https://www.luoteis-lappi.fi/artikkeli/johtoryhman-palkankorotukset-jaivat-poydalle-kolarissa-toimialajohtajien-palkat-alkavat-kuutosella
Viime kunnanhallituksen kokouksessa jaettiin johtoryhmälle palkankorotuksia kunnanhallituksen puheenjohtajan valmistelun ja esityksen mukaisesti.
Perusteena oli mm. vertailukunnat Kittilä ja Sodankylä. Vertailukunnissa oli asukkaita ( tilasto 31,12,2023), Sodankylä n. 8200 ja Kittilä n, 6200. Kolarin asukasluku n, 4000 asukasta eli Kolari on asukasluvultaan selvästi pienempi. Peruste on kyllä tässä suhteessa aika ontuva. Ehkä Pello tai Ylitornio olisivat olleet sopivampia.
Kunnan henkilöstön määrä on myös näissä vertailukunnissa ( Kittilä ja Sodankylä) aivan toista luokkaa kuin Kolarissa. Johtajien alaisia on siis Kolarissa selvästi vähemmän.
Samaan aikaan kunnan talous on monien ylijäämäisten vuosien suistumassa alijäämäiseksi, https://www.luoteis-lappi.fi/artikkeli/kolari-saasti-ruokailukonteista-ja-remontoi-ruokalan-ensi-kesana-kevyesti-talous-pannaan-tasapaino-2
Olikohan nämä palkankorotukset tässä tilanteessa oikeata politiikkaa? Vai onko johtaja palkkakorotuksen ansainnut?
Johtoryhmän palkankorotuksista
5
1041
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä nyt pitää laittaa jäitä hattuun ja tehdä hieman enemmän palkan eteen töitä. Kyllä palkkaus osalla jopa yläkanttiin tuolla kunnantalolla.
- Anonyymi
No voiha kilinpallit. Kultsi saa torkkua suuremmalla palkalla. Täälä mikhän etene. Matkailua vihathan, poromiehet valittaa, kirkonkylä kuihtuu ja tekohengitethän verorahoilla, kaivosta ootethan ko kuuta nousevvaa pelastamhan.
On tämä niin perse kunta ko olla ja voipii.
- Anonyymi
Päinvastoin pitäisi kunnan johtavien virkamiesten palkkoja laskea. Kuinka paljon lähti henkilöstöä hyvinvointialueelle Kolarista . Aika paljon. Kuinka paljon budjetista poistui samassa rytäkässä. Aika paljon. Kyllä kunnanjohtajan arki helpottui aika tavalla tuossa muutoksessa ja nyt sitten vielä palkkaa lisää. Hyi hemmetti.
- Anonyymi
Juurikin työ taakka vähenee esim. joka koulussa johtajia apujohtajineen..samoin päiväkodeissa...tekniikka puolen kaikki rapistunut käteen..
pääasia kuitenkin että lamppuja uusitaan... ja kirkon kylää uudistetaan..
No kuitenkin ne lautakunnat valtuuston kanssa jakaa ja päättää...
niin kauan kuin meillä kunnassa on nämä vanhat ja sieppijärven porukka vallan kahvassa niin mitään ei tapahdu... no tulehaan se KMTT mutta sekin ikävä kyllä väärässä paikassa... Olisko syytä keskittää ja siirtää tänne tunturiin jo tulevaisuuden kunta,,, masterplan kunta 2040 on YLLÄS... joo ja täällä tunturissa asuu myös meitä iso joukko ihmisiä joka ei kannata tunturi puoluetta ... ja haluavat asua täällä...
Ps rollaattori kylällä liikkuu hangessakin jos haluaa... - Anonyymi
Kolarin kehitys on juuri sen vuoksi heikkoa kun kunnasta puuttuu johtoryhmästä henkilöt jotka osaisivat kehittää kuntaa.
Kylät riitelevät keskenään ja hyvätkin ideat sammuu kun kussaan samaan hiileen. Pahimpana kunnan kehityksen jarruna on Äkäslompololaiset. Siellä asuu nykyisten niin kateellinen väestö että kunnan varoja ei voi käyttää kuin Äkäslompolon kehittämiseen.
Vuosikaudet kunnan kehitys on jäänyt naapurikunnista jälkeen kylien keskenälsen kateuden takia.
Nyt vielä viitsivät esittää johtoporukalle palkankorotusta. Kyllä tuntuu röyhkeyttä riittävän.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794