Johtoryhmän palkankorotuksista

Anonyymi-ap

https://www.luoteis-lappi.fi/artikkeli/johtoryhman-palkankorotukset-jaivat-poydalle-kolarissa-toimialajohtajien-palkat-alkavat-kuutosella

Viime kunnanhallituksen kokouksessa jaettiin johtoryhmälle palkankorotuksia kunnanhallituksen puheenjohtajan valmistelun ja esityksen mukaisesti.

Perusteena oli mm. vertailukunnat Kittilä ja Sodankylä. Vertailukunnissa oli asukkaita ( tilasto 31,12,2023), Sodankylä n. 8200 ja Kittilä n, 6200. Kolarin asukasluku n, 4000 asukasta eli Kolari on asukasluvultaan selvästi pienempi. Peruste on kyllä tässä suhteessa aika ontuva. Ehkä Pello tai Ylitornio olisivat olleet sopivampia.

Kunnan henkilöstön määrä on myös näissä vertailukunnissa ( Kittilä ja Sodankylä) aivan toista luokkaa kuin Kolarissa. Johtajien alaisia on siis Kolarissa selvästi vähemmän.

Samaan aikaan kunnan talous on monien ylijäämäisten vuosien suistumassa alijäämäiseksi, https://www.luoteis-lappi.fi/artikkeli/kolari-saasti-ruokailukonteista-ja-remontoi-ruokalan-ensi-kesana-kevyesti-talous-pannaan-tasapaino-2

Olikohan nämä palkankorotukset tässä tilanteessa oikeata politiikkaa? Vai onko johtaja palkkakorotuksen ansainnut?

5

931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä nyt pitää laittaa jäitä hattuun ja tehdä hieman enemmän palkan eteen töitä. Kyllä palkkaus osalla jopa yläkanttiin tuolla kunnantalolla.

      • Anonyymi

        No voiha kilinpallit. Kultsi saa torkkua suuremmalla palkalla. Täälä mikhän etene. Matkailua vihathan, poromiehet valittaa, kirkonkylä kuihtuu ja tekohengitethän verorahoilla, kaivosta ootethan ko kuuta nousevvaa pelastamhan.

        On tämä niin perse kunta ko olla ja voipii.


    • Anonyymi

      Päinvastoin pitäisi kunnan johtavien virkamiesten palkkoja laskea. Kuinka paljon lähti henkilöstöä hyvinvointialueelle Kolarista . Aika paljon. Kuinka paljon budjetista poistui samassa rytäkässä. Aika paljon. Kyllä kunnanjohtajan arki helpottui aika tavalla tuossa muutoksessa ja nyt sitten vielä palkkaa lisää. Hyi hemmetti.

    • Anonyymi

      Juurikin työ taakka vähenee esim. joka koulussa johtajia apujohtajineen..samoin päiväkodeissa...tekniikka puolen kaikki rapistunut käteen..
      pääasia kuitenkin että lamppuja uusitaan... ja kirkon kylää uudistetaan..
      No kuitenkin ne lautakunnat valtuuston kanssa jakaa ja päättää...
      niin kauan kuin meillä kunnassa on nämä vanhat ja sieppijärven porukka vallan kahvassa niin mitään ei tapahdu... no tulehaan se KMTT mutta sekin ikävä kyllä väärässä paikassa... Olisko syytä keskittää ja siirtää tänne tunturiin jo tulevaisuuden kunta,,, masterplan kunta 2040 on YLLÄS... joo ja täällä tunturissa asuu myös meitä iso joukko ihmisiä joka ei kannata tunturi puoluetta ... ja haluavat asua täällä...
      Ps rollaattori kylällä liikkuu hangessakin jos haluaa...

    • Anonyymi

      Kolarin kehitys on juuri sen vuoksi heikkoa kun kunnasta puuttuu johtoryhmästä henkilöt jotka osaisivat kehittää kuntaa.
      Kylät riitelevät keskenään ja hyvätkin ideat sammuu kun kussaan samaan hiileen. Pahimpana kunnan kehityksen jarruna on Äkäslompololaiset. Siellä asuu nykyisten niin kateellinen väestö että kunnan varoja ei voi käyttää kuin Äkäslompolon kehittämiseen.
      Vuosikaudet kunnan kehitys on jäänyt naapurikunnista jälkeen kylien keskenälsen kateuden takia.
      Nyt vielä viitsivät esittää johtoporukalle palkankorotusta. Kyllä tuntuu röyhkeyttä riittävän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2294
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1224
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      85
      1042
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      962
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      128
      898
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      803
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      803
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe