
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        16
        3457
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3370
      Aihe