Pitäsköhän minun ostaa VIHREÄ VIHKO.

Anonyymi-ap

Voisin siihen LIIMATA NUO KAIKKI ASIAT JOISTA OLEN SÄHKÖPOSTIA LAITTANUT.
Minä OSTAN VARALTA USEAMMAN VIHREÄN VIHKON NIIN ON ALKUPERÄINEN PYSYY KOTONA TALLESSA JA MINÄ VOIN KÄYTTÄÄ NIITÄ KOPIOITA JA ILMOITTAA, ETTÄ: TUO ON ALUNPERIN MINUN ALOITTAMA ASIA JA MINÄ OLEN TUOSTA MAININNUT TÄMÄN ASIAN YHTEYDESSÄ JOTEN MINÄ VAADIN, ETTÄ HYVIEN TAPOJEN MUKAAN MYÖS MAINITAAN KENEN EHDOTUS ON OLLUT ALUNPERIN.

JOS ON VAALEISSA MENNYT LÄPI NIIN KYLLÄ ÄÄNESTÄJIÄ KUULUU KUNNIOITTAA EIKÄ ALKAA KÄRÄJÖIMÄÄN KUNNIOISTA.
EI HE OLE EDES SAANEET MITÄÄN KUNNIAN ARVOISTA AIKAAN!

PAADARI ALKO VASTA NYT VAATIMAAN KUNNANTALOA INARIIN, MUTTA MINÄ OLIN TUOSTA JO ILMOITTANUT KÄRÄJILLE.
EN OLE EDES SAANUT TIETOA ELI OLENKO VETÄNYT KUNNIOILLA LÄPI INARIN KUNTALAISENA!

MINÄ OLEN MYÖS VANHOJA KAAMASLAISIA VAIKKA EN OLE SIELLÄ VIRALLISESTI EDES ASUNUT, MUTTA ÄITINI ON VANHOJA KAAMASLAISIA.

Erään asiakkaan luona kulki aikoinaan näitä kunnallis politiikoja, mutta minä vasta opettelin tuolloin.
Hän sanoi: Sinähän olet AUTOMIESTEN sukua ja mummos oli TIENVARREN IITANA.
Vastasin hänelle: Kyllähän tuo paikkansa pitää ja olenhan minäkin vähän niin, kuin KYLÄ LUUTA joka kiertää talosta taloon...
Hän olisi halunnut antaa KUNNIAA, mutta en kyllä sitä varten ollut KYLÄ LUUDAKSI alkanut vaan siksi koska eräs KYLÄ LUUTA halusi, että minä olen myös KYLÄ LUUTA vaikka EN EDES HALUNNUT.

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö KAAMASLAISET PÄRJÄÄ SIETIÖN KUNNIALLA?
      Ai niin! Eihän ole edes MUUTTANUT KAAMASEEN VAIKKA MINÄ ANNOIN KAAMASEN KEISARI SUVULLE KUNNIAA JOKA HEILLE ON AINA KUULUNUT!

      • Anonyymi

        Ei KEISARI/ KEISARINNA saa omistaa MAATA vaan hän saa omistaa vain MAALLISTA OMAISUUTTA ELI RAHAA JA ASUNNON SAA OMISTAA, MUTTA MAAN OMISTAA KEISARIKUNTA.
        EI OLE SAANUT KOSKAAN OMISTAA MAATA, KOSKA EI SILLOIN MENE OIKEIN VAAN OLLAAN TOIMITTU PETOLLISESTI.

        EN OLE OMISTANUT MAATA.
        MINÄ ASUN ISÄNI OMISTAMASSA TALOSSA JA HÄN OMISTAA KAAMASEN TONTIN JA ÄIDIN ISÄ OMISTI HEIDÄN TILAN EI MUMMO OLE OMISTANUT, KUIN SEN MÖKIN JOSSA HÄNEN LAPSET ASUVAT JA JAKOIVAT KAIKKI TYÖT KORTTIA PELAAMALLA.
        SAI KAI MUMMO JA VAARI TEHDÄ TÖITÄ, MUTTA EI HEILLE KÄTEEN JÄÄNYT MITÄÄN KOSKA EI KAI NOILLA OLLUT EDES RAHAA MAKSAA ASUMISESTA MITÄÄN JOTKA KORTTIA PELAAMALLA JAKOIVAT KAIKKI TYÖT.
        HE JÄIVÄT RUOTSIIN KAIKKI JA YKSI HULLU KÄY RUOTSISTA HAUKKUMASSA, ETTÄ MUMMO JA VAARI PELAS KORTILLA JA BINGOSSA KAIKKI RAHANSA!
        HÄNEN LAPSUUDEN KODISSA PELATTIIN MYÖS MINUN ÄITINI PERINNÖT JA EI OLLUT EDES ÄITINI KANSSA EDES KOTIA MISSÄ ASUA, KUN SYNNYIN.
        EI MINULLA OLE OLLUT VIRALLISESTI OSOITETTA, KUN OLEN SYNTYNYT.

        EN OLE VOINUT MUUTA RUOTSIIN, KOSKA IHMISELLÄ PITÄÄ OLLA OSOITE JOSTA MUUTTAA.
        MINÄ OLEN MENNYT RUOTSIIN JA OSOITE TIEDOT SEKÄ SOTU LÖYTYY, MUTTA EI SUOMESTA OLE VÄESTÖREKISTERI VOINUT KIRJATA MINUA RUOTSIIN MUUTTANEEKSI.
        EI OLLUT EDES POSTILOKEROA MERKITTY OSOITTEEKSI.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4579
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3969
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      34
      2699
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2472
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2219
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      11
      1817
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1627
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1464
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      34
      1355
    10. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1331
    Aihe