Delayed choice & valon ajattomuus

Anonyymi-ap

Voisiko "delayed choice" -kvanttikokeiden oudot tulokset selittää ihan sillä että fotoni ei koe aikaa? Vai toimisivatko ko. kokeet myös elektroneilla ja muilla massallisilla hiukkasilla (nopean googlauksen perusteella ilmeisesti sellaisia ei ole tehty tai ei osata tehdä)?

Olen lukenut liikaa populääritiedekirjoja viime aikoina ja kaikenlaista satunnaista tulee mieleen.

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei valoa:
      https://www.nature.com/articles/nphys3343

      Miksi kokeen tulos pitäisi selittää jollakin? QM on jo sen selitys, kun koe suunniteltiin QM:n avulla.

      Jos alat minkä tahansa selityksen sanoilla 'fotoni ei koe aikaa', niin olet jo omaksunut sen, että SR selittää kyseisen systeemin. Tämän selityksen jälkeen tee siis koordinaattimuunnos pois fotonista, ja jollekin joka katsoo fotonia, ja toista selityksesi selittävä voima myös tämän koordinaatiston näkemänä.

      Äskeisessä ei ole olemassa fotonin koordinaatistoa, ja siirtymistä siitä koordinaatistosta johonkin, jos objektin nopeus on tasan valonnopeus. Tämä ei kuitenkaan haittaa paljon, koska fraasi 'fotoni ei koe aikaa' ei edes koske tätä vaan sitä, että mennään äärettömän lähelle valon nopeutta. Toisin sanoen sinulla oli selittävää voimaa mille tahansa muulle, mutta ei oikealle valolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4427
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1168
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1042
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1022
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      893
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      891
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      881
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      837
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      836
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe