Johtoryhmän palkankorotuksista

Anonyymi-ap

https://www.luoteis-lappi.fi/artikkeli/johtoryhman-palkankorotukset-jaivat-poydalle-kolarissa-toimialajohtajien-palkat-alkavat-kuutosella

Viime kunnanhallituksen kokouksessa jaettiin johtoryhmälle palkankorotuksia kunnanhallituksen puheenjohtajan valmistelun ja esityksen mukaisesti.

Perusteena oli mm. vertailukunnat Kittilä ja Sodankylä. Vertailukunnissa oli asukkaita ( tilasto 31,12,2023), Sodankylä n. 8200 ja Kittilä n, 6200. Kolarin asukasluku n, 4000 asukasta eli Kolari on asukasluvultaan selvästi pienempi. Peruste on kyllä tässä suhteessa aika ontuva. Ehkä Pello tai Ylitornio olisivat olleet sopivampia.

Kunnan henkilöstön määrä on myös näissä vertailukunnissa ( Kittilä ja Sodankylä) aivan toista luokkaa kuin Kolarissa. Johtajien alaisia on siis Kolarissa selvästi vähemmän.

Samaan aikaan kunnan talous on monien ylijäämäisten vuosien suistumassa alijäämäiseksi, https://www.luoteis-lappi.fi/artikkeli/kolari-saasti-ruokailukonteista-ja-remontoi-ruokalan-ensi-kesana-kevyesti-talous-pannaan-tasapaino-2

Olikohan nämä palkankorotukset tässä tilanteessa oikeata politiikkaa? Vai onko johtaja palkkakorotuksen ansainnut?

5

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä nyt pitää laittaa jäitä hattuun ja tehdä hieman enemmän palkan eteen töitä. Kyllä palkkaus osalla jopa yläkanttiin tuolla kunnantalolla.

      • Anonyymi

        No voiha kilinpallit. Kultsi saa torkkua suuremmalla palkalla. Täälä mikhän etene. Matkailua vihathan, poromiehet valittaa, kirkonkylä kuihtuu ja tekohengitethän verorahoilla, kaivosta ootethan ko kuuta nousevvaa pelastamhan.

        On tämä niin perse kunta ko olla ja voipii.


    • Anonyymi

      Päinvastoin pitäisi kunnan johtavien virkamiesten palkkoja laskea. Kuinka paljon lähti henkilöstöä hyvinvointialueelle Kolarista . Aika paljon. Kuinka paljon budjetista poistui samassa rytäkässä. Aika paljon. Kyllä kunnanjohtajan arki helpottui aika tavalla tuossa muutoksessa ja nyt sitten vielä palkkaa lisää. Hyi hemmetti.

    • Anonyymi

      Juurikin työ taakka vähenee esim. joka koulussa johtajia apujohtajineen..samoin päiväkodeissa...tekniikka puolen kaikki rapistunut käteen..
      pääasia kuitenkin että lamppuja uusitaan... ja kirkon kylää uudistetaan..
      No kuitenkin ne lautakunnat valtuuston kanssa jakaa ja päättää...
      niin kauan kuin meillä kunnassa on nämä vanhat ja sieppijärven porukka vallan kahvassa niin mitään ei tapahdu... no tulehaan se KMTT mutta sekin ikävä kyllä väärässä paikassa... Olisko syytä keskittää ja siirtää tänne tunturiin jo tulevaisuuden kunta,,, masterplan kunta 2040 on YLLÄS... joo ja täällä tunturissa asuu myös meitä iso joukko ihmisiä joka ei kannata tunturi puoluetta ... ja haluavat asua täällä...
      Ps rollaattori kylällä liikkuu hangessakin jos haluaa...

    • Anonyymi

      Kolarin kehitys on juuri sen vuoksi heikkoa kun kunnasta puuttuu johtoryhmästä henkilöt jotka osaisivat kehittää kuntaa.
      Kylät riitelevät keskenään ja hyvätkin ideat sammuu kun kussaan samaan hiileen. Pahimpana kunnan kehityksen jarruna on Äkäslompololaiset. Siellä asuu nykyisten niin kateellinen väestö että kunnan varoja ei voi käyttää kuin Äkäslompolon kehittämiseen.
      Vuosikaudet kunnan kehitys on jäänyt naapurikunnista jälkeen kylien keskenälsen kateuden takia.
      Nyt vielä viitsivät esittää johtoporukalle palkankorotusta. Kyllä tuntuu röyhkeyttä riittävän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      162
      8624
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7455
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7357
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7326
    5. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      41
      7244
    6. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      7188
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6642
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6486
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5710
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5495
    Aihe