Nanobotit, mikrobotit, mekaaniset lonkerot ja mekaaniset madot sairaalakäytössä hypoteettisesti?

Anonyymi-ap

Nanobotit, mikrobotit, mekaaniset lonkerot ja mekaaniset madot voi tulevaisuudessa olla sairaalakäytössä.

7 mikrometriä leveä ja 14 µm pitkä mikrobotti ( jos niitä on tuhansia tai ½ miljoonaa ) voi tuhota kasvaimen sata miljoonaa syöpäsolua yksi tai muutama kerrallaan. Tunnistus optisilla metodeilla ( valonheijastusmittauksilla ) ja ehkä kemiallisella sensorilla. Tietokone ehkä 1970-luvun tai 1980-luvun tasoa. Ehkä vähän vastaava kuin zx-80 tai commodore 64, kapasiteetin puolesta.

(Perus digikameran pikseli voi olla 1 µm leveä. Transistori 10 nanometriä.)

100 mekaanista lonkeroa voi toimia osittain automaattisesti leikkauksen aikana, kirurgin valvonnassa.

Nanobotti, mikrobotti ja mekaaninen mato voi toimia veren kemiallisella energialla, ehkä polttokennolla. Ehkä langaton energiansiirto vaihtelevalla magneettikentällä.

Mekaanisen madon ja mekaanisen lonkeron voimantuottomekanismien ketju voi olla vähän vastaavaa teknologiaa kuin mitä on elektronisessa musteessa (e-ink). Jos pora, sen rakenne saattaa olla vastaava kuin öljynporauksessa käytettävä.

Nämä on hypoteettisia ideoita.

Valmistusmenetelmät vastaavia kuin MEMS ja mikrosirujen / integroitujen piirien valmistuksessa, eli avuksi tarvitaan TSMC, Intel tms. Saattaa olla että transistorien ja LEDien pitää olla huonompaa tyyppiä eli ns. orgaanisia.

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelkästään 10 mikrobottia voi auttaa diagnoosin tekemisessä jos osa niistä saadaan takaisin verestä ja "kovalevyt" luettua.

    • Anonyymi

      Voihan lonkero!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      3303
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1869
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1520
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1142
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1125
    Aihe