Turismista hyötyvien määrä täällä?

Anonyymi-ap

Monet ovat sitä mieltä että turistien rahoista ei paikalliset hyödy..JÄRJETÖN mielipide.Lomailen ite maissa joissa kansa hyötyy turismista,maissa joissa lomailen,se arvostus että turisti käyttää rahansa siellä,sen tuntee,turistia arvostetaan kun hän tuo rahansa sinne..MITEN TÄÄLLÄ? Suurin osa haluaa niistä eroon koska ei hyödy heistä.ELI ,EI TEE MITÄÄN..Tunnen muutamia jotka ovat tehneet rahaa turisteilla,tekevät jatkossakin.Se on upea juttu heille.Niin iteki tekisin jos niin haluaisin ja jaksaisin.Mutta ku en jaksa.Enkä halua,välitä.Pärjään näinkin.

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen aloittaja ja Thaimaassa en oo käyny enkä usko että koskaan käynkään,inhoon sitä touhua vaikkei se kuulemma niin näkyvää olekaan,tuo ladyboy ym. pervoilu.

    • Anonyymi

      Pelkästään se että turistit ovat läsnä kylällä on upea juttu,olisko taas hienoa ku keskustassa näkyisi 6 ihmistä vartin kävelyn aikana,puolet niistäkin kahteen kertaan?

      • Anonyymi

        näin se on ja on ei turisteja idiootti


    • Anonyymi

      Jokikinen turisti tuo tänne satoja euroja lyhyen lomansa aikana.Tosin pelkään ahneiden yrittäjien pilaavan maineen mikä vähentää turistien määrää,on muitakin juttuja jotka tulevat heikentämään Rovaniemen mainetta lomakohteena.

      • Anonyymi

        ei tuo


    • Anonyymi

      Keskimäärä on 700e...Se kuulkaa on melko suuri rahamäärä mikä tänne ulkolaisten ansiosta tipahtaa talven aikana,kävis vaan kesäisinkin,tämä on muuten tapahtumaköyhä paikka.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      87
      2687
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2604
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2352
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      25
      2272
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      85
      1806
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      13
      1791
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1689
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1504
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      6
      1228
    Aihe