Ja siellä on yksi tai useampi ihminen. Se talo kalusteinen on jonkin arvoinen, mutta ihmishenki tai ihmishenget mittaamattomia.
Kun talo palaa
Anonyymi-ap
18276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Pitää ostaa palovaroitin. Eikä kynttilöitä kannata polttaa molemmista päistä.
Palovarotin on seinän takana eteisessä ja toinen toisessa makkarissa. Että tuskin herättäis ajoissa, jos vaikka noi laturit syttyy palaan. Ja niitä on rivi kirjotuspöydän alla.
Mihin tää nyt liittyy???
Jännästi näitä palavia taloja on siellä täällä jatkuvasti aloituksissa.
Sekopään pyromaanisia haaveita.
Olin vaan joskus korttikoutukuksessa.
Kerro lisää tästä aiheesta, kiinnostaa vähän, että mihin öinen kirjoittelisi perustuu. Ilman laitesuäksyä kiitos
Noh, tänne ei voi kirjoittaa mitään, ilman että joku kävisi sanoja toistelemaan. Tosi outoa.
Rahassa arvioiden, onko?
Jostain syystä mulla on käsitys että rahassa arvioidaan palanut talo esim. 200 000 € arvoiseksi. Tapetusta ihmisestä lähimmäinen saa 1500 € korvauksen.
xLiner
Niin joo... Jos henki on mittaamattoman arvokas, niin ei sitä rahallakaan korvata 😝
xLiner
Ihmisen mieli on kummallinen. Yhdessä paikassa palo alkoi saunasta ja ainoastaan mies pelastui. Miehelle ei tullut pieneen mieleensä, että vieressä nukkuvan vaimon olisi voinut herättää ja lapsetkin pelastaa.
Mittaamattoman arvoisen ihmishengen oletuksessa päädytään siihen, että emme tiedä kannattaisiko sammuttaa talo, jossa palaa yksi ihminen vai talo, jossa palaa sata ihmistä, koska molempien ihmishenget ovat mittaamattoman arvokkaita.
Samoin terveydenhuollossa kaikki hoitajat ja lääkärit voidaan valjastaa pitämään yhtä ihmistä hengissä ja jättää tuhat muuta odottamaan, koska ihmishengen arvo on mittaamaton.
Vahvasti kannustan mittamaan ja keksimään mittareita, jotta missään tekemisessä olisi mitään järkeä. Muuten ei oikein huvita enää mikään. (Matti Näsä)
Tai no jos talo palaa.
Älä leiki tulella.
Ja sinäkö se oletettu roihu sitten olet? Oikea kansankynttilä varmasti. Sivusta
Kerran paloi katoksia koko kesän ja meni läpi, että keskellä yötä, oletan joku sattui aina olemaan hollilla Havainnoimassa.
Etköhän sinä laitesyöksyjä ymmärrä jollain tasolla mihin idolisi suhteen viittaan
No kyllä vähän harmittais jos talo palais. Sit v.tuttais, jos palais itse mukana, tai joku muu.
Seniori kaivaa sementtiä mistä löytyy lamenttia isovelikö valvoo ei kai