En minä ole edes MAINNUT, että keitä he LOUKKAAVAT!

Anonyymi-ap

Veera-täti kuoli ja minä muistelin hänen ja minun keskusteluja.
Veera-täti asui meillä Ruotsissa ja minä en olisi halunnut, että hän muutti meiltä pois.
Hän oli minun ELÄMÄNI PÖPERÖ-MAIJA jonka kanssa minä katsoin Eemeliä ja Peppiä.
Hän kertoi minulle, että hän oli ollut myös VAIVAISKODISSA ja LASTENKODISSA.
Hän istui minun kanssa keittiössä, kun minä opettelin KAUNOKIRJOITUSTA ja hän sanoi minulle, että: Anna minä näytän sinulle miten sinä voisit tehdä E ja kirjoittaa nimesi kauniisti.
Hän näytti ja minä käytän edelleen E jonka Veera-täti opetti.
Veera-täti muutti meiltä ja hän oli pakannut tavaroitaan sillä aikaa, kun minä olin koulussa ja minä olin ABBA fani tuolloin ja minun sekä kavereiden jutut pyöri ABBAn ympärillä. Minulla oli meidän huoneen seinillä ABBA julisteita ja nuo olivat KAIKKI MINUN eikä siskoni kanssa yhteisiä.
Minä tulin aina KOULUSTA JA TARKISTIN, että minun tavaroihin ei ollut sisko koskenut.
Minä näin, että seinältä oli kadonnut ABBAN JULISTE ja Veera-täti sanoi, että hän oli tuon ottanu ja pakannut tavaroitaan sen sisään.
Hän lupasi, että MINÄ SAAN UUDEN JULISTEEN TILALLE!
EI OLE JULISTETTA NÄKYNYT JA HÄN VIELÄ KEHTAS KUOLLA, KUN ERÄÄT VAATIVAT KUNNIAA JA EIVÄT ANNA MINUN EDES MAINITA KEITÄ MUITA TOIVONIEMEN NOSTALGISESSA VAIVAISKODISSA ON ASUNUT!

VAIVAISKODISTA tuli KÖYHÄINKOTI jossa ASUI KUNNAN HUUTOLAISIA JOITA MYYTIIN VIELÄ 1960 luvulla.
Kyllä KÖYHYYS ON SELLAINEN ASIA JOSTA KYLLÄ PITÄIS KESTÄÄ PUHUA.
POLIISIT olivat sentään käyneet kysymässä minun mummolasta, että: Voisko Tepselin Osmo tulla teille, koska hän ei oikein sopeudu TOIVONIEMEN KÖYHÄINKOTIIN.
Ei ollut TARVINNUT EDES MAKSAA, mutta Osmo oli viety takasin Toivoniemeen ja sieltä tuotu taas takaisin minun mummolaan.
Tepselin Osmo on kuollut VIRALLISESTI, mutta hän halusi olla myös minun enon.
Hänen KUNNIAA oli loukannut hänen sisarukset väittämällä, että hän on kuollut ja he perivät hänet muutenkin, koska he ovat hänen omaisiaan.
Minä kuulin, että Osmon velipoika on kuulemma minun siskoni ikäinen ja oli jostain joutunut vankilaan. En minä edes tiedä minkä näköinen hän on EIKÄ VITTU EDES KIINNOSTA TUOLLAISET TÖRKY IHMISET!

4

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi valehtelet internetissä? Viimeinen huutolaisten huutokauppa on pidetty Suomessa 1930-luvulla.

    • Anonyymi

      Ei minun vanhemmat ole olleet edes TOIVONIEMESSÄ TÖISSÄ joten miten minä voin LOUKATA EDES ERÄÄN KUNNIAA, koska hänen vanhemmat tai ainakin toinen heistä oli TOIVONIEMESSÄ TÖISSÄ joten minusta hän on tuo joka loukkaa oman lapsensa kunniaa.
      Jos köyhällä ei ole mitään niin kyllä hänellä on oikeus MUISTOIHIN ja ei he ole koskaan sanoneet minulle, että; ET SAA MUISTAA MEITÄ, KUN ME KUOLLAAN!
      Tepselin Osmon äitihän meni Viekonelon kanssa naimisiin ja Osmohan EI SOPINUT HEIDÄN HIENOON PERHEESEEN JOTEN HÄNET SIJOITETTIIN TOIVONIEMEEN.
      HÄN OLI IHMINEN JOKA OPETTI MILLAISIA KUNNIALLISET OVAT.
      TEPSELIN OSMON KUNNIAN PUOLESTA MENEN VANKILAAN MIELELLÄÄN NIIN VIEKONELON ONNI JA TOIVONIEMESSÄ ASUNEET SAAVAT KUNNIAA VAIKKA EN OLE EDES OSMON KOHTALOON SYYLLINEN.
      Hän oli SENTÄÄN RUOTSISSA TYÖPAIKKANSA LUOTTAMUSMIES JA EI ELÄINTARHAAN PÄÄSE IDIOOTIT JA TAANTUNEET IHMISET TÖIHIN.
      VEERA-TÄTI OLI KONDITORIASSA TÖISSÄ RUOTSISSA.
      MOLEMMAT OLIVAT ASUNEET TOIVONIEMESSÄ JA HE KÄYVÄT ERÄÄN KUNNIAN PÄÄLLE JOKA OLI MYÖS OLOSUHTEIDEN PAKOSTA JOUTUNUT ASUMAAN TOIVONIEMESSÄ NIIN, KUIN MONET MUUTKIN!

      • Anonyymi

        Aikion Anja oli myös vanhoja TOIVONIEMEN aikaisia hoitajia. Minä käytin Männikössä, kun olin ensimmäistä kertaa töissä hänen työvaatteita, koska toiset sanovat: Sulla on niin iso maha jo joten Anjan mekot mahtuu sinulle päälle.
        Minä kävin Anjan luona vanhemman panostajan koulutuksen jälkeen monta kertaa, koska hän pyysi. Minä menin myös nostamaan hänet lattialta ylös, kun hän oli vahingossa istunut tuolilta ohi.
        Hän oli sen näköinen, että minä en saa häntä äitini kanssa ylös.
        Minä sanoin hänelle, että: Vanhempi panostaja tilattiin auttamaan mummo lattialta ylös.
        Hän oli epäilevän näköinen minun suhteen, että saanko minä häntä ylös.
        Minä otin toiselta puolelta kiinni ja nostin tuolille istumaan.
        Hän sanoi itse, että; En ole näin kevyesti noussut ikinä lattialta ylös.
        Minä sanoin hänelle, että: Minähän olen myös enkeli ja ei pidä alkaa valittamaan jos tilaa apua.
        Sain Aikion Anjan SEINÄKELLON jota kukaan ei ollut huolinut vaan kaikki oli sanoneet, että KELLO ON NIIN RUMA että en kyllä huoli sitä.
        Minun äitini oli sanonut Aikion Anjalle, että: Kerta KELLO EI KELPAA KENENKÄÄN NIIN MINÄ VIEN SEN KELLON MINUN TYTÖLLE, KOSKA HÄNELLE KYLLÄ KELPAA.
        MINÄ SANOIN, ETTÄ: NÄIN KAUNISTA JA ARVOKASTA KELLO EI SAA EDES RAHALLA!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aikion Anja oli myös vanhoja TOIVONIEMEN aikaisia hoitajia. Minä käytin Männikössä, kun olin ensimmäistä kertaa töissä hänen työvaatteita, koska toiset sanovat: Sulla on niin iso maha jo joten Anjan mekot mahtuu sinulle päälle.
        Minä kävin Anjan luona vanhemman panostajan koulutuksen jälkeen monta kertaa, koska hän pyysi. Minä menin myös nostamaan hänet lattialta ylös, kun hän oli vahingossa istunut tuolilta ohi.
        Hän oli sen näköinen, että minä en saa häntä äitini kanssa ylös.
        Minä sanoin hänelle, että: Vanhempi panostaja tilattiin auttamaan mummo lattialta ylös.
        Hän oli epäilevän näköinen minun suhteen, että saanko minä häntä ylös.
        Minä otin toiselta puolelta kiinni ja nostin tuolille istumaan.
        Hän sanoi itse, että; En ole näin kevyesti noussut ikinä lattialta ylös.
        Minä sanoin hänelle, että: Minähän olen myös enkeli ja ei pidä alkaa valittamaan jos tilaa apua.
        Sain Aikion Anjan SEINÄKELLON jota kukaan ei ollut huolinut vaan kaikki oli sanoneet, että KELLO ON NIIN RUMA että en kyllä huoli sitä.
        Minun äitini oli sanonut Aikion Anjalle, että: Kerta KELLO EI KELPAA KENENKÄÄN NIIN MINÄ VIEN SEN KELLON MINUN TYTÖLLE, KOSKA HÄNELLE KYLLÄ KELPAA.
        MINÄ SANOIN, ETTÄ: NÄIN KAUNISTA JA ARVOKASTA KELLO EI SAA EDES RAHALLA!

        Minulla on vieläkin käytössä Aikion Anjan vaatteita joita hän antoi, kun oli elossa.
        Taitaa olla myös Hastrupin Hissunkin, koska hän oli myös äitini asiakkaita jotka aina antoivat vaatteita ja äitini toi niitä minulle.

        Minun lapset kutsuvat minua HAMSTERIKSI, koska minä sanon aina : Kyllä minä voin ottaa jos ei muille kelpaa.
        Kysyvät aina, että: Mihin sie muka TARVIT tuota?
        Minä vastasin, että: Ei voi ikinä TIETÄÄ MIHIN TARVII.
        Nyt voin TODISTAA, ETTÄ MINÄ OLEN KAIKEN TARVINNUT MIKÄ EI OLE TOISILLE KELVANNUT.

        Sain äidin puolen mummon tina kaulakorun, kun hän kuoli. Enoni vaimo antoi minulle tuon, kun minä olin heillä ja hän sanoi: Sinä saat tämän mummon korun.
        Minä olin lapsena sanonut mummolle, että: Minä haluan tämän korun.
        En saanut silloin, koska minä kuulemma hukkasin kaikki.
        Mummo sai Valituista Paloista semmosen KULTAISEN PISARAN ja hän antoi tuon minulle.
        Minä kaivoin kerran omia koruja ja minä löysin tuon PISARAN ja sanoin vielä ääneen : Mummon antama PISARA on vielä tallella, mutta ei tämä kyllä kiillä niin kuin uutena.

        Minä olen sentään saanut myös MERIPIHKA HELMET isäni puolen mummolta, kun hän oli käynyt Neuvostoliitossa ja äitini oli pyytänyt häntä tuomaan meripihka helmet minulle ja siskolle.
        Ensimmäisen kerran laitoin nuo kaulaani, kun olin käynyt vanhemman panostajan koulutuksen.
        Minä siivoamassa huonetta ja otin valokuvia sekä kirjoitin, että " Minä olen siivoomassa, mutta minä näköjään taas löydän kaikkea muuta."
        Joka kerta kun minä aloin siivoamaan niin ensimmäinen minkä löysin oli HUULIPUNA ja sen jälkeen kaiken muun mitä ei SIIVOUKSESSA kyllä tarvi kotona eikä töissä.

        Meripihka helmet sain joskus yli 40vuotta sitten ja nuo maksaa varmaan maltaita nykyisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6607
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4656
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3723
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe