Sairaalan toiminnan leikkaus Kemissä

Anonyymi-ap

Kuinka Kemin sairaalan toiminnan rajoittaminen vaikuttaa Kelan maksamiin kustannuksiin, ihan valtion tasolla, kun huomioidaan kaikki ne kustannukset joita uudet supistukset ja sairaaloiden lakkauttamiset aiheuttavat potilaiden hoidossa.

Laskekaa, paljonko KELA nytkin maksaa sairaskuljetuksista?

Kela taksi, jonka yrittäjätkin on kilpailutettu, ottaa potilaan kyytiin, kuljettaa hänet esim. 100 km matkan lähimpään sairaalaan jossa hänet voidaan tutkia ja hoitaa.
Kelalle potilas maksaa 25 € loppu menee kunnan/valtion piikkiin.
Paljonko maksaa 100km?
1 - 4 henkilöä 188,08 € tai 5 - 8 henkilö 253,17 € .m
Halvin esimerkki lähitaksista, ei kukaan taksiyrittäjä ainakaan halvemmalla aja.
Kuinka hinnat on kilpailutettu, se on salattua tietoa.
Mikäli on kyseessä potilaiden kuljetus takaisin omalle paikkakunnalle, esim. sairaalasta, siihen kerätään kaikki samalle suunnalle kuljetettavat, ja joku potilas voi joutua odottamaan kuljetusta tunteja, ja sitten istumaan autossa mukana kunnes kaikki on jätetty kotiportille, jos satut olemaan se kauimmainen "siirrettävä."

Kuinka monta potilasta siirretään, laskennallisesti sekin saadaan selville ja olisi Kemin ja muiden kuntien nyt aloitettava laskemaan kustannukset joita kertyy kuljetuksista. Aiemmin taksinmatka kaupungin sisällä on maksanut vähemmän kuin KELAn korvaama 25€ minulla useita ajoja sairaalasta kotiin, tai kotoa sairaalaan.
Kyydin hinta, kuitilla, 18,20 - 23,00 €. Jos olisin ottanut KELA taksin, olisin maksanut 25€ . Ainakaan minä en ole Kelalle kyydeistäni kustannuksia siirtänyt, halvemmaksi tulee maksaa itse!

Mutta pitkät kuljetukset, niihin nykyhallitus pakottaa sairaaloiden alasajolla ja potilasturvallisuuden huonontamisella.

Herätkää päättäjät Kemissä, Torniossa, Simossa jne...

8

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö Kemin sairaala ole käytössä päivisin.?

    • Anonyymi

      Ei ketään kiinnosta.

    • Anonyymi

      Johan on päättäjillä kiirettä, ja Lapin Kansa voisi ottaa asian esiin, pieni artikkeli asiasta.
      Keskuistelua, mistä ne kustannukset syntyvät?

    • Anonyymi

      Kiitos PS

    • Anonyymi

      Isänmaan oikeisto KOK+PS rakentaa Uuden Suomen, jossa jokaisen pitää huolehtia itsestään eikä voi odottaa valtiota apuun. Kemissä on paljon kommunisteja, minkä takia kaupungissa voidaan pahoin. Oikeistoon siirtymällä terveysongelmatkin vähenee, koska on positiivinen tsemppi-henki, kuten meidän presidentillä. Suuret kaupungit ovat koko Suomen talouden veturi ja myös Lapin etu niiden kasvu. KOK+PS hallitusrintama laittaa talouden pyörimään ja juokaleet töihin!

      • Anonyymi

        Persu on raitis ja reilu!


    • Anonyymi

      Johan tuo selvisi että Persut ja kok. Edustajat käyttävät jauhoja...

      • Anonyymi

        Näinhän se on. Jauhojen käyttöön liittyy jatkuva mielen muutos kuulemma. Oireet ovat päivänselvät kuten kaikki ovat varmasti huomenneet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe