Johtoryhmän palkankorotuksista

Anonyymi-ap

https://www.luoteis-lappi.fi/artikkeli/johtoryhman-palkankorotukset-jaivat-poydalle-kolarissa-toimialajohtajien-palkat-alkavat-kuutosella

Viime kunnanhallituksen kokouksessa jaettiin johtoryhmälle palkankorotuksia kunnanhallituksen puheenjohtajan valmistelun ja esityksen mukaisesti.

Perusteena oli mm. vertailukunnat Kittilä ja Sodankylä. Vertailukunnissa oli asukkaita ( tilasto 31,12,2023), Sodankylä n. 8200 ja Kittilä n, 6200. Kolarin asukasluku n, 4000 asukasta eli Kolari on asukasluvultaan selvästi pienempi. Peruste on kyllä tässä suhteessa aika ontuva. Ehkä Pello tai Ylitornio olisivat olleet sopivampia.

Kunnan henkilöstön määrä on myös näissä vertailukunnissa ( Kittilä ja Sodankylä) aivan toista luokkaa kuin Kolarissa. Johtajien alaisia on siis Kolarissa selvästi vähemmän.

Samaan aikaan kunnan talous on monien ylijäämäisten vuosien suistumassa alijäämäiseksi, https://www.luoteis-lappi.fi/artikkeli/kolari-saasti-ruokailukonteista-ja-remontoi-ruokalan-ensi-kesana-kevyesti-talous-pannaan-tasapaino-2

Olikohan nämä palkankorotukset tässä tilanteessa oikeata politiikkaa? Vai onko johtaja palkkakorotuksen ansainnut?

5

1074

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä nyt pitää laittaa jäitä hattuun ja tehdä hieman enemmän palkan eteen töitä. Kyllä palkkaus osalla jopa yläkanttiin tuolla kunnantalolla.

      • Anonyymi

        No voiha kilinpallit. Kultsi saa torkkua suuremmalla palkalla. Täälä mikhän etene. Matkailua vihathan, poromiehet valittaa, kirkonkylä kuihtuu ja tekohengitethän verorahoilla, kaivosta ootethan ko kuuta nousevvaa pelastamhan.

        On tämä niin perse kunta ko olla ja voipii.


    • Anonyymi

      Päinvastoin pitäisi kunnan johtavien virkamiesten palkkoja laskea. Kuinka paljon lähti henkilöstöä hyvinvointialueelle Kolarista . Aika paljon. Kuinka paljon budjetista poistui samassa rytäkässä. Aika paljon. Kyllä kunnanjohtajan arki helpottui aika tavalla tuossa muutoksessa ja nyt sitten vielä palkkaa lisää. Hyi hemmetti.

    • Anonyymi

      Juurikin työ taakka vähenee esim. joka koulussa johtajia apujohtajineen..samoin päiväkodeissa...tekniikka puolen kaikki rapistunut käteen..
      pääasia kuitenkin että lamppuja uusitaan... ja kirkon kylää uudistetaan..
      No kuitenkin ne lautakunnat valtuuston kanssa jakaa ja päättää...
      niin kauan kuin meillä kunnassa on nämä vanhat ja sieppijärven porukka vallan kahvassa niin mitään ei tapahdu... no tulehaan se KMTT mutta sekin ikävä kyllä väärässä paikassa... Olisko syytä keskittää ja siirtää tänne tunturiin jo tulevaisuuden kunta,,, masterplan kunta 2040 on YLLÄS... joo ja täällä tunturissa asuu myös meitä iso joukko ihmisiä joka ei kannata tunturi puoluetta ... ja haluavat asua täällä...
      Ps rollaattori kylällä liikkuu hangessakin jos haluaa...

    • Anonyymi

      Kolarin kehitys on juuri sen vuoksi heikkoa kun kunnasta puuttuu johtoryhmästä henkilöt jotka osaisivat kehittää kuntaa.
      Kylät riitelevät keskenään ja hyvätkin ideat sammuu kun kussaan samaan hiileen. Pahimpana kunnan kehityksen jarruna on Äkäslompololaiset. Siellä asuu nykyisten niin kateellinen väestö että kunnan varoja ei voi käyttää kuin Äkäslompolon kehittämiseen.
      Vuosikaudet kunnan kehitys on jäänyt naapurikunnista jälkeen kylien keskenälsen kateuden takia.
      Nyt vielä viitsivät esittää johtoporukalle palkankorotusta. Kyllä tuntuu röyhkeyttä riittävän.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      810
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      595
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    Aihe