Heh, Siisti vaan onko hyötyä? https://noirlab.edu/public/images/noirlab2430b/zoomable/
Zoomaa Linnunrataa
3
141
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos linkistä!
- Anonyymi
Onko hys hys juttuja. Joku siirtelee brittien satenliitteja joissa 3 kertaan enemmän plutoniumia kuin Voyagerissa.
- Anonyymi
20. tammikuuta presidenttinä aloittava Donald Trump, hänen avustajansa Elon Musk ja heidän valitsemansa uusi Nasan johtaja Jared Isaacman tekevät.
Isaacmanin valinta Nasan johtoon ja Muskin asema lähellä presidenttiä aiheuttavat melkoisen intressiristiriidan. Voi käydä niin, että Muskin avaruusyhtiö SpaceX saa etulyöntiaseman kaikissa Nasan toimissa.
Jo nyt SpaceX on ollut suuri toimija, koska sillä on ollut käytännössä monopoli satelliittien ja luotaimien laukaisuun useita vuosia. Nyt avaruusliikenteen markkinoille on kuitenkin tulossa kilpailua, ja poliittinen etulyöntiasema on kyseenalainen.
Todennäköisimmin Isaacman ja Musk mylläävät Nasan Artemis-ohjelman uuteen uskoon. Artemis-ohjelman tavoitteena on viedä ihmiset, etenkin amerikkalaiset, uudelleen Kuun pinnalle. Aikeena on myös rakentaa avaruusasema Kuuta kiertämään.
Lentoihin on tarkoitus käyttää Boeing-yhtiön rakentamaa SLS-rakettia, joka on noin vuosikymmenen myöhässä ja on tullut paljon suunniteltua kalliimmaksi.
Astronauttien menopelinä raketin nokassa oleva Orion-alus on sekin ollut murheenkryyni, sillä aluksen ja SLS-raketin koelennolla vuonna 2023 lämpösuojakerroksesta paljastui heikkouksia. Niiden korjaamiseen kuluu perinteisen avaruusteollisuuden toimintamalleilla vuosia.
Artemis-ohjelman kruunaa laskeutuminen Kuun pinnalle. Tavoitteena on, että neljä astronauttia laskeutuu Kuun etelänavan tuntumaan erillisellä kuuhunlaskeutumisaluksella. Näitä lentoja Nasa on tilannut kahdelta yhtiöltä: Blue Originin johtamalta ryhmältä ja SpaceX:ltä.
SpaceX:n alus perustuu Starship-superrakettiin, ja sen kuuversio saattaa lentää Kuun ympäri vielä tänä vuonna. Blue Origin aikoo myös testata omaa MK1-kuulaskeutujan koeversiotaan vuonna 2025.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846925- 353721
- 443258
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402482- 2032192
- 1202153
- 402102
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292089Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241788Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna181664