Valitettavasti ei taida nykynuorisolle maistua? On se vaan niin verraton makuelämys valkokastikkeen ja ja jauhetun neilikan kanssa. Toivottavasti tarjontaa piisaa. Hintakin soppeli.
Vastaukset 6
- Anonyymi
Ei siihen neilikkaa laitetaan vaan maustepippuria jauhettuna.
- Anonyymi
Ei vaan valkopippuria kalan kanssa ehdottomasti.
- Anonyymi00004
Maustepippuri ja neilikka ovat läheisiä sukulaisia. Hyvin samankaltaisia aromiltaan, joten kumpikin sopii lipeäkalan kanssa.
Mainittu valkopippuri taas sopii parhaiten possun ulkofileen kanssa. - Anonyymi00005
Se minkä mauste sen kanssa käytetään on maustepippuri ei neilikka.
- Anonyymi00006
Soppelista ei enää saa lipeäkalaa, harmi.
- Anonyymi00007
Suomalainen lipeäkala on ihan kauheaa tuotteena ja reseptinä. Itse olen jouluisin tehnyt suolaturskaa. Siinä on hyvä kiinteä tekstuuri ja kalan maku. Nyt kun tämän keskustelun perusteella katsoin norjalaisia lutefisk reseptejä niin hehän ovat ihan erilaista kuin suomalainen kura.
Norjalainen lipeäkala näyttää kiinteältä ja kellertävältä kun taas suomalainen lipeäkala on kuin pedon vatsassa puoli vuorokautta sulanutta ja ulos oksennettua valkoista epämääräistä limaa. Lipeäkala voisi olla hyvää, jos sen tekstuuri on kunnollista, siinä on nahka ja sen paistaa pannulla. Lisäkkeet pitää tuoda makua eli paistettuja pekonikuutioita, hernepyreetä, sinappia, hunajaa, valkokastiketta ja perunoita.
Esimerkiksi tällaista voisi syödä:
https://www.godt.no/oppskrifter/fisk/8707/lutefisk-med-bacon-og-ertestuing
Mutta tämä suomipaska on täysin no go:
https://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/204519/Lipeäkalaa höyryssä keitettynä/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371343- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67845PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.52662- 60651
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33541- 30533
- 39517
- 63503
- 16497