Neutronien väitetty tuottaminen ultraäänikavitaation avulla (LENR, kylmäfuusio)

Anonyymi-ap

Julkaisu https://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_Reports eli Scientific Reports - open access lehdessä 21.05.2024:

Observation of neutron emission during acoustic cavitation of deuterated titanium powder
https://www.nature.com/articles/s41598-024-62055-6

Pitääkö tuo nyt uskoa eli joku olisi loppujen lopuksi onnistunut saamaan aikaan ydinreaktioita ultraäänen avulla? Haluaisin nähdä tämän mittauksen tulokset jonkun toisen ryhmän varmentamina kun nyt on tuloksista kiinni yrityksen "Maximus Energy" taloudellinen hyöty ja julkaisijana yrityksen perustaja.

Tuossa oli siis 20 kHz ultraäänellä aiheutettu kavitaatiota eli mineraaliöljyyn muodostuu kaasukupla, joka sitten romahtaa nopeasti kasaan. Aluksi kokeiltiin deuteriumkaasulla mineraaliöljyssä. Mikään kokeiltu yhdistelmä eri taajuuksia, kaasukuplien kokoja, kaasun painetta tai ultraäänen intensiteettiä ei tuottanut taustasäteilystä poikkeavaa signaalia neutronidetektorilta. Sama oli tulos kun kokeessa käytettiin öljyn joukossa deoteriumoksidi - pisaroita D2O.

Kun öljyyn sekoitettiin D2O:n lisäksi hienojakoista titaania johon oli imeytetty deuteriumia niin neutronidetektoreilla havaittiin parhaimmillaan 20 - kertainen signaali taustasäteilyyn nähden.

Scientific Reportsin maine ei ole kovin hyvä ja impact factor "vain" 3.9 (vrt Nature, jossa impact factor 50). Aivan roskalehdestä ei ole kysymys sillä niillä IF on usein alle ykkösen. Mutta kun lehdessä on ennenkin ollut skandaaleita ja ongelmia niin sen uskottavuus on kärsinyt.

Tämän neutronien havaitsemisväitteen osalta jäädään odottelemaan jonkun muun riippumatonta vahvistusta tuloksille. Jos pitäisi arvata niin arvaisin ettei sellaista koskaan tule, mikä LENR "tutkimuksessa" on pitkään ollut perinteenä. Mielelläni olisin tässä arvauksessani väärässä.

1

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      380
      7160
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      83
      6044
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      200
      5541
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      85
      4294
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      61
      3523
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      70
      3459
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      8
      3414
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      64
      3387
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      59
      3176
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      39
      3105
    Aihe