Porrastukset alkaa -20% pois tuesta

Koskee myös osa-aikatyötä tekeviä 2.9.2024 alkaen.

Porrastus leikkaa ansiopäivärahan määrää ensimmäisen kerran sen jälkeen, kun päivärahaa on maksettu 40 työttömyyspäivältä. Leikkauksen jälkeen etuuden määrä laskee 80 % tasolle alkuperäisestä.

Lisäksi etuutta leikataan uudelleen, kun päivärahaa on maksettu yhteensä 170 työttömyyspäivältä. Tällöin päivärahan määrä tippuu 75 % tasolle alkuperäisestä.

Koskee myös osa-aikatyötä, kun palkkaa on maksettu vähintään 465e/kk.

Lisäksi edellytetään, että työssäoloehdossa on huomioitu vähintään 465 euroa 1.9.2024 jälkeiseltä ajalta ansaittua ja maksettua palkkaa.

Saattaa tulla yllätyksenä monelle.
31962
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Jos on vielä nollatuntisopimus, niin kaikki työkkärin kyykytykset koskee samalla tavalla kuin kokonaan työtöntä.

Suojaosa poistettiin, niin yhdestä eurosta palkkaa jää 50 senttiä. Lisäksi vielä tuo porrastus -20% niin ei mitään järkeä tehdä enää osa-aikatyötä.

Näillä muutoksilla tuhottiin tehokkaasti osa-aikatyöt työttömiltä. No, onneksi ulkomailta tulee työntekijät tilalle.

Äänestä
  • Porrastukset voi välttää, kun on kokonaan työtön, jos ansiosidonnainen on laskettu ennen2.9.2024.

    Äänestä

  • Kokonaan työtön, niin ei porrastukset vaikuta. Anssi laskettu ennen 2.9.2024.

    Äänestä

  • Ihmisille pitää olla valmiit laskurit kun on niin monimukasta vähentää -20%...

    Äänestä

Jos olet saanut palkkaa syyskuussa 2024 tai sen jälkeen siten, että oikeus ansiopäivärahaan kertyy, porrastusta sovelletaan kohdallasi.

Oikeus ansiopäivärahaan kertyy

Ansiopäivärahan maksamisen edellytykset muuttuvat 2.9.2024. Syyskuusta alkaen ansiopäivärahaoikeuden voi kerryttää saamalla palkkaa 930 euroa kuukaudessa 12 kuukauden ajan.

Saamalla palkkaa vähintään 465 euroa voi kerryttää työskentelyvaatimusta puolikkaan kuukauden verran.

Äänestä
  • Ei tätäkään voinut selvemmin sanoa.

    "Jos olet saanut palkkaa syyskuussa 2024 tai sen jälkeen siten, että oikeus ansiopäivärahaan kertyy, porrastusta sovelletaan kohdallasi."
    (tyj.fi)

    Olis voinut kirjoittaa suoraan:

    "Jos olet saanut palkkaa syyskuussa 2024 tai sen jälkeen yli 465e/kk, porrastusta koskee sinua." (Paitsi jos syyskuun palkka on ansaittu elokuussa 2024.)

    Monen kassan sivuilla on tämä kerrottu hieman eri tavalla. Jotkut kopioineet tuon lauseen suoraan.

    Tietääköhän ne siellä kassassa itsekään, miten tuo menee?

    Äänestä

  • Työttömän siis ei kannata ottaa vastaan mitään matalapalkkaduunia vaan joku hyväpalkkainen toimistoduuni esim, etätyönä vaikka, että tulee tuo 930e/kk nopeammin täyteen.

    Äänestä

Tämäkin asia vaiettiin mediassa täysin.

Moni soviteltua saava luulee varmaan, ettei porrastus koske heitä, kun ansiosidonnainen on laskettu ennen 2.9.24.

Ikävä yllätys odottaa kassan laskelmassa.

Eipä kovin moni huomaa, että 12kk työssäoloehto ja porrastus koskee kaikkia, jotka saa palkkaa yli 465e/kk.

Äänestä
  • Huomiona myös se että osa-aikatöissä porrastusaika kuluu tietenkin hitaammin...

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Huomiona myös se että osa-aikatöissä porrastusaika kuluu tietenkin hitaammin...

    Työttömyys etuutta maksetaan kaikilta päiviltä, myös työssöolopäiviltä.

    Siitä vähennetään vain 50% palkasta.

    Laskelma löytyy kotoa.

    Eli aivan samaa tahtia kuluu kuin kokonaan työttömältä.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Työttömyys etuutta maksetaan kaikilta päiviltä, myös työssöolopäiviltä.

    Siitä vähennetään vain 50% palkasta.

    Laskelma löytyy kotoa.

    Eli aivan samaa tahtia kuluu kuin kokonaan työttömältä.

    Jos täysi ansiopäivärahasi on 50 euroa päivässä ja sinulle maksetaan soviteltua ansiopäivärahaa 200 euroa kuukaudessa, enimmäisajasta kuluu 4 päivää (200 : 50 = 4).

    Äänestä

Viime kuukausina on tullut paljon uusia työttömiä, joista monet on ansiosidonnaisella.

Äänestä

Tahallaaanko jätettiin tuo kertomatta, niin ihmiset olis osa-aikatöissä ja joutuisivat huomaamattaan porrastukseen?

Äänestä

Lokakuussa haetaan syyskuun tuet. Marraskuussa lokakuun tuet. 40 työttömyyspäivää tulee täyteen marraskuussa.

Marraskuun tuet haetaan joulukuussa. Aloittaja on aikaisessa. Mutta otapa tämä puheeksi joulukuussa.

Äänestä

Rottakoirien hallitus laitettava oikeaan vastuuseen tästä kurjistamispolitiikastaan.

Äänestä

Ne hallituksessa ennakoi työttömien määrän lisääntyvän, siks lätkäisivät tuon porrastuksen tuohon ansiosidonnaiseen, tulee kivasti rahaa valtionkirstuun ja niillä rahoilla voi maksella verohelpotuksia varakkaammille. Orpo ollut ennenkin hallituksessa mukana, joka leikkasi työttömiltä eli Sipilän hallituksessa ja nyt jatkaa samaa linjaa kuin silloinkin, leikkaa työttömiltä ja työttömiksi joutuvilta, näin rakennetaan hyvinvointia rikkaammille.

Äänestä
  • Aikamoiselta teeskentelyltähän se vaikuttaa, että perusteluna porrastukseen käytetään työllistymistä nopeammin, kun samaan aikaan tulee n.46000 uutta työtöntä.omalla hallituskaudella (vaalilupaus 100 000 uutta työpaikkaa) ja yritykset vähentää työntekijöitä ja tulee konkursseja.

    Tutkijat ovat olleet hieman pihalla, kun väittävät että alempi työttömyysetuus saa ihmiset nopeammin töihin. Varmaan nousukaudella, mutta ei lamassa eikä kilpailutilanteessa halvemman ulkomaisen työvoiman kanssa.

    Äänestä

Ansiosidonnaista maksetaan kuitenkin 75-80% eli ei sitä kokonaan poisteta ennekuin loppuvat siihen oikeutetut päivät ja tipahtaa kelan päivärahalle!

Omalla kohdallani on niin, että jos menen 12kk ajaksi työhön niin minulle lasketaan uudelleen ansiopäiväraha ja sen jälkeen astuu kuvioon vasta kyseinen leikkaus ei muuten! Ansiopäivärahaani ei leikata eli eläkeelle saakka pysyy voimassa!
Tästä on kirje kassalta joka maksaa ansiopäivärahani!

Olen vakaasti päättänyt olla menemättä työhön!

Äänestä
  • Se on sitten varma, kun on kassan kirje. Ei muuta kuin ansaittua eläkepäivien odotusta.

    Äänestä

  • Sama minulla 62v ikää ei enää kannata eikä kylläkään pääse töihiin liitonrahat ja varhahaistettu vanhuuseläke kyllä pärjää ihan hyvin jouten

    Äänestä

Asian voi nähdä myös toisin eli ansiosidonnaista saa edelleen +80%...

Äänestä

Porvaripolitiikka on aina syyllistävää leikkauspolitiikkaa ja juurikin aina pois köyhiltä ja duunareilta, tulonsiirtoina rikkaiden eduksi.

Manipulointi ja teeskentely sekä valehtelu on niiden taktiikkaa ollut aina.

Äänestä
  • Niin aina, ja tulee olemaankin.

    Äänestä

  • Porvareiden syyhän se tietysti jos työtön ei mene töihin vaikka tukirahat eivät riitä elämiseen...
    Nyt menet peilin eteen ja sano sille kuvalle nauramatta että porvareiden syytä kaikki työttömyys ja syötte vielä meidän työttömyysrahatkin mokomat.

    Äänestä

Mitä niitä porrastelemaan, kaikki pois vaan kerralla laiskoilta

Äänestä

Monelle sekin on yllätys että +80% on edelleen etua jäljellä!...
Itkekää ja parkukaa jos ette menekkään töihin kun työttömyys alkoi!
Kyllä ennen elokuuta kannatti ottaa lopputili jos päivät riittivät putkeen tai edes sen reunalle!

Äänestä

Työttömälle on alkanut "porrastus" jo silloin kun lopputili on maksettu!

Tulot tippuivat 60% tasoon eli kerralla -40% porras alaspäin!

Äänestä

Tämä oli leikkaus joilla monien työelämä kikkailu vaikeutuu, sitä oltiin oman faijan firmassa hommissa tietyn aikaa pyörittelemässä peukaloita ja aletaan nostaa ansiosidonnaista oliko se nyt 6kk jälkeen ennen ja nyt se nousee 12kk että sitä edes saa. Tietysti joillain se työpanos tämän jälkeen jää sitten olemattomaksi, jotkut menevät "oikeisiin töihin" jossa töitä oikeasti tehdään maanantaista-perjantaihin niin että hiki virtaa, mutta varmasti osa näistä jää vain työttömiksi.

Tämähän tarkoittaa että ostovoima heikkenee aika monen osalta huomattavasti, mutta ei tälläinen kikkailun mahdollistaminen ole valtion tehtävä, ei todellakaan.

Hyvä leikkaus kaikinpuolin, kannattaa aina muistaa että kun 10 tekee väärin 100 kärsii, eli muiden väärinkäyttö koskien ansiosidonnaista päivärahaa, vaikuttaa nyt kaikkiin.

Ahneus astui omille varpaille, kun äänestäjät luulivat että ansiosidonnainen päiväraha tarkoittaa toimeentulotukea tai työttömyysturvaa. Työntekijät polkivat vain omia asioitaan romuksi.

Nauraa.

Äänestä
  • Tuollaisille kikkailijoille pitäisi lätkäistä maastapoistumispakkolappu kouraan tai jokin ylimääräinen elinikäinen vero. Vaikka järjestelmä sen mahdollistaakin, niin ei siltikään saa hyväksikäyttää järjestelmää oman edun pönkittämiseen muiden kustannuksella, toivon että seuraava hallitus tekee moisesta toiminnasta rangaistavaa.

    Äänestä

Ansiosidonnainen kaikille, kuulut liittoon/kassaan tai et.
Ansiosidonnaiseen myös katto, noin 1800-2000e/kk brutto, jos haluat tuota enempi niin liity johonkin liittoon/kassaan joka sen sinulle kustantaa, tai perusta moinen liitto/kassa joka sen muille kustantaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Koskee myös osa-aikatyötä tekeviä 2.9.2024 alkaen.

Porrastus leikkaa ansiopäivärahan määrää ensimmäisen kerran sen jälkeen, kun päivärahaa on maksettu 40 työttömyyspäivältä. Leikkauksen jälkeen etuuden määrä laskee 80 % tasolle alkuperäisestä.

Lisäksi etuutta leikataan uudelleen, kun päivärahaa on maksettu yhteensä 170 työttömyyspäivältä. Tällöin päivärahan määrä tippuu 75 % tasolle alkuperäisestä.

Koskee myös osa-aikatyötä, kun palkkaa on maksettu vähintään 465e/kk.

Lisäksi edellytetään, että työssäoloehdossa on huomioitu vähintään 465 euroa 1.9.2024 jälkeiseltä ajalta ansaittua ja maksettua palkkaa.

Saattaa tulla yllätyksenä monelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu