Ei kestä kauaakaan kun se on jokamiehen käytössä!
https://yle.fi/a/74-20120637
Fuusioenergia jo huulilla
15
421
Vastaukset
"Ihan kohta se tulee!" on fuusioenergiasta huudeltu mediassa jo yli 50 vuotta.
- Anonyymi
Vetypommin koeräjäytyksestä on jo kulunut 72 vuotta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vetypommin koeräjäytyksestä on jo kulunut 72 vuotta.
Tuon ajan verran fuusioenergia on jo turvannut maailmaa suursodalta.
- Anonyymi
Wiki
-Yhdysvaltain presidentti Harry S. Truman antoi käskyn kehittää vetypommi 31. tammikuuta 1950, kun Neuvostoliitto oli saanut atomipomminsa pääasiassa vakoilemalla länsimaita. USA:ssa vetypommia kehittivät muun muassa Edward Teller ja Stanislaw Ulam. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuon ajan verran fuusioenergia on jo turvannut maailmaa suursodalta.
Mutta ei turvaa päättäjien tyhmyydeltä. Luulevat pelastuvansa bunkkereissaan.
Kansakin on nykyään sotakiihkoista.
- Anonyymi
Onhan se lähellä sikäli, että kuka tahansa voi rakentaa Farnsworh fusor - laiteen ja tuottaa sillä pieniä määriä energiaa ja paljon säteilyä.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fusor
Fuusioenergian valjastaminen sähköntuotantoon oli jo vuonna 1985 enää 30 vuoden päässä. Mitä kauemman aikaa kuluu sitä kaukaisempaan tulevaisuuteen se tuntuu siirtyvän kun teorioiden sijaan on vihdoin päästy käytännön ongelmien ratkomiseen. Ja niitä käytännön ongelmia riittänee ainakin seuraavan 100 vuoden ajaksi. - Anonyymi
Moni kirjoittaja tuntuu olevan aikataulun suhteen hyvin pessimistinen, koska onhan projektin onnistumista lykätty ja lykätty.
Jos ymmärrän oikein, ongelma ei ole fuusio itse, vaan riittävän kuumankestävät materiaalit. Fuusiopalasma pidetään koossa jättimäisillä magneeteilla. Koska tähtien ulkopuolella ei voida saavuttaa riittävän korkeaa painetasoa, tähtien normi 15 miljoonan asteen fuusiolämpötila on nostettava maassa 150 miljoonaan asteeseen.
Kyse on lähinnä tavasta ja materiaaleista, jotka selviävät fuusioreaktorin ensiseinämässä.
Viime vuonna kiinalainen fuusioreaktori rikkoi ennätyksen, kun se saatiin toimimaan välttävällä hyötysuhteella ja vakaasti 400 sekunnin ajan.- Anonyymi
Kaikki ongelmat lisääntyvät toiminta-ajan kasvaessa. Jos ja kun jotain menee pieleen, niin vaurioiden korjaamiseen menee kuukausia ja valtavasti rahaa.
Toiminta voidaan saada hyvällä onnella taloudellisesti kannattavaksi 50 vuoden päästä. Tällöin on tietysti kehitety myös useita paljon halvempia kilpailevia tuotteita, joten ... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki ongelmat lisääntyvät toiminta-ajan kasvaessa. Jos ja kun jotain menee pieleen, niin vaurioiden korjaamiseen menee kuukausia ja valtavasti rahaa.
Toiminta voidaan saada hyvällä onnella taloudellisesti kannattavaksi 50 vuoden päästä. Tällöin on tietysti kehitety myös useita paljon halvempia kilpailevia tuotteita, joten ...Ok, kiitos tiedosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki ongelmat lisääntyvät toiminta-ajan kasvaessa. Jos ja kun jotain menee pieleen, niin vaurioiden korjaamiseen menee kuukausia ja valtavasti rahaa.
Toiminta voidaan saada hyvällä onnella taloudellisesti kannattavaksi 50 vuoden päästä. Tällöin on tietysti kehitety myös useita paljon halvempia kilpailevia tuotteita, joten ...Maailmalla ei taida olla aikaa vittäkymmentä vuotta. Eikä ongelma ole ilmasto, joka tuhon aiheuttaa. Se on tyhmä ihminen itse.
- Anonyymi
Fuusioenergia on jo jokaisen meistä käytössä.
Itse reaktori sijaitsee 150 miljoonan kilometrin päässä. Teknologiset ongelmat liittyvät lähinnä siihen, että varsinkin täällä pohjoisessa energian keräimet ovat Maapallon pyörimisliikkeen ja akselin kallistuskulman vuoksi pitkiä aikoja suunnattuna poispäin reaktorista. Myös pilvisyys ja muu säätilan vaihtelu vaikeuttaa energian keräämistä.- Anonyymi
Jos kaikille maailman ihmisille jaettaisiin muutama m2 aurinkokennoja ja muutama kilo akkuja, suuri osa ongelmista ratkeaisi. Ei tarvittaisi vältämättä lainkaan sähköverkkoa kotitalouksissa eikä toimistoissa.
- Anonyymi
Keskivertosuomalainen kuluttaa sähköä noin 2 kW teholla jatkuvasti. Paneelista irtoaa kesällä keskipäivällä kirkkaalla säällä luokkaa 0.150 kW neiömetriltä.
- Anonyymi
Ongelma on aurinkosähkön varastointi. Lyhytaikainen varastointi esim. yöksi ja pilvipäivien varalle onnistuu aukuilla hintaan ~ 0.10 e/kWh. Pitkäaikainen varastointi esim. talven varalle on ongelmalisempaa ja kalliimpaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ongelma on aurinkosähkön varastointi. Lyhytaikainen varastointi esim. yöksi ja pilvipäivien varalle onnistuu aukuilla hintaan ~ 0.10 e/kWh. Pitkäaikainen varastointi esim. talven varalle on ongelmalisempaa ja kalliimpaa.
Jos pitäis veikata niin veikkaisin että aurinkosähkön varastoinnin ongelmat ovat aika paljon helpompia ratkaista kuin fuusioenergian tuotantoon liittyvät ongelmat. Säteilyyn ja radioaktiivisuuteen liittyvien säännösten vuoksi jopa fissiovoimaloiden rakentaminen tuntuu nykyään olevan käytännössä mahdotonta tai kymmenien vuosien projekti.
Jo OL3 on kokonsa vuoksi valkoinen elefantti voimalaksi. Fuusiovoimala olisi vielä paljon paljon paljon hankalampi tapaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185