Kuuluisan burgerimiehemme ravintolat menivät nyt konkurssiin:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010948628.html
Mihin asiakkaat katosivat ravintoloista?
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010948628.html
Mihin asiakkaat katosivat ravintoloista?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Miten vpi mennä konkurssiin kun rahaa takuulla riittää omistajalla, maksakoon vaan velat pois.
Tuollaisia epärehellisiä yrittelijöitä riittää, konkurssia konkurrssin perään, ottavat rahat ja jättävät velat muille.
Omistajan rahat ovat omistajan ja omistaja osaa pitää ne erossa firman rahoista, kun firmalla menee huonosti.
Kun firmalla menee paremmin, niin se omien ja firman rahojen erillään pitäminen on hitusen vaikeampaa.
Yksinkertaisesti elivät liian leveästi ja rahaa paloi kustannuksiin enemmän kuin tuli sisään myynnistä.
Kaikki muut samassa veneessä. Pandemiaan ei enää kuulu vedota, kuten kaikki näyttävät vetoavan. Eivät osanneet riittävän nopeasti mukauttaa toimintaansa.
https://www.verkkouutiset.fi/a/ennennakematon-kriisi-ravintolat-joutuvat-sulkemaan-oviaan/#9d6c53a2
Todennäklöisesti sai koronaraahakin, tuhglasu matkusteluun, syöpötteluun ja juopotteluun. Sarjastakin tuli varmasti enemmän rahaa kuin kulut, mutta kyllähän rahoille praempaa käyttöä löytyy kuin laskujen maksaminen.
Sääli että rehellisetkin yrittäjät menee konkkaan kun toiset ei maksa laskujaan, esim RTV kun rakennusliikkeet eivät maksanaat laskujaan.
Ehkä aika on mennyt ohi, äijämäiseen mättöön. Vaimoni mielestä eivät oikein ole hyviä mannekiineja, ruokaansa ja elämän tyyliään mainostaessa. Jos on atleetti voi joskus syödä itsensä turvoksiin rasvaisella lihalla , kunhan kertoo polttavansa kalorit salilla pois.
Toinen on tämä kasvisproteiinien lisääminen. Pitäisi olla ajan hermolla ja valmistaa myös terveellisiä ja maistuvia kasvisannoksia ja eineksiä.
Käsittääkseni vain noita rasvaisia juttuja oli tarjolla.
Hampurilaiset menevät myyntiin ihan samalla tavalla kuin ennen, nämä Herlevin hampurilaiset eivät vain ollut yhtä suosittuja kuin kilpailijat. Ja kasvisruoat ovat pikkuisen ihmisryhmän suosiossa. Vaikka jossain Hesessä ja muissa pikaruokaravintoloissa on kasvishampurilaisia niin lähes kukaan ei niitä osta.
Kannattaa muistaa, että vain muutama prosentti suomalaisista on kasvisruokailijoita ja alle prosentti vegaaneja. Lihan syönti ei ole vähentynyt yhtään viime vuosina.
Ei kaikki nuoret välitä enää hampurilaisista, menekkiä pitää yllä keski-ikäiset ja jopa vanhukset. Alaikäisissä on tietysti paljon pikaruuan syöjiä kun yh-äiskä ei viitsi tehdä ruokaa.
Ehkä kaikki nuoret eivät välitä hampurilaisista, mutta eivät he silloin kasvisversiotakaan siitä söisi. Oikeasti vain pieni osa nuorista on kasvissyöjiä.
Onhan sitä muutakin ruokaa kuin liha- tai kasvishampurilaiset.
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/kimmohoikkala/burgerimies-akseli-herlevin-naughty-burger-ravintoloiden-konkurssi-ei-yllata/
Totuus on, että myös hinta ratkaisee. Kyllä sitä 20€ hampurilaisen syö, mutta harvempi ottaa tavaksi. Viimeksi mäkkärillä ateriani maksoi 9,50 ja pidin sitäkin melko kalliina , mutta matkoilla maksaa mielummin. Tultiin Las Palmasista 3. 12.2024 ja jotan piti koneen laskettua saada.
Eilen oli kokeilussa burgeripihvit härkäpapurouheesta ja leivoin siinä gluteenittomat sämpylätkin samalla.
2 desiä hprouhetta turvotettuna kuuman veden 3 ds ja mausteiden kanssa, lisäksi 1 sipuli pilkottuna ja 1 porkkana raastettuna jotka myös kuulotettiin pannulla.
Lisäksi 2 ruokalusikallista Tef-jauhoja sekä tattarileseitä 0,5 ds
Mausteina valkosipuli, mustapippuri ,savupaprika , chilikastike ja ketsuppi ja 2 kananmunaa. ( turvottaa kannattaa pitkään jotta papurouhe ehtii pehmentyä, vaikka yön yli jääkaapissa. 3 h huoneenlämmössä on myös ok)
Pannussa sitten paistopintaa molemmin puolin, ja loppukypsennys puoiliteholla.
Hampurilaisissa maku tulee lisukkeista ja kastikkeesta ja olivat aivan huippuhyviä 4 henkilön raadin mukaan. Todellakaan ,mitään eroa maussa, ei voi juuri havaita verrattuna täyslihasta tehtyihin
Pihvejä tuli 10kpl ( a 50g ja 15c) ja koko satsille hintaa n 1,50€ Lisäarvoa tulee terveellisyydestä ja korkeasta proteiinipitoisuudesta.
Harvoin onnistun ensimmäisellä kerralla, uuden ruuan kanssa. Toki paistoin koepihvin ja lisäsin vähän mausteita.
"Todellakaan ,mitään eroa maussa, ei voi juuri havaita verrattuna täyslihasta tehtyihin"
Hah hah haa... Tuo nyt on naurettavan typerä vale. En ole löytänyt yhtäkään kelvollista lihankorvikketta vaan kaikki ne maistuvat ja tuntuvat oksettavilta. Mitään hyvää korviketta lihalle ei ole olemassa.
Ja edelleen, on hyvä jos edes yli 2 prosenttia vege-versiota ostaisi. Lähes kaikki jotka hampurilaispaikkaan menevät ostavat sieltä liha-version.
Laitoin ylle kasvispihveistäni.
Ovat myös maidottomia ja gluteenittomia. Hintaa hyvillä lisukkeilla ja ranskalaisilla jää todella vähän. Kyllä nyky ruokapaikassa pitäisi olla vege-vaihtoehto. Ihan siksi kun niistä saa paremman katteen, kuin täyslihasta. Nuo pienehköt lähes vegepihvini maksavat 15 snt kappale vertaa 100g jauhelihapihvi 100 snt kpl.
Noiden kysyntä on erittäin vähäistä, joten siksi ne eivät pahemmin kannata. Varsinkin kun kasvissyöjät tekevät myös ruokansa pääosin kotona eikä mene pikaruokaloihin. Voi olla, että pari prosenttia parhaassakin tapauksessa ostaa vege-vaihtoehdon.
Lisäksi oikein tarkat vegaanit haluaisi, että niitä ei saa samassa grillissä valmistaa eikä ole mitään järkeä laittaa erillistä grilliä pientä marginaaliryhmää varten. Vege-vaihtoehdot siis tehdään samassa grillissä.
Tuo "eri grilli" vaatimus on perusteetonta niuhottamista.
Keliaatioille on ongelma, jos "gluteenittomat" tuotteet paistetaan samalla alustalla kuin gluteenilliset, koska silloin keliaatikko voi saada oireita.
Veganismi ei ole kuitenkaan mikään allergia, vaan eettinen valinta, että ei halua eläimiä tapettavan oman ruokansa takia. Eikä se, että liha- ja vege annos paistetaan samassa grillissä muuta mitenkään sitä että vegaanin annos on tehty eläimiä rääkkäämättä ja tappamatta.
Meitä maidottomia ja gluteenittomia on aika paljon ja yleensä vege-hampurilainen käy meillekin. Ainakin mäkkärillä saa gluteenittoman sämpylän mihin hampurilaiseen tahansa ja ateriaan myös. Minä otan aina sen ilman juustoa. Kestän myös pienen määrän gluteenia vaihtelevasti. Jos kerran sämpylä löytyy, niin helposti voisi pakasteesta löytyä vege-pihvikin, lisukkeethan on samat kuin normiinkin
Kunhan kelpuuttaa vege-pihvin silloinkin kun se valmistetaan samalla grillillä kuin lihaversiotkin. Vegeä haluavat on erittäin pieni marginaaliryhmä eikä heillä ole suurta merkitystä liiketoiminnalle.
Vege-, gluteenittomien- ja laktoosittomien vaihtoehtojen merkitys liikevaihdolle on suurempi kuin suoraan noiden tuotteiden liikevaihto.
Meillä on esim. työporukassa pari gluteenitonta ja kun mennään yhdessä lounaalle tai joskus illalla syömään, niin gluteeniton vaihtoehto on ravintolalla oltava vaikka suurin osa porukasta ei välttämättä gluteenitonta tilaakkaan.
Gluteenittomilla tuotteilla on ehkä pientä merkitystä, mutta vegellä ei pahemmin.
Ei riitä että osaa tehdä hyvää ruokaa, pitää osata myös laskea.
Hullu mies hesasta syö enemmän kuin tienaa vai miten se meni. Eiköhän nuo TV-oikeudetkin tuoneet enemmän kuin mitä sarjan tekoon kului, nekin rahat olisi pitänyt käyttää yritykseen kun sitä mainosti koko ajan.
Juuri niin ,että kaikki voivat syödä. Meillä on jouluna 6 aikuista ja koska olen G ja M niin kaikki ruoka tehdään minulle sopivaksi. Ainoastaa juustoja ja maitoa ja gluuteenillista leipää on erikseen tarjolla. Laatikot,lihat ,kalat,kasvikset, yms käyvät kaikille. Ihan neuvoksi, kannattaa pitää eri astioissa eri allergeenit. Kaikki voivat sitten vapaasti valita.
Käsittämätöntä saivartelua jos 6 henkilön juhla-aterioissa täytyy tehdä kaikille "allergeeneille" omat sapuskat. Voisi nämä laktoosi, gluteeni ym vaivaiset ottaa muutaman vastareaktio tabletin suuhunsa ennenkuin alkavat syömään tavallista ruokaa. Tai he voivat ottaa omat eväänsä mukaan juhla-aterioille.
Meillä on joulupöydässä erikseen eri astioissa ruokaa heille jotka eivät syö lihaa.
Se vasta turha on ellei ole liha-allergiaa.
Keliaakikko ei voi syödä ruokaa jossa on gluteenia edes pillerin avulla. Mitään vastareaktiopilleriä ei tuohon ole olemassa. Laktoosille on pilleri, gluteenille ei ole.
Itse asiassa valtaosaan allergioita ei ole mitään pilleriä. Pähkinäallerginen ei ikinä voi syödä pähkinöitä eikä kala-allerginen kala eikä mikään pilleri asiaa muuta.
whittuako se sule kuuluu, lets going on
Näkyy isosti, mutta loppuuko sarjan teko kun ei ole mitä mainostaa vai perustaako heti uuden eri nimellä ja jättää taas velat maksamtta.
Nyt joku ei ymmärtänyt. Meillä tehdään 6 hengelle jouluruuat gluteenittomia ja maidottomia, vaikka osa voi syödä maitoproteiinia ja gluteenia. Mutta kun kaikki voivat syödä maidotonta ja gluteenitonta . On yksinkertaisinta tehdä kaikille samaa ruokaa. Samoin kannattaisi tehdä vege-hampurilaisista samalla maidottomia ja gluteenittomia/ munattomia + mitä allergeenejä onkaan.
Maidoton joulupuuro ei ainakaan minulle kelpaisi, muissakin maku ratkaisisi. Ei ole vaikea ostaa eri ruuat allergisislle tai tehdä itsekin, tavalliset myös halvempia ja paremman makuisia. Mutta jos kaikille käy niin mikäs siiinä.
Kerron vähän maitoproteiini yliherkkyydestä. Söin aamupalan jälkeen Semper gluteenittoman näkkileivän ja laitoin päälle makkaraa. Lähdin töihin ja n tunnin päästä alkoi vessassa ravaaminen ja alavatsakivut. Tarkistin kotona makkaran ja oli gluteeniton ja maidoton. Toistin aterian parin päivän päästä ja sama tapahtui. Kotona tarkistin Semperin tuoteselosteen ja siellä oli MAITOJAUHE selvä juttu.
Yhdessä pienessä näkkileivassä on todella vähän maitoproteiinia ja heti vaikuttaa.
On helppoa olla G-mies, mutta aika hankalaa olla M-mies ;(
Hankalaa olla myös S-mies jos on muiden tekemien tai einesruokien varasssa.
https://www.verkkouutiset.fi/a/ennennakematon-kriisi-ravintolat-joutuvat-sulkemaan-oviaan/#9d6c53a2
Pandemia oli ja meni, mutta edelleen vedotaan osittain siihen.
Aivan samalla tavoin kuin olemme saaneet näihin päiviin asti kuulla, että Suomi ei oikein koskaan selvinnyt vuoden 2008 finanssikriisistä.
Kertoo mukautumiskyvyn puutteesta. Halutaan painaa kuten ennekin. Mitään muuttamatta.
Vaikka sitten velaksi tai valtion tukemana.