Delayed choice & valon ajattomuus

Anonyymi-ap

Voisiko "delayed choice" -kvanttikokeiden oudot tulokset selittää ihan sillä että fotoni ei koe aikaa? Vai toimisivatko ko. kokeet myös elektroneilla ja muilla massallisilla hiukkasilla (nopean googlauksen perusteella ilmeisesti sellaisia ei ole tehty tai ei osata tehdä)?

Olen lukenut liikaa populääritiedekirjoja viime aikoina ja kaikenlaista satunnaista tulee mieleen.

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei valoa:
      https://www.nature.com/articles/nphys3343

      Miksi kokeen tulos pitäisi selittää jollakin? QM on jo sen selitys, kun koe suunniteltiin QM:n avulla.

      Jos alat minkä tahansa selityksen sanoilla 'fotoni ei koe aikaa', niin olet jo omaksunut sen, että SR selittää kyseisen systeemin. Tämän selityksen jälkeen tee siis koordinaattimuunnos pois fotonista, ja jollekin joka katsoo fotonia, ja toista selityksesi selittävä voima myös tämän koordinaatiston näkemänä.

      Äskeisessä ei ole olemassa fotonin koordinaatistoa, ja siirtymistä siitä koordinaatistosta johonkin, jos objektin nopeus on tasan valonnopeus. Tämä ei kuitenkaan haittaa paljon, koska fraasi 'fotoni ei koe aikaa' ei edes koske tätä vaan sitä, että mennään äärettömän lähelle valon nopeutta. Toisin sanoen sinulla oli selittävää voimaa mille tahansa muulle, mutta ei oikealle valolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1058
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      972
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    Aihe