Joululihavalmiste

Anonyymi-ap

Kaupan pakastealtaisiin oli eksynyt jo ensimmäiset joulukinkut. En ole moneen vuoteen paistanut joulukinkkua vaan hoitanut joulun lihat muilla keinoin (hanhi, kalkkuna, riista). Meinasin pudottaa silmät päästäni kun katsoin ainesosia. Käytännössä kaikissa kinkuissa, luomu mukaanlukien oli fosfaatteja e450 ja e451. Näitä käytetään veden sitomiseen niin, että kinkusta tulee mehukkaampi. Samalla lihapitoisuus saadaan pudotettua 80%:iin. Muistaakseni luomukinkuissa lihapitoisuus oli myös 80%.

Ruokaviraston mukaan kinkku on täyslihatuote eli sen lihapitoisuus pitää olla pyöristettynä 90%. Nämä kaupan 80% lihaa sisältävät pötkylät eivät siis ole joulukinkkuja. Mitä ne ovat? Joululihavalmisteita? Joululihaleikkeleitä?

Kuinka moni aikoo paistaa joulukinkun? Miten tuollainen vesipommi paistetaan? Erehdyin kerran ostamaan fosfaateilla vettä täyteen pumpattuja kampasimpukoita, jotka kutistuivat pannulla kihisevän vesilammikon keskellä kumisiksi mikrosimpukoiksi. Lensivät saman tien roskiin. Käykö samoin joululihavalmisteelle ja edelleen nautiskellaan hanhea?

"Kinkku on täysliha- tai kokolihatuote, joten on ohjeistettu, että kinkun nimellä myytävän lihavalmisteen lihapitoisuus tulee olla vähintään pyöristettynä 90 %. Näin ollen kinkun lihapitoisuuden tulee olla vähintään 85 % (tai 85,0 %) matemaattisten pyöristys sääntöjen mukaan. Jos lihapitoisuus on esimerkiksi 84,5 %, niin tuote ei ole kinkkua."

https://www.ruokavirasto.fi/elintarvikkeet/elintarvikeala/pakkausmerkinnat-ja-markkinointi/pakolliset-elintarviketiedot/elintarvikkeiden-nimeaminen/kinkku-elintarvikkeen-nimena/

12

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paistan kinkun kuten aina ennenkin. Ei ole tullut kinkusta kuin noin puoli litraa nestettä yleensä. Kyseessä kotimainen noin 6-7 kilon potkallinen juhlakinkku. Ensimmäinen puoli tuntia kinkku on 250 C uunissa foliossa ja lopun aikaa noin 120 C Aikaa tuohon menee niin, että ensimmäiselle kilolle tunti ja lopuille noin puoli tuntia per kilo riippuen mittarilukemasta. 77 asteessa otan pois yleensä.

    • Anonyymi

      Liha on halpaa, mutta vedelle tuo kilohinta on aika korkea.

      • Anonyymi

        En huomannut mitään hintaa mainitun.


      • Anonyymi

        Suolakin on halpaa, mutta miten laitat kinkun sisään ilman vettä?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Kuvitteletko ettei muissa lihoissa kuten kalkkunassa jne ole myös lisäaineita ja vettä :D"

        Kyllä minun joulukalkkunat ovat olleet aina ihan naturelleja. Tässä esimerkki:

        https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuote/pirkka-kalkkuna-kokonainen-suom-2386438000002

        Ja ihan samalla tavalla saa possuakin suolaamattomana ja pakastamattomankin jos haluaa, mutta suurin osa haluaa suolattuna, eikä sitä suolaa sinne sisään oikein saa muuten kuin veden kanssa. Minä ostan joulukinkun ja kalkkunan kypsänä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja ihan samalla tavalla saa possuakin suolaamattomana ja pakastamattomankin jos haluaa, mutta suurin osa haluaa suolattuna, eikä sitä suolaa sinne sisään oikein saa muuten kuin veden kanssa. Minä ostan joulukinkun ja kalkkunan kypsänä.

        "Ja ihan samalla tavalla saa possuakin suolaamattomana ja pakastamattomankin jos haluaa..."

        Toki suurin osa possusta myydään suolaamattomana ja pakastamattomana, mutta laitatko esimerkin suolaamattomasta kinkusta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Ja ihan samalla tavalla saa possuakin suolaamattomana ja pakastamattomankin jos haluaa..."

        Toki suurin osa possusta myydään suolaamattomana ja pakastamattomana, mutta laitatko esimerkin suolaamattomasta kinkusta?

        Tässä esimerkki:
        https://vallanmaukas.fi/tuote/joulukinkku-suolaamaton/


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Miksi jätit eka virkkeen kopioimatta?
      "Nimeä ”kinkku” voidaan käyttää vain sellaisista tuotteista, joihin käytetty liha on yksinomaan kinkkua."

      • Anonyymi

        "Miksi jätit eka virkkeen kopioimatta?"

        Siksi, ettei sillä ole tämän keskustelun kannalta mitään merkitystä. Kinkun lihapitoisuus pitää olla pyöristettynä 90%, joten suurin osa markettien pakastekinkkuina myytävistä lihavalmisteista ei ole kinkkuja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      23
      3520
    2. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3138
    3. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      50
      2947
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      58
      2895
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      52
      2559
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2126
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2099
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      59
      1906
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1819
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      49
      1627
    Aihe