Onko tekoäly vai laskutoimitus?

Anonyymi-ap

Esim. shakkitietokone joka voittaa shakin maailmanmestari-ihmisen.
IBM:n jättimäinen shakkitietokone.
https://www.ibm.com/history/deep-blue

Onko tekoäly?

Onko Earth Simulator tekoäly?
https://en.wikipedia.org/wiki/Earth_Simulator

Onko tekoäly jos tietokoneelle kirjoittaa lauseen: "Paljonko on 1+1?"
- Vastaa 2.
Onko tekoäly?

Onko taskulaskin tekoäly?


Eikös tekoälyn pitäisi keksiä uusia innovaatioita jotta voisi kutsua älykkääksi, kuten esim. aikamatkailu.

4

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voiko tulevaisuuden tekoäly olla kyberneettinen. Niin että on otettu ihmiseltä tietoisuus ja siihen on lisätty siru jolla on ominaisuutena tekoäly ja suuri hakukyky.

      On paljon pyhien kirjojen mukaan mahdollista. Jopa Intian hehkuttamat kolme hienojakoista elementtiä: Ego, Äly, Mieli saattavat olla keinotekoisia implantteja, jotka viisaus lahjoittaa joillekin.

      Jos jumalat perustuu tekoälyyn niin ne seuraa esim. Raamattua kylmäverisesti koodinaan ja perustavat mm. Helvetin. Niillä ei ole kykyä katua tekojaan. Esim. Taru vedenpaisumuksesta osoittaa mihin kykenee tekoäly-jumala. Se että se seuraa joidenkin ihmisten tunnetiloja ja mielialaa on vakava uhka. Niillä ei ole todellista omaa älykkyyttä, vaan ne on riippuvaisia hakemistaan inhimillisistä aivotuotoksista.

      Jos maailmaa ohjaisi ylivertaiset aivot omaava Jumala sen pitäisi näkyä. Mutta koko ajan on varmempaa että maailmaa ohjaa jo nyt tekoäly jota jotkut osaa manipuloida.

      Tekoälyn kanssa ei ole leikkimistä. Jos sen koodi on raamattu niin kaikki tuhoutuu. Vailla järjen häivää.

      • Anonyymi

        Jos Jumala on kyberneettinen bio-siru niin ohjelma saa helposti sen raivon valtaan. Ensin otetaan aivot pois päältä seksuaali-impulssilla tai hormoneilla eli aivot menee tilttiin ja sitten syötetään tuhoamiskoodi tai tunnetila että jokin pitää tuhota.

        Aivoja on helppo käsitellä kun tietää mikä saa ne tilttiin. Tiltti eli täysi seis-tila mahdollistaa uuden koodin syöttämisen alintajuntaan.

        Jos tekoäly on kyberneettinen bio ja siru yhdistelmä on se erittäin vaarallista.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tekoäly ei pääse oikeuksiinsa ennen kuin Memristorista tulee totta. Ellei Memristoria kyetä rakentamaan tarvitaan kuitenkin jokin uusi muistikorttisysteemi kännyköihin. Sellainen jonka kapasiteetti on PETATAVU.

      Tekoälyn kehitys on vasta alussa. Mihin se kykenee 25 vuoden kuluttua on arvoitus. Veikkaan että jos sitä todella hyödynnetään taloudellisesti niin kaksi 1000 miljardin dollarin yritystä sen ympärille muodostuu helposti.

      Varjopuoli on se että mitä enemmän tekoäly kehittyy sitä enemmän ihmisten oma ammattitaito katoaa. Tekoäly tekee kaikki työt.

      On paljon etuja mutta myös haittoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      4456
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      62
      2567
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1123
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      864
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      40
      806
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe