RIP Silvennoinen

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000010911516.html
"Näyttelijä ja muusikko Heikki Silvennoinen, 70, on kuollut. Asia vahvistetaan IS:lle Silvennoisen lähipiiristä.
Silvennoinen kuoli keskiviikkoaamuna 18. joulukuuta."

Kyllähän tällaiset uutiset jollakin lailla koskettaa, kun Silvennoinen tuli tutuksi Kummeli tv sarjasta.

30

488

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vain.

    • Voi että...🙄

      Kevyet mullat Heikille...😒

    • Anonyymi

      Nimenomaan blues-kiraristina huippu, Kangasalan Clapton.

      M

    • Anonyymi

      Arki elämän hauskuuttaja on poissa :-( Yllätyksenä tuli itselle tämä uutinen, surua on ja silti kun muistelee kaikkea Kummeli ym. juttuja, tuo ne aina hymyn suun pieliin. Hänellä on sitä tilanne komiikan tajua, jonka arvostan korkealle annoit itsestäsi paljon meille taviksille.

      Olit ihminen, joka oli arvostettu laajemmin kuin kukaan osaa ajatellakaan. Haluan uskoa ja uskonkin, että elit hyvän elämän, et antanut sairaudelle enempää tilaa kuin oli tarpeen. RIP Heikki! Ja läheisille jaksamista, hyvät muistot sinusta ei koskaan unohdu.

    • Oli kyllä puskista ja pysäyttävä uutinen. Herra ei ollut kuin vasta 70v

      • Anonyymi

        Silvennoinen sairasti veritautia, jollainen on yhdellä ihmisellä miljoonasta. Se rasitti esim munuaisia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Silvennoinen sairasti veritautia, jollainen on yhdellä ihmisellä miljoonasta. Se rasitti esim munuaisia.

        Ikävä juttu.


      • Anonyymi

        "Oli kyllä puskista ja pysäyttävä uutinen. Herra ei ollut kuin vasta 70v"

        Puskista tuli meikäläisellekkin kun oli mennyt ihan ohi noi sairaudet. Kosketti kyllä tämä meikäläistäkin kuten varmaan kaikkia jotka on Kummeleita seurannut. Eli kuitenkin lähes 6 vuotta vanhemmaksi kuin mun isä joka kuoli 64 vuotiaana heti eläkkeelle päästyään. Vaikka eihän se läheisiä lohduta että joku on menettänyt oman läheisensä vielä aikaisemmin.

        KilttiMies89


    • Anonyymi

      Nyt kyllä riipaisi aika rankalla tavalla. Mies oli kuitenkin vasta 70-vuotias, vaikka viime aikoina hieman hauraan tuntuinen olikin haastatteluissa. Olen ehdottomasti ollut niin Kummeli kuin Silvennoinen fani.

      Kumman syvältä riipaisee, vaikken miestä henkilökohtaisesti tuntenutkaan. Yhden kerran näin livenä Kalevan Prismassa juhannuksena 2019 - Hessu oli silloin Kahilaisen kanssa vetämässä jotain hihna 24 showta. Omassa elämässäni tapahtui yksi ikävä tapaus hiljattain, joka on silmäkulmaa kostuttanut. Ja nyt sitten tällainen uutinen.

      Voimia muille Kummeli tyypeille. Heikin musiikki ja Kummeli-pelleilyt jäävät silti iloksemme. Ne eivät katoa koskaan...

    • Anonyymi

      Koskaan kuullutkaan.

      • Anonyymi

        Jonnet ei tiedä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Se tonnin seteli sopis Purralle, Purra ottaa köyhältä tonnin ja antaa sentin takaisin, vaikka piti antaa 999 euroa.


    • Anonyymi

      Kummeli-sketsin perintöä odotellessa visan voittaja on siis ratkennut. VitsiVitsi.

    • Anonyymi

      Rauha hänen sielullee. Me muistamme hänet aina.

    • Anonyymi

      Näinhän se kaikilla elämä aikanaan päättyy, vieras tai tuttu. Voimia omaisille. 🥀

    • Anonyymi

      Monilahjakkuus ja osaaja, humoristi, taiteentekijä monessa taiteenlajissa.
      Harvinainen Kangasalan Eric Clapton.

      Huima mies, ja hällä oli kyllä hyvä elämä johon tulee olla jo tyytyväinen.
      Moni ei saa puolta aikaan.

      https://www.youtube.com/watch?v=EUbSHUnlt6Y

      AV

    • Anonyymi

      Hänellä oli tosi kaunis hymy ja hyvän tyypin oloinen mies muutenkin. Osanottoa omaisille ja kaikille ystävilleen.

    • Tämä suruviesti tuli yllätyksenä.

      Muistoa kunnioittaen. Kaikesta kiittäen.

      Lämmin osanotto omaisille.

    • Anonyymi

      Osanottoni omaisille.

    • Anonyymi

      Eikö tämä aloitus sopisi paremmin kuolema ja suru palstalle?

    • Just ehin tehä oman aloituksen aiheesta. Kummelia on tullut katsottua. Jumakauta juu nääs päivää.

    • Näköjään sitten mun aloitus Heikki Silvennoisesta on poistettu. Ei ainakaan enää näy missään. Eikö kahta aloitusta samasta aiheesta saa olla?

    • Kyllä on ollut ehkä vähän mieli maassa, että hän lähti keskuudestamme verrattain nuorena. Mun mielestä hän oli Suomen paras koomikko. Voi helevettiläinen. Erittäin kevyet mullat hänelle.

      • Anonyymi

        Yle areenassa olevassa Heikki Silvennoisen muistelutuokiossa Timo Kahilainen sanoi hyvin, että Hessu on ollut monelle suomalaiselle kuin kaveri, vaikka ei henkilökohtaisesti olisikaan tuntenut. Myös minulle Hessu oli kuin kaveri...


    • Anonyymi

      Tekiköhän Silvennoinen Instagram tilin Heikki Silvennoinen Official itse?

    • Silvennoinen tietenkin oli erittäin pätevä pitkän linjan muusikko, mutta itselleni tuo komiikka on merkityksellisempää.

      Muistan hämmennyksen tunteen nähtyäni ihan ensimmäisiä kummeleita tuoreeltaan. Paria hahmoa niistä voi muistella yhä lämmöllä ja olen valmis siteeraamaan heitä yhä kuin keitä tahansa suuria filosofeja. Ohjeistamispäällikkö Parantainen näkee ihmisen sielun ja sen kaiken julmuuden, olennon joka ei arvosta mitään ja on ahneuksissaan valmis hylkäämään ajoneuvot kuin muutkin käyttöesineet ja imemään järvet tyhjiksi. Ja sitten Matti Näsä, joka ei tarvitse akateemista tutkintoa tai hymistelevää samoinajattelijoiden joukkoa ympärilleen kertomaan milloin asioissa ei ole mitään järkeä.

      • Anonyymi

      • Anonyymi kirjoitti:

        Tästä saa hyvää osviittaa Kummeli-maniasta. Porukka tanssii, niin kuin olis joku isonkin maailman artisti kyseessä. Eipä sillä, etteikö olisi hienosti herroilla soinnut kulkeneet.

        https://youtu.be/FccNPyUH2NE?si=jKfWu7gHm4agQVAj

        Kuuntelin Artisti Maksaa kokonaisuuden läpi. Sehän on jonkinlainen tyyliparodia-kokoelma ja musiikillinen matka Eurooppaan ja vähän maailmallakin. Vähän valju kokonaisuus, jossa etenkin lyriikkapuoli saisi olla aika paljon terävämpää, jotta sitä voisi mestariteoksena pitää. Mutta on siinä hetkensä. Rumat ihmiset, menkää kotiinne käy melkein minkä vaan tilaisuuden päätteeksi.


    • Anonyymi

      Juu, vastikään oli telkkarissa ja nyt kokonaan poissa 😪

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      124
      3853
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      21
      3603
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      120
      2536
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      80
      2470
    5. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      54
      2438
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      8
      2390
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      21
      2357
    8. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      164
      2274
    9. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      63
      2255
    10. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      438
      2029
    Aihe