Mikseivät tee sitä kulttuuriaan niin hyvin, että yleisö on valmis siitä maksamaan tarpeeksi hyvin. Tehdään hömppäpömppää ja odotetaan, että kyllä yhteiskunta maksaa palkan tai jatkuvia apurahoja.
Kulttuuriväki jaksaa itkeä leikkauksia
Anonyymi-ap
7416436
5Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 741
Vanhimmat
Oman maan kulttuurin alasajo on lopun alkua!
Meillä on liikaa kulttuurilaitoksia ja alan koulutusta.
Kaikesta muusta saa leikata mutta ei trubaduurien ja jokerien palkkioista.
Ruhtinaiden tulee maksaa pelleilystä ilman muuta, muuten ruhtinas pitkästyy.
Baletissakin aikuiset miehet hyppelehtii sukkahousuissa, kuka niitä viitsii katsella.
Öö nyt pieni stoppi herjalle , itse oon lihaa silloin "tälöin syövä hetero mies , , munat ja sille , tätyy myöntää että baletti tanssi vaatii todella hyvää fyysistä kuntoa , kun kuvio vsdetään täysillä ja " hartaudella siihen ei joka jätkästä oo mutta tätyy tunnustaa en minäkään jaksaisi töllöstä vahata koko " tanhua " loppuun asti , sitt paikanpäälä ois ekä eri asija, , orkesteri ja kaikki , , niin ja onhan sielä ne balleriinatkin. silmänruokana. ( mitkähän lie lipun hinnat ? )
Joitakin vuosia sitten vierailin New Yorkin MoMassa. Ainoa taulu, minkä ymmärsin mitä se käsittää oli jääkaapin ovi, siihen oli laitettu pokat ympärille.
Minä olen raavas keski-ikäinen mies ja minä tykkään katsoa taitoluistelua. Katson myös nyrkkeilyä. Eli makunsa kullakin.
Samanlaista valittaja paska porukkaa kuin maajussit ja poromiehet !
Eihän raksamiehenä toimivat yrittäjätkään itke kokoaikaa televisiossa kun on vähän hommia eikä palkkaa meinaa saada nyt kun rahat menee Ukrainaan ja kaikki on Suomessa jumissa.
LIPERAALIT KATSOO TAPPI PYSTYSSÄ !
Samoin kuin drakc show:ta
Semmoisia "miehiä" tässä massa ihannoidaan nyt ,se on muotia tietyissä piireissä Helsingin liepeillä.
Onnesksi Tulee muutaman viikon kuluttua Trump Maailamn johtajaksi ja haistattaa vitun LIPERAALEILLA ! saa siinä meidänkin Stuppi nyrpistellä nenää ja näytellä oravan hampaita
No, MoMa ei saa Suomen budjettirahoja.
Hyvä kun ymmärrät jääkaapin päälle.
Niin kyllä oopperan esitykset ilman valtion rahaa, lipun hinta olisi 1000e ? Vaikka ooppera tuntuu olevan varakkaamman väen taidetta, niin kaikki veronmaksajien se pitää kustantaa? Nämä varakkaat päättäjät ystävineen näistä kulttuurirahoista päättävät? On vaan niin törkeää kun vanhukset hoitamatta, niin joku pillipiipari valittaa kun ei tule palkkaa? Asiat pitäisi laittaa tärkeysjärjestykseen?
Just näin! Mitä hyötyä tuosta sairaalloisesta kulttuurin palvomisesta - mitä HYÖTYÄ siitä on, kun samaan aikaan papat ja mummot makaa paskat ja kuset vaipoissa hoitolaitoksissa, sitä kannattaa vähän miettiä!
Kun valtion rahat on finaalissa ja velkaa pitää vain ottaa lisää, millä nuo kulttuuri-tukiaiset maksetaan - VELKARAHALLA tietysti!
Kun maa on köyhä, se ON köyhä.
Höpöhöpö. Mene Eurooppaan tutkimaan asiaa
''vanhukset hoitamatta' kuolee ne kuminkin. Vanhaa autoa ei kannata korjata isosti samasta syystä.
tärkeysjärjetyksesä on nyt oltava valtion velanoton supistaminen -tai jättää velat maksamatta
Kulttuuria tuotetaan ja viedään myös palvelutalojen ja sairaaloiden asiakkaille jos et ole huomannut
Sitä et sure, että isot yritykset kiertää veronmaksua ja saavat silti valtion vienti- ja yritystukua
Viedään vanhainkoteihin kulttuuria Juu, ,sitä perk...bingon pyöritystä ja ns.voittojutut saa vanhusten omaiset tuoda mukanaan. Kulttuurista pitää ja saa leikata,on paljon löysää rahaa mitä jaellaan käsittämättömän typeriin kohteisiin. Veronmaksajat eivät ole tyhmiä, nykytaide ja Suomalainen kirjallisuuskin osittain on tylsää sekä turhanpäiväistä (muka älykästä) pälätystä. Ooppera ,Kiasma, ym. valtion elättilaitoksia, apurahoja jaellaan surutta maailmanparantaja fiiliksellä saapasteleville bubi pölöille. Monikulttuurin nimessä rahaa palaa ja paljon, Suomeen ei kuulu moskeijat,ei todellakaan. Rahahanat poikki heti.
Suomalainen taide, musiikki jne on tärkeää- muutenhan olis vain USA-eurooppalaista ...
raha ei ole tuossakaan tärkeää- vaan tuet palautuu aina käytön kautta valtiolle.
Siksi myös KANSANPLAKKA toimisi ihan hyvin- kansalla ostovoima = kauppa käy = rahaa firmoille= työpaikkoja ja verotuloja tulee...
Paljonko kulttuuri tuo kassaan rahaa ?
Purra jakoi hiljattain 40 000 miljoonaa euroa ulkomaille ja rikkaimmille ... ihan muuhun kuin kulttuuriin...
Muuten urheilukin lasketaan kulttuuriin, jota ei taida vouhopersu ymmärtääkään...
Ulkomaiset sijoittajat nostavat verotta tuloja Suomesta mutta ei kiinnostanut demari hallitusta.
Juu kuka hitto moisia homoja haluaa katsoa, niiden sipsuttelua!
Joo ja kyllä ainakin olympialaiset näyttivät että hukkaan meni rahat? Kyllä lasten harrasteurheilusta on rahaa poistettu paljon, noille ns huipuille jotka leireilee talvella Espanjassa ei tarvii maksaa? Miten ne entiset Urheilijat pärjäsivät kun eivät päässeet etelään talvella. Halliin vaan treeneissä?
Onko noin, tiedätkö edes noista määristä mitään?
En ulkonäköön puuttuisi , , mullakin on " oravanhampaat " ja niistä on vittuiltu ja vihjaltu ihan armeejassakin vihjailtiin mutta asijasata toiseen , , laskeekohan sormijaan samaan tahtiiiin kun luennoi ja puolustelee vieläkin Natoon menoa - - mutta en malta veläkään puuttua tuohon " hammas herjaan , , siinä on vähän edistytty , tarkoitan SS ryhmän Prisma mainosta , , siinä e jäniksellä ole silmään pistäiä " oravan hampaita " ehkäpä yhteiskunta menee hitaasti parempaan suuntaan ja lopettaa ulkonäkö pilkan tällä saralla ja loppuu se nälviminen , , muuten ei Lasten ohjelman NEPOSELLA ; kaan ole enää niitä Torakkaita. Niin e ttä jummi jammi vaan että on hauskaa. !!
Köyhien Tuet palautuu esim verojen kautta aina valtiolle , koska ne käytetään heti.
Siksi myös KANSANPALKKA toimisi ihan hyvin- kansalla ostovoima = kauppa käy = rahaa firmoille= työpaikkoja ja verotuloja tulee...
Ulkomaiset sijoittajat nostavat verotta tuloja Suomesta - mutta eipä tuo kiinnosta persu-hallitusta.
Ranskan vasemmisto ja äärioikeisto äänesti EU-eliitti hallituksen pois vallasta!
Sama pitäisi saada Suomeenkin!
Huomenna pois riistäjähallitus- ja kansan hallitus tilalle?
Muistelen jostakin lukeneeni ellen väärin muista jotta Stuppkin on ollut koulukiusattu , avautui jossakin haastattelussa. ?
Kyllä, Suomen kulttuuria ei arvosteta (en puhu nyt taiteesta). Jos annetaan tilaa vieraille kulttuureille, ne ottavat ne. Ei passaa olla liian kiltti. Muut ei ole yhtä kilttejä.
Pakkomyyntiä, kun ei kukaan muu tule katsomaan ja sitten kuskataan busseilla vanhukset teatteriin ja vanhuksien rahoista maksetaan olemattomia näytelmiä, oopperoita, ym. Teattereille täytyy suoraan sanoa, että laittakaa lipun hinta niin korkeaksi,että kannattaa , jos ei yleisöä tule, niin harventakaa kertoja tai lopettakaa. Niin sitä loppuu muiltakin ammatinharjoittajilta, eikä valtio avusta, kun bisnes on huono? Silloin tarvitsee vaihtaa alaa, millä ilman tukia on kysyntää.
Homot. Ei muut.
Suomalaisten yritysten on pakko suunnitella verojen minimointi lain puitteissa, muuten ei ole yritystoiminta Suomessa kannattavaa. Kokeilepa itse ryhtyä yrittäjäksi. Kaikkien pitäisi alkaa systemaattisesti kiertämään veroja. Siinäs olis eliitille sellaista vittuilua, mistä minä pidän :-) Raha kuuluu kansalle. Hankkikaamme se itse. Saakaamme sitä paljon. Pitäkäämme huolta läheisistämme, ei jostain tuntemattomasta ideologisesti työttömästä Hannasta ja elämäntapataiteilija Paulista.
Jos annettaisiin yritysten menestyä, ois täällä oikeitakin töitä tarjolla.
Menestyvät yritykset -> palkattavia työntekijöitä -> ostovoimaa -> menestyvät yritykset
Kuvio olisi niin yksinkertainen, mutta sinä haluat tunkea kommunismin siihenkin väliin.
Jos saisit kansalaispalkkaa menisitkö edes töihin?
Entä suuryrityksenjohtaja? Tarvitseeko hänkin kansalaispalkkaa?
Persut vastustaa yleisesti ottaen ulkomaiden tukia ja elitismiä. Ukrainan tuki on tietenkin eri asia.
Mutta kun ei Persut yksin niitä päätöksiä saa demokratiassa tehdä. Valitettavasti.
Minun puolesta kaikki tuet pois. Sakset syrjään ja leikkuri jylläämään! Vapaus ja vastuu kansalle.
Kansalaispalkkako muka palaisi valtiolle? Pah. Kaikki mitä ostat ei ole suomalaista. Kun ostat banaanin tai kiinalaisen aparaatin, raha lentää ulkomaille. Suomi köyhtyy.
Samalla jää rikkaiden kansainvälisten yrittäjien taskuun mojova summa. Ja se olisi kaikki sinun työlläsi uurastamaa verorahaa.
Suomen kansa; pidetään yhtä ja pidetään itse omat rahamme. Ei anneta niitä ulkomaille eikä veroina pois. Päätetään itse, miten rahamme käytetään sen sijaan että vallankäyttäjät päättäisivät puolestasi lähettää rahasi kirgisiaan tupakkavastaiseen kampanjaan.
Eli tulisiko valtion tarjota viihdettä monipuolisesti, jotta jokaiselle olisi jotain? Eikö olisi parempi, että säästäisit itse veroista sen rahan jolla saat juuri sitä mitä haluat sen sijaan että kustannat aimo joukon eri lajeja?
Suomen ruokatuotanto kärsii ja sinä pyydät heitä olemaan hiljaa??
Eurooppa on kaikki yhtä jumissa syvällä paskassa.
Jenkkien ja Kanadan paritanssien naisia on terveellistä miesten katsoa . On varsinaisia kaunottaria nuo naiset
Paljon!
Kävin myös MoMassa joitakin vuosia sitten ja päädyin siihen, että minulla on varmaankin aukko sivistyksessä. Ainoa teos jonka ymmärsin varmasti taiteeksi oli Mona Lisa taulu.
Yhteen huoneista oli keskelle honetta vedetty pyykkinaru, jossa killui keltainen, puinen tuoli.
Että sellaista komiikkaa!!
Aika minimaalista kulttuurin rahoitukseen verrattuna.
Kansanpalkan päälle vielä Kelan etuuksia ja sossun tukia, se vasta kallista olisikin ja ideologiset työttömät moninkertaistuisivat. Kuka sen maksaa???? Otetaan lisää velkaa!!
Jokainen kiljuvaääninen nainen typerine sanoituksineen sanoo olevansa nykyisin artisti, sanoittaja ja säveltäjä. Lopputulos on usein niin kamala, että koiratkin sulkevat korvansa käpälillään. Noita secYlekin jo suosii. Tsitaa olla halpaa esittää.
Homot!
No siitähän sinä et tietysti ymmärräkään yhtään mitään. Näet vaan sukkahousut etkä osaa lukea sanomaa tanssimisesta . Joten miksi edes kommetoit asiasta mistä sinulla ei ole mitään tietoa.
Olisko parempi ehkä että nämä ihmiset olisivat samanlaisia kun sinä ? Sitä eivät tule koskaan olemaan .
Et osaa arvostaa muuta kun sitä omaa ns kulttuuriasi, mitä se nyt sattuu olemaan
Semmoisia miehiä ???????
Sinunkaltaisisiko pitäisi ihannoida jotenkin .
Kuinkamosessa hoitolaitoksessa olet käynyt sanasi toteamassa?
Vai heittäköön huulta aikasi kuluksi, ota ja asetu ehdokkaaksi hoitotyöhön että saat sinäkin nähdä mitä se todellisuudessa on .
Oletko itse tehnyt mitään vanhusten hyväksi , että heidän elämänsä helpottuisi, vai oletko vaan jokin ääni joillain palstoilla , kas kun palstoilla oleminen ei ole kansantaloutta kohentavaa, ainoastaa osallistuminen yhteiskunnallisiin asioihin joissa nähdään kaikkien tarpeet
Siis sinäkö tiedät jotenkin että vanhuksia ei hoideta , otappa asiaksi se oman kuntasi kanssa, ei tilanne sillä parane että hoilaat netissä, ainoastaan sillä että ihmiset tekevät jotain asialle . Siis aloita siitä että otat kuntasi yhteyden ja esität nämä epäkohdat ihmisoikeuksiaan perusteella ja siten teet jotain heidän puolestaan.
Täällä netissä ei muutosta tapahdu yhteiskunnallisissa asioissa ne tehdään ihan vaan livenä
Hehheh... eihän siellä nyrkkeilijät ja taitoluistelijat inise vaan jotkut idiootit suomalaiset näyttelijät, jotka ei osaa edes näytellä. Vassariehdokkaanakin ollut Riku Nieminen, outoa, eikö kuis sattuikaan?
Nuo mainitsemasi joutuu tekemään töitä saadakseen sponsorit.
Kurpitsa perseeseen -"taiteilijat", vihervassari satukirjojen ja historian uusiksi kirjoittajat, jotka eivät osaa edes kirjoittaa vaan mulkkaavat vanhoja hyviä, oikeiden kirjailijoiden, kirjoittamia satukirjoja ja oikeita historiankirjojen, mulkkaamalla niitä viherideologiaansa sopiviksi. Sitten tollot kehtaavat kutsua itsiänn "kirjailijoiksi" vaikka eivät osaa itse kirjoittaa mitään itse.
Ihan oikein, ihmisten ulkonäköön ei tavallisesti aikuiset ihmiset puutu eikä niistä tartte kirjoitella netissä . Kenenkään hampaa ei pitäisi edes olla puheen aiheeena yhteiskunnallisissa asioissa .
Sellaiset puhee5 ovat ala-arvoisia .
En ole nähnyt yhtäkään homoa hyppivät sukkahousuissa , mutta nähnyt heidän pelastavan ihmisten henkiä. Leikkaus salissa taitavia kun ovat. Myöskin ovat suurissa firmoissatoiminnan johtajia . Joten älä alenna jotain ihmisryhmää koska et heistä tiedä yhtään mitään . Ovat saman arvoisia ihmisinä kun sinäkin, joskin älykkäämpiä
Sinäkin varmaan olet käynyt sen verran koulua joka maksetaan verorahoilla ja saanut syödä siellä vatsasi täyteen koitappas ajatella kaikkia asioita mitä olet hyödyntänyt elämäsi aikana verorahojen kustannuksellaan pääaukinen olio
Kulttuuria vie esim vanhusten laitoksiin paikalliset toimijat ja lapset eli koulut. Nämä pienet yksiköt ei saa sentin latiakaan veronmaksajien rahoja. Toimivat ns talkoohengellä ja hyvällä mielellä. Vrt kesäteatterit. Lipputulot, joista maksetaan palkka ns nimiesiintyjälle, jos sellainen on. Kesäteatterithan vetää sakkia pilvin pimein johonkin korpeen, kun esitykset on hyviä, aiheet ajankohtaisia, vanhoja kunnon "kalle tappis" -tyylisiä jne. Tavalliset ihmiset näyttelee. Noilla kesäteattereilla menee paremmin kuin joillain isoilla teattereilla. Toki, eihän noihin maalaispaikkoihin voi vetää iltapukua ylle eikä muutenkaan olla täydessä tällingissä, kuten isoihin teattereihin mennään vain näytille, itse näytöksellä niin väliä tai johonkin oopperaan (ihan hirveetä kiljumista), joista suurin osa ei ymmärrä hevon paskaa, mutta kun se on niin hienoa.
Mihin? Kerro mulle, on mennyt ohi.
'kasan hallitus tilalle. '' . Vielä parempi saada kansan demokratia SAK johdolla.!
..'kaikk tuet pois' Varsinkin verottajna tuki ay jäsen maksuille ja ns yleishyödyllisille yhtiöille ja sitä kautta lakkoilulle.
Juu HOMOT ei muut.
Tää oli hyvä , koiratkin sulkee korvansa käpälillä.
Höpö höpö!! Miksi viitsitte tästäkin vaahdota vaikka ne leikkaukset eivät ole niin suuria että se vaikuttaisi mihinkään! Ja nyt iletään vaahdota kulttuurin alasajosta! Ei ihme että kansa jakautuu kahtia kun valeita syötetään jatkuvasti!!
Höpö höpö, mee itse tutkiin Euroopan varallisuutta ensin.
Se on laillista verosuunnittelua. Ei siitä saa syyttää, jos vasiten ei tyhmä ole.
Niin totta, ahdistuksen ja kiiman välissä vonkuvista nuorista naissolisteista ei ole pulaa ja Yle suosii kiduttaa niiden kauheilla pläjäyksillä.
Monilla noista on mielenterveys-ja päihdeongelmiakin.
Onneksi on virtakytkimellä radio.
Tiedätkö, mitä tuo "liberaali" tarkoittaa?
Ja tiedätkö, mikä on liberaalin vastakohta? Se on maalaisfas*stijuntti!
Sitä paitsi niillä pienillä "kulttuurirahoilla" ei pyyhitä kuin noin kymmenen mummon pyllyt vuoden ajan. Eli niillä ei ole juuri merkitystä kansantaloudelle. Hallitus leikkaa niitä vain tyydyttääkseen ja helpottaakseen persujen kulttuurieliittivihaa.
Mutta kun äärioikeisto on täällä Suomessa jo hallituksessa. Mitenkäs nyt sitten tehdään?
Persut ovat se äärioikeisto ja kokoomus sitä EU-eliittiä.
Minäkin kannatan kansan hallitusta Suomeen. Eli demarit, vasemmistoliitto, vihreät ja keskusta hallitukseen!
Kulttuuri... tuo yhteiskunnan SYÖPÄ!!!!!
Kuka jaksaa kataella kun aikuiaet miehet luistelee kumipalan perässä.
Tai juoksee kdntällä pallon perässä.
Homot. Suurin osa suomalaisista miehistä vihaa naisia ja rakastaa miehiä. Muuten baletin katsominen ei olisi niim tuskallista miehille. Suurin osa tanssijoista naisia. Mutta miehet haluavat katselka vain miehiä. . Baletti Vaatii niin paljon fyysisesti että hyvin harva kykenee.
Jos suomalaiset miehet olisivat miehiä, he rakastaisivat katsoa balettia ja kannustaisivat ja rakastaisivat naisia.
99 % miehistä piilohomoja.
sipelius ralo, finlandia ralo ja mut iso lämpimät tilat avoimiksi yötäpäiää ja näin köyhät asunnottomat pääsisi siästiloihin lämmittelemään ja muutamaksi tunniksi johinkin nurkkaan nkkumaan
Niin rikkaat voisi osallistua tarkoisiin.Yritystuet etc.Solidaarisuusveron alaraja elemmas.
Irwin lauloi aikanaa Haistakaa paska koko valtiovalta.
Hallituksen tulisi erota, kun se tuottaa konkursseja ja työttömiä.
Ja samaa valittajajengiä ovat ammattiliitot,koko ajan lisää rahaa tai mennään lakkoon.Finnairin henkilökunta edustaa hyvin lakkoiluhenkeä ja kaikki teollisuusalat joissa palkat ovat jo ruhtinaalliset.
ooppera ei ole varakkaan väen harrastus,lippuja saa halvemmalla kuin jäähallin jääkiekko-otteluun,kannattaisi tutustua lippujen hintoihin. Mutta kun oopperassa on usein näitä nykyoopperoita,jotka ei kiinnosta.Parhaat on klassikot.
Kommunistisossut haluaa ottaa lisää velkaa,siksi Marin lähti maanpakoon,kun tuli maksun aika.
Se että leikataan höpöhöpöteattereilta ja korruptoituneilta kulttuurijärjestöiltä ei ole kulttuurin alasajoa.
Lähes kaikki minunkin luokalta valmistuneet ovat työttömiä. Koulutuksessa ollu ylitarjontaa jo kymmenen vuoden ajan.
Ei ole ainakaan silloin viety kun olen siellä ollut töissä
Yritykset on niitä, jotka tuo rahaa valtion kassaan. Trubaduurit jotka elää valtion tuilla vain syövät kassasta. Siinä eto.
Ei senttiäkään.
Ilman kulttuuria voi syömällä elää ihan hyvin. Tuet pois joutosakilta.
Vai itse oli kiusaaja? Taisi olla niin. Sopii kyllä habitukseen?
Naiset
Niiden perheet ja suku jaksaa...
Alle satasella saa parhaatkin paikat.
Mikäs siinä jos miehet haluavat hyppiä sukkahousuissa mutta miksi heidän pitäisi saada yhteiskunnalta rahat elämiseen?
Joutaisi ajaakin alas. Harmi, että "leikkaus" oli niin minimaalinen. Eikös tämänkin joutosakin pitäisi tehdä sellaista kulttuuria, että kansaa kiinnostaisi ja sitä myötä myös maksaisi käymällä eri kulttuuritapahtumissa eli tienaisivat itse? Nykykulttuuri on tyyliä kurpitsa perseeseen eli tuollaista sairasta pervoa.
Mikä vittu siinä on, ettei nuo idiootit tajua, että kaikkien pitää säästää? Ei tuo sakki ole mikään Jumala vaan suomalaisen kulttuurin irvikuva, eivätkä osaa tehdä mitään.
Kerroppa tarkemmin. Käykö sinusta esim oopperan väki kiekumassa vanhainkodeissa? Ei, ei todellakaan.
"Kulttuuria" vie koulut eli lapset käy laulamassa ja muut yksityiset ihmiset tmv. Ne tekee sen ilmaiseksi, mutta yksikään esim oopperaihminen ei eväänsä liikauttaisi vaan pitää maksaa muutama tonni.
Hehhehheee...
Onko itselläsi äitiä, isää tai muuta sukulaista, joka mätänee vanhainkodissa? Ihan näissä kunnallisissa, ei kunnan eliitin hoitokodeissa.
Ihan kokemuksesta kerron, ettei korppi korpin silmää noki.
Suomeen rantautui härskisti tapa v 2019: sairastut, olet vammainen, jäät eläkkeelle tai et ole älynnyt kuolla vielä 75 vuotiaana, olet tuottamaton kuluerä! Sinusta pitää päästä eroon tavalla tai toisella. Oletko tietoinen edes tällaisesta asiasta, että laitoksissa syötetään järjettömät määrät mielialalääkkeitä? Niissä on käveleviä kuolleita, hiljaa sängyissään olevia....
Toivon todella, että omalla kohdallasi asiat olisi hienosti ja hyvin, mutta epäilen, epäilen suuresti.
Suomessa on laki tehty eläinten hyvinvoinnista ja rangaistukset on kovat, mutta sairaat, vammaiset, eläkeläiset (vanhukset) on jätetty täysin ulos! Minusta em on yhtä suojattomia kuin eläimet, eivät pysty puolustautumaan ja ovat riippuvaisia muista.
Tämä itsessään kertoo Suomen sairaasta touhusta! Onneksi ei joka päivä enää valehdella "maailmanonnellisimmasta kansasta", kuten tätä valhetta aivopesun nimissä toitotettiin joka vitun päivä mediassa. Valhetta, suurta valhetta!
Koulukiusaajana tunnettiin Tuppi.
Eli valtaosa persuista pitää baletista.
Se on ollut korkea lentoista taidetta, se.
Aikoinaan Kiasmassa, siivooja siivosi törkyläjän lattialta.
Seuraavana päivä ilmeni, että törkyläjä olikin taideteos.
Eli. Toisille, törkyläjä on taidetta, ja toisille.... niinpä niin 😇
Taideteokset puhuttaa katsojaa 😊
Ei tosiaan niin suurista leikkauksista ole kyse, että se antaisi aihetta puhua kulttuurin alasajosta. Kulttuurihenkilöt vain puhuvat omasta puolestaan kuten kaikki muutkin ryhmittymät. Ehkä he vain saavat suurempaa näkyvyyttä kun ovat tavallaan "julkkiksia". Mutta jos leikata pitää niin sitten ketään ei saa jättää ulkopuilelle. Ei ole oikein leikalta vain valmiiksi köyhiltä.
Olen omaishoitaja, entä sinä
Kulttuuri auttaa ymmärtämään erilaisuutta. Siitä on hyötyä, kun yritämme täällä pienessä maassa tulla toimeen keskenämme.
..."kuin maajussit ja ..." maatalouden valitukset ymmärrän , se ala on valtiovallan ja vasemmiston toimesta poljettu niin alas kuin mahdollista , lieneekö syynä nuo paperilla elävät mutantit vai aikomus tappaa nälkään kaikki "väärin ajattelevat" ... Viime vuosien hurlumhei- meininki on tullut tiensä päähän mutta hallinnon eri portailla istuvat eivät millään siirtyisi lipaisuetäisyydeltä, onhan hillotolpan vierellä ollut niin ihanaa istua ..Säästöjen tarpeellisuuden ja välttämättömyyden myöntävät kaikki jotka valtion taloudesta jotain ymmärtävät .. siis sillä ehdolla ettei juuri heidän siivunsa yhteisestä kakusta yhtään ohene ...
Kulttuuria niin .. vaikka toisaalta , noin henkilökohtaisella tasolla : mieluummin , jopa hyvin paljon mieluummin menisin hoitoon vaikka joitain viikkoja ENNEN ilman kulttuuripläjäystä .. kuin kuukausien päästä kuuntelemaan jotain runonlausuntaa tai vallankumousvirttä seljälläni , pitemmän tikkirivin tai useamman tippapullon kanssa ...
Äärioikeistohallituksen tekoja.
Suomalaista taidetta ja musiikkia voi tehdä ja tehdään myös ilman tukia.
Mitä vattua höpiset? 40 miljardia? Älä jauha skeidaa. Edellinen hallitus otti 48 miljardia velkaa nousukaudella. Siitä noin 10 miljardia meni koronaan, Ehkä 1 miljardi on yhteensä mennyt Ukrainaan. Loput punikkiakka hukkasi mihin lie. Jälkiä jättämättä katosi yli 30 miljardia euroa. Purra ei ole rahaa mihinkään jakanut. Tämä hallitus ottaa pakosta velkaa 12 miljardia koska korot on maksettava (3 miljardia) ja ne Marinin hallituksen lisäämät 55000 julkisen työntekijää vaativat palkkaa (vähintään 3 miljardia kaikkineen). Kyllä kommarit ovat pihalla, mitään järkeä ei ole lätinöissä kunhan saa hallitusta haukkua edeltäjän typeryyksien korjaamisesta.
Tyhmiähän nuo vasurit ovat. Ihan jo siksi että ovat vasureita. Eivät nekään halua yhtään ylimääräistä veroa maksaa. En tiedä yhtään vasuria joka ei valittaisi veroista ja yrittäisi kiertää minkä ehtii. Matkakuluvähennykset tapissa, kaljaa ja viinaa Virosta.
Kommunistit ja sosialistit pitää lähettää Siperiaan. Ne ovat äärivasemmistoa.
Kerro tarkemmin mihin/kelle Purra sitä rahaa jakoi? Epäilen ettei matematiikka ollut vahvin lajisi koulussa.
En ole saanut koulussa ainoatakaan suupalaa, mitä omasta repusta. Koulukirjat sain ilmaiseksi
SAK on terroristi järjestö nykyään
Ne muutamat puhtaat pyllyt on hyvä asia
Se kun hyppivät, jos siitä leivän saavat.
Kerroppa tarkemmin, mitä ajetaan alas? Se raha, mitä noilta otetaan, on pisara meressä. Saisi ottaa enemmänkin, niin jäisi nuo "työnnetään kurpitsa perseeseen" pois.
Juu, niin vaatii, mutta baletti ja ooppera on vain pienen eliitin kerskailuhuvia.
Tuotahan se "taide" on, paskanna kankaalle, kehystä se. Tarjoa sitä sitten ateneumiin.
"Oman maan kulttuurin alasajo on lopun alkua!"
Olet oikeassa, veroilla elävät ploiset tappavat kulttuurin.
Kiva kun muistutit !!
Kulttuuri ja urheilu on käsittääkseni eri asia.
Mutta tuo lasten urheilu... se onkin hauska juttu. Aloitetaan nyt niistä omista vabhemmista, jotka luulevat että se oma on tuleva maailmantähti fudiksessa/nhl:ssä jne.. Rääkyvät ja huutavat, no en ihmettele, että lopahtaa.
Kuulumme Eurooppaan .
Mm. Media-alan koulutus tule lakkauttaa sillä se polttaa turhaan valtion varoja, eikä se tuota yhteiskunnalle mitään.
No kai se köyhä on ja sellaisena pysyy kun ei ole edes omaa valuuttaa.
Meillä ei ole ekonomista itsenäisyyttä missään ketjun osassa: ei omaa rahan symboliikkaa, ei omaa teollisuutta, emme pysty asettamaan hintatasoja eikä kansa päätä yleisistä palkkatasoista.
Ei siis omaa ekonomista itsenäisyyttä. Näistä oma valuutta ja oma teollisuus olisi se, mikä ensin pitäisi pystyttää että pikkuhiljaa saataisiin ns talous kuntoon.
Mutta ei ihmiset ymmärrä mitä on "raha". Nythän ihmiset luulee, että raha kaivetaan jostain maaperästä tai tunnelista. Sitä pidetään jonain raaka-aineena jota on vähän. Ei myöskään ymmärretä, että rahan symbo
Jotenka, ei muuta kuin suoraan kohti tuhoa.
Asia on juuri noin, erittäin hyvin ja selkeästi kirjoitettu. Kiitos!
Etuovella huudetaan Suomi on velkaantunut
Taka ovella. Lapataan rahaa ilmaiseksi yrityksille ja maksatetaan kansalla
Kokoomuksen kusetusta
Niinpä. Yritykset maksavat vain 20 % yritysveroa ja saavat suunnilleen saman verran, noin 18 miljardia euroa yritystukia ja erilaisia verotuki, kuten esimerkiksi alennettu sähköveroluokka II. Toisin sanoen yritysten verot maksavat palkansaajat ja eläkeläiset.
Vaikka suomi o taantumassa ja talouskasvu heikko, niin yritykset jakavat isot osingot, vaikka tulos ei isoa osingonjakoa edellytä. Miksi yritykset eivät investoi vientiin, kasvuun ja osaavaan työvoimaan ison osingonjaon sijaan? Odottavat yritykset että yritysten kaikki investoinnit tulevat veronmaksajien maksuun?
Fortum jakaa isot osingot, vain vähän sen jälkeen kun valtio auttoi Fortumin ylös Uniper-kuopasta.
Kerätäänkö Fortumin uusi, iso osinkopotti energian korotettuna hintana kuluttajilta? Kuluttajat eivät voi kilpailuttaa sähkönsiirtoa ja energian hinta on erittäin kallista. Senkö vuoksi että mahdollisimman isot osingot voidaan omistajille maksaa ja johtoa ruhtinaallisesti palkita✂️💼✂️👖✂️💼✂️✂️👖
Puolustuskyvyttömiltä leikataan taas
Ilmeisesti Purran "ohjauksella" on Juuson päätös leikata satojatuhansia
kehityvammaisten oppimateriaaleista, vaikka oikeus perusopetukseen
on turvattu Suomen perustuslaissa (❗️) , samoin kuin jokaisen yhtäläinen
oikeus saada kykyjensä ja erityisten tarpeidensa mukaisesti myös muuta kuin perusopetusta.
Kehitysvammaisten ja muiden erityistä tukea tarvitsevien lasten oikeus oppimiseen
ei voi toteutua, jos heille välttämättömien oppimateriaalien tuottaminen
lakkautetaan.
Mihin tämä järkyttävä päätös oikein perustuu ❓🧕🥷🧕🧕🌚🥷🧕🌰🏛️✂️👲🤶
Työttömyys poistuu heti. Kun. Yritystuet poistetaan
Mutta kumpaakaan ei haluta tehdä
Miksi
Yritystuki on sosiaalietuutta vai rikkaille
Äänestä sdp
🌰🪨🪨🪨➕🪨➕🪨✂️🥀🪨➕✂️👲🧕🧕🤶⚕️✖️✂️
Miten voi olla että kansalle ei hyväksytä rahaa ruokaan mutta
Kansa saa veoissaan maksaa rikaiden täysin yhteiskunnalle hyödyttömiä sosialietuusen elikkä yritystuet
yritustuki on sosiaalietuutta eikkaille voitollisille. Yrityksille vuodesta toiseen miljardeja ja juuri siksi suomessa on suur työttömyyskin
Kun ei tarvii pakalkata ketäön töihin
Yritystuki elättää eikkaat . loiset
➕🏬➕😱➕🤡➕🥷🧕🌺➕💼💼💼💼💼🪨🪨🪨🪨🪨🪨
Yritys tarvitsee yhteiskunnan sosiaalitukea kyetäkseen toimimaan, kasvamaan ja kukoistamaan.
Parempi väki tarvitsee enemmän rahaa ja alempia veroja, että jaksavat toimia entistä tuottavammin ja toivon mukaan myös sijoitella rahojaan systeemiä hyödyttävällä tavalla.
Mitä tarvitsee työtön? Vähemmän sosiaalitukia ja vähemmän työttömyyskorvauksia. Entäs duunari? Vähemmän vaikutusmahdollisuuksia ja pienempää palkkaa.
Taviksia motivoidaan siis eri keinoin kuin varakkaita tai yrityksiä. Laitaoikeistohallitus on jopa sitä mieltä, että nälkä ja asunnottomuus hyödyttävät ja kannustavat ihmistä, jolla menee huonosti. Tällaiset asiat kannattaa muistaa aina äänestyspäätöstä tehdessä.
Äänestä SDPYritystuet 2020–2022
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009579833.html
Hae taulukosta tässä vaan alkua
Sija
Tuen saaja
Maksettu
1
UPM-Kymmene Oyj
60 997 150,83
2
Viking Line Abp
54 143 228,25
3
Finnlines Oyj
41 749 129,7
4
Tallink Silja Oy
32 502 729,82
5
Metsä Board Oyj
20 863 622,3
6
Outokumpu Stainless Oy
20 520 535,38
7
Nokia Solutions and Networks Oy
19 142 163
8
Vermon Ravirata Oy
18 264 947,54
9
Stora Enso Oyj
17 769 031,64
10
Rauma Marine Constructions Oy
17 671 530
11
Boliden Kokkola Oy
17 424 277,08
12
ESL Shipping Oy
16 845 665,58
13
Kemira Chemicals Oy
16 290 803,52
14
Rederiaktiebolaget Eckerö
15 508 111,41
15
MIELI Suomen Mielenterveys ry;MIELI Psykisk Hälsa Finland rf
13 385 000
16
Outokumpu Chrome Oy
12 366 341,37
17
Neste Oyj
11 513 326,02
18
Oy Trailer-Link Ab
11 131 782,58
19
Stora Enso Publication Papers Oy Ltd
10 520 626,4
20
SSAB Europe Oy
10 463 366,81
21
Sappi Finland Operations Oy
10 206 442,27
22
Bore Oy Ab
10 153 829,46
23
Tampereen Ravirata Oy
8 548 772,15
24
NoHo Partners Oyj
8 385 560,28
25
Scandic Hotels Oy
8 362 384,71
26
Finnpilot Pilotage Oy
O8 117 138
27
ICEYE Oy
7 377 324
28
KONE Oyj
7 105 833
29
Lahden Hevosystäväinseura ry
7 024 099,72
30
Sandvik Mining and Construction Oy
6 920 743
31
Etelä-Pohjanmaan Hevosjalostusliitto ry
6 666 835,65
32
Fortum Power and Heat Oy
6 639 045
33
Picosun Oy
6 394 865
34
Stora Enso Veitsiluoto Oy
6 183 028,99
35
Finnair Oyj
6 000 000
36
Tervolan Saha ja Höyläämö Oy
5 914 737,7
37
Yellow Film & TV Oy
5 704 212,02
38
Meyer Turku Oy
5 465 329
39
Langh Ship Oy Ab
5 369 411,65
40
Turun Hippos ry
5 354 271,4
41
Keski-Suomen Ravirata Oy
5 157 144,4
42
Suomen Messut Oyj
5 137 075,15
43
Pohjolan Hevosystävät ry
5 081 934,49
44
NLC Ferry Ab Oy
5 069 887,02
45
Metsä Fibre Oy
5 053 763,34
46
Solar Films Inc Oy
5 012 190,31
47
Valkealan Hevosystäväinseura r.y.
4 988 875,22
48
IQM Finland Oy
4 972 543
49
Kuopion Ravirata Oy
4 836 144,4
50
BASF Battery Materials Finland Oy
4 783 218
51
Terrafame Oy
4 758 857,22
52
Eckerö Shipping Ab Ltd
4 566 702,13
53
Prima Shipping Oy Ab
4 532 140,93
54
Kuhmo Oy
4 517 844,92
55
Kesko Oyj
4 454 000
56
Holiday Club Resorts Oy
4 337 078,94
57
Stora Enso Oulu Oy
4 325 191,98
58
Borealis Polymers Oy
4 297 065,39
59
Yara Suomi Oy
4 230 200,55
60
Groke Technologies Oy
4 201 433
61
Porin Ravit Oy
4 149 245,72
62
Varjo Technologies Oy
4 100 000
63
Hiihtokeskus Iso-Ylläs Oy
4 061 860
64
Mikkelin Ravirata Oy
3 993 146,52
65
Swissport Finland Oy
3 969 463,41
66
Meriaura Invest Oy
3 964 106,82
67
Forssan Seudun Hippos ry
3 911 747,13
68
Metsä Spring Oy
3 909 568
69
Finnkino Oy
3 800 836,23
70
Vaaran Palkki Oy
3 756 571
71
Valmet Technologies Oy
3 739 629
72
Oy Nordisk Film Ab
3 684 155,7
73
Vaisala Oyj
3 680 519
74
Kanresta Oy
3 645 641,4
75
ABB Oy
3 612 399
76
Helsinki -filmi Oy
3 492 299,2
77
Neste Shipping Oy
3 441 600,65
78
Avecra Oy
3 424 758,03
79
Compass Group Finland Oy
3 288 908,63
79
Hotel Arthur Oy
3 247 794,08
80
Joensuun Ravirata Oy
3 239 328,55
81
Savonlinnan Oopperajuhlien Kannatusyhdistys ry
3 195 000
82
Tampere-talo Oy
3 186 339,57
83
SATS Finland Oy
3 181 333,93
84
Valmet Automotive Oyj
3 117 494
85
Bio Rex Cinemas Oy
3 116 208,84
86
Elokuvayhtiö Oy Aamu Ab
3 069 025
87
Pakkasmarja Oy
3 061 693,3
89
CWT Finland Oy
2 975 969,18
90
Fisher King Oy
2 945 006,32
"etkä osaa lukea sanomaa tanssimisesta" Voi hyvänen aika sentään, kiinka voi ihminen olla noin yksinkertainen ja kuitenkin luulee itsestään aika paljon? Ei niissä tansseissa mitään sanomaa oikeasti ole, niihin toki voi kuvitella kaikenlaista sanomaa, kuten melkein mihin asiaan vain.. Mutta sellaista toimintaa ei verovaroilla tarvitse tukea, sehän nyt on aivan saletti asia.
Tottakai lippuja oopperaan saa halvalla, kun ooppera on lähes 100 prosenttisesti valtion tukema. Toisinkuin jääkiekko-
Kulttuuriväki onkin noin yleisesti varsin vasemmistolaista porukkaa. Ei ihme jos porvarihallitus haluaa kulttuuria kurittaa. Näin se vaan menee.
Meikälikka ei bingoa ala pelaamaan enkä naurettaviin leikki sun muihin askartelukerhoihin aio mennä. Luureissa tulee soimaan Rammstein, Nightwish ym. Miksi ihmisten pitäisi kuolla henkisellä tasolla pystyyn ikääntyessä?
Weijo Baltzar on ainaskin kirjailija.
ÖÖ ö ö minäpä puhallan nyt pelin poikki lätkämatsissa on hyvän näkösijä typyköita viuhkapuskat käsissä ja rytkmikkäästi kannustaa Jokereita.
EREHYS KU TÄRÄHY. Aleksander Stub OLI KOULUKIUSATTU niin kuin myös Hjallis Harkimon poika , , . Aeksanderilla oli hienolta Kalskahtava nimi ja sitten ne nökö Hampaat joista , , , ei sen enempää , ne tietää mitä tarkoitan.
JOO Tään muistan , , oli se uutinen huvitti vaan t, , teos teki tehtävän ja aihetti hämmennystä.
Lisäisin vielä jotta ei energia riittänyt kiusaamiseen kun piti opiskella.
Ja taas EREHDYS KU TÄRÄHDYS ilmaisia lounaita ei ookkaa jos tiedät mitä sanonnalla tarkoitan.
Totta, ikävästi korkealla mummoäänellä ujeltavia glitteröityjä tyttöjä on paha kuunnella, sisuskaluja raatelee herkällä musiikkikorvalla varustettua ihmistä. Sinällään mummoääni on omassa ikäluokassaan normaalia myös laulettuna mutta ei väitettynä iskelmänä nuoren suusta.
Suosittelen tutustumista mm. aikoinaan kuuluisaan naislaulajaan nancy wilsoniin tai Sarah Vaughaniin, siinä vasta naisääntä jota kuuntelee mielellään.
Mee jääkiekkomatsiin. siellä ei sipsutella
Ammattiliitojen neuvostot tilalle
Niitäkin on 10 % väestöstä..
Ja kaikista törkeintä että taide hörhöt jotka päättää mikä taide saa rahaa? Kuka valvoo ja päättää mikä on oikeata hyvää taidetta, olin keväällä teatterissa ja uskomatonta paskaa, juostiin näyttämöllä ja huudeltiin mitä sattuu häivyin puolessa välissä pois. Onko niin että päättäjät voivat jakaa rahaa ilman valvontaa?
Jep ja ne potilaat paranevat heti kun näkevät verovaroin kustannettua taidetta ja lääkitys voidaan lopettaa. 😜
🌰🪨🪨🪨➕🪨➕🪨✂️🥀🪨➕✂️👲🧕🧕🤶⚕️✖️✂️
Miten voi olla että kansalle ei hyväksytä rahaa ruokaan mutta
Kansa saa veoissaan maksaa rikaiden täysin yhteiskunnalle hyödyttömiä sosialietuusen elikkä yritystuet
yritustuki on sosiaalietuutta eikkaille voitollisille. Yrityksille vuodesta toiseen miljardeja ja juuri siksi suomessa on suur työttömyyskin
Kun ei tarvii pakalkata ketäön töihin
Yritystuki elättää eikkaat . loiset➕🏬➕😱➕🤡➕🥷🧕🌺➕💼💼💼💼💼🪨🪨🪨🪨🪨🪨
Yritys tarvitsee yhteiskunnan sosiaalitukea kyetäkseen toimimaan, kasvamaan ja kukoistamaan.
Parempi väki tarvitsee enemmän rahaa ja alempia veroja, että jaksavat toimia entistä tuottavammin ja toivon mukaan myös sijoitella rahojaan systeemiä hyödyttävällä tavalla.
Mitä tarvitsee työtön? Vähemmän sosiaalitukia ja vähemmän työttömyyskorvauksia. Entäs duunari? Vähemmän vaikutusmahdollisuuksia ja pienempää palkkaa.
Taviksia motivoidaan siis eri keinoin kuin varakkaita tai yrityksiä. Laitaoikeistohallitus on jopa sitä mieltä, että nälkä ja asunnottomuus hyödyttävät ja kannustavat ihmistä, jolla menee huonosti. Tällaiset asiat kannattaa muistaa aina äänestyspäätöstä tehdessä.
Äänestä SDPYritystuet 2020–2022
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009579833.html
Hae taulukosta tässä vaan alkua
Sija
Tuen saaja
Maksettu
1
UPM-Kymmene Oyj
60 997 150,83
2
Viking Line Abp
54 143 228,25
3
Finnlines Oyj
41 749 129,7
4
Tallink Silja Oy
32 502 729,82
5
Metsä Board Oyj
20 863 622,3
6
Outokumpu Stainless Oy
20 520 535,38
7
Nokia Solutions and Networks Oy
19 142 163
8
Vermon Ravirata Oy
18 264 947,54
9
Stora Enso Oyj
17 769 031,64
10
Rauma Marine Constructions Oy
17 671 530
11
Boliden Kokkola Oy
17 424 277,08
12
ESL Shipping Oy
16 845 665,58
13
Kemira Chemicals Oy
16 290 803,52
14
Rederiaktiebolaget Eckerö
15 508 111,41
15
MIELI Suomen Mielenterveys ry;MIELI Psykisk Hälsa Finland rf
13 385 000
16
Outokumpu Chrome Oy
12 366 341,37
17
Neste Oyj
11 513 326,02
18
Oy Trailer-Link Ab
11 131 782,58
19
Stora Enso Publication Papers Oy Ltd
10 520 626,4
20
SSAB Europe Oy
10 463 366,81
21
Sappi Finland Operations Oy
10 206 442,27
22
Bore Oy Ab
10 153 829,46
23
Tampereen Ravirata Oy
8 548 772,15
24
NoHo Partners Oyj
8 385 560,28
25
Scandic Hotels Oy
8 362 384,71
26
Finnpilot Pilotage Oy
O8 117 138
27
ICEYE Oy
7 377 324
28
KONE Oyj
7 105 833
29
Lahden Hevosystäväinseura ry
7 024 099,72
30
Sandvik Mining and Construction Oy
6 920 743
31
Etelä-Pohjanmaan Hevosjalostusliitto ry
6 666 835,65
32
Fortum Power and Heat Oy
6 639 045
33
Picosun Oy
6 394 865
34
Stora Enso Veitsiluoto Oy
6 183 028,99
35
Finnair Oyj
6 000 000
36
Tervolan Saha ja Höyläämö Oy
5 914 737,7
37
Yellow Film & TV Oy
5 704 212,02
38
Meyer Turku Oy
5 465 329
39
Langh Ship Oy Ab
5 369 411,65
40
Turun Hippos ry
5 354 271,4
41
Keski-Suomen Ravirata Oy
5 157 144,4
42
Suomen Messut Oyj
5 137 075,15
43
Pohjolan Hevosystävät ry
5 081 934,49
44
NLC Ferry Ab Oy
5 069 887,02
45
Metsä Fibre Oy
5 053 763,34
46
Solar Films Inc Oy
5 012 190,31
47
Valkealan Hevosystäväinseura r.y.
4 988 875,22
48
IQM Finland Oy
4 972 543
49
Kuopion Ravirata Oy
4 836 144,4
50
BASF Battery Materials Finland Oy
4 783 218
51
Terrafame Oy
4 758 857,22
52
Eckerö Shipping Ab Ltd
4 566 702,13
53
Prima Shipping Oy Ab
4 532 140,93
54
Kuhmo Oy
4 517 844,92
55
Kesko Oyj
4 454 000
56
Holiday Club Resorts Oy
4 337 078,94
57
Stora Enso Oulu Oy
4 325 191,98
58
Borealis Polymers Oy
4 297 065,39
59
Yara Suomi Oy
4 230 200,55
60
Groke Technologies Oy
4 201 433
61
Porin Ravit Oy
4 149 245,72
62
Varjo Technologies Oy
4 100 000
63
Hiihtokeskus Iso-Ylläs Oy
4 061 860
64
Mikkelin Ravirata Oy
3 993 146,52
65
Swissport Finland Oy
3 969 463,41
66
Meriaura Invest Oy
3 964 106,82
67
Forssan Seudun Hippos ry
3 911 747,13
68
Metsä Spring Oy
3 909 568
69
Finnkino Oy
3 800 836,23
70
Vaaran Palkki Oy
3 756 571
71
Valmet Technologies Oy
3 739 629
72
Oy Nordisk Film Ab
3 684 155,7
73
Vaisala Oyj
3 680 519
74
Kanresta Oy
3 645 641,4
75
ABB Oy
3 612 399
76
Helsinki -filmi Oy
3 492 299,2
77
Neste Shipping Oy
3 441 600,65
78
Avecra Oy
3 424 758,03
79
Compass Group Finland Oy
3 288 908,63
79
Hotel Arthur Oy
3 247 794,08
80
Joensuun Ravirata Oy
3 239 328,55
81
Savonlinnan Oopperajuhlien Kannatusyhdistys ry
3 195 000
82
Tampere-talo Oy
3 186 339,57
83
SATS Finland Oy
3 181 333,93
84
Valmet Automotive Oyj
3 117 494
85
Bio Rex Cinemas Oy
3 116 208,84
86
Elokuvayhtiö Oy Aamu Ab
3 069 025
87
Pakkasmarja Oy
3 061 693,3
89
CWT Finland Oy
2 975 969,18
90
Fisher King Oy
2 945 006,32
Yritystuet 2024. Urpon ja purran maksamat sosiaaliedut rikkaille
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009579833.html
Hae taulukosta tässä vaan alkua
Sija
Tuen saaja
Maksettu
1
UPM-Kymmene Oyj
60 997 150,83
2
Viking Line Abp
54 143 228,25
3
Finnlines Oyj
41 749 129,7
4
Tallink Silja Oy
32 502 729,82
5
Metsä Board Oyj
20 863 622,3
6
Outokumpu Stainless Oy
20 520 535,38
7
Nokia Solutions and Networks Oy
19 142 163
8
Vermon Ravirata Oy
18 264 947,54
9
Stora Enso Oyj
17 769 031,64
10
Rauma Marine Constructions Oy
17 671 530
11
Boliden Kokkola Oy
17 424 277,08
12
ESL Shipping Oy
16 845 665,58
13
Kemira Chemicals Oy
16 290 803,52
14
Rederiaktiebolaget Eckerö
15 508 111,41
15
MIELI Suomen Mielenterveys ry;MIELI Psykisk Hälsa Finland rf
13 385 000
16
Outokumpu Chrome Oy
12 366 341,37
17
Neste Oyj
11 513 326,02
18
Oy Trailer-Link Ab
11 131 782,58
19
Stora Enso Publication Papers Oy Ltd
10 520 626,4
20
SSAB Europe Oy
10 463 366,81
21
Sappi Finland Operations Oy
10 206 442,27
22
Bore Oy Ab
10 153 829,46
23
Tampereen Ravirata Oy
8 548 772,15
24
NoHo Partners Oyj
8 385 560,28
25
Scandic Hotels Oy
8 362 384,71
26
Finnpilot Pilotage Oy
O8 117 138
27
ICEYE Oy
7 377 324
28
KONE Oyj
7 105 833
29
Lahden Hevosystäväinseura ry
7 024 099,72
30
Sandvik Mining and Construction Oy
6 920 743
31
Etelä-Pohjanmaan Hevosjalostusliitto ry
6 666 835,65
32
Fortum Power and Heat Oy
6 639 045
33
Picosun Oy
6 394 865
34
Stora Enso Veitsiluoto Oy
6 183 028,99
35
Finnair Oyj
6 000 000
36
Tervolan Saha ja Höyläämö Oy
5 914 737,7
37
Yellow Film & TV Oy
5 704 212,02
38
Meyer Turku Oy
5 465 329
39
Langh Ship Oy Ab
5 369 411,65
40
Turun Hippos ry
5 354 271,4
41
Keski-Suomen Ravirata Oy
5 157 144,4
42
Suomen Messut Oyj
5 137 075,15
43
Pohjolan Hevosystävät ry
5 081 934,49
44
NLC Ferry Ab Oy
5 069 887,02
45
Metsä Fibre Oy
5 053 763,34
46
Solar Films Inc Oy
5 012 190,31
47
Valkealan Hevosystäväinseura r.y.
4 988 875,22
48
IQM Finland Oy
4 972 543
49
Kuopion Ravirata Oy
4 836 144,4
50
BASF Battery Materials Finland Oy
4 783 218
51
Terrafame Oy
4 758 857,22
52
Eckerö Shipping Ab Ltd
4 566 702,13
53
Prima Shipping Oy Ab
4 532 140,93
54
Kuhmo Oy
4 517 844,92
55
Kesko Oyj
4 454 000
56
Holiday Club Resorts Oy
4 337 078,94
57
Stora Enso Oulu Oy
4 325 191,98
58
Borealis Polymers Oy
4 297 065,39
59
Yara Suomi Oy
4 230 200,55
60
Groke Technologies Oy
4 201 433
61
Porin Ravit Oy
4 149 245,72
62
Varjo Technologies Oy
4 100 000
63
Hiihtokeskus Iso-Ylläs Oy
4 061 860
64
Mikkelin Ravirata Oy
3 993 146,52
65
Swissport Finland Oy
3 969 463,41
66
Meriaura Invest Oy
3 964 106,82
67
Forssan Seudun Hippos ry
3 911 747,13
68
Metsä Spring Oy
3 909 568
69
Finnkino Oy
3 800 836,23
70
Vaaran Palkki Oy
3 756 571
71
Valmet Technologies Oy
3 739 629
72
Oy Nordisk Film Ab
3 684 155,7
73
Vaisala Oyj
3 680 519
74
Kanresta Oy
3 645 641,4
75
ABB Oy
3 612 399
76
Helsinki -filmi Oy
3 492 299,2
77
Neste Shipping Oy
3 441 600,65
78
Avecra Oy
3 424 758,03
79
Compass Group Finland Oy
3 288 908,63
79
Hotel Arthur Oy
3 247 794,08
80
Joensuun Ravirata Oy
3 239 328,55
81
Savonlinnan Oopperajuhlien Kannatusyhdistys ry
3 195 000
82
Tampere-talo Oy
3 186 339,57
83
SATS Finland Oy
3 181 333,93
84
Valmet Automotive Oyj
3 117 494
85
Bio Rex Cinemas Oy
3 116 208,84
86
Elokuvayhtiö Oy Aamu Ab
3 069 025
87
Pakkasmarja Oy
3 061 693,3
89
CWT Finland Oy
2 975 969,18
90
Fisher King Oy
2 945 006,32
Yritystuet 2024. Urpon ja purran maksamat sosiaaliedut rikkaille
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009579833.html
Hae taulukosta tässä vaan alkua
Sija
Tuen saaja
Maksettu
1
UPM-Kymmene Oyj
60 997 150,83
2
Viking Line Abp
54 143 228,25
3
Finnlines Oyj
41 749 129,7
4
Tallink Silja Oy
32 502 729,82
5
Metsä Board Oyj
20 863 622,3
6
Outokumpu Stainless Oy
20 520 535,38
7
Nokia Solutions and Networks Oy
19 142 163
8
Vermon Ravirata Oy
18 264 947,54
9
Stora Enso Oyj
17 769 031,64
10
Rauma Marine Constructions Oy
17 671 530
11
Boliden Kokkola Oy
17 424 277,08
12
ESL Shipping Oy
16 845 665,58
13
Kemira Chemicals Oy
16 290 803,52
14
Rederiaktiebolaget Eckerö
15 508 111,41
15
MIELI Suomen Mielenterveys ry;MIELI Psykisk Hälsa Finland rf
13 385 000
16
Outokumpu Chrome Oy
12 366 341,37
17
Neste Oyj
11 513 326,02
18
Oy Trailer-Link Ab
11 131 782,58
19
Stora Enso Publication Papers Oy Ltd
10 520 626,4
20
SSAB Europe Oy
10 463 366,81
21
Sappi Finland Operations Oy
10 206 442,27
22
Bore Oy Ab
10 153 829,46
23
Tampereen Ravirata Oy
8 548 772,15
24
NoHo Partners Oyj
8 385 560,28
25
Scandic Hotels Oy
8 362 384,71
26
Finnpilot Pilotage Oy
O8 117 138
27
ICEYE Oy
7 377 324
28
KONE Oyj
7 105 833
29
Lahden Hevosystäväinseura ry
7 024 099,72
30
Sandvik Mining and Construction Oy
6 920 743
31
Etelä-Pohjanmaan Hevosjalostusliitto ry
6 666 835,65
32
Fortum Power and Heat Oy
6 639 045
33
Picosun Oy
6 394 865
34
Stora Enso Veitsiluoto Oy
6 183 028,99
35
Finnair Oyj
6 000 000
36
Tervolan Saha ja Höyläämö Oy
5 914 737,7
37
Yellow Film & TV Oy
5 704 212,02
38
Meyer Turku Oy
5 465 329
39
Langh Ship Oy Ab
5 369 411,65
40
Turun Hippos ry
5 354 271,4
41
Keski-Suomen Ravirata Oy
5 157 144,4
42
Suomen Messut Oyj
5 137 075,15
43
Pohjolan Hevosystävät ry
5 081 934,49
44
NLC Ferry Ab Oy
5 069 887,02
45
Metsä Fibre Oy
5 053 763,34
46
Solar Films Inc Oy
5 012 190,31
47
Valkealan Hevosystäväinseura r.y.
4 988 875,22
48
IQM Finland Oy
4 972 543
49
Kuopion Ravirata Oy
4 836 144,4
50
BASF Battery Materials Finland Oy
4 783 218
51
Terrafame Oy
4 758 857,22
52
Eckerö Shipping Ab Ltd
4 566 702,13
53
Prima Shipping Oy Ab
4 532 140,93
54
Kuhmo Oy
4 517 844,92
55
Kesko Oyj
4 454 000
56
Holiday Club Resorts Oy
4 337 078,94
57
Stora Enso Oulu Oy
4 325 191,98
58
Borealis Polymers Oy
4 297 065,39
59
Yara Suomi Oy
4 230 200,55
60
Groke Technologies Oy
4 201 433
61
Porin Ravit Oy
4 149 245,72
62
Varjo Technologies Oy
4 100 000
63
Hiihtokeskus Iso-Ylläs Oy
4 061 860
64
Mikkelin Ravirata Oy
3 993 146,52
65
Swissport Finland Oy
3 969 463,41
66
Meriaura Invest Oy
3 964 106,82
67
Forssan Seudun Hippos ry
3 911 747,13
68
Metsä Spring Oy
3 909 568
69
Finnkino Oy
3 800 836,23
70
Vaaran Palkki Oy
3 756 571
71
Valmet Technologies Oy
3 739 629
72
Oy Nordisk Film Ab
3 684 155,7
73
Vaisala Oyj
3 680 519
74
Kanresta Oy
3 645 641,4
75
ABB Oy
3 612 399
76
Helsinki -filmi Oy
3 492 299,2
77
Neste Shipping Oy
3 441 600,65
78
Avecra Oy
3 424 758,03
79
Compass Group Finland Oy
3 288 908,63
79
Hotel Arthur Oy
3 247 794,08
80
Joensuun Ravirata Oy
3 239 328,55
81
Savonlinnan Oopperajuhlien Kannatusyhdistys ry
3 195 000
82
Tampere-talo Oy
3 186 339,57
83
SATS Finland Oy
3 181 333,93
84
Valmet Automotive Oyj
3 117 494
85
Bio Rex Cinemas Oy
3 116 208,84
86
Elokuvayhtiö Oy Aamu Ab
3 069 025
87
Pakkasmarja Oy
3 061 693,3
89
CWT Finland Oy
2 975 969,18
90
Fisher King Oy
2 945 006,32
Terveydenhoidon alasajo on lopun alkua! Kyllä kulttuuri tulee siellä jossain kaukana takana.
Lopetetaan koko maatalous ym ruuan tuotanto Suomesta ostetaan ulkomailta halvempaa esim itä naapurista viljat ja öljy
Kulttuuriväki on äärivasemmistolaisista koostuneita. Täysiä loisia. Vihaan kulttuuriväkeä.
Täysiä pellejä ovat ja heidän tukemansa politiikka johti tukien leikkauksiin. Eivät ole ainakaan kovin älykästä sakkia.
Vihevammaiset naiset.
Totta kirjoitat,jatkuva hokeminen maailman onnellisimmasta kansasta ei pidä paikkaansa. Media ja erityisesti Ylen toimittajat sitä sitä jatkuvasti toistaa.Keneltä on sitä on kysytty?
Niin, sinähän se varmasti paremmin tiedät ja ymmärrät mistä ja keneltä on leikattava.
Varmoja mielipiteitä esitetään, mutta epäilen etteivät näiden kommenttien esittäjät ymmärrä edes mitä ja kuinka laaja-alaisesti meidän kulttuurimme on yhteydessä jokaiseen elämänalueeseen, myös talouteen ja uusiin innovaatioihin.
Ettekö te todellakaan näe kokonaisuutta?
Ei pidä tuijottaa yhtä puuta, -on katsottava koko metsää ja sanon, että se on paljon kuviteltua laajempi, kuin sienirihmasto, jättimäinen, maailman suurin organismi, näkymättömissä, mutta välttämätön.
No toivotaan, että silmänne avautuvat viimeistään sitten kun leikkaukset on suoritettu ja potilas makaa kappaleina leikkauspöydällä. Ja persutohtori sormi suussa.
Ja ei, en saa elantoani kulttuuripuolelta, enkä työskentele julkisella puolella.
Jos hallitus kaatuu, eikä uutta saada muodostettua, tulee tilalle virkamieshallitus, joka toimiin niin kauan, että uusi hallitus saadaan muodostettua.
Muistaakseni Belgiassa aikoinaan kun virkamieshallitus astui remmiin, talous nousi kohisten. Uskon, että näin tulisi tapahtumaan myös Suomessa, koska silloin politiikan teko jäisi vähemmälle ja ei ehkä tehtäisi päätöksiä mikään ideologia edellä. Silloin toimittaisiin kansan ja valtion etu edellä.
Maajussit ja ehkä poromiehetkin sentään tekevät oikeaa ja tuottavaa työtä. Myös osa taiteilijoista on hyviä omassa sarjassaan, mutta he saavat työnsä myydyksi ilman tukiakin.
No mihin se Purra jakoi 40 MILJARDIA ulkomaiden rikkaimmille? Ei muuten mutta kun en ollut kuullut. Vasemmiston trollienkin kannattaisi vähän miettiä mitä kirjoittavat ja toiseksi käydä edes peruskoulun oppimäärä niin ymmärtää mikä on miljoonan ja miljardin ero.
No nyt olet keksinyt ikiliikkujan kansalaispalkasta, vai olisiko se hölmöläisten peiton jatko.
Olen kokeillut, enkä ole vielä luopunut ideasta. Haluan valmistaa 100 % kotimaisia oikeasti laadukkaita tuotteita, jotka tuotetaan 100 % kotimaisin voimin ja reilulla pelillä. Aivan valtavat aloituskustannukset, koneisiin ja laitteisiin investoinnit. Tarvitsen 100k vierasta pääomaa aloittaakseni. Kassavirtaa pitäisi saada jo ensimmäisen kuukauden aikana. Hirveä riski.
Panin hankkeen jäihin, koska tällä hetkellä suomalaiset eivät osta suomalaista. Eli markkina-alueeksi tulisi heti saada koko EU-alue, se tarkoittaa merkittäviä lisäsatsauksia markkinointiin, eli aloituskustannukset sen kun nousevat. Aikaisemmin yrittäjät ovat makseneet vain minimi YEL-vakuutusta. Yrittäjien eläkekassaa ei ole rahastoitu kuten on työntekijöiden Tel.
Tästä syystä yrittäjien kassassa on noin 500 miljoonan vaje, joka sitten pyritään nyhtämään nykyisiltä sekä aloittavilta yrittäjiltä. Eli työeläkeyhtiö määrittelee maksun suuruuden, maksat sen joka kuukausi vaikka tulosi olisivat miinuksella.
Niin, koska EU ei vedä yhtä köyttä. Mennään aina isojen jäsenmaiden ehdoilla. Sääntöjä muutellaan tarvittaessa. Suomi on ollut mallioppilas, mutta mielestäni on aika aikuistua. Voisimme joskus toimia Suomen etu edellä, muutoin meidät kupataan tyhjiin.
Toisaalta välillä epäilyttää, että onko tämä EU-maiden järjetön velkaannuttaminen jo ennalta suunniteltu? Helpompi taivuttaa jäsenmaat liittovaltioon jos ne ovat korviaan myöten velkaisia.
Tuo on populistinen heitto, joka on laiskaa ajattelua.
Kyllä se niin on, että mainitsemasi "ideologiset työttömät" ovat varsin pieni marginaaliryhmä. "Ideologiset työttämät" on harkitusti luotu populistinen työkalu, keppihevonen jonka avulla on selitetty ideologiset leikkaukset, jotka on tehty ilman riittäviä kokonaisvaikutusarviointeja, ts. ideogia edellä.
Näistä leikkauksista johtuen Suomi keikkuu nyt laman reunalla. Kuvitellaan, että Suomi elää viennistä, mutta kun vientikään ei vedä niin ollaan kotimaisen kysynnän armoilla.
Kansalaispalkka taas maksettaisiin kaikille täysikäisille, mutta siten, että mitä enemmän tienaat sitä vähemmän on kansalaispalkka. Ainakin byrokratia ja turha paperien pyörittäminen vähenisi huomattavasti nykysysteemiin verrattuna.
Yleensä ne jotka saavat voimakkaita tunnereaktioita seksuaalivähemmistöistä, kuuluvat siihen itse, mutta ovat vielä kaapissa.
Ja jotku arvottavat koko kulttuurikenttää tuollaisen "läjäjutun" perusteella?
No hyvin ovat uponneet sinimustan narratiivit sinuunkin. Melkoisen vääristävä monekkeli sinulla. Heitä se monekkeli mäkeen ja avaa jo silmäsi.
Tämä sinun hallituksesi ottaa hallituskaudellaan velkaa ennätysmäärän, siinä jää Marinin kriisiajan hallituksen velanotto selkeästi kakkoseksi.
Marinin hallituksen lainat olivat erittäin matalakorkoisia, jopa miinuskorkoisia.
Miksei sankarittaresi Riikka tai kuninkaasi Petteri puuttunut asiaan, korjannut (aikoinaan Kokoomuksen) luomaa ohejeistusta vaan antoi virkamiesten mennä muuttamaan nuo hyvät lainat korkeakorkoisiksi!?
Oletko Puten asialla kun Siperiaa ehdotat?
EK ajaa Suomen lamaan.
Näin omaisuuden uusjako toteutetaan. Runsaasti kiinteistöjä jo nyt pakkohuutokaupoissa.
Tulee myös iso mielenosoitus, murrostorstain tosinto, mutta isompana ja väki vihaisempaa, koska nyt ihmiset alkavat olemaan helvetin vihaisia hallituksen kurjistavasta politiikasta. Veikkaan, että alkaa kuohumaan 2025 loppusyksystä.
Melkoinen määrä keskiluokkaa tulee tipahtamaan pienituloisiin ja köyhiin.
Oho!
Kuule, mitä jos kävisit katsomassa ihan toisenlaista taidetta?
Kerro se opetusministerille.
Tulen itse seuraavissa kunnalis- sekä eduskuntavaaleissa äänestämään demariehdokasta.
Silti tuo yritystukien lakkautus tai leikkaaminen on hankala asia. Kun nämä yritystukea saavat yritykset rahoittavat kansanedustajien vaalikiertueita, syntyy siitä aina jonkinlainen palvelus-palveluksesta suhde.
Lisäksi juuri tällä hetkellä jäsenmaat tukevat omaa teollisuuttaa yhä suuremilla summilla, luonnollisesti suurilla mailla tähän on paremmat eväät. Milloin tulee raja vastaan?
Tulevatko isot jäsemaat kahmaisemaan kaiken markkinan ja täällä periferiassa elvytämme pettuleipä-ohjeita?
Yksi mihin voisimme kuitenkin puuttua on kansallinen maataloustuki. Ja eritoten miten se kohdentuu.
Kuka yleneesä menee katsomaan näitä ". kiekujia"
Kaikki mikä on hyvää, käy kaupaksi. Paskaa ei osta kukaan. Puheet alasajosta on saamattomien turhuuksien jorinaa.
Ken haluaa katsella, maksakoon. Jos ei katsojia ole hypelköön lämpimikseen. Eihän minunkaan hyppelyjä kukaan kustanna.
Aivan makunsa kullakin, mutta ei minun rahojani tulisi käyttää toisten halujen tyydytyksiin.
Menkööt sinne Ukrainaan esittämään taidettaan, jospa sieltä irtoaisi siltä pelleltä sitä ylimääräistä rahaa, minkä on sukanvarteen laittanut.
Viekää viekää kulttuurianne minne haluatte, mutta ei kai minun tule maksaa sitä?
Ja housuihin paskominenkin on kulttuuria.
Vai muka kiusattu? kiusaajahan se on ollut.
Ahdisteltiinko sinuakin koulussa , , , tutkittiin kopeloitiin taskuja , ,, tivattiin saanko kaikki jos löydän . ..?
Oikeat homot löydät armeijasta, oikea homojen paratiisi, univormuhomolle nuorta poikaa tarjolla loputtomiin.
Voisitko tarkentaa miten nykyään kulttuuria viedään palvelutaloille ja vanhainkoteihin? Menneinä vuosina ruokalassa nuoriso-ohjaaja näytti vanhoja filmejä juhannuksena ja jouluna? Siinä kulttuuritarjonta. Osastoapulaisena sivusta seurannut....
Se on katso kulttuurinrikkautta RKPn ja muun vihervasemmiston mielestä kun löydetään keenereitä nurkkiin maleksimaan ja kertomaan meille, kuinka meidän tulee elää ja olla. Se on niin fint.
Oli joitakin vuosia sitten joku em nainen joka tuli kertomaan mitä Gallen Kallelan taideteos tarkoittaa. Siis omasta mielestään. Onneksi se muija tajusi poistua maasta.
Niin ja se yksi laulajaa leikkivä, Orpo voi hyvin tilata se taksin, pelkkä meno tietenkin. Näin me molemmat olemme sitten tyytyväisiä.
Naisten syöksylasku on töllöstä kivointa katsottavaa.
Voisit itse ilmoittaa, että sinua ei myöskään sitten vanhana tarvitse hoitaa? Käy tekemässä paperit lakimiehen kanssa?
Ehkä niin, mutta jos opetuksen taso, tai oppilaiden kyky on erittäin huono vastaanottaa
sitä, kuten nykyisin on erittäin selvästi havaittavissa, niin miksi tukea sellaista turhanpäiväistä paskaa, jota ilmankin pärjätään erinomaisesti?
Miksi juvittelet, että Stubb käyttäytyisi noin ala-arvoisesti?
Sehän kuuluu vasemmiston etikettiin, eikä Stubb minun tietojeni mukaan ole vasemmistolainen, eikä edes demari, vaikka sehän onkin sama asia!
Jos tuolla ”kansanhallituksella” entistä punikkihallitusta, niin ei ikinä sellaista enää!!!
Johan siellä oli taidetta. Yksi näki jääkaapin oven, toinen tuolin kiinnitettynä pyykkinaruun. Kyllä kannatti käydä sivistyksen lähteellä.
Kaupunkilaiset vast säälittävii piipittäjii on
Jep, trollita lisää ja puhu asioista joista ei sulla ole mitään pienintäkään käsitystä :)
Laitetaan rahat moottiriteihin, ylisuureen lentokenttään, mukulakivikatuihin, hiihtolatujen ja liikuntakohteiden ylläpitoon ja valaistukseen vaikka ei käyttäjiä ole ku kourallinen. Rakennetaa velaksi tunneleita ja pyöräteitä ties mihin ha ylläpito maksaa maltaita. Niin ja sitten tietämättömän mielessä se kulttuuri on se pahin. Pohdi eka mihin ne miljardit katoaa ja sitten puhutaa näistä hiluusta
Kansanmurha on nyt menossa.
Molemmat ovat urheilua, ei kulttuuria, esim tanssiteatteria, taide-joogaa, nukketeatteria yms hömppää, joiden joukoista eniten valituksia aina kuuluu, kun eivät saa samoja tukia ja menekkiä kuin esim Ooppera.
kylläpä ovelasti totesit, jotta liberaalit on homoja, muttei julkihomoja, vaan kaappihomoja, jotka runkkaa kansallisbaletissa, koska homopornoa ei ole olemassa. Lisäksi he ovat homoja, koska se on muodikasta, muttei kuitenkaan julkisesti, jostain syystä.
Kuka uskaltaa nuo firmat paljastaa...
olis aika hyvä jos ko firmojen omistajat myös kerrottaisiin- on varmaan valtiosalaisuus...
taiteilija miettii ostaako 3 euron tussin- paperin hinta on kallimpaa...
mutta sitten tarvitsee rahat esim ruokaan ntai johonkin yllättävään menoon...
Kyllä pitäisi olla myös tukea ja työtilokja ihan jokaiselle joka taidetta tekee- muutenj´han ei kehity niitä suuria taideteoksiakaan...
musiikin suhteen valtiossa tää on ymmärretty- koska soittotiloja kyllä löytyy- ehkäsiksi että pop-musiikki on suoraan yleensä mainostaa satanismia ja huumeita?
mutta entä ihan vapaa taide...? - niillekin jotka ei ole tarkasti taide-arvostelija-virkakoneiston hyväksymää taidetta joka vaiheessa olevia?
höpöhöpö... TAIDE EI OLE TEILTÄ POIS... vaan esim kansanpalkkakin olisi ihan sopiva ja toisi rahaa valtiolle- kun kansalla on ostovoimaa-
samoin taide tuo monenlaista hyvää maailmaan... esim tuo ihmisille parempaa oloa- tuo uusia ajatuksia, näkemyksiä, kokemuksia, jne...
Rahaa on Suomessa kaikille- jos niin halutaan- mutta Kokoomus-hallitukset on siirtäneet valtion varat ulkomaille ja rikkaimmille tahoille...
Muissa pohjoismaissa on kans välisen tason taidetta monella alalla paljon-koska niissä tuetaan taiteita ja taiteilijoita.
Tuetaanhan huippu-urheiluakin- joka on täysin turhaa verrattuna rahaan joka menee terv hoitoon, asuntoihin, työpaikkojen luomiseen, sosiaaliturvaan, eläkkeisiin jne jne
USAssakin on taiteilijoita- ja jopa natsi-saksassa oli taiteilijoita...
Samaa sakkia kuin YLE. Rahoitus pois ja oikeisiin töihin.
Aha. Kerro sinä kansankynttilä, että mihin töihin?
Alkaa kehitys olemaan sitä luokkaa, että niitä "oikeita töitä", eikä sitä vastoin mitään muutakaan töitä enää ole.
Mitä sakkia sinä olet?
Eläkeläinen?
Aloittakoon turhan runsaaksi tukien myötä paisunut kulttuuriväki vaikka turhien suo-ojien umpeen mättämisellä.
Ja onhan noita Metsähallituksella lammaspaimenien paikkoja suojelualueilla jne.jne.
Olis kerrankin toisenlaista drag pridea, tosin kesällä voi toisinaan oikea sateenkaarikin näkyä hyttysparvien läpi ; ))
Enää ei kävellä työmaalle kysymää töitä haalarit kassissa. Joskus sai jäädä heti töihin tai se uraavana päivänä. Nykyajan nuorilla on paljon vaikeampaa.
Tuo oli hyvä.
Lisättäköön tällä ilmoituksella nimeni kansalaisaloiteeseen-
joka estyi mahdottoman esteen takia- kuten mielenosoitukseen osallistumisenkin - este oli tämä kokoomuspersu-hallitus joka köyhistänyt tilanteet mahdottomiksi Suomessa köyhemmälle väestölle...
Se olisi hienoa jos saisi veronmaksaja päättää mihin toisen luokan menoihin hänen rahoja menee? 1 luokan menot kuuluisi kaikille, terveydenhoito, poliisi, armeija ja koulut sekä muut välttämättömät asiat?
Jos ei olis ammattiliitot niin innokkaita pitämään työntekijöiden puolia, olis moni firma vielä pystyssä tarjoamassa työpaikkaa. Jos yritysten ei tarviis maksaa niin paljon veroja yms, olis varaa palkata työntekijöitä, eikä tarviis elätellä niitä työttömiä niillä verorahoilla. Ei tarvittais niin paljon verorahoja kerätäkään.
Yrittäjien asemaa vaikeutetaan -> vähemmän rahaa palkata työntekijöitä -> Enemmän työttömiä -> Suurempi tarve verottaa -> Yrittäjien asema vaikeutuu
Tuosta noidankehästä on päästävä pois.
Itse olet köyhyytesi aiheuttanut. Normaalisti ihmiset hankkivat rahansa itse eikä anele kerjäläisenä valtiolta.
Ok, jos olet oikeasti vammainen, mutta jonkinlaista kiitollisuutta saisit osoittaa että ventovieraat ihmiset tekevät töitä sinun puolestasi jotta saisit rahasi.
Entäs kaikki pururadat joita valmistetaan kuntien kustannuksilla että ihmeillä on paikka missä juoksevat . Miksi eivät juokse ihan vaan kuten ihmiset tekivät ennenkin . Miksi jonkun juoksu halut sitten on verorahoilla maksettava . Kaikki urheiluhallin sitten joissa kasa poikia juoksee pallon perässä . Antakaa niille jokaiselle oma pallo niin ei tartte jahdata sitä yhtä . Tai sitten voisivat nämä raharikkaat ehkä alata kustantamaan kaikkia lajeja missä kilpaillaan jostakin , siis mitä se antaa ihmisille että on joku kilpailu jossa sitten joku voittaa ja on kovasti sankaria olevinaan . Että silleen
hyvä ku tajusit sen jääkaapin oven taideteoksena-
on käsitetaidetta-
jossa mm. oven jokapäiväisyys jokaiselle- ja toisaalta merkitys eli ruoka, johon jääkaapin ovi viittaa... myös onko jääkaappi täysi vai tyhjä... Tosin jokainenhan voi nähdä teoksen erilailla.
Arvostelijoiden tukeminen ei ole ehkä niin tärkeää- kuin taiteentekijöiden.
Kansanpalkka, kansalaispalkka voisi toimia tässäkin aika hyvin.
Tänne sitten esimerkkejä maailman kuuluisimmista jne taiteesta:.
612
https://www.youtube.com/watch?v=CF_-ThDLF34
Malevitsin mullistava Musta Neliö:
https://www.meisterdrucke.fi/kunstwerke/1260px/Kazimir Malevich - nDeutsch Schwarzes QuadratnEnglish Black Squaren - (MeisterDrucke-352390).jpg
Jackson Pollock:
https://m.media-amazon.com/images/I/71p4VMwKHxL._AC_SL1500_.jpg
Mark Rothko
https://www.google.com/search?q=rothko&sca_esv=360d606574466e04&udm=2&biw=1242&bih=588
PICASSON KUULUISIN TEOS:
https://www.pablopicasso.org/assets/img/paintings/guernica3.jpg
Coons
https://www.centrepompidou.fr/media/picture/ba/b4/bab45a073cd09f2b8adbdd6888c26ee1/thumb_large.jpg
Dali
https://www.dalipaintings.com/assets/img/paintings/the-sacrament-of-the-last-supper.jpg
KiitToS hELeKKaRin pAlJon kun laitoit nämä teokset EsiLLE Mulla oo tämÄ TEKNIIKKA hallussa , , samansuuntaset ajatukset kumminin Nuistakin teoksista oon kuulut aikoinaan jotta lapsikin osais tommosia maalata nii in teeppä ite than ite , , jäis tekmättä esimerkiksi tuo Coon teos on kymmenien miljoonien arvonen ja sitäpaitsi vieläpä kuuluu gategoriaan nykytaitewlijat. Ciccoliini sen tissin paljastelian iTALIALAISEN entisen kansanedustajan ukko. Jackson Pollock hänestä on tehty elämänkerta leffakin , nostan hattua hänelle ! EN luennoi enempää herrasta ja elämän käänteistä mutta oli vaan Yhdysvaltalaisen pienviljeliän poika ja saavutti mainetta Googlatkaapa huviksenne , , yks Suomalainen NAISpoliitikko mollas hänen teoksiaan.
Tuossa olisi ideaa.. nykyään noita ojia tukitaan ulkomailta tuoduilla koneilla ja uusiutumattomalla energialla ... mutta noita tatuoituja pitkätukkia tai päänsä kaljuksi ajelleita en tohtisi jättää lammaskatraan kanssa vahtimatta ...
WC rinkka ja siihen hämähäkin seitti on hyvä taideteos ja kertoo paljon
Tiedän mitä tarkoitat tuola hämähäkin seitillä , , olen nääs maasedulla varttunut sen enempää kouiuja käynyt , , puu see sä tuo hämähäkin täydellinen seitti tarkoittaa ette ole asukkaita sillä kartanolla jossa se nököttää ( minä muuten kirjotin tuon hajatelman olen nääs pienviljeliän poika kuten tuo Jackon Pollok.
YLE ohjelmat on huonoja ja ne uusitaan monta kertaa.YLE vero on minulla 160,-/v, olen maksanut vaimoni kanssa sitä 2013 vuodesta asti yhteensä 3 500 euroa.Rahalle ei vastinetta.
Eurokin kulttuuriin on euro liikaa.
Sillä saamme näitä Tatuja ja Patuja vasemmistoon ruikuttamaan.
Tatu ja Patu kirjottajat Aino Havukainen ja Sami Toivonen ovat siirtyneet totuusministeriön palvelukseen kääntämään kirjansa Uuskielelle.
Uuskielellä on mahdotonta ajatella väärin,koska kielestä puuttuvat vahingollisten ajatusten ilmaisuun tarvittavat sanat.
Kulttuuria se on soihtukulkuekin.
Paljon on näitä kirjojen kuvittajia, ketkä on kovasti tummentaneet teoksiensa ihmishahmoja, vähän niinkuin kauppojen mallinuket.
Ne onkin nykyään mustia vissiin kaikki ja täysin tunnistamattomia mihinkään sukupuoleen.
Muutos on ollut raju ja television mainoksissa ja ohjelmaformaateissa täydellinen.
Sana 'kulttuuri' ei eres ole suomenkieltä-
eli sanan käyttö on jo rasistinen teko suomalaisuutta vastaan.
Sanalle kulttuuri ei taida eres olla suomenkielistä vastinetta olemassakaan.
olisiko ' taiteen-alat'
Eipä tainut olla , , , urheilukin on kulttuuria pesäpallo uinti autourheilu jne.
Kulttuurion kai latinan kielen alkuperää ja tarkoittaa 'viljely'- monella kielellä yhä tarkoittaa myös viljely.
Onko sitten hengenviljely tai ihmisenviljely- eli ihmisenparentuminen?
Listaa, mitä karsisit?
Kirjat, elokuvat, kuvataiteen, musiikin, teatterin, oopperan, tanssin ja liikunnan....
Tiesitkö, että kulttuuri tarkoittaa yhteisön tai koko ihmiskunnan henkisten ja aineellisten saavutusten kokonaisuutta; tässä merkityksessä käytetään myös sanaa sivistys.
Suomalasien sivistyskö on liian korkealla tasolla? Ei tarvitse sitä laatua enää lisää?
*Syvä huokaus*
Ooppera, tanssi ja baletti on taviksille ihan turhaa. Kuvataidetta voi harrastaa mutta ei sitä tarvitse tukea.
Helsinkiläinen ja tamperelainen voi nähdä asian noin muttei muu.
Meitä kulttuurin ystäviä kyllä löytyy maaseudultakin. Eivät kaikki täällä ole persuja.
Kuka ei ole persu teidän kylällä?
Se karsitaan, mikä ei tule omillaan toimeen. Näin muuten tapahtuu yrityselämässäkin, jos et tiennyt. Kulttuuria se on konkurssiin mennyt tivolikin.
Ihan esimerkkinä nukketeatterit voi huoletta lopettaa, jos pennut eivät enää välitä niiden esityksistä.
Mutta turkistarhauksen tukemiseen riittää rahaa?
Tai yritystuet, esim. maataloustuet, jotka kodistuvat melkoisen erikoisella tavalla jos kiinnostaa selvittää kuka tässä yhteiskunnassa veteää välitä ja miljardisummilla.
Valtavat tuet vain pienen kerman huvien vuoksi esim. oopperan osalta.
Mikähän se tavis on, perus...?
En tosiaankaan tiennyt, enkä usko. Lopetetaan kaikki tuki yrityksille, säästetään iso summa. Turhaa tavaraahan ne tuottavat.
Eihän se tavara ole turhaa, minkä jengi ostaa hyvällä halulla.
Listastasi kaiken sellaisen paskan, jota kukaan ei halua ostaa. Otetaan nyt esimerkiksi runokirja, joka jää kirjastoon pölyttymään, kun ei sitä kukaan lue.
Älä ala määrittelemään sanaa sivistys. Se merkitsee eri ihmisille eri asioita eikä sinun sivistyksesi ole yhtään muita parempi sivistys.
Maatalous tuottaa ruokaa. Tuettu kulttuuri tuottaa paskaa, jos tukitaiteilija viitsii tehdä edes sitä.
Miksi suuryritykset sitten saavat valtion tukia?
Sellainen, joka menee maksetulla lipulla katsomaan kotimaista bändiä ja jättää tanssiesitykset väliin.
Jotta valtio saisi niiltä rahaa verotuloina. Sellainen kulttuuri, jota kukaan ei kuluta, ei sen sijaan tuota verotuloina yhtään mitään.
Tuo on totta että suuret maatilat,suuret valtion tuet. Tämä on epäkohta mitä täytyisi hallituksenkin tarkastella tosissaan. Vertailun vuoksi olisi reilua edes kerran jonkun viljanviljeliän pistävän faktat pöytiin ja näyttää summa mitä tukiaisia tulee vuodessa piironkiin. Turkistarhaus on eläinten suoranaista kidutusta, häkeissä älykkäät eläimet syntyvät ,kuolevat. Turkkinahat revitään ja raadot ( rehuksiko).Siinä on ala mikä nykyään pitäisi lailla kieltää välittömästi. Norjassa turkistarhaus kiellettiin jo vuosia sitten.
En karsisi noista mitään, mutta karsisin niiden julkista rahoitusta. Opetelkoot tekemään sellaista sisältöä ja laatua, että yleisö kiinnostuu, ja hinnoitelkoot siten että kysyntä ja tarjonta kohtaa.
Suurimmat taideteokset monesti ei ole aikalaisia kiinnostaneet ollenkaan...
haukuttu ja pilkattu on vaan...
Urheilijat menee arvokisoihin pitämään hauskaa. Jokaista urheilijaa kohti on pari johtajaa mukana krapulassa vapisemassa.
Eihän noista mitään karsita, kyllä kulttuuriväki huutaa markkinataloutta mutta itse eivät siihen pysty.
Kumpi lie järkipeikon valinta ruoka vai viihde?
Esimerkiksi se Trumpin vaimo ja YÖ yhtyeen se laulusolisti mikä sen jo edesmenneen laulajan nimi nyt olikaan ? No se jolle pikkulapsi naauraa kikatti kun se paljastettiin OLLI LINDHOLM nyt muistin jotkut kysyi oliko LINDHOLM KÄÄPIÖ ?
Siinäpä oli näyttö siitä ns sivistyksestä . Ei hyvältä näytä .
Minä ainakin toivon että ennen kun kuolen saisin käydä oopperassa kerran.
Jos televisiosta katsoo niin se ei tietenkään ole sama asia kun ihanoikeasti istua muisåden mukana ja nauttia siitä mitä esitetään.
Ehkä siinä on työllisyys ajatus pohjalla.
Kukaan?
Mistä sinäkin tiedät ketkä kuluttaa jos itse et kuluta niin se ei tarkoita että joku toinenkin olisi pönttö
Toisaalta ei voi syyttää ketään ne jotka eivät taiteesta ymmärrä mitään eivät vaan kykene ymmärtämään heillä on sellaiset aivot etteivät tajua sellaista . Siis kuuluvat ihan vaan siihen ryhmään jotka eivät koskaan tee muuta kun pilkkaavat,se kertoo juuri millä tasolla ollaan
Huutaa?
Entäs jos sinulla on lapsi joka olis vaikka taitava viulun soittaja pitäisikö hänen lopettaa se mistä palaa, vaan siksi että sinun mielestäsi kulttuuri ei ole minkään arvoista.
No jo on aikuisella ihmisellä halvat huvit.
Onko tämä SIVISTYSTÄ kun 100 vuotijas LOTTA NIIN JUURI 100 VUOTIAS reippaan olonen vanhus olisi halunut nähdä LINNAN juhlat , , iltapuvut , , jalokovien loiston , , , oli nimittäin jalokiviasijantuntia ja puuhastellut myös iltapuku sellaisissa , , . EVÄTTIIN pääsy omiin juhliin. Laittoi muuten huomautuksen Prestentin kanslijaan että vuodenpäästä täyttää 101 v jospa silloin hän saa kutsun juhliin. ( olis varmasti halunut nähdä / kätellä , presitentti parin ) niin ja iki ihanan Pirkko Mannolan .
Minä toivon ihan sydämmestä että toiveesi toteutuu ja se totetuu varmasti !!
Toki niissä tarkistamisen varaa on ... mutta ehkä .. siis EHKÄ myös viilaamisen varaa löytyy .. tämän päivän tarkastajat ja kontrollantit kun mittailevat ojanreunojen leveyttä ja siltarumpujen läpimittaa tarkoituksenaan löytää tukien EVÄÄMISEEN tarpeeksi syitä ...
ikään kuin ruuan tuottaminen kotimaassa olisi se suurin synti ja pahin rikos maan päällä ..
Mistäkö tiedän? Siitä, että se tarvitsee tukia, koska niitä kuluttajia on niin onneton määrä, jos yhtään.
Voit tutustua asiaan googlaamalla suomen-vahiten-katsotut-kotimaiset-elokuvat.
Niin ja Vigink Line ja RAVIradat.Finnair .
Jos ei omalla osaamisellaan ja työllään pysty itseään elättämään ,niin sellainen kulttuuri joutaa loppua.
Pari kertaa vaimo sai minut lähtemään Savonlinnan oopperajuhlille ,ei tullut rahoille vastinetta, en lähde enään sinne.Valtio tukee vielä sitä miljoonilla.
Hyvin tiivistetty.
Ei kukaan nykymaailmassa tule "omillaan toimeen".
Kaikki me tarvitsemme toisiamme, myös siinä jokapäiväsen leipämme ansaitsemisessa.
Oikeiston kannattajat, ne jotka jo kaiken omistavat, mielellään ajattelevat ihan itse ja yksin kaiken ansainneensa. Näin ei ole. Se on itselleen valehtelua. Tuurilla on enemmänkin tekemistä asian kanssa.
Muistan erään jenkkilässä tehdyn tositeeveen. Siinä miljonääriliikemiehet osallistuivat testiin, jossa heidän piti omin avuin nousta ns. ryysyistä rikkauksiin. Vaikutti siltä, että eivät enimmäkseen onnistuneet, että tuotantoyhtiö taustalla avitti jos ja kun usein ei alkanut tulosta syntyä. Mutta hei, kukin saa toki olla oman päänsä sisällä juuri sellainen sankari kuin haluaa.
Ollia ei kannattaisi pilkata. Heikkoina taloudellisina aikoina hän ajoi myös renkinä taksia.
Eräs juttu onkin aika hauska. Ensin Olli veti keikan ja siitä suoraan taksin rattiin. Keikalla ollut asiakas nousi hänen ajamaansa taksiin ja Olli kysyi, että kävitkö katsomassa Yö-yhtyettä, johon asiakas, että kyllä. Ei ollut tunnistanut solistia..
Hmm. tekisi mieli sanoa, että ehkä ne geenit määräävät aika paljon missä lapsi on taitava.
Mutta, en sano, -muuten kuin "läpällä".
Niin niin tilallevois laittaa vaikkamikä artitin ootko muuten tietoinen OLLIN muista tempauksista , , esimrkiksi se tauko huoneessa FANI tapaaaminen tyttö puolisammuneen sylissä , , ,.
Olen oikeiston kannattaja, omistanko siis kaiken? Ei, minä olen työtön nuori. Minä haluan kuulua yhteisöön, mutta Suomen talous jumii niin pahasti ettei ole nourelle kouluttamattomalle ole töitä. (tai on minulla kulttuurialan koulutus, mutta se lausutaan "ei hyötyä")
Pitäs oikeesti varmaan jakaa Suomi kahtia niin ei vaivaisi vasurit maaseudulla ja Persut kaupungeissa. Itse pienen kylän asukkina olen kyllästynyt siihen, että koko Suomi yritetään ahtaa Helsinkiin ja Suomen politiikkaa tehdään Helsingin ja globaalin maailman suhteen edulliseen suuntaan.
Ei harrastuksia pitäisi maksaa verovaroilla.
Eivät ne ole harrastuksia. He tekevät "taidetta" ihan työkseen. Vai pitäisikö heidän kerjätä toimeentulonsa kadunkulmissa, että voisivat sitten "harrastaa".
Nolottaa joidenkin ihmisten junttius? No, eiväthän ne lue edes kirjoja.
Kuka tervejärkinen haluaa katsoa nykyisten kulttuuritoimijoiden woke-cansel-sateenkaari kyllästettyjä kulttuurimarxistisia juttuja?
Ihme vouhotusta ollut jo vuosikymmenet ja valtionvaroista tuettuna. Tehkööt yritysmalliin nuo vouhotukset ja jos myyntiä ja tilausta on, niin miksi älämölöä tukien leikkauksista.
Järkiään nykyisiin teatteri-elokuva jne. produktioihin on ympätty nuo useaan kertaan mainitut "aatteet" ja se tympii ja kyrpii ja saa jättämään katsomiset / kuulemiset.
Kyllä hyvä taide myy itse itseään. Valtaosa taiteilijoista ei saa mitään hyvä veli tukia ja oikeasti taitavat tienaa rahansa ihan itse taiteellaan.
Toki tässä taidekeskustelussa on sekoitettu niin iso sekalainen soppa yhdeksi läjäksi, ettei ihmekään juttelun asiasta olevan sekavaa.
Taidehistoriaa kuuluu toki vaalia, mutta välillä ihmetyttää kuinka rahaa syydetään täysin taitamattomien kukkaroon. Kiasma on yksi iso esimerkki täysin turhasta paikasta joka voitaisiin kokonaan lopettaa.
Just niin. Saanko minäkin työkseni väsätä käpylehmiä, vaikka kukaan ei niitä halua ostaa? Oletko valmis maksamaan ikuisuusprojektistani?
Ei juntin aivokapasiteetilla ymmärretä tälläisiä asioita , aiis jos on saanut lusikalla nii ei mitenkään voi ammentaa kauhalla
Mistä toisten tekemiset tiedät?
Jos pyörii vain valtion tukien= veronmaksajien rahoilla, onko tarpeellisuus koskaan punnittu, erittäin monimuotoisen kusettavat sisällöt huomioiden?
Puolet pois, yhdensuunnan yhtäköyttäyhdistysten toiminnasta ja vieläkin jää päänsäryksi asti "esittävää taidetta" !
Miksipäs ei?
Jos osaat perustella ja kertoa mistä syystä tarvitset apurahaa taiteelliseen projektiisi.
Mutta oikeasti, taitaa se vaatia "ihan" vähän enemmän perehtymistä.
Toisaalta olen sitä mieltä, että perehtyminen avaisi silmiä ja laajentaisi ymmärrystä ja uusia polkujakin. Voisi olla hyvä miettiä ajankäyttöään, ehkä sen pleikkarilla pelaamisen voisi jättää vähemmälle, -vaikka sekin kulttuuria tavallaan on, ja lukea vaikkapa A. Edelfeltistä tai A. Gallen-Kallelasta, A-ryhmää kumpikin.
Minä kutsun nykyistä kulttuuria tupukulttuuriksi, jossa rahalla ohjataan tekemään tietynlaista kulttuuria. Ei se ole suomalaista kulttuuria nähnytkään, mikä syntyy kyllä ilman rahaakin jos joku oikeasti haluaa tehdä. Rahalla saadaan ainostaan jonkun vakinaisen työntekijän tekemää hömppää, jota tavallinen ihminen ei mene katsomaan suinsurminkaan.
En kyllä itse jättäisi taiteentekemistä vain varakkaiden sukujen vesojen tai ite-taiteilijoiden varaan. Kulttuuriin kuuluu myös sen ylläpitäminen ja huolehtiminen.
Teippaisivat jesseteipillä banaaneja seinään, niistä maksetaan miljoonia.
Joo, tein taidetta kun säilöin kananmunapieruni hyytelöön.
On paljon taidetta joka koettelee rajoja ja ampuu välillä yli, mutta täytyy katsoa kokonaiskuvaa, ei tuijoittaa jotain yksittäistä ruohonkortta.
tUO STAPA Tuli mieleen EikÖS Se yks taiteilia säilöny säilykepurkkiin omaa ulotetta ja myi sitä , , nin ja jossakin taidegalleriassa alkoi purkki vuotamaan ja haisemaan kuka muistaa taiteilijan nimeä ? tai tapausta ?
Monenko työpaikalle on palkattu kuvataiteilija tai kulttuuriohjaaja yms.
Pidän kulttuuria kuin myös urheilua harrastuksina. Harrastusten parissa puuhastellaan veepeellä, jos ei ole tärkeämpää tekemistä. Suomi on muljahtanut pahasti vinksalleen, kun rahaa ei löydy välttämättömiin julkisiin palveluihin, mitä kulttuuri ei ole.
Entäs ammattiurheilijat? Pelaavatko huvikseen ja harrastuksina maailmalla. Saavat kuitenkin järjettömän suurta palkkaa, kuten formulakuskit.
Ei formulakuskien palkkoja makseta verorahoista.
Urheilkoot ammatikseen, mutta sitä ei pidä rahoittaa verovaroilla missään muodossa. Rakentakoot hallinsa ja kenttänsä talkoilla.
Jepulis tai sitten ei. Aikoinaan Suomessa urheitiin harrastuspohjalta, sivutyönä. Tulokset olivat sen mukaisia, katso vaikkapa menestystä jääkiekossa 1980-luvun alkupuoliskolla. Toki joitakin poikkeuksia oli, mutta lähinnä yksilöurheilussa.
Olet oikeassa. Lajeja pitäisi karsia rankasti, niitä tulee koko ajan lisää.
Urheilumenestyksellä on arvoa vain urheilijalle itselleen, ei yhteiskunnalle, ei kulttuurille, ei valtiolle. Kilpaurheilun tukeminen yhteiskunnan rahoista on täysin järjetöntä. Ammattiurheilu on absurdia idiotismia - ollaan tekevinään työksi jotain, mistä ei ole mitään hyötyä kenellekään. Perusliikunnan tukeminen on järkevää, jos sillä edistetään kansan terveyttä ja vähennetään mielenterveysongelmia.
Menestystä,? Kilpailua meinaat. Jossa iso joukko miehiä jahtaa kiekkoa , antakaa jokaiselle ihan oma kiekko nii; ei tartte jahdata sitä yhtä hikipäässä ja sitten ollaan kovasyåti sankareita. Olevinaan .
Se on peliä , ja joka välivetoja vetelee se perse auki kävelee.
Ammmatti urheilu on peliä ,
RED BUL Antaa siivet !
Oikein. Kulttuuri on harrastus. Etevimmät onnistuvat tekemään siitä ammatin. Siihen ei valtion tukea tarvita. Siihen tarvitaan taitoa ja sinnikkyyttä.
Tuolla elämöi sellainen tyhjäntoimittajien paskasakki joka ei pysty elättämään itseään oikeilla töillä. Vain sillä, että laittaa tehosekoittimeen pyörimään paskaa ja spermaa näytteille ja kutsuu sitä suureksi taiteeksi. Veronmaksajat sitten sitä vastaan kustantavat elämisen, asumisen ja bailaamiset.
Minä menin kerran nuorna poikana niihin " oikeisiin töihin " siis mehtä töihin olin niinsanoituissa metsurin töissä , , paskat siitä mitään tullu , selekä kippeentyi että aaamulla oli vaikeuksia nousta sängystä ylös töihin ja huvittavinta oli kun en kuontunut moottorisahaa ylös nostamaan , , stten kun sain sahan käyntiin niin muutaman kasan tehtyäni oli jäsenet maitohapoila , , puistattavaa t ouhua , en suosittele näitä " oikeitatöitä " kenellekkään. Jos suinkaaan omaa taitelisija lahjoja niin ei muuta kun kulttuuria vaan tekemään ja hyvällä omalla tunnoll jne , , .
Mitä mahdat nykyään tehdä?
Olen oloneuvoksena ja kirjottelen SUOMI 24 palstoile elämän tuntoja kahvittelen ja syön , , välillä käyn lenkkeilemässä ja katon YOU TUBESTA METSÄMANNEA ja MAUNO MATTILAN sanan julistusta niin ja KESKISARJAN juttuja kun luennoi.
Teemu Keskisarjalla onkin mielenkiintoisija luentoja samoin Mauno Mattila julistaa väkevästi.
Tekisivät halivuud tason leffoja
Tuhertelisivat muna-liisan kaltaisia menestyksiä
Tekisivät vapaudenveistoksen kaltaisia spektaakkeleita
Toki. Jos osaisivat tai muuten kykenisivät.
Tekemällä hyvää työtä sitä arvostusta saadaan.
Ei tekemällä paskaa, nauttimalla erioikeuksia ja vaatimalla lisää kaikkea.
Äskettäin oli juttu, että jokin kotimainen tuilla tehty leffa sai ensi-iltaviikonloppuna alle 100 katsojaa.
¤##@......Le.Hmm.Yrjö,olipa kultturellia.Eihei Viltsu,jonkun melihalujen hallinta oli vain pettänyt
Se taisi olla feministinen taide-elokuva.
Renny Harlin tekee sinnepäin ei paha Jasper Pääkkönen oli tähden lento en odota suurempia.
Valtio tuki viime vuonna oopperaa ja balettia 51 milj eurolla.
Kuka kävi katsomassa?
Eläkkeetkin joudutaan maksamaan valtion budjetista!!!
Minä kävin, ooppera on kyllä hieno taidemuoto, kallista kyllä, mutta sillä on Suomessa yli satavuotiset perinteet. Haluaisiko joku perus- eikun tavis tosiaan lopettaa tämän, koska ilman tukea se häviää?
Elä nyt höpise ,eläkevarat on sijoitettu ja juuri kuultiin 6 miljardin tuotosta kuluneena vuonna uutinen.
On meinaan maksettu TEL:lit ja LEL:lit ja tehty muutakin kuin joutavanpäiväisiä drag keekoiluja!
TÄH!
51 milj eurolla.!!!
Ei hyvää päivää saatana, tällä kusen polttamalla maalla ei ole varaa tällaiseen pelleilyyn...
En halua hävittää, mutta ei voi mitään, jos se katsojien puutteessa tukien loputtua häviää itsestään.
Ei kukaan ole lopettamassa oopperaa ja balettia, ne lopettavat itse itsensä omilla valinnoillaan, jos eivät osaa tehdä yleisöä kiinnostavaa sisältöä kustannustehokkaasti. Molempia voisi tehdä myös harrastelijatuotantona kengännauhabudjetilla - laatu olisi ehkä nykyistä huonompaa, mutta toisaalta onko ne kymmenet miljoonat hintansa arvoisia? Olisi kiva tietää mihin se kaikki raha menee. Eihän laulaminen ja tanssiminen aiheuta mitään kuluja palkan lisäksi, ja käsikirjoitukset noissa pyörii samat mitä on käytetty jo menneillä vuosisadoilla.
Yritystukiin jaettiin 20-kertaa enemmän rahaa-
ja yritystenhän pitäisi tuottaa voittoa toiminnallaan, eikä hakea rahaa pummaamalla Suomen kansalta...
Tiesitkö, että oopperan valtavasta henkilöstöstä löytyy lukuisten johtajien lisäksi myös hatuntekijä? Ei tule mieleenkään ostaa hattuja ulkopuoliselta alihankkijalta. Ei ole tarvetta säästää, kun rahaa saa rajattomasti veronmaksajilta.
Tuollaisille loisille ei pidä antaa lanttiakaan! Menkööt töihin!
Varmasti parhaat menevätkin, ulkomaille. Sinä ja minä saamme jatkossa nauttia jonkun itetaiteilija Reiskan kirjoittamasta ja näyttelemästä kesäteatterista pussikaljan kera. Reiska muuten näyttelee kaikki roolit..
Taiteen alalta leikataan 17 miljoonaa euroa. Tukea jaetaan leikkauksen jälkeen enää yli 500 miljoonaa euroa.
Nämä leikkaukset vaikuttavat kulttuurin tuotantolukuihin.
Esim. entisaikojen rauhanjunaa, jossa taiteilijat ajelivat ympäri Suomea ja selvin luki asemalaiturilla keksimiään rauhanrunoja.
Tuskin nyt tulee nykyhallituksen aikana rauhanjunia, joissa vaadittaisiin mm. F-35 hävittäjien tilausten perumista, jalkaväkimiinojen kieltoa, itärajan avaamista, idänkauppaa, soten hallinnon laajentamista, asepalveluksesta kieltäytymistä, sotaa käyvän Ukrainan avustamisen kieltoa, Natosta eroamista, amerikkalaisten militarististen voimien Suomeen tulon estämistä, lisää raha-apua Nigaracualle jne.
Myös kulttuurin tutkimustyö kärsii rahoituksen puutteesta.
Esim. kulttuurin kulta-ajalla ( mm. Kalevi Sorsan ollessa pääministerinä) tutkittiin 7000 markalla aihetta "Mikä on kulttuurin kehityksen esteenä Suomessa?"
Vastaus saatiin apurahojen loputtua: "Taantumus on kulttuurin kehityksen esteenä."
Ehkä yrityksillä on vaikeuksia tukea taidetta toisin kuin urheilua. Urheilua sponssatessa voi pelipaitaan painaa vaikka yrityksen logon ja näin ne voi vähentää verotuksessa tulonhankkimiskuluina.
Taiteen tukemisessa taitaa olla vaikeampaa?
Näin ollen todella harva tukee taiteilijoita tai sitten vain varakkaan suvun kersoilla on mahdollista suuntautua taidealalle. Eikö sellainen laske merkittävästi tasoa?
Se ei tietenkään pelkästään jääkiekkoa, makkaraa ja kaljanjuontia suomalaiseksi kulttuuriksi mieltäviä persuja haittaa.
Oikeasti on kuitenkin niin, että tietyillä taiteen aloilla mestariksi ei voi vain ryhtyä. Mestariksi kehitytään vuosikausien kovan työn ja harjoittelun kautta, se ei onnistu jos samaan aikaan kuolee nälkään. Ja tosiasia kuitenkin on jo nyt, että eivät ne apurahat ole isoja, nälkätaiteilijoita suurimmaksi osaksi. Ja nyt hallituksen viesti on: teitä ei Suomessa tarvita eikä kaivata.
Onhan mm Kone-yhtiöllä kulttuuri-säätiö
Muistaako kukaan kuinka itäruotsista ja Venäjän suurruhtinaskunnasta tuli Suomi?
Mitäs se on gyldyyri, kyseli Eikkakin aikoinansa?
NIINPÄ kulttuuri on kuollut.
Sitten on Suomikin.
Kyllä tämä maa tulee pärjäämään oikein hyvin ilman ns. kulttuuria, joka ei kosketa 95% suomalaisia edes hyttysen paskan vertaa..
Siksi sitä tukea pitäisikin jakaa myös tavallisen kansan taide-väelle- eikä pelkästään huipputaiteilijoille huipputaiteeseen...
Persuillehan kulttuuria ovat lähinnä Irwin, keskiolut ja sivistymättömyys.
... vai natsikulttuuri?
"Persuillehan kulttuuria ovat lähinnä Irwin, keskiolut ja sivistymättömyys."
Alkoholismi ja sivistymättömyys vasta tuleekin valtiolle kalliiksi. Maksakoot itse viulunsa.
Tyhmät ei vaan hokaa...
Me eletään ja hengitetään kulttuuria, meidän suomalaisuutemme on kulttuuria, aina on kulttuuriväki tukenut kehitystä omassa maassaan!
Me nauretaan, itketään ja samaistutaan kun käydään tetterissa, luetaan kirjoja, kuunneellaan musiikkia, joka sielua koskettaa.
Tai sitten ei. Sivistystä ei kenelläkään ole syntyessään, se on itse hankittava.
Sivistystä ei tarvita suomessa koska emme ole sivistysvaltio enää.
Tarvitaan vain halpaa bensiiniä ja niin hitost kaljaa.
Korkeintaan itkun voisi pollauttaa kun katsoo nykyisiä sateenkaaren värisiä woke-cansel-kulttuurimarxistisia näytöksiä.
Siksipä ei kiinnosta pätkääkään. Tuet minimiin vaan kun ei ole suomalaiselle mitään mistä nauttisi noissa näytöksissä, niitä on tosi vähän joita kykenee loppuun katsomaan.
Kaitpa nuo tekee uuden Tuntemattoman vielä kerran afrikkalaisin lisävoimin??
Musta Mannerheimhan tulikin jo.
Suomi ostaa kohta kaiken taiteen EUsta , Venäjältä ja USAsta...
Miettikääpä persulit vaikkapa omaa Teemu Keskisarjaanne. Ei ikinä minkäänlaisia töitä, vaan elanto on tullut yhteiskunnan kulttuurivaroista. Ei kukaan muu maksa historiallisten kirjojen kirjoittamista.
Logiikkanne mukaan teidän siis tulisi polttaa jokainen Keskisarjan kirja roviolla.
Niin tai se persujen "mestari", jonka nimi liittyy paleluun? Eikös se ollu jonkinlainen epämääräinen tomuisen muinaiskielen tutkija tohtori? Irvokasta sanon minä.
Mistäs sinä mitä Teemu Keskisarja teki ennen kansanedustajauraa?
Kysymyksenasettelusi on (kulttuurisista syistä?) vajavainen, mutta Keskisarjan "työ"ura on ihan julkista tietoa. Luulisi sen olevan tuttua varsinkin persuille, teidän miehiännehän tuo on.
Miksi ne pitäisi polttaa? Meidän logiikkamme mukaan uusille keskisarjoille ei pidä jakaa tukirahoja, jos heidän kirjoillaan ei ole kysyntää.
Kulttuuriin lisää rahaa kiitos. Perussuomalaisten puolutuen voisi lopettaa. Tekisivät parempaa politiikkaa, niin ei tarttisi elättää suomalaisten tuota porukkaa.
Jos kaikki 100000 allekirjoittanutta olisivat samalla lahjoittamaan satasen vuodessa niin kulttuuri olisi saanut melkoisen lisärahoituksen.
Näitä kerjääjiä maailmassa riittää, en arvosta. Käytetää toisten hyväntahtoisuutta härskisti hyväksi.
Kylttyyriväki on kuin räkätin poikaset aina nokka auki vaatimassa lisää ja lisää .
Mitä tai keitä tarkoitat "kylttyyriväellä"? Teemu Keskisarjaako? Vai Halla-ahoa?
Niin, eikä sekään riitä.
Kulttuuriväki paskantaa pökäleen ja esittelee sitä nykytaiteena samalla kun itkee tukien vähentymistä. Sairasta punasakkia.
Ihanaa Euroviisujen farkkupeppu homotus - ja Baba Lybegin tytär ? ei tietoa ? Joka melkosen varma ainoa esiintyjä Linnanjuhlissa . Eikö kansa näin äänestänyt ?
Apuraha taide on säälittävää.
Perustele.
Tarkoitatko sitä apurahaa, jonka Halla-Aho sai sanakirjan kirjoittamiseen, sen jota ei koskaan kirjoittanut? Raha kyllä kelpasi.
Minäkin olen pettynyt, ettei sanakirjaa tullut sillä rahalla. Mutta kaikki ansaitsee armoa. Halla-Ahossa on kyllä muuta hyvää, mikä vaikuttaa minun silmissäni enemmän hänen kannatukseensa. Kukaan ei ole täydellinen. Sen ihmiset unohtavat usein näinä aikoina.
Samaa mieltä, armotonta menoa tämän päivän Suomessa.
Jos nyt turhista rahanmenoista puhutaan niin muistaako kukaan Himasen tulevaisuustutkimusta, jonka hänen kaverinsa Kokoomuksen Katainen puljaili?
Sen hintalappu taisi olla 700k, ja tulos täysi nolla.
Jos ei työtä tee niin ei leipää syö.Valtion ei tarvitse elättää taideloisia.
Kakko saa riittää
Jos ei sillä kulttuurilla elä niin kannattaisi vaihtaa ammattia niinkuin me muutkin joudumme tekemään, vai pelottaako töiden teko?
Urotöidenkö?
On se merkillistä, että kokoainen elinkeinoelämän haara on rakennettu sen varaan, että valtio maksaa tekemisen ja palkat. Aikuiset miehet hyppivät sukkahousut jalassa jossain marmoripilareiden välissä ja maataan stagella hassut vaattet päällä ja huudetaan johonkin avaruuteen jotain järjetöntä viestiä. Tätä kutsutaan kulttuuriksi. Ns, "kulttuurin" piikkiin voi tunkea mitä paskaa tahansa niin valtion kuuluu olla sen rahoittaja.
,,😂😅😅😂🤣😊🤣😂😇😂😆🤣😆
Kesälomat puoleen kaikilta työntekijöiltä siivoojasta kansanedustajaan. Sairaspäivät palkattomiksi.
Ok, onko sellainen työ mitään, joka maksetaan verovaroilla?
Tarkoitatko kansanedustajia ja ministereitä suuhteettomien työsuhde-etuineen?
Yritystuet lopetettava
Voisin kertoa pitkän litanian siitä miten asiat liittyvät ja nivoutuvat toisiinsa ja miten ne vaikuttavat toisinsa, mutta sen sijaan sanonkin näin: nähdäkseen ja ymmärtääkseen ison kuvan, tarvitaan tietyn rajan ylittävä älykkyysosamäärä. Valitettavasti tämän hetken päättäjät sekä heidän kannattajansa jäävät enimmäkseen sen rajan alapuolelle.
PS. ei millään pahalla, mutta kuitenkin..
Olisit edes yrittänyt
En tiedä kumman puolen sinä olet valinnut. Mutta: Tunnen huippuälykkäitä ihmisiä niin vasemmalta kuin oikealta. Mielestäni ei ole kovin älykästä tuollainen mustavalkoajattelu joka lokeroi "me ollaan se älykkäämpi puolisko ja nuo on niitä tyhmiä". Entä jos oletkin itse se tyhmä, joka ei vaan ymmärrä itseään fiksumia ihmisiä? Kysyn tätä joskus itseltänikin. Suosittelen kaikille.
Älykäskin ihminen voi mennä tunteista sekaisin. Varsinkin kun oma asema on uhattuna. Tietenkin joku valtion tuilla elävä taiteilija haluaa äänestää oman elantonsa puolesta. Kukaan ei halua luopua mistään. Siksi tarvittaisiin riittävän vahvoja mutta hyväntahtoisia johtajia, jotka kykenevät näkemään kokonaisuuden ja tekemään rohkeita päätöksiä vaikka ne jotakuta hetkellisesti satuttaisivatkin. Lopussa kiitos kuitenkin seisoo.
Onneksi meillä on sellainen hallitus tällä hetkellä.
Eikö olisikin mielenkiintoita jos tehtäisiin älykkyystesti, kulttuurin puolesta puhujat ja sitä vastustavat?
Tietenkin asia vain hypoteettinen ja täysin toteuttamiskelvoton, mutta minkälainen olisi tulos, mitäpä arvelet?
Sitä hömppäpömppää on välillä tehtävä, että saadaan katsomot täyteen.
Hömppä hömppä nimitys kertoo kaiken sinusta.
Olihan taas mitä tyhmin avaus.
Miksi suuryritykset ja monet muut tarvitsevat yritystukia ja valtion tukemia lainoja, tekisivät niin hyviä tuotteita ja palveluja ettei tarvitse tukea. Entä maatalous ja esim. laivatelakat?
Laivoista kuitenkin saa rahaa, kun ne myydään ulkomaille. Wokefeminististä kulttyyriä ei kukaan osta.
Suomen on aika siirtyä uuteen aikaan. Otetaan mahdollisimman kaikki tuet pois ja annetaan kansan kukoistaa vapaammin. Vähän tukia, vähän veroja. Vastuu ja vapaus kansalle.
Ihan vaan siis verovapaaksi kaikki
Peruskoulut maksaa vanhemmat eikä kuten tänään lapsettomat pariskunnat .
Kirjastoon pääsylippu ja joka kirjasta otetaan käyttömaksua jonkin verran.
Kirkkoihin pääsymaksu myös niin nähdää voivatko ylläpitää toimintaansa .
Lasten neuvolaan pääsemiseksi olisi maksettava potilas maksu , kuten hammaslääkäriinkin
Jne niinkö sinä haluat yhteiskunnan .? Tavaa sana yhteiskunta ja ajattele mitä sana merkitsee.
Siis suomen asiat ovat olleet ihan hyvin tähän asti , juuri sillä kun on yhteiskunta olemassa . Muuta Sveitsiin Niin näet oman mallisi
Sitä jäis ihan erirailla rahaa käyttää juuri niihin palveluihin jota itse ja oma perhe tarvitsee, kun ei tarvitse maksaa veroissa koko Suomen palveluja, joita itse ei tarvitse.
Tietenkin esim. peruskoulu voisi olla verovaroin tuettu.
Kuulostaa hyvältä.
Taidanpa muuttaakin Sveitsiin, kiitos vinkistä ;-) Elätelkää te köyhät täällä toisianne ja pysykää köyhinä.
Eikö ne voi mennä sahalle töihin
Melkoista hömppäpömppää on kasvatustieteilijä, joka ei älyä itse elää ohjeittensa mukaan. Ei onnistu palautteen antaminen eikä osaa olla kiusaamatta. Näitä idiootteja sitten istuu vallan huipulla, narsistisia rahanpalvojia.
On aivan oikein leikata tyhjänpäiväisiä sateenkaari ja kulttuurimarxistisia esityksiä tekevältä väeltä.
Työstäneet sellaista sontaa esiin joka vuosi, esim , musta Mannerheim ja vastaavaa vihervasemmistolaista propagandaa, jostain se "eheytyminen" kulttuuririehujien kohdalla on aloitettava.
Rasistit ovat muka huolissaan Suomesta ja kulttuurista,mutta halveksivat ja kannattavat leikkauksia.6.12 vouhkaatte kuitenkin Tuntematon Sotilas kirjasta ja hoilaatte Maamme-laulua.Entäpä Sibeliuksen Finlandia.Myös erilaiset tapahtumat ja tilaisuudet ovat kulttuuria Myös tarinat,jotka siirtyvät sukupolvelta toiselle ovat kulttuuria.Ja eräiden mielestä kaikki on turhaa.Olemme historiamme aikana omineet kulttuuria niin Ruotsista kun Venäjältä.Sitten tuli oma kulttuurimme.Nyt puhutte omaa maatamme ja kulttuuriamme kohtaan.Kulttuurin hävitys ei ole uhka ulkopuolelta vaan omalta kansalta.
Tsot tsot - kyllä se on niin, että mamut tuhoavat tämän maan.
Vai haluaako joku, että nykyinen kulttuuritarjonta on jatkossa sitä, kun mustat mieht joraavat nuotion ympärillä ja bongo-rummut luovat mystisen rytmin tapahtumaan.....
Oletko Baba Lybec ? Onko tyttäresi 200.000 euroa mennyt hukkaan ?
Joka aamu kun herään niin avaan ääneni kansallislaululla. Sitten syön aamiaiseksi mämmiä. Aamupesut saunassa. Joopa joo. Vaikuttaa ettet ymmärrä yhtään mitä suomalaisuus on. Oletko trolli vai trollin uhri?
PASKAKSI HURRIT SUOMEN TEHNEET .
Se oli ironiaa, jota et ehkä ymmärtänyt. Veikkaan, että 98% isänmaalliseksi itsensä tunnistavista suomalaisista ei edes muista milloin olisi viimeksi laulanut kansallislaulua. Niin ja 95% heistä EI ole rasisteja.
Suomessa on ammattitaitoisia teatteri-, kirjallisuus-, kuvataide-, musiikkialan ym tekijöitä. Kyllä yleisö on maksaa niistä. Ja olisi hienoa, jos päättäjätkin ymmärtäisivät, mikä merkitys kulttuurilla on hyvinvoinnille. Ja esim lasten ja nuorten tunne-elämän taidoille. Kulttuuri työllistää ja lisää verotuloja. Tuetaanhan luontoa tuhoavia metsäyhtiöitäkin ja kaivosteollisuutta- sekö ei huoleta?
Ei kukaan ole vastustanut Kaurismäen elokuvia. Paskakulttuuria ei kuitenkaan tarvita. Mikä merkitys hyvinvoinnille on sellaisella kulttuurilla, jota nuoriso tai kukaan muukaan ei välitä nähdä?
Arhinmäki hyvä esimerkki turhakkeesta,sray purkkien kera
Paavo kieltää marssit .melkoinen p..ska!
Eli siis meidän _omasta_ kulttuurista leikataan.
Mutta _multikulturalismiin_ lisätään varoja. Siihen "investoidaan".
Mitä tämä teidän mielestä tarkoittaa?
Pystyttekö ymmärtämään?
Tuossa että valittaa leikkauksista ei ole pahaa jos kykenee itse osoittamaan turhempia kohteita rahanmenolle muuten pelkkää naukumista.
Kultturiväki siis osoittakoon mistä leikataan jos ei niiltä. Mielestäni jos keksivät turhemman kohteen joka säästää miljoonia yhtä paljon kuin kulttuurista leikkaaminen niin asia ok.
Itsellä ainakin vaikea hahmottaa turhempia kohteita. Verrataan nyt vaikka lasten syöpähoitoon vanhusten palveluihin jne.
Tuokin on niin kiva katsoa kun esimerkiksi maksasyöpää sairastavien mielestä haimasyöpää sairastavilta voidaan ennemmin leikata kuin niiltä.
Lasten ja nuorison kulttuuri ja harrastuneisuus ja taiteellisuus , siihen satsata ja lisätä ja kehitt ää lisää hastusval7koimaa esim aika lukuon loppuun asti ikäisille on välttämätön, siis lapset ja kasvuiän nuoret
Aikuisilta voi lakkauttaa kaikki , panna tauolle ja säästää isot rahat valtiolle. Aikuiset pärjää, lapset ei. Aikuiskulttuuri on tyhjää huvia, mitään ei niistä käteen.
JOS KULTTUURI SANANA ja sen mihin kaikkeen se liittyy. Voisi siitä tehdä PERSEEN PYYHINTÄ PAPERIA ! Ja pyyhkiä perseitä siihen / sillä.
Se juuri on sitä taidetta nykyään.
Kaikki paska mikä ei käy kaupaksi tai tule toimeen ilman tukia rupeaa oleen taidetta.
Sossupummitkin voisi saada isommat tuet elämäntapa taiteilijoina jos ne vaan osaisi brändätä.
Spreijattu seinä on joidenkin mielestä taidetta ja kulttuuria.
Paavon mielestä
Pääasia että islamisaatio jatkuu SUOMESSA!
Kulttuuri budjetti 530 milj.euroa,leikkaus 17 milj...NYT VALOJA PÄÄLLE!
NINJA KOSKELA.LIIIII ANDERSSON .......!
Tuonverran säästyy jos kulttuuriväki edes pereensä pyyhkii omilla eikä veronmaksajien rahoilla.
Maksaisivat edes osan omista eläkemaksuistaan.
Kulttuuriväki ,tuo vasemmiston suosikki. hiljenisi äkkiä,jos Persut julistais itsensä
kultturipuolueeksi!
Hmm . . . kumman ryhmän ihmiset käyttää kulttuuripalveluja enemmän, oikeiston vai vasemmiston? no . . . . koska viimeksi kävit esim. oopperassa?
Miksi minun pitää maksaa vasemmisto kulttuurista ..?
Tasapuolisuuden vuoksi, koska saat ainakin tämän hallituskauden ajan oikeistoteatteria arkadianmäen eduskunnan pellesirkukselta ilmaiseksi.
Totta! Varsinaita teatteria eduskunnasta.
Mutta, en kyllä väittäsi ilmaiseksi.
Atte Kilpinen avautuu asukohustaan Linnan juhlissa: ”Murroksen paikka”
Juuri valmistumassa oleva Finlandiatalon remontti on tullut maksamaan 130 miljoonaa euroa. Siinä sitä kulttuuria kerrakseen. Eikö kulttuuriväelle mikään riitä?
Kesäkurpitsa perseessä inistään apurahoja.
Monikulttuuri Yes ei mitään kalevapalapaskaa
Monikulttuurin edustaja pillastui Espoossa ja päästi ilmat pihalle, kenestä sitten päästikään?
Tyypillistä, että juttuja ei kerrota pohjilleen nykyisessä monikultturisuuden riivaamassa Suomessa.
Puolueissa on sellaisia, jotka eivät piittaa öyhötyksiensä raskaimmin suomalaista yhteiskuntaa riivaavista ongelmista.
Oliko monikulttuurin tyypillinen edustaja kun jäi eilen lentotullissa kiinni 2 matkalaukkua täynnä huumeita?
Huumeisiin kuolee pöljiä nuoria satoja vuodessa ja huudetaan käyttöhuoneiden perään.
Tätä kaikkea on "muka" itsenäisen Suomen meno ja mokuttaminen.
En tarvi kulttuuria, riittää kun saa ruokaa ja laskut maksettua.
Miksi elää, jos ns. elämä on sitä, että pysyy hengissä?
Ajattele vähän tarkemmin!
Onkohan kulttuurin edustajia paljon työttömänä?
Yli puolet liikaa näyttelijöitä (isoa osaa heistä ei voi edes kutsua näyttelijöiksi) ja teattereita tällaiseen maahan. Hommiin vaan hoitoalalle ja kuljetusalalle, niissä on kysyntää.
Se yksi nätti kimittävä nainen Outi Alanen vaihtoi myös näyttelijähommat ambulanssin ensihoitajaksi.
Niin ja maatalous alallae.
Sepä....
Googlaa
" ajassa onko suomen itsenäisyys viety "
Kulttuuriväki voisi korjata ongelmansa ihan itse. Tässä pari vinkkiä:
- Pitäkää kulttuuri kulttuurina, älkää käyttäkö sitä tekosyynä ja välineenä ideologioiden ja propagandan tyrkyttämiseen. Jos elokuvat, kirjat ym. tungetaan täyteen maahanmuuttajia, homoja, feministejä ja ideologiaa, se voi olla kiinnostavaa tekijöille ja saman ideologian kannattajille, mutta se ei ole aitoa kulttuuria, eikä aidosta kulttuurista kiinnostunut halua sellaista katsella. Ideologioista voidaan keskustella erikseen. Pidetään viihde viihteenä. Taidemuseoissakaan ei enää ilkeä käydä, kun ei sieltä löydy taidetta vaan taiteeksi naamioitua ideologiaroskaa - tai nykyään ei aina jakseta edes naamioida.
- Tehkää miellyttäviä teoksia. Yleisö maksaa siitä, että tulee hyvä mieli, näkee jotain kaunista jne. Kokeelliset kummallisuudet ja tahallaan ärsyttävät ns. rajoja rikkovat tekeleet voitte tehdä harrastusprojekteina erikseen.
- Huolikaa rahaa. Tiedän yhdenkin tyypin, joka teki musiikkia ja oli valmis maksamaan muusikoille esittämisestä ja levytyksestä, mutta ketään ei kiinnostanut - useimmiten edes nähdä niitä teoksia ennen päätöksentekoa. Jos haluaa nostaa itsensä jalustalle, jossa tekee vain juuri sitä mitä itse haluaa, samalla ei pidä valittaa ettei ole töitä ja tuloja, kun totuus on että työ ei kelpaa.
- Huolikaa rahaa, osa 2. Jos harjoitatte julkaisutoimintaa ja taiteilija haluaa julkaista teoksensa kauttanne ja on valmis maksamaan kulut, sanokaa kyllä. Ei ole silloin teidän asianne, onko tuote kaupallisesti kannattava tai sopiiko se johonkin kuvitteelliseen linjaanne, koska jäätte joka tapauksessa voitolle.
- Vastatkaa kysyntään. On tullut vastaan monia kertoja, että konsertti, teatteriesitys tms. johon olisin halunnut ostaa lippuja, on ollut loppuunmyyty, ja lisäesityksiä ei ole tullut. Tehkää lisää näitä, mistä yleisö maksaa. Varmoilla tuloilla voitte vaikka kompensoida niitä esityksiä, jotka ei yleisöä vedä.
- Parantakaa tiedonsaantia. Jos potentiaalinen asiakas ei tiedä millaista kulttuuria haluaisi tai esim. mitä tarjontaa jollain paikkakunnalla on, on vaikea etsiä tietoa. Ala voisi yhdistää voimansa ja kehittää palvelun, josta löytyy kaikki tuppukylän kesäteatterista oopperaan ja baarikeikoista stadionkonsertteihin järkevästi haettavissa.
- Laittakaa tieto tuotteistanne saataville. Ei riitä, että itse tiedätte mitä teette; yleisön pitää saada ennakkokäsitys, jotta voi päättää kiinnostaako. Usein tiedotteissa on sekundääristä höttöä, kuten mitä taiteilija yrittää teoksella kertoa tai mitä ajatuksia se voi herättää tai minkä värinen joku asia on tai mihin toiseen teokseen voi löytyä assosiaatio, mutta unohtuu tärkeät konkretiat, kuten lavaperformanssista vaikka että onko se tanssia vai teatteria vai laulua ja onko siinä juonta vai onko se abstraktia ja mistä se kertoo ja onko siinä ikärajaherkkää sisältöä ja millaisia asioita siinä konkreettisesti tehdään. Indiekeikoista hehkutetaan kesäistä ympäristöä ja artistin suurenmoisuutta ja hyviä viboja ja henkilön taustoja, muttaa unohdetaan kertoa tärkein eli minkä genren musiikista on kyse.
- Olkaa realisteja. Jos teillä on 1000e asiaan x, tehkää se mitä tonnilla pystyy älkääkä itkekö ettette saa tukia.
- Yhdistykää rosvokorporaatioita vastaan. Esim. musiikkiala voisi perustaa oman musiikinjakopalvelun, jonka tuloista menisi musiikin tekijöille valtaosa, kun ahne firma johtajineen ja sijoittajineen ei ryöstäisi kimpaletta välistä. Ei turhia ominaisuuksia, ei turhia kuluja. Maksaisin striimauspalveluista mielelläni, mutta en maksa, koska tiedän että rahat ei mene sinne minne pitäisi eli sisällön tekijöille.
Pieni ryhmä päättää mitä kulttuuria tai taidetta tuetaan tai esim. kirjoituskilpailuissa minkä perusteella valitaan voittajat. On myös vaihtuvia trendejä. Rahoista päättäjien keskuudessa voidaan myös kokea ulkopuolista painetta tai huolehditaan siitä minkälaisen kuvan Suomi antaa ulkopuolisen silmin. Väittäisin, että edm. seikat vaikuttavat erittäin paljon.
Tyhjänpäiväiset ruikuttajat pelatkaa jo lipputuloillanne tai lopettakaa kannattamaton toiminta. On täysin väärin että veronmaksajat joutuu maksamaan tyhjänpäiväsestä, kun oma toimeentulo paljon tärkeämpää.
Voi, tullaan kyllä toimeen ilman oopperaa, teatteria, typeriä monumentteja (yksi Siilinjärvellä liikenneympyrässä)... ennemmin rahat sinne, missä niitä tarvitaan eli vanhojen ja sairaiden hoitoon. Käsittämätöntä, miten nuoret joutuu jonottamaan jopa vuoden päästäkseen psykiatriseen hoitoon. Itsaria yrittänyt viedään ambulanssilla hoitoon ja palautetaan saman vuorokauden aikana takaisin. Vanhukset lilluu vaipoissaan, joita ei ole vaihdettu vuorokauteen (oli muuten painava vaippa!)
Miksi turkistarhaajat saavat vuodesta toiseen miljoonien eurojen edestä tukia täysin turhaan elintoimintaansa ja saavat ihan luvan kanssa kiduttaa eläimiä ja lopuksi myös tappaa kiduttamalla?
Siinä vasta ”loistava” kohde tukea.
Kiitos Sari Essayahille!
Turkiksia ei käytä enää muuta kuin venäläiset. Tukieurot valuvat siis sinne.
Antaako suomalainen tarhaaja rahansa sinne. Minkä takia? Myyjä myy ja antaa rahansa ostajalle?
Mikä se vinokaula rillipää ex kävelijä on, onks se joku ministeri?, entäs se itkupilli purjehtija, jonka näytöt ei riittänyt olympialaisiin, mutta tv ruudussa piti ihan itkeä, kun ei paikkaa tullut ja nyt on ministeri, no nyt minua itkettää, kun näitä osaamattomia päästetään korkeisiin virkoihin ilman asiantuntemusta, jotain suomessa on pielessä. . . .
Eikös ne turkistarhatuet ole kymmeniä miljoonia?
Tukitoimia ja rahaa pitää saada vain humppaa ja kansantanhuja harrastaville "taiteilijoille".
Olisikin laadukasta kulttuuria mutta kun on pelkkää paskaa.
Kyllä kulttuuri ja jääkiekko on vain vauraiden perheiden ja lasten saavutettavissa.
Kalliita lippuja ja kermahan sitä eniten harrastaa, tai ne joilla on isot tulot, rahaa ja paljon sitä.
Purrahan ei ymmärrä eikä sinimustat persut lainkaan arvosta kulttuuria säkittäjä purra totesi, että kulttuuri on vain menoa ja ei tarvitse suomessa sitä olla.
Tämä hallitu vie suomen suohon ja olemme hukassa jo nyt, velkaa ja ei osata muuta kuin leikata. Ilman osaamista. Purra leikkaa suomen tuhoon ja odotamme vain kolmatta maailmansotaa, joka on jo oven takana.
miten on kokoomus voinut ottaa hallitukseen noin epävakaa puolueen ja puolueen, joka tuhoaa ja nakertaa suomea pikkuhiljaa kuolemaan, omaa kuoppaa kaivavat. Amen
En ole minäkään tyytyväinen hallitukseen, enkä Suomen politiikkaan pitkällä aikavälillä.
Jos tykkäät jääkiekosta, minulla on sinulle ehdotus: vähennetään veroja, niin toiminnasta tulee kannattavaa, lippujen hinnat laskee ja sinulla jää töistäsi enemmän rahaa käydä jääkiekossa.
Kaikkea ei tarvitse järjestää tuin. Elämässä voi tehdä itse asioita sen eteen, että saa haluamansa. (Valtiossa jossa ei olisi tällainen hirmuverotus tukien vuoksi)
Vaikeet on ajat. Jos leijonat jahtaa laumaa niin tottakai me karsimme ensin niistä jotka hitaasti juoksevat? Jos koko lauma jää odottamaan hitainta, leijonat syövät koko lauman.
Petsku, älä viitsi, sut on tunnistettu, mee riikan sylkkyyn ja laita peukku suuhun, riikka hyssyttää sut päiväunille, jookos.
Ei olis muuten saanut pääministeriä, joka toteuttaa yksipuolisesti EK:n tahtoa ja musertaa työtekijöitten oikeuksia, että sellainen lapamato on kokkeleitten orpo.
”Kulttuuriväki” pääsee vielä vinkumaan lisää.
Sotilasliitto NATOn jäsenyys tarkoittaa, että pian sotilasmenot pitää kasvattaa vähintään 3%iin BKTsta ja luultavasti ylikin.
Tätä ennakoi yksi sotilasliitto NATOn korkeimmista sotilasjohtajista eurooppalaisille sotilasliitto NATOn jäsenmaille.
https://www.politico.eu/article/nato-supreme-allied-commander-transformation-admiral-pierre-vandier-europe-arms-race-weapons-procurement/
Kyllähän kandanedustajan palkalla jo pääsee kulttuuria katsomaan.
Tässä pappa joka ei ole pääsyt edes kulttuuritalon portaille kun kairassa asuu.
Eihän tämä kultuuri mihin tukea haetaan ole kuin juuri tätä helsingin herrojen keekoiulua mihin tarvitaan verovaroja jotta HE PÄÄSEVÄT sitä katselemaan ja tiedotusvälineissä pönöttämään.
Poronliha on aika helvetillisissä kilohinnoissa, kyllä sä "pappa" pärjäät, saat muutakin leivänpäälle, kuin minä, jolla se on vain ylähuuli, jos leipää joskus on, elikkäs älä vittu valita, porot laiduntaa itsekseen ja kerran vuodessa joudut ne laskemaan, onko muka vitun vaikeeta ja raskasta???
JUURIKIN NÄIN on Hillaa Lohta revontulia puhdasta luontoa , , poronkäristystä perunat LAPINPUIKULA on muuten aikas tyyristä.
Juuri se "hömppäpömppä" vetää katsojia paikalle, siis kevyt helposti sulava viihde. Kyllä pitää saada tehdä muutakin kuin viihdettä, siis myös ajatuksia herättävää ja epäkaupallista taidetta. Tukeehan yhteiskunta miljoonayrityksiäkin, niin miksei sitten taiteita ja kulttuuria? Nyt kun esim. teatterien tuista leikataan, niin ne joutuvat nostamaan lipun hintoja, mikä tietenkin vähentää yleisömääriä.
Ylipäätänsä nykyisen sekoiluhallituksen leiikkausinto köyhien tukiin pudottaa kotimaista kulutuskysyntää entisestään. Valtionvelkaa otetaan kuitenkin entiseen malliin ja alviakin nostettiin. Käsittämätöntä politiikkaa. Työttömyyskin sen kun vain nousee.
Leikkausinto köyhien tukiin?
Onko sekin persujen syytä, että ne ihmiset ovat olleet jo valmiiksi köyhiä? Eiköhän syyt ole monilla jo kymmeniä vuosia vanhoja.
Ei kukaan ole kieltämässä tekemästä epäkaupallista ajatuksia herättävää taidetta harrastuksena tai omakustanteena. Valtion vain ei tarvitse tukea sellaista. Nuo termit epäkaupallista ja ajatuksia herättävää ovat aika epämääräisiäkin: onhan se epäkaupallista, jos taiteilija tekee jotain liian kummallista huuhaata, johon yleisö ei halua ostaa lippuja, ja ajatusten herättämisen tärkein esiehto on, että yleisö menee ylipäänsä teoksen kokemaan, eli sen pitää olla riittävän kiinnostava.
Pitääkö valtion tukea puolueita?, eikö niittenkin pitäisi tulla toimeen omillaan?, toreille vaan myymään "fanituotteita" jolla rahoittaisivat toimintansa.
Tietenkin puolueiden pitäisi tulla toimeen omillaan. Puoluetuki on rajusti demokratian vastaista, koska sillä suositaan tiettyjä puolueita. Mihin se raha edes menee? Ei puolueen pyörittäminen maksa mitään. Vaaleilla valitut edustajat saa virastaan palkan/palkkiot. Jos puolue haluaa ekstrana tehdä vaalimainontaa, palkata omia lisätyöntekijöitä, ylläpitää nettisivuja yms., se on sen oma valinta ja pitäisi itse hankkia rahat siihen. Ei valtio minullekaan maksa siitä, jos haluan perustaa nettisivut tai palkata tiedottajan - eikä pidäkään.
Puolestani puoluetuet pois, kulttuurituet pois, yritystuet pois, asumistuet pois... Suomi pysyy heikkona jos täällä vaan kätkytään tukien kehdossa. Kysynnän ja tarjonnan laki voimaan.
Hauskoja ja sivistymättömiä meillä riittää ja suurin osa Persuja ja kilvan nolaavat itseään ja leimaantuvat kunnon junteiksi.
Kunpa näkisit itsesi.
Persaukiset vassarit vaatii, että valtion täytyy maksaa kaikki kulttuuriksi kutsutut hömpät, että vassaritkin pääsisivät katsomaan ja kuuntelemaan noita hömppäesityksiä.
Työtä tekevä vauras kansanosa ei tarvitse tuettua hömppäkulttuuria mihinkään koska heillä on varaa maksaa täysi lipun hinta laadukkaisiin esityksiin.
Ei kun ne haluaa tehdä sitä kulttuuria työkseen. Tietysti kiva, jos edes jotain tekevät rahaansa vastaan, jonka muuten ehkä pummina saisivat. Mutta Se mitä he tekevät ei muodostu kysynnän mukaan, vaan tarjolla on mitä on. Sikäli kulttuuritoiminta tuottaa huonosti mitään muuta kuin menoja. Leikataan vaan minunkin puolestani.
Eihän noita sielultaan suomalainen kykene edes katsomaan, ovat sisällöltään vastenmielistä katsottavaa nykyajan "suuntauksien" myötä.
Vihervasemmisto nyt katsoo mitä vaan "tikun nokassa" olevaa tuotosta.
Harakka kertoi eduskunnassa että itsenäisyyspäivä on tuntemattoman sotilaan päivä.
Väinö Linna oli rintamalla ja teki siellä muistiinpanoja tilanteista joista kirjoitti kirjan Tuntematonsotilas.Laineen ja Louhimiehen ohjaamat elokuvat perustuen ko.teokseen on maksettu moninkertaisesti lipputuloilla ja kuuluvat katsotuimpiin elokuviin.
Mutta Ylen lukumaraton oli jotenkin kornia katsottavaa, ilmeisesti ei löytäneet enempää suomenkieltä osaavia muslimeja jne. ?
Ehkä seuraavan kerran jo kuulemme arabiaksi ja somalin kielellä Linnaa??
Eikö se ole kaiken puolin hyväksi jos heitä kiinnostaa tutustua uuden kotimaansa, eli Suomen kulttuuriin ja historiaan?
Eikö ole hyväksi, että he integroituvat, oppivat kielen ja saavat työpaikan, maksavat veroja ja osallistuvat?
Miksi meillä koulutetasn ihmisiä tietoisesti köyhiksi työttömiksi taiteilijoiksi?
Niimpä juuri MIKSI jos on elämäntapa kultuuri eläköön sillä niin että sitä ei tarvitse tukea. Sama yrityksille. Mikä se on että yleensä kaikkia pitää tukea, nehän on kannatamattomia hommia ne jos näin on.
Niimpä juuri MIKSI myös ammattiliittojakaan. Ellei työ miellytä MIKSI mennä lakoon tai töihinkään. AY_liitot kannustavat ihmisiä laiskuuteen - ja työpaikan menetykseen
Persut on hömppäpuolue, joka heiluu sakset ojossa aina,
kun näkee jotain kulttuuria eli sitä mitä ei ymmärrä,
koska sivistystaso on niin matala.
Mikseivät persut tee sitä politiikaansa niin hyvin, että
äänestävä yleisö on valmis sitä äänestämään. Tehdään
hömppäpömppä-politiikkaa ja odotetaan, että kyllä
puoluetukia tulee ovista ja ikkunoista.
Jos sinulla on rahat loppu ostatko mieluummin taidetta vai ruokaa?
Ettet vaan itse olisi hömpämpömppä jos valitset kulttuurin peruspalveluiden sijaan?
Persut on siitä erikoinen puolue, että se pyrkii tekemään sen minkä pitää, eikä vain mielistele kaikkialla kieli ruskeana aina kun joku älähtää. Lisää näitä puolueita Suomeen kiitos!
Samaa mieltä, Persut ainakin yrittää pitää vaalilupauksensa.
Ja paskat, perseet on AINA pettäneet vaalilupauksensa, kun ovat hallitukseen päässeet, perseitten äänestäjät on aiwottomia talidomeja.
Rikka Purra, joka nyt sattuu olemaan persupuolueen puhaanjohtana, petti äänestäjät täydellisesti!
Voitko sanoa AINA, jos tämä on Persujen eka kerta hallituksessa? (Tai toka jos jonkun mielestä Timo Soinin eropuolue on muka persussuomalaiset)
Se on ISÄNMAALLISTA ajaa alas omaa kulttuuria.
Tuodaan Ameriikasta tilalle poliisiopistoja sekä bondeja, joka vuosi samat kuvat.
Jää enemmän rahaa annettavaksi yksityisille lääkärifirmoille.
Suomen kulttuuri voisi kaupallistua samaan tapaan kuin Amerikkoissa. Ei me olla ajamassa ISÄNMAATA ja Suomen kulttuuria alas. Teemme siitä vaan vähän vähemmän kommistista :-)
SDP ja Marin oli hömppäpuolue, joka heilui rahasäkki ojossa aina,
kun näkee jotain kulttuuria eli sitä mitä ei ymmärrä,
koska sivistystaso on niin matala. Siksi liikennemerkit ja lapsetkin sai rahaa kolutukseen
vaikei pitäneet lukiosta tai kirjoita - nekin ilmasieksi
Mikseivät SDP:SSÄ tee sitä politiikaansa niin hyvin, että
äänestävä yleisö on valmis sitä äänestämään. Tehdään
hömppäpömppä-politiikkaa ja odotetaan, että kyllä
puoluetukia tulee ovista ja ikkunoista.
Antti "Kissa Lokki" Lindman on katatoafafofoi ja kissankiusaaja kakkosena
SDPhän johtaa ansaitusti gallupeissa. Persut on pitkässä laskussa.
Kuka kertoisi nämä faktat persuille.
Persut leikkaa omia äänestäjiään pois. Hölmöläisten
puolue.
Ei ole persuista menestyväksi hallituspuolueeksi.
Hallituksessa olo tuo persujen politiikan vakavat
heikkoudet esiin - kuten saattoi arvata.
On siinä Orpolla - ja koko Suomella - kestämistä!
Tyypillinen hissipuolue, ja nyt ylhäällä on käyty ollaan menossa alas!
Minäkin mietin, että voinko äänestää persuja enää... Purralla ois ollut sakset, mutta miksi se ei käyttänyt niitä?! Olen pettynyt :-(
Mutta ei ole ketään muutakaan joka uskaltaisi tehdä sen mitä pitää. Kuin kirurgit kuolevan Suomineidon ympärillä, eivät he uskalla upottaa saksia pelastaakseen tämän hengen. Kansa huutaa, että ei, älä leikkaa! Persut sanoo että on pakko leikata, muuten kuolee.
Transpkl kautta leikkaukseen. Sinä ja minä maksamme lusthin.
Orpo on paska vätys, kun ei uskalla lopettaa perseitten yhteistyötä ja antaa hallituksen kaatua, petteripaska syö ja nielee kaiken, mitä perseet sille syöttää, aikamoinen pelkuripelle.
Persujen äänestäjät kantavat valoa tupaan säkissä ja ihmettelevät kun ei valoa näy . . .
Älä viitsi, "uskaltaisi tehdä sen mitä pitää".
Tämä hallitus, sinimusta, on tehnyt ja tekee politiikkaa ideologia edellä, ilman kokonaisvaikuttavuusarviointeja päätöksien seurauksista. Se jos mikä on ala-arvoista politiikan tekoa.
Sinimusta hallitusko? Viittaatko sinimustaan puolueeseen joka ei ole edes päässyt eduskuntaan? Olisko sinunkin aika perehtyä vähän näihin suomalaisiin puolueisiin, ettet vaan hokisi samaa mitä trollit?
Korona aikaan hyvätuloiselle kulttuuriväelle jaettiin kymmenien tuhansien eurojen tukia.
Taina Karpelakin sai yritystukea koiratarhalleen.
Tuettu viihdeala puolustss tietysti omaa etuaan.
On muutakin lisäarvoa kuin euroissa mitattava.
Kuka senkin saa sitten arvioida....
Resurssien niukkuus on luonnonlaki.
Kilpaillaan miten pystytään.
Aiemmin tuli käytyä teatterissa, kun esityksiä kehtasi ja jaksoi katsos. Nyt ne esitykset ovst enemmän tai vähemmän suunnattu vähemmistöille.
Menisivät TÖIHIN leikkikerhoistaan. Ikuisia lapsia.
Taitavimmat, ne helmet menevätkin, nimittäin pois Suomesta.
Suomessa kun ei töitä ole.
Parempi opettaa Jumalan sanaa ihmisille. Se on ilmaista ja tähellistä.
Persut vihaavat suomalaista kulttuuria ja Suomen kulttuuria. Ovat aina vihanneet. Nyt he ovat alkaneet osoittaa vihaansa avoimesti. Persut vihaavat loppujen lopuksi kaikkea mikä Suomessa on arvokasta ja mikä tekee Suomesta Suomen. Persut ovat viides kolonna, sabötööriporukka, joka haluaa tuhota maamme.
Kyllähän se verovaroin tuetun kulttuurin kysyntä on keksittynyt suurimpiin kaupunkeihin. Yli 100 000 asukkaan kaupunkeja on Suomessa yhteensä vain 9 ja näissä asuu yli 2,2 miljoonaa suomalaista. Pääkaupunkiseudulla (Helsinki, Espoo, Vantaa ja Kauniainen) asuu noin 1 200 000 suomalaista. Muualla kulttuurin kysyntä on satunnaista ja keskittyy kesäaikaan.
Jep, voi kun venyttäisivät alahuulensa niskaan ja nielaisivat, niin päästäisiin perseläisistä eroon, ehdottomasti vittumaisin puolue suomessa, phyi, phyi saatana.
Muutappa tuosta kommentistasi persujen tilalle vihreät ja vasemmisto, niin päästään lähemmäs totuutta.
Kulttuurialalla on niin paskat palkat, että kun ihmiset pistetään kilometritehtaalle ja itse työstä aiheutuvat menot loppuvat, työttömyyspäivärahojen ja asumistukiaisten maksaminen tulee yhteiskunnalle kuitenkin kalliimmaksi.
Maa ilman kulttuuria ei ole yhtään mikkään eikä senkään vähän vertaa edes..
Ei kulttuuri tukien loppumiseen kaadu.
Maksamaan , siis raha taas siihenkin mukaan. Kulttuuri ei ole ensisijassa sellaista miten sinä kuvittelet.
Että oikein maksamaan että pitää tehdä niin hyvin kulttuuria.
Mistähän kulttuurin muodosta sinäkin maksaisit kun et edes ymmärrä asiaa.
Kulttuuri on todella tärkeää ihmisten henkiselle hyvinvoinnille. Sekä kulttuurin tekijöiden että yleisön. Valtion sijoitus kulttuuriin on sijoitus ihmisten hyvinvointiin. Sitä Persut ja Kokkarit eivät näe.
"Kulttuuri" eräs kerjäämisen muoto työhaluttomilla.
"Kulttuuri" - ammatti ja elinkeino tuhansille.
älä viits sinhän vitsin murjasit , , meeppä teatteriin kekkaloimaan illasta toiseen , opettelet vuorosanat jne niin edelleen ja niin edelleen , , muusikoiden ja teatteri taiteen taitelijoden lapset avautuivat kerran kuinka vanhemmpansa harjoittelivat yla puolelle öitä ennen kuin pääsi nukkumaan kyllä minä uskon että työstä se käy niinkun tauno palo sanoi kuinka olakiirusta sillä saralla , teatteri , elokuva , teattetri elokuva , , harjottelut jne, , varmasta käy työstä.
En ole vielä kuullut kulttuuriväen vaihtoehtoja, että mistä sitten leikataan enemmän jos ei kulttuurista leikata.. koska leikattava on jokatapauksessa....
Suuryritysten tuista, esimerkiksi. Niillä rahoitettaisiin moninkertaisesti jotkut pikkuruiset kulttuurin määrärahat.
Niistä suuryrityksistä tulee ne rahat veroina takaisin...
Mitä jos pantaisiin ay-liikkeet, myös ne työntajaliitot sekä säätiöt ihan pienelle verolle?
Tämä sopisi työntekijöiden ay-liikkeille, mutta EK vastustaa.
Yksi vastaus miksi näin on, että säätiöiden ja liikemaailman välillä on vahvat kytkökset ja poliittiset sidokset.
Mutta ilmeisesti Suomea ei oikeasti haluta pelastaa.
KANNATETAAN ja vielä takautuvaksi.
https://yle.fi/a/74-20105135
"Saksalaislapsen maalauksista maksetaan satoja tuhansia euroja – ”Ei kuvataidetta”, arvioivat suomalaiset asiantuntijat.
Yle kertoi eilen kaksivuotiaasta saksalaisesta Laurent Schwartzista, jonka ensimmäisestä maalauksesta on tarjottu jopa 270 000 euroa.
Aikuiset ammattitaiteilijatkaan eivät välttämättä pääse urallaan samankaltaiseen suosioon. Pyysimme taiteen asiantuntijoita vastaamaan, voiko lapsi olla alalla vakavasti otettava taiteilija.
– Kuvataidehan on hirveän hyvä harrastus, suosittelen sitä kaikille, mutta harrastaminen ja ammatikseen taiteen tekeminen ovat kuitenkin täysin eri asioita, hän sanoo.
Esimerkiksi Helsingin taiteilijaseuran jäsenyyteen ei riitä pelkkä harrastuneisuus tai kansanopistotason koulutus. Vaatimuksena on ammatillinen ansioituminen taiteellisessa toiminnassa. Näistä ovat merkkinä asiaankuuluva ansioluettelo sekä taideteokset, joista Kalliokuusen mukaan taiteen tason parhaiten näkee."
Koko ajanhan on painotettu sitä, että kultturialalla, jota taidekin on, pitää olla tekijällä koulutus, kokemusta ja saatava omalle niemlleen tunnettavuutta, että voi menestyä.
Taitavat omnet tunnetut ammattitaitteilijat olla kateellsia tuolle 2 vuotiaalle taiteilija lapselle, jonka teoksista maksetaan satoja tuhansia.
Tai sitten se banaani, joka ilmastointi teipillä oli seinään teipattu, hinta muutama miljoona, tosin sen tekijä on jonkinlainen kuuluisuus ja tunnettu taideoiireissä
Apurhoja ei edes jaeta, jollet ole taiteen ammattilainen ja etkäö ole kuuluisa, vaikka
apurahaa jakavat tahot kehuvat, että jaamme apurahaa myös taiteen harrastajille, niin eivät jaa.
Miksi maajussit eivät viljele niin hyvin että kannattaa vaan itkevät tukien perään jatkuvasti?
Poistamalla maataloustuet tulet maksamaan kaikesta ruuasta minkä ostat moninkertaisesti. Kuluttajien (siis sununkin) ruokaostoksia tuetaan. Tätä monen tärisevän vasurin vaikea käsittää.
Lapinlahdenlinnuila oli hyvä sketsi olikohan sarjasta 7 - kuoleman syntijä . Syökö sinunkin ruokapöydässä demari ?
Polttoaine ja päästöt pitäisi hinnoitella s.e. lähellä tuotettu ruoka olisi halvempaa kuin kaukaa rahdattu. Länsieurooppalaiset vihannekset ja hedelmät vielä ymmärtää niinä aikoina vuodesta, kun Suomen satokausi ei ole päällä, mutta toiselta puolelta planeettaa raahatut banaanit ym. bulkkituotteet ovat käsittämätöntä hölmöilyä. Banaanien rahtimatka on niin pitkä, että niiden hinnaksi pitäisi muodostua 20e/kg. Katsottaisiin sitten, kuka vielä ostaa.
Yksi iso ongelma on siinä miten kansalliset maataloutuet kohdentuvat. Jos kiinnostaa niin tsekkaa mille porukalla ja mihin asiaan menee suurin osa.
Onko joidenkin "hömppäpömppä" kaikille samaa?
Jos pidät enemmän Petelius/Kalliala mannesketseistä, pitävätkö kaikki niistä?
Tässä on se kysymys jota jokaisen taiteen tekijän ja kuluttajan pitää pohtia.
Kultturin tukia on pakko pienentää tai joudumme pakosta nostamaan kaiken verotusta. Kaikista valtion menoista on meidän ihan pakko leikata koska verotulomme ei riitä kattamaan menojamme. Kulttuuri ei ole mikään pyhä lehmä, josta ei voi mitään leikata. Kulttuurin apurahoilla elävä tietysti huutaa avustustensa perään sillä vähällä panostuksella on hyvin voinut tähän asti makoilla.
Eduskunnan kyselytunnilla eilen oli päähuolenaiheen kulttuuritukien leikkaus.
Onko suomessa asiat niin hyvin, kulttuurista leikkaamista pitää jauhaa koko tunti., kyllä tuntuu tärkeysjärjestys olevan edustajilla aivan per - --stä.
Olisi varmasti ollut paljon tärkeämpiä asioita, kuten työnsä menettäneiden, lasten suojelun, tärkeiden yhteiskunnallisten asioiden pohtiminen.ym ym.
Hui ja hyi, kulttuurin tuki on 0,2% valtion jakamista tuista, voisiko "pyhästä" yritystuesta leikata , sitä maksetaan eniten, työttömyystukeakin maksetaan vähemmän ilman leikkauksia, eli miten tää nyt menee, yrityksille maksetaan helvetisti tukia, mutta konkurssimäärät uusissa ennätyksistä, mihin ne tukirahan menee? . . . . yrittäjien taskuun. . . . konkka kannattaa.
Kulttuurituen leikkaus toisi säästöjä n. 17miljoonaa, ihan pähkinöitä 9miljardin tavoitteessa, orpourpolla on purratauti päällänsä, ei se pinokkio pärjää edes naisille, vitun vätys koko alamittainen moraani.
ps. orpourpon nenä ei edes kasva valehdellessaan, eli aika mininykerönenä on, eli . . . . se siitä.
Luulitko että kulttuurista leikkaamalla saadaan koko 9miljardin vaje katettua...?🤣🤣🤣
Säätiät ovat pyhä lehmä. Säätiöstä käsin on tietyissä tapauksissa mahdollista hallita vaikka suuryritystä. Ja pajon muutakin epämääräistä niiden suojissa tehdään, verovapaasti. Suomessa on muistaakseni noin 3000 eri säätiötä.
Pähkinöitä tai ei mutta antaa viestin ettei kaikki ole ilmaista. Afrikkalainen sanalasku. Ensimmäinen viikko vieraana, toisella viikolla kuokka käteen.
Koska kansalla on rahat vähissä, siksi! Tää hallitus leikkaa kaikilta ja kaikesta muusta paitsi ei itseltään, siksi kansa ei voi maksaa kulttuurista vaikka haluaisikin! Purra ja Orpo pääpiruina leikkaamassa.
Mikä on se "hallitus", jolta leikata? Juuri hallitukseltahan leikataan, ministeriöiden alaisten hallinnonalojen käytettävissä olevasta jaettavasta potista. Huom. siis jaettavasta, ei tehdystä työstä.
Hyvin sanottu avauksessa. Markkinoikaa ja mykää sitä omaa kulttuurianne ja taidetta ne. Kyllä minäkin heiluttelen käsiäni ja pyörittelen päätäni ja vaikka pieraisen siinä välissä, mutta ei minulle siitä makseta. Minusta se on kyllä ihan esittävää taidetta. Olisiko valtion maksettava apurahaa, että järjestäisin kuukauden mittaisen installaatiofestarin kyseisen taiteen ympärille? Otetaan kaiken tuen varmistamiseksi intersektionaalisuus mukaan.
Taide on sellaista josta kukaan ei halua maksaa mitään. Mikäli haluaa niin se on viihdettä.
Juuri tuollainen asenne 'taiteilijoilla' nykyään näyttää olevan. Jos kirja myy, se on populääriä massaviihdettä. Jos levyä ostetaan, se ei ole hienoa. Jos taulut viedään käsistä, se on vain median aikaansaamaa hysteriaa. Teatterinäytös, jota mennään isoin joukoin katsomaan, täytyy olla laaduton. -ko?
Miksei voisi omaksua käsityöläisasennetta? Hyvin tehty, omaperäinen, ajankohtainen, ajaton, laadukas hengentuote tuo tekijälleen tuloja. Voi elää omien käsiensä työllä eikä taiteilla almujen varassa. Ja voihan sitä taiteilla sivutoimisestikin.
Tämän päivän kymmenillä tai jopa sadoilla miljoonilla myytävät taideteokset, eivät usein omana aikanaan olleet kriitikoiden ylistämiä. Nämä taiteiljat olivat aikaansa edellä tai eivät muutoin vain sen aikaisten rahoittajien tai kriitikoiden suosiossa. Kuolivat usein sairaina ja rutiköyhinä. Tarkoitan vain sanoa, että vaikka emme ymmärtäisi tai arvoistaisi jotain taidemuotoa tai teoksia, voi se tulevaisuudessa olla arvokasta, -myös rahassa mitattuna.
Vielä kun se kulttuuriväki kohdistaisi kritiikkinsä tahojen suuntaan joiden toimien takia Orpon hallitus on pakotettu leikkauksiin.
Pakko ei ole, mutta tahtoa näyttää löytyvän, no jos toi perutaan, niin purukumiketkun (purra) suulla sanottu, leikataan sitten jostain muualta vastaava summa, näin sanoi kyselytunnin tv lähetyksessä, eli kulttuuriväki kurmuuttaa jotain toista heikko-osaista ryhmää, apropoo, millä rahoilla näyttelijät asuvat palatseissaan?, olisko parempi pitää suu supussa, menisivät tuottavaan työhön.
Uskomattomia tukiaispummeja tuokin eilen eduskuntatalon edessä mielensä pahoittumista riettaasti julki tuonut "kulttuuriväki".
Niille jää ihan liikaa tukirahoja vielä leikkausten jälkeenkin, tuottavat vain sateenkaari-woke-cansel- kultturimarxsistista shittiä!
Jep, noihin kulttyyrimanit voisi laittaa yritystukiin, että edes ne pärjäisi jotenkin, oikeistohallituksen ykkösteema on pitää yritysmaailma kylläisenä.
Tarkennuksena täytyy sanoa, että sinimustaa hallitusta ei kiinnosta laisinkaan pienet- ja keskisuuret yritykset, mikroyrityksistä puhumattakaan, vaikka juuri nämä yritykset työllistävät eniten. Tuet menevät jo valmiiksi pöhöttyneille jopa kansainvälisille jäteille.
Siinä samalla unohdetaan, että monet tämän päivän suuryrityksistä ovat aloittaneet toimintansa kirjaimellisesti autotalleista.
Rasisti, fasisti, natsi, sinimusta, äärioikeisto, populisti... Kaikki ovat sinulle merkityksettömiä haukkumasanoja, joiden merkitystä et tiedä.
Mix ne ei tee niiku sexmane?
Sen levyjä ostetaan, rahalla!
https://www.instagram.com/p/DDNnFExIEba/?utm_source=ig_embed&ig_mid=2FD5B626-F37A-4C5F-BBCD-1495613A9E9D
Tuo ei mene levyn osto sivulle
Mutta taiteilija ei taida starttirahoja nostella?
No eikö näidenkin pitäisi hakea jotain muuta työtä jos ei sillä kulttuurilla elä?
Niin me muutkin tehdään, vai onko tämä joku suojatyöjoukko?
taviksella on aivan tekemistä kun jostakin saa rahaa sen verran, että saa punaliputettua leipää alenusmynnistä. ja vielä tässä jaksavat kulttuurista puhua. Kaiklla ei ole edes ruokaa eikä lämmintä tilaa missä saisi jonkn tunnin vuorokaudessa nukkua. Nukkuvat jossain kaupunkien paskahuusseissa missä laittialämmitys ja kun poliisi tai vahti tulee niin taas ajetaan ulos ei ole kuulemma soveliasta jos rääsyinen ihminen vaikkakin selvinpäin nukkuu aauyöstä paskahuussiin lattialla. ETTÄ VIELÄ TÄSSÄ KULTTURIA,,, HÄVETKÄÄ JO HELVETIN KUVATUKSET JA NÄHKÄÄ ELÄVÄ ELÄMÄ JA KATELKAA YMPÄRLLENNE MITÄ KÖYHÄT JA MITEN SE KÖYHÄ PÄRJÄÄ KUN EI OLE KULTTURIA
Haloo ! Hyötyä ja hyvinvointia.
Koko Hallituksen mielestä luksusta. Kokoomussakilla on varaa maksaa, mutta millä maksaa esim.lähihoitaja
Lopettaa kannattamattoman lähihoitajana olon!
Ihan samaa mieltä.Jos teatteri ei saa tarpeeksi ihmisiä katsomaan,miksi sitä pitää tekohengittää.Pitää olla niin hyvä että menstys on taattu. Yli 500 miljoonaa laitetaan jo kulttuurin tukemiseen ja jos siitä leikataan 17 miljoonaa,missä se näkyy? Mutta kun taiteilat ovat yleensä niitä vasemmistolaisia,taivaanrannanmaalareita,tekevät täysin olematonta taidetta (nykytaide),jota ei viitsi edes katsoa.Suomessa on kulttuuuris aivan yltäkylläsesti,jos joku ei menesty,se saa mennä.Miksi siihen pitäisi haaskata verorahoja.
Pitää tehä musaa, niiq sexmane
Nii tulee toimeen
Täysin samaa mieltä, rahat laitettava terveyden ja vanhustenhoitoon sekä koulutukseen.
Kulttuuri kannattaa jos ihmiset ovat valmiita maksamaan, jos eivät, joutaa mennä pois, niin se on muillakin työntekijöillä ja yrittäjillä.
Sexmane toimii markkinaehtoisesti
Saa siis olla rauhassa
Hei, ei n. 6miljoonan asukkaan maassa riitä "lipputuloja", tietty terveyspalvelutkin pitää hinnoitella kulujen mukaan, loppu se ikuinen kitinä, kun köyhät kuolee pois, no mistä nää riitotyönantajat saa sitten työntekijöitä, ku perseet torppaa mamut, HÄ?
Näin minäkin ajattelen.
Miksei kulttuuri voi toimia markkina ehtoisesti? Lipputuloilla, taiteen, kirjallisuuden ja musiikin myymisellä...
Ostatko kuinka usein "kulttuuria"?, ja paljonko olisit siitä valmis maksamaan, jos sen pitäisi ottaa kaikki kustannukset esim. lipputuloista?, taitaa olla mahdoton yhtälö.
Jos ei ole kysyntää, pitää parantaa tarjontaa tai supistaa sitä. En ole ostanut kirjoja vuosiin. Kuuntelen niitä äänikirjoina netistä ilmaiseksi. Teatteriesitykseen voisin mennä sitten, kun tekevät hyvän näytelmän Päivi Räsäsen vainoamisesta.
Kulttuuria ei uskalla ostaa, kun joutuu ostamaan sian säkissä. Vasta maksettuaan huomaa, että sisältö olikin woke-sateenkaari-feministi-sontaa tai taiteilija on tahallaan halunnut ärsyttää yleisöä epämiellyttävillä kummallisuuksilla. Samalla tavalla kuin vaikka pesukoneesta saa rahat takaisin jos se ei toimi vaatteiden puhdistajana, kulttuurista pitäisi saada rahat takaisin jos teos ei toimi miellyttävän kokemuksen tuottajana. Tällä yksinkertaisella ja oikeudenmukaisella muutoksella saataisiin valtavasti lisää maksavaa yleisöä, ja palautuksista huolimatta hyvän taiteen tekijöille jäisi enemmän rahaa, kun taas roskan tuottajat jäisivät pääosin ilman rahoja kuten kuuluukin.
Aika hyvin maksetaan festarilipuista taas ensi kesänä. Niitä festareita on vain liikaa Jotkut karsiutuvat pois, kuten kuuluukin.
Ostin viimeksi eilen. Kulttuurin tekijä oli Tuomari Nurmio.
NS kulttuuri väki on tehnyt viime aikoina vain vihervasemisto demari kommunististä ideologista propagandaa. Vielä enemmän leikkauksia vaan.
Heh, vittu et oot aineissa, saatanan porvaripentu!
Kulttuuritarjonnalla on toki omat rajoitteet. Jos et ole tiedostanut tiettyä tasapäistämistä
tai byrokratiaan peittyvää kateutta joka myös vaikuttaa jo teatterikoulujen valinnoissa. Lahjakkuudet eivät enää nouse tähtitaivaalle eikä esim. entisajan valkokankaan nais ja miestähdille ole löytynyt seuraajia.
Homojen on vaikea olla säteileviä miestähtiä naisten seurassa
Valitaanko teatterikouluihinkin nyt 'joukkuepelaajia' korkeampien unikkojen sijaan? Sääli.
Taitava näyttelijä osaa näytellä ja eläytyä uskottavasti mihin rooliin tahansa.
Väitetysti eräs maailmankuulu näytteliä teki elämänsä roolin näytellen melkein vuosikymmenen ajan presidenttiä..
Kiasma, suomalainen "taide-elokuva", vähemmistörummutus ja etninen tuontikulttuuri- ei kiitos.
Tyypillisen kokkelinaaman/persepuoluelaisen kommentti, säästää pitää muka valtiontalouden takia, mutta helpotuksia ja alennuksia jaetaan rikkaille ja hyvin toimeen tuleville, on aika vitun lyhytnäköistä politiikkaa, kannatuksen lasku seuraavissa eduskuntavaaleissa tulee näille porvarihallituksen puolueille olemaan romahdusmainen. Kulttuuria tekevillä ei ole mahdollisuutta puolustaa itseään hallituksen tylyttämistä vastaan, tai olis kyllä ollut, olisivat jättäneet stubidon ekat linnabileet väliin, eli musiikki olisi leikattu pois, mutta eihän suomaassa osata vastustaa, kulmilla ha nurkissa vaan lymytään ja kuiskitaan, mutta TEKOJA EI OLE, KÄRSIKÖÖT NAHOISSAAN, STNN TNRT.
Ei niitä oikeasti haittaa leikkaukset. Siellähän moni tänäkin iltana porvarina kekkeröi linnan juhlissa. Jos ovat tuolla hyväksyvät leikkaukset.piste.
Just näin kaksinaamaista porukkaa!!!
Juuri mäin. Ärsyttää noiden valtion loisten ulina. Tienatkoon rahansa. Meitsin verovaroista en halua tuettavan kaiken maailman hömppää.
Se TV-uutisissa haastateltu mielenosoittaja sanoi haluavansa elää työllään ja vaati rahaa.
Kävin ennen usein oopperassa. Tunsin, että sain vastinetta maksamillani isoille veroille. Mihin veisit arvovieraan Helsingissä iltaa väittämään? Pizza-Kebab ja pubi? Rock mölinää ja siellä ei kuule edes omaa ääntään? Teatteri tai baletti antaa sivistyneen kuvan Suomesta.
Kuitenkin oletat, että yhteiskunnan täytyy maksaa suurimman osan niiden sivistyslippujen hinnoista. Miksi?
Ei yhteiskunta maksa ravintolalaskuakaan, jos vien vieraan ravintolaan.
Vai sivistynyt kuva on sinulle tärkeä juttu? No se on ihan hyvä asia. Mutta kun Suurin osa veronmaksajista ei käy teatterissa baletista puhumattakaan, eikä arvosta niitä rock-mölinänkään vertaa, onko oikein se, että he kuitenkin joutuvat maksamaan teatterin ja baletin olemassaolosta?
Se vähän riippuu kuka vie ja kenet ja missä ominaisuudessa. Esim. yritysten kysessä olessa . liikelounas yms.
Vie se karaokeen.
Vai saa liikelounaat maksattaa valtiolla. Tuota en tiennytkään.
Joo nyt alkaa tulee vähän paremmin tuottettua ja satsataan laatuun, johan sitä p...k..aa on tullutkin liikaa
Mistähän ihmeestä tämä tieto näistä "suuruuden ajan" rajojen palauttamisesta on meille tullut? Kun venäläiset voi tietää paremmin mitä venäläiset ajattelevat kuin venäläinen itse?
Ruokaa tarvii kaikki. Ilman kulttuuria voi elää jokainen vaikka kulttuuriväki itkee paskasnsa.
Turha se täällä itkeä jos oikeat duunit ei kiinnosta vaan yhteiskunnan tuet se on ammatinvalinnan kysymys turha täällä itkeä kun tuet loppuu.Mene töihin.
Turha se täällä on kommentoida työhön menemisestä jos ei ole lainkaan kartalla tämän ajan avoimien työpaikkojen määrästä. Jotkut ovat vielä siinä luulossa, että Suomessa on huutava työvoimapula!
Mikä on aika erikoista kun ottaa huomioon, että yrityksiä menee ennätysmäärin parhaillaan nurin ja työttömyys räjähtänyt hallituksen käsiin.
No niitä yrityksiä menee nurin, koska yrittäminen Suomessa on helvetin kallista, koska pitää maksaa niin paljon veroja, jotka menee milloin mihinkin taidehömppään. Eli jos lasketaan tukia, saadaan laskettua veroja, saadaan yrityksiä ja työpaikkoja, johon sitten nämä aiemmin tuen varassa eläneet voivat mennä, ja tuottaa jotain yhteiskunnan kannalta hyödyllistä.
Niin olisko syytä kulttuuri väen katsoa peiliin,jos kansa ei tykkää niin .Ei se ole kuin heistä itsestä kiinni,sitten on alan vaihto paikallaan
KÄYKÖ ORPO TMS PURRA ESIM KIRJASTOSSA TUSKIN... RIIKKA PURRA EI VARMAAN LUE
Purra lukee kirjoja luulempa että enempi kuin iiris suomela joka on lukenut kaikki kirjat.
Mutta kirjoissa ei lue "luulempa".
"KÄYKÖ ORPO TMS PURRA ESIM KIRJASTOSSA TUSKIN... RIIKKA PURRA EI VARMAAN LUE"
Mistä noin päättelet? Luetko Sinä ja jos luet, mitä luet?
Ei mitätöi jonkun kirjoitusvirhe sitä asiaa, mitä hän mainitsi Suomelasta?
hARAKKA LENSI KATON PÄÄLE LASKI SIELÄ NAULAN PÄITÄ JOITA PITI OLLA VII S TOIS TA : 123456789 10 11 12 13 14 15
Menisivät joskus oikeisiin töihin.
Minä mainitsinkin tuossa , , ketjun alkupuolella kuinka olin niissä " OIKEISSA " töissä , , ja kehoitan edelleen jas ollaan taiteelisesti lahjakkaita niin ei muuta kuin kulttuuri alalle . Nyt tämä Taivaanrannan maalari lähtee Höyhensaarille etsimään inspiraatiota , , ei muuta kun Hyvää ötyä . ( niinku Jussi Jurkka toivotti aikoinaan viihhdeohjelmassa parempi myöhään kuin ei milloinkaan . )
Töihin nämä joutaisivat sen sijaan että kansa veroeuroilla elättää töihin niin kuin tavalliset työntekijät.Lusmuilut on ohi.
Hyvä että leikkauksia näille sossu pummeille.
Yhteiskunnan eläteille kaikki tuki pois olisi oikein.
Makuasioita, makuasioita, kaikkia ei voi mikään eikä kukaan miellyttää.
Vitun vassarit sama kun ei olis ismänmaata ollenkaan, pitäs hakatakaikikki.
Hakkaaitsesi.
Kulttuuriwokehomostelua harrastavat vain rikkaat.Yhteiskunnan varoilla ei tarvitse moista tukea.Maksakoot itse teatterinsa jos sitä haluavat.
Se on kulttuuris kun paskoo viskoo ympäriinsä valtaapitäville heh.
Eiköhän tärkeämpää ole ihmisten terveys, kuin varakkaiden teaterihuvin ja niiden elättäminen ja rohelpotukset
Kehtaavat vielä kutsua itseään kulttuurityöntekijöiksi.
Ei kun hommiin ja kädet paskaan.
"Yksi Zürichin biennaalin eniten huomiota saaneista teoksista oli amerikkalaisen Mike Bouchet’n teos The Zurich Load. Bouchet valitsi näyttelyn teemaa noudattaen aisaparikseen Zürichin kaupungin jätehuoltolaitoksen.
Hänen taideteoksensa koostuu 80 000 kilosta ulostetta, joka on kuivatettu ja muotoiltu kuution muotoiseksi. Määrä vastaa kutakuinkin koko Zürichin kaupungin yhden päivän aikana tuottamaa ulostemäärää."
https://yle.fi/a/3-9019242
Nyt ollaan taiteen ytimessä.
Jeah ! Niin ollaan , , tuostajhan minä mainitsinkin ketjun alkupuolella että joku taitewilija oli purkittanut sitä itseensä , , varsinainen sisällön tuottaja ! Eikä VIATON KISSA KÄRSINYT niinku se yks kirves , kissa pölkky videoija joka sai jonkun arvonimen ja kulttuuri apurahan johonkin toiseen älynväläykseen. .
No kuitenki, Mike tuskin on saanut rahoitusta Suomesta.
Kulttuuriväki haluaisi niitä näyttäviä iltapukuja ja vaatteita oopperaan ja balettiin ja Linnan juhlien iltapukumallistoakin tekee mieli vain kritisoida. Kulttuuriväen ongelma on se, että Linnan juhlatkin ovat heille väärä tilaisuus vaatekulttuurille. Vaikka niitä iltapukuja pystyy katsomaan tv:stä kaikessa rauhassa kotona.
Kulttuuriväki haluaa aina marginalisoida jopa iltapukujen tasoiset vaatteet ja vain oopperan näyttämölle ja sitten oopperalipun hinta olisi 100 euroa. Eihän tällaista (Neuvostoliiton tasoista) aatetta kukaan viitsi rahoittaa Suomessa. Suomalaista ihmistä ei ole tehty istumaan oopperassa ja ihailemaan oopperatähtien pukuja, eikä teatteri muutenkaan ole tätä päivää. Tosi-tv on tullut jo 20 vuotta sitten ja Linnan juhlien tasoinen tosi-tv:kin on kulttuuriväen mukaan roskaviihdettä.
Linnan juhlien iltapuvut kuitenkin näyttävät suuntaa naisten iltapukupukeutumiselle ja joka vuosi on jotain silmiinpistävää ja pohdittavaa. Rouva presidentin illapuvusta puuttui decoltee (kaula-aukko) ja se yhdistelmä klassisen tyylikkäästä arkipukeutumisesta ja iltapuvusta on ehkä vähän liian outo Suomeen. Suomessa iltapuvussa ehkä pitäisi olla hieman paljastavuutta decoltee-seudulla, eikä Miitta Sorvalin halkiokaan ollut huono ollenkaan. Linnan juhlien ongelmana on se, jos ne alkavat siirtymään pappis-tasolle eli muistuttamaan naispappien kaapuja. Sitä ei kukaan halua Suomeen. Sitä suuntaa on syytä varoa. Eikä liikaakaan saa paljastaa.
Iltapukujen alaosissa oli tänä vuonna mielenkiintoisia laskoksia ja leikkauksia. Jos yläosa on liian tarkkaan määritelty, niin alaosa ehkä kaipaa vaatesuunnittelua. Marja Hintikan puvussa oli kauniit laskokset.
Entä ensi vuonna? Ehkä iltapukutyyliin voisi lisätä enemmän ihonmyötäisyyttä lycran tyyliin muotojen korostamiseksi, mutta ongelmana on se ettei ole jumppatrikoo päällä sitten kuitenkaan. Jotenkin jäi se kuumin hotti kokonaan puuttumaan Linnan juhlien iltapuvuista. Kallis kangas ja siitä tehty iltapuku jättää liian paljon arvailujen varaan ja joustava trikoo päällä moni näyttää paljon seksikkäämmältä pikkujouluissa. Kuin Linnan juhlissa.
Montako alle 50 euron nk maalausta joutuu maalaamaan kuukaudessa, että elättää itsensä ilman apurahoja? Tarvikkeetkin joutuu ostamaan itse.
Siksi kannattaakin olla niin hyvä, että pystyy myymään 5000 euron maalauksia.
Myydähän voi muttei niitä kukaan osta.
Aika moni sellaisia maalaa, mutta eivät ole niin tyhmiä ja itsekkäitä että vaatisivat valtiota tukemaan ko. harrastusta, vaan hankkivat elantonsa töillä ja maksavat palkallaan maalausharrastuksensa. Kukaan ei kiellä kulttuurin harrastamista. Ongelma on, että jotkut haluaa valtion maksavan sen harrastuksen ja siitä vielä palkankin. Tietysti jos satut olemaan niin hyvä, että voit myydä taulusi kalliimmalla, kukaan ei estä tekemästä sitä työnä.
sexuaalirikolliset hyii.
Kylttyyriväki ei tunnu käsittävän että rahat on loppu Suomesta...
Aika reilusti suomessa on rahaa enempi verrattuna nyt vaikka aikaisempiin vuosiin. Tuo sitten eri asia keiden säästötileillä raha makoilee hyödyttömänä. Ja ei ole käytettävissä esimerkiksi terveydenhuollon ylläpitoon.
Ei rahoja kukaan ole polttanut saunantakana. Osa tietysti siirretty ulkomaillekkin mutta yhtä hyödyttömiä nuo rahat on suomessa vaikka Sipilän tilillä kuin ulkomaillakin ....jos ei niitä jollakin verolla tai veroluonteisella maksulla oteta siltä käyttöön.
Smmaa miält nykytavalla se on pohjaton kaivo.
Saisi lopettaa kaikki avustukset.
Minun kulttuuriani on Kummeli, Tankki täyteen, Maalaiskomediat jne,
Teatterit, taidenäyttelyt jne. on ihan täyttä paskaa.
Lisäisin vielä LAPINLAHDENLINNUT , varsinkin se jossa sorvari saa mitallin rintaan ja toteaa nyt ei vituta yhtään ! Niin ja sit se yks , , , , syökö sinun ruokapöydässäsi demari ? Veli puolikuussa : Savolaiset , , , Suomen kieroin kansa.
Kyllä. Kaikki tämä on hyvää kulttuuria. Ei sieltä korkeimmasta päästä mutta en olekaan elitisti. Tavallisen kansan kulttuurikin on kulttuuria.
Kulttuuri- ja media-alan koulutukset tule lakkauttaa sillä nuo polttaa turhaan valtion varoja, eikä ne tuota yhteiskunnalle mitään. Samaten kaikki apurahat tulee lakkauttaa. Kulttuuripellet ja taidepellet tienatkoon rahansa itse!
Nuo koulutukset ovat suosittuja.
Voi peittää työhaluttomuutensa olemalla "opiskelehtimassa"
Tarkoitatko "opiskelehtimassa" kuten Orpo, yliopistossa 12 vuotta?
Persut eivät tämänkään ketjun perusteella ymmärrä, että
kulttuurityö on ihan oikeaa työtä, jopa sellaista joka
vaatii päätä ja älliä.
Mikseivät persut tee sitä politiikaansa niin hyvin, että
äänestävä yleisö olisi valmis sitä äänestämään. Persujen
kannatus on pitkässä laskussa siksi, että persut
tekevät hömppäpömppä-politiikkaa ja odottavat, että
kyllä puoluetukia tulee ovista ja ikkunoista.
Kivien kantokaan ei ole oikeaa työtä jos joku ei siittä ole valmis maksamaan riittävästi.
Kivien kantaminen mieskatsetta haastavana teoksena laajentaa näkemystä.
Kyllä minä ymmärrän hyvin, että kulttuuriala on kovaa työtä. Olen musiikkialalla ja perussuomalainen. Teen musiikkia kaupallisesti, en tukirahoin. Teen musiikkia elämästä ja tunteista. Teen musiikkia jonka tarkoitus on yhdistää ihmisiä, olivat he sitten kantasuomalaisia tai ulkomaalaisia, miehiä tai naisia. En sellaista ideologista hössötystä, joka jakaa kansan kahtia. Sellainen on oikeasti vaarallista vihan lietsontaa.
On vastattava kysyntään. Taidetta joka miellyttää suurinta osaa ihmisistä. Sillä voi elää.
Esim klassisen musiikin tukeminen Suomessa vie rahaa, mutta vain harvat oikeasti käy katsomassa noita konsertteja. Siinä on epäluonnollinen kysynnän ja tarjonnan suhde. Tunnen myös useamman, joka opiskeli kanssani klassista musiikka, mutta ei edes pitänyt klassisesta!
kun kerran säästetään niin siitä vaan kun eläkkeistäkin leikataan.
Tämäkään asia ei ratkea tänne urputtamalla. Jollet itse arvaa mikä auttaa niin en rupea minä sitä sinulle vääntämään rautalangasta.
Lopetetaan tuet ja katsotaan mikä kulttuuri jää elämään.
Kyllä vihervasemmistolaisia natsifikaatiopellejä suuresti harmittaa, kun ovat tyhmempiä kuin 612 -soihtukulkueessa kulkeneet? Ja heitä ihailevia valtamedian edustajia myös?
Kaikilla muilla aloilla tehdään sitä mikä on välttämätöntä tai mistä asiakkaat maksaa. Jos haluaa tehdä mitä itseä huvittaa, sen nimi on harrastus ja se maksetaan itse. Tai voi ottaa riskin ja perustaa oman firman, joka tekee mitä haluaa mutta itse pitää maksaa sen oman firman kulut. Kulttuuriala on kummajainen, joka kitisee, että pitäisi saada tehdä mitä itse haluaa, vaikka se ei ole tarpeellista eikä sille ole ostajia, ja valtion pitäisi muka hoitaa kulut ja maksaa palkkakin. Tehkää niin kuin muillakin aloilla: jos joku ostaa sitä mitä haluatte tuottaa, hyvä niin, muussa tapauksessa se on harrastus jonka voitte kustantaa menemällä palkkatöihin.
Itse noudatan juuri tuota kaavaa: käyn palkkatöissä ja palkalla maksan taiteelliset harrastukset. Jos joskus tienaan niistä harrastuksista, se on plussaa mutten laske sen varaan. Hyvällä tuurilla voin jopa lopettaa palkkatyön ja ryhtyä kokopäiväiseksi taiteilijaksi, mutta varsinkaan sen varaan en laske mitään.
Aloittaja kuulunee niihin, jotka eivät tiedä mistään kulttuurista mitään. Oli se hömppää tai vakavammin otettavaa.
Sitä juuri punnitaan säätötoimissa, mikä on välttämätöntä pitää yllä ja mitä vähemmän välttämätöntä ,kun fyrkat on lopussa, johon on johtanut nuo ilmasto toimet ja Venäjän kaupan sulkeutuminen. Lääkäriin pääsy käy ihmisten terveyden päälle ja pahimmassa hengen ja jopa niihin on jouduttu kohdistamaan säätötoimia. Kyse on siitä mitä on nykyisellään verokertymän puitteissa varaa rahoittaa. Myös perusturva on liipaisimella joten sirkus huvit kansalle tuskin on kärkisijalla priorisoinnissa.
Argumentoinnin helmiä: "jos olet eri mieltä kanssani, et tiedä mistään mitään". Tuolla voi aina todistaa olevansa oikeassa - paitsi että se todistus huonompi kuin kasa lantaa, jolla voi sentään lannoittaa maata.
Fyrkkaa kyllä on, vanha keksintö. Sitä vain jaetaan väärin, epätasan, epäoikeudenmukaisesti, vailla tietoa jakoperusteitten vaikutuksista ja väärin jakamisen tuloksista. Viisaita ovat silti olevinaan.
Nyt sitten taas yhtenä kulttuurin kukkasena sai kuulla linnan juhlissa Sibeliuksen Finlandian ulvottuna, ei laulettuna.
Jotakin voisi ainakin karsia.
https://www.ses.fi/tietoa-elokuva-alasta/katsojaluvut-ja-tilastot/kotimaisten-elokuvien-katsojaluvut-2023/
Meidän verorahoja käytetään aivan liikaa rappiotaiteen tukemiseen. Itelläi on toinen silimä vieläi mustana viimesestä kulttuurin kosketuksesta Ruutanansuon Nestorin kanssa.
Olen samaa mieltä, tekisivät parempia näytelmiä ja muuta kulttuuria. En ole vuosikausiin käynyt teatterissa, ei kiinnosta.Ei yhteisistä verorahoista tarvitse kaikkia elättää.
Niin . . . . ja mielestäni LIIKA KULTTUURI JOUTAISI . . . "hevon vittuun" Sillä ratsastetaan ja jotkut käärivät HYVÄT RAHAT kulttuuri toiminnasta. Nykyään tai oikeastaan jo pitkän aikaa. Kaikella tuon kaltaisella tehdään rahaa ja hyvät kuukausi tienestit. MENISIVÄT OIKEISIIN TÖIHIN SAATANA !! Tai lopettaisivat joutavilla NIMIKKEILLÄ RAHAN LYPSÄMISEN !! . . . . Se vain on niin ja kute tuossa viisaammaksi valistaen kansaa KIRJOITIN . . . PISTE !!
Parasta kulttuuria syntyy tuskasta, nälästä ja rahattomuudesta.
Suomen parhaimmat kulttuuri teokset:
-Pekka ja Pätkä neepereinä
-Vääpeli Körmy ja vetenalaiset vehkeet
-Hiski Salomaa "Tiskarin polkka"
-Piirpauke "Kone-Vitsan kirkonkellot"
.-Jaakko Teppo "Kravattisonni"
Suomen surkaimmat kulttuuri teokset:
-kaikki pukamaiset määkivät biisipukkaajat
Eipä Paula Vesalakaan itkeny yhtään nyt KOKOOMUSvetosen hallituksen kulttuuriin kohdistamista kovista leikkauksista!!!!
Se on juuri sitä kokkarimaista kaksinaamaisuutta ... hyh hyh.
KULTTUURI
KULTTUURI EI TUOTA MITÄÄN, EIKÄ ELÄTÄ MAKSAJIA.
KULTTUURIN TEKIJÄT LOISIVAT, KUTEN MUSTALAISET. EI OLE MITÄÄN SYYTÄ MAKSAA TYHJÄSTÄ JA KÄYDÄ RAHOITTAMAAN JA ELÄTTÄMÄÄN VALTAVAA MÄÄRÄÄ IHMISIÄ.
Niin sinäkin itkiseit jos sun palkasta vietäisiin puolet pois, ihan varmasti. Se on heidän palkkaa, eikä KUKAAN pidä siitä että palkat alenee tai poistetaan kokonaan. Mieti omalle kohdalle, ja huuda vasta sitten kun hyväksyt ettet saa itse työstäsi palkkaa.
Jos kulttuurista ei saa palkkaa, se on harrastus. Minäkään en saa kulttuurin tekemisestä palkkaa, mutta hyväksyn sen, koska niin sen pitää ollakin. Jos joku alkaa maksaa tekemästäni kulttuurista, siitä tulee työ. Jos ei maksa, teen sitä harrastuksena. Mutta ei minulla ole mitään asiaa vaatia, että jonkun saati valtion olisi pakko maksaa siitä minulle.
Ei viitsitä olla ilkeitä. Kaikki kunnia kulttuurille. Mutta. Jos on tarvetta leikata, kukaan ja mikään - paitsi maanpuolustus - ei ole erityisasemassa. Edellisellä hallituksella olisi ollut mahdollisuus loiventaa syöksykierrettä, mutta se ei tuntunut kivalta.
MUISTIN VIRKISTYKSEKSI!:
Edellisellä kaudella, siis Sanna Marinin 👍ollessa pääministerinä:
Sanna Marin: Hallituksen Veikkaus-kiista on sovittu, edunsaajien LEIKKAUKSET PERUTAAN "sataprosenttisesti"!
Pääministeri Marin torppasi ryhdikkäästi kepu Kurvisen kulttuuriin yrittämän kieron leikkaushuuman!
Venäjällä on jo pulaa itkijä mummoista Suomessa nämä itkijät ovat monisukupuolisia , eli kelpaavat Putinin palvelukseen heti ..
Joo Vesalan tuotteet diskasinkin heti kun paljasti ylimielisen poliittisen ylemmyytensä.
Kyllä kulttuurista tulee leikata ja vielä enemmänkin. Kulttuurista pitää tehdä myyvämpää. Ei kukaan kattele huonoa. Ei voida jakaa rahaa turhiin esim elokuvatuotantoihin. Se olisi sama asia kuin rahan poisheittäminen. Uuden tuntemattoman sodan teko oli hyvää kulttuuria ja oli myös box office-hitti. Nämä vassarikultturistit pilasivat osin linnan juhlat lähetyksen piipittämällä pikkuleikkauksista. Eduskunnassakin paljon huutoa mitättömästä asiasta. 17 miljoonaa Ei ole mitään verrattuna muihin leikkauksiin. Jotain järkeä vassarikultturistit.
Tyhmääkin tyhmempi ... suorastaan järjetön ... äärimmäisen oikeistolainen kommentti suomalaiseen kulttuuriin tehtävistä leikkauksista!!!!!!
2024-12-08 13:52:36
Hyvä muistutus, kiitos!
Mitäs se persumainen petteri tässä ihan äskettäin valehtelikaan ministeriaitiosta kulttuurileikkauksista ...
Suuri osa ns. taiteesta on täyttä paskaa. Laadukkaan työn erottaa varmasti jokainen jolla edes jotain korvien välissä tapahtuu. Porkkana perseeseen-tyypit pitäisi laittaa uudelleenohjelmointiin.
Kesäkurpitsa tai munakoiso perseeseen on korkeakulttuuria.
Totta puhut. On paljon huonoa tekemistä kulttuurin nimissä. Näinä aikoina tuollaista on ihan pakko karsia. Mikä oli tämä eräskin elokuva, jota kävi katsomassa 7 ihmistä, ja elokuva maksoi maltaita. Tämä on rahan väärinkäyttöä kulttuurin nimissä. Sairasta touhua. Jokainen sen tajuaa, etenkin kun monella ei ole ruokaa lautasella.
Torstaina kulttuuriväki osoitti mieltään Orpon hallituksen kulttuurileikkauksia vastaan: Sakset seis -mielenosoituksessa.
Missä piileskeli laulaja Vesala?
Orpo Onnettoman puheistahan saimmekin kuulla eduskunnan kyselytunnilla, että Orpo ei ymmärrä näidenkään leikkausten mittakaavaa.
Se on lamaannuttavaa. Ensi vuodelle odotetaan 17 miljoonan leikkauksia, seuraavalle vuodelle odotetaan vielä suurempia leikkauksia!
Lisää työttömiä!!
Persumainen Orpon-purran kauhukabinetti leikkaa taiteelta ja kulttuurilta, jotka ovat demokraattisen yhteiskunnan perusta.
Mikäli yli 500 miljoonan kulttuuripotista vähennetään 17 miljoonaa, se mullista kulttuuriskenee millään tavalla. Ottaa vain vähän ns löysiä pois. Näin tehdään tällä hetkellä joka alalla, kun Marinin hallitus otti hullun lailla velkaa. Purra sakset on terävät, ja leikkaavat kaikilta. Siihen pitää vain sopeutua.
Orpon hullutus ottaa kautta aikojen eniten velkaa ja pölyydessään saman aikaisesti tuhoaa demokraattisen yhteiskuntamme. 😵💩
Orpo yrittää hölmöydessään vakuuttaa, että suomalaiset ymmärtävät hänen persupolitiikkaansa ja kansalaisten hävettävän törkeän eriarvoistamisen,
mutta
SUOMALAISET EIVÄT todellakaan YMMÄRRÄ PERSU-PETTERIN kaikille Suomen kansalaisille terveydenhuollon tuhoamista, yritystä ajaa palkansaajien asema alas työmarkkinoilla, suomalaisen hyvinvointivaltion romuttamista ja suomalaisten eriarvoistamista.
Persu-Petteri tulkoon saamaan järjettömän perskokkarepolitiikkansa takia täysin mitoin sitä, mitä on ylimielisessä vallanhimossaan tilannut! Yäk!
Orpon toivotaan toivotaan toivon tiehen ei usko enää kukaan --- yhteiskuntamme täystuho on jätkyttävää.
Kulttuuri ei tuota mitään, ellei sillä ole maksajia eli kulttuurin käyttäjiä. Harva kulttuuri tuottaa ns voittoa, joten tämä kulttuuri on taloudellisesti pelkkä rahareikä. Henkistä hyvinvointia se tuottaa, mutta rahallisesti erittäin harvoin. Kulttuurituotteen pitäisi olla niin hyvä, että se myy. Mutta tätä se saa sanoa ääneen. Kulttuuriväki suivaantuu, kun me normaalikultturellit emme ymmärrä.
Suomalainen kulttuuri on maamme ja kansalaistemme ydin, jota ilman Suomi ei olisi Suomi.
Orpo on toope nro 1.
Äärimmäisen tollolle persupolitiikalle potku kauas maamme ja asioidemme sotkemisesta.
Marin otti velkaa 30 miljardia, ja aiheutti nykytilanteen. Tämä kannattaa muistaa, kun kritisoi Purran saksien terävyyttä. Orpo on kyllä huono pääministeri. Ei ole johtajuutta juuri lainkaan. Mutta leikata pitää kulttuuristakin. Ensi hallituskin sen tekee, vaikka olisi vassari sellainen.
Valtion varain ministeriö se budjetit laatii ja sen pohjalta poliittinen sektori tekee talous arvioon pohjautuvia päätöksiä. Tosin noilta arvioilta on puuttunut pohja jo aikapäiviä sitten mm. siksi että ne pohjautuvat lähtökohtaisesti visioon jossa tuomalla maahanmuuttajia taloutemme kohenee . Tosiasia on kuitenkin se että töitä ei ole Suomessa tarpeeksi ja faktoja ei tunnuteta ,menee arviot mettään joi lähtökohtaisesti. Toki politiikot ovat niitä joiden pitäisi päätöksenteossa tehdä arviot tehdyitä arvioista ja siitä miten luotettavia ,sekä paikkansa pitäviä ne ovat ja jos nähdään selkeitä ristiriitoja vallitsevaan tilanteeseen ottaa toinen arvio riippumattomalta taholta vertailu kohteeksi ,virheiden välttämiseksi. Ei siis voida kaataa koko jätesankoa yhden ihmisen niskaan päätöksenteon tuloksista ,se on täysin kohtuutonta. Talouden osalta vastuu painottuu valtion varain miniteriöön.
Orpon hallitus nostatti Suomen velkataakan uuteen ennätykseen, 77,5 prosenttiin!
Purrraaah! 😱
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapio-tuomaala/orpon-hallitus-nostatti-suomen-velkataakan-uuteen-ennatykseen-775-prosenttiin-ja-se-on-juhlan-paikka/
On olemassa YKSI asia, johon hallituksella ei ole päätäntävaltaa ja se on korkopolitiikka. Euroopan keskuspankki päättää Suomenkin korkotasosta ja se on ollut Suomelle AIVAN LIIAN TIUKKAA. Meidän lamamme on syventynyt johtuen EKPstä. Korkoja olisi pitänyt laskea paljon jo kesäkuussa. Nyt on pakko tehdä radikaaleja koronalennuksia ja nopeasti. EU on tällaisena aikana erittäin huono asia, koska tilanteet eri maissa ovat erilaisia ja siten korkopolitiikankin pitäisi olla. Huonoa johtamista EKPltä. Christine Lagarde vaihtoon ja äkkiä.
Ökyrikkaiden korkeakoulutettujen perintö- ja verosuunnittelija-kulttuurimarttyyrien ongelma on, että ahneudessaan tallovat heikoimmat ja haavoittuvimmat kansalaiset jalkoihinsa, alkaen eläkeläisväestön sote- ja kerjuuttamis-ihmiskaupan orjiksi pakotetuista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18508486/anderssonin-on-aika-maksaa-kiitollisuudenvelka-elakelaisaanestajille
Siinä on se sauma, johon äärioikeisto iskee leikkauksillaan, joita se kipeimmin kohdistaa siis taloudellisen väkivallan kohteista pahimpaan tilanteeseen pakotettuihin, vanhuksiin, vammaisiin ja pitkäaikaissairaisiin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18510399/elakelaiskoyhien-vakiaanilla-vasemmisto-ja-li-andersson-voittoon
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18646072/moderni-sveitsi-saastaa-valtion-taloudessa-2-500ekk-minimielakkeilla
JOS kulttuuriväki marttyyriksi heittäytymisen sijasta, hillitsisi ahneuttaa ja vaatisi ensin aitoa ajanmukaista taloudellista oikeusturvaa, alkaen eläkeläisköyhiksi tehdyistä, olisi sillä paremmat mahdollisuudet, säilyttää arvostus kansan keskuudessa, nyt kulttuuria leimaa elitistisyys, ahneus, pörssirikollisuuden osana oleminen, ei sellaiselle kansalta heru tukea.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16898508/miljoonia-tienanneet-quotartistitquot-kerjuulla-koyhyyteen-pakotettujen-kustannuksella
https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-politics/swiss-vote-on-higher-pensions-and-retiring-later/73175615
https://www.cbc.ca/news/canada/montreal/religion-in-schools-new-law-quebec-1.7403485
Enkä ole koskaan äänestänyt äärifasistihallituksen puolueita, enkä koskaan niitä äänestäisi, tämä tiedoksi, ettei ala sen kortin taakse piiloutuminen oppositiossa.
https://www.france24.com/en/video/20240925-godless-people-russia-mulls-ban-on-promoting-childless-lifestyles
Ökyrikkaiden kulttuurimarttyyrien on aika vilkaista peiliin, Teekutsuliikkeen abortinvastaisia saarnoja ns. naistenlehdissä, eutanasialla kansanmurhan puolustamishankkeita, ym ihmiskaupan orjuuttamisen ja taloudellisen väkivallan normalisoinnin myötäisiä muminoita näkyy pulppuavan, perintö- ja verosuunnittelija-osake-pörssikeinottelijoiden "kulttuuriväen" suista, ökyelämäntapojen rahoittamisen ahneus haisee.
Äärioikeistoa ja sen väkivaltaisuutta mielistelemällä, ette tule koskaan saamaan haluamaanne, kuten eivät muutkaan kansalaiset, vaatimalla eläkeläisväestölle 2 500€/kk minimieläkkeitä, ajanmukaista taloudellista oikeusturvaa, olisitte huomattavasti vahvemmissa asemissa.
Häh???
Aidoissa demokratioissa ja oikeusvaltioissa joissa kunnioitetaan perustuslakia, ennen minkään hyväosaisuuden rahoittamista, tulevat jokaisen kansalaisen ensisijaiset oikeudet, oikeus aitoon ajanmukaiseen taloudelliseen oikeusturvaan, joka eläkeläisväestölle modernin Sveitsin kellontarkkojen laskelmien mukaan, on nykyajan jyrkän korkeilla elinkustannuksilla, sen 2 500€/kk MINIMIELÄKKEIDEN verran.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18018979/2000ekk-minimielakkeet-ennenaikaisen-laitos--ja-kotihoidon-tarpeen-poistaminen#comment-123191989
Kulttuurimarttyyriuttaan eniten huutavat, hakevat vain rahoitusta öky-luksuselämäntavoilleen, pikimustan hiilijalanjäljen piirtämiselle verokeitaiden palmujen alle riippumattoihin, ym osake-pörssikeinottelun rahoittamiseen. Ei sellainen ole minkään taiteen ja kulttuurin, vaan loputtoman ahneuden rahoittamista. Samat ökyrikkaat perintöjä kierrätävät suvut, vuosista toisiin, kahmimassa jättipotteja pörssi- ja osakekeinottelulleen, koko suvun voimin, on jo vähintään aika alkaa karsimaan, moista nepotismia, korruptiota ja muuta ökyrikkaiden verovälttelijöiden ökyelämäntapojen, korruptiovallankäyttäjien veroparatiisihovien kallista ylläpitoa verokeitaisiin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18635046/600-000-000-ylelle-joka-vuosi#comment-131419581
Niiden äänitorvena tietenkin, tuo yksityinen, kansalle hämäräksi taustoiltaan jätetty, EK-Yle Usan pörssirikkaiden äärioikeistolainen, sota-hävittäjä-sote-ihmiskauppa ym bisneksineen, joiden "laittakaa chanelia poskiin, syökää leivoksia" - tyyppiset kiljahtelut, kaikuvat mässyttäjäis-livelähetysten lomasta, jatkuvien "juhlien" muodossa, vaikka kansasta jo puolet köyhyysrajan alla tai sen tuntumassa, eläkeläisväestö sote- ja kerjuuttamis-välistä vetämisen, hyeenoiden ihmiskaupan orjiksi pahoinpideltyinä, Suomen rakentajat, lapsista asti ilmaiseksi kotimaamme eteen raataneet, osattomaksi ja kouluttamattomaksi pahoinpidellyt, joiden enemmistö on yksinasuvia naisia.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17742476/perintorikkaiden-ylikoulutettu-valtio-lisaa-eriarvoisuutta--koyhyysongelmaa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17711489/veroparatiisi-media-kulttuuri-taide-ym-okytukia-quotsolidaarisuudenquot-verukkeella
Olivatko EK-mediat ottamassa kokaiini-näytteitä "linnanjuhlien" kammareissa, tai jatkoilla, eivät tainneet, mutta verovälttelyllä hankittujen kalliiden pukujen esittely luontui, sinne väliin ripoteltujen äärifasististen Teekutsuliikkeen abortti-vastaisuuksilla ym maustettujen tokaisujen maustamina. Sellaista porukkaa ei tule rahoittaa millään kulttuurin ja taiteen nimellä, enemmän taidetta ja kulttuuria löytyy köyhäksi tehdyn kansan keskuudesta, siellä on paljon osaajia ja taitavia tekijöitä, jotka eivät ole kelvanneet, koska eivät lipevästi syötä suistaan, äärifasistien pörssirikkaiden palvontaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18286048/ek-yle-estaa-rajusti-sananvapauksia-sensuroi-suomen-kansalaisten-kirjoituksia
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17859449/ilmastouhkia-voi-torjua-vain-sosiaalisesti-oikeudenmukaisella-tavalla
Eräskin perintö-pörssikeinottelija "näyttelijä" tokaisi, että verojenmaksajien kuuluu rahoittaa, hänen asunto-osakkeilla keinotteluaan Helsingin keskustassa, taiteen ja kulttuurin nimissä. - Ei kuulu toivottavasti enää koskaan. Enkä äänestä edelleenkään äärifasistihallituksen puolueita, vaan odotan suuren kansan enemmistö kanssa, sitä sosiaalista oikeudenmukaisuutta, alkaen eläkeläisväestön köyhyydestä nostamista, opposition puolueilta, etenkin Vasemmistolta.
Kateellisia leikkaajia.Suuryrityksille ja hyvintoimeen tuleville köykäiset oltavat.Vähävaraisten selkänahasta on revittävä.
Itse taidat olla kateellinen niille, joilla on rahaa omasta takaa eikä tarvii olla riippuvainen muiden armosta.
Olenkin miettinyt uusia saksia,kusisko mukiin ettei tartte vetää vessaa.Vesilaitos on kallis kun menee kaksinkertainen maksu.Kädetkin voi jo tässä iässä jättää pesemättä.
Säästäminen on hyve. Jatka samalla linjalla. Vettä on tosin saksilla vaikea leikata. Heh.
Orpo jää historian kirjoihin kautta aikojen pöhelöimpänä pääministerinä, joka romutti Suomen demokratian ja hyvinvointivaltion.
Tarkennatko vielä, miten Suomen demokratia on romutettu? Ai niin, vihervasemmistohan sitä yrittää romuttaa valittamalla, että oikeistoa äänestäneet äänesti väärin. Vihervasemmiston demokratiassa jokainen äänestää kiltisti vihervasemmistoa kunnon diktat.. eipäskun demokratian tavoin.
Kulttuuri-ihmiset ovat melkein kaikki vassareita, ja siksi sen taiteen tai kulttuurin ei pidäkään tehdä voittoa. Kertokaa nyt, miten se kulttuuri voisi tuottaa jotain rahallista hyötyä, kun lähes kaikki maksetaan verovaroin.
Oikeisto-pöljät luulee, että kaikki voidaan mitata rahassa!
Kyllä se on tavisihmisen mitattava kaikki kulutuksensa ja hankintansa rahassa, ainakin työssäkäyvän ja veroja maksavan, joka ei ole kerjäämässä Kelan tukia.
Kulttuuri tuottaa rahallista hyötyä, jos tehdään sellaista kulttuuria, josta yleisö on valmis maksamaan, varsinkin jos sitä saadaan myytyä ulkomaiselle yleisölle.
Orpon persuhallitus on jo 1,5 vuodessa vetäissyt Suomen Euroopan heikoimmin toimeentulevaksi maaksi!
Ihmisten eriarvoistaminen, työttömyys ja äärioikeistolainen ylimielisyys kukoistaa,
valtiontalous sakkaa pahiten aikoihin ja valtionvelka kasvaa entistä kovemmin.
Orpo huutaa käpälät ja ääni vapisten, miten meillä on hyvä hallitus 🤣🤣🤣🤣
Olen ihmetellyt samaa.....Nyt paremman puutteessa, melkein naivistinen Imitaatio taide on saanut suurta huomiota ja vetää salit täyteen. Erikoinen ilmiö on myös linnan juhlissa kun yhden biisin levyttänyt trio sai paljon haastatteluja ja mainostilaa kuten myös poppia 30v laulanut miesartisti. Kuka uskaltaa sanoa enää arvostelun sanaa hyväveliverkon valinnoille joissa päätetään mikä on viihdettä mikä taidetta ....
Miten tuo kulttuuri edistää Suomen taloutta. Teatterit yms maksavat valtavasti ylläpitää. Ja suurin osa maksetaan veroilla, koska lipputulot eivät kata tuotantojen kustannuksia. Teatterit tuottavat mielihyvää, tietysti, mutta rahasyöppöjä ne silti ovat. Nyt kaikki mitataan rahassa, kun sitä ei kerran ole. Kumpi on tärkeämpää ruoka vai esim kulttuuri.
"Oikeisto-pöljät luulee, että kaikki voidaan mitata rahassa!"
Kulttuuri on tärkeä osa kaikkea suomalaista elämäämme - ilman suomalaista kuluuria ei ole Suomea.
Kulttuuri voi tarkoitta elintapaa tai taidetta. Suomalainen tapa-kulttuuri, lait ja suomen kieli on minun mielestä tärkeämpi osa Suomen kulttuuria, kuin suomalainen taide.
Jos Suomen kulttuuri on mittaamattoman arvokas, ei tule mikään rahamäärä tyydyttämään taiteen tekijöitä. Siksi on aivan sama antaa 5€, koska ne ois joka tapauksessa tyytymättömiä vaikka antas 500 000 000€.
"Minua hämmentää se, etten nyt kuule sivistyspuolueista kulttuuria puolustavia ääniä, vaikka tiedän siellä olevan ihmisiä, joille nämä ovat sydämen asioita."
Niin minuakin ja satavarmasti suurinta osaa Suomen kansalaisista.
https://yle.fi/a/74-20129780
https://areena.yle.fi/1-66757678
Minua ihmetyttää se, että vuorollaan jokaikinen eturyhmä, toimiala tai sektori ettei meiltä ainakaan saa leikata, koska sillä on niin ja niin ikävät seuraukset. Hoh hoijaa, tottakai leikkauksilla ja supistamisella on aina ikävät seuraukset, mutta kun valtion kassa vaan on tyhjä niin se on tyhjä. Nyt pitäisi kaikkien nimenomaan ymmärtää, että jokaiselta joudutaan leikkaamaan ja jokainen joutuu nyt tinkimään jostain. Kaikki kunnia kulttuurille, mutta tuntuu että joka ikinen vähänkin isompi kunta on täynnä museoita, uusia hienoja kulttuuritaloja, uusia teatteritaloja, jotka on pääosin pykätty velkarahalla. Uskon että vähempikin riittäisi. Jokaisessa yli 20 000 asukkaan kaupungissa ei tarvita esim kunnallista teatteria. En usko että kenenkään elämänlaatu siitä isommin romahtaa. Toki sen hlön joka menettää työpaikkansa teatterin sulkemisen takia.
Törähtikö maitolaiturin vierestä vai valottomasta persulasta?
Täyttä asiaa.
Summa summsarum:
*Samalla taiteilijoista voidaan puhua jopa, että ”menkää oikeisiin töihin”.
Ne, jotka nyt sallivat näiden leikkausten tapahtua, muistetaan historiassa, koska niin kauan kun meillä on tässä maassa vapaan demokratian arvot, pitäisi pystyä puolustamaan taiteen ja kulttuurin merkityksen ydinsisältöä.*
Ydinsisältö? Marxismi?
Ei kukaan ole kieltämässä taiteen tekoa. Siitä vain puolustamaan sitä ydinsisältöä tekemällä kulttuuria, ei vinkumalla tukiaisia.
Urheilu, esim jääkiekko myy valtavasti lippuja, ja tämän lisäksi hankkii sponsorirahaa. Tätä kulttuuriväen tulisi osata paremmin. Näin ollen siitä voisi tulla tuottoakin.
Minkäs verran siihen jääkiekkoon ja ylipäänsä urheiluun upotetaankaan meidän kaikkien suomalaisten verorahoja???!
Jääkiekkokiekkokin kuuluu suomalaiseen kulttuuriin. Suomalaiseen kulttuuriin pitäisi ylipäänsä saada enemmän toimijoita, jotka hankkivat niitä sponssorirahoja!
Kukaan ei sitäkään tehne päivätöikseen pelkkää hyväntekeväisyyttään.
Se joka ei kykene elättämään itse itseään, kuolkoon pois. Kaiken maailman apurahat ja tukiaiset ovat typeryksiä varten. Mitä hyötyä on lisätä kulutusta toisten kustannuksella?
2024-12-08 17:06:11 Ymmärrys hei - älä jätä!
2024-12-08 16:56:26
Lue enemmän, tiedät enemmän!
En halua purralais-orpolaista epäinhimillisyyttä enkä demokratian rapauttamista Suomen oikeusvaltioon.
Minä äänestin Purraa leikkaamaan napanuorasi, koska minä en halua sinua elättää, loinen. Anna minullekin äänestysoikeus, se on demokratiaa.
Mitä demokratiaa sellainen on, että mielestäsi väärin äänestävät ovat demokratian rapauttamista? Eikö kaikilla ollutkaan yhtäläinen vapaa äänioikeus?
Hävettää demokraattisten suomalaisten puolesta, että maatamme yritetään nykyisen valtiovallan voimalla väkisin viedä unkarilaiseen Orbanin malliin.
Verovaroin ja apurahoin kustannettu kulttuuri ei ole vapaata. Rahoittaja määrää mitä tehdään ja kuka tekee.
Valtion apurahoja jakavat ja niitä saavat ovat samaa kaveriporukkaa, jotka käy Kosmoksessa ja Sikalassa.
Tärkeintä olisi lakata syytämästä puolueille suhteettoman suuria
tukiaisia. Siinä nähtäisiin mm. se että persut kutistuisivat -
ja sen seurauksena suomalainen kulttuuri alkaisi kukoistaa!
Minunkin mielestäni puolueiden tulisi tulla toimeen ilman tukia. Onko sinulla tietoa näistä puoluetukien suuruuksista? Luulen, että puoluetukien lopetus osuu enemmän SDP:n nilkkaan kuin persujen. Kokoomus taas porskuttaa yritysten rahoituksella, kunhan he lupaavat sitten näille yrityksille joululahjarahoja ja yritystukia.
Orpo on fiksu mies. Mutta jokainen tekee erehdyksiä.
Orpon erehdys oli ottaa persut hallitukseen.
Persujen erehdysten listassa on ainakin 100 kohtaa.
Kansa on sen huomannut, koska persujen kannatus
tippuu ja tippuu.
Yleisöhän ei ole valmis maksamaan kuin jostain Kaija Koon ja JVG:n keikoista. Kaikki vähänkään valtavirran ulkopuolella oleva kulttuuri kuihtuu ilman valtion avustuksia. Ja se on yleensä sitä hienointa ainakin itselleni. Jos kulttuuri olisi täysin markkinaehtoista, niin se ei olisi mitään muuta kuin noiden em. ja vastaavien massa-artistien keikkoja.
Maksa sinä siitä hienoimmasta riittävästi, niin ei kuole ilman tukia.
Vihervasemmisto haluaa olla apurahanjakajina määräämässä kulttuurin suuntaa, mutta aidon kulttuurin pitää antaa kehittyä omalla voimallaan.
Kulttuurin tukien ehtona pitäisikin olla, että sisällössä ei ole mitään ideologiaa tai sanomaa. Kulttuurin tuilla tulee tukea kulttuuria, ei woketusta, homopropagandaa ja feminismiä. Jos joku sanoo, että hyvässä kulttuurissa pitää olla ideologiaa ja sanomaa, hän on huijari joka yrittää levittää propagandaa, käyttämällä kulttuuria hyväksi.
Persut korvaavat puuttuvan ällinsä saksilla.
Se, mihin ei älli riitä, saksitaan pois - jotta kukaan ei huomaisi,
mikä persuilta todellisuudessa puuttuu.
Sinun älykkyysosamäärän mukaan valtio on ehtymätön kassa. Valtion rahat tulee kansalta. Minä en halua pitää sinusta huolta, sinä tuntematon ja kiittämätön ihminen. Rahat menee ihan omaankin elämiseen. Pidä huolta itsestäsi tai hanki läheisiä, jotka haluavat sinua elättää.
Oletko persu, kun et ymmärtänyt kommentistani mitään?
Valitat rahan saksimisesta, sen taantumuksen turhakkeen. Valon näkevällä tiedostavalla on porkkana pyllyssä.
Te vassarit. Uutinen. Eivät persut mihinkään katoa. Noin viidennes kansasta äänestää niitä. Joten kannattaa totutella siihen. Kulttuuri on liikaa riippuvainen verorahoista.
Hei persu, ei 15 % ole mikään viidennes! Se on ALLE KUUDENNES!
Jos 3 % leikkaukset valtion tuista tuhoavat kulttuurin, niin tuhoutukoon.
Korona aikanakin Paula Vesalan levyt soi radiossa ja rahaa tuli, siksi korona korvaukset olivat vain 200000€….
Kyllä taide tarvitsee kaikki tukimiljoonansa…
Paula Vesala tuottaa niin hyvää suomalaista kulttuuria, että
näköjään joku sekopääpersu ei saa edes unta, kun on niin
kateellinen!
Onko Paula Vesalan tuotanto oikeasti jonkun lyttypään mielestä kulttuuria?
Äärioikeiston ylimielisyys ja tyhmyys, mistään piittamattomuus näkyy jopa katukuvassa. Ihan kuin natsit 30-luvulla täynnä omaa typerää itseriittoisuutta. Ja mihin se johtikaan. Opitaanko historiasta mitään....
Johtiko se vallankumoukseen ja sosialistiseen työläisten paratiisin syntymiseen?
Miten sinun kaupunkisi katukuvassa näkyy äärioikeisto?
Ainakaan Helsingissä ei ole näkynyt ainuttakaan natsia. Natsien vastustajia kylläkin. Mitähän lie vastustavat? Omia aistiharhojaan? Käyttäisivät energiansa jonkun olemassa olevan ongelman ratkomiseen.
Asia on juuri päinvastoin. Ääriputinistinen Natsit Vittuun-järjestö potki itsenäisyyspäivänä maassa makaavia lapsia päähän Töölöntorilla Vihervasemmisto on väkivaltainen ja joka ikisessä tilanteessa isänmaan päälle paskova pöyhkeä sakki. Saatana heitä odottaa.
Minä kuulin että ne olisivat kiduttaneet ja syöneet lapsia, jos eivät suostuneen Stalinistien rintamaan, vastustamaan Natseja Töölöntorilla!
Tosin rautatieasemalla oikeat Natsit saivat marssia ihan rauhassa…
Kova yllätys oli oli niin samalaista huuto ja haukkumista että sain puristettua ulos ja siinä se oli wc-pytyssä Isaac Sene , yhtä tärkeä suomen kansalle vetasin wc- pöntöstä alas sinne se kuuluukin viemäriin.
Kyllä se on niin että Suomessa on tuhansia ja tuhansia kulttuurintuottajia jotka eivät ole koskaan saaneet tukea valtiolta vaan ovat tuottaneet kulttuuria ihan omin varoin tai ihan minimaalisella keikkaliksalla, josta ovat vielä ensin maksaneet verot ja nykyään jos tällainen taiteilija sattuu vielä olemaan työttömänä , niin Kela napsasee siitä pienestä tulosta lisäksi 50 prosenttia, eli pienentää seuraavaa päivärahaa kyseisellä summalla.
Tämähän se vasta ryöstöä on.
Tämän ketjun aloittaja pisti ns heti jauhot suuhun, pikku provolla liikkeelle.... mutta mutta, lieneekö aiheessa totuuden siemen?
Eräs taiteen tekijä televisiossa, en muista ohjelmaa enkä edes aikaa.... "ei suomalaiset ymmärrä korkeakulttuurin päälle, meidän taiteen tekijöiden pitäisi opastaa ja ohjata heitä kädestä pitäen, että....". Hmmm, aika hassua, mutta pakko on sanoa, että juontajana toimineen mieshenkilön kommentti tähän asiaan ja ennen kaikkea sen taiteentekijänaisen ilme, ne olivat kokemisen arvoiset: " Niin, onhan helppoa tuomita toisten taiteen maku, mutta miten tuo oman taiteen tekeminen.... jos ei ketään kiinnosta, ovatko kaikki muut väärässä, mutta sinä oikeassa?"
En ole taiteen tekijä, en naisasianainen, joka varmasti tuli äsken esiin.
Miksi tehdä taidetta, jota "kukaan ei tajua, kun heidän makunsa on liian huono"? Pitäisikö siis oikeasti mennä jollekin toiselle alalle? Miten aina ne muut on väärässä, tässäkin asiassa...
kun taideporukkao .... lon muutenkin pikkuherkkää virtsanjuojaa siis...
Hei, mutta jotkut tykkäävät siitä taiteesta ihan ideologisista syistä ja esittääkseen fiksua.
Ex ystävänikin on TOSI fiksu, kun hän on käynyt yliopiston! Kulttuurintutkimus oli ainoa aine, johon hän pääsi sisälle. Nyt sitten työttömänä hän, ylläri ylläri. Mutta ai että, kun on ylpeätä likkaa, kun on korkeakoulutettu kulttuuri-ihminen! Ja saanut yliopistosta vielä oikeaoppisuuden politiikan suhteen!
On olemassa sellaista kulttuuria, josta ihmiset ei oikeasti nauti, - he vain hyveposeeraavat milloin milläkin, mikä on IN.
Vielä 10 vuotta sitten tuli käytyä teatterissa Suomessa aina silloin tällöin. Nyt on tarjonta sen verran "värittynyttä" ja tarkoitushakuista, ettei enää kiinnosta. Ulkomaan matkoilla tulee käytyä teattereissa, jos vastaan tulee mielenkiintoinen esitys.
Eikö Angels in America kiinnosta?
Ei todellakaan.
Jos näytökset ovat loppuunmyytyjä pitkälle eteenpäin, niin lippujen hinta on aivan liian pieni.
Teatterit ovat kommareitten tyyssija. Etenkin Tampereella.
Hyvä kun leikataan löysät pois. Kiekko elättää hyvin pitkälti itsensä. Kulttuuriala saisi ottaa oppia. Hyvä tuote myy ja näin ollen pärjää hyvin. Taiteen tekeminen verorahoilla on väärin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3efd4efb-bd99-4bd4-8609-02d9d6966070
Kela haluaa heidän muuttavan – Muuttokehotus kymmenilletuhansille
Kela on lähettänyt tänä vuonna kymmeniätuhansia muuttokehotuksia kotitalouksille, joiden asumiskustannukset ylittävät kuntakohtaiset rajat.
Ne on noi samat äärivasemmiston "natsit vittuun" mielenvikaset noitte hallitusten linjausten takana jossa suomalaiset häädetään asunnoistaan ja tilalle otetaan ulkomaalaisia.
Toi on järjetöntä et on varaa ppalkta ulkomailta ttuleva asunnoilla, loistoautoilla,sosiaalituilla ja samaan aikaan lainvastaisesti häädetään suomalaiset asunnottomaks..Tai vaihoehosesti pitää elää 100e-300eurolla kuukaus.
Kyllä urpo tosta kunniamialin ansaitsee!
Jos elää KELAN rahoilla yli-isossa asunnossa esim kolmiossa tai isommassa on aihetta muuttaa pienempään. Mediassa on ollut paljon juttuja joissa vasemmistolaistaustaiset työttömät yksinhuoltajat elävät veronmaksajien piikkiin hintavissa kolmioissa tai jopa suuremmissakin, ja sitten itkevät kun KELA ei halua kustantaa heidän luksuselämää. Moni kuluttaa liikaa yli varojensa vaikka vähemmälläkin pärjäisi. Yksinhuoltajalle riittää kaksio, yksin asuvalle yksiö. Jos haluaa isomman silloin tulee mennä töihin ja nostaa tulotasoaan! Niin me muutkin teemme!
Vihervasemmiston perverssiä logiikkaa: jos valtio lakkaa maksamasta asumisesi, se on mielestäsi häätö kodista. Ei ole. Asunnon omistaja todennäköisesti häätää, jos et maksa. Niin käy kaikille muillekin maksamatta jättäville, siis myös niille jotka ovat tähänkin asti maksaneet asumisensa itse. Vihervasemmiston perverssillä logiikalla jos valtio ei osta sinulle purjevenettä, valtio riistää sinulta purjeveneen, ja jos valtio ei osta sinulle etelänmatkaa, valtio on vanginnut sinut Suomeen. Saa sitä tyhmä olla muttei noin tyhmä.
Vihervasemmistolaiset ei lähtökohtaisesti maksa vuokriaan. Kun häätö tulee alkaa rääkyminen natseista ja Orpon hallituksesta. Asuvat Helsingissä neljän huoneen isoissa asunnoissa toki paraatipaikalla ja veronmaksajien piikkiin tietysti työttömänä koska he eivät voi tehdä fyysistä työtä koska ovat "taiteilijoita".
Noniipä,
Kyllä se kulttuuri on hankala aihe. Itse alalla 20-vuotta koittanut rypistellä. Apurahaa tuullut 8kk tästä ajasta. Oon toteuttanut julkisiin tiloihin, puistoihin, kauppakeskuksiin ym. Jos monenlaista ihmeteltävää ja koettavaa. Yrittäjä tyyppisesti, mutta pääosin omarahoitteisesti. Usein on palkja jääbyt jonnekkin3€/h paikkeille tehdystä työstä. No sitten kun paremalle väelle tehdään jotain kulttuurilaitoksiin on piikki aika avoin. Usein kuitenkin niin että museot on vuokralla huikeilla vuora hinnoilla ja kansa maksaa. Kyllä näissä ne samat riistäjät vie potin kotiin ja sitten syytellään sitä peraukusta trubaduuria. Ottakaa oikeesti selvää, älkää hutkiko ennen kun on varmaa tietoa miten homma oikeasti on.
Harvoin kuulee myöskään valitusta siitä kuin julkisia rautateitä, tieverkostoa, urheilukeskuksia, latuja ym. Ylläpidetään julkisin varoin. Mukukakivi katuja auotaan joka kesä moneen kertaan ja karvahattu maksaa, kukasn ei kysy miksi tai kenen pussiin ne urakka voitot kilahtaa.
Nyt olus tonttujen aika herätä siihen todellisuuteen et hajota ja hallitse jytää tässä maassa liian vahvasti. Eliitti on pistänyt vähäosaisommat ryhmät taistelemaan siitä kuka kurjistaa toista ryhmää eniten ja nauraa persuille ha suvakeille samalla kun laskutta tyhjien kävelyteiden, hiihtolatujen valaisusta ja ylläpidosta. Syöttää paskaa tomppeleille ja sitten rahastaa kun tästä sonnasta sairastuu. Lisää makkaraa maduun ja haukutaan tervellusesti syövät viherpiipittäjiksi. Ei oo hyvä kun porukka on liian yksinkertaista ja hokee pelkkiä eliitin opettamia houreita.
Vihaan kulttuuriväkeä koska he ovat ahneita ja laiskoja viherhippejä jotka maksattavat boheemin elämnsä valtiola. Paskasakki käyttää meitä VERONMAKSAJIA hyväksi. Hyvä että kulttuurista leikataan ja kaikki tuki Purralle! Leikatakaa tältä teryleenipöksyisiltä moccalatteboohemeilta tuhkatkin pesäs että oppivat menemäään oikeisiin töihin
Kyllä kaikenlaisia turhia hankkeita vastustetaan. Esim. Turun ja Espoon välillä lähes kaikki protestoi uutta oikorataa, mutta muutamat päättäjät jotenkin onnistuu jyräämään hanketta eteenpäin. Hyvin lobattu ja lahjottu rakennusfirmoista. Hanke on niin järjenvastainen, ettei sitä kukaan normaalijärkinen toteuttaisi vaikka ilmaiseksi saataisiin. Hyöty olematon mutta isot siivut peltoja, metsiä ja kyliä jyrätään alta. Linnaan pitäisi heittää ne, jotka on yhteisiä verovaroja tuhlanneet mokoman suunnitteluun ja selvityksiin.
Kulttuurialalla sinun olisikin pitänyt tukia saadaksesi kaveerata niissä piireissä joissa ne vihervasemmistolaiset apurahan myöntäjätkin on.
Yli miljardin budjetista oltaisiin leikattu 30 miljoonaa. Mutta leikataan VAIN 17 miljoonaa, eli ei mitään. Näitä varoja käytetään loputon määrä julkkis kerman pippaloihin, ja elokuviin, joiden katsojamäärä on huimat 88. Todellakin voi leikata, esim 200 miljoonaa. 👍
sitä tehdään ja siitä maksetaan. nyt on hyvä muistaa että on olemassa kulttuuriväkeä ja kulttuuri väkeä, sekä kulttuuria ja kulttuuria. Yleissratio kun kertoo sinulle että asia on näin, niin sillon se on yleensä ihan varmaan ja tosiaan tosi-totta, eikä pelkästään huumorivitsejä.
Kulttuuriväellä eli yhteiskunnan eläteillä on runsaasti kuntien ylläpitämiä turhia
toimitiloja, joista oikeat veronmaksajat joutuvat maksamaan hirmu vuokria.
Näitä harrastustiloja pitää voimakkaasti supistaa ja palauttaa loisivat, terveet
ihmiset oikeisiin töihin. meillä on työvoimapula. Ei kaivata vapaamatkustajia.
Vihervasemmistolainen kulttuuriväki oikeisiin töihin. Veronmaksajien piikkiin taiteilu saa luvan nyt loppua. Tienatkoon tahansa itse tyhmällä ja mauttomalla kulttuurillaan ilman apua
Rahaa riittää äärioikeiston ajatusten kopiontiin amerikasta ja niiden häpeättömään käyttöön.
Me suomalaiset ollaan omiamme.
En osaa sitä paremmin ilmaista.
Me ansaitaan oma kultturi, joka tuo sen esille.
Ei olla herrakansaa,
ei ole valkoisen miehen taakkaa.
Soista tehtiin pellot, puolet lapsista kuoli tauteihin tai nälkään.
Ne loput lähti tehtaisiin ja maatiloille töihin.
Monet meitä eivät ole aatelisia, ollaan suomalsiten jälkeläisiä.
Ollaan ylpeitä siitä.
Perussuomalaiset-puolue uskoo olevansa
suomalaisempi kuin suomalaisten enemmistö.
Tuollainen usko on harhaista puppua!
Juuri perussuomalaiset-puolue ei edes
ymmärrä suojella suomalaista kulttuuria!
Jos älli puuttuu, aletaan haukkua "woke"-kulttuuria.
Toisin sanoen heräämistä ja tiedostamista ei voi
tapahtua niiden päässä, joilta älli puuttuu!
Kuka enää nykymaailmassa äänestää niitä, jotka
eivät heräämiseen eivätkä tiedostamiseen kykene!
Tiedostaminen oli taistolaisten selitys ylemmyydelleen.
Kuka tarvitsee tuota tiedostamista ja heräämistä. Töissäkäyvät tarvitsevat ihan muuta.
Työssäkäyvä mies raataa kuin hullu, koska tarvitsee rahaa ja pillua. Homojen paskapuhetta oikea mies ei kuuntele.
Anonyymi 19:48:54, osuit kultasuoneen!
Persut älähtivät, koska juuri herääminen ja
tiedostaminen näyttää todella olevan heidän
kykyjensä ulottumattomissa.
Purran työkokemus 0v 0kk 0pv
Tässä näkee miten vasemmistolaiset toimii. Vassari valehtelee niin että korvat heiluu 🤡 Purra toimii tälläkin hetkellä valtionvarainministerinä eli tekee töitä toisin kuin sinä ja kaltaisesi vassarit. Te kulutatte vain 0pv työkokemuksella veronmaksajien rahoja, ainakin toistaiseksi. Pian alkaa teillekin työ maistumaan.
Teattereita ei tarvita; LEIKATAAN!
Kulttuurialan opetusta ei tarvita; LEIKATAAN!
Taideala koulutus on valtiolle täysin turha; LEIKATAAN!
Museoita on liikaa; LEIKATAAN!
Musiikkiopistot; LEIKATAAN!
Apurahat ovat taiteilijoille vastikkeetonta rahaa; LEIKATAAN!
Kaikki mikä liittyy taiteeseen ja kulttuuriin; LEIKATAAN!
Mitä helekkarin tekopelikulttuuria se on, jos sitä pitää verorahoilla pönkittää, kuin ulukohuussin renkuttavaa ovea
Oikeaa kulttuuria on se, joka syntyy luonnostaan elämän keskellä ilman mielikuvitus budjetointia. Sen näkee nykytaiteesta, joka on aivan täyttä mielipuolista paskaa.
Pömpelikulttuuri on katoavaa kansanperinnettä jonka vuoksi sitä olisi tuettava, muusta kulttuurista voi vaikka leikatakin jotta pömpelikulttuuri voi elää ja kukoistaa.
Tuohon asumistukeen vielä,miks Kela ei lähetä kyselyä vuokranantajalle,että vuokraa pitäisi nyt alentaa asumistuen verran kun valtiolta rahat loppu?
Jos on kyse sijoitusasunnosta,heidän on pakko niin tehdä kun työttömiä jo aika paljon,ja kallis kämppä uhkaa jäädä muuten tyhjilleen jos ei varaa vuokrata,rikkaita nyt ei vaan riitä joka paikkaan vuokralle ja he ostaakin omat asunnot sitten.
Kun valtiontalous on kireä,joustaan joutuu myös rikkaampi väki.
Ja tuohon taiteen tukemiseen myös ,jos on hyväksi tunnustettu taiteilija ,minkä alan tahansa,kyllä minusta heillä kuuluisi olla valtiin palkollisena koska yksityiseltä puolelta on erittäin vaikea saada mitäön elantoa,ainoastaan jotkut maailmankuulut taiteilijat voi tehdä miljoonatulot, mutta ei muut.
Kyllähän se on niin että ns. paskakultturia ei tarvitsekaan tukea yhtään enempää. Se ei tämän kansan sisistystasoa lisää yhtään, päinvastoin. Meidän perhe ei niissä käy koskaan. Talous on oltava ykkössijalla.
Tuon täytyy olla tahallinen vitsi!
Tuossa on yritetty kuvata äärimmäisen tyypillistä
persuperhettä, jonka ymmärryskyvyn ulkopuolella
on kaikki vähänkin kulttuurilta haiskahtava!
Eihän tuollaista perhettä voi todellisuudessa olla!
Vai onko niin, että Purra saksineen on nyt tehnyt
näkyväksi sellaisen osan Suomea, joka ennen
piiloutui julkisuudelta?
Jos esim teatterit alkavat tehdä kunnon, myyviä tuotantoja, jotka kiinnostavat ihmisiä, nousee lipunmyynti ja kulttuurin vointi paranee. En hyväksy verovaroilla leikkimistä. Kenenkään ei tartte pönkittää omaa taiteellista näkemystään, vaan pitää tehdä myyviä tuotantoja. Tämä koskee myös elokuva-alaa. Uusi Tuntematon Sotilas oli mahtava esimerkki hyvästä tuotannosta. Toisaalta jos tehdään satojen tuhansien eurojen elokuva, jota käy katsomassa kourallinen ihmisiä, on tämä sellaista kulttuurivarojen väärinkäyttöä, että ei ole totta. Tuntuu siltä, että kulttuuriverorahoja voidaan käyttää kaikkeen taiteelliseen hömpänpömppään. Tämän takia kulttuurista on pakko leikata löysät pois.
Tuntematon Sotilas on esimerkki tuotannosta, joka EI voi olla huono. Ja joka EI voi maksaa liikaa. Ja jota EI voi olla katsomatta. Jos on suomalainen. Valmis paketti.
Eli kierrätetään "kansan syviä tuntoja" koskettavaa settiä. Kutsuvierasnäytäntö on P.O.Liitikolle kunnia asia tulla nähdyksi.
Suomessa on olemassa (mutta kuihtumassa) jonkinmoinen "elokuvateollisuus", jossa olisi mahdollisuuksia toteuttaa uusistakin aiheista ihmisiä kiinnostavia tuotantoja, vaikkapa siitä sodasta.
Spede teki huonosti Uunoja halvalla ja valehteli, ettei saanut mitään tukia. Kyllä sai.
Kansa siis maksoi jopa verovaroistakin, eikä laadukkaampaa saatu aikaan. Paluu tähän?
Talous edellä, joopa joo. Ja menisitte oikeisiin töihin, jep jep.
Peruskokoomuksellista kulttuuripolitiikkaa. On mukava nauttia ilmaiseksi viihteestä, mutta eihän se työtä ole ja maksavatko ne rentut edes veroja!
Teatterirentut maksavat veroja, jos saavat tuloja. Mutta kaikki tämä maksetaan ihmisten veroista. Ei siis ole tuottavaa toimintaa, kuten yksityinen firma, joka tekee tulosta. Kulttuuriala pelastaa työpaikkansa helpoiten tekemällä järkeviä, tuottavia, myyviä tuotantoja. Näin kulttuurin pariin saadaan katsojia, ja niitä oikeita tuottavia työpaikkoja, joista kulttuuriväki voi olla ylpeä.
Verotuksen vihaaminen ulottuu nykyisin kaikkeen, mitä verovaroilla on yhteiskunnassa aikaansaatu. Pitemmän päälle lähestymme "Amerikan meininkiä". Paitsi ettei vaikkapa kaupallinen kulttuuri-systeemi toimi kuten Amerikassa...
Rahat hassataan idealismiin, sanoisiko hölmöläis politiikkaan. Näin ne rahat loppuu.
Ja kun hallinto ei osaa toimia, niin kehitys on alasajoa.
Ei super naivit idealistit herää unelmistaan.... Naivismi on kuin uskonto...
Ja uskonnot ja uskomukset ohjaavat politiikka, se yleensä johtaa sotaan.
Nyt esiin nostettu Ns. kulttuuri ala voisi itsenäistyä ja muuttua oma-rahotteiseksi. Koska tuettu, ulkoa ohjattu kulttuuri on epätosi, palveluala.
Vuosikymmenien politikoinnin tulos on yli-velka Suomi.
Tuhon Asialla ovat olleet viher vas ja oikeiston markkina Liberalismi uskoiset.
Monia hallituksia ja puolueita on ollut ja tuloksena on yli-velka Suomi.
- Syy velkaantumiseen ja köyhtymiseen ja turvattomuuteen on idealismi politiikka, lapselliset poliitikot ja puolueet.
Nykyinen Suomi on turvaton, menneisyyteen uskonto harhoihin vaipuva maa,
kehittymätön lasten raiskaus maa. Lasten sukuelinten silvonta maa. Eläimiäkin kidutus teurastetaan suuria määriä. yms..
Viher vas ja markkinaliberalistien suosima super naiivi monikulttuuri harha tuhoaa oman kulttuurin ja hyvinvoinnin. Palvelut heikkenee.
Se uskomus, luulo, anarkia, tuho, trendikäs monikulttuuri harha, se ei ole toiminut missään maassa, huom ! - Ja toimii vain rajoitetusti, hallitusti. Muuten menee segregaatio politiikaksi ja turvattomuudeksi.
Osaamattomalla talous- ja ulkopolitiikalla Suomesta on tehty köyhtyvä eu nato siirtomaa.
Itsenäisyyttä ei enää ole.
Raha ja elintaso virtaa Suomesta ulos.
Olemme selvästi vain uhreja kaikessa !
Onhan maatalouskin kulttuuria,viljellään hömppäheinää sun muuta,ja maatalous tuista ei leikata.Ja veronmaksajat kustantaa tämänkin harrastuksen.Ja tässä asian ydin,Viljelijät ovat Suomessa varakkainta yrittäjä väkeä .Kirjoita Googleen VARAKKAIMMAT yritykset Suomessa.Viljelijät numero YKKÖNEN.Ja jatkuvasti ahdingossa,Mistä tää johtuu,onko veronmaksajilla kohta rahat loppu,kun ovat maksumiehenä tässä suuressa puhalluksessa.