Lähetään hei kaikki metsään varastamaan joulukuusi. Ei tarvii maksaa sitten ja rahat säästyy.
Joulukuusen hakeminen
Anonyymi-ap
7187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tulee kalliiksi, jos jää kiinni. Vaikka oma isäni harrasti tuota, en itse lähtisi kaupungin metsiin joulukuusivarkaisiin. 🤔🎄
Itse olen käyttänyt tekokuusta jo pidempään. Ei tarvitse katkoa elävää puuta, eikä miettiä neulasia. Helppo ja kaunis. Omassa versiossa on valotkin valmiina. Joulun tuoksun saa joulukukista, leivonnaisista, löylytuoksusta jne.
En hanki joulukusta
Luovuin jokin aika sitten aidosta joulukuusesta, kun sain hieman hengenahdistusta aidosta kuusesta. Harmitus oli kova ja olimme vuoden ilman kuusta, mutta joulu tuntui jotenkin vajaalla niin hankin sitten muovikuusen. Kuusi itsessään oli positiivinen yllätys, se ei näytä lainkaan niin pahalta kuin pelkäsin, mutta aito on aina aito.
Mä oon onneksi jo päässyt kuusikiimasta yli. 😁
Penskat kun oli pieniä, niin silloin tuli hommattua, mutta ihan perikunnan metsistä.
Jotenkin haaskausta katkaista keskenkasvuinen kuusi tupaan kuivettumaan ja sitten lisäksi vielä helkatinmoinen työ siivota neulaset ja koristeet lopuksi..
Mutsin luo käyn maalta saunsn nurkalla kasvavasta Douglaskuusesta muutaman oksan maljaan ja siinä tulee sopivasti joulumieltä ja tuoksua. Siien jouluvalot ja vähän jotain pikkupalloja ja vot! 🙂
Tekopuu ollut jo liki koko aikuisikäni. Oikeasta kuusesta on vain riesaa kaikissa vaiheissa.
Kuuluiko muinoin 'kulttuuriin', että kuusivarkaissa käytiin.
Muistan isän 'hakeneen' voimalinjojen alta joulukuusen. Eksyikin kerran.
Ne kuuset olivat hirveän näköisiä harvaoksaisia näreitä, joissa tietenkin oli vähän neulasia.
Tuskin huumormielessä?
Vilma