Ns. tekoäly on vain illuusio älykkyydestä, ei mikään tietoisuus ja kaikki mikä siihen liittyy

Anonyymi-ap

4

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin tekoäly on tietoinen vielä pitkään aikaan jos koskaan .

      Mutta ajattele Kuinka hyväksi tekoäly kehittyy vaikka kymmenessä vuodessa.

    • Anonyymi

      Tahdon henkilökohtaisen tekoälyn joka on vain pienimuotoinen. Toki laajennettavissa erilaisilla pienillä komponenteilla.

      Olisi esim. Minulla digitaalinen tietosanakirja tai raamattu ja tekoälyni etsisi vastausta vain tuon yhden teossarjan perusteella.

      Voisin itse räätälöidä sitä tekoälyä erillisillä komponenteilla itse tai kaverien tekemillä.

      Siinä oppisi periaatteet ja voisi ehkä laajentaa myöhemmin laajempiin dataresursseihin.

      Tekoäly on leikkikaluna mitä kiinnostavin, mutta sen taloudellinen merkitys on tuleva suureksi. Ei ole rajoja sen käyttömahdollisuuksilla.

      Sääli että sen käyttö voi johtaa yhä lisääntyvään uusavuttomuuteen ja taidon ruostumiseen pitkällä aikavälillä kun se tekee puolestasi kaiken.

    • Anonyymi

      Lakihan on kirjaan kirjattu. Tekoäly on ihan omiaan lätkimään tuomiot rötöstelyistä.

      • Anonyymi

        Laki on kaikille sama. Nythän tuomiot kuitenkin vaihtelevat. Tästä seuraa, että tuomio arvotaan kaikissa oikeusasteissa ja valitusrumba tukkii koko systeemin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      235
      5386
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      84
      3464
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      119
      3218
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3053
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2929
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      92
      2738
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      15
      2425
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2297
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      165
      1786
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1420
    Aihe