Mistä se aiheutuu,kun kuumassa saunassa puhaltaa iholle,niin polttaa..luulisi saman ilmiön toistuvan autolla ajaessa:mitä kovemmin ajat lämpöisessä,sen enenpi lämpömittari näyttää,ja ja pakkaskelillä taas kylmempää, mitä enenpi vauhtia.mutta ei se auton mittari reagoi..
Lämpöä,kylmää
11
438
Vastaukset
- Anonyymi
Pelkkää APH fotoniteoriaa.
Kun ihminen hengittää kuumaa saunailmaa ja puhaltaa sen ulos, niin mukana tulee kuumia fotoneita, jotka osuessaan ihoon luovuttavat lämpönsä, ja aiheuttavat kuumuuden tunteen.
Tämä lääketieteellinen ilmiö opetettiin minulle keskikoulussa jo 48 vuotta sitten, mutta nykyiset väärinopetetut eivät ymmärrä vieläkään, kun mikään ei mene perille. - Anonyymi
Lämmönsiirto pinnan ja kaasun välillä rajoituu ilmanpaineessa sen mukaan, kuinka nopeasti pintaan törmänneet kaasumolekyylit pääsevät pois pinnan läheisyydestä (diffuusio), jossa ne toisiin kassumolekyyleihin törmäillessään ovat tavallaan jumissa kuin ihmiset tungoksessa. Kun kaasu virtaa niin pinnan lähellä olevat molekyylit pääsevät virtauksen mukana kauemmas ja lämmön siirtyminen nopeutuu.
- Anonyymi
Väität siis, että kun puhallat saunassa iholle, niin saunan lämpömittarin lukema nousee?
Oletko kokeillut puhaltaa saunassa ihon asemasta lämpömittariin ja seurannut, miten lämpömittarin lukema muuttuu? Varmaan kannattaisi tehdä myös tämä koe.- Anonyymi
Ihon pintaa jäähdyttää verenkierto ja hikoilu josta syystä se on paljon saunan ilmaa viileämpi. Saunan lämpömittarilla ei ole jäähdytystä vaan se on alun perinkin saunan ilman lämpötilassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihon pintaa jäähdyttää verenkierto ja hikoilu josta syystä se on paljon saunan ilmaa viileämpi. Saunan lämpömittarilla ei ole jäähdytystä vaan se on alun perinkin saunan ilman lämpötilassa.
Siinäpä se. Puhaltaminen - ja ilman virtaus yleensäkin - nostaa vain niiden pintojen lämpötilaa, joiden lämpötila on valmiiksi ympäristöään alhaisempi.
Sama pätee myös silloin, kun pinnan lämpötila on ympäristöään korkeampi. Ks. purevuusindeksi eli pakkasen ja tuulen yhteisvaikutus:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Windchill_effect_fi.svg/1920px-Windchill_effect_fi.svg.png
- Anonyymi
tuntuu polttavan, koska puhaltamalla ihon ja ilman välinen lämmönsiirtokerroin kasvaa ja siksi lämpö siirtyy kuumasta ilmasta paremmin ihon pintaan ja "tuntuu"
kuumemmalta- Anonyymi
Kyllä se ihon pinnan lämpötila aivan oikeasti nousee. Tämän voit testata menemällä +100-asteiseen saunaan. Siellä voi istua rauhassa melko tovin. Mutta tökkääpä sormesi saman lämpöiseen veteen, niin palovamma on taattu.
Ei kai pelkkä 'tuntuminen kuumemmalta' palovammaa tuottaisi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se ihon pinnan lämpötila aivan oikeasti nousee. Tämän voit testata menemällä 100-asteiseen saunaan. Siellä voi istua rauhassa melko tovin. Mutta tökkääpä sormesi saman lämpöiseen veteen, niin palovamma on taattu.
Ei kai pelkkä 'tuntuminen kuumemmalta' palovammaa tuottaisi?niinpä, mutta aloittajahan kysyikin, että miksi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
niinpä, mutta aloittajahan kysyikin, että miksi?
Lämmönsiirtyminen ilma-ihorajapinnan yli kasvaa pintakonvektiokertoimen suuretessa konvektion muuttuessa vapaasta pakotetuksi, kun ilman alkaa virrata. Jos nyt oikein muistan, niin konvektiokerroin kasvaa tällöin kertalukua (n. 10x) suuremmaksi. Tuo on kyllä tuntuva muutos.
Jos joku haluaa perehtyä asiaan, niin seuraavassa melkoisen kansantajuinen esitys asiasta:
https://www.engineeringtoolbox.com/convective-heat-transfer-d_430.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lämmönsiirtyminen ilma-ihorajapinnan yli kasvaa pintakonvektiokertoimen suuretessa konvektion muuttuessa vapaasta pakotetuksi, kun ilman alkaa virrata. Jos nyt oikein muistan, niin konvektiokerroin kasvaa tällöin kertalukua (n. 10x) suuremmaksi. Tuo on kyllä tuntuva muutos.
Jos joku haluaa perehtyä asiaan, niin seuraavassa melkoisen kansantajuinen esitys asiasta:
https://www.engineeringtoolbox.com/convective-heat-transfer-d_430.htmlLisäänpä jo ennalta, ennen kuin joku viisastelija ehtii: Jos haluatte tietää, mitä tapahtuu atomi- tai kvarkkitasolla, niin sen saatte selvittää itse. Ja tulkaa sitten ensi viikolla kertomaan meillekin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisäänpä jo ennalta, ennen kuin joku viisastelija ehtii: Jos haluatte tietää, mitä tapahtuu atomi- tai kvarkkitasolla, niin sen saatte selvittää itse. Ja tulkaa sitten ensi viikolla kertomaan meillekin.
no sinä viisastelija jo ehdit..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4175024Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1602906Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575912479- 411704
- 541668
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!471633- 871477
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei101197MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim151117Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1641107